AGENDA Om uitbreiding en rentabiliteitsverhoging in de bcdrijyen voor tie Volksgezondheid in Zeeland Pantserwagens op Plein 1813 Ontvoering in Rio De aannemers en de looneisen STKEEKNIEUWS Milieuhygiëne Zeeland ongerust over pijpleiding Vereniging Een onvergetelijk feest voor de 100-jarige lieer J. Klompe Het rapport van «ie middenstand Programma Provinciale Raad ZIERIKZEE, 6-10. In eigen middeustandskring is op een dinsdag in de Concertzaal-foyer gehouden vergadering, belegd door de Zierikzeese Mid denstandscentrale, opening van zaken gegeven over het op te stellen rapport, dat - naast een analyse van de bestaande toestand - aanwijzingen zal moeten geven over uitbreidingsmogelijkheden en oinzetvergroting, waardoor in het algemeen de rentabiliteit van het middenstandsbcdrijf kan worden verhoogd. Gelijk bekend besloot de gemeenteraad vorige week in de kosleh van dit rapport bij te dragen. De Ondernemerscentralc voteert ook gelden Voor dit doel, terwijl de zwaarste last zal worden gedragen door Economische Zaken. Tijdens een recentelijk gehouden persconferentie werd reeds breed voerig opening van zaken gegeven over de onderwerpelijke materie. Op de dinsdag gehouden vergadering werden de stedelijke middenstanders zelf gedetailleerder nog ingelicht en werd een beroep gedaan gegevens te verstrekken om de samenstelling van het rapport mogelijk te maken. De gegevens zullen worden ver kregen door vergelijking van Zie- rikzee met overeenkomstige kernen in Nederland. Verdere gegevens zijn nodig over de „kwalitatieve en kwantitatieve aspecten van vraag en aanbod naar goederen met de daar bij behorende winkelruimte in en buiten Zierikzee". Aanvullend dan nog gegevens over het bestedingspa troon van de toerist en diens in breng. Ter vergadering waren mede aan wezig burgemeester D. W. Kastelein, DEN HAAG, 7-10. Pantserwagens van de mobiele eenheid van de ko ninklijke marechaussee zijn woens dag in Don Haag op het Plein 1813 aan de voet van het nationale on afhankelijkheidsmonument versche nen. Zij vormden een onderdeel van de uitgebreide maatregelen, die de politie van Den Haag heeft getrof fen om op eventuele moeilijkheden te zijn voorbereid tijdens het ge sprek, dat de leider van de Vrije Zuid-Molukkers in ons land. ir. Ma- nusama, met minister-president De Jong heeft gehad. Belg tractcerde werk gever met diens eigen geld BRUSSEL, 7-10. Een man, die bij het bedrijf waar hij werkte in nau welijks anderhalf jaar 140.000 gulden verduisterde - geld waarmee hij on der meer regelmatig zijn eigen di recteur tracteerde - is door de recht bank te Brussel veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf waarvan een jaar voorwaardelijk. De 42-ja- rige. vader van zes kinderen, in het bezit van een volkomen blanco straf- ergister ging vorig jaar plotseling zich regelmatig bedragen uit de be- drijfskas toeëigenen. Hij was een harde werker die zich langzamerhand had kunnen opwer ken tot vertrouwensman van zijn di recteur. wethouder C. Bij de Vaate, het lid van de gemeentelijke commissie voor middenstandszaken, de heer J. G. L. Simmers, de heer J. van Son, verte genwoordiger van het Ministerie van Economische Zaken en een een ver tegenwoordiger van het C.I.M.K. Dringende noodzaak In een inleidende toespraak wees de voorzitter van de Middenstands centrale de heer A. J. Bakker nog eens op de dringende noodzaak van het onderzoek, gelet op de teruglo pende bedrijfsresultaten in verschil lende branches. Zierikzee boet in aan betekenis als koopcentrum, die het vele jaren duidelijk heeft gehad, door de geïsoleerde ligging. De ont sluiting van Schouwen-Duiveland heeft wellicht vermindering van de ze funktie ten gevolge gehad, zulks in tegenstelling met de Westhoek, waar de detailhandel zich gunstig heeft ontwikkeld door het groeiend toérisme. De vertegenwoordiger van de C.M.I.K. zegde toe - zulks naar aan leiding van een verzoek van de aan wezige middenstanders - in het rap port de vraag aan de orde te zullen Jonge Italiaan ontvoerd ROME, 7-10. De 19-jarige student Sergio Gadollo uit Genua is in de nacht van maandag op dinsdag ont voerd. De ontvoerders eisen van zijn gefortuneerde moeder een losprijs van een miljoen gulden. Onlangs heeft de belastingdienst in Genua een lijst van belastingbe talers gepubliceerd, waarop mevr. Gadolla, de weduwe van een aanne mer en bioscoopeigenaar, als de hoogst aangeslagene voorkomt. Minder belangstelling voor bouwvakberoepen AMSTERDAM, 7-10. De bij het N.V.V. aangesloten Algemene Neder landse Bond voor de Bouwnijverheid (88.000 leden) maakt zich zorgen over de afnemende belangstelling van jongeren voor de bouwvakbe roepen. Tegenover een algemene toe neming van het aantal leerlingen op lagere technische scholen in de af gelopen jaren, is het aantal dat het bouwvakberoep koos aanzienlijk ge daald. In 1965 waren er nog 16.000 jongeren die werden opgeleid tot timmerman. Vorig jaar was dit aan tal slechts 12.000. Voor de overige bouwvakberoepen was de daling evenredig. stellen over verschuiving van de koopavond van donderdag naar vrij dag gewenst is. In een afrondende opmerking, zei de heer Van Son, dat het gedachte onderzoek, resulterend in een rapport, voor Zierikzee van groot belang kan zijn. RIO DE JANEIRO, 7-10. In Rio de Janeiro hebben woensdag acht niet geweren en machinepistolen gewa pende mannen drie vrouwelijke stu denten ontvoerd, toen deze op grond van een uitspraak van het militaire hooggerechtshof uit de gevangenis werden vrijgelaten. Naar verluid waren de ontvoerders leden van de militaire politie van het leger. De drie studenten waren aanvanke lijk beschuldigd van ondermijnende activiteit. Zij werden bij de gevan genispoort opgewacht door venvan- ten, vrienden en hun advocaten. Toen deze tussenbeide wilden ko men, werden zij door de ontvoerders bedreigd. Man pleegde oiktuebt met zijn stiefdochter BARENUKECHT, 7-10. Verdacht van het plegen van ontucht met zijn 17-jarige stiefdochter is in Baren- drccht de 48-jarige havenwerker M. A. aangehouden. De affaire kwam aan het licht tij dens een huiselijke twist. De politie die toen aanwezig was om de gemoe deren te sussen, hield de havenwer ker direct aan. De vrouw van de Ba- renddrechter was onkundig van' de verhouding, die haar man met hun dochter had. Men vermoedde dat een en ander al enige jaren aan de gang is. De havenwerker is inmiddels voorgeleid voor de Rotterdamse of ficier van justitie en hij is ingesloten in Rotterdam. Communisten vragen Belgische koningin om koninklijke villa BRUSSEL, 7-10. De afdeling Oos- tende van de communistische partij heeft enige tijd geleden een brief ge stuurd naar de Belgische koningin Fabiola, waarin ze haar gevraagd heeft de koninklijke villa te Oosten de ter beschikking te stellen van de stad om er een kindercrèche van te maken. De communisten zijn van mening dat de koninklijke familie zo weinig gebruik maakt van de vil la dat deze beter gebruikt kan wor den voor een andere bestemming. Koningin Fabiola heeft nu via haar secretaris laten weten dat de be wuste brief van de afdeling Oostende van de Communistische Partij haar aandacht heeft. ZIERIKZEE, 8-10. In het verslag over* Het jaar 1969 van de Provin ciale Raad voor de Volksgezondheid in Zeeland wordt onder andere ge constateerd dat de Raad zich in de afgelopen 10 jaar een plaats in Zee land heeft 'verworven,' die niet meer is weg te denken. Zeker in de komende jaren, waar in de ontwikkeling van Zeeland steeds duidelijker gestalte zal gaan krijgen, zal de specifieke inbreng van de Raad noodzakelijk zijn, aldus wordt geconstateerd. Het wordt een reden tot verheugenis geacht dal de taak van de raad door het provincie bestuur in tal van zaken duidelijk wordt onderkend en erkend, getuige AMSTERDAM, 7-10. De heer A. Prins, voorzitter van de Raad van Bestuur voor het Bouwbedrijf (werk geversorganisaties) heeft woensdag middag op het jubileumcongres van de 50-jarige Algemene Nederlandse Bond voor de Bouwnijverheid een beroep op de vakbonden gedaan bij de komende loononderhandelingen de eisen te matigen. We moeten wa ken voor loonstijgingen die de pro- duktiviteitsverhoging te boven gaan en de inflatie in de hand werken", zo zei de heer Prins. Hij acht een der gelijke ontwikkeling nadelig voor de nationale economie, waarvoor de vakbonden mede verantwoordelijk zijn. Proces tegen Pachman PRAAG, 7-10. In de Tsjechoslo- waakse hoofdstad verwacht men, dat in het begin van de komende week een aanvang zal worden gemaakt met het proces tegen de schaakgroot meester Ludék Pachman en zeven „medeplichtigen". Naar van welin gelichte zijde verluidt, zal hun staats- vijandige activiteit en belastering van de republiek ten laste worden gelegd. Het proces is reeds enige ma len uitgesteld. Vier jongelui omgekomen in Tiroler bergen INNSBRUCK, 7-10. In de Tiroler bergen hebben reddingploegen de lij ken aangetroffen van twee Zweedse meisjes en twee Oostenrijkse jongens die al geruime tijd vermist werden. Zij zijn gestorven als gevolg van uit putting en kou. Een van de jongens werd op een afstand van slechts 10 minuten lopen van een berghut ge vonden. ZIERIKZEE de regelmatige en steeds breder wor dende stroom van adviesaanvragen die van deze zijde de Raad bereikt. Opgemerkt wordt dat de Raad in de komende jaren ook de nodige aandacht zal moeten besteden aan de zorg voor de gehandicapten, aan de totstandkoming van een psychiatri sche inrichting in Zeeland, aan de realisering van een gesloten circuit voor de bejaardenzorg, aan de uit bouw van de gezondheidsvoorlich ting en -cpvoeding, aan de totale mi lieuhygiëne, aan gemeentelijke ge zondheidszorg, aan de coödinatie van de geestelijke gezondheidszorg en aan de subsidiëring en financiering van de gezondheidszorg. Agenten gewond bij vechtpartij EINDHOVEN. 7-10. De Eindho- vense politie heeft woensdagmiddag op de Kanaaldijk na een hevige vechtpartij, waarbij met staven en stukken ijzer werd geslagen, de 18-, jarige koopman H. B. uit het woon wagenkamp te Eindhoven gearres teerd. Aan de zijde van de koopman vochten twee burgers, die de vlucht- konden nemen. Drie agenten werden tijdens de vechtpartij gewond. Om fusie van landelijke Kruis-organisaties GRONINGEN, 8-10. De voorzitter van de Algemene Vereniging „Het Groene Kruis", mr. J. W. van Gelder heeft donderdag in Groningen op de jaarlijkse Groene Kruisdag als zijn persoonlijke mening uitgesproken, dat een fusie tussen de drie landelij ke kruisorganisaties offers waard is. Voor het Groene Kruis zou dat be tekenen, dat de huidige eigen orga nisatie verdwijnt en dat de fusie partners de garantie zal moeten wor den gegeven, dat zoveel mogelijk een zorg zal worden geboden die reke ning houdt met de behoefte van al len. Tegen verontreiniging van oceanen WASHINGTON, 7-10. President Nixon heeft woensdag bij het Ame rikaanse congres aangedrongen op strengere wettelijke maatregelen te gen de verontreiniging van de oce anen. In een boodschap aan het congres wees de Amerikaanse president er op dat dë Amerikaanse industrie de oceanen steeds meer als stortplaats van. afval en vuilnis beschouwen. Daarom moest er een verbod komen op de verontreiniging van de zeeën en hieronder diende ook het laten zinken in zee van munitie en radio actieve afvalstoffen te vallen. Nixon baseerde zijn eis op een rapport, op gesteld door de presidentiële raad voor milieubescherming. Maandag 12 oktober Haamstede Gemeentehuis, 7.3U uur, vergadering gemeenteraad Middenschouwen. Renesse De Ark, 8 uur, modeshow. Vrijdag 16 oktober Zierikzee Mondragon, clubavond Delta-Foto. Advertentie HOGE RENTE op termijnrekeningen NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Telefoon (01110) 2310 Arrestaties in verband met ontvoering in Montreal MONTREAL, 7-10. Dc Canadese politic heeft dinsdagnacht een reeks huiszoekingen verricht bfj personen, die bekend staan om hun sympathie voor het militante „Front voor de bevrijding van Quebec". Volgens het Canadese persbureau werden onge veer dertig mensen, onder wie twee vrouwen aangehouden. De actie werd uitgevoerd door po litiemannen, die waren uitgerust met kogelvrije vesten, machinepis tolen en traangasgranaten. De politie was op zoek naar de ontvoerders van de 49-jarige Britse handelsattache James Cross, die maandag door vier gewapende man nen werd meegenomen. Het genoem de front, dat ijvert voor afscheiding van het overwegend Franstalige Quebec, eiste als losprijs een half miljoen dollar (1,8 miljoen gulden) in goud, vrijlating van 21 gevange nen leden van het front en een vrij geleide voor hen naar Cuba of Alge rije.. Volgens een boodschap van het front zou Cross worden gedood, als de eisen niet voor woensdagmiddag half twee zouden zijn ingewilligd. AMSTERDAM. Volgens N.V.V.- voorzitter A. Kloos zijn er aanwij zingen te veronderstellen, dat artikel acht in de loonwet van minister Roolvink zijn langste tijd heeft ge had. waardoor uitzicht ontstaat op hersel van het overleg tussen vak beweging, regering en bedrijfsleven. Afdeling Schouwen Plattelandsvrouwenbond Mej. A. van der Leeden over Iiistorie van de Bond ZIERIKZEE, 7-10. De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland heeft dezer dagen een schreven gericht aan de Minister van Verkeer en Waterstaat naar aanleiding van het besluit tot de aanleg van een pijpleiding voor het vervoer van ruwe olie van het Europoort-Botlekgebied naar de nieuw te bouwen raffinaderij in het Zuid-Sloe van TOTAL Nederland N.V. Deze leiding zal rechtstreeks worden gelegd via de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden cn de stromin gen daartussen, dus door de Hoekse Waard, over Gocree-Ovcrflakkec, Schouwen-Duiveland en Noord-Be veland. De leiding zal dus ook dc Oosterschclde doorkruisen. De brug over de Oosterschelde moet ongeschikt geacht worden om een dergelijke leiding te dragen zo dat wij moeten aannemen, aldus het Veel goede woorden en veel geschenken HAAMSTEDE, 7-10. Vele bewoners van het rusthuis „Duinoord", het voltallige college van b. cn w. en verschillende familieleden waren in de recreatiezaal van het rusthuis aanwezig, toen mevr. Van Aartscn- Stap, echtgenote van dc Commissaris van de Koningin in Zeeland, de hon derd jarige heer Jan Klompc felici teerde. Namens dc commissaris die hot bijzonder speet dat ambtelijke bezig heden hem verhinderden aanwezig te zijn, zei mevr. Van Aartscn trots te zijn op deze 100-jarige die nog vi taal is. daaraan toevoegend de wens dat de jarige nog verschillende ja ren van een goede gezondheid zou mogen genieten. Hij mocht een ro kertje in ontvangst nemen. De direktricc van het rusthuis, mej. Du Croo. heette daarna alle aanwezigen hartelijk welkom cn gaf vervolgens het woord aan burge meester Everwijn. „De bevolking hoeft mee geleefd naar deze dag toe. Het is voorwaar geen kleinigheid een honderdjarige in je gemeente te hebben. B. en w. waren graag gekomen om hun feli citatie aan te bieden. Natuurlijk niet met lege handen". Een fraai opge maakte fruitmand werd de jarige aangeboden. schrijven van de vereniging, dat de ze olieleiding gelegd zal worden op de bodem van de Oosterschelde. De Vereniging Milieuhygiëne Zee land is van oordeel dat hiermee van milieuhygiënisch oogpunt uit een ontoelaatbaar risico wordt genomen, in het bijzonder voor de situatie na hel afsluiten van de Oosterschelde. „Zelfs met alle zorgvuldigheid kun nen bedrijfsstoringen of bedrijfson gevallen niet uitgesloten worden ge acht. Een breuk in dat deel van de leiding dat in de huidige Ooster schelde zal liggen, zal een aanzien lijk hoeveelheid ruwe olie in dit wa ter doen stromen. Reeds in de huidige situatie zou dit belangrijke biologi sche schade veroorzaken. Na afslui ting van de Oosterschelde zullen in dit gebied geen stromingen van eni ge betekenis meer voorkomen en zal de biologische schade nog veel gro- Honderd jaar is een lange tijd en er zou veel over ta vertellen zijn, maar herinneringen zal Klompe zelf wel het meest hebben. Frappant vond de burgemeester het verhaal dat Klompe op 80-jarige leeftijd nog in staat was een voer hooi te laden. Dat was het werk van een ervaren boerenknecht. „Hard werken is het geweest, maar als je lichaam gezond is kan men toch heel wat hebben". Namens het bestuur van het: rust huis het woord voerden, zei de heer H. P. Ever wijn dat hel hem bijzon der had getroffen, dat Klompe zeer waarderende woorden had gesproken over de direktricc cn het personeel van het rusthuis. Hij was dankbaar dat dit op deze wijze nu ook eens via de pers kenbaar gemaakt was. Toen de keuze voor het geschenk gemaakt was hoorde men dat het reeds van andere zijde aangeboden zou worden. I-Iet weid nu een fraaie wandclstók, waarop nog een inscrip tie zal worden aangebracht. Voor een jongeman van 100 jaar kan een wan delstok soms nuttig worden aldus dc voorzitter. Namens mevrouw Everwijn, die verhinderd was aanwezig te zijn werd eveneens een geschenk aange boden. Vele geschenken Nadat een kop koffie was aange boden, volgde nog een stroom van geschonken. Van liet keukenperso- ncel werd een taart binnengebracht. Namens do bewoners van „Duin oord" overhandigde mevr. Vermaal tere afmetingen aannemen. Ge vreesd moet worden dat dan de mi cro-flora en micro-fauna geheel of goeddeels zal afsterven en het zelf reinigend vermogen van het water vrijwel verloren zal gaan. Afgezien van de biologische schade zou de be roeps- en sportvisserij hierdoor zeer ernstig worden benadeeld", aldus constateert dè Vereniging. Met klem wordt cr by de minister op aangedrongen zodanige maatrege len te nemen dat de aanleg van een leiding van ruwe olie - en van alle andere leidingen voor het transport van voor het biologisch milieu scha- delpkc stoffen - door het Grevclin- genbekken, het toekomstige Zeeüvvse Meer en het Vccrse Meer, onmoge lijk zal zün. de jarige een fraai kussen voor zijn stoel en een lamp. Maar omdat er nog wat geld over was kan de jarige nog wel een borreltje en wat sigaren zelf aanschaffen. De buurtvereniging bracht een ge schenk waarop allen hun handte kening hadden geplaatst. Namens het personeel stelde de direktricc dc jarige dc vraag of hij wel wist hoeveel maal hij naar bed was gegaan in z'n leven. Zo rond do 36.500 maal zal dat geweest zijn. Voor de toekomst kan de jarige ge bruik maken van een fraai bod en sprei die hem werden aangeboden. Jhr. Van Cillers was er trots op dat hij binnenkort de partikulier chauffeur van een 100-jarige zal zijn Hij is hel n.l. die de jarige steeds vervoerd naar dc bejaardensoos in Burgh. „We praten niet veel onder weg, maar steeds meer over paarden dan auto's", zo verklapte hij. Hij hoopte hem nog vele malen „van Aemstic nae Burgh Ie maggen ric- en." Een feest in het rusthuis is niet compleet als er geen gedicht is van de heer Frangois. Colt voor deze ver jaardag was- door hem een aardig gedicht gemaakt dal hij voorlas. Nadat de jarige zijn gasten allen ccn glas wijn had aangeboden kwa men velen hem nog dc hand drukken cn werden hem nog vele kleinere geschenken aangeboden. Voorlopig kan de heer Klompe nog wel voor uil met de sigaren. 's Avonds bracht „Witte van Haomstode" hem een .serenade. A.N.W.B.-cursus „Pech Onderweg" De A.N.W.B. gaat te Zierikzee van start met een curèus „Pech Onder weg", en wel op 26 oktober a.s. in de lagere land- en tuinbouwschool aan de Gracht weg. De cursus om vut vier (avbnd)-lessen. De bedoeling van deze cursus is om automobilisten een zekere mate van handigheid bij te brengen in het op sporen en verhelpen van storingen. Storingen, die zich zowel „thuis voor de deur" als onderweg voor kunnen doen. De lessen worden gegeven door ervaren wegenwachten en lechno- chefs van de A.NiW.B. Behandeld worden o.a. de volgende onderwer pen: ontsteking, carburatie, koeling en smering, waarbij speciale aan dacht wordt besteed aan het starten van de motor onder alle omstandig heden. Voor het onderricht zijn dui delijke tekeningen van enige belang rijke onderdelen, zoals stroomverde- lers en carburateurs aanwezig. Bij de instructie wordt verder gebruik gemaakt van een auto. SCHARENDIJKE De redasseringscollecte De onlangs gehouden huis aan huis collecte ten bate van de nationale re classering heeft opgebracht het be drag van f 127,50. Alle collectanten en gevers hartelijk dank. t Melksnoepjes naar rampgebieden i1 LEEUW ARDEN, 7-10. De coop. I1 condensfabriek „Friesland" te l1 Leeuwarden heeft via het mi- i' hlsterie van landbouw dc Ie- i1 vering verworven van een i1 tweetal grote zendingen van zg. melksnoepjes voor de ramp- d gebieden in Brazilië en Jorda- i nië. Enkele kleinere orders zijn p tof nu toe afgesloten in het p verre oosten, aldus mededclin- p gen van dc fabriek. De melk- p snoepjes worden van grote i1 waarde geacht omdat het een p eenvoudige manier aangeeft P voor hel gebruik van het aan i1 J hoogwaardige eiwitten rijke p melkpoeder zonder dat dit op- p f gelost behoeft te worden in p uuitcr, dat vooral in ontwik- i1 J kclingslanden vaak veronlrei- p nigd is. Hel is bekenddat het p voedselprobleem voornamelijk i1 het gevolg is van een tekort p f aan dierlijke eiwitten, zo wordt f door de cmidcnsfohrick hier- p aan toegevoegd. t p ZIERIKZEE, 7-10. De afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen kwam woens dagmiddag in „Mondragon" bü$cn voor de najaarsvergadering. Tijdens de vergadering werd het winterpro- gramma bekendgemaakt en mejuf frouw A. van der Leeden, sckreta- resse van het Provinciaal Bestuur sprak over de Bond van Plattelands vrouwen van vroeger en van nu ter gelegenheid van het volgende week te vieren 40-jarig bcstaa n van dc bond. De presidente mevrouw D. Gast- van Dijk heette alle aanwezige da mes welkom op deze eerste bijeen komst na de vakantie. Bij de ingeko men stukken bevond zich een uitno diging tot het bijwonen van een stu diedag die op donderdag 5 november te Goes gehouden zal worden met als onderwerp „Milieubehoud-zelfbe- houd". Dit aktuele onderwerp zal door vier deskundigen worden inge leid, waaronder twee biologen en met behulp van de film „Om het laatste groen" worden toegelicht. Een forum beantwoord alle vragen' uit de zaal en aan de dag wordt een tentoonstelling over milieuhygiënne verbonden. Voor de benoeming van leden van de jaarlijkse reiscommissie meldden zich tijdens de bijeenkomst geen kandidaten, maar de presidente sprak de hoop uit dat dit alsnog gebeuren zal. Een van de dames kwam met de suggestie om als reis doel de aktuele Deltawerken te kie zen. De presidente maakte hot winter- programma bekend. Voor 9 decern--» ber is een dia-avond vastgesteld. Dia's van het koninklijk huis, een veelgevraagd onderwerp, en "{-over Amerika worden dan vertoond; Dc viering van Kerstfeest vindt plaats on 15 december en de familie Van Hinlopen, die een reis maakte van Bethlehem naar Nazareth toont dan dia's over deze reis. „Om bij het ontstaan van de or-, ganisatie terug te gaan moeten wij naar Canada", zo zei mejuffrouw Van der Leeden in haar toespraak'. De voorlichting voor het voeden van kalveren was daar uitstekend maar van voeding van kinderen wist men niets. Enkele vrouwen begonnen voorlichting te geven cn al gauw sloten meerdere vrouwen zich aan bij die eerste „plattelandsvrouwen". In een wat later stadium ging men zich in Canada meer toeleggen op het opvangen van emigrantenvrou wen. Daarna verspreidde de verenigin gen van plattelandsvrouwen zich verder over de wereld. In Nederland bestonden er in de laatste jaren van de 19e eeuw al vrouwenorganisaties en verenigingen maar deze bevon den zich hoofdzakelijk in grote ste den. In 1930 In oktober 1930 kwamen 80 vrou wen in Nederland bijeen en richtten de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen op, toen nog genaamd de Ned. Bond voor Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen. Als doel zag men de bevordering van de belangen van de plattelandsbewoners niet al leen voor dë vrouwen maar voor de bevolking van het platteland in zijn totaliteit. In de jaren tussen het oprichten en de tweede wereldoorlog groeide de bond van 80 tot 14.000 leden. In de oorlogstijd dook de bond onder en hief zichzelf op. Na de bevrijding werd met een heroprichting begon nen en juist in deze jaren was de medewerking van alle mogelijke kanten bijzonder groot. In 1950 be gon de bond met tentoonstellingen die in het gehele land gehouden wer den, en in 1968 was het indrukwek kende aantal van 60.000 leden be reikt. „Vroeger cn nu" De tegenstellingen tussen vroeger cn nu zijn o.a. dat de leden thans niet alleen voor de gezellighedi ko men maar om werkelijk iets te le ren. Ook komen er minder leden dan vroeger naar de bijeenkomsten. Van het zingen van het bondslied is men afgestapt. Het hoofdbestuur be paalde vroeger wat er gedaan werd, maar vooral de laatste jaren zijn de provinciale afdelingen steeds meer op zich zelf gaan staan en hebben de verschillende afdelingen zich aan de daar wonende bevolking aangepast. De leden zijn veel kritischer en luisteren echt niet meer naar ieder een, zulks in tegenstelling tot vroe ger, men wil tegenwoordig leerza me dingen horen, aangezien de maatschappij zo sterk verandert. Op een systematische kaart liet mejuf frouw Van der Leeden de verhou dingen tussen leden, afdelingsbestu ren. provinciale besturen en hel hoofdbestuur zien en sprak uitvoerig over de funkties van ieder orgaan. Tol slot sprak ze over het leren in de tegenwoordige tijd. Niet alleen jongelui hoeven te leren maar ook huismoeders moelën dat doen om bij te blijven. Do presidente dankte mejuffrouw Van der Leeden voor haar interes sante causerie en overhandigde haar namens de dames een fles wijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2