AGENDA B. en w.-initiatief in kader van gemeentelijke indeling in regio ACTIE „ONDERDAK" Mooi najaarsweer gunstig voor late oogst A. H. Kloos voorzitter VARA De rijken in India STREEKNIEUWS ARAM EN HET GEHEIM VAN DE GESLOTEN DEUR BOEK Gemeenteraad Bron wershav en BROUWERSHAVEN, 12-10. De raad der gemeente Brouwershaven vergadert maandag 19 oktcber a.s. in het Plaatsenhuis te Dreischor. Naar aanleiding van brieven van de Minister van Binnenlandse Zaken aan Gedeputeerde Staten en aan de gemeente inzake de positie van de gemeente Brouwershaven in het ka der van de gemeentelijke indeling schrijven burgemeester en wethou ders aan de raad, dat zij na ampele overwegingen hebben besloten enig initiatief terzake te ontplooien. B. en w. sommen de volgende pro blemen, waarmee deze gemeente wordt geconfronteerd op: 1. De recreatie aan het Greve- lingenmeer, die met name de kern Brouwershaven op indringende wijze zal veranderen. Ook de andere ker nen zullen een sterke beïnvloeding van de recreatie ondergaan. 2. De sterke veroudering van de bevolking. 3. De s teeds toenemende eisen van de centrale overheid op velerlei gebied, o.m. sociale zaken, planolo gie, volkshuisvesting. 4. De problematiek van de oude cultuur historische belangrijke ker nen Brouwershaven en Dreischor. De signalering van problemen is niet het geven van oplossingen. Wel menen wij aldus b, en w. dat de aanpak van de problematiek beter op grotere schaal kan worden aan gevat". Hiervoor gelden de volgende redenen: Ook in andere gemeenten a. Het apparaat, dat de gemeente ter beschikking staat is geënt op haar inwonertal. Het kan voldoende deskundige steun verlenen voor de van buitenaf komende problemen als recreatie en de problemen van de cultuurhistorische belangrijke ker nen. De beschikbare tijd is nauwe lijks voldoende voor de normale gang van zaken in een in rust ver kerende gemeenschap. b. De recreatie, de mentaliteits verandering en de veroudering van de bevolking vragen een goed ge coördineerd welzijnsbeleid. c. De toenemende dynamiek vraagt een soepel, maar vast beleid. Een planning op langere termijn en een inzicht in de samenhang der problemen. Onder a. is reeds gesteld, dat het apparaat onvoldoende is toe gerust om de noodzakelijke steun te verschaffen. Bovendien kan van de wehouders niet worden verwacht, dat zij zich volledig ter beschikking van de gemeente stellen gezien de geringe honorering. Daardoor ont breekt voor de wethouders de tijd om zich dagelijks met de beleids- problematiek te bemoeien. ..Wij zijn van oordeel, dat dezelfde problematiek vanzelfsprekend met andere accenten zich in andere ge meenten op Schouwen-Duiveland voordoet. Wij ontveinzen ons niet, dat andere gemeentebesturen tot een andere benadering van het gestelde zullen komen; een ander inzicht heb ben over de situatie. Wij willen zo min mogelijk treden in het gebied van andere gemeenten," aldus het college van b. en w. Veertig jaar firma L. Padmos Zonen te Brninisse BRUINISSE, 10-10. Het 40-jarig jubileum van de firma L. Padmos en Zenen te Bruinisse is een dave rend feest geworden, want niet min der dan ruim 700 personen maakten van de gelegenheid gebruik de heer en mevrouw Padmos en de verdere familie (tevens werd het 40-jarig huwelijksfeest herdacht) te felicite ren. Hieronder waren zakenrelaties uit Frankrijk en België en uit verre de len van ons eigen land. Er waren plm. 150 bloemstukken en vele an dere cadeaux. De muziekvereniging bracht de familie in „De Blauwe Keet", een serenade want de heer Padmos is voorzitter van het aktie- comité dat zich telkens inspant wan neer voor de muziek een bazar of Al „loopt" de aktie niet zo hard meer als het bestuur misschien wel zou willen, steeds knabbelen we toch weer een stukje af van het nog resterende bedrag. Opzienbarend in de stand is toch wel dat de groep „overige inschrijvingen" intussen een respectabel bedrag is geworden. Voor de lezer van onze weekberichten is het misschien wel interessant te weten dat het leeuwendeel van dat bedrag gekomen is van oud inwoners van Schouwen-Duiveland. Mensen die blijkbaar het goede oude land nog niet vergeten zijn. Sympathiek was het de afgelopen week dat er een .inschrijfster op de lening, die uit het bericht begrepen had dat we graag spoedig met het aandeel van Zierikzee op f 350.000,Willen komen, prompt reageerde met een telefoontje dat zij haar inschrijving van f 250, wilde verdubbelen. Ze had echter geen inschrijvingsbiljet meer voorhanden. Uiteraard werd op dit telefoontje door het bestuur la minute gereageerd: 15 minuten later was de ingevulde inschrij ving getekend en reeds bezorgd bij de penningmeester! Dit verhaal leert: schroom niet, heeft u behoefte uw inschrijving te verhogen, of wat lelijker zou zijn: u heeft nog niet ingeschreven, bel een van de leden van het bestuur, de rest komt dan vanzelf. Nu dan de stand: Vorige stand Bijgekomen Totaal Brouwershaven 21.750,600,22.350, Bruinisse 1.500,1.500, Duiveland 23.600,250,23.850, Middenschouwen 9.250,9.250, Westerschouwen 21.300,250,21.550, Zierikzee 336.500,— 2.050,— 338.500,— Overige inschrijvingen f 23.150,f 100,23.250, Totaal 437.050,— 3.250,— 440.300,— Binnengekomen giften etc. 19.624,48 Toegezegde giften 1.275, Opbrengst loterij (netto) 14.300, Totaalstand van de aktie 475.499,48 Streefbedrag 500.000, Er rest nog: 24.500,52 Tot slot nog even het bedrag dat reeds gestort is op de burgerzin lening: 140.450, SCHOUWEN-DUIVELAND. 10-10. De oogst van aardappelen, uien en suikerbieten is thans in volle gang en wordt begunstigd door buitenge woon mooi herfstweer. Wat betreft de aardappelen: in hoofdzaak zijn er alleen nog restan ten te rooien en daarmee is men dan ook volop bezig. De oogst kan goed worden genoemd, maar de prijzen zijn nog zeer laag. Veel aardappelen worden dan ook opgeslagen in af wachting van een gunstiger prijs. Machinaal rooien en afvoeren van uien is al enige jaren een feit. De laatste uien verdwijnen nu van het land. Het bietenïooien is al enige weken in volle gang en hier en daar zijn sommige velden al geheel ge rooid, soms zelfs al geploegd. De eer- tertarwe zit reeds in de grond. Volop ste wintertarwe zit reeds in de grond. Volop diukte dus in de landbouw. iets anders om geld in het laatje te brengen, wordt georganiseerd. Een dag tevoren had men het feest ge vierd in hotel De Gouden Leeuw te Gcederede met het personeel, dat zijn patioon een op schaal gemaakt compleet model var een Padmos lier aanbood en mevouw Padmos een Zaanse klok. Burgemeester Hokken met de bei de wethouders op de receptie het ge meentebestuur vertegenwoordigend, herinnerde aan het begin, toen in 1930 de firma van der Werke en Padmos van start ging in twee tot fabriekje verbouwde woonhuizen. Hoe de zaak jn het begin niet zo bijzonder floreerde, zodat de heer Padmos alleen de zaak moest voort zetten, maar hoe het hem toch gelukt was een n coie fabriekshal met mo derne machines en een 20 tal werk nemers te Bruinisse te creeëren. Een feest vcor de firma Padmus en Zo nen waarop met voldoening kan worden terug gezien. HILVERSUM, 12-10. De voorzitter- van het N.V.V., de heer A. H. Kloos, heeft het bestuur van de VARA laten weten, de heer J. B. Broeksz als voorzitter van de VARA te willen opvolgen. Afgelopen donderdag heeft de heer Kloos een onderhoud gehad met het dagelijks bestuur van de VARA. Inmiddels is de heer Kloos door het hoofdbestuur van de VARA met algemene stemmen aangewezen als enige kandidaat voor het voor zitterschap. Deze kandidatuur zal in^ een extra vergadering aan de ver enigingsraad worden voorgedragen. PATNA (India), 13-10. De voorzit ter van de regerende Congrespartij in India, Djagdjivan Ram, heeft ge pleit voor beperking van de inkom sten van de rijke Indiërs en het stel len van grenzen aan hun grootgrond bezit. „Het leven op grote voet past niet in een ontwikkelingsland en strookt nog minder met het bestel van een socialistische maatschappij", aldus de voorzitter van de Congrespartij, die tevens minister van defensie van In dia is. Djagdjivan Ram zei dit in een toe spraak tot een commissie, die het be leid van de Congrespartij uitstippelt. Dreiging met nieuwe ontvoeringen in Quebec QUEBEC, 13-10. Het particuliere radiostation „CHRC" in Quebec heeft bekendgemaakt, een communiqué te hebben ontvangen van de derde cel van het front voor de bevrijding van Quebec, „de Nelson-cel". In dit communiqué heet het, dat wegens de „misdadige houding" van de medische specialisten in Quebec, die op het ogenblik een „langzaam- aan-staking" houden, maatregeleA genomen moeten worden in het be lang van de gezondheid van de zes miljoen inwoners van Quebec, die door deze staking wordt bedreigd. De „Nelson-cel" verklaart, dat als er vóór v/oensdag geen verandering in deze tóestand komt, zij één van de specialisten zal uitnodigen „van onze gastvrijheid gebruik te maken". ROTTERDAM. Nederland-Joegoslavië 1-1. Doelman Jan van Beveren ziet de bal in hel net verdwijnenhet Joegoslavische doelpunt is een feit. Bus rijdt huis binnen WERVERSHOF, 12-10. De familie Deen uit Weivershoof is op ruwe wijze gewekt, toen een autobus van de N.B.M. hun .huis ramde. De bestuurder van de toeringcar, dié met 40 sportvissers uit Zeist op weg was naar een visgebied in Wer- vershoof, zag door de dichte mist te laat dat de weg een bocht maakte. Hij remde af maar raakte in een slip. De bus reed vervolgens recht op de woning van het gezin Deen af, en drong ongeveer een meter het huis binnen, dat hierdoor volkomen werd ontzet. De chauffeur wist zich voor ernstig letsel te behoeden door van zijn zit plaats af te duiken. Niemand heeft verder enig letsel opgelopen. Nadat de politie was gewaarschuwd bracht men stutten aan onder het huis, voordat de ernstig beschadigde bus werd verwijderd. De gemeente heeft inmiddels gezorgd voor nieuwe Woonruimte voor de familie Deen. Scheepvaartberichten Ameland, 10-10. Vertr. Le Havre. Atys, 10-10. 300 m. ZZW Calcutta. Abida, 10-10. 210 m. ZW Saigon. Camitia, 11-10. Verw. Rotterdam van Curagao. Gulf Swede, 10-10. 60 m. WNW Landsend. Kenia, 10-10. 110 "m. NW Manilla. Kelletia, 11-10. 70 m. OZO Kingston. ZIERIKZEE Vergadering Stad en Lande De reeds aangekondigde vergade ring van de vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland, vindt plaats op vrijdag 30 oktober in de Concertzaal-foyer. Als preker treedt op mr. F. Th. Dijckmeester, oud-burgemeester van Zierikzee, die zal spreken over het onderwerp: „Welhaast zeven eeuwen slot Haam stede en wat daaraan vooraf ging". Dg lezing wordt toegelicht met dia's. Aën de lezing gaat op een iets eer der tijdstip de algemene ledenverga dering vooraf. 35. De schemering begon reeds te vallen, toen Rock plotseling de teugels van zijn paard inhield, in de verte wees en gromde: „Ruiters! Hierheen!" Inderdaad zagen zij op vrij korte afstand een paar ruiters in gestrekte draf op hen afkomen. Toen zij elkaar tot op korte af stand genaderd waren, zag Aram direkt dat de vreemdelingen blijkbaar geen kwaad in de zin hadden. Het waren een paar ja gers. die op hun beurt verrast waren in deze verlaten streek reizigers aan te tref fen. „Hallo vreemdelingen!" riep een van hen. „Waar gaat de reis heen? Aram ver telde hem dat zij van een jachtgezelschap waren afgedwaald en thans op zoek waren naar hun vrienden. „Ge moogt wel voor zichtig zijn", antwoordde de jager. „Er broeit iets in deze streek. Wij zijn reeds verschillende hoofden van de hier rond zwervende bergstammen tegengekomen. Deze rijden anders nooit alleen uit. Er moet iets aan de hand zijn, hoewel wij niet konden ontdekken wat. Kijk goed uit uw ogen, vooral nu het donker wordt!" Aram bedankte de man voor zijn goede raad en zij reden verder in de nu snel vallende duisternis. Opeens echter trok Aram zó hard aan de teugels, dat zijn paard begon te steigeren. Recht voor hen uit verhief zich een hoge rots, die scherp afstak tegen de heldere hemel en op één van de rotsplateau's brandde een groot vuur, dat zijn schijnsel tot ver in de om- trok wierp en waarboven een zwarte rook kolom loodrecht omhoog kringelde. SEROOSKERKE Werkhaven Schelphoek In het driemaandelijks bericht van de Deltadienst (Deltawerken) wordt betreffende de vorderingen van de werkzaamheden over de periode 1 april-1 juli 1970 o.a. medegedeeld dat in de verslagperiode in de werkho ven Schelphoek werden aangevoerd en in depot opgeslagen, of recht streeks met behulp van bakken naar het werk werd afgevoerd: 80.000 ton Duitse mijnsteen en 80.000 bossen rijshout. Zestienjarige jongen wilde van dak springen VEENDAM, 12-10. De zestienjari ge H. de V. uit Veendam heeft de gemeentepolitie van zijn woonplaats enkele uren bezig gehouden. De knaap was zaterdgmorgen ontvlucht uit het opvangcentrum „Het Poort je" in Groningen, waar hij verbleef in afwachting van zijn berechting in verband met verschillende inbraken. Toen de politie maandagmorgen bij de ouderlijke woning kwam om hem weer te arresteren, klom de jonjgen op het dak. Balancerend op een hoogte van acht meter, dreigde hij zich te zullen laten vallen1 wanneer de politie zou proberen hem te ar resteren. Na lange tijd wist de po litie de jongen te overreden om van het dak af te komen. Via een slaap kamerraam keerde hij in huis terug waar de politie hem arresteerde. Stichting Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming MIDDELBURG, 12-0. Ged. Staten van Zeeland stellen aan Provinciale Staten voor aan de Stichting Insti tuut voor Kunstzinnige Vorming over het jaar 1969 een provinciale subsidie toe te kennen van ten hoog ste f 13.802,—. Uit dé toelichting van hel college op dit voorstel blijkt o.a. dat aan het eind van het boekjaar het instituut 838 leerlingen telde, verdeeld over de afdelingen Middelburg (259), Vlté- singen (193), Goes (118), Terneuzbn (141) en Zierikzee (127). Bejaard echtpaar bij aanrijding gedood HULST. 12-10. Maandagmiddag zijn bij een botsing op een kruispunt te Hulst tussen een Belgische perso nenauto en een uit Terneuzen af komstige tankwagen twee mensen om het leven gekomen. De bestuur der van de personenauto, de 65-ja- rige J. de Smet uit SI. Amansberg was op slag dood. 2ijn echtgenote P. de Smet-Heuverzwijn werd uit de auto geslingerd en overleed kort na aankomst in het St. Liduina-ziekcn- huis te Hulst. - Hotel sluil door verkeerssituatie 1 ROTTER D AM12-10. Hel „Lau- rens Hotel" in de Hoogstraat in Rot* terdam (ca. 100 bedden) zal per 13 november worden gesloten in ver* band met de verkeerssituatie. Dé Hoogstraat in Rotterdam staat niet meer in rechstreeksc verbinding met de Coolsingel en is ook verder niet altijd eenvoudig te bereiken. Het ge beurde daardoor in toenemende ma le, dat kamers, hoewel gereserveerd,' leeg bleven. Het personeel kon werk vinden in' het .Atlanta Hotel" aan de Coolsin gel, dat tot dezelfde onderneming - de Savoy Groep" - behoort. Dinsdag 13 oktober Zierikzee Ned. Herv. Verenigingsgebouw, 14.00 uur, 20.00 uur, voorstellingen caba ret Rients Gratama, (Z.V.U.), (14.00 uur: jeugdvoorstelling). Woensdag 14 oktober Ouwerkerk Dorpshuis. 8 uur, Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Duive land. Donderdag 15 oktober Zierikzee Mondragon, foyer, 8 uur, lezing dr. W. P. J. Lignac over „Natuurreser vaten in de U.S.A.", (Z.V.U.). De Lichtboei, 9 uur v.m., start kle- dingbeurs. Dreischor De Drie Schorren, 8 uur, Culturele Vereniging „Nut en Genoegen". Vrijdag 16 oktober Zierikzee Mondragon, clubavond Delta-Foto. Haamstede Hotel Bom, 8 uur, Nutsavond. Zaterdag 17 oktober Zierikzee-Duiveland Paddestoelenexcursie Jeugdvogel- wacht naar Ouwerkerk, start 2 uur, hek Nieuwendijk. Huis van Nassau, feestmiddag Alg. Bond van Bejaarden. Westhoek 10 uur paddestoelenexcursie Jeugd- vogelwacht naar de Domeinen, start pompstation A. v. d. Weijdeweg. Maandag 19 oktober Zierikzee Mondragon, 8 uur, Philatelica. Dreischor Plaatsenhuus, 8 uur, raadsvergade ring Brouwershaven. Woensdag 21 oktober Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Vrijdag 23 oktober Haamstede Hotel Bom, 7.45 uur, Vogelwacht Schouwen-Duiveland. Advertentie Eerste hypothecaire geldleningen op courante woon- en winkelhuizen, alsmede landerijen NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Misschien leest u nooit boeken (de kranten zijn dik, de tijdschriften ook en ik moet bijblijven in mijn vak en het kastje is er ook nog), maar leest u dan toch vooral één keer (maar liever tien keer): Zeven eeuwen Ne- derlandsche Levenskunst" van Anne H..Mulder en dan vooral het derde deel, misschien wel het knapste ge schiedenisboek dat ooit is geschre ven. Ook het „leukste", want het staat vol met amusante dingen, die de normale „historieblaan" onver meld laten. Voorbeeld: dat kostelijk verhaal over bestellingen van Chinees por- celein in het land zelf. De koopvaar ders van de Oost-Indische Compag nie zouden het de 17e eeuwse burgers wel thuis bezorgen. Enfin, de eerste kopjes, vazen, schalen, kwamen aan gezeild uit het Hemelse Rijk, maar daar schrok men van aan de Eglan- tiersgrachl te Amsterdam en overal, wel waar de nieuwe geldadel huisde. „In Holland was men niet van dra ken of ander gedierte gediend". Men moest geen draken, maar men wilde „blommetjes" en even later vond men het beter om de borden van het eetservies te voorzien van het fami liewapen, als het al echt was, want men was toen in de fantasie vlug van adel. En de Chinezenf ze zouden het nu niet meer doen) waren wel wat kor zelig om die gekke opdrachten uit Holland, maar ze hielden zich aan hun opdracht. Amsterdamse me vrouw zond - om geen misverstan den te voorkomen - een kopie van haar servies, dat moest worden ver dubbeld - met een Oostinjevaarder mee naar China. Later kreeg zij hon derd kopjes terug, met allemaal het zelfde hoekje uit de rand. want het voorbeeldkopje miste ook zo'n hoek je. Een andere mevrouw wilde het ivapen midden in het bord en ze gaf daartoe opdracht. Komen er later 64 borden met allemaal in het midden de ingebakken letters: „In het mid den van het bord". Wisten die Chi nezen veel. Zo'n gekruid boek toch van Anna H. Mulder, bij het verschijnen, heel lang geleden al, een sensatie. Hol lands zuinigheidsgrapje.: „Vijftig gul den de el hebben de Staten van Hol land neergeteld toen ze tafeldamast als geschenk wilden geven. Dat was in 1651, maar in 1598 hadden ze Frankrijk met linnen van veertien gulden de el vereerd". Enfin, men moet het allemaal zelf maar lezen. „Zeven ecuwen niet meer kers vers in de bockhandel misschien, maar eindeloos de moeite en een speurtocht waard! SC II1EREILANDM A N.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2