DE ZIERIKZEESCHE COURANT VERDEELD ADVIES OVER HET LOON- EN PRIJSBELEID Dode bij brand in de Haagse binnenstad Handtekeningenactie tegen vestiging hoogovens op de Maasvlakte Chinese kernproef Vincent van Gogh-catalogus herdrukt Russische voorstellen Midden-Oosten Actie „Schip Ahoy": Ruim zeven miljoen Vuile lucht van Progil zal Zeeuwsch- Vlaanderen en west-Brabant bedreigen Nixon's vredesvoorstellen nu officieel door Hanoi verworpen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 15 oktober 1970 127ste jaargang Nr. 20758 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand f 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Windvaan Monstertoren onthuld DEN IIAAG, 14-10. Woensdagmid dag, kort na het besluit de Sociaal Economische Kaad vrüdag in het openbaar te laten vergaderen over het concept-advies inzake het loon- en prijsbeleid als instrument van conjunctuurbeheersing, zijn ook de tot dan toe ontbrekende conclusies van de voorbereidingscommissie verschenen. Daaruit blijkt dat in de ze commissie, die onder voorzitter schap staat van prof. dr. D. B. J. Schouten, drie meningen naar voren komen. Een deel der commissie (kennelijk de industriële ondernemers verte genwoordigende) meent dat artikel 8 van de wet op de loonvorming (in grijpen in collectieve arbeidsover eenkomsten) en parallel daarmee ar tikel 2 van de prijzenwet (instellen van maximumprijzen voor afzonder lijke goederen en diensten) geen toe passing meer moeten vinden als on derdeel van het conjunctuurpolitieke instrumentarium. Een ander deel der commissie (kennelijk de vertegenwoordigers van de werknemersorganisaties) is eveneens van mening dat er geen plaats is voor gedetailleerd ingrijpen in lonen en prijzen als onderdeel van het conjunctuurpolitieke instrumen tarium, maar tekent daarbij aan dat er z.i. een wezenlijk verschil is tus sen de loonvorming op de arbeids markt en de prijsvorming op de markt van goederen en diensten. Dit deel der commissie concludeert o.m. dat artikel 8 zo spoedig mogelijk uit de wet op de loonvorming moet wor den verwijderd. Dit deel van de commissie meent ook dat in afwachting van eventuele wijziging van de prijzenwet de be voegdheden op grond van die wet niet kunnen worden gemist. Voors hands dient te worden volstaan met de uitdrukkelijke toezegging van het kabinet dat de prijzenwet niet zal worden gebruikt voor een gedetail leerd ingrijpen op conjuncturele gronden. Derde mening Nog een ander deel van de com missie (naar moet worden aangeno men vertegenwoordigers van de cen trale organisaties van ondernemers in midden- en kleinbedrijf en in de landbouw), meent dat het, in af wachting van de resultaten van het onderzoek naar het conjunctuurpo litieke instrumentarium, gewenst is de bestaande wettelijke voorzienin gen, die de mogelijkheid bieden in DEN HAAG, 14-10. Bü een brand in de Haagse binnenstad is woens dagmiddag een man om het leven gekomen. De brand die gepaard ging met een enorme rookontwikkeling, woedde in het hoofdkantoor van de groot handel in woningtextiel B. van Mentz N.V. aan de Paviljoensgracht. Het stoffelijk overschot werd twee en een half uur na het begin van de brand gevonden op de tweede ver dieping. Bij de brand werden nog drie werknemers van de firma naar een ziekenhuis gebracht. Twee van hen die door de brandweer uit het pand gehaald waren via ladders, wa ren door de rookontwikkeling onwel geworden, maar konden later naar huis toe gaan. De derde was een man die van drie hoog naar beneden sprong in een door het publiek op gehouden kleed, dat het echter begaf. De man werd met verwondingen aan hoofd en benen in een ziekenhuis op genomen. De brand is door n.og onopgehel derde oorzaak ontstaan op de twee de verdieping, waar gordijnstoffen waren opgeslagen. ROTTERDAM, 14-10. Het „Cen traal Aksiekomitee Rijnmond" heeft woensdag de gemeenteraad van Rot terdam 60.672 handtekeningen en adressen aangeboden van personen, die zich tegen vestiging van een hoogoven- en staalbedrijf op de Maasvlakte hebben verklaard. Het Centraal Aksiekomitee Rijn mond gaat door met het verzamelen van handtekeningen. De ruim 60.000 anti-Hoogoven adressanten vinden, dat nog meer luchtverontreiniging in 't Rijnmond gebied om milieu-hygiënische re denen onaanvaardbaar s. Dat de ar beidssituatie chaotische vormen zal aannemen, dat nog nergens is aan- VL AARDINGEN. - Dinsdagavond werd in Vlaardingen een speciale zitting van de gemeenteraad gehou den. gewijd aan de: luchtverontrei niging. De publieke tribune was overvol: vooral met jongeren van wie er een aantal een doekje voor neus en mond droeg als teken hoe zeer de luchtvervuiling gevreesd en gehaat is. getoond, dat de Nederlandse burger mag verwachten, dat de vestiging van hoogovens zal leiden tot een voor hem gunstig economisch rende ment. te grijpen in loon- en prijsontwikke ling, te handhaven. Los van het consept-advies van de commissie-Schouten heeft, zo heeft het A.N.P. vernomen, de president van de Nederlandse Bank, dr. J. Zijl stra, kroonlid van de Sociaal-Econo mische Raad, de leden vari de raad zijn zienswijze over het vraagstuk doen toekomen. Bij navraag is ge bleken dat dr. Zijlstra buitenslands is. Desgevraagd deelde men van de kant van de raad mee dat deze brief niet zal worden gepubliceerd. WASHINGTON, 14-10. China heeft wensdag een kernproef in de atmos feer genomen. Volgens de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie was de kracht ongeveer drie mega ton, overeenkomend met drie mil joen ton T.N.T. De proef is genomen ep het proefterrein Lop Nor in het noordwesten van het land. Buitenlanders in Moskou gearresteerd MOSKOU, 14-10. Op het Rode Plein in Moskou zijn woensdag vijf jonge buitenlanders gearresteerd toen zij pamfletten verspreidden waarin werd gepleit voor het in vrij heid stellen van politieke gevange nen in de Sowjet-Unie. Hun natio naliteit is niet bekend. Dode en gewonde bij brand in Amsterdam AMSTERDAM, 15-10. De 24-jarisc J. de Kok uit Amsterdam is woens dagavond om het leven gekomen bij een kleine uitslaande brand, die zijn woning op de derde étage van de Dykstraat in Amsterdam heeft ver woest. Zijn bijna een jaar oude zoontje Richard kon op het nippertje door een buurman uit de vlammen wor den gered. De baby is met ernstige brandwonden in het Binnengasthuis opgenomen. Bij zijn reddingspoging raakte de buurman zelf licht gewond. Over de oorzaak van de brand, die om elf uur uitbrak, en kort daarna kon worden bedwongen, kon de brandweer geen mededelingen doen. De schade staat nog niet vast. AMSTERDAM, 14-10. Minister Klompé (C.R.M.) heeft woensdag avond in het Vondelparkpaviljoen in Amsterdam het eerste exemplaar in ontvangst genomen van de geheel bijgewerkte heruitgave van de Oeu- vrecatalogus van Vicent van Gogh. Zij ontving dit levenswerk van de in 1959 overleden dr. J. Baart de la Faille uit handen van prof. dr. A. M. Hammacher, vooi'zitter van de ne gen jaar geleden benoemde commis sie, die de - engelstalige - heruitgave in opdracht van de regering redac tioneel moest voorbereiden. Ook me vrouw A. L. E. Baart de la Faille en de oudste zoon van dr. ir.,V. W. van Gogh kregen een exemplaar aange boden. Het thans 700 bladzijden en 2200 afbeeldingen tellende werk ver scheen voor het eerst (in vier de len) in 1928. De tweede druk, beperkt tot de schilderijen, kwam in 1939 in Parijs als Franse uitgave uit. Over het werk van zijn commissie zei prof. Hammacher, dat in de ne gen jaar van haar bestaan elk van de zes leden circa 860 volle werkda gen aan de heruitgaven heeft moeten besteden. „Nog ongeacht dat drie permanente ambtenaren van het Rijksdocumentatiebureau en twee leden van het Instituut van Kunst historische Research van de Univer siteit van Utrecht hebben verricht", aldus de hoogleraar. SCHIPHOL. Op Schiphol zijn vier stamhoofden aangekomen, die met koning Motoeshoe II van Lesoto, die sinds april van dit jaar in Neder land verblijft, bepaalde aspecten van de grondwet zullen bespreken. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Verstand is de speurhond van het hart. HILVERSUM, 15-10. De actie ten bate van een nieuw hospitaalschip voor het Nederlandse Rode Kruis heeft woensdagavond voorlopig 7,3 miljoen gulden opgebracht, 2,3 miljoen meer dan het streefbedrag. Verwacht wordt, dat dit bedrag in de loop van deze week de acht miljoen royaal zal passeren. De N.O.S.-televisie heeft ter ondersteuning van de actie ruim vijf uur zendtyd hieraan besteed. Kort na half een kon presentator Henk van Stip- riaan melden, dat het streefbedrag van vyf miljoen gulden was bereikt. Een half uur later was men de zes miljoen en nog eens een kwartier later de zeven miljoen gepasseerd. In dit bedrag zyn naast opbrengsten van allerlei acties en de huis-aan-huis-collectes, schenkingen van zaken, bedrijven, ver enigingen en particulieren ook telefonische toezeggingen begrepen. Aan de actie hebben naast een aantal radio- en televisieartiesten ook vele sportlieden meegewerkt. De uitzending vanuit de Ahoyhal te Rotterdam werd bijgewoond door prinses Margriet. MOSKOU, 15-10. De Sowjet-Unie heeft donderdag voorstellen gepubli ceerd voor een politieke regeling van het conflict in het Midden-Oosten, die voorzien in het instellen van ge demilitariseerde zones en het zenden van troepen van de Verenigde Naties om de vrede te handhaven. De Grote Vier - de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk (of de Vei ligheidsraad) - zouden direct garant moeten staan, aldus de voorstellen die zijn gepubliceerd in het partij blad „Prawda". In een artikel onder de kop: „De weg naar een rechtvaardige vrede", zegt de „Prawda" voortsdat „de westerse propaganda het Russische plan negeert. „De Russische voorstellen zijn ge formuleerd op basis van een nauw keurige analyse van de toestand in het Midden-Oosten en met inacht neming van de standpunten die de partijen in het conflict innemen". Een vrede kan niet stabiel zijn zon der een terugtrekking van Israëli sche troepen uit de uitgebreide ge bieden die Israël heeft veroverd, al dus het artikel, waarin met nadruk wordt gesteld dat de Sowjet-Unie „altijd is uitgegaan van het recht van alle staten in het Midden-Oos ten op een veilig en onafhankelijk nationaal bestaan". DEN HAAG, 14-10. De uit vrees voor luchtverontreiniging in Amster dam en Zeeland geweigerde zwavel- kcolstoffabriek van het Franse che mische concern Progil zal nu naar verwachting weliswaar in België, maar toch dicht by de Nederlandse grens worden gevestigd, namelyk by Kallo op de linker Schelde-ocver. Rekening wordt gehouden met de mogelijkheid van luchtverontreini ging door deze fabriek in West-Bra bant en Oostelijk-Zeeuwsch-Vlaan- deren. De burgemeester van Ossen- drecht, een van de gemeenten, die onder de rook van Progil zouden ko men te liggen, is al tegen deze ves tiging in het geweer gekomen en heeft brieven geschreven naar de burgemeesters van Kallo en Antwer pen, waarin hij dezen verzoekt aan de Belgische minister van streekeco- nomie te vragen een onderzoek in te stellen naar de effecten van een eventuele Progil-vestiging. Burgemeester Van Gils van Ossen- drccht deelde woensdagavond het A.N.P. mede tc hopen, dat hy hier mede een actie tegen de vestiging van een zwavelkoolstoffcnfabrick op gang heeft gebracht. Hy verklaarde van vele ambtgenoten adhesiebetui gingen te hebben ontvangen. Verwachting tot vrijdagavond: Koude nacht Droog en overdag zonnig weer, maar in het noorden en oosten van het land tijdelijk wolkenvelden; plaat selijk nachtvorst; morgen ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag; overwegend matige zuidoostelijke wind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 16 okt. Zon op 7.06, onder 17.45. Maan op 17.54, onder 9.31. Laatste kwartier: 22 okt. (3.47). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 16 juli 3.54 v.m. 16.07 n.m. BROUWERSHAVEN: 16 juli 3.30 v.m. 15.51 n.m. Springtij: 16 okt. HANOI, 14-10. Noord-Victnam heeft de jongste vredesvoorstellen van president Nixon woensdag offi cieel verworpen. „Het volk van Viet nam en de regering van de demo cratische republiek Noord-Vietnam veroordelen met kracht de bedrieg lijke vredesvoorstellen van de rcgc- ring-Nixon, en verwerpen die vast beraden". zo verklaarde het Noord- Vietnamese ministerie van buiten landse zaken. Het voegde er aan toe dat Hanoi het volledig eens is met de Cambod jaanse regering-in-ballingschap van prins Norodom Sihanoek, het cen trale comité van de Laotiaanse Neo Lao I-Iaksat en de voorlopige revolu tionaire regering van Zuid-Vietnam, die de voorstellen eveneens hebben veroordeeld en verworpen. Het standpunt van Noord-Vietnam ten aanzien van een vreedzame re geling van de kwestie-Indochina is heel duidelijk, aldus de verklaring: voor Vietnam betreft dat de vier punten van Hanoi en steun voor de algemene oplossing van tien punten en de toelichtingen van 17 september van de Zuidvletnamese revolutionai re regering. Aangaande Laos steunt Noord-Vietnam ten volle de vijf punten van het centrale comité van de Neo Lao Haksat, daterend vanaf 6 maart van dit jaar, en inzake Cam bodja is dat het geval met de vijf punten, die prins Norodom Sihanoek op 23 maart j.l. uiteenzette. De drie landen blijven strijden voor hun fun damentele nationale rechten, erkend in de akkoorden van Genève. Noord-Vietnam verklaarde zich overtuigd van de steun van de vol ken en regeringen der socialistische broederstaten en alle van vrede be zielde landen. Deze moeten van de Amerikaanse regering een serieus antwoord eisen op het concrete voor stel van de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam waarvan de fundamentele punten - door de Amerikaanse regering ontweken - terugtrekking van de Amerikaanse troepen en verwijdering van de re gering Thicu-Ky-Khiemzijn. aldus de officiële Noordvietnamese verkla ring.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1