00K VOOR HOGE SPAARRENTE cïfleneer cHanóen, incognito Geestelijk gehandicapte kinderen in „Witte van Haemstede" Lage prijs voor partij jonge mosselen ga mei uw lijd mee ga naar de nmb Sterke toename criminaliteit in Nederland ZIERIKZEESCHE NIEWSBODE Dinsdag: 6 oktober 1970 Nr. 2075.? Voorlichtingsavond Pliiladidphia Financiën en Economie HAAMSTEDE, 3-10. In de recrea tiezaal van de Geref. kerk te Haam stede hield de Stichting Philadel phia- tehuizen in Nederland een voorlichtingsavond. Deze Stichting heelt het plan opgevat om het hotel „Witte van Haemstede" (HO bedden) aan te kopen en te bestemmen als een „short stay home" voor geeste lijk gehandicapte kinderen. Philadel phia bezit in Nederland al een groot aantal van deze tehuizen waarin naast kinderen ook ouderen een plaatsje vonden. Het eerste tehuis staat in Bennekom en werd „Bies- terbes" genoemd. De avond stond onder leiding van de heer J. J. Dondorp, landelijk voorzitter van de Stichting die na een welkomstwoord tot de aanwezi gen, waaronder o.a. burgemeester H. P. Everwijn, seer. J. W. de Jonge, wethouders en vele raadsleden de werkwijze van de Stichting liet zijn door middel van een duidelijke film. Het woord was daarna aan de aan wezigen voor het stellen van vra gen. Hieruit bleek dat naast voor standers van een dergelijk tehuis in hun omgeving, anderen de komst van Philadelphia liever niet zagen. Burgemeester Everwijn speet het dat de grootste tegenstanders op deze avond schitterden door afwezigheid. Een der vragenstellers meende dat de ruimte buiten het gebouw niet geschikt is als speelruimte en zeker vergroot zal moeten worden. Het be stuur heeft inmiddels contact opge nomen met de N.V. Landgoed Slot Haamstede, eigenaresse van de er naast gelegen grond. De gebouwen kunnen na een minimum a n ver bouwingen aangepast worden aan het gestelde doel. Het aantal kinde ren dat hier zal vertoeven bedraagt tusen 40 en 45 en het zal daar dan ongeveer 3 maanden blijven zodat de ouders eens een tijdje ontlast worden van de dagelijkse druk die de zorg van het kind van hen vraagt. Het zijn kinderen die geen moment zender leiding kunnen en hier zul len dan ook verpleegsters werken die dit werk onder de knie hebben. De direktrice is reeds bekend en in Zierikzee zal een avondcursus (duur 2 jaar) werden gehouden om meisjes voor verpleegster op te leiden (in tern). ZIERIKZEE/BRUINISSE, 5-10. Dat cok neg voor een lage prys kan wor den gelost en het schrikbeeld van het jaar 1968 weer opdoemde, bleek donderdagmiddag op de Yersekese veiling toen een party mosselen de lage prys van f 12,12 noteerde, ter- wül men toch de laatste weken min stens het dubbele gewoon was. Maar ook vorgie week werden al partijen beneden de f 20,geno teerd. De eerlijkheid gebied te schrijven, dat de partij van f 12,12 uit jonge mosselen bestond met eenstukstal van boven de 200 stuks. Deze lage prijs vormt echter wel een aanwijzing, wat er gaat gebeu ren als straks b.y. eind december of begin januari veel van dit soort jon ge mosselen worden aangevoerd, om dat de betere zijn uitverkocht. Voor deze betere soorten werden deze week nog prijzen variërend van f 25,tot f 35,betaald. Advertentie Het Is goed sparen bl) de NMB. De vele spaarvormen, waaronder 8% NMS-Spaarbrieven, garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst. nederlandsche middenstandsbank de bank waar ook u zich thuis voeltl DEN HAAG, 5-10. De afgelopen acht jaar is het aantal verkeers- en vermogensmisdryven in Nederland sterk toegenomen. Dit signaleert prof. mr. J. M. van Bemelen in het Nederlands juristenblad. Hij trekt hieruit de conclusie dat de politie korpsen zo spoedig mogelijk nog meer versterkt moeten worden. Uit de kerncijfers van de criminele politiële statistiek blijkt dat het aan- De Fonteine in 1904. De oude gevel tjes deden het goed in dit oude stadsdeel van Zierikzee. Ze moesten later ruimen voor de uitbreidende fabriek van de Koninklijke Zeeland dia N.V. tal misdrijven ter kennis gekomen van politie en Koninklijke Mare chaussee sedert 1962 met circa 50 procent is gestegen. (Per 100.000 per sonen uit de Nederlandse bevolking namen de misdrijven van 1211 tot 1841 toe) in die periode zijn de mis drijven tegen de wegenverkeerswet vrijwel verdubbeld (van 131 tot 256), maar de toename wordt voorname lijk door die in de vermogensmisdrij- ven veroorzaakt (388 tot 1320) vooral de laatste drie jaren is de stijging verontrustend, aldus de hoogleraar. Ook de overtredingen vertonen sinds 1962 een stijging van 50 pi-ocent (Van 10.616 per 100.000 van de be volking tot 14.568), hier nemen de overtredingen tegen de wegenver keerswet de voornaamste plaats in. (9.308 tot 13.858). De kinderen zullen dagelijks on der leiding op straat te zien zijn. Ze winkelen, gaan naar school en naar de kerk. De heer Dondorp verwacht te veel medewerking van de bevol king uit Haamstede om de kinderen eens wat goed te doen. Uit de zaal stegen al stemmen in die richting op en zelfs naaste buren van het ge bouw waren enthousiast. Toevallige aanbieding Waarom de keuze op „Witte van Haemstede" was gevallen? En geen Oostvoorne b.v. dat toch veel dich ter bij de Randstad is gelegen. Vol gens de voorzitter was er overal langs dé kust gezocht en toevallig kwam toen deze aanbieding uit Haamstede. Of het de voorzitter be kend was dat hier op Schouwen- Duiveland een plan bestaat om een i dergelijk tehuis op te richten waar bij dan Philadelphia een voorloper kan zijn die deze plannen gaat door kruisen? De voorzitter: Een „short stay home" zal op geen enkele wijze ooit de stichting van een gezinsver vangend tehuis in de wielen rijden. Bovendien komen deze tehuizen uit de regio terwijl de stichting lan delijk is. De aantrekking van verplegend personeel uit eigen omgeving leidde nogal naar wat kritiek uit de zaal, gezien de moeilijkheden die het Zweeds Roode Kruis ziekenhuis te Zierikzee daar mee heeft. Denken sommige omwonenden dat ze last van de kinderen zullen hebben? De heer Dondorp: helemaal zonder last zullen de mensen van Haamstede niet zijn, doch ze zullen minder last hebben dan van jeugdi ge recreanten die tot in de nacht hun aanwezigheid duidelijk laten blij ken". Zal de recreant voor deze kin deren weggaan blijven? De houding der recreanten in andere gebieden is in alle opzichten gunstig te noemen en ze worden volledig geaccepteerd. Wanneer we zien dat Pechiney in Vlissingen dagelijks 20 kg fluor over Midden-Zeeland spuwt waarvan wij op Schouwen-Duiveland de gevolgen nog niet kunnen overzien dan zouden we eventuele tegenstanders van de komst van deze kinderen links en rechts om de oren moeten slaan". Aldus de laatste opmerker uit de zaal. Voordat alles zo ver is zullen de zowel de gemeente als Ged. Staten hun goedkeuring aan het plan moe ten geven, terwijl de gemeente het bestemmingsplan zal moeten veran deren. Lang haar voor Zweedse militairen toegestaan STOCKHOLM, 5-10. Zweedse mi litairen mogen voortaan lang haar dragen, maar moeten wel haarnetjes om doen wanneer hun lange lokken de veiligheid in gevaar brengen, zo blijkt uit nieuwe reglementen die maandag in Stockholm zijn bekend gemaakt. De nieuwe instructies staan in het officiële militaire handboek „Zweedse soldaten", dat in het week einde is uitgegeven. Lang haar en baarden moeten wel „geknipt, ge wassen en gekamd" worden. In de vorige reglementen stond slechts dat haar en baard goed moeten worden verzorgd. Grootste bijdrage J BRASILIA4-10. Een 60-jari- f ge kruidenier en voormalig cowboy blijkt de grootste bij drage te hebben geleverd tot de bevolkingsexplosie in Bra zil ië. De man, die luistert naar de schilderachtige naam Rai- mundo Carnauba de Carvalha, heeft aan functionarissen van de volkstelling in Brazlië mee gedeeld, dat hij de vader is van 93 kinderen, van wie er 32 wettigzijn. De stoere 123 kilo wegende Raimundo deelde de functionarissen mee dat hij, eerst als cowboy en later als eerzaam kruidenier „honder den vrouwen bemind had", van wie hij er velen een blij vend aandenken aan hem ge schonken had DEN HAAG, 5-10. Er zijn nog geen tekenen, die aangeven, dat wij orts uit de wereldmarkt prijzen, zo schrijft de Federatie voor de Neder landse Export (Fenedex) in haar jaarverslag over 1969-1970. De fede ratie ziet de toestand wel als zeer la biel en acht derhalve grote zorg ge boden. Zij constateert, dat onze han del met het buitenland uitstekend verloopt en dat men ook voor de na bije toekomst gunstige resultaten vei wacht. Dat de handelsbalans een minder gunstige ontwikkeling aan geeft is een gevolg van de ongun stige prijsontwikkeling in ons land. TWEEDE KAMER Ziekenfonds en gezinsverzorging DEN HAAG. 4-10. Mej. Kok, lid van de KVP-fractie, heeft schrifte lijke vragen gesteld aan de staats secretaris van C.R.M. naar aanlei ding van de nieuwe regeling volgens welke door de Haagse ziekenfondsen in geval van hulpverlening vanwe ge de gezinsverzorging een bedrag van f 6 per dag wordt uitgekeerd aan degenen die een aanvullende verzekering hebben gesloten. Deze nieuwe regeling heeft, volgens mej. Kok, nogal wat onrust veroorzaakt onder de chronische zieken die na 50 hele, of 100 halve dagen gezinsver zorging te hebben genoten, resp. f 40 (5 hele dagen) of f 20 (5 halve da gen) retributie zullen moeten gaan betalen. Mej. Kok verzoekt staatssecretaris Van de Poel de gerezen onrust bij de2e groep weg te nemen. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 7 OKTOBER. NED. I. In het middagprogramma eerst de strip voor de kinderen, nl. de avonturen van een viltstift. Aan sluitend hierop een reportage uit Afrika over de natuur aldaar. Hoofd film is A bout de souffle, die in liefde zonder uitzicht gestalte geeft aan Michel, een jonge leegloper die leeft van door hem gestolen wagens. Op zekere dag loopt hij tegen de. lamp. Om de politie te ontkomen schiet hij een agent neer. Hij blijft vrij man. Totdat hy op. een zekere dag een meisje leert' kennen dat hem heel graag mag maar dat hem op zekere dag bij de politie aangeeft. Die han delwijze heeft fatale gevolgen. Na Studio sport Eigentijds met daarin een verhaal van De vliegende Hol lander, geschreven door Simon Vin kenoog. De teksten worden door Ramses Shaffie gesproken. Het wordt al bij al een hip programma. En dan tot slot van de avond het allerlaatste nieuws, gebracht door het journaal. NED. II. In de zendtijd voor het journaal brengt de Duitse televisie een programma 'over de geheimen van de zee. In de Rode Zee werden proeven met haaien genomen. Na het nieuws gaan we nog even door met reizen. Met Wil Simon en Romano M. Stinga die een maand door Zweden trokken. Ze vragen zich onder ande re af waarom men Zweden nu een land van welvaart en het land van de vrije sex noemt. Marian Delgorge is een van de medewerkers aan het luislerliedjesprogramma. Ilse Wessel en Jaap van Meekren presenteren na Donderdag 8 oktober, NED. I, 21.20: Carte Blanche. Een show rond Drs. P. het liedjesfestival het programma Info, de rubriek die vol zit met in formatie en adviezen. Teleac gaat na hei laatste nieuws nog een partijtje dammen. WOENSDAG 7 OKTOBER. NED. I: 17.00 Tip: 17.05 Het won der der natuur; 18.45 De Woefs en de Lamaars; 18.55 Journaal19.04 Den Haag vandaag; 19.09 Vrij-uit; 19.30 Kenmerk20.00 Journaal; 20.20 Zend tijd politieke partijen; 20.30 Stichting Socutera; 20.35 A bout de souffle; 22.00 Studio Sport; 22.25 Eigentijds: De vliegende Hollander22.55 Jour naal. NED. 11: 18.45 De Woefs en de La maars; 18.55 Journaal; 19.04 Gehei men der zee; 20.00 Journaal; 20.20 Een land voor mensen; 21.10 Luister liedjes; 21.50 Info; 22.15 Journaal. DONDERDAG 8 OKTOBER. Na de Woefs en de Lamaars een tekenfilm van Betty Boop in Guest show, waarin een gast het voor het zeggen heeft, een gesprek met de mede direkteur Jacco Groot van de uitgeverij Thomas Rap, de uitgeve rij die nogal opzienbarende dingen deed. Een van de laatste successen was het dierenkwartet van Peter Vos „Was er nog wat" is het programma van Frits van der Poel, die reageert op het nieuws. Het hierop volgende programma is ABC in de kinder- schoenen, dat over kinderen gaat. Om halftien een show rond Dr. P. met eigengemaakte liedjes. Ze wor den behalve door hem zelf door Sil via de Leur, Adèle Bloemendaal, Ge rard Cox en Gerard de Vos gebracht. Om tien uur heeft Joop van Thijn een interessant gesprek met de eer ste burger van Amsterdam, burge meester Samkalden. En dan tot slot van de avond het journaal. NED. II. Vanavond een herhaling van het programma Zoon des men sen, wat al eerder uitgezonden werd en waarop zoveel reakties kwamen, zowel positieve als negatieve. Aan dit programma gaan de volgende on derdelen vooraf: Van gewest tot ge west, Tips van het nationaal buro voor toerisme en dan het nieuws, ge- volgt door Mision Impossible. Chef is Dan Briggshoofd van de afdeling onmogelijke zaken. Als helpers heeft Briggs een ex-veroordeelde, een ge wezen akleur, een gewichtheffer en een mannequin. Mensen die zich stuk voor stuk niet zo makkelijk uit het veld laten slaan en de meest ge vaarlijke en vreemde karweien aan durven pakken. Voor autorijdende echtparen een nieuwe quiz Wegwe zen. Ze krijgen vragen over tech niek, verkeersregels en verkeersvei ligheid. In Te gast bij een gast zien we vanavond een groep Joegoslaven die volksdansen weggeven. DONDERDAG S OKTOBER. .NED. I: 18.45 De Woefs en de La maars: 18.55 Journaal; 19.04 Betty Boop; 19.10 Namens Jacco Groot: 20.00 Journaal; 20.20 Was er nog wat?; 20.30 Laurel en Hardy; 20.50 Het abc in de kinderschoenen; 21.20 Carte blanche; 22.00 Interview met burgemeester Samkalden; 22.30 Jour naal. NED. II: 18.45 De Woefs en de La maars; 18.55 Journaal; 19.04 Den Haag vandaag; 19.09 Van gewest tot gewest; 19.49 Toeristische tips; 20.00 Journaal; 20.20 Mission Impossible; 21.10 Wegwezen; 21.50 Te gast bij de gast; 22.25 Zoon des mensen23.50 Journaal. FEUILLETON „Ik zei toch: op een nette manier? Dat is hem wel toevertrouwd. Tien procent voor alles, wat je op de be lastingen kunt beknibbelen." „Onze gulle zus," schamperde An- kie. „Alle beetjes helpen. Kom ik ga thee zetten. Komen jullie over een minuut of tien?" Eind oktober moest Jan Vlaming naar Den Haag, waar het spionage- proces gevoerd zou worden en waar in hij als getuige was opgeroepen. Het kostte hem een dag, wat voor hem betekende, dat hij tot half vier in de wachkamer zat te roken en te lezen, waarna hij werd opgeroepen voor het afleggen van zijn verkla ringen, en hoewel hij belangstelling had voor deze zaak, bleef hij toch niet lang meer op de zitting, want hij verlangde zowaar terug naar het rustige Dorringen. Met de trein van drie minuten voor zes reed hen Den Haag uit en kon in Enschede net de bus van vijf voor negen naar Dor ringen halen. Tegen tienen stapte hij de woning van Ankie en Cillie bin nen, waar al spoedig een dampende kop koffie voor hem werd neergezet, waarna hij niet zo goed was, of hij moest een relaas geven van de rechtszitting. Nadat de man uitgesproken was, schudde Cillie haar hoofd. „Je snapt niet, waar zulke mensen zich voor lenen," was haar oordeel. „Het is te hopen, dat ze maar een hele poos worden opgeborgen. Zulke lieden horen niet in ons rustige dorp. We kunnen nu tenminste vaststellen, dat hier weer uitsluitend nette mensen wonen. Ik heb die Glasov altijd een griezelig mannetje gevonden." Ankie zat weer op haar plaagstoel. „Hoe kun je dat nu zeggen, Cü. Toen hij hier pas woonde, vond je hem zo knap". Ze kende haar zuster en trapte er dus niet in. „Ja. op een afstand". Gewoontegetrouw ging Vlaming tegen half elf nog even naar buiten en maakte een rondje over het ter rein van het vakantieverblijf. Sinds deze zomer een huurder een pan melk op het butagascomfoor had la ten staan en met de kinderen was gaan wandelen, had tijdig ingrijpen van Vlaming.kunnen voorkomen.dat er brand was uitgebroken. Waarna hij er 's avonds een gewoonte van maakte om nog even een wandelin getje langs de huisjes te maken. En al waren alle acht huisjes nu weer leeg, hij zag niet in, waai-om hij zijn avondlijke controle zou staken. Terwijl hij, rustig rokend, langs de huisjes liep en overal zich ervan overtuigde, dat ramen en deuren ge sloten waren, stond hij bij een dei- laatste huisjes plotseling tegenover 'n grote gedaante. Daat 't al geheel donker was, kon de man zijn gezicht niet onderscheiden. Hoewel hij één ogenblik schrok, herstelde hij zich onmiddellijk en vroeg de roerloze daante op afgemeten toon: „Wat be tekent dit? Wat komt u hier doen? Zoekt u iets?" Er kwam beweging in de gedaan te. „Ja zeker, kleine jongen", klonk het hem tegen en de stem kwam hem plotseling bekend voor. „Ja ze ker, ik zoek iemand. Om precies te zijn een zekere Jan Vlaming. Wel eens van gehoord, snuiter?" Op ditzelfde moment kreeg Jan Vlaming de schrik van zijn leven. Want voor hom stond dc man, die hij al maanden helemaal vergeten was. De reus, die nu zijn geweldige hand zwaar op de schouder van Vla ming legde. was niemand anders dan Toon Willink, bijgenaamd Schie- damse Toon. 20. In de keuken waste Ankie Bosho ven de koffiekopjes om en neuriede mee mei do schlager, die uit dc radio door FRANK VAN FALCKENOORT kwam. Cillie drukte de sigaret uit, die ze nog gerookt had. en kwam langzaam overeind. Ziezo, alweer een seizoen voorbij. Je vond het prettig, als de eerste huurders kwa men. maar je was ook weer blij, als de Iaatslen vertrokken waren. Nog een paar dagen schoonmaken en dan de meubels naar de winterstalling in de grote schuur. Het enige probleem, wat bleef, was Jan Vlaming. Natuurlijk hadden ze dit seizoen een geweldige steun aan hem gehad. En omdat hij van alle markten thuis was, hadden ze zich zodoende dit jaar een aardige cent bespaard, die anders gegaan was naar tuin- en timmerman, metselaar en schilder. Want ieder jaar moest er immers ergens wat opgeknapt worden. In dit opzicht was Vlaming goud waard. Doch het seizoen was voorbij en in dë winter zou er niet veel voor hem te doen zijn. Al was hij een beste jongen, waaraan ze al helemaal vertrouwd waren, de firma Boshoven was toch geen filantropi sche instelling, dus zouden ze van daag of morgen vriend Vlaming aan het verstand moeten brengen, dat zijn taak voorlopig volbracht was. Dat zou met Ankie misschien wel even wat voeten in de aarde geven, want zij liep. nogal hoog met de knecht, doch ze zou toch zeker wel zoveel gezond verstand tonen te be grijpen. dat men Vlaming niet ge durende de zeven wintermaanden zonder inkomen in dienst kon hou den. Wilde hij „De Rietvink" weer huren, dan kon hij ditmaal rekenen op een behoorlijke reductie. En wil de hij volgend jaar april weer aan het werk. dan was hij even welkom als enkele maanden geleden. Ze zuchtte. Geen prettig karwei om hem dit te vertellen, maar wat moesten ze anders? Enfin, misschien begreep hij dit zelf ook wel. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7