DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vietcong antwoordt met groots opgezet offensief in Cambodja Egypte wil bestand verlengen Rode Kruis-hulp voor Jordanië Tito in België teleurgesteld over topgesprek Sabotage in het leger? Scherpe controle maximumsnelheid DE TOESTAND IN BOLIVIA MEMOIRES VAN DE GAULLE Ir. Manusama (Zuid-Molukken) ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Poslbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. 8ij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand 1 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 o/o B.T.W. Domlenlaj; 8 oktober 1970 127ste jaargang Nr. 20754 WAARIN OPGENOMEN In dit nummer: Het Zierikzeese middenstandsrapport INixon wil „bestand-op-de-plaats" IMINOM PENH. 8-10. De Cambod jaanse legerleiding heeft donderdag enkele uren na de oproep van presi dent Nixon tot een bestand in ge heel Inde-China, meegedeeld dat de Vietcong en Noordvietnamezen hun gicotste aanval in de Cambodjaanse oorlog tot dusver hebben ontketend. Volgens een woordvoerder van de legerleiding in Phnom Penh, majoor Am Rang. vielen tussen de zeven en tienduizend Vietcongstrijders en Noord vietnamezén woensdagavond regeringstroepen aan in do stad Taing Koek, 85 km ten noorden van de hoofdstad, en rond het naburige dorp Prak Ham. De aanvallen op Taing Koek waren donderdagoch tend vroeg afgebroken, maar rond Prak Ham werd nog hevig gevoch ten. Het dorp ligt aan verkeersweg nr. zes, de enige bevoorradingsroute voor het Cambodjaanse garnizoen van naar schatting zesduizend man in en rond Taing Koek. Taing Keek was op 25 september door regeringstroepen op de Viet- Koninklijk bezoek aan „Jumping Amsterdam" DEN HAAG, 7-10. Prins Bernhard, prinses Beatrix, prins Claus, prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven hebben het voornemen op vrijdag 30 oktober aanstaande de gala-avond van het concours hippique interna tional „Jumping Amsterdam" bij te wonen voor een uitvoering van de Spaanse rijschool uit Wenen. Prins Bernhard heeft het erevoorzitter schap aanvaai'd van het ere-comité, dat is gevormd ter gelegenheid van dit dertiende indoorconcours hippi que. CAIRO, 7-10. De Egyptische mi nister van buitenlandse zaken Mah- moud Riad, heeft over de radio aan gekondigd dat Egypte bereid is het bestand aan het Suezkanaal met nog eens drie maanden te verlengen. Voorwaarde daartoe is dat er po gingen werden ondernomen om de resolutie van 22 november 1967 van de Veiligheidsraad ter regeling van de crisis in het Midden-Oosten uit te voeren en aan de V.N.-afgevaar- digde dr. Gunnar Jarring wordt toe gestaan zijn taak voort te zetten, zei hij. Het huidige bestand van 90 dagen eindigt op 5 november. Riad stelde dat Egypte het bestand niet heeft geschonden, zoals de V.S. en Israël hebben beweerd. Hij zei dat alle raketten naar het front aan het Suezkanaal waren gebracht voordat het bestand van kracht werd. Egypte „zal niet één raket van de westelijke oever van het Suez kanaal weghalen en aanvaardt geen discussie over dit onderwerp", aldus Riad. AMMAN. Frappant plaatje van een veld met duizend grafstenen in de buurt van het Wahdat-vluchtelin- genkamp te Amman. Nog steeds moeten de Palestijnen nieuwe gra ven delven. Triest gevolg van een even trieste strijd. ceng heroverd. Ooggetuigen meldden woensdagavond stiomen vluchtelin gen die zich uit het gebied van Prak Ilam in zuidelijke richting bewogen. Nachtelijke aanvallen werden ook gemeld uit de provinciehoofdplaats Kompong Sjnang, 50 km ten westen van Taing Koek. Kleinere botsingen deden zich voor bij de steden Prey Veng en Takeo. Er zijn luchtaanvallen ondernomen op de Vietcong en de Noord-Vietna- mezen. Over verliezen is niets be kend. Zoals eerder aangekondigd, wordt Cambodja - waar prins Norodom Si- DEN HAAG, 7-10. Naar aanleiding van een nieuwe oproep dinsdagavond van het Internationale Comité van het Rode Kruis in Genève om finan ciële steun aan de hulpacties in Jor danië, heeft het Nederlandse Rode Kruis woehsdag een bedrag van f 87.00,overgemaakt. Dit is moge lijk geworden dankzij de vele giften cp giro 777, die thans een t taal be drag van 200.000 gulden hebben be reikt. Deze geldelijke hulp van het Nederlandse Rode Kruis staat los ven de schenkingen van 100.000 gul den die de Nederlandse regering al eerder heeft gedaan voor de aankoop van medicamenten voor hulp in Jor danië. Het Internationaal Comité van het Rede Kruis heeft de afgelopen dagen een aantal nieuwe vluchten tussen Beiroet en Amman uitgevoerd, waar bij medicamenten, tenten, kleding en voedsel werd getransporteerd. Man verduisterd»' 4Va miljoen gulden ZAANDAM, 7-10. De administra teur H. v. L. te Nieuwkuyk die tien jaar lang verduisteringen pleegde bij de Verkadefabriek in Den Bosch, heeft een schuldenlast van 4,5 mil joen gulden. Curator mr. J. P. M. Hermans te Den Bosch, maakte woensdagmorgen dit bedrag bekend tijdens de verificatievergadering in het faillissement van L. Over de vooruitzichten van de schuldeisers moest hij somber zijn. Hij zei de to tale baten op niet meer dan een half miljoen gulden te schatten. President Nixon voor Alg. Vergadering V.N. WASHINGTON, 7-10. President Nixon zal 23 oktober de algemene vez-gadering van de Verenigde Naties toespreken. De dag daarop geeft hij op het Witte Huis een diner voor de buitenlandse staatslieden die dan in Amerika zijn ter gelegenheid van de viering van de 25ste verjaardag van de volkerenorganisatie. Alleen de staatshoofden of regeringsleiders van die landen waarmee de Verenigde Staten diplomatieke betrekkingen onderhouden. zullen voor het diner worden uitgenodigd, zo deelde Nixons perschef' Ziegler dinsdag mee. Dat sluit bijvoorbeeld de Cu baanse premier Fidel Castro, die naar verluidt ook naar New York wil komen, uit. hanoek als staatshoofd is verdre- ven - vrijdag officieel een republiek. Niet bemoedigend WASHINGTON PHNOM PENH, 8-10. President Nixon heeft woens dagavond in een toespraak tot het Amerikaanse volk een nieuw vre desplan ontvouwd, dat o.a. voorziet in een bestand voor geheel Indo- China. Niet bemoedigend voor hem was, dat enkele uren later de Cambod jaanse legerleiding melding maakte van het wat zij noemde grootste of fensief van Vietcong en Noordviet- namezen in Cambodja tot dusvei\ En de regering in Phnom Penh liet via haar ambassadeur in Washington weten, van mening te zijn „dat elk staakt-het-vuren vergezeld moet gaan van de buitenlandse agressie- troepen", terwijl Nixon uitdrukkelijk had gesproken van een bevriezing van de huidige stellingen, een be stand-op-de-plaats zoals hij het uit drukte. De „vierhoiiderdgulfleii- koorts" PUTTEN, 7-10. De voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakver bond. de heer J. Lansei\ vindt dat de verschijnselen van onrust en protest zoals die zich ook tijdens de „vier- honderdguldenkoorts" hebben gema nifesteerd, zorgvuldig moeten woz*- den geanalyseei-d zodat men er de werkelijke oorzaak van kan opspo ren. Daarnaast acht hij een meer systematische verkenning nodig van wat er onder de werknemers leeft. Op de algemene vergadering van de Protestants-Christelijke Bond van Vervoerspersoneel in Putten zei de heer Lanser dinsdag, dat een con flict negatief kan zijn maar dat het ook onthullend en zuiverend kan werken. Elementen daarvan zijn vol gens hem terug te vinden in de ont wikkeling rond de vierhonderd gul den. BRUSSEL, 7-10. Koning Boude- wijn en koningin Fabiola van België hebben op het vliegveld Zaventem bij Brussel het Joegoslavische staats hoofd maarschalk Tito en diens echtgenote verwelkomd. Tito brengt tot vz-ijdagochtend vroeg een bezoek aan België om dan door te reizen naar Luxemburg. Daarna zal hij ook Nederland bezoeken. „Statendam" wordt cruiseschip ROTTERDAM, 7-10. Het 24.924 brt. metende s.s. Statendam van de Hol- land-Amerika Lijn zal in de periode eind september 1971-1 maart 1972 bij Wilton-Feijenoord N.V. in Schiedam worden verbouwd tot cruise-schip. Inclusief de vervanging van twee stoomketels zal de verbouwing ruim vijf miljoen gulden kosten. Het werk omvat een totale veran dering van de zalen op het prome nadedek en uitbreiding en verbete ring van de passagiersaccomodatie. Het s.s. Statendam is gebouwd voor de trans-atlantische vaart. DEN HAAG, 6-10. De president der Zuid-Molukkers in Nederland ir. J. A. Manusma, is zeer teleurgesteld over het gesprek, dat hy woensdag morgen met de minister-president, de heer P. J. S. de Jong, en de mi nister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft gevoerd. .In een commentaar tegenover het A.N.P. zei de Zuid-Molukse leider dat beide Nederlandse bewindslieden hem duidelijk te verstaan hadden gegeven dat zij de Zuid-Molukse zaak als een afgedane zaak be schouwen. „Dit vind ik erg teleur stellend", aldus ir. Manusama, om dat zowel minister-president De Jong als minister Luns mij op 31 au gustus beloofd hadden tijdens een gesprek de hele problematiek der Zuid-Molukse republiek te zullen be handelen. Nu werd mij min of meer verweten dat ik na twintig jaar nog niet van mening ben veranderd en Explosie van stoomketel kost 7 mensen het leven GORIZIA, 7-10. Bij een explosie in een stoomketel in Gorizia bij de Ita- liaase stad Triest zijn zeven politie mannen om het leven gekomen. Vele anderen werden gewond. De ontploffing deed zich voor in een pand dat grenst aan een kazerne. Velen werden daar onder het puin bedolven. Drie politiemannen waren op slag dood, vier andere overleden op weg naar het ziekenhuis. V.S. distanciëren zich van Midden-Oosten-overleg WASHINGTON, 7-10. De Verenig de Staten hebben zich teruggetrok ken uit het viermogendhedenoverleg over het Midden-Oosten op het ni veau van plaatsvervangend gedele geerden by de Verenigde Naties. Amerika zegt dat de ernstige en aan houdende bestandsschendingen op de Egyptische oever van het Suez-ka- naal „twijfel" hebben gewekt of er een oprechte wens tot vrede bestaat en een obstakel hebben opgeworpen vcor de hervatting van de onderhan delingen onder leiding van ambassa deur Gunnar Jarring". DEN HAAG, —10. Het Tweede- Kamerlid dr. Imkamp, van D'66 heeft minister Den Toom van defen sie woensdag schriftelijk gevraagd of het waar is dat hij een sabotagc- nota in voorbereiding heeft. Dr. Imkamp stelde deze vraag te gelijk znet zijn verzoek om inlichtin gen over een uitspraak van minister Udink in de uitzending van „Brand punt" d.d. 6 oktober j.l., waarin de bewindsman zou hebben gesteld dat „het aantal gevallen van sabotage in het leger hand over hand toeneemt". Het kamerlid wil, indien deze uit spraak juist is, weten in hoeveel ge vallen een vermoeden van sabotage beslaat, in hoeveel gevallen sabotage bewezen is en welke vormen van sa botage die bewezen zijn, zijn voor gekomen. nog steeds voor hetzelfde doel vecht". De heer Manusama zei dat hij en zijn mede gesprekspartner, de heer Hitianubessy, even overwogen heb ben om het gesprek af te breken. Dit hebben wij niet gedaan omdat we de Nederlandse regering niet het argument in handen wilden spelen, dat hij niet wilde praten, aldus ir. Manusama. DRIEBERGEN, 7-10. De algemene verkeersdienst rijkspolitie te Drie bergen gaat op de autosnelweg Am sterdam-Utrecht een zeer strenge controle doorvoeren met radar en in zet van extra surveillance-auto's en -motoren op de maximum snelheid en andere verkeersgedragingen van automobilisten. Het is gebleken dat het aantal ongevallen op deze weg, o.m. bij Breukelen waar reconstruc tiewerkzaamheden worden uitge voerd, steeds toeneemt als gevolg van veelvuldig en grof overschrijden van de maximum snelheid van 70 km. per uur en het te dicht, achter elkaar rijden, waardoor kettingbot singen ontstonden, aldus de ver keersdienst. LA PAZ, 8-10. Generaal Torrez, de nieuwe Boliviaanse president, heeft generaal Luis Reque Teran benoemd tot opperbevelhebber van de strijd krachten. Deze heeft aangekondigd dat alle militairen in hun functies gehandhaafd zullen blijven, ook de genen die het driemanschap vorm den, dat als militaire junta de macht over had willen nemen. Generaal Miranda, die de opstand ontketende, zal een taak krijgen in overeenstem ming met zijn militaire rang. De secretaris-generaal van het Bo liviaanse vakverbond heeft de alge mene staking afgelast die uit pro test tegen Miranda's staatsgreep was afgekondigd. PARIJS, 7-10. Het eerste deel van de „Memoires d'Espoir" van gene raal De Gaulle, is woensdag versche nen. Het heet „De vernieuwing" en beslaat de periode 1958-1962. De publikatie werd pas op 20 no vember verwacht, maar de uitgever heeft in de nacht van dinsdag op woensdag de boekhandel onverwacht bevoorraad. De eerste druk telt een kwart miljoen exemplaren. Bij de boekhandel zijn al 120.000 stuks be steld. In het eerste van zeven hoofdstuk ken zegt De Gaulle over de gebeur tenissen van 13 mei 1958, die zijn te rugkeer inluidden, dat hij in die tijd geen enkel contact had met de krachten die het politieke beeld be paalden. In het hoofdstuk over de overzeese gebieden zegt hij nooit te hebben ge dacht aan een Frans Algerije, dat hij een „ruïneuze utopie" noemt. Voor hem stond het. dadelijk al vast, dat Algerije zelfbeschikkingsrecht moest hebben. MOSKOU. De Franse president Pom pidou brengt op het ogenblik een bezoek aan Moskou. Zijn echtgenote werd ontvangen door de vrouwen van de Russische regeringsleiders. Op de foto v.l.n.r. mevr. Podgomy, mevr. Pompidou, mevr. Brezhneva en mevr. Polianskaya. MOSKOU. De Sow jet-Unie heeft een astrofysisch zonneobservatorium gelanceerd, dat in een baan rond de aarde draait op 500 km. hoogte. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Waar het op aankomt is niet dat U jaren aan uw leven toe voegt, maar leven aan uw jaren. J Verwachting tot vrijdagavond: Mist In de nacht en ochtend op veel plaat sen mist; overigens droog weer met later op de dag wat zon; weinig wind en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max.-tempera turen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 9 okt. Zon op 6.53, onder 18.00. Maan op 16.01, onder Eerste kwartier: 8 okt. (5.43). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 9 okt. 8.50 v.m. 21.46 n.m. BROUWERSHAVEN: 9 okt. 8.53 v.m. 21.38 n.m. Doodtij: 10 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-10. Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie tussen Schotland en Noorwegen, die het weer in onze omgeving de laatste dagen bepaalde, neemt verder in betekenis af. Deze depressie voerde ook in de hogere niveaus koude lucht aan en daar het zeewater nog relatief warm is, ko men vooral boven zee en aan de kust buien voor, waarvan sommige met onweer. De frontale zone, die bij voornoemde depressie hoort, geefl met name in het Rhöned 1 en de Franse Alpen zeer veel regen. In het komende etmaal nemen de lucht- drukverschillen boven onze omge ving nog verder af, zodat zich in de nacht en vroege ochtend op uitge breide schaal mist zal vormen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1