geef iets van (ie slijter... verjaardag? eneer 3-(anóenincognito Verkoop grond Nieuwer kerk aan Oir. woningbouwvereniging hij maakt er een fijn cadeau van Bejaarde man omgekomen bij vechtpartij in Belgisch tehuis Rogers gaat niet Gromyko praten Wat biedt de BEELDBUIS? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 13 okiob» 1970 20757 Gemeenteraad Duiveland UUIVELAND, 9-10. Op de jongste gemeenteraadsvergadering, onder voorzitterschap van burgemeester De Kam, zyn nog verschillende be langrijke zaken aan de orde geko men. Besloten werd aan de Christelijke woningbouwvereniging „Schouwen- Buiveland" te verkopen: een perceel bouwgrond te Nieuwerkerk groot 1980 ca, vcor de prijs van 48.000, en te Ouwerkerk een perceel groot 1150 ca, voor de prijs van f 24.000, Beiden onder bepaling dat binnen het tijdsbestek van twee jaar na de overdracht, een 18-tal woningen op deze percelen zullen zijn gesticht. Aan de heer A. C. de Kende te Sir- Jansland wordt een perceel bouw grond verkocht aan de Van de Abee- lestraat te Oester land, groot 250 ca, voor de prijs van f 3.750,Ook hierop zal een woning met garage worden gebouwd. Aan de heer A. Geuze te Nieuwer kcrk zaJ in eigendom worden afge staan een gedeelte van een perceel grond te Nieuwerkerk, groot 580 ca, in ruil tegen een gedeelte van een perceel groot 1030 ca, met de zich daarop bevindende korenmolen, zulks onder de navolgende voor waarden: a. De gemeente zal aan de heer Veuze een toegift op deze rui ling verstrekken van f 2.000,—. b. Al le kosten, welke gemaakt dienen te worden lot juridische uitvoering van deze ruiling zijn voor rekening van de gemeente. Een garantie zal wor den verstrekt voor een geldlening, te sluiten door de bouwvereniging „Be ter Wonen" ten behoeve van de bouw van een vic-rtaL premiewoningen. aan de Burgemeester Van der Havestraat te Oosterland. Het gaat hier om een lening van f 142.500,tegen een koers van 99 Vz een rente van 81a u per jaar, en een. looptijd van 40 jaar. Via het bemiddelend orgaan van de N.V. Bouwfonds van Ned. Ge meente is een verzoek om garantie van rente en aflosing van een lening ten behoeve van de bouw van een woning aan de Muyeweg te Nieu werkerk ingediend door de heer J. de Vin, aldaar. Men besloot deze ga rantie te verlenen. Gevraagd werd verder een krediet groot i 8.000, voor de aanleg van centrale verwar ming in de ambtswoning van de ge meente-secretaris, de heer Steketee aan de Unastraat te Nieuwerkerk De heer Bakker vond dat toezegging van dit gevraagde krediet andere be woners van ambtswoningen in de ge meente er toe zal brengen eveneens een kredietaanvrage voor c.v. in te zenden en „waar blijven we dan op den duur" zo vroeg hij zich af. Des ondanks besloot men toch het ge vraagde krediet te verlenen en het werk te laten uitvoeren door de fa. Korporaal en Zoon te Oud-Beijer- land, die als laagste inschrijver uit de bus kwam. Een krediet, groot 1' 43.680,werd beschikbaar gesteld voor gedeeltelijke ontsluiting van het bestemingsplan Oosterland II (het z.g. „plan Stouten") bestaande uit aanleg 170 meter weg en riolering. Wanneer er geen bouwrijpe grond aanwezig is in Oosterland kan men ook niet in aanmerking komen voor woningtoewijzing. Een som van Advertentie (gratis fraaie geschenkverpakking) BRUSSEL, 12-10. In een bejaar dentehuis in de Belgische gemeente Sint-Katelyne-waver zijn zondag twee bejaarde mannen, een 72-jarige en een 73-jarige, met elkaar op de vuist gegaan tydens een hooglopende twist over het al dan niet doven van het elektrisch licht in de slaapzaal. De 72-jarige liep daarbij zodanige verwondingen op dat hij enkele ogenblikken later overleed. MAINZ. Het allernieuwste op che misch gebied is een distilleerderij voor wijnen, die geheel uit glas is vervaardigd. Het is uiteraard een heel speciaal glas. Belangrijkste re den voor de constructie is het tegen gaan van aromaverlies. De fijnste smnaknunnces komen door", bij ge bruik van deze installatie, aldus de berichten. De 73-jarige man stond 's morgens om kwart voor zes op, deed het licht aan en wilde de ontbijttafel, die in de slaapzaal staat, gaan verzorgen. Zijn matineuze handeling lokte pro test uit van één van de mannen op de zaal die nog wat wilde slapen. De 73-jarige deed daarop het licht wer uit, maar dat was niet naar de zin van een 72-jarige, die wilde dat het licht bleef branden. Tussen deze laatste man en de man die het eerst uit bed gekomen was ontspon zich toen een twistge sprek dat eindigde in een vechtpar tij. Beide bejaarden gingn zo fel op de vuist dat één van hen, de 27-ja- rige op een gegeven moment ernstig aan het hoofd gewond op de grond viel. Toen er een arts arriveerde om hulp te verlenen bleek de man al ge storven te zijn. De 73-jarige is ter beschikking van de justitie gesteld. f 1000,wordt gevoteerd voor de aanschaffing van een nieuwe aard- lij kskunde-methode ten behoeve van de openbare bassisschool te Nieu werkerk. Verder vroegen b. en w. aan de raad een krediet groot f 30.576, voor de aanschaf van een elektroni sche administratie machine ten be hoeve van het gemeente secretarie. De werkzaamheden ter secretarie zijn zo intensiever geworden dat er een personeelstekort in het vooruit zicht is, dat nog kan worden uitge steld door de aanschaf van bovenge melde machine. Toch ontstond enige diskussie over dit nogal hoge bedrag voor de machine. De gemeentesecre taris gaf tekst en uitleg betreffende werking van dit ingewikkelde appa raat dat feitelijk geen tijdrovende fouten maken kan. Besloten werd het krediet te verschaffen. Een kre diet groot f 11.308,werd verder ge voteerd voor uitbreiding van de straatverlichting te Nieuwerkerk. In de Stationstraat en in de Burgemees- er Van Veenstraat zullen nieuwe lichtmasten worden geplaatst. Ver der stellen b. en w. aan de raad voor om het gemeentelijk aandeel in de verbeteringskosten van woningen op grond van de „Beschikking geldelijke steun verbetering woningen en woonbuurten" met 20 te verhogen voor die werkzaamheden aan wonin gen, die in de periode van 1 novem ber 1970 tot 1 maart 1971 geheel wor den uitgevoerd. Dit komt in feite neer dat dan de totale overheidssub sidie van 25 van de verbetering- kosten wordt verhoogd met 20 en daardoor gebracht wordt op 30 °/u van die kosten. De raad besloot ver der in te gaan op het voorstel van b. en w. om de woning Laan van de Wereldveteranen 14 te Ouwerkerk, voorheen bewoond geweest door wij len oud-burgemeester Romeijn van Ouwerkerk, te verkopen. Reeds heb ben zich enige gegadigden gemeld. De rondvraag Bij de rondvraag wees de heer Bakker op de steeds toenemende cri minaliteit van de jeugd te Ooster land. Ontstellend is wat hier door de jeugd wordt vernield. Dit kan niet langer worden getolereerd is de me ning van deze afgevaardigde die in zonderheid wees wat er de laatste tijd op het Marktplein in Oosterland is afgespeeld. Trouwens over het he le dorp worden steeds meer vernie lingen aangericht aan beplantingen, straatverlichting e.d. Spr. deed een dringend beroep op het gemeentebe stuur te zorgen dat er een samen gaan ontstaat van ouders, onderwij zers en politie opdat aan deze, steeds voortgaande banaliteiten, eens een einde komt. De voorzitter zei een ernstig onderzoek toe. Mevr, Van der Zande wees in dit verband op het ergerlijk optreden van snelheidsma niakken en wegpiraten, die dit voor al in het weekend te Nieuwerkerk en elders 't dorp onveilig maken en de rust verstoren. Aan dit euvel wenste zij perk en paal gesteld. De heer Ro meijn informeerde' naar de bestem ming van de grond van het afgebro ken oude dorpshuis te Oosterland. De voorzitter deelde mee dat dit per ceel nog" eigendom van de Ambachts heer van Oosterland, baron Shcim- melpenninck van der Oove, is. Ne deze zelf 't oude pand heeft laten slo pen zal de gemeente met 'n nieuw bod moeten komen als zij het wil kopen. Verder informeerde de heer Romeijn hoe ver het staat met de realisering van een handenarbeidlo- kaal aan de openbare basisschool te Ouwerkerk en of er nog een sport raad komt in de gemeente. Gemeenteblad Verder wilde de heer Romeijn we ten wanneer er een mededelingen blad zal verschijnen dat al zo vaak is beloofd. Hij kan niet rusten om hier over te spreken totdat het blad bij de burgerij in de bus ligt. De voor zitter zei dat het blad al een eind op weg is en binnenkort zal verschijnen De heer Romeijn vroeg of het soms een Sinterklaassurprise gaat worden. De heer Stouten (SGP) zag graag de beplanting bij de rioolwaterzuive ringsinstallatie te Oosterland wat bij gesnoeid omdat dit hinderlijk wordt voor "het verkeer ter plaatse. Verder vroeg hij bij eventuele gladheid in de winter ook zand te strooien in de Lange Dreef en de Weststr. te Oos terland, want dit is bij zijn weten nog nooit gebeurd, omdat de zand- auto niet kon draaien op het einde van deze wegen. Dit kan nu wel in de Lange Dreef op het terrein van aannemer Boogert en dan ook in de Weststraat. Verder wees de heer Stouten op het steeds erger wordende euvel dat de boomwortels de tegels van de trottoirs lichen, zodat het lo pen op deze wandelpaden steeds moeilijker woidt. De heer Van dei- Werf (SGP) zag deze bomen maar graag gerooid om van genoemd eu vel af te raken. De heren Stoutjes- dijk (CHU) zou willen proberen de trottoirs wat te lichten, doch alsje blief geen bomen weg, was zijn com mentaar. Terecht, want wat werd de Burgemeester Van der Havestr. ont luisterd toen daar de bomen moesten worden gerooid, zo was de mening van vele raadsleden. Verder wees de heer Stouten nog op de wenselijk heid van de doorgang in de Burge meester van der Havestraat naar het bedrijf van de gebr. Goudzwaard, (een slop tussen gemeentewoningen), te verharden. Ook dit zal worden bezien. Verder deelde de voorzitter nog" mede dat de cantine en de rij wielbergplaats op het voormalig werkkamp „Oosterland" zijn ver kocht, resp. voor de prijs van f 3636,36 en 454,54. Hierna volgde sluiting. WASHINGTON, 9-10. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, William Rogers, heeft vrijdag verklaard dat hij deze week in New York met zijn Russische collega Gro myko zal gaan praten over de schen dingen van de status quo langs het Suezkanaal en over de kwestie van de aanleg van een basis voor Russi sche onderzeeboten op Cuba. BERGHEM. De 29-jarige auto monteur G. J. van Hees uit Oss is om het leven gekomen, toen de be stuurder van de auto waarin hij reed, in Berghem bij het linksaf- slaan tegen een boom botste. De be stuurder, die vermoedelijk door de mist was misleid, werd zwaar ge wond. WOENSDAG 14 OKTOBER. NED. I. Het middagprogramma Een hele grote Q, bestaande uit de avonturen van een kubus en een filmpje van de Dikke en de Dunne gaan aan het avondprogramma voor af, dat geheel gewijd zal zijn aan de aktie Schip Ahoy die vijf miljoen gulden nodig heeft om de oude Henri Dunant te kunnen vervangen door een nieuw schip. Het avondprogram ma start met de Woefs en de La- maars. Den Haag vandaag, Première en Kenmerk. Na het journaal de film ter gelegenheid van de aktie Schip Ahoy gemaakt. De Henri Du nant heeft de laatste jaren vele ge handicapten een heerlijke vakantie bezorgd maar het is een eind versle- 1 ten. Men heeft geld nodig, veèl geld, nl. vijf miljoen gulden. Aan de aktie wordt deelgenomen door veel arties ten en sportlieden, waarvan u er vanavond meerdere op de beeldbuis zien zult. Andere artiesten bevinden zich aan boord van de oude Henri Dunant. In de film „Alle hens uit bed" ujordt duidelijk gemaakt waar om het schip aan vernieuwing toe is. De kijkers kunnen zich rechtstreeks in verbinding stellen met de Ahoy hallen. Tussen de optredens van de artiesten door gebeurtenissen uit de rest van het land. Er doen verschrik kelijk veel artiesten mee, te veel om op te noemen, maar iedereen die in Nederland maar een beetje naam heeft is te zien vanavond. NED. II. Allereerst avonturen uit Nijverdal waar de Woefs en de La- maars nog steeds in aktie zijn. Het Donderdag 15 oktober Ned. 1, 21.50 uur: De Jos Brink show, waar in een hernieuwe kennismaking met de jonge cabaretier Marnix Kappers. journaal en Midweek waarin aller lei informatie wordt gespuid en mu ziek van deze tijd. Na het journaal van acht uur Koos Postema die drie personen uit de aktualiteiten- en de muziekwereld ontvangt en hen laat zeggen wat ze op hun hart hebben Voor de muzikale omlijsting zorgt het Trio Louis van Dijk. Na Koos Postema, Achter het nieuws en les vier van de Teleac van de kursus dammen. Hierna nog ruimschoots de tijd om naar de aktie Schip Ahoy over te wippen. WOENSDAG 14 OKTOBER. NED. 1: 17.00 Een hele grote Q; 18.45 De Woefs en de Lamaars; 18.55 Journaal; 19.04 Den Haag vandaag; 19.09 Première; 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.20 Alle hens uit bed; 20.45 Schip Ahoy. NED. 11: 18.45 De Woefs en de La maars; 18.55 Journaal; 19.04 Mid week; 20.00 Journaal; 20.20 Koos Postema op woensdag 2; 21.45 Achter het nieuws; 22.05 Journaal. DONDERDAG 15 OKTOBER. NED .1. Na de Woefs en de La maars een reportage van het onlangs in Amsterdam -gehouden nachtcon cert van Blood, Sweat and Tears. Hierna nieuwe avonturen van de fa milie Bradg. Carol leest in de sterren dat er een nieuwe vrouw in het le ven van Mike zal komen. Net op dat moment krijgt Mike van de direktie opdracht een nieuwe fabriek te bou wen voor een firma in cosmetica. Ja lousie begint zich van Carol meester te maken, Is de direktrice van de nieuwe cosmeticafabriek die nieuwe vrouw die de sterren voorspelden? Na het journaal een aflevering van de KVP en dan een nieuw avontuur van de Dief van Washington „Afbe taling op Piazza" is de titel. Alexan der ontmoet een Oude vriendin die zeer bedreven is in het stelen van sieraden. De vingervlugge schoon heid stelt voor samen een kraakje te plegen maar Alexander heeft het daarvoor veel te druk. Hij heeft op zijn kamer de vrouw van de ver moorde Khongghar aangetroffen. Ze moet voor de rechtbank verschijnen en heeft daar geen zin in en verstopt zich op Alexanders kamer. Dat ver stoppertje spelen maakt dat Mundy ineens bij de zaak betrokken is. Als de problemen opgelost schijnen gaan we naar de Wereld op wielen. Na de Wereld op wielen over naar Jos van' den Brink die een keur van artiesten laat zien en horen. Het laatste jour naal en de vierde aflevering van de les gevorderden Engels van de Tele ac besluiten de avond. NED. II. De Woefs en de Lamaars, het joitrnaal in het kort, Den Haag vandaag, Van gewest tot gewest, Tips van 't nationaal buro voor toerisme. Na het tweede journaal Frits van der Poel met Was er nog wat. Uit de Oude Draaidoos een film van Laurel en Hardy. Dat wordt lachen, gieren en brullen. Titel van de film is „The Hoosegow". Een team van Granada Television trok naar een dorpje bij de Ganges en filmde het doen en laten van de mensen daar. Armoede, over bevolking en al de problemen die zich daar verder voordoen worden behandeld. Dan „De zoon des men sen". Volgens verschillende reakties zou het stuk een en al godslastering geweest zijn. Aart Staartjes behan delt de ingekomen reakties. Na het laatste journaal Teleac met de kur sus Biovisie. DONDERDAG 15 OKTOBER. NED. I: 18.45 De Woefs en de La maars; 18.55 Journaal; 19.04 Blood Sweet Tears; 19.30 Wat een fami lie; 20.0 Journaal; 20.20 Zendtijd po litieke partijen; 20.30 De dief van Washington; 21.20 Wereld op wielen; 21.50 Jos Brink Show; 22.40 Journaal. NED. II: 18.45 De Woefs en de La maars; 18.55 Journaal; 19.04 Den Haag vandaag; 19.49 Toeristische tips 20.00 Journaal; 20.20 Was er nog wat? 20.30 Laurel Hardy; 20.50 In dia, of the village dies 21.30 Ciao Federico; 22.20 De test van de Zoon des mensen (1); 22.50 Journaal. FEUILLETON Hij keek de vrouw weer aan. „Wat is er met me aan de hand?" Ze schudde haar hoofd. „Niets bij zonders. Kalmpjes een paar dagen in bed blijven. Ik zal wel voor je zorgen". Opnieuw keek hij naar het pla fond. Bij stukjes en beetjes kwam zijn geheugen terug. Wacht eens Hoolwerf had hier in de kamer een revolverschot gelost. Vandaar dat gat natuurlijk. Wat moest-ie hier? O ja. „Toon, he?" zei hij zacht, naar de vrouw kijkend. „Toon Willink uit Schiedam was hier. Waar is hij ge bleven?" „Stevig opgeborgen, dus maak je maar nergens zorgen over. Van hem zul je geen last meer hebben. Weet je nu nog, wat er gebeurd is?" Langzaam knikte hij. „Ja, ik liep Toon tegen het lijf.... hij sloeg me in het gezicht. Ik had geld van hem in mijn bezit. „Stil maar", suste ze. „Het is voor bij. Die geweldenaar zit stevig ach ter slot en grendel. En ik zal er wel voor zorgen, dat je spoedig opknapt" ..Wat heb ik dan?" Ze ging er niet op in. „Heb je hon ger? Wil je wat eten? Of drinken?" „Dorst heb ik, ja. Zeg.hoe laat is het?" „O, half tien. Moet je wat sinaas appelsap?" „Graag". Ze hielp hem drinken en voelde gelijktijdig zijn pols. Terwijl ze hem weer neerlegde, streek ze even met haar hand over zijn hoofd. „Ankie?" „Ja?" „Hoe kwam Hoolwerf zo onver wacht?" „O, dat doet er niet toe. Wees maar blij, dat hij net op tijd kwam". „Zeg het eens". Ze ging dichterbij zijn bed zitten en keek hem aan. „Toen die reus gisteravond met jou binnenstapte, zag ik direkt, dat hij je mishandeld had. Hij duwde mij en Cil terug in de kamer en deed de deur op slot. Cillie vertrouwde het niet en belde naar het politiebureau. Daar was al leen maar meneer Hoolwerf. Cil ver telde, wat er aan de hand was en meneer Hoolwerf zei, dat hij dade lijk zou komen. Maar er was geen auto bij de hand, dus hij moest op de fiets komen en dat is gauw tien minuten rijden." „En wat is er daarna gebeurd?" „We hebben jou naar bed gebracht en de dokter gebeld. Die is gister avond laat nog gekomen en heeft gezegd, dat je een paar dagen in bed moet blijven. Het is niet ernstig, ge lukkig. Dus doe nu maar braaf, wat de dokter wil. Ik zal je wel verzor gen." Hij schudde langzaam zijn hoofd. „Dat bedoel ik niet. Ik meen Toon. „O, meneer Hoolwerf heeft hem meegenomen naar het politiebureau. En het geld natuurlijk ook. Hij zal vervolgd worden, omdat hij jou mis handeld heeft." „Ankie?" „Ja?' „Dat geld was niet van mij," Ze knikte. „Ik weet het nu. Me neer Hoolwerf was vanmorgen hier. Hij wilde je spreken, maar je sliep nog. Hij komt vanmiddag wel terug." Hij loosde een diepe zucht. „Ankie, ik deug niet." Ze keek hem aan, kwam over eind en ging op de rand van zijn bed zitten. Even streek ze weer over zijn hoofd. „Jawel. Dat wat achter je ligt, moet je vergeten." door FRANK VAN FALCKENOORT „Je weet lang niet alles.' „Meer als jij misschien denkt. Dacht je soms, dat wij achterlijk waren? Cillie en ik? Je was nog maar een paar maanden in „De Rietvink',, toen veronderstelde ik al, dat er wat met jou aan de hand was," „Hoe kwam je op dat idee?" Ze haalde haar schouders op. „Weet ik niet. Misschien vrouwelijke intuïtie. Later, na die spionageaffai- re vertelde je me, dat je geen schrij ver was en Jan Vlaming heette. Toen je in „De Rietvink" ziek lag, heb ik het huisje schoongemaakt en vond ik al dat geld. Ruim achttienduizend gulden. Dat was natuurlijk al ver dacht. Ik heb er met Cillie over ge sproken. Wij hebben geen geheimen voor elkaar, zie je? Op haar aanra den ben ik toen naar meneer Hool werf gegaan. Ik nioest de waarheid weten. Eerst wilde hij niets zeggen. Hij zei: ik heb daar het recht niet toe. Maar ik hield aan. Toen vertel de hij, dat je enkele malen in de ge vangenis gezeten had voor valsheid in geschrifte. Maar dat je na je ont slag verleden jaar niets had gedaan, wat strafbaar was. Ik vertelde ook van dat geld. Dat moest ik toch wel? Meneer Hoolwerf heeft toen een on derzoek ingesteld naar niet-opgehel- derdc inbraken, maar er was niets, dat jij gedaan kon hebben. Hij zei, dat ik er maar niet over moest pra ten. Hij kon er verder ook niets aan doen. Het feil dat iemand geld heeft, is natuurlijk niet strafbaar. Welis waar was het verdacht, dat jij zo veel geld bezat. Maar meneer Hool werf verklaarde niets te kunnen doen en verzocht ons een oogje in het zeil te houden". (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7