rrieo Minder leegstaande woningen in het land Delta-Sport (afd. gymnastiek) gaat conditietests afnemen Kaas is altijd in de mode. STREEK NIEUWS HULP AAN INDIA UWCONDlTft J> VLIEGT O** Militair verzet in Bolivia tegen Torres Amerikaanse ruimtevaarders verlaten tweemaal ruimtevaartuig ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 9 uktubtr 1970 Nr. 20755 „Trim iloor Gym" niet vergeten... Frico eten ZIERIKZEE, 8-10. Zoals men deze week in een televisieprogramma van Studio Sport heelt kunnen zien, or ganiseert het K.N.G.V. in samenwer king met de N.S.F., onder de slagzin „Trim door Gym", een conditietest. Delta-Sport afdeling gymnastiek heeft gemeend hieraan zijn mede werking te moeten verlenen om de inwoners van Schouwen-Duiveland gelegenheid te geven aan deze aktic te kunnen meedoen. LA PAZ, 9-10. Een Boliviaans re giment van 500 man heeft zich don derdag tegen de nieuwe linkse presi dent, generaal Torrez, gekeerd. De rechtse commandant van hel regiment, kolonel Miguel Ayoroa, maakte in een communique «bekend dat hij tegen Torrez gekant was en de steun had van een ander leger onderdeel in La Paz. Ayoroa's troe pen schijnen echter nog niet tot ac- De komende maanreis WASHINGTON, 8-10. Tijdens hun komende verblijf op de maan zullen de Amerikaanse ruimtevaarders Alan B. Shepard en Edgar D. Michell tweemaal hun ruimtevaartuig voor een onderzoekingstocht verlaten. Zij landen met hun Apollo-14 op 5 fe bruari in het gebied Fra Mauro op de maan. De Nasa heeft de ingewikkelde baanberekeningen voltooid en woensdag de eerste bijzonderheden meegedeeld. De ingenieurs van de Nasa zijn nog bezig met veranderin gen aan te brengen bij het inbouwen van de drie zuurstoftanks. Nadat dit vooi'jaar de reis van de Apollo-13 mislukte door ontploffing van een Ongetwijfeld zal bekend zijn, dat de gezondheid van de bevolking in ernstige mate bedreigd wordt door een gebrek aan lichaamsbeweging. Begrijpelijk is het daarom, dat reeds op velerlei wijzen is getracht de re creatieve sport onder de aandacht van het Nederlandse volk te bren gen, om deze naast het nuttige van het bewegen, tevens de vreugde van het spel te leren kennen. Ook gym nastiek is evenals het welbekende Eenvoudige proeven Door het K.N.G.V. is een serie eenvoudige proeven sa mengesteld, welke door zowel dames als heren kunnen wor den afgelegd. Deze test bestaat uit een negental onderdelen, waarbij spierkracht, balvaar digheid, behendigheid e.d. worden gemeten. Deze oefeningen zijn: 1. Beenstep 2. Doelworp 3. Buiklig met bal 4. Bankloop 5. Muurworp 6. Keersprong 7. Touwtje springen 8. Ringzwaai 9. Armstep Het afwerken van de ver schillende proeven duurt on geveer drie kwartier, gemeten met rusttijden. Na afloop van de test krijgt iedereen een kaartje waarop de resultaten zijn aangegeven, het aantal punten dat wordt behaald is een aanwijzing voor uw con ditie, hierbij wordt rekening gehouden met uw leeftijd. tie te willen overgaan. Zij blijven paraat tot een „waarlijk nationalis tische regering" is geinstalleerd, al dus het communique. Het is rustig in de hoofdstad. Generaal Torrez, die sinds woens dag de macht in handen heeft, wordt gesteund door studenten- en arbei dersbewegingen. Hij verdreef de rechtse Junta die na het aftreden van president Ovando Candia het bewind had overgenomen. dezer tanks is besloten nog een derde zuurstoftank toe te voegen. Op 9 november rolt de Apollo-14 naar de startplaats op Kaap Kennedy op 31 januari 1971 te 21.23 uur Ned. tijd wordt het ruimtevaartuig gelan ceerd. Vijf dagen daarna, op 5 fe bruari-te 10.14 uur Ned: tijd moet het landen. Enige uren daarna, te 14.50 uur Ned. tijd verlaten de ruim tevaarders hun ruimteschip voor de eerste maal. De tweede „maanwan- deling" volgt de dag daarop, op 6 fe bruari te 11.30 uur Ned. tijd. Te 19,44 uur Ned. tijd stijgen zij weer op naar het moederschip, waar ruimtevaar der Stuart Roosa op hen wacht. De Apollo-14 moet op 9 februari in het zuiden van de Stille Oceaan landen om 10.01 uur Ned. tijd. „trimmen" hier een vorm van. Te denken valt b.v. aan clubjes voor „huisvrouwen-gymnastiek". Hierdoor lag samenwerking tussen N.S.F. en K.N.G.V. voor de hand, welke leidde tot het introduceren van de conditie test. Bij het ontwerpen hiervan heeft de overweging een rol gespeeld, dat er in de eerste plaats een behoefte bestaat om de conditie in cijfers uit te drukken, maar vooral ook om degenen, die iets aan conditieverbe- terin^doen, in de gelegenheid testel len het resultaat van hun lichame lijke inspanning te meten. Het ligt in de bedoeling dat deze test drie maal per jaar wordt afgelegd, zodat men zelf een vooruitgang in zijn of haar conditie kan constateren. Wanneer u na vier maanden „Trim men door Gymmen" weer meedoet, dan zult u zien dat uw conditie met sprongen vooruit is gegaan. Delta-Sport afdeling gymnastiek organiseert de eerste test zaterdag 24 oktober in gymnastieklokaal „Mal ta", Calandweg, Zierikzee, vanaf 13.30 tot 18.00 uur. Voor opgave en inlichtingen kan men terecht bij de volgende adressen: J. J. Hoogstrate, Calandweg 35 (tel. 2540) te Zierik zee. Bovendien kan men zich opge ven aan do zaal. De kosten voor niet-leden zijn gering. In Genua stijgend doden tal door overstromingen GENUA, 9-10. Het dodental als gevolg van de overstromingen in het gebied van Genua is gestegen tot zeker drie-en-twintig. Een muur van water, afkomstig uit de buiten haar oevers getreden rivier de Bisagno, sloeg donderdag door de oude wijk van de Italiaanse havenstad. Men sen. auto's, bussen en bomen wer den meegesleurd. Verscheidene ge bouwen stortten in. Zeker zes per sonen vonden de dood. Elders in de stad en in de naaste omgeving wa ren eerder al zeventien mensen om het leven gekomen. Bom in pukje LGNDEN, 8-10. Op een bank in Londen is woensdag een pakje be zorgd met een briefje waarin stond dat er een bom in het pakje zat en dat de bank in de lucht zou vliegen als men niet 350,000 gulden zou de poneren ineen telefooncel. De bom zou op verre afstand tot ontploffing gebracht worden. Het personeel van de bank kreeg onmiddellijk opdracht het gebouw te verlaten en een des kundige werd ingeschakeld. Die stel de vast dat het geen echte bom was maar een zeer knappe imitatie. Oostduitser vlucht over Bulgaars-Turkse grens KIRKLARELLI, 8-10. Een Oost duitser, de 28-jarige Jochem Her manns, is woensdag onder een re gen van kogels van Bulgaarse grens wachten naar Turkije uitgeweken, waar hij politiek asiel heeft gevraagd Hermanns maakte deel uit van een gezelschap Oostduitse toeristen. Bij de Bulgaars-Turkse grens gekomen vroeg hij toestemming om over de grens te gaan. Terwijs hierover werd beraadslaagd, rende hij zigzagdoor het niemandsland, temidden van Bulgaarse kogels. De toenmalige Touw- baan te Zierikzee. Op de achtergrond het gebouwtje, waarin het „grote wiel" voor de touwslagerij was on dergebracht. De paal- ,tjes waarlangs de draden roerden ge voerd, zijn nog zicht baar. In de twintiger jaren werd deze typi sche industrie beëin digd. De foto is van rond 1910. Touwsla ger toas de heer Blom die per kruiwagen zijn klanten bezocht op Schouwen-Duive land, Tholen en St.- Philipsland. ZIERIKZEE Benoeming aan Chr. Nat. School Met ingang van maandag 12 okto ber a.s. is aan de Chr. Nat. school „Johan Louis de Jongeschool" als onderwijzer benoemd de heer J. Heuseveldt uit Wissenkerke. Het bestuur heeft in haar verga dering van 2 oktober jl. benoemd tot 2e voorzitter ds. P. op den Velde. Tevens werd in bovengenoemde vergadering benoemd tot contact persoon tussen bestuur en personeel de heer A. Jonker. Met ingang van 1 januari 1971 is tot administrateur van de Chr, Nat. Schoolvereniging benoemd de heer J. C. van Beveren te Zierikzee. Kinderpostzegelaktie Chr. Nationale scholen Door de leerlingen van de twee Chr. Nat. scholen in Zierikzee t.w. de „Johan Louis de Jongeschool" en de „Jan Wouter van den Doelschool" werd voor een bedrag van f 2.896 aan kinderpostzegels verkocht. Ir. J. M. Koopman directeur Cultuurtechnische Dienst Naar het ministerie van landbouw en visserij mededeelt, is binnenkort de benoeming te verwachten van on ze oud-stadgenoot de heer ii\ J. M. Koopman tot directeur van de Cul tuurtechnische Dienst te Utrecht. De heer Koopman, thans werk zaam bij de centrale directie van de Cultuurtechnische Dienst, zal ir. S. Herweijer opvolgen, die met ingang van 1 januari a.s. is benoemd tot di recteur-generaal bij het ministerie van landbouw en visserij. Tevens is de benoeming te ver wachten van ir, J. Post tot adjunct directeur van de Cultuui-technische Dienst. De heer Post wofrdt de op volger van de onlangs overleden ad junct-directeur ir. A. Rienks. DREISCHOR Predikant beroepen De hervormde kerkelijke gemeen te Dreischor-Noordgouwe heeft op nieuw een predikant beroepen, na melijk ds. J. Geers te Slikkerveer. Collectes Gedurende de maand september jl. werd in de Hervormde Kerk van Dreischor als volgt gecollecteerd: voor de kerkvoogdij f 131,89; de dia- konie f 80,22; extra collecte kerk voogdij f 38,11; fonds 3e collecte f 73,72 en voor de zitplaatsen f 36,73. OOSTERLAND Opening hervormde bibliotheek Als naar gewoonte zal de biblio theek der Ned. Hervormde Gemeen te alhier ook dit winterseizoen zijn boekwerken weer uitlenen, donder dagsavonds in de consistorie van de kerk. Er zijn weer 125 nieuwe boek werken aangeschaft zodat de hele bibliotheek nu rond 1500 werken be zit. Donderdagavond 15 oktober gaan •de deuren weer open van de biblio theek en kan iedereen weer boeken komen halen. BRUINISSE Veertigjarige machine-fabriek De machinefabriek L. Padmos en Zoon te Bruinisse bestaat zaterdag 10 oktober 40 jaar. De heer Padmos houdt ter gelegenheid daarvan re ceptie irt „De Blauwe Keet" te Oos- terland. Zeeuwse collecte De te Bruinisse gehouden Zeeuw se collecte bracht f 305,82 op. Ingebruikneming kleedlokalen „Bruse Boys" De ingebruikneming van do was- en kleedgelegenheid annex kantine, op zaterdag 17 oktober, op het voet- balterrein van Bruse Boys te Brui nisse gaat met enige feestelijkheden gepaard. Na de ontvangst van de genodigden op het sportveld, volgt de officiële opening door de heer J. Th. Meijers, waarbij het bestuur re- cipieert. Om 15.45 speelt een elftal van Bruse Boys (I) een wedstrijd te gen een elftal van de N.V. Bos en Kalis, aannemersbedrijf van bagger- werken te Sliedrecht. De aftrap ge schiedt door de heer L. de Groot. Na afloop volgt een gezellig samenzijn in de kantine (17.30 uur). DEN HAAG, 8-10. Van 1 oktober 19G9 tot 1 april j.l. is het aantal niet- bewoonde woningen in ons land te ruggelopen van 58.600 tot 56.500, al dus blijkt uit het donderdag gepubli ceerde resultaat van een onderzoek, ingesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek. De teruggang met ruim 2.100 wo ningen komt vrijwel geheel van re kening van de categorie „nieuwe" woningen, die op 1 oktober 1969 7.000 woningen omvatte en op 1 april met bijna 2.100 was verminderd tot 4.900 woningen. Daarnaast is in het be doeld halfjaar het aantal leegstaan- Giften voor het dorpshuis In de veertien dagen tussen 22 sep tember en 5 oktober werden door burgemeester G. Hokken weer di verse giften voor het Dorpshuis ont vangen (totaal f 10.000,waar door de stand op f 38.500,kwam De reis naar Asperen om het dorpshuis aldaar te bezichtigen door afgevaardigden van het verenigings leven verliep goed. In de nabespre king, die in een motel in Gorkum daarna onofficieel werd gehouden, werden naast enthousiaste ook wel kritische geluiden gehoord. Contiole autoverlichting Nu te Zierikzee voor de automobi listen op het eiland gratis gelegen heid is geweest, de verlichting van de auto in orde te maken is binnen kort een intensieve controle van de Rijkspolitie, op de verlichting te ver wachten. Hierbij inbegrepen is het onverlicht parkeren, zoals dat 's nachts in diverse gemeenten (ook te Bruinisse) nogal eens voorkomt. Brand bij benzinestation: Chauffeur gewond DEN HAAG, 7-10. De bewoners van de Stuyvesantstraat en de Hen drik Zwaardecroonstraat in Den Haag zijn donderdagmiddag aan een ramp ontsnapt toen bij een benzine station op de splitsing van de twee straten de uit de slang van een tank wagen stromende benzine vlam vat te. De huizenhoge steekvlam zette de kleren van de chauffeur van de tankwagen, die de slang in zijn han den had, in vlam. De man liep ern stige brandwonden op aan het on derlichaam en werd in een zieken huis opgenomen. Zondag gaan 6V2 miljoen Belgen naar de stembus BRUSSEL, 8-10. Op zondag 11 ok tober gaan 6,5 miljoen Belgen - ver plicht - naar de stembus om in de meeste van hun rond 2600 gemeenten nieuwe gemeenteraden te kiezen die het plaatselijk beleid voor de ko mende zes jaar zullen bepalen. Voor het eerst in de Belgische geschiede nis zijn jonge mensen vanaf 18 jaar kiesgerechtigd en vanaf 21 jaar ook gerechtigd om gekozen te worden. DEN HAAG, 8-10. Het Nederland se Rode Kruis zendt donderdagavond per vliegtuig een half miljoen multi- vitaminetabletten naar het Indiase Rode Kruis. Ernstige overstromingen hebben vorige week vier staten van India getroffen, waarbij 600 mensen om het leven kwamen en enkele miljoenen mensen dakloos werden. Het Indiase Rode Kruis, dat op grote schaal de nood helpt lenigen heeft zich tot de Liga in Genève gewend met het dringende verzoek om vita minetabletten en melkpoeder te zen den. Hulp voor slachtoffers in Jordanië PARIJS, 8-10. Het V.N.-Kinder- fonds heeft donderdag op verzoek van het Internationale Rode Kruis per vliegtuig van Beiroet naar Am sterdam 7 Volkswagenbusjes gezon den. Deze zijn nodig voor de distri butie van reeds door Unicef gezonden grote hoeveelheden voedsel en medi cijnen aan de moeders en kinderen in de getroffen gebieden, zo heeft het bureau van Unicef in Parijs meege deeld. Week van de fiets BREUKELEN, 8-10. De leerlingen van de Rijksscholengemeenschap in Breukelen organiseren in samen werking met de plaatselijke Huis- vrouroenbond een week van de fiets, die van 12 tot en met 17 oktober zal worden gehouden, als symbolisch protest tegen de milieuverojitreini ging. De leerlingen van de scholen gemeenschap zullen gedurende dié week in plaats van met auto's en bromfietsen, met de trein, fiets, eventueel autoped of driewieler, rij- irekdier, of lopend naar de school komen. Zij hopen dat de staf en lera ren hun voorbeeld zullen volgen. De rijksscholengemeenschap hoopt dat deze actie weerklank zal vinden bij alle scholen in Nederland, zodat regering en bevolking op deze ma nier opmerkzaam worden gemaakt op de milieuverontreiniging. NEW YORK. De New Yorkse fo tograaf Gallela heeft een eis tot schadevergoeding ingediend tegen mevrouw Jacqueline Onassis, omdat zij opdracht zou hebben gegeven tot zijn arrestatie en hem zou hebben gehinderd in de uitoefening van zijn werkzaamheden. de „oude" woningen met bijna 100 toegenomen en het aantal voor be woning ongeschikte woningên met ruim 100 verminderd. Van de 56.500 woningen, die op 1 april j.l. leegsionden zijn er 13.000 wegens bouwvalligheid, gebrek aan wooncomfort, afgelegen ligging en' dergelijke niet meer geschikt voor permanente bewoning. Van de ove rige 43.500 voor bewoning geschikte woningen zijn er 38.600 al eens be woond geweest („oude" woningen) en 4.900 nog nimmer („nieuwe" wo ningen). Oorzaak vogelsterfte werd opgelost IJMUIDEN, 8-10. Een fabriek van honden- en kattenvoer is de oorzaak van de grote vogelsterfte in de om geving van de vissershaven van iJmuiden. Dit is uit een onderzoek van de politie van Velsen komen vast te staan. In en om de fabriek ondervond men veel overlast van vogels. Voor- nemelijk mussen. Aangezien de mus geen beschermde vogelsoort is. be sloot de fabriekslaeiding de vogel- plaag met vergif tegen te gaan. Hier voor werd een vergif gebruikt dot de mussen bij het naar binnen krij gen van een kleine hoeveelheid ver doofde, maar bij een grote hoeveel heid doodde. Het gevolg was dat in de omgeving half verdoofde of ster vende vogels neervielen. Inmiddels is aan de vogelsterfte een einde gekomen. Zo hoed, zo jas ABERDEEN, 7-10. Het gebeur- de op 7 oktober in de Schotse 1 stad Aberdeen toen koningin Elizabeth van Engeland een bezoek bracht aan een sociale werkplaats en daar de 24-ja- 11 rige mejuffrouiv Chris Mair ontmoette... Zo ongeveer zou de koninklijke aanhef" kun- 1 nen zijn van een verhaal over een situatie waarin elke vrouw ter wereld vurig hoopt nooit te geraken, uit vrees de eigen „identiteit" te verliezen. Want 1 wat was het geval? De konin- gin stapt de werkplaats bin- 1 nen en wordt tegemoet gelre- 1 den door een meisje, van top 1 tot teen in de zenuwen uit 11 vrees haar van-buiten-geleer- de-lesje niet naar behoren te 1 kunnen opzeggen. En zie, het 11 noodlot slaat toe: de koningin 11 draagt een koraalkleurige pil- f lendoos-hoed, evenzo mejuf frouw Mair. En, mejuffrouw Mair draagt een koraal- en 11 iruinkleurige geruite jas, even- zo de koningin. Hoe de twee 1 dames bij het aanschouwen 1 van hun „evenbeeld" reageer- den vertelt het verhaaltje niet. 1 OVERDENKING „En de Engel des Heren ver scheen aan Gideon en zei tot hem: De Here is met U". (Richteren 6 12). Dat was een raak schot, en Gideon zat meteen op de kast: „de Here is met U", nou daar zette Gideon een levensgroot vraagteken achter. „DE HERE IS MET U", dat klopte voor Gideon helemaal niet met de feiten, daar zag hij in z'n leven maar bar weinig van. De Here is met U.ik ben inva lide, De Here is met U..ik heb een kind verloren. De Here is met Uik ben we duwe, De Here is met U.ik heb teveel gezien en meegemaakt, vertel mij niks meer. De Here is met Uwaar dan? We vinden met Gideon dat dat niet klopt met de situatie waarin we ons op dit moment bevinden. Als de Here dan werkelijk met me is, dan. Hoe komt dat, dat gevoel van kort sluiting, dat God het allemaal wel mooi kan zeggen, maar dat het in de praktijk niet klopt? Een vrouw fluistert tegen haar in valide geworden man: ik heb je lief. Nu kan die man reageren op de manier van: mooie liefde hoor. moet je me hier zien zitten in m'n rolstoel. Dan heeft hij de woorden van z'n vrouw losgekoppeld van haarzelf en ze toegepast in z'n eigen situatie en dan klopt er inderdaad ook niets meer van; hij heeft bij het horen van het woord liefde naar z'n ver lamde benen gekeken en dan ont staat er een kortsluiting, want liefde en verlamde benen zijn nooit te rij men. Hij had bij dat woord liefde ook naar zijn vrouw moeten kijken, die daar naast hem slond. Ze kon hem niet gezond maken, maar dat zei ze ook niet. ze zei alleen maar: ik heb je lief. ik sta hier naast je, ik help je hierbij. Als deze man. achter de woorden van z'n vrouw haarzelf ziet dan zul len zijn handen de hare zoeken. Als wij Gods Woord van Hemzelf losmaken en toepassen in onze le venssituatie, dan klopt er iels niet. Gideon heeft wat dat betreft gelijk. Maar zouden wij niet achter de woorden van God. God Zelf moeten zoeken. Dus aan de situatie verandert niets, we moeten alleen maar blij zijn dat God ons in die situatie niet alleen laat? De Here is met Umaar is dat niet de naam van Jezus Christus, Immaunel God met ons? Is God in Hem niet bezig ook do situatie te veranderen? v. d. KOOI.T. 1®,; of»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3