ONGELUK(KEN) AGENDA Verkeersramp in dichte mist op Rijksweg 4 richting Amsterdam Overproduktie van braadkuikens Robert J. Pothaar - Architect Rode Kruis Zierikzee/Kerkwerve zet zich in voor „Schip Ahoy" Bomaanslagen in Argentinië BROCHURE Tenminste zes doden en vele tientallen gewonden HAARLEMMERMEER, 9-10. Om- streeks zeven uur ontstond op Rijks weg 4 richting Amsterdam een aan rijding tussen enige personenauto's. Bij dit ongeluk zijn drie mensen om gekomen. Volgens de Amsterdamse polite was er enige minuten na deze aanrijding in de dichte mist een tweede aanrijding op deze rijksweg op de baan richting Den Haag. Hier bij vloog een personenauto in brand. Drie mensen kwamen in deze wa gen in de vlammen om. Door de dichte mist reed de een na de ander er bovenop, aldus de Amsterdamse politie. Dze vertelde verder dat het verkeer in de richting Amsterdam om negen uur bijna niet meer mogelijk was. Het verkeer naar Den Haag werd omgeleid. De Amsterdamse politie heeft ter assistentie van de gemeentepolitie Rapport over studenten- onlusten in de V.S. WASHINGTON. 8-10. Een Ameri- kaanse presidentiële commissie van negen man, die een onderzoek moet instellen naar de oorzaken van de studentenonlusten in het land, heeft zondag een derde rapport uitgegeven waarin wordt verklaard dat het een menigte demonstranten tegen de schieten door de nationale garde op oorlog, in mei aan de universiteit rechtvaardigd en niet goed te praten Vankent in Ohio, „onnodig, onge- is". Er werden toen vier studenten gedood en negen anderen gewond. De toestand in Jordanië AMMAN, 8-10. In Irbid en de meeste andere Noorjordaanse steden die nog steeds gecontroleerd worden door de Palestijnse guerrillastrijders gaat het leven weer zijn gewone gang, zo heeft een lid van de Arabi sche commissie die moet nagaan of het in Cairo tussen de Jordaanse au toriteiten en de Palestijnse guerrilla strijders gesloten overeenkomst wordt nageleefd, donderdag in Am man meegedeeld. Wat zich vanmorgen bij Amster dam op een snelverkersvveg heeft afgespeeld, toont weer eens aan tot welke ongehoorde toestanden de verkeersconstipaties leiden en uit eindelijk toch ook waartoe onvoor zichtigheid op de weg voert. Het blijft een raadsel dat niet bij elke automobilist, of om het jargon te gebruiken, elke weggebruiker niet onmiddellijk alle alarmschellen be ginnen te rinkelen en rode lichtjes beginnen te branden, als het mistig is. Mist is vijand van het verkeer en mist is een „killer" en men kan er slechts in rijden als elke zenuw is gespannen en er uiterst voor zichtig en met matige snelheid wordt gereden. Nog onlangs kon den we constateren, dat het me rendeel der automobilisten zich daar niet aan houdt. Er is zelfs een deel der weggebruikers, die in de geschetste omstandigheden gaat passeren, daarmede eigen en an dermans leven in gevaar brengend. De in de kranten onder elkaar ge publiceerde verkeersdoden, heb ben kennelijk geleid tot een soort verdoving of afstomping. Het ver- keersdodental leidt tot fatalisme en dat past niet in het Westerse denk- en leefpatroon. Het is maar niet „gewoon" om met 100 kilometer of meer soms zelfs nog, een auto een nevelige of mistige weg op te sturen, ook al wil men nog zo graag ergens op tijd zijn. liet alternatief is altijd voorhanden, dat men nergens meer op tijd is, omdat men leegblocdt op het asfalt. Ernstige verkeersongevallen zijn niet aan tijd of streek gebonden, al zijn er verschillen. Maar ook het „lege" Schouwen-Duiveland heeft de laatste jaren afschuwelijke on gelukken gekend. Wellicht hadden ze vermeden kunnen worden. Het geroutineerde rijden is een met recht door de overheid gestelde cis, maar niemand zegt er ooit bij hoe gemakkelijk routine kan lei den tot nonchalance. Het gaat al zo lang goed: het zal zo wel blij ven. Maar die zekerheid bestaat niet. Routine dient blijvende, scherpe oplettenheid in te honden, zelfdiscipline en verantwoordelijk-^ heidsgevoel. Misschien was het juist rij-examenkandidatcn eens op deze eigenschappen tc testen, in plaats van ze capriolen te laten uitvoeren, die in de praktijk toch bijna niet of nooit voorkomen. De praktijk leert, dat liet zonder die genoemde eigenschappen nooit echt wat wordt. Bovendien zijn wij voorstanders van steeds meer snelheidslimieten, maar dat is niet op grote schaal verkoopbaar in Ne derland. Haarlemmermeer alle beschikbare motoragenten naar de plaats van de ongelukken gedirigeerd. Tevens zijn alle beschikbare ambulanches van de Amsterdamse G.G. en G.D. naar Rijksweg 4 gegaan. Al het personeel van het bureau Lode wijk van Dijs- selstraat is eveneens naar Rijksweg 4 vertrokken. Het aantal gewonden loopt volgens de politie van Haarlemmermeer in de tientallen. Een politieman noem de een aantal van zestig gewonden. De Haarlemmermeerse politie spreekt van een verkeersramp. Ook uit Leiden en Haarlem zijn ambulances en kraanauto's naar de plaats van de ramp gezonden. EINDHOVEN, 8-10. Een van de grootste Nederlandse slachterijen, Friki, die ongeveer een kwart van de binnenlandse markt bestrijkt, heeft woensdagavond in Eindhoven aan gekondigd met ingang van donder dag j.l. haar braadkuikens voor f 2,50 per kilo te zullen gaan verkopen. Een exporteur uit Arcen, de firma Goos- sens, heeft vandaag de prijzen voor groothandelaren al verlaagd, waar door de prijs op f 2,79 per kilo kwam. Aanleiding voor de prijsverlaging, zo werd woensdagavond door Friki op een in Eindhoven gehouden bij eenkomst meegedeeld, is een spoe dig te verwachten overproduktie, zo wel in Nederland als in de E.E.G. Man doodde postduven GRONINGEN, 8-10. De twintigja rige schoorsteenveger K. S. uit Gro ningen heeft, sterk onder invloed zijnde, dertien postduiven gedood door de koppen er af te trekken. Hij stal ook zeven konijnen uit een schuurtje, waarvan hij er één doodde en de andere zes in zijn kamer liet rondlopen. Hij is in Groningen inge sloten op verdenking van diefstal door braak. Ook is tegen hem pro ces-verbaal opgemaakt wegens het doden van postduiven. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De officier van jus titie bij de Haagse rechtbank heeft tegen de 33-jarige pompbediende A. B. uit Leimuiden, die zou hebben ge tracht zijn echtgenote te wurgen een gevangenisstraf van twintig dagen geëist, gelijk aan de tijd in voorlopi ge hechtenis doorgebracht, acht maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. DEN HAAG. Hoewel de criminali teit de eerste helft van dit jaar ten opzichte van de overeenkomstige pe riode in 1969 is gestegen zijn de mis drijven tegen de openbare orde en het openbaar gezag, en de zedenmis drijven in aantal afgenomen. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek bekendgemaakt. NIEUW-VCSSEMEER. De Amster damse dramaturg Cees van Iersel heeft van de VARA opdracht gekre gen de meest geschikte verhalen over Merijntje Gijzen, het geesteskind van de 27 jaar geleden vermoorde schrij ver A. M. de Jong, te selecteren en deze voor verfilming te bewerken. SCHIPHOL. De KLM zal vandaag, vrijdag, de vluchten op Amman her vatten. In verband met de recente gebeurtenissen in Jordanië werden de KLM-diensten op de Jordaanse hoofdstad, die Theheran als eindpunt hebben, onlangs opgeschort. Gevestigd in Zierikzee van het ARCHITECTENBUREAU Ruys en Pothaar Middelburg/Zierikzee Voorlopig adresGortstraat 40 - Middelburg Telefoon (01180) 6344 EINDHOVEN. Donderdagmorgen zijn 75 Spaanse arbeiders bij de golf- kartonfabriek Van Dam te Helmond in staking gegaan. De groep buiten landse arbeiders, die in een kamp te Someren is ondergebracht, weigerde het. werk te hervatten, zolang zij geen aangepaste maaltijden verstrekt krijgen. Zij wensen Spaans te eten en niet langer van de Nederlandse keuken gebruik te maken. BORGER. In Nieuwe Pekela is donderdagmiddag een kapschuur, ei gendom van de landbouwer K. Bak ker, door brand verwoest. Vijftien honderd pakken stro werden een prooi der vlammen. Hoeveel schade bedraagt, is nog niet bekend. De ei genaar was verzekerd. MIDDELBEERS. Het gebouwen complex van de fabriek van de kam peer- en tuinmeubelen N.V. Mago in Middelbeers is woensdagmiddag vol ledig uitgebrand. De schade wordt geschat op drie miljoen gulden. Om nieuwe „J. Henri Dunant' ZIERIKZEE, 8-10. Zierikzee gaat zich met Kerkwerve in één verband inspannen om van de aktie „Schip Ahoy" een succes te maken. Op woensdag 14 oktober zal Nederland weer eens de financiële vuist bal len, om een zo groot mogelijk bedrag bijeen te brengen voor de aanschaf van een nieuw hospitaalsehip „J. Henry Dunant". Het oude schip is aan vernieuwing toe en daarom wordt in een blikscmaktie, met als zenuwcentrum de Ahoyhal in Rot terdam gemikt op geld voor een nieuw schip. In het organisatorische - en het collectewerk is in heel veel plaatsen in handen van sportlieden, te Zierik zee (en Kerkwerve) organiseert de Rede Kruis-afdeling deze aktie, die hier geleid wordt van 't hervormd verenigingsgebouw ut. Leidster der aktie is mevrouw L. van Sluijs-Bij de Vaate. Zierikzee wordt in veertig wijkjes verdeeld voor deze - op de bewuste avond van 14 oktober te houden collecte en ook te Kerkwerve komt een dergelijke wij kindeling. Veertig wijken Er zijn veertig wijken en er zijn ook veertig collectanten, die eerst gelaafd worden met een kop koffie voor zij er op uittrekken. Ook enkele banken verlenen medewerking: de Raiffeisenbank te Zierikzee (en ook de bijkantoren te Nöox-dgouwe, Nieu- werkerk, Ouwerkerk en Zonnemaire houden de deux-en open voor dege nen, die daar hun gift willen afge ven. Deze zijn geopend van 's avonds 20.30 uur tot 22.00 uux\ De Ami-o-bank stelt 10 vxijwilli- gers beschikbaax-, die onmiddellijk na afgifte van de bussen het geld gaan tellen. Dat maakt het px-ettig voor de col lectanten, die onmiddellijk weten, hoeveel er in „hun bus" zit. Landelijk mondt de aktie "uit in de storting van het eindbedrag op de Algemene Bank Nederland N.V., het Zierikzeese kantoor waarvan reeds een bus heeft waarin giften kunnen worden gedeponeerd. Voorstelling Ahoy-hal Het eindbedrag van Zierikzee- Kerkwerve wox*dt gemeld aan de Rode Kruis-Kringsecretaris, die zit ting houdt in een kamer van het stadhuis te Middelburg. Hij belt het bedrag door aan de Ahoy-hal, waar een keur artiesten zal optreden; een voorstelling, die door de t.v. zal wox-- den uitgezonden, alles min of meer vex-gelijkbaar met de aktie voor „Ons Dox-p", ditmaal echter voor een nieu we „J. Heni'i Dunant", het schip dat straks aan duizenden zieke mensen wat levensvreugde zal schenken, zo als het huidige schip tot dusver heeft gedaan. In het verenigingsgebouw wordt door de fa. Weltevreden een t.v. toe stel geplaatst, zodat ook hier het ge beuren in de Ahoy-hal kan worden gevolgd. Maandag 12 oktober Haamstede Gemeentehuis, 7.30 uur, vergadering gemeenteraad Middenschouwen. Renesse De Ark, 8 uur, modeshow. Vrijdag 16 oktober Zierikzee Mondi'agon, clubavond Delta-Foto. Advertentie BUENOS AIRE S.9-10. In diverse Argentijnse steden zijn donderdag, toen het precies diic jaar geleden* was dat de Cubaanse xevolutionairc leider „Che" Guevara in Bolivia ge dood werd, in totaal achttien bom aanslagen gepleegd. In sommige ge vallen werd aanzienlijke schade aan gericht maar er zijn volgens de po litie geen slachtoffers gevallen. Doel wit van dc aanslagen vormden o.a. gebouwen van Amci'ikaanse instel lingen. Gewapende bankoverval APELDOORN, 9-10. Vrijdagoch tend omstreeks half tien is door twee mannen een gewapende roofoverval gepleegd op het bijkantoor van de Raiffeisenbank aan dc Koninginnc- laan te Apeldoorn. Na dc overval z\jn dc daders gevlucht in een rose-k|cu- ligc Citroen met zwart-grys dak. Volgens eerste berichten hebben dc overvallers onder bedi-eiging van het bankpci-sonccl met vuurwapens een bedrag van f 20.000 buit weten te maken. De overvallers, forse boc- rentypes, zijn met de pcx-soi\enauto gevlucht In de richting Utrecht, waar de auto ook blijkt te zijn ontvreemd. SPAARBUSJES de degelijke manier van Ihuissparen. Busjes gratis in bx*uikleen NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE LUBECK. Met dit nieuwe beade mingstoestel voor verkeersslachtof fers kan iedere leek omgaan. Het bestaat uit een gezichtsmasker met aangesloten elastische zak. Deze wordt met de hand samengedrukt, zodat de lucht in de long kan stro men. Na het loslaten van de buidel loopt de long leeg, en de uitgeadem de lucht ontwykt door een ventiel in de open lucht. Terwijl de buidel weer uitzet, vult hij zich zelf met lucht. De helper kan mond en neus van de levenloze voortdurend gade slaan, daar de gezichtsmaskers door zichtig zijn. De direkt te gebruiken „resutator" kan bij een ongeluk over leven en dood beslissen, hij zou in elk voertuig bij de hand moeten lig gen. „Diner"-moeilijkheden in de Verenigde Naties VERENIGDE NATIES, 8-10. Het idee van president Nixon om de staatshoofden en regeringsleiders, die aanwezig zijn bij de herdenking van het 25-jarig bestaan van de V.N., op 24 oktober voor een diner op het Witte Huis uit te nodigen, heeft voor moeilijkheden binnen de Verenigde Naties gezorgd. Dezelfde avond is namelijk al lang geresex-veérd voor een traditioneel concert, dat het hoogtepunt van de viering van het 25-jarig bestaan zou moeten zijn. Secretaris-genex-aal Oe Thant, die voor het concex't een x*e- devoering zal houden, en de voorzit ter van de algemene vergadei'ing Ed- vax-d Hambro hebben Nixon's uitno diging al 'afgeslagen. DODELIJKE ONGELUKKEN 1 BERKHOUT. Op de Bobeldijk in. Berkhout is een fietser bij het over steken van de rijweg door een pëx*- sonenauto angereden. Het slachtof fer, de 44-jax-ige P. Broertjes uit Berkhout, werd zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse is ovex'leden. TILBURG. Bij een poging vanaf de Gilzex-baan de Bax*oniebaan in Til- bux'g per fiets over te steken, werd de 60-jarige P. van Dijk uit die ge meente door een auto aangereden en ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. Enige ux-en nadien is de man oveiieden. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 10 en zondag 11 oktober Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110)2280, neemt waar voor dokter v. d. Waarden en dok ter Van Hoorn. Dokter G. A. M. Stenger, Haamstede, tel. (01115)-1280, neemt waar voor dokter Terpstra en dok ter Simons. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114)-12Ö0, neemt waar voor dokter Van Leeuwen. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwer- kerk, tel. (01114)-1388, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Zuster M. Kunst-Visser, Scharendjjke, tel. (01117)-280, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, teL (01110) 2180 heeft dienst. De weekeinddiensten vangen aan op zaterdagmorgen om half tien. Scheepvaartberichten Ampenan, 7-10. 25 m. z. Karimata. Camitia, 7-10. 570 m. w.n.w. Finistex*- re. Korenia, 7-10. Yokaichi naar Pladju. Mississippilloyd, 7-10. 750 m. z. Aca- pulco. Vlieland, 7-10. 800 m. z.o, Hawai. WASHINGTON. Voor het eerst sinds de oorlog van 1965 tussen India en Pakistan, hebben de V.S. voorge steld tanks en vliegtuigen aan Pakis tan te levex-en. Dit is uit officiële kringen in Washington vei-nomen. In het zonnige Spaanse Granada danst men de flamenco en de toe risten komen daarop af, als vliegen op de stroop en de mensen van de V.V.V. hebben dal daar wel door en ze vinden het ook geschikt, als al die vreemdelingen een mondje Spaans spreken en daarom heeft men aan allerlei mensen, waaronder een me neer te Weslerschouwen, een in het Frans gestelde brief gestuurd, waar in een brochure werd toegezegd over een Spaanse les voor „aankomende" badgasten. Maar de tijd ging verder, zoals die altijd „onachterhaalbaar" verder gaat naar P. C. Hooft en de brochure arriveerde niet in „onze" duinstreek. De man - een Spanje- kenner - dacht al aan het Spaanse „Manana" (morgen), maar dat bleek niet juist te zijn, want Tante Pos had met deze brochure ongekende capriolen uitgehaald. De bewuste brochure kwam toch ter plaatse in „onze" Westhoek; zjj het niet afkom stig uit Granada, maar uit het land van onze tegenvoeters, om precies te zijn uit Wellington, de hoofdstad van Nieuw-Zeeland. De brochure had dus, een lief reisje achter de rug; van Granada naar Wellington en van Wellington naar Haamstede. De ontvanger heeft voor deze we reldreis een verklaring, die klopt als een bus. Het adres was wat onge lukkig getikt, maar begon (een aan- miiding voor de Spaanse P.T.T.), met „Paesos Bajos" Nederlanden hier na volgde het adres met de plaats naam Haamstede, gevolgd door het woord „Zelandia", zijnde onze goede provincie. Maar Zelandiawas iets duidelijker getypt dan Paesos Ba jos" en dc Spaanse posterijen stuur den de brochure daarom prompt naar Nicuw-Zeeland (Nueva Zelan dia). Een Nieuw Zeelandse postman, met een kennelijk bijzonder hoge I.Q. ontdekte dal er in zijn vader land geen Haamstede bestaat, maar wel in Nederland..Dacht de postman met de hoge I.Q. mogelijk beslaat er in Nederland wel een provincie Zelandia" en zo is het gekomen... de brochure verhuisde tiaar Zeeland, naar Schouwen-Duiveland, naar Haamstede en dc meneer vond hem in zijn bus. Moraal: rvic ooit in Franco's land komt (niet voor Franco, maar voor de zon en de flamenco iie bonen) of voor een partikuliere audiëntie bij St. Nicolaas, schrijve nimmer opzijn kaart naar tante Mien, Zeeland of Zelandia, want in Wellington zit men er maar mee. Trouivens bij uit gaande post kan „Zeeland" ook mis leidend werkem SCHIEREIL ANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2