Eén gemeente AGENDA STREEKNIEUWS Samen met Kerkwerve blies Zierikzee diep in „Dunant"-bus Stakingen in Italië INGEZONDEN STUKKEN Internationaal protest tegen de vogelvangst in België Moet Sehouvven-Duiveland in de (naaste) toekomst één gemeente worden Als het ligt aan het col lege van b. en w. van Brouwersha ven, zal dit inderdaad het geval zijn. Genoemd college heeft een desbetreffend voorstel, neergelegd in een nota, die aan de gemeente raad zal worden voorgelegd. Gaat de raad akkoord, dan komt de nota bij de Tweede en Eerste Kamer en ook de minister van binnenlandse zaken en het provinciaal bestuur krijgen de nota onder ogen. De Smalstad zou hiermee de be stuurlijke kogel door de - althans daar - onvolledige gedachte ge meentelijke samenvoegings-kerk hebben geschoten. De vraag is of de idee navolging vindt, of hij aan slaat bij de „Den Haag" en of het er inderdaad op uitlopen zal. Gelet op het systeem van de gemeente lijke regelingen, gelet verder op de duidelijk geografische eenheid van deze streek en de een eindweegs parallel lopende belangen van de verschillende gemeenten, lijkt het voorstel even logisch, als eigen tijds, even duidelijk op de praktijk ervaring afgestemd, als op de toe komst gericht. Er zit wellicht wel een wetrna- tigheidselement in het groeien naar grotere verbanden (gemeen te^) in de regio, maar het lijkt - naar wij aannemen - in de ogen van zeer velen op dit schiereiland een premature zaak. Een zeer praktische overweging kan er tegenover gesteld; als het straks toch moet, kan men het be ter maar meteen doen. Dat meteen moet, dan tóch altijd nog ruim ge nomen, omdat de procedure een even lastige als tijdrovende is. Intussen zijn er wel eens minis teriële uitspraken geweest over de ze materie. De minister van bin nenlandse zaken heeft verleden jaar terloops opgemerkt, dat een hernieuwde gemeentelijke herinde ling voor Sehouvven-Duiveland voorshands niet werd overwogen. Maar wat is voorshands en hoe is de stemming in de residentie nu? De moeilijkheid - een ander aspect - is dat een herindeling ook een politieke kant heeft. Het is geen zuiver pragmatische zaak, maar ook een politieke (dus) en vooral een emotionele. Is het rendement van de ver schuiving van 18 naar 5 gemeenten er uitkomen en zal het er uitko men, als vrij spoedig een nieuwe herindeling zou komen. We twij felen, gelet op de bouw c.q. her bouw van gemeentehuizen en de opbouw van een ambtenarenbe- stand in de verschillende thans be staande gemeenten. Is differentiatie in beleidsvoe ring niet aantrekkelijker en zelfs democratischer, dan een toch gro ter lichaam, dat het over zoveel heterogene „kernen" te zeggen heeft? Is het - een andere vraag - goedkoper en efficiënter? Deze vragen dienen eerst be-antwoord en geplaatst naast of tegenover de thans aangevoerde argumenten op Sehouvven-Duiveland identiek zijn en dat dit gebied „toch altijd maar dun bevolkt zal blijven". Mogelijk wordt de Smalstad- kogel afgevuurd. Zo ja, dan maar zien hoe die in de schijf van de re gio en daar buiten terecht komt! AMSTERDAM. Liesbeth List heeft woensdag twee gouden platen in ontvangst mogen nemen voor haar elpees „Liesbeth List zingt Theodo- rakis" en PastoraleNa de uitrei king poseerde zij gewillig op het drukke Damrak, waarbij het Cen traal Station voor een harmonische omlijsting zorgde. Werk aan <le wereld De jaren zestig waren voor de de Verenigde Naties uitgeroepen tot „ontvvikkelingsdecennium". Er is in die tien jaren veel gebeurd. Maar niet genoeg. Het doel, de jaarlijkse stijging met 5 u/u van het nationale inkomen in de ontwikkelingslanden, is niet bereikt. Dat komt hoofdzakelijk, omdat wij, in de bevoorrechte welvarende lan den, het blijkbaar niet echt menen. Wij spreken over hulp en samenwer king, maar wij rekenen meteen óók uit, of wij er zelf niet een beetje be ter van kunnen worden. M.a.w. wij doen nog steeds, alsof elk land de smid is van zijn eigen geluk en de anderen als aambeeld mag gebrui ken. Daarom is het tweede ontvvikke lingsdecennium (DD2), dat nu aan breekt, de jaren zeventig dus, zo be langrijk. Nu zal moeten blijken, of wij het écht menen. Of wij bereid zijn tot de bij dit woord behorende daden. In overleg met de ontwikkelings landen zullen wij hun moeten toe zeggen: Rechtvaardige prijzen voor hun grondstoffen te zullen betalen, industriële ontwikkelingen te zullen helpen bevorderen, tariefmuren te moeten en kunnen wij allen meevver- zullen afbreken, enz., enz. Allemaal zaken, die in de politiek die mede door u wordt bepaald, moe ten worden gerealiseerd. Tot dit hoogstnoodzakelijke Werk aan de Wereld roepen NOVIB, UNI CEF en UNESCO de Nederlandse be volking op. Het is werk, dat serieus moet worden aangepakt, en daaraan moeten en kunnen w- allen meewer ken. Maar er is meer te doen. WERK AAN DE WERELD roept ook op tot het bereiken van concrete doelen. Nu, die zyn er. En waarom zouden wij die dan niet meteen wil len bereiken? Het zijn projecten, die een reële bijdrage zijn aan het beter leefbaar maken van onze wereld. Bijvoorbeeld: Scholen voor Peru. Wederopbouwplan voor jonge boeren in Peru. Kinderhulpplan in India. Landbouvvverbetering op Ceylon. Vier-jaren-plan voor de volksge zondheid in Indonesië. Onderwijsplan voor plattelandsvrou wen in Boven-Volta. Landbouwonderwijs aan Indianen in Ecuador. Volwassenenonderwijs in Tanzania. Onderwijzersopleiding in Botswana. Dat zijn allemaal zaken, die nu ge beuren kunnen. In het eerste jaar van DD2. Zaken, die nu zoden aan "de dijk zetten. NOVIB, UICEF en UNESCO staan erachter. Met hun jarenlange erva ring. Door middel van de actie WERK AAN DE WERELD vrijgen wij nu in de komende week. 19-25 oktober, om uw steun voor deze projecten. Via onze huis-aan-huis-collecte. Zorg, dat het zakje, dat u al ont vangen hebt, met een flinke gift uwerzijds klaar ligt, als de collectan- te bij u aanbelt. Wij zeggen u er graag nu reeds vriendelijk dank voor. Het Zierikzeese NOVIB-comité J. B. Assendorp D. Dokman C. van Sloten-Boekel L. van Sluis P. J. de Vlieger A. C. Volmer-Brëas Opwekkend gebeuren aan boord van,„Pieter Calland' ZIERIKZEE, 14-10. Samen met Kerkwerve heeft Zierikzee enorm in de bus geblazen voor het nieuwe Ro de Kruis-schip „Henri J. Dunant" en het „Schip Ahoy" heeft niet voor niets van de bedden geklonken. To taal kwam in een bliksem-busaktie bijeen, het loffelijke bedrag van f 7028,27, zijnde gespecificeerd opge bouwd uit de bedragen: f 6213,47 (Zierikzee) en f 869,20 (Kerkwerve). Financieel centrum was het her vormd verenigingsgebouw, waar de „bebusten" werden uitgezonden op weg naar de huizen, een donker en kil karwei. Maar er werd heel wat in de bussen gestopt en dan gaat er bij de collectrices een zonnetje schij nen. Uiteraard draafde de Rode Kruis-colonne op, aangevuld met nog wat vrijwilligers en dat maakte een totaal van 44 mensen, die „de boer" op gingen. O.m. was ook de Jongeren Hulp Dienst ingeschakeld en voor het grote succes past een woord aan de burgerij, maar ook aan de collectanten. Niet vergeten dient verder te worden de aktiviteit van de verschillende banken, met voorop de Amro-bank waar een telcentrum was ingericht. Het was daar een drukte en gezelligheid als in de Rot terdamse Ahoyhal. Patiënten van „De Lichtenberg" Intussen vond aan het Luitje een opwekkende gebeurtenis plaats, die paste in het kader van deze dag. Af gemeerd lag de „Pieter Caland", be zet met patiënten van „De Lichten berg", waar de Federatie van Vrou welijke Vrijwillige Hulpverlening KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND IJMUIDEN. Drie leden van een gezin uit het IJmuidense woonwa genkamp zijn door kolendamp be dwelmd geraakt. Zij werden naar het Antoniusziekenhuis overgebracht, waar de 65-jarige mevr. Gulik moest worden opgenomen. Haar twee jaar •oudere echtgenoot en een 20-jarige kleinzoon konden later op de avond huiswaarts keren. DEN HAAG. Ter gelegenheid van de 25ste verjaardag van de Verenig de Naties organiseert de Nederland se postzegelvereniging „Verenigde Naties - Verenigd Europa" van 23- 25 oktober in het Vredespaleis in Den Haag een filatelistische tentoon stelling. UTRECHT. De organisaties van Boerenleenbanken en Raiffeisenban- ken te Eindhoven en Utrecht hebben in september een spaaroverschot ge boekt van 1' 122 min. tegen f 100 min, in dezelfde maand van 1969. UTRECHT. De vijftigjarige mevr. E. Hamon-van den Heuvel uit De Meern is in het academisch zieken huis in Utrecht overleden. Ze werd woensdagmorgen zwaar gewond toen ze op de rijksstraatweg in haar woonplaats fietste, linksaf sloeg en werd geschept door een achteropko mende personenauto. LEEUWARDEN. Het Fries Bouw bedrijf te Leeuwarden heeft aan al zijn personeel (ruim dertig man) ont slag aangezegd. Maandagmorgen zijn te Leeuwarden, in aanwezigheid van de vakbonden, de ontslagformulie ren getekend. Hei bouwbedrijf heeft inmiddels een faillissementsaanvraag ingediend. SCHARENDIJKE Collecte „Schip Ahoy" De collecte voor de nieuwe „Henri J. Dunant" - de actie „Schip Ahoy" bracht te Scharendijke en omstreken op f 510,03. Ellemeet collecteerde f 287,en Kerkwerve f 869,21. Dil laatste bedrag is ook vernoemd bij het totaal van Zierikzee. NOORDGOUWE Aanrijding fiets en auto Omstreeks 5.45 uur dinsdagavond, vond een aanrijding plaats tussen een fiets en een auto. De jeugdige A. K. te Noordgouwe verliet de uit rit van een hofstede. Hij reed de weg op en werd aangereden door de auto mobilist V. d. V. te Ellemeet, die de knaap niet meer kon ontwijken. De plaatselijke arts was spoedig ter plaatse. De wielrijder bleek aan het hoofd gewond, maar met enkele hechtingen kon dit worden verhol pen. BRUINISSE Giften "voor dorpshuis Burgemeester Hokken heeft aan dé- raad meegedeeld dat de stared van de giften voor het dorpshuis in op richting. tot f 67.500 is gestegen. acte de precense gaf. De echtgenote van burgemeester Kastelein sprak hier de patiënten toe en de heer K. de Feyter vertoonde kleurendia's van Zier ikzee. Een koortje van de N.C.V.B., o.l.v. mevrouw B. van der Linde-FIorusse zong hier enkele liederen, w.o. het Schouwse volkslied, dat zeer in de smaak viel. De dames, die deze ver rassing voor de patiënten verzorg den, hadden onderling wat geld op gehaald en daarvan kon een Zierik- zees lepeltje voor elk der patiënten worden gekocht. Zo speelde zich al lerlei opwekkends af aan boord: bui ten kon ditmaal niet in verband met de lage waterstand en rond tien uur offerde het personeel van het schip nog in de Zierikzeese bussen van „Schip Ahoy" en droegen zodoende bij tot het fraaie eindbedi-ag. Heel goed dagje gisteren ook hier voor de varende patiënten van straks. ROME, 14-10. Italië is woensdag opnieuw door een stakingsgolf ge troffen. In Rome en andere steden legden 40.000 werknemers bij de particuliere buslijnen het werk neer. Zes miljoen passagiers, in hoofdzaak arbeiders en studenten, worden de komende drie dagen door deze sta king getroffen. Het buspersoneel wenst betere arbeidscontracten. Miljooncnschailc brand bij Koelveeni ROTTERDAM. 14-10. Een brand in een opslagplaats van de N.V. Koel- veem bij de Boezembocht in Rotter dam heeft woensdagmiddag een mil- joenenschade aangericht. Het ge bouw was gevuld met vlees tot een waai*de van zeker f 1,2 miljoen en ging totaal verloren. De N.V. Koelveem is eigendom van de fa. Gebr. Klotjsterboer in Sinl- Pankras (N.H.). Het gebouw waS te gen brandschade verzekerd. De waarde van het uitgebrande vrieshuis bedraagt inclusief installa ties zeker „enige miljoenen", zo ver telt dc directie. HAMBURG. In een museum ie Ham burg 'is een tentoonstelling gewijd aan 100 jaar modefotografie. De ex positie was vooral geioijd aan het werk van de fotograaf Hubertus Au- gustinus Flöter, die nooit schijnwer pers of elektronenflits bij zijn werk gebruikt. Zijn werk is er niet. minder om, getuige deze foto. Donderdag 15 oktober Zierikzee Mondragon, foyer, 8 uur, lezing dr. W. P. J. Lignac over „Natuurreser vaten in de U.S.A.", (Z.V.U.). De Lichtboei, 9 uur v.m., start kle- dingbeurs. Kleuterschool „De Woelwaters", 19.45 uur, ouderavond. Dreischor De Drie Schorren, 8 uur. Culturele Vereniging „Nut en Genoegen". Vrijdag 16 oktober Zierikzee Mondragon, clubavond Delta-Foto. „Huis van Nassau", 20.00 uur, leden vergadering Partij van de Arbeid. „Duyvelants Koffyhuis", 20.00 uur feestavond handbalvereniging Delta- Sport. Haamstede Hotel Bom, 8 uur, Nuisavond. Zaterdag 17 oktober Zierikzee-Duiveland Paddestoelenexcursie Jeugdvogel- wacht naar Ouwerkerk, start 2 uur, hek Nieuwendijk. Huis van Nassau, feestmiddag Alg. Bond van Bejaarden. Westhoek 10 uur paddestoelenexcursie Jeugd- vogelwacht naar de Domeinen, start pompstation A. v. d. Weijdeweg. Maandag 19 oktober Zierikzee Mondragon, 8 uur, Philatelica. Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, U.V.V. ontspanningsavond voor be jaarden. Huis van Nassau, 8 uur, bestuursver gadering Zierikzeesche Oranjevere niging. Dreischor Plaatsenhuus, 8 uur, raadsvergade ring Brouwershaven. Woensdag 21 oktober Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Vrijdag 23 oktober Haamstede Hotel Bom, 7.45 uur, Vogelwacht Schouwen-Duiveland. HET PREMIE- SPAARPLAN met 20 °/o belasting vrije premie! Uw moderne gefeinsbank, de NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Geachte heer redakteur, Tenvervolge op onze gedachten- wisseling in uw krant van 13 dezer 'nog het volgende. Ondergetekenden vleien zich, uw door een gedeformeerde conceptie uwerzijds van hun in uw blad van 13 dezer opgenomen scriptie veroor zaakte depressie, die u heeft gemo veerd tot posita die contrair zijn aan der ondergetekenden intenties, door lokatie in het gejustifieerde kader te kunnen amoveren. Anders gezegd: onze bedoeling is door u jammer genoeg niet goed be grepen. Wij zouden n.l., indien uwer zijds gegronde bezwaren tegen be paalde handelingen, tijdens het rij examen uit te voeren, waren aange voerd. deze bezwaren te bevoegder plaatse t.w. hel bestuur of de direk- tie van het C.B.R. hebben kunnen voorleggen. Wij handelen immers slechts volgens landelijk op de wet gebaseerde voorschriften. Nu wij van u in concrelo bezwaren tegen de keerproef, de parkeerproef en vermoedelijk de garageproef ver nemen. mogen wij onder uw aan dacht brengen, dat deze bijzondere verrichtingen juist hun oorsprong in de praktijk vinden. Deze verlichtin gen als capriolen die in de praktijk toch bijna niet of nooit voorkomen te betitelen getuigt van gemis aan kennis van zaken. Nu is dit gemis aan deze specifieke kennis niet erg. maar wij vinden het dan wel-jammer, dat u desondanks in een redaktioneel artikel een af brekend cordeel uitspreekt, u daarbij beroepend op een evenmin terzake kundig, overigens eveneens bemin nelijk. man als de heer Knap. Met verschuldigde hoogachting, Mr. K. A. Keuning J. W. Renshof (Het lijkt er op. dat we het niet eens zijn of kunnen worden. Gun ons onze spijt hierover en laten we het vergeten. Redaktie). BRUSSEL, 11-10. Het Belgische ministerie van buitenlandse zaken heeft woensdag bevestigd dat de Belgische regering momenteel hon derden brieven uit het buitenland ontvangt die protesten bevatten te gen de vogelvangst in België. In Belgic is het ieder jaar, gedu rende een bepaalde periode, toege staan zangvogels voor de consump tie te vangen. Daartoe worden ver gunningen uitgereikt. Er komen veel brieven uit Nederland, maar het is Nederland niet alleen dat protes teert, want in België ontvangt men ook brieven uit andere Belgische buurlanden en uit Scandinavië.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2