morgen malse tartaar DE ZIERIKZEESCHE COURANT SADAT KANDIDAAT PRESIDENTSCHAP VAN EGYPTE C.N.V.-leden willen wel fusie met N.K.V. - niet met N.V.V. Oe Thant zorgelijk over V.N.-financiën Politie vindt uitgebreid wapenarsenaal in woonwagenkamp Aardappelen thans flink stuit goedkoper Egypte zou ook bestand willen verlengen Laatste gijzelaars in New York zijn vrij Amerikaans krediet voor Israël ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 oktober 1970 127ste jaargang Nr. 20753 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 1,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 o/o B.T.W. In dit nummer: Minister dr. M. A. M. Klompé te Zierikzee samen wordt eveneens verschillend beoordeeld. Van de hoofdbestuurders is 90 proeent tegen en 6 procent zon der voorbehoud Voor, vier procent is voor met voorbehoud. Voor de dis- trictsbestuurders zijn deze cijfers respktievelijk 95,1 en 4 procent, voor de kaderleden 62, 28 cn 8 procent (2 proeent geen mening) en voor de ge wone leden 43, 45 en 5 procent (7 procent geen mening). Een en ander blijkt uit het eind rapport van het Sociaal Wetenschap pelijk Instituut van de Vrije Univer siteit in Amsterdam, dal onder lei ding van prof. dr. TI. J. van Zuthcm drie jaar bezig is geweest met een grondige sociologische doorlichting van het C.N.V. Dit onderzoek wordt representatief geacht voor de man nelijke organisaties (dit samen 91 procent van het totale aantal C.N.V.- leden omvatten). In de tweede fase van deze studie zijn ook de bezoldigde bestuurders in 't onderzoek betrokken, alsmede een aantal potentiële leden, d.w.z. onge organiseerden die voor het lidmaat schap van een bij het C.N.V. aange sloten organisatie in aanmerking zouden komen. Van deze groep is 65 procent zonder voorbehoud voor een totale fusie van C.N.V., N.K.V. cn N.V.V., 32 procent is daar tegen en drie procent heft geen mening. UTRECHT, 5-10. Het grootste deel van de leden en bestuurders bij het Christelijk Nationaal Vakverbond aangesloten organisaties is zonder voorbehoud vóór een fusie met het Nederlands Katholiek Vakverbond cn tegen een fusie met het Neder lands Verbond van Vakverenigingen. Voor fusie met het N.K.V. is drie kwart van de hoofd- en districtsbe stuurders, bijna tweevijfde van de Dadcrlcdcn cn ruim dricvijfdc van de gewone leden. Voor fusie met het N.V.Y. is geen enkele hoofdbestuur der cn districtsbestuurder, maar een vijfde van de kaderleden cn bijna tweevijfde van de gewone leden. Een fusie van de drie vakcentrales ,Mun met onbuigzame houding tegenover Israël' CAIRO, 5-10. De sinds de dood van president Nasser als waarnemend president van Egypte optredende Anwar Sadat is door het hoge uit voerende comité van het centrale comité der Egyptische eenheidspartij - de Arabisch-Socialistische Unie - tot kandidaat voor het president schap van Egypte benoemd. De 52-jarige Anwar Sadat, die ook vice-piesident van Egypte is geweest wordt beschouwd als iemand die links van het centx-um staat en een onbuigzame houding tegenover Is raël inneemt. De benoeming van Sadat tot kan didaat voor het px-esidentschap was vervat in een rapport van het hoge uitvoerende comité aan de centrale commissie van de Arabisch-Socialis tische Unie. Het hoge uitvoerende comité heeft de centrale commissie verzocht, de kandidaatstelling van Sadat te steunen. De benoeming van Sadat tot kan didaat voor het hoge uitvoerende comité geschiedde met algemene stemmen, zo meldt het Egyptische pex-sbureau voor het Midden-Oosten. Indien de kandidaatstelling van Sadat door het eenti-ale comité wox-dt gesteund, zal de paxlementaii-e frac tie van de Arabisch-Socialistische Unie de vooxdracht naar de natio- NEW YORK, 6-10. Secretaris-ge neraal Oe Thant heeft maandag ge waarschuwd, dat „het vertrouwen in cn de integriteit van de volkeren organisatie" door financiële moei lijkheden ernstig gevaar lopen. Hij deed dit bij het indienen van de begroting voor 1971 bij de daax-- voor bestemde commissie van de Al gemene Vergadex-ing. De uitgaven wox'den geraamd op 31,3 miljoen dollax-, hetgeen 18,5 pro cent meer is dan voor het lopend jaar. Oe Thant sprak de hoop uit dat het mogelijk zal zijn bij de hei'den- king van het 25-jarig bestaan van de V.N. een oplossing te vinden voor de financiële problemen. Er zijn be sprekingen hierover gaande. Advertentie Een goed stuk vlees hoort erbij vlug klaar, erg lekker... elke groente smaakt erbij! Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees. Vleeswaren en Vleesconserven DEN HAAG, 5-10. De Haagse po litie heeft in de salcnwagen van de 33-jarige autosloper H. N. op het woonwagenkamp aan de Lozcrlaan in Den Haag maandag een wapenar senaal gevonden. De autosloper is in verzekerde be waring gesteld. De 39-jarige A. van AMSTERDAM. Beeld van de enor me ravage na een frontale botsing op le Leeuwarderweg te Amsterdam. Bij het ongeluk kwam een persoon om het leven, één werd zwaar en twee werden licht gewond. der M., eveneens in een woonwagen wonend op hetzelfde kamp werd aangehouden, omdat hij een ploer tendoder in zijn bezit had. De Haagse politie trok 's morgens op controle op vuur-, slag-, stoot- en steekwapens uit naar 't woonwa genkamp. Ze zette hiertoe een tiental mensen van dc afdeling bijzondere wetten in en hield nog zo'n aantal geuniformeex'de agenten achter de hand. Dertig woonwagens wei-den op aanwezigheid van wapens doox-zocht. Het bezoek aan de autosloper H. N. leverde de volgende buit op: 2 alarmpistolen, een geladen pistool, een geladen Winchestergeweer met telescoopviziei-, een luchtdrxxkge- weer, en een geladen semi-automa tisch geweer, alsmede nog 50 kogels, die in babysokjes en een toilettasje verstopt zaten. DEN HAAG, 5-10. Aardappelen zjjn, blijkens door het produktschap voor aardappelen gepubliceerde cij fers, een flink stuk goedkoper ge worden. Tussen 27 augustus en 24 september daalde in Amsterdam de gemiddelde consumentenprijs voor Bintjes van 45 tot 35 cent, voor Ei genheimers van 58 tot 49 cent per kilo. In Den Haag voor Bintjes van 44 tot 31 cent, voor Eigenheimers van 53 tot 43 cent. Op grond van de groothandelsprij- zen van de laatste weken ligt vol gens het pi-oduktschapssecretai'iaat een verdere daling min of meer voor de hand. De gemiddelde noteringen op de Rotterdamse aai'dappelbeurs daalden tussen 7 en 28 september voor Bintjes van 45 mm en gi-oter van f 12,-75 tot f 11,50, voor Bintjes van 50 mm en gi-oter van f 14,tot f 11,50, voor Eigenheimers van f 24, tot f 22,50, alles per hondei-d kg. Na meer dan een jaar met goede tot hoge prijzen is nu een prijspeil bereikt dat niet meer dan matig ge noemd kan worden, vindt het pro- duktschapssecretariaat. Bintjes van 45 mm en gx-oter deden op 21 sep tember f 5,per honderd kg minder dan een jaar tevoren; Bintjes van 50 mm en gx-oter f 6,minder; Eigen heimers f 2,meer. TEL AVIV, 5-10. Israël heeft maandag Egypte beschudigd van het mishandelen van de Israëlische lui tenant Mosje Goldwasser, die op 3 augustus boven Egyptisch grondge bied werd neergeschoten cn door Egypte krijgsgevangen was gemaakt. WASHINGTON, 5-10. De Egypti sche regering stelt belang in een verlenging van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten, dat volgens de huidige regeling op 7 november afloopt, aldus een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken. Dit is gebleken tijdens de bespre kingen die de Amei'ikaanse delegatie na de begrafenis van president Nasser met waarnemend president Anwar Sadat en met minister van buitenlandse zaken Mahmoed Riad heeft gevoerd. Isi-aël heeft al eer-der bekendge maakt dat het na afloop van de be- standspei'iode van 90 dagen niet als eerste de vijandelijkheden zal her vatten. De Egyptische leidex-s hebben niet beloofd dat het bestand ook na 7 no vember in acht zal wox-den genomen. Wel vex-klaarden zij belangstelling te hebben voor een vooi-tzetting van het bestand, aldus de wooi-dvoerder. NEW YORK, 5-10. De laatste drie gijzelaars van de opstandige gedeti neerden in vex'schillende gevangenis sen van New York zijn maandagoch tend vrijgelaten. Ze werden vastge houden in het huis van bewaring Queens op Long Island. De vrijlating werd een feit na een ultimatum van burgemeester John Lindsay aan de gevangenen. Geen van de gijzelaax-s heeft tij dens de gevangenschap enig letsel opgelopen. Wel vertelde een van hen tegenover verslaggevei's: zij dx-eig- den enkele gijzelaars te doden als de politie zou komen". Burgemeester Lindslay had in zijn ultimatum de gevangenen een half uur de tijd gegeven de gijzelaai-s vrij te laten, zo niet „dan zouden andere maatx-egelen worden genomen". Hij stuux-de daai-na 500 zwaar bewapen de agenten naar de gevangenis om het x-esultaat af te wachten. Na de vrijlating hield Lindsay zich aan zijn belofte en ging naar de gevangenen toe om hun grieven te aanhoren. JERUZALEM, 5-10. Israël zal voor het gehele jaar 1970 van Amerika kredieten krijgen voor wapen-aan kopen ter waax-de van meer dan 13 miljai-d gulden. Volgens welingelich te kringen in Jeiuzalem is een en ander geregeld tijdens het bezoek van minister van financiën Pinhos Sapir vorige maand aan de Vex-enig- de Staten. Sapir had toen gesprekken met x-egex-ingsfunctionai'issen en ban- kiei's. nale vergadering doorgeven. Het centrale comité heeft de pax-- lementsfraetie verzocht, heden (dins dagavond bijeen te komen om zich over de vooidracht te beraden. Sadat moet een meex-derheid krij gen van twee derden in de Egypti sche nationale vergadering, die 360 leden telt. Daarna zal de zaak nog aan een referendum onderwoxpen woiden. Het hoge uitvoerende comité heeft geopperd, het referendum op 15 ok tober te doen houden. De nationale vergadex-ing zou woensdag a.s. bij een moeten komen. Revolutionair Sadat is een van de weinig over gebleven i'evolutionairen die in 1952 een einde maakten aan het bewind van koning Faroek. Na een militaire loopbaan waai-bij hij het tot de x-ang van kolonel bracht, vex-vulde hij na de revolutie enige belangrijke functies in de po litiek en in de joux-nalistiek. Zo was hij van 1957 tot 1961 en daarna nog eens van 1964 tot 1969 voorzitter van de nationale vergadex-ing. Hij is ook hoofdredakteur geweest van het ge zaghebbende blad „Al Goemhoerija". In december van het vorig jaar werd Sadat vice-president, toen Nas ser deze functie weer invoerde die hij na de nederlaag tegen Israël in de zesdaagse oox-Iog van 1967, als on- dei-deel van een hei-vorming van de politieke structuur, had opgeheven. Anwar Sadat, die een goed spre ker is, kenschetste een jaar geleden de Vex-enigde Staten als „de belang rijkste vijand van de Arabiei-en". De aankondiging van Sadat's kan didatuur houdt volgens waarnemers in, dat het bijna zeker is, dat hij pre sident van Egypte wordt. LIMERICK, IERLAND. - De Ame rikaanse president Nixon heeft zon dag in het Ierse Limerick besprekin gen gevoerd met de Amerikaanse deelnemers aan het vredesoverleg te Parijs. Op de foto, v.l.n.r., minister van buitenlandse zaken William Rogers, president Nixon, de Amerikaanse de legatieleider in Parijs, David Bruce, Philip Habib en Henry Kissinger. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wie zich le belangrijk vindt 1 l voor het kleine werk is meest- i t al te klein voor het belangrij- t ke werk. en jeugdboek 1970 toegekend AMSTERDAM, 5-10. Voor haar boek „De verhalen van de spinnende kater" is aan de schrijfster Hari-iet Laurey de prijs voor het kinderboek van het jaar toegekend. De prijs voor het jeugdboek van het jaar gaat naar Frak Herzen voor zijn boek „De zoon van de woordbouwer". Mies Bouhuys, Miep Diekman, Andi-ies Oldex-sma, Christine van Reenen en Theo Vesseur maken dit jaar deel uit van de jury die is ingesteld door de commissie collectieve px-opaganda voor het Nederlandse boek (C.P.N.B.) De prijzen zullen worden uitge reikt tijds de opening van de kinder boekenweek (31 oktober t.m. 7 no vember). Bontmantels gestolen bij modemagazijn Verwachting tot woensdagavond: Plaatselijk buien Plaatselijk buien maar ook enkele vei*spreide opklaringen; weinig ver- andering in tempex-atuur; overwe gend matige zuidelijke wind. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-tempei-atui-en: 1 tot 5 graden onder normaal. Kans op een di-oge periode van min stens 12 uur: 50 pi'Ocent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 pi'ocent. ZON- EN MAANSTANDEN 7 okt. Zon op 6.50, onder 18.05. Maan op 14.54, onder 21.35. 8 okt. Zon op 6.52, onder 18.03. Maan op 15.33, onder 22.58. Eerste kwai-tier: 8 okt. (5.43). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 7 okt. 6.48 v.m. 19.17 n.m. 8 okt. 7.38 v.m. 20.19 n.m. BROUWERSHAVEN: 7 okt. 6.46 v.m. 19.08 n.m. 8 okt. 7.39 v.m. 20.11 n.m. Doodtij: 10 okt. AMSTERDAM, 5-10. Vannacht is bij het modemagazijn van de firma De Vries en Larnpe in de Kalver- straat in Amsterdam een ruit van een vitrine, een zogenaamde eiland- kast in de portiek van de zaak, inge slagen. De inhoud, een aantal bont mantels met een waarde van enkele duizenden guldens, werd daaruit ontvreemd. Dit is de tweede keer binnen vier weken dat in deze zaak werd ingebroken. Beide keren wer den alleen kostbai-e bontmantels buit gemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1