AGENDA Beperkte kostenstijging in 1969 bij waterleidingmij. „Midden-Zeeland" Tornado treft Oklahoma Misdadigheid in de wereld neemt toe AKTIE „ONDERDAK" Suikerfabrieken Nepal iveert hippies FILM ARAM EN IIET GEHEIM VAN DE GESLOTEN DEUR 599ste Staatsloterij kunnen slechts op halve kracht werken Vergadering raad Westerschouwen ZIERIKZEE, 5-10. Uit het jaarver slag over 1969 van de N.V. Waterlei dingmaatschappij „Midden-Zeeland" bljjkt o.a. dat ondanks een absolute stijging van de kapitaalslasten met 18,7 o door een daling in de overige uitgaven de totale kostenstijging be perkt kon blijven tot 9,6 Per ge produceerde m;t water stegen de kos ten van 70,0 naar 76,2 cent. De toename van het verbruik en de per 1 juli 1968 ingevoerde tariefs verhoging welke in 1969 voor het ge hele jaar doorwerkte, brachten een stijging van de wateropbrengst met zich van 8,1 De baten uit de van derden ont vangen bijdragen op de investerin gen stegen niet onaanzienlijk, name lijk met 21,8 ü/o, maar de subsidie en overige baten namen in betekenis af, aldus wordt medegedeeld. Als gevolg van een en ander stegen de baten uiteindelijk met slechts 5,8 'Vu. Per ge produceerde m:i water steeg de op brengst van 70,1 naar 73,8 cent. De exploitatierekening was f 84.000 ongunstiger dan in 1968 en vertoont een nadelig saldo van rond f 1.112.00 Door subsidies en voorzieningen wordt dit nadelig resultaat met f 470.000 teruggebracht tot f 624.000. Uiteindelijk resulteert een verlies van rand f 289.000. Burgerlijke stand en lnnn der Uevolkin« Uit het technische gedeelte van het verslag blijkt o.a. dat in 1969 door de Deltadienst van Rijkswater staat in het duingebied te Haamstede enige boringen werden verricht ten noorden van het vliegveld. Dit ver krijging van nadere geo-hydrologi- sche gegevens. Bij de boringen werd o.a. op 120 a 130 meter-N.A.P. een relatief zeer hoge gamma-straling gemeten, veroorzaakt door zand-con- creties met hoog uranium-gehalte. In het kader van het onderzoek door Rijkswaterstaat werd ook een proefpomping verricht, hetgeen me de van belang wordt geacht met het ocg op de noodzakelijke verdere uit breiding van de waterwinning. De ontijzering verliep nog niet in alle gevallen naar wens. In de proef- filters werden proeven met iets fij ner zand uitgevoerd. De bemetering op Schouwen-Duiveland is thans 99,5 °/u. De vergadering van aandeelhou ders van de maatschappij zal worden gehouden op maandag 19 oktober a.s. in het hoofdkantoor van de ven nootschap aan de Anthony Fokker straat te Goes. Castarbeider omgekomen DELFT, 5-10. In Delft is maandag middag de 58-jarige Spaanse gastar beider J. A. R. om het leven geko men. Hij reed met zijn motorfiets te gen de paal van een lichtmast aan de Kamnveldwee. Hii werd nn slap SHAWNEE, 6-10. In centraal- Oklahoma heelt maandag een torna do aan ten minste negen mensen het leven gekost. 35 personen liepen ver wondingen op en er zijn 12 vermis ten. Het zwaarstgetroffen gebied werd de stad Shawnee, waar acht mensen om het leven kwamen. De tornado was uitgeraasd voordat hij de olie- stad Tulsa bereikte. Ernstig ongeluka c C op Jamaica: 10 doden KINGSTON, 6-10. Op Jamaica zijn zeker tien personen om het leven ge komen en 45 gewond, doordat bij Kingston een trein op een autobus reed. die vol zat met kerkgangers. BRUSSEL, 5-10. Bij de opening van een vijfdaags congres van In terpol, dat maandag in Brussel be gonnen is, heeft de voorzitter van deze organisatie, de Duitser Dickopf (hoofd van het Duitse „Bundeskri- ïr.inalamt j, meegedeeld dat de mis dadigheid in de wereld nog steeds toeneemt maar dat daarentegen de doelmatigheidscoëfficiënt van de politie voortdurend daalt. In de „be schaafde" landen valt een nieuwe Ineneminp waar te nemen van mis- Er resten nog een paar vragen Na de prettige bezigheid van het uitreiken van de hoofdprijs dei- loterij: de fonkelnieuwe Mazda 1200 de luxe, zit het bestuur weer volop in de werkelijkhid. Daarbij komen een paar vragen op: Zou Zierikzee het klaarspelen om haar aandeel in de burgerzin lening op f 350.000,te brengen? Dit zou dan neerkomen op ongeveer f 45,inbreng per hoofd var* de bevolking: het is geweldig! Nu we toch aan het cijferen zijn: van de totaalstand der aktie is reeds aan giften, opbrengst loterij en diverse bijzondere akties, vrijwillige stortingen op de burgerzinlenjng een totaalsom „binnen" ten bedrage van: 170.899,48 Dat betekent dus dat nu reeds éénderde van het streefbedrag in kas is. Het bestuur van de stichting is toch wel bijzonder dankbaar voor dit blijk van groot vertrouwen der bevolking van Schouwen- Duiveland in de aktie „Onderdak"! Tot slot nog e^en de stand: Vorige stand Bijgekomen Totaal Brouwershaven 20.000,1.750,21.750, Bruinisse 1.500,1.500, Duiveland 23.600,— 23.600.— Middenschouwen 9.250,9.250, Westerschouwen 21.300,21.300, Zierikzee 333.200,— f 3.300,— 336.500,— Overige inschrijvingen 22.050,1.100,23.150, Totaal 130.900,— 6.150,— 437.050,— Binnengekomen giften etc. 19.499,48 Toegezegde giften 1.275, Opbrengst loterij (netto) 14.300, Totaalstand van de aktie 472.124,48 Streefbedrag 500.000, Nog te realiseren bedrag 27.875,52 Als we de stand van de kleinere gemeenten van Schouwen-Duive land bezien, constateren we dat het nu toch dringen wordt voor de leiderspositie. Nog heeft Duiveland de leiderstrui, maar de gemeen ten Westerschouwen én Brouwershaven komen angstig dichtbij! Samengetrokken geeft de stand voor de kleinere gemeenten een totaalbedrag te zien van: f 77.400,— Is het niet mogelijk dat zij tesamen één ton opbrengen? Advertentie IN EEN KLUISLOKET zijn uw waarden veilig geborgen Huur zo'n loket NUTSSPAARB ZIER Dagelijks geopenc Twijfel bij Stichting Algemeen Mosselbelang Jager (loodt per zijn 15-jarige bi gemeente Duiveland Geboren: 7. Jannetje Janna, d. v. M. C. de Valk en J. H. Ista, Ooster land; 8. Willem Hubrecht Adriaan, z. v. W. H. de Valk en C. J. Bom, Nieuwerkerk; 8. Jacobus Leendert, z. v. L. J. de Bruine en W. Dalebout, Oosterland; 11. Richard Willem-Arie v. J. P. Goedegebuure en H. M. Meerdink, Nieuwerkerk; 18. Cornelia d. v. M. de Bruine en C. Smalheer, Nieuwerkerk; 29. Adolf Marcelis, z. v. A. A. Roks en M. Dalebout, Nieu werkerk. Overleden: 6. Adriaan van den Berge, 73 j., echtg. v. M. v. d. Maas, Oosterland; 14. Anthonie Mariniis Kloote, 85 j., wedr. v. K. de Bil, Oos terland; 18. Martinus Anthonie van 't Hoff, 88 j,. Oosterland; 30. Jakob Pieter van der Werf, 79 j., echtg. v. L. de Jonge, Oosterland. Huwelijken: 2. Constant Johannes van Damme, 21 j., Vlissingen en Pie- ternella van der Marei, 21 jr, Duive land; 25. Marinus Jacobus Giljam, 21 j.. Bruinisse en Neeltje IJzelenberg, 20 j., Duiveland. Vertrokken: 1. A. S. Flikweert en gez, van Nieuwerkerk naar Axel; 1. E. N. Hirdes, van Oosterland naar 's Gravenhage; 11. P. M. v. d. Oever en gez., van Ouwerkerk naar Wate ringen; 11. J. P. Baarda, van Nieu werkerk naar 's Gravenhage; 11. J. v. Damme en gez., van Ouwerkerk naar N.O. Polder; 14. S. Bergsma en gez., van Nieuwerkerk naar Zierik zee; 17. M. P. Pankow,- van Ouwer kerk naar Zierikzee; 17. N. C. Flik weert, van Nieuwerkerk naar Goes; 25. B. v. Popering, van Nieuwerkerk naar Westerschouwen; 25. A. H. v. Geesbergen, van Nieuwerkerk naar Tilburg; 25. H. v. Zuidland en gez., van Sirjansland naar Bruinisse; 28. H. Oudshoorn en gez., van Ooster land naar Heteren; 25. N. IJzelen- berg, van Nieuwerkerk naar Terneu- zen. Trage aanvoer van HALSTEREN, 5-10. Er dreigt een herhaling van de gebeurtenissen van begin oktober 1968 toen de suiker fabrieken wegens het slechte weer zonder bieten kwamen te zitten. Maandagmorgen hadden de zes fa brieken van de Suiker Unie niet meer dan 30.000 ton bicten in voor raad liggen, terwijl zij gezamenlijk 40.000 ton kunnen vermalen en een voorraad van tenminste 80.000 ton normaal is. Verschillende fabrieken moeten reeds op halve kracht werken. Het grote gevaar van de trage aanvoer is, dat de campagne steeds verder naai de winter wordt verschoven met alle risico's van nog slechter weer of van een vorstperiode. gedood. Zijn stoffelijk overschot werd naar het Gasthuis in Delft overgebracht. De oorzaak van deze slechte aan voer is ten dele, dat het rooien van de aardappelen dit jaar bijzonder laat viel, grotendeels ten gevolge van de droogte, waardoor het rooien in de harde grond moeizaam verliep. In Zeeland heeft de late oogst van de uien een rol van betekenis gespeeld, want ook daardoor werd later dan normaal met het rooien van de bie ten begonnen. Nu er de laatste weck zoveel regen is gevallen, wordt het steeds moeilij ker met rooimachines op het land te komen. Daardoor blijft de aanvoer abnormaal laag ondanks de premie, die de telers in deze eerste weken van de campagne boven de normale prijs uitbetaald krijgen. drijven waaronder diefstal in alle mogelijke vormen en zwendelarij op economisch gebied. Op 2 oktober is een circulaire naar alle telers gezonden met een drin gend broep om zoveel mogelijk te le veren, maar de uitwerking daarvan is door het slechte weer steeds be perkt geweest. Men hoopt nu dat de boeren in het bijzonder in de zandstreken waar ook bij een zware regenval nog met machines op het land kan worden gewerkt, meer haast gaan maken met bietenrooien. In de gebieden met zware klei grond lijkt men als het weer niet gauw verandert voor zeer grote moeilijkheden te komen staan. De Suiker Unie heeft haar leve ranciers intussen laten weten dat zij Zoveel mogen aanvoeren als zij wil len en dus niet zijn gebonden aan de contractbepaling dat zij per week niet meer dan een twaalfde van hun oogst mogen en ook moeten leveren. BRUINISSE, 5-10. De Stichting Al- gemeen Mosselbelang, in 1967 opge richt om de aanvoer van mosselen te regelen hield een „hearing" onder de leden, of men de Stichting zou la ten voortbestaan of zou opheffen. De opzet van de Stichting misluk te in 1967/68 omdat teveel kwekers vooral op Yerseke buiten de Stich ting bleven en eigenlijk de lachende KATMANDOE, 5-10. De Nepalese regering heeft besloten de visa van de ongeveer 500 hippies in Nepal niet meer te verlengen. Hippies, of zij die als zodanig beschouwd worden, zul len worden uitgewezen als hun vi sum verlopen is. Het schijnt dat de Nepalese bevolking de hippies, die Katmandoe sinds vier jaar als hun verblijfplaats hebben uitverkoren, liever ziet vertrekken. Grote kunstdiefstal MILAAN, 5-10. Uit een kunstgale rij in Milaan hebben dieven in de nacht van zondag op maandag on geveer 50 moderne schilderijen ont vreemd, die tezamen een geschatte waarde vertegenwoordigen van 600 duizend gulden. De schilderijen zijn niet verzekerd. Er zijn werken bij van de Franse kunstenaar Maurice Utrillo en de Italiaanse schilder Giorgio de Chi- rico. WESTERSCHOUWEN, 5-10. Maan dag 12 oktober des avonds te 19.30 uur wordt een raadsvergadering ge houden. B. en w. stellen voor om medewerking te verlenen aan de op richting van het Hulpcentrum en de instelling van een centraal alarm nummer. De kostch, bestaande uit bouwkundige voorzieningen meldka mer politiebureau Goes, centrale P.T.T.-voorzieningen, voorzieningen politieverbindingsdienst en inrichten meldkamer zullen 15 cent per inwo ner bedragen hetgeen neerkomt op f 642,De jaarlijkse kosten kunnen derde werden, omdat zij het meest profiteerden van de getroffen maat regelen de aanvoer te beperken. De contractanten in de Stichting hadden echer in oktober 1967 voor drie jaar getekend en men besloot in 1968, de regeling buiten werking te stellen en de Stichting te laten sla pen. Nu na drie jaar werden de con- ractanten gelegenheid gegeven 4 zich uit te spreken voor, het slapende houden van de Stichting of opheffing Voor en tegenstanders van ophef fing kwamen aan het woord, maar tot een definitieve conclusie kwam en niet. Nadere voorstellen zullen worden uitgewerkt. RECHTSZAKEN Bezetters kabinet veroordeeld DEN HAAG, 5-10. De 35 personen, die op dinsdag 18 augustus het ka binet van de gevolmachtigd minister van Suriname, dr. J. D. v. Polanen, aan de Alexander Gogelweg in D^n Haag een uur bezet hielden, zijn door in Den Haag maandag veroordeeld de politierechter mr. J .J. R. Bakker tot een boete van honderd gulden of tien dagen hechtenis en een voor waardelijke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van drie jaar. Mr. Bakker achtte bewe zen, dat de bezetters, leden van het actiecomité „Surinaamse arbeiders en studenten" lokaalvredebreuk heb ben gepleegd. Het vonnis was con form de eis van de officier van jus titie. gedekt worden met 2 cent per inwo ner en dat vergt in totaal f 85,60. Op deagenda een aantal wijzigigin- gen in het Alg. Ambtenarenregle ment, van diverse rechtspositierege lingen en van de Bouwverordening. In behandeling komt een beroep schrift van de heer A. Kenters tegen de weigering van een bouwvergun ning. Diverse nieuwe wegen zullen een naam krijgen. In een voorstel is het aangaan van een gemeenschappelijke regeling tof stichting en exploitatie van een re gionaal woonwagencentrum omvat. Een wijziging der gemeenschappelij ke regeling Reinigingsdienst Schou wen-Duiveland komt eveneens ter sprake. Het college stelt voor om aan de heer B. Th. Boot, in verband met zijn ontslag als ambtenaar ter secretarie per 1 november eveneens ontslag te verlenen als ambtenaar van de Bur gerlijke Stand. Het college wil een gemeenschap pelijke regeling aangaan met het „Centrum vopf automatisering Zuid- West Nederland" en hierin als lid te benoemen de secretaris, J. W. de Jonge en als plv.-ster mej. A. C. Houtman. Van mej. J. J. Goud zwaard wonende aan dc Hogezoom zal een stukje grond gekocht worden groot 30 m- voor f 450,de massa, voor verbreding van de Hogezoom. Opnieuw enkele voorbercidingsbe- sluiten van een bestemmingsplan, n.l. a: voor omgeving Rampweg, Moermondseweg, einde Laone en Kuierdamseweg en b: hoek Kloos- terweg-Noordstraat. Dit laatste in verband met de bouw van een nieuw bankgebouw voor de Alg. Bank Ne derland aldaar. Tevens kan dan het kruispunt Noordstraat-Hogezoom al daar verbeterd worden na afbraak van het bestaande pand Noordstraat 47. Het laatste voorstel betreft het aangaan van een depositorekening met de Coöp. Raiffeisenbank „Schou wen" te Westerschouwen. Dinsdag 6 oktober Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur Ver. van Oudleerlingen Tuinbouw wintercur- sus. Haamstede Recreatiezaal Ger. Kerk, 2.30 uur, afdeling Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Woensdag 7 oktober Zierikzee Mondragon, 2.15 uur, afd. Schouwen, Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Janncwekken 23, 8 uur, bestuurs vergadering korfbalvereniging „All Ready". Ger. Verenigingsgebouw. 8 uur, Ger. Vrouwen ver. Maandag 12 oktober Haamstede Gemeentehuis, 7.30 uur, vergadering gemeenteraad Middenschouwen. Renesse De Ark, 8 uur, modeshow. ongeluk •oer ALPHEN, 5-10. Naar eerst thans is bekend geworden is de 15-jarige Jan van Zwolgen uit Alphen (Gel derland) zaterdagavond op slag ge dood door een schot hagel uit het jachtgeweer van zijn 23-jarige broer Henk van Zwolgen. Het do delijke schot viel in de ouderlijke woning op Moordhuizen. Henk, die in zijn vrije tijd jaagde, had het wapen in de bijkeuken geladen weg gezet en toen het 's avonds pakte ging het schot af. Zijn broer, die in de deuropening stond, werd in het hoofd getroffen en overleed ter plaatse. LONDEN. In Londen wordt ge vreesd dat de staking van het perso neel van de pompstations voor riool water, gecombineerd met de staking van het gemeenteveinigingspersoneel gevaar zal opleveren voor de volks gezondheid. Gistermiddag de film „In de ban van het gebeuren" gezien; de (dis- kussie) film van de kerken over het Zeeland in wording. De provincie is al lang geen louter agrarische meer; industrie en recreatie bepalen mede het gezicht en er is een spannings veld ontstaan doordat het allemaal zo snel gaat en er nauivelijks tijd is om zich wat aan te passen. Er is een indringende film gemaakt. Filmma kers behoeven geen concessies te doen aan hun opdrachtgevers, maar één voor de hand liggende tegenstel ling heeft de filmmaker laten schie ten: kerk en recreatie. Zo speels met geluiden in de weer, had een zon dagochtenddienst in één van de i'cle verrukkelijke dorpskerken niet mis staan; de luidklok (ja, toch maar weer de luidklok), het orgel en de stappende, zwijgende mensen, die de geopende kerkdeur binnengaan. Dan (tegenstelling) snel overwippen naar het overvolle strand op een drukke zondag. Dat is een gegevenheid, die er uitspringt. Velen willen 's zondags God dienen in de kerk; anderen aan het strand en weer anderen hele maal niet. Als nu toevallig een ker kelijke commissie opdrachtgeefster is voor zo'n film, hadden we dat er graag in gehad, maar het is gewor den natuur en industrie. Deze te genstelling houdt overigens verband met de eerste, maar het wordt ner gens gesuggereerd. Een film voor diskussie, maar stellig een ivaarschuwende film ook. Een film zonder boodschap, maar toch met een boodschap. Zeeland is in het gevarenveld getrokken van recreatieve „ox-erspocling", van mi lieuverontreiniging, van een loslaoe- ken uit het eigen, vertrouwde denk en leefpatroon en vooral in het veld van het materialisme. Men kan het allemaal ivel leuk vinden en denken het loopt allemaal wel los, maar het is beter cr toch eens over te denken en te praten en met name de jeugd geen stenen voor brood te verkopen, want het raakt ons allemaal. Er zijn nog stille plekjes in de duinen, waar een tor tegen een helmstengel op kruipt. De boer zaait nog, al is zijn horizon hier cn daar een rij pijpen en voorraadtanlcs geworden, maar de zaak moet wel in balans blijven. Al les kan niet meer maar zo en alles is maar niet gewoon omdat men het el ders ook doel. Er moet van Zeeland nog wel wal overblijven. Het mag geen knollentuin alleen voor ons zijn maar ook geen alternatieve speel plaats voor alsmaar meer duizenden en petrochemische fabrieksbaasjes, die (al willen ze het zelf wellicht niet) de Zeeuwse hemel met hun tvolkjcs en dampjes bederven. Maar misschien is er een compromis, een balanspunt of een aanvaardbaar evenivicht. Misschien! SCHIEREI LANDMAN 31. Even later hoorde hij het geluid van paardehoeven en direct daarop zag hij Rock verschijnen, die met een triomfante lijke grijns op zijn gezicht twee paarden bij de teugel voerde. Op Aram's vraag hoe hij daaraan ge komen was, kreeg hij slechts een onver staanbaar gegrom te horen. Het enige woord wat hij kon verstaan was „opstij gen"! Aram vroeg verder niets en een paar minuten later joegen ze door het woud., Rela en Rafael achterna. Nadat zc een uur gereden hadden gromde Rock plotseling: „Rock waarschuwen. Streek onveilig. Opstandige stammen. Dolen rond. Veel". Daarna sloot hij zijn kaken met eer> klap op elkaar en loosde een diepe zucht, alsof het afsteken van dit relaas hem oneindig vermoeid had. Op verder vragen van Aram antwoordde hij dan ook slechts met een hoofdknik of een onverstaanbare grauw, zodat Aram's gedachten al spoedig af dwaalden naar de schone Rela. Zij kon on mogelijk ver vooruit zijn en Aram wilde haar tot elke prijs inhalen. Niet alleen woelden nog steeds vele vragen door zijn hoofd, waarop zij alleen het antwoord kon geven, maar hij verlangde er ook naar haar terug te zien. En de waarschuwing van Rock had er niet toe bijgedragen hem rustiger te stemmen. Nu lieten zij hun paarden een ogenblik stapvoets gaan en onwillekeurig kwam Aram onder de indruk van de woeste ver latenheid van deze bergachtige streek. Derde klasse 6 oktober 1970 25,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 2 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 95 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 67 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 78 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 83 100,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 95*) 200,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 188 400,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 991 1.000,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 482*) 2.000,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 1301 5.000,— is gevallen op het nummer: 083765 5.000,— is gevallen op het nummer: 087196 5.000,— is gevallen op het nummer: 049678*) 5.000,— is gevallen op het nummer: 059763 5.000,— is gevallen op het nummer: 069335 De prijs van 10.000,- is gevallen op het nummer: 039775 De prijs van 25.000,— is gevallen op het nummer: 019474 De prijs van 50.000,— is gevallen op het nummer: 091781 De prijs van 100.000,— is gevallen op het nummer: 086393 De extra-prijs van 500.000,- is gevallen in serie H op nummer: 045896 en de troostprijs van 5.000,— op nummer 045896 van elk van de andere series. Let wel: Op nummer 95 is tevens een prijs van 50,— gevallen; op nummer 482 is tevens een prijs van 25,— en op nummer 049678 is tevens een prijs van 50,— gevallen. Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van bieten door het slechte weer i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2