DE ZIERIKZEESCHE COURANT ONGEKENDE CONCENTRATIE VAN ROOK, ZWAVEL EN MIST BOVEN RIJNMOND DEURLOO - ZIERIKZEE Advocaat gaat onderhandelen tussen ontvoerders en de Canadese overheid Deel wagenpark kazerne Assen door sabotage onklaar gemaakt Israëlische defensie-uitgaven Weer Amerikaanse troepen uit Vietnam Droogte in Brazilië Russisch-Amerikaanse ruimtesamenwerk Eenheid en duidelijkheid in het vervolgingsbeleid inzake pornografie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 oktober 1970 127ste jaargang Nr. 20757 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, iel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v/h Lakenman 6, Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar J' 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: College-gedachten over brouwershaven AMSTERDAM. - De Joegoslavische president Tito, die in gezelschap van zijn echtgenote van 20 t.m. 23 okto ber een staatsbezoek aan ons land zal brengen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Vaak behandelen wij onze aarde alsof wij er nog een in a reserve hebben. f Verwachting tot woensdagavond: Plaatselijk mist In de nacht en ochtend plaatselijk mist, overigens droog weer met nu en dan zon; weinig wind en dezelfde temperaturen als vandaag of iets la gere. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 9. Min.-temperaturen: omstreek nor maal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 14 okt. Zon op 7.02, onder 17.49. Maan op 17.17, onder 6.30. 15 okl. Zon op 7.04, onder 17.47. Maan op 17.33, onder 8.00. Volle maan: 14 okt. (21.21). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 14 okt. 2.32 v.m. 14.43 n.m. 15 okt. 3.16 v.m. 15.25 n.m. BROUWERSHAVEN: 14 okt. 2.08 v.m. 14.29 n.m. 15 okt. 2.51 v.m. 15.10 n.m. Springtij: 16 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 13-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied boven noord- en midden-Europa is sinds maandag wat in betekenis afgeno men. waardoor ook in onze omgeving de luchtdrukverschillen klein zijn geworden. Er is dan ook bijna geen wind, en de bij ons aanwezige lucht verandert maar weinig van plaats. Deze lucht is tamelijk vochtig, en in de afgelopen nacht vormde zich dan ook op veel plaatsen mist. Ook in de nacht van dinsdag op woensdag kan op uitgebreide schaal mist ontstaan, die woensdag in de loop van de och tend vrijwel overal zal oplossen. Daarna wordt er weer vrij zonnig weer verwacht met weinig verande ring in temperatuur. Ernstige klachten in Vlaardingen, Schiedam, Rozen burg en Maassluis over luchtvervuiling ROTTERDAM, 12-10. Rook, zwavel en mist hangen boven het Rijnmond gebied in een concentratie die tot dusver niet is voorgekomen en die aan leiding is tot lichamelijke klachten, vooral in Vlaardingen, maar ook in Schiedam, Rozenburg en Maassluis. De „snuffelpalen" van het Rijnmondmeetnet langs de noordelijke oever van de Waterweg gaven op een bepaald moment concentraties aan van 300 tot 500 mg zwafel (S02). Soms werd de 500 mg - een tot dusver bepaalde „medische grens" - overschreden. Om drie uur maandagmiddag heeft Rijnmond een „alarm fase 2" gegeven. Dit houdt in een dringend verzoek aan het bedrijfsleven om onmiddellijk over te gaan op zwavclarme brandstof. De klachtentelefoon van de cen trale meld- en regelkamer in Schie dam registreerde maandag tot kwart over vier 320 klachten. Er zijn er naar men aanneemt velen meer die „in gesprek" kregen en hun irritatie niet kwijt konden raken. In Vlaardingen ondervindt de be volking de meeste overlast. De klach ten houden in: vieze, dichte, prikke lende lucht, die ogen en neus irri teert. De lichte verbetering die in de loop van de middag is opgetreden, kan niet zonder meer aan maatregelen genomen in bedrijven worden toe geschreven. De ervaring die Rijn mond tot diisver met het meten van luchtverontreiniging heeft opgedaan, is nog niet zó groot dat men de schommelingen in de meteresultaa- ten direct kan interpreteren. De nu overschreden grens van 500 mg SOL. - per kubieke meter - is een Advertentie (lllllflIllllllllllllllllllllllllllflIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllülllllllllllllllHllllij Grote collectie Telefoon (01110) 2825 liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiTi MONTREAL, 12-10. De twee ver- zetscellen in Canada die de Britse diplomaat Cross en minister van ar beid La Forte hebben ontvoerd, heb ben de advocaat Robert Lemieux aangewezen om met de overheid' te onderhandelen over de voorwaarden voor de vrijlating van het tweetal. Lemieux is de raadsman van de leden van het front voor de bevrij ding van Quebec die zich voor de rechter moeten verantwoorden. De advocaat bevindt zich in arrest en moet vandaag dinsdag voorkomen op beschuldiging van obstructie jegens de justitie. Robert Lemieux is inmiddels maan dagmiddag op erewoord in vrijheid gesteld. Het Bevrijdingsfront heeft twee Canadese journalisten aangewezen om de goede afwikkeling van de zaak te controleren. Als blijk van goede wil heft het fx-ont zijn activi teit voorlopig gestaakt. Werk van actiegroep „Army ami Navy" DEN IIAAG, 12-10. Een deel van het wagenpark van de Johan Willem Frisokazcrne in Assen blykt onklaar gemaakt te zijn. Maandagmorgen werd ontdekt dat by ongeveer twin tig vrachtwagens suiker en zand in dc benzinetanks was gegooid. Boven dien had men van twee wagens de wiclmoeren losgedraaid. In dc Johan Willem Frisokazernc te Assen is dc 42 Pantser Infanterie Brigade gele gerd. Naar het A.N.P. van de Legervoor- lichtingsdienst verneemt zijn hier le den van de actiegroep „Army and Navy" aan het werk geweest. Men acht het niet uitgesloten dat deze groep mogelijk hulp van „binnen de kazerne" heeft gekregen. De leden van de actiegroep hadden een krant in Assen telefonisch meegedeeld dat zij de legervoertuigen onklaar ge maakt hadden. In de benzinetanks van achttien elf tons legervoertuigen van het merk Daf was suiker gedaan. In tanks van drie andere soortgelijke voertuigen werd zand gedaan, „omdat de suiker- op was", zoals de groep in een uit gegeven manifest verklaart. In een wachthuisje bij het parkeerterrein werd een doek opgehangen, waarop vermeld stond: hak 't. in de pan. Te vens werd daar een brief voor de commandant van de kazerne gede- noneerd. In een manifest verklaart de „Ar- iny and Navy"-groep o.a.: „wy zyn tegen het leger, wy zyn tegen sabo tage, maar wanneer iemand denkt daarmee een positieve daad te ver richten, staan wy dat toe, cn kun nen wy dat zelfs voorstaan en uit oefenen. Verder zegt het manifest: „Wy hopen door onze daad de pu blieke opinies te mobiliseren, dc openbare mentaliteit te schokken, te prikkelen. CAIRO. Prins Bernhnrd heeft een bezoek gebracht aan de Egj/ptische pre sident ad interim Anwar Sadat (l.) in het Tahra-paleis in verband met het overlijden van president Nasser. medische grens; dat wil zeggen dat medici het een ernstige ontwikkeling achten als een dergelijke concentra tie zich op een dag als een gemid delde in een bepaald gebied voor doet. Om half negen maandagavond was de smogsituatie in het Rijnmondge bied vrijwel onveranderd: een licht afnemen van de SO^-concentratie bij de breedbanen van het Rijnmondnet; de waarschuwing voor de industrieën om zwavelarme brandstof te gebrui ken was nog steeds van kracht en de klachten over de luchtverontrei niging, vooral in Vlaardingen, waren nog steeds aanwezig. In het begin van de avond kwamen er geleidelijk meer klachten uit Oostvoorne, dat tengevolge van een oostenwind vuile lucht uit de Water weggebieden krijgt toegevoerd. Rijnmond verwerkte in de bureau uren maandag een ongekend aantal klachten: de telefoon was constant bezet met mensen die de overlast meldden. Het actiecomité „Casimir", samen gesteld uit leerlingen van de Prof. Ca- simirscholengemeenschap in Vlaar dingen, heeft maandagavond in een verklaring haar ongerustheid uitge sproken over de „gifwolk" die van daag ons schoolwerk ernstig belem merde, zodat zelfs de lessen gestaakt werden". Protest De Vereniging tegen luchtveront reiniging in het Waterweggebied, het Centraal actiecomité Rijnmond en de Actiegroep schone Randstad-zuid, hebben maandag aan staatssecretaris Kruisiriga het volgende telegram ge zonden: „Protesteren met klem tegen on houdbare vervuiling van atmosfeer op dit ogenblik boven Rijnmond, waarin ondanks uitgegaan alarm geen verbetering wordt waargeno men. Stellen voor met ingang van heden Rijnmond overeenkomstig uw suggestie tot saneringsgebied te ver klaren en de daartoe strekkende maartegelen te nemen". Meisje uit Roermond door jongeman vermoord ROERMOND 13-10. Het mysterie rond de dood van het 19-jarige meis je Kitty Gubbels uit Roermond is opgelost. Een maandag aangehouden 17-jarige jongeman uit dezelfde stad bekende vannacht tegenover de po litie van Roermond dat hij het meis je had vermoord. Het slachtoffers werd zaterdag avond dood gevonden nabij de Ernst Casimirkazerne te Roermond. Het lijk vertoonde een aantal ernstige hoofdwonden. De politie wenste in dit stadium van het onderzoek, mede in ver'- fcand met de jeugdige leeftijd vah de dader, geen nadere bijzonderheden bekend te maken. Ook omtrent het motief van de moord kon nog niets worden meegedeeld. Volgens de po litie was er geen sprake van een ze denmisdrijf. TE LAVIV, 12-10. Israël heeft dit jaar voor ongeveer 800 miljoen Ame rikaanse dollar aan defensiemateri aal ingevoerd. In 1966 was dit nog 160 miljoen dollar, zo heeft de direc teur-generaal van het Israëlische mi- nisteire van financiën, Abraham Ag- mon, vrijdag meegedeeld. HARTFORD. 12-10. President Nixon heeft maandag meegedeeld dat voor het einde van het jaar nog 40.000 Amerikaanse militairen uit Zuid-Vietnam wórden teruggetrok ken. Er zullen er dan nog 344.000 over zyn. Dit is 205.500 minder dan toen Nixon in januari 1969 president werd. Volgens een woordvoerder van de president is het besluit genomen na een diepgaande studie, waarbij ge bleken is dat de „Vietnamisering" sneller verloopt dan verwacht was. Meer dan één miljoen gasten in „Madurodam" DEN HAAG, 12-10. Miniatuurstad Madurodam in Den Haag heeft dit jaar 1.005.643 bezoekers geteld. Van hen kwam 55 procent uit het buiten land. Eerder had minister van defensie Laird op een persconferentie ver klaard dat de regering ernaar streeft tegen medio 1973 de dienstplicht af te schaffen. Sinds 1948 heeft er on onderbroken dienstplicht bestaan. FORTALEZA, 13-10. In het sedert een half jaar door droogte geteister de noordoosten van Brazilië zijn maandag opnieuw plunderingen be- gonnen door bewoners van de arme lijke buitenwijken die de steden in trekken op zoek naar voedsel en wa ter. In Catarina, een stad in het zuid oosten van de staat Ceara, stroomden maandag honderden „glagelados" naar het centrum, waar zij het stad huis bezetten en winkels en voed- seidepots plunderden. WASHINGTON, 13-10. Vyf Ame rikaanse experts op het gebied van de ruimtevaart zullen op 26 en 27 oktcber met Russische deskundigen de mogelijkheid van koppelingsma noeuvres in de ruimte bespreken. De gedachtenwisseling vindt in Meskou plaats. Het voornaamste motief is de redding van in nood ge- i'aakte astronauten. Hiermee begint voor het eerst een directe samen werking tussen de twee leidende na ties in de ruimtevaart. De Nasa, het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, deelde maandag mee, dat deze samenwer king zou kunnen leiden tot het kop pelen van Russische en Amerikaan se ruimteschepen. Het bureau hoop te, dat de komende besprekingen een breed terrein voor gemeenschappe lijke samenwerking zal openen. Het voornaamste vraagstuk is of de ver schillende systemen van de Russi sche en de Amerikaanse ruimtesche pen koppelingsmanoeuvres mogelijk kunnen maken. DEN HAAG, 12-10. Over enkele dagen zullen de officieren van justi tie by de Arrondissementsrechtban ken richtlijnen van de vyf procu reursgeneraal ontvangen terzake van het vervolgingsbeleid inzake pcrncgrafie. Deze richtlijnen beogen duidelykheid en eenheid in dit ver volgingsbeleid te brengen, men wil met name tot een zelfde gedragslijn komen. De richtlijnen zijn aan de hand van de jurisprudentie samengesteld door een werkgroep van officieren van justitie, die hiertoe opdracht had van de procureursgeneraal van de vijf gerechtshoven. De werkgroep staat onder leiding van mr. W. H. Overbeek officier van justitie te Utrecht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1