AUSTIN DE ZIERIKZEESCHE COURANT NIEUW VREDESPLAN NIX0N DOOR HANOI AFGEWEZEN Staatssecretaris Kruisinga acht verdovende middelen uiterst gevaarlijk Minister Lardinois opende nieuwe landbouwpraktijkschool te Schoondijke Ambonees-Nederlandse verbroedering te Gennep Bomaanslagen in de Ver. Staten Gezin woont in hal van politiebureau WAT UQT Pt BILT Mislukte poging tot ontvoering van vrouw van politiecommissaris te Alkmaar Erich Mende „over" naar Christendemocratische partij C.D.U. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 9 oktober 1970 127ste jaargang Nr. 20755 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 o/o B.T.W. In dit nummer: Aktie voor nieuwe „J. Henri Dunanf I)«' Parijse vredesbesprekingen PARIJS, 8-10. Zoals ze voor de aanvang van de zitting reeds hadden laten horen hebben de delegatielei ders van Noord-Vietnam en de Viet- cong by de Paryse vredesbesprekin gen de voorstellen van president Nixon als piopaganda van de hand gewezen en gezegd dat er funda mentele oplossingen moeten worden bereikt voordat er van een bestand sprake kan zyn. De respectievelijke leiders Xoenn Thcey en mevrouw Binh voegden er echter aan toe dat hun uitlatingen nu als een eerste comentaar moeten worden gezien en dat zij bij toekom stige zittingen op de kwestie zullen terugkomen. De Amerikaanse dele gatieleider Davie Bruce las bijna de gehele toespraak van Nixon voor en omschreef zijn voorstellen als „een ernstige poging om vrede in Indo- China te bereiken". Hij sprak de hoop uit dat de voorstellen door de tegenpartij zorgvuldig zullen worden bestudeerd. WASHINGTON, 8-10. President Nixon heeft donderdag verklaard te hopen, dat Noord-Vietnam zijn nieu we vredesinitiatief voor Indo-China met dezelfde ernst zal opnemen als waarmee het is aangeboden. In dit verband wees hij de eerste, ongunsti ge reactie van de Noordvietnamese afvaardiging bij het Parijse vredes overleg van de hand. Het Amerikaanse staatshoofd wees er op, dat zijn voorstellen van zowel de democraten als de republikeinen in het Congres veel steun hebben DEN HAAG, 8-10. In een inter view over verdovende middelen heeft de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. R. J. II. Kruisinga, dinsdagavond in Avro's Televizier-magazine opnieuw krachtig gewaarschuwd tegen de ge varen die verbonden zyn aan het ge bruik van verdovende middelen waaronder hennepprodukten als ma rihuana. Br. Kruisinga herinnerde aan de brief die hij in januari aan de Twee de Kamer der Staten-Generaal hier omtrent had gezonden. Hierin werd een intensivering van de voorlichting Advertentie VRAAGT PROEFRIT Een compacte, ruime auto. met fantastische wegligging H. J. HOEGEN DIJKHOF HAND EL MIJ N.V. Industrieterrein 's-Heer Arendskerke Tel. 01106-1592 Ver.: W. VISSER. Tel. 01106-1642 aangekondigd, alsmede het stichten van speciale adviesbureaus voor de hulp aan verslaafden aan verdoven de middelen en 't oprichten van kli nieken ter behandeling van deze ver slaafden. De staatssecretaris is van mening dat de straffen voor handelaren in verdovende middelen moeten wor den verhoogd. Hy was tegen het aan brengen van een onderscheid tussen z.g.n. „hard" en „soft" drugs. Dr. Kruisinga noemde het gebruik van verdovende middelen een epide mie die over Europa trekt. Hij kantte zich tegen de zogenaamde deskundi gen die het gebruik van verdovende middelen onschuldig noemen en nam stelling tegen het recente rapport van de Raad voor de Jeugdvorming, waarin een soortgelijk standpunt werd ingenomen. De integriteit van de Wereldgezondheidsorganisatie die heihalng heeft vastgesteld dat het gebruik van verdovende middelen bijzonder schadelijk voor de gezond heid is, staat bij hem volstrekt boven iedere twijfel. ontvangen. Hij zei te hopen, dat dit niet aan Hanoi zal ontgaan, waar men, volgens hem, rekent op ver deeldheid in de V.S. over Indo-China Nixon sprak op de luchtmachtbasis Hunter in Georgia, die hij aandeed op weg naar het oceanografisch on derzoekcentrum op het eiland Ski- daway. Secretaris-generaal Oe Thant ver klaarde, dat het Amerikaanse plan diepgaande bestudering verdient. Hy sprak de hoop uit, dat er bij bespre kingen over de uit acht punten be staande voorstellen van de voorlopi ge revolutionaire regering van Zuid- Vietnam en het uit vyf punten be staande plan van Nixon een gemeen schappelijk terrein kan worden ge vonden. Parallel met het vredesplan van Nixon heeft het Zuidvietnamese staatshoofd, generaal Ngoejen van Thieu, donderdag een eveneens uit vijf punten bestaand vredesvoorstel gedaan, dat beoogt door middel van onderhandelingen spoedig tot een re geling van het Vietnamese conflict te komen. In Washington is het Amerikaanse vredesplan vrijwel algemeen met in stemming begroet, doch men acht de kans niet zo groot dat er spoedig een einde aan de strijd zal komen. In het westen staat men in het al gemeen ook gunstig tegenover het initiatief van Washington. Dit geldt eveneens voor de Aziatische staten als de Philippijnen, Thailand, Ma leisië en Japan. De regering in Tokio heeft echter direct verklaard, dat het volgens de Japanse grondwet niet mogelijk zal zijn troepen beschik baar te stellen voor een vredes macht. Midclensluis Terneuzen voorlopig buiten gebruik TERNEUZEN, 8-10. Op 12 oktober zal de middensluis in Terneuzen voor onbepaalde tijd buiten dienst worden gesteld. De sluis, die sinds 1910 in gebruik is, verkeert in slech te conditie. In de loop der jaren zijn de ijzeren sluisdeuren aangetast. Het gehele bouwwerk zal in belangrij ke mate hersteld moeten worden. .J MOSKOU. In de Russische hoofd stad werden besprekingen gehouden tussen de Franse president Pompi dou en de Russische regeringsleiders. Op de foto aan de linkerzijde van de tafel van voor naar achteren: Kosy- gin, Brezhnev, Podgorny en Gropiy- ko. Rechts president Pompidou. SCHOONDIJKE, 8-10. Door een radiografisch bestuurde landbouw trekker te laten starten heeft minis ter Larflinois woensdagmiddag te Schoondijke in Zeeuws-Vlaanderen de nieuwe behuizing geopend van de praktijkschool voor landbouwtech niek en arbeidsrationalisatie „Prins Willem". De ombemande trekker maakte, zorgvuldig de vele genodigden ont ziend, een ererondje door de nieu we praktijkhal, die eigenlijk een overdekte akker is, waar de leerlin gen zich op kleigrond en op zand grond kunnen bekwamen in de grondbewerking met allerlei soorten landbouwwerktuigen. De school, die al sinds 1959 draait, heeft zich tot nu toe moeten behelpen met noodgebou wen. Nu is aan de bestaande prak tijkschool de nieuwe toegevoegd. Bij de gelegenheid van de officië le opening van het nieuwe complex van de landbouwpraktijkschool „Prins Willem' 'te Schoondijke heeft de minister van landbouw ir. P. J. Lardinois de wens uitgesproken dat in Zeeland 't aantal imddelbare land bouwscholen zal worden terugge- br*acht van 4 naar 2. In een toe spraak merkte de bewindsman o.a. op dat door de instandhouding van vier betrekkelijk kleine scholen het moei lijker wordt om te komen tot ni veauverbetering en ten volle te pro fiteren van de mammoetwet. Minis ter Lardinois deed een beroep op de- genen die bij het middelbaar land bouw onderwijs betrokken zijn om over deze zaak tot overeenstemming te komen. LA PAZ. Deze week .was een zeer roerige voor de Zuid-Amerikaanse staat Bolivia. Naar voren kwam de nieuwe linkse president generaal Torrez, die nu echter weer wordt bedreigd door de rechtse regiments commandant kolonel Ayoroa. Het veld moest ruimen de president tot dan Ovando. AMSTERDAM. De Bouwbond- N.V.V. heeft ter gelegenheid van zijn 50-jarig jubileum honderdduizend gulden geschonken voor de sociale woningbouw in Suriname. GENNEP, 7-10. In liet Noordlim burgs stadje Gennep hebben woens dagavond in het woonoord van de Zuidmolukkers de jeugd van Gennep en de Zuidmolukkers de vrede ge tekend. Dit naar aanleiding van moeilijk heden die er de laatste maanden tus sen beide groepen bestonden. Om tot deze oplossing tekomen hadden zowel afgevaardigden van de Zuid molukkers als van de plaatselijke jeugdraad van Gennep, gesteund door verschillende bewoners, om dit overleg verzocht. Op deze bijeenkomst werd onder meer het woord gevoerd door de be heerder van de Zuid-Molukkers te Gennep, de heer W. Matulessij, de NEW YORK, 8-10. Aan de Ameri kaanse westkust zijn donderdagmor gen drié bomaanslagen gepleegd. In Seattle ontplofte een bom in een op leidingscentrum van de Amerikaanse marine. In Anta Barbara in de staat Californië werd een wapenfabriek van de Nationale Garde getroffen door e enbomaanslag. De derde aan- slag was in het paleis van justitie in San Rafaël, eveneens in Californië. De schade bij de drie aaslaen was aanzienlijk. Er zijn geen slachtoffers gevallen. DEVENTER, 7-10. Wim Riesebos (19), zijn 17-jarige vrouw, hun tien maanden oude baby en hun hond, genieten sinds vrijdagnacht gastvrij heid in de hal van het politiebureau in Deventer. Zy werden vrijdagmor gen uit hun gekraakte woning in het zogenaamde Knutteldorp gezet, waar zij bijna twee maanden hadden ge woond. Het gezin, dat aanvankelijk bij een van de ouders inwoonde, kon daar niet blijven en besloot de al een half jaar leegstaande woning te kraken. De woningen in de wijk worden echter gesaneerd. De woningbouw vereniging meent de woning nodig te hebben als uitwijkmogelijkheid voor de huurders, die tijdens de werk zaamheden niet in hun woning kun nen blijven. De gemeente heeft het meubilair van het gezin opgeslagen. Noch bur gemeester Bokestein, noch het huis vestingsbureau hebben het gezin aan woonruimte kunnen helpen. In De venter staan bijna 800 urgentiege- vallen van woningzoekenden inge schreven. Men meent het tegenover de ingeschrevenen, die in minstens zo grote nood verkeren als het be treffende gezin, niet te kunnen ver antwoorden een uitzondering te ma ken. Het gezin Riesebos, dat overdag bij familie terecht kan en naar het zegt al het mogelijke heeft gedaan om een passende woning te krijgen, wil bij de politie voor nachtverblijf blijven aankloppen -totdat er woonruimte is gevonden. Het aanbod van de ka bouters om een andere leegstaande woning te kraken, wees de heer Rie sebos van de hand, omdat hij er geen zin in heeft opnieuw uit de woning te worden gezet. ALKMAAR, 9-10. Twee mannen en een vrouw hebben in de nacht van dcnderdag op vrijdag getracht de echtgenote van de Alkmaarse com missaris van politie T. Waardenburg te ontvoeren. Hun poging mislukte echter, en zij werden korte tijd later aangehouden. Het drietal was tussen halftwee en twee uur met "een auto bij de woning van de familie Waardenburg in Ber gen gearriveerd. Een der mannen, die zich voorstelde als architect, ver telde mevrouw Waardenburg dat haar man een ernstig ongeluk was overkomen en dat haar komst naar Alkmaar dringend gewenst was. Hij bood aan haar daarheen te brengen, maar de vrouw wilde eerst het poli tiebureau opbellen. Het antwoord var. de man dat er niemand meer op het bureau was, wekte argwaan en toen een zoon van mevrouw Waar denburg naar de telefoon greep, ging voorzitter van de jeugdraad Gennep de heer Rijntjes, de burgemeester van Gennep, dr. J. van Gillissen en de adjudant van de Rijkspolitie te Gennep, de heer Ophelders. Aan hel slot reikten zowel de schuldigen als niet-schuldigen elkaar broederlijk de hand. Er werden beloften gedaan om in de toekomst het onderling begrip tussen de jeugd en de Zuid-Moluk kers van Gennep te verstevigen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's de man ervan door. De direct daarna begonnen opsporingsactie had snel succes. Rond twee uur al werd het drietal in hun auto in Alkmaar gear resteerd. Hun identiteit is nog niet bekendgemaakt. Wel bekend is dat ze alle drie uit Alkmaar afkomstig zijn. Commissaris Waardenburg, die in verband met de ongeregeldheden tijdens de viering, donderdag, van Alkmaars ontzet, in gezelschap van burgemeester De Wit, op zijn bu reau vertoefde, sprak van „El—Fa- tach-methoden". Wat het drietal precies van plan is geweest, is nog niet meegedeeld. Men vermoedt dat zy mevrouw Waardenburg als „gijzelaarster" wil den uitwisselen tegen enkele perso nen, die de avond tevoren by de on geregeldheden tydens de taptoe van de Marinierskapel op het Waagplein waren gearresteerd. Verwachting tot zaterdagavond: Op vete plaatsen mist In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist; morgenoverdag ook gebieden met zon en ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Weinig wind. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 10 okt. Zon op 6.55, onder 17.58. Maan op 16.21, onder 0.28. 11 okt. Zon op 6.57, onder 17.56. Maan op 16.37, onder 1.59. 12 okt. Zon op 6.59, onder 17.54. Maan op 16.50, onder 3.30. Volle maan: 14 okt. (21.21). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 10 okt. 10.29 v.m. 23.25 n.m. 11 okt. 12.05 n.m. n.m. 12 okt. 0.48 v.m. 13.10 n.m. BROUWERSHAVEN: 10 okt. 10.31 v.m. 23.13 n.m. 11 okt. 12.03 n.m. n.m. 12 okt. 0.30 v.m. 13.04 n.m. Doodtij: 10 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Ons land bevond zich het af gelopen etmaal tussen een diepe de pressie waarvan het centrum nabij IJsland lag en een gebied met lage barometerstanden boven de Middel landse Zee. Hierdoor was er weinig wind en daar er bovendien weinig bewolking was konden de tempera turen in de nacht flink dalen. Zo werd op het vliegveld Soesterberg een minimum temperatuur op waar nemingshoogte van een graad boven nul gemeten. Op hel vliegveld Val kenburg daalde de temperatuur aan de grond tot een graad onder het vriespunt. De depressie boven het Middellandse Zeegebied bracht ook het afgelopen etmaal in zuid Frank rijk en noord Italië veel regen. Op enkele plaatsen viel daar meer dan 100 millimeter regen. De depressie nabij IJsland breidt zijn invloed hèt komende etmaal geleidelijk meer naar het oosten uit, maar ons land blijft nog in het overgangsgebied tussen beide depressies liggen. Het blijft dan ook rustig herfstweer waarbij zich in de nacht en ochtend opnieuw plaatselijk mist kan vor men. Duitse regeringscoalitie verliest deel van aanhang BONN, 8-10. Erich Mende, ex- vcorzitter van de Liberale Party is lid geworden van de Cristen-Demo cratische Party C.D.U., zo is donder dag in Bonn bekend geworden. Mende, die behoorde tot het be houdende deel van de F.D.P., heeft zich indertijd verzet tegen de samen werking Van zijn partij met de So- ciaal-Democraten. Vclgens 'n Keuls radiostation zal ook de liberaal Heinz Starke zich aan sluiten bij de Christen-Democraten. Eerder donderdag kondigde Sieg fried Zoglman, leider van een rechtse splinter groepering in de F.D.P., al zijn vertrek aan. Mende, Starke en Zoglmann maak ten deel uit van de liberale fractie in de Bondsdag. Als slechts een kwart van de F.P.D.-afgevaardigden in de Bondsdag naar de C.D.U. overloopt, verliest de regeringscoalitie van S.P.D. en F.D.P. haar meerderheid in het parlement. Als de drie uitgetreden F.P.D.-le den met de oppositie in de Bondsdag meestemmen - zoals zij donderdag al deden bij de motie van wantrou wen tegen minister van financiën Alex Möller - wordt de regerings meerderheid gehalveerd. De meer derheid van 12 stemmen waarop de regering tot dusver kan rekenen wordt dan teruggebracht tot zes stemmen. Ook Willi Homeier, plaatsvervan gend voorzitter van de „Nationaal Liberale Actie", een conservatieve streming in de F.P.D., heeft zyn ver trek aangekondigd. Tegclyk met hem bedankten ook een aantal andere leden als lid van dc liberale party.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1