Ver. tot Bevordering Ger. Schoolonderwijs Bruinisse 100 jaar Zuid-Amerika wordt linkser en linkser BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Londen vervuilt TELEURGESTELD RUIL ZE IN in Op 16 januari 1928 vertrekt de heer De Wolf het hoofd der school, naar zijn geboortegrond, het Wal- eherse Serooskerke, later in onze da gen bekend geworden, om zijn gou den muntenvondst tussen de prei- planten. De heer C. Koelxnans uit Boskoop wordt zijn opvolger, uit vijf sollici tanten is hij de beste en hij zou hier ook 18 jaar de school op voorbeeldige wijze dienen (al was hij natuurlijk de laatste twee jaren niet in aktieve dienst). Uit Bodegraven kwam op 1 decem ber 1930, de heer Jan Bruenesse, hij schreef een boek over „Mannen van de kaai" in de tijd dat hij veel stof darvoor opdeed in de schoenmakevij van Boone. In 1931 overlijdt de heer Van Rhee na 40 jaar in het schoolbestuur te hebben gezeten. Getrouw aan de Bij belse traditie „In de plaats van de vaders zullen de zonen zijn", wor den beide opgevolgd door hun zonen resp. de heren Marien van Rhee en Machiel Krijgex*. Tiouwens deze laatste had toen in 1927 de heer J. M. Krijger waarne mend penningmeester was geworden dit penningmeesterschap al trouw voor zijn vader waargenomen. Dit penningmeesterschap werd tot 1926 vervuld door de heer Joh. J. Wem- mers, interne moeilijkheden noopten hem tot aftreden, in de vakature Wemmers werd toen de heer Jan Hoogerheide benoemd, die wegens vertrek naar 1930, werd opgevolgd door de heer Joh. de Wal-Hirdes. In 1930 wordt de zangvereniging Soli Deo Vloria opgeheven de school krijgt het orgel, dat eigendom was van de in vroeger tijd zo bekende en tot goede prestaties opgevoerde zangvereniging, door de heer Van den Doel uit Zierikzee. In 1930 krijgt de school ook 22 nieuwe leerlingen, dat is dan voor het eerst in een tijdvak van 70 jaar meer, dan de openbare school. In 1933 treeds de heer D. van den Berge Dz„ na een bestuurslidmaat- Staatsgrepen zijn een Boliviaanse traditie: het land bestaat 145 jaar en beleeft nu voor de 186ste keer dat iemand de macht grijpt. Maar de sfeer is zo langzamerhand wel ver anderd. Toen president Ovanda een jaar geleden zonder bloedvergieten zijn voorganger afzette bezielde hem de gedachte dat het roer inderdaad wel om moest. Te lang en te vaak was in Bolivia op de bekende Zuidamerikaanse ma nier geregeerd: nogal corrupt ten einde het de bezittende klassen niet te moeilijk te maken meer te gaan bezitten - aan sociale maatregelen die de armoe van de massa's mis schien iets kon verlichten werd te weinig gedaan. Dat moest wel leiden tot een alge mene verlinksing naar castroïstisch model, waarmee volgens Ovanda het land van kwaad tot erger zou ver vallen. Hij kwam met vooruitstre vende plannen, maar ervoer al snel dat men zonder het hele staatsbestel in zijn voegen te laten kraken niet al te veel en al te snel kan verande ren. Hij deed het dus kalmer aan met als gevolg dat hij het verbruide bij de linksgezinden die hem te laks vonden maar ook bij ulta-rechts dat hem toch nog altyd zag als een ver kapte wegbereider van het caslroïs- me. Verzet Deze laatste groep was er het eerst bij om een junta te vormen die hem moest afzetten. Met als promple re actie een> tegenregering van gene raal Torres, die een terugkeer naar de grove systemen van vroeger niet wenst te tolereren en daarvan ver denkt hij niet geheel en al ten on rechte misschien zijn tegenstander Miranda. Ovanda is terzijde gestapt opdat geen bloed vergoten wordt - al kon hij daarmee niet garanderen dat Torres en Miranda het ook zo vreed zaam oplossen. Wat we in Bolivia zien staat ove rigens niet alleen. Er is nog Chili waar de eigenlijk gekozen president Allende nog altijd feitelijk in zijn ambt bevestigd moet worden. En dat is een vriend en aanhanger van Castro. We zien in vele andere landen, vooral Brazilië, hoe onder de vroeger zwijgende priesters, meer en meer een geest van verzet gaat leven die zich ook feller en feller uit. Het is niet ondenkbaar dat het opperste be stuur van Chili en Bolivia niet zal vervallen aan de revolutionair link se figuren die ernaar dingen, of dat ze niet lang aan de macht zullen blijven. Óf ze daarioe bijdraagt of niet: de Amerikaanse geheime dienst C.I.A. zal daarvan dan de schuld wel krij gen, misschien terecht, mischien ook niet. Maar dat alles is minder be langrijk - het kan op zijn hoogst tot uitstel leiden. Na jaren en jaren van misstanden is in Zuid-Amerika de revolutionaire oogst rijp. De race om de grote of liever grootste aardappel is weer begonnen. Op het bedrijf van Cebrs. Bout aan dc Kievltswcg te Duivendijkc, werden deze twee kanjers gerooid, met respeklievclijke gewichten van 1i en 1 leg. Wie ~c groter heeft mug het zeggen. (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode). schap sinds 1907 terug, hij werd in dat jaar gekozen als opvolger van zijn vader, een der oprichters van de school. Zijn opvolger wordt dan de heer Joh. van der Sluis. 116 en 131 Omdat de school maar 116 leer lingen heeft en dat aantal 131 zou moeten zijn om vier leerkrachten te mogen houden, moet de heer Brue nesse dan afvloeien als volwaardig onderwijzer. Men leeft dan wel echt in de crisistijd en „bezuinigen" is het wachtwoord, van de toenmalige re gering. In 1935 treedt de heer Joh. de Wa°l -Hirdes uit het bestuur, hij wordt opgevolgd door de heer Joh. de Waal Levz. In 1940 treed voorzitter W. van den Berg af, omdat hij in 1939 tot burgemeester is benoemd, hij wordt opgevolgd door de heer C. van den Berge. De heer C. Hoogerheide neemt de funktie van. voorzitter van hem over. In 1941 treedt de heer J. de Waal af, hij heeft vele jaren de schoolvereniging als secretaris ge diend en een boek vol notulen ge schreven, in het bestuur wordt geko zen, hij blijft nog wel bestuurslid. Zijn naamgenoot Joh. de Wal Lzn., wordt secretaris. Water in school Het is inmiddels volop oorlog ge worden. De heren D. van Engelen en W. Ctte worden als onderwijzers be noemd, (kwekelingen met akte). Bij de gelegenheid komen 107 sollicita ties binren (1 juni 1941), later krijgt Van Engelen een benoeming als on derwijzer. Cp de school zijn verder nog werk zaam geweest de heer C. van den Ecut en rrej. S. de Korte, maar zij kregen in de crisisjaren geen salaris. De laatste notulen voor de evacu atie zijn van 13 april 1943, de eerste van na de evacuatie van 5 oktober 1945. In februari 1944 als het dorp Brui nisse op last van de Duitse bezetter is ontruimd, begint ook in de school het zoute water van de inundatie zijn verwoestende werking. Bommen en mitrailleurvuur zullen straks de verwoesting van de school voltooien. „Pil"- aktie Dolle Miila's AMSTERDAM, 10-10. „Moeders wil is wet, met de pil naar bed", deze yell heeft zaterdagmiddag geklon ken in de Amsterdamse binnenstad, waar een groep van circa 25 Dolle Mina's met kleurige ronde sand- wichborden een propagandawande- ling heeft gehouden voor het gebruik en de gratis verstrekking van de pil. Een andere yell was „De pil moet gratis, de pil moet in het fonds." Een paar dames had op de blote buik de bekende slogan „Baas in eigen buik" geschreven. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Blaricum: H. P. Venema, pred. voor bijzondere werk- zaamheden (industx-iepi'edikant te Deventer). Bedankt voor Zuidhorn (toez.): G. R. Brink, Mantgum; voor Kollum en voor Wiei'ingei'meer: J. L. Ravesloot, Veen; voor Ridderkei-k: C. den Boer, Zeist. Ger. Kerken Bei'oepen te Aalsmeer: J. Végh, Amsterdam-W. Aangenomen naar Dox-di-echt: kan didaat dr. A. Dekkei\ Rotterdam, die bedankte voor Appingedam, Eefde, Steen wijk en Voorburg. Ger. Kerken (vi'ijgemaakt) Bex-oepen te Nagele en Urk; D. Nieuwenhuis, Harlingen. Bedankt voor Apeldoorn: H. D. van Herksen, Heemse; voor Hattem en Teibregge-Hilligersbei'g: S. Cnos- sen, Vollenhove-Cadoelen. Ger. Kerken Vrijgemaakt (buiten vei*band) Bex-oepen te KampenH. Stolk, Dvonten. Ger. Gemeenten Bedankt voor Fx-anklin Lakes (U. S.A.): A. M. de Boex\ Ridderkerk; voor Zoetermeer: J. C. Weststrate, Meliskex-ke. Oud Gei-, Gem. in Nederland Bei-oepen te Werkendam: J. v. d. Poel, Ede. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Alblasserdam (buiten gewone wijkgemeente in wox-ding): W. A. Poort, Hattem; Ie Zeist: R. J. v. d. Hoef, Papendrecht. Bedankt voor Bleiswijk: H. v. d. Linden, px-edikant voor bijzondexe wei'kzaamhcden (diaconessenhuis- predikant), Groningen; voor IJssel- muiden: S. P. van Assenbergh, Vec- ncndaal. Gei-. Kerken Beroepen te Gauw-Terzooi: kand. di's. R. Kranenborg, Uti-echt, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: kand. dr. R. Kranenborg, Utrecht. Ger. Kerken Vrijgemaakt (buiten verband) Beroepen te Appingedam: H. Stolk, Drontcn. Chr. Gei-. Kerken Tweetal te Sliedx-echt: C. den Her tog, Harderwijk en Joh. Kruis te Zwaagwcsteindc. Ger. Gemeenten Beroepen te Paterson (U.S.A.): J. Baayens, Tricht-Gcldermalsen. Duitse studente met auto verongelukt BREDA. 12-10. Een verkeersonge luk b(j dichte mist op de tweebaans- weg Breda-Rijsbergeii heeft maan dagochtend vroeg het leven gekost aan de 21-jarige in Amsterdam stu derende duitse Helene Sixel uit Neu renberg. Het slachtoffer was met drie ande- re studenten, twee Duitsers en een Zwitser, met de auto van Amster dam op weg naar Frankrijk. Bij het inhalen van een vrachtauto botste de auto frontaal op een tegenligger en kwam dwars op de weg te staan voor de wielen van een passex-ende Belgische vrachtwagen geladen met 12 ton glasvex-pakking. De personen auto weid een eind meegesleuxd. De studente ovex-leed in het autowrak, een van de Duitsers en de Zwitser weiden zwaar gewond. Het kind op de weg AMSTERDAM. 10-10. Dc Amster damse vereniging voor veilig verkeer „De vlag in top" gaat in Amsterdam een eigen gezicht geven aan het the ma van de Nationale Vcrkeersweek „Het kind op de weg", die van 12 tot en met 18 oktober door het Ver bond van Veilig Verkeer wordt geor ganiseerd. Circa 200 kleuterscholen ontvan gen wandkranten, affiches en voor- lichtingsfoldei-s, die aan de ouders zullen wox-den uitgereikt. Op 12 en 13 oktober zal door Am sterdam de „Zilvertx-am" x-ijden, waarbij door luidsprekers de aan dacht wordt gevestigd op aspecten van „Het kind op de weg". Flitsen uit het buitenland WEST-BERLIJN. De Amerikaanse regering heeft naar verluidt aan Oostduitsers, die naar de Vei-enigde Staten willen x-eizen, bepei'kende maatregelen opgelegd. Als reden hiervoor werd opgegeven de gevan genzetting van enige jonge Amerika nen in Oost-Duitsland. SEOEL. De Zuidkoreaanse contra spionage heeft bekend gemaakt, dat eenheden van de Zuidkoreaanse vloot en luohtmacht 160 km. ten nooi-doosten van Seoel een snel Noordkoreaans spionagevaax-tuig tot zinken hebben gebracht. MOSKOU. De nieuwe Sowjet-am- bassadeur, Wasili Tolstikow is in Pe king aangekomen, waardoor een ein de is gekomen aan een ambassadeur- loze periode van ongeveer di-ie-en- een-half jaar. TEL AVIV. De Palestijnse com mando's die tijdelijk Libanon had den verlaten om mee te vechten in de Jox-daanse burgeroorlog, kei-en nu weer naar hun bases terug. Dat ver- klaart, aldus legei-kx-ingen in Israël, het toenemend aantal incidenten langs de Libanees-Isi-aëlische grens. BONN. De Poolse oud-minister van buitenlandse zaken Adam Rapacki is na langdurige ziekte overleden, zo heeft radio-Warschau gemeld. Hij was 61 jaai\ Bijzondex*heden over zijn ziekte wei-den niet gegeven, maar be kend was dat Rapacki in het verle den enkele malen door hartaanvallen was getroffen. LONDONDERRY. Britse militaii'en hebben in de Noord-Ierse stad Lon- donderi*y traangasgranaten en rub berkogels afgevuurd op circa 200 ka tholieke betogers, die hen met ben zinebommen, stenen en flessen beko gelden. Voorzover bekend vielen on der de soldaten achttien gewonden. HAMILTON. De regering van de Bei-muda-eilanden, een Bi-itse kolo nie, heeft troepen ingeschakeld om de onlusten te bedwingen die al een week lang het leven ontwrichten. HAMBURG. De Hamburgse direc teur voor havenbouw, Karl-Eduard Naumann heeft in een interview met het Westduitse dagblad „Die Welt" de kritiek op het werk van de West- Duitse commissie voor havens voor schepen met grote diepgang van de hand gewezen. LONDEN. De Sowjet-Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromiko, zal op uitnodiging van de Britse regering van 26 tot 29 oktober een officieel bezoek aan Gi-oot-Bi-ittannië brengen. Het Britse ministei-ie van buitenlandse zaken heeft dit bekend gemaakt. ROME. Voor het eerst in drie jaar is de waai-de van de wei-eldhandel in agi-arische px-odukten in 1969 toe genomen, nl. met vier procent ten opzichte van 1968, zo blijkt uit voor lopige gegevens van de voedsel- en landbouwox-ganisatie (FAO) van de Verenigde Naties. DJAKARTA. Te Koepang op Ti- mor zijn drie kindci-en gedood en vier gewond toen hun bus tussen twee vuren geraakte, afkomstig van politiemannen en militairen, die met elkaar slaags waren geraakt. BONN. Bondskanselier Brandt van West-Duitsland heeft voor de radio verklaard ervan overtuigd te zijn dat de coalitiex-cgcring van socialisten en liberalen aan de macht zal blijven tot 1973, het jaar waarin de huidige wetgevende periode afloopt. FRANKFORT. De Duitse politie mannen hebben besloten de stx-aat op te gaan om te protestex-en tegen het fci, dat zij onvoldoende uitgerust zijn in dc strijd tegen de misdaad en te gen hun onvoldoende geachte sala riëring. BONN. Preident Tito van Zuid- Slavië heeft in Bonn met bondskan selier Willy Brandt van Wcst-Buits- land van gedachten gewisseld over de mogelijkheid van een Exxropo.se vciligheidsconfcrcntie. De toren van de Hervormde Kerk in Serooskerke heeft jaren lang erg scheef geslaan. Na de watersnoodramp in 1953 heeft men kerk en toren opgevijzeld. Hier een opname van de dorpsloren in 1920. Vergadering Algemeen Vissersbelang te Bruinisse (Slot) BRUINISSE, 9-10. Een palingvis ser, die 10.000 ha viswater op het Grevelingen meer toegewezen krijgt, zal niet meer mogen vissen op de Oostcrschclde of in een ander vis water, zoals nu door velen gebeurt, een paar dagen op de Grevelingen en een paar dagen ergens anders. Door Zevibel was aan de ministers gevraagd, de Waddenzee open te stellen voor de visserij op mossel zaad op 20 en 21 oktober. Niet alle mosselkwekei-s juichten deze openstelling toe, al heeft zij wel jaarlijks plaats. Men vindt dat door deze vissei-ij te veel zaad woi-dt weg- gevist, c.q. wordt vermoord of ver morst, door deze vissex-ij in de win tel-, dat in het voorjaar veel beter aan de kwekers ten goede zou kun nen komen. Deze tegenstandei-s van openstelling vindt men in iedere ver eniging, maar te Bruinisse hadden de vooi-standers toch de overhand, met 19-8 stemmen (stemming per bedi-ijf) werd voor openstelling ge opteerd. Ir. Th. Tienstra, had in zijn functie - van Hoofd der Visserijen aan Zevi bel vei-zocht, een achttal namen te noemen van pei-sonen, te reducex-en tot vijf personen die zitting zouden nemen in een commissie om te advi- sei-en in het toewijzingsbeleid van vrijkomende vissex-ij percelen. Dit is nog een aantal percelen in het Vol- De verontreiniging van (le openbare weg HENGELO, 10-10. „In alle ge- meenten in Nederland zullen dezelf de vei-ox-deningen betreffende de ver ontreiniging van de openbare weg moeten komen en het verdient aan beveling overtreders van zo'n veror dening ter plaatse te beboeten". De Nederlandse Vereniging van Reinigingsdii-ecteux-en heeft begin dit jaar via de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten dit standpunt ter kennis gebracht van minister van justitie, die de zaak nog in ondei-- zoek heeft. LONDEN, 12-10. De staking van het pei-soneel van de reinigingsdien sten en de riolering in Engeland is maandag de dei-de \péêk ingegaan. Naar schatting zijn omstreeks 52.000 mannen in staking. Intussen hoopt het vuil zich op in de Londense stra ten. terwijl miljoenen liters ongezui verd rioolwater de rivieren veront- x-einigt. Maandag begint ook de stem ming van de 290.000 mijnwerkers over dc vraag of zij, voor het eei-st sinds 1926. hun looneisen met een staking kracht zullen bijzetten. De stemming zal de hele week duren. V.P.R.O. krijgt berisping RIJSWIJK (Z.-H.), 10-10. Minister .mr. M. A. M. Klompé van C.R.M. heeft de omroepvereniging V.P.R.O. eexr berisping gegeven in verband met de i*adio-uilzcnding van vrijdag 25 september j.l. over sabotage-mo- gelijkheden in de legerplaats Oir- schol. De inhoud van deze uitzending, al dus de minister, leverde gevaar op vood do veiligheid van de slaat en dc openbare oi-dc. kerak en percelen van mosselkwe kers op de Waddenzee of elders die reeds hebben gesaneex*d of dit bin nenkort wensen te doen. Onder de op de voordi-acht ge plaatste personen wax-en voor Brui nisse genoemd de heren H. Schot en W. Okkex-se. De verwondering werd er over uitgespx-oken, dat na vijf maanden deze uit 5 pex-sonen be staande commissie nog niet was sa mengesteld. De rondvraag Bij de ï-ondvraag sprak de heer H. Otte (Bru 1) over de teleurstelling die een aantal leden ondervonden, toen ze wel op de gestelde tijd kwa men, maar geen plaats meer vonden aan de Zevibel koffietafel op 1 au gustus j.l., omdat andex-en hun plaat sen hadden ingenomen. De heer L. Jumelet (Bru 10) zou wel eens pi-ecies willen weten, wat het bekende artikel 8 van de Delta- schadewet, nu voor zijn bedrijf voor mogelijkheden biedt, ten einde nader te kunnen beslissen over al of niet saneren. Hem werd de raad gegeven zich in vex-binding te stellen met de heer Emijs (van het ministerie). De heer A. H. Hoogei-heide zou het op prijs stellen van Rijkswatei-staat van te voren te worden ingelicht over de juiste sluitingsdatum van de Brouwei*sdam. Voor de i-adai*-cursus, die al eerder ter spi'ake kwam, blijkt toch werke- lijk veel animo te bestaan. Er zal contact worden opgenomen met Vlis- singen (Zeevaartschool) om de mo gelijkheden van deze cux-sus voor Bruinisser kwekers te onderzoeken. Op de vx-aag, of het mogelijk is, om het beleid dat door de heer van Erp gevoerd wordt bij de toewijzing van percelen in het Volkerak, om te buigen werd geantwoox-d, dat ge noemde inspecteur der vissex-ijen een machtig man is en dat het voorhands niet mogelijk lijkt dat nog anderen een pei-ceel krijgen, die er menen1 recht op te hebben buiten de heer van Erp om. Advertentie OVER UW ZIG-ZAG NAAIMACHINE? voor de moderne PFAFF zig-zag lichtgewicht Wij ruilen alle merken in, ook vreemde I NAAIMACHINEHUIS Kortemeestraat 17 BERGEN OP ZOOM BON: voor gratis folders zen den aan Pfaff ant- woordno. 102, Bergen op Zoom. Naam: Adros: Plaats:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4