Prefer is incognito Debuut van een aspirant wereldleider BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Hogere A.O.W. en A.W.W. zullen in oktober worden uitbetaald <^ïï\eneer ^[anóen, ARAM EN HET GEHEIM VAN DE GESLOTEN DEUR roe dit lange tijd had. Het is dus voor hem zelf en voor de ongebon den landen geen geringe opdracht, waarmede de Zambesische zendelin- genzoon op reis gaat. MARKTBERICHTEN Het oplossen van wereldproblemen mag geen monopolie zijn van de gro te mogendheden - daarover zijn de „ongebonden landen" het eens ge worden op hun conferentie in Lu saka. Zij willen meer en systemati scher hun invloed aanwenden wan neer ergens ter wereld een crisis ont staat of dreigt. Dit zowel binnen als buiten de Verenigde Naties en uls organisatie van 62 landen, die alleen daardoor al gewicht in de schaal be hoort te leggen. Hun uoorzitter is Kenneth Kou-nda, de president van Zambia, is ook voorzitter van de organisatie voor Afrikaanse eenheid, O.A.E. Een man die tot dusver nooit pogingen heeft ondernomen zich vooraan te dringen op het wereldtoneel, maar die nu door deze tivee niet onaanzienlijke groeperingen naar voren is gescho ven. Niet omdat hij de felste politicus van Afrika is. Integendeel, zijn re putatie is die van een wel emotio neel en principieel man, maar niet van een scherpslijper. Zijn uitver kiezing zal er mee te maken hebben dat zijn land aan de Zambesi de voorpost is van de strijd tegen Zuid- Af rika en de Portugese koloniën. En die strijd is er een waaraan zowel de O.A.E. als de Federatie der Onge- bondenen grote prioYiteit toekennen. Kans op succes Het is in dit verband dat Kaunda zijn eerste belangrijke optreden als voorman van de derde wereld gaat maken. Met een delegatie ministers van buitenlandse zaken reist hij door de wereld om met name Engeland, Frankrijk en West-Duilsland er toe te bewegen een einde te maken aan steun voor Zuid-Afrika, Rhodesië en Portugal. Die hulp zien ze in wapenleveran ties, in het stichten van industriën die Zuid-Afrika van importen on afhankelijk maken, in de bouw van de stuwdam van Cabora Bassa in Portugees Mozambique, in het Nato- lidmautschap van Portugal dat dit land de mogelijkheid geeft militair sterk te staan in zijn koloniën. Het is een eerste opgave waarvan de kansen op succes niet groot zijn, tenminste niet in die zin dat plot seling al die steun aan Zuid-Afrika zal ophouden, maar het hangt wel van Kaunda en zijn groep af in hoe verre hij overtuigend zou kunnen aanvoeren dat de grote en kleinere mogendheden zijn club niet kunnen negeren. Of club - dat is het nog he iemaar niet - een formele organisa tie is er niet, slechts een afspraak over een beperkt aantal doeleinden en daarin zit het grote belang van Kaunda's missie. Als hij er in slaagt op zijn minst een stevige indruk te maken in de hoofdsteden die hij bezoekt zal dit de onderlinge samenhang van de On- gebondenen zeker versterken. Het betekent dat Kaunda dan in hun kring een postuur krijgt zoals Neh- Advertentxe les. Dat is nu precies, wat u ligt. U neemt ons, mijn zuster en mij, ber gen werk uit handen. U hebt ons al heel wat bespaard, want anders had den we een timmerman moeten laten komen en een schilder. Nog gezwe gen van het belastinggeld, waarvoor u gezorgd hebt, dat we het terugkre gen. Nu hebt u uw rijbewijs gehaald, in één keer. U hebt feeling. U rijdt rustig, beheerst, maakt u niet ze nuwachtig en kent de verkeersregels. U zat vanmiddag nog maar vijf mi nuten achter het stuur, toen wist ik het al, dat u het zou halen. Weet u wel, dat u geen enkele fout hebt ge maakt? Gooit u gerust dat complex maar van u af. Voor het werk, wat u nu doet, bent u de juiste man op de juiste plaats. Neemt u dat maar van mij aan." Hij knikte en keek naar buiten. „Ja, op de een of andere manier zult u wel gelijk hebben. Ik voel me te genwoordig ook veel zekerder. Ik voel me prettig. En ik ben tevreden." „Tevreden mensen zijn gelukkige mensen," besliste Ankic. En ook daarmee was Vlaming het eens. Het seizoen was in ieder opzicht gunstig voor Dorringen in het alge meen en voor de gezusters Bosho ven in het bijzonder. Van half mei tot eind augustus waren alle huisjes permanent verhuurd. Het weer was boven verwachting vrij goed en ie dereen genoot. Begin september ver trokken de laatste gasten, wegge bracht door Jan Vlaming, waarna hij met een lege auto terugreed naar l\ct Vakantieverblijf. Evenals het jaar te voren was An- kie al bezig met de schoonmaak in' een der huisjes, waarbij Cillie een handje hielp. Vlaming had de wagen de garage ingereden en kwam nu, zijn onafscheidelijk pijpje in de mond, naar het huisje, waar de ge zusters druk bezig waren. Hij begon mee te helpen en merkte terloops op: Jammer, dat het seizoen hier zo kort duurt. Moet je eens zien - hij wees naar buiten - wat een pracht weer. 't Is, dat de dagen nu snel korten, maar anders...." Ankic rechtte haar rug en keek hem aan. „We zouden een adverten tie kunnen plaatsen," opperde ze droog. „Daar hadden wc verleden jaar tenminste sukses mee." Vlaming kreeg een kleur en begon do stoelen op te stapelen. door FRANK VAN FALCKENOORT ver-in-ruste krijgen," vervolgde An- kie, terwijl ze pretoogjes had, „mo gen we niet mopperen." De man besloot niet te happen. Hij knkite nadenkend en antwoordde: ,Ja, da's geen gek idee. Misschien is de firma C. en A. Boshoven vol gend jaar dusdanig uitgebreid, dat aan het begin van het seizoen een tweede manusje-van-alles in dienst genomen kan worden." Cillie schoot in een lach. „Schei uit, julie. Soms zijn jullie net kleine kinderen. Vandaag of morgen wordt meneer Vlaming een keer goed nij dig en gaat er van door." Ankie schudde beslist haar hoofd. „O nee, dat doet-ie vast niet. Me neer Vlaming kan wel tegen een stootje, nietwaar?" „Soms," antwoordde hij diepzin nig. „En het hangt er van af van wie." De jongste zuster ging op de rand van de tafel zitten. Ze haalde een pakje sigaretten uit haar schortzak en stak er een uit op. Rokende keek ze naar de man en dacht na. „We zouden het in ieder geval kunnen proberen," meende ze. Cillie wreef de laatste stoel schoon hn gaf hem aan Vlaming, ,,'t Kan ons enkele guldens kosten. Laat me neer Vlaming vanavond maar zo'n advertentie opstellen." Ankie knikte lachend. „Je weet nooit, wie er deze winter behoefte heeft aan rust en stilte. Wc zouden er 's winters een rusthuis van kun nen maken, he?" Cillie keek haar zuster verwijtend aan. „Ank, hou! op met plagen. Maar laten we in ieder geval maar begin nen met „De Rietvink". Je kunt nooit weten." Vlaming en Cillie keken elkander ev cnaan en begonnen gelijktijdig te lachen. „Dat zal ik waarschijnlijk mijn hele leven moeten horen," con stateerde hij gelaten. Ankie snoof. „Jij moet nodig wat van mij zeggen, zus." Cillie haalde haar schouders op. „Ach ja. jongens, laten we maar eens lachen. We hebben weer een goed seizoen achter de rug en dat is de hoofdzaak. Meneer Vlaming zal wel proberen de fiscus een rad voor de ogen te draaien. Op een nette manier." „Maar Cil. Eierveiling Barneveld Coöp Veluwse Eierveiling Barneveld Aanvoer 1.058.580 stuks, stemming kalm. Prijzen (in guldens per 100 stuks): eieren van 50 51 gram f 7,49; 56 57 gram f 8,67; 61 62 gram f 9,43- 10,01; 66 67 gram f 10.07-10.70. Eierveiling Barneveld Aanvoer 662.150 stuks, stemming kalm. Prijzen (in guldens per 100 stuks): eieren van 51/52 gram f 7,40- 7,74; 56 57 gram f 8,44-9,04; 61/62 gram f 9,50-10,02; 66/67 gram f 10.04- 10,90. Eiermarkt Barneveld Aanvoer ca. 1.950.000 stuks han del traag. Eieren van 50/58 gram f 7,30-9,70 per 100 stuks, kg-prijs f 1,46-1,67; eieren van 59 64 gram f 9,90-10,70 per 100 stuks; kg-prijs f 1,68-1,67; eieren van 65/69 gram f 10,80-11,30; kg-prijs f 1,66-1,64. Witte eieren van f 0,50 tot f 0,90 per 100 stuks lager. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ZAND VOORT. Ruim vier uur na de overval op de Nutsspaarbank in Zandvoort heeft de recherche aan de 20-jarige leerling-kok J. M. V. uit Zandvoort, aangehouden, toen deze door het dorp wandelde. BORSELE. Op de Henkenszand- seweg in Borsele is in de nacht de 36-jarige bloembollenkweker C. Murre uit Borsele met zijn auto door nog onbekende oorzaak tegen een boom gereden. De man is later in een ziekenhuis in Goes overleden. SCHIPHOL. In opdracht van het Deutsches Diakonisch Werk in Stutt gart voert Martinair Holland vanuit Frankfort twee vluchten uit met hulpgoederen voor de slachtoffers van de burgeroorlog in Jordanië. ZAANDAM. Minister Beernink van Binnenlandse Zaken komt (van daag) maandag naar de Zaanstreek om zich door vertegenwoordigers van negen Zaanse gemeenteraden te laten voorlichten over de eventuele samenvoeging van de Zaanse ge meenten, LEMMER. Een hevige brand, aan gewakkerd door een zuidwestelijke wind, heeft in het Friese dorp Ban- tega de grote boerderij van de vee houder Sj. de Haan in korte tijd ge heel verwoest. DEN HAAG. Minister J. A. Bak ker van Verkeer en Waterstaat heeft het tracé vastgesteld van Rijksweg 59, een toekomstige autosnelweg tus sen de rijkswegen 17 en 19 in de noordwest hoek van Brabant. DEN HAAG. Het prijzenbeleid voor de bejaardentehuizen en de no ta bejaardenbeleid 1970 van de re gering zijn aanleiding geweest voor scherpe kritiek van de contactcom missie Landelijke Organisatie van Bej aarden tehuizen. EMMEN. In het Diakonessenhuis te Emmen is de 54-jarige landbou wer R. van der Veen uit Valte (ge meente Odoorn) overleden aan de gevolgen van een val. Op deze kaart uit de twintiger jaren zien we als tweede huis van links de huidige zetel van> het Waterschap Schouwen-Duiveland. Handkarren en hondekarren waren toen nog vrij veel in gebruik en op deze kaart kan men ze dan ook beide waarnemen. Maxirokken waren er toen ook al - later niet meer - en nu zijn ze er opnieuw'. UTRECHT. De vereniging „Barti- meüs" (een instituut in Zeist voor blinden en slechtzienden), gaat op 't vroeger landgoed „La Forêt" in Doorn een nieuw instituut bouwen voor de verzorging en opvoeding van meervoudig gehandicapte blinden en slechtziende kinderen en ouderen.Er is een bedrag van 40 miljoen gulden mee gemoeid. Benoeming directeur Cultuurtechnische Dienst DEN HAAG, 3-10. Naar het minis terie van landbouw en visserij mede deelt, is binnenkort de benoeming te verwachten van de heer ir. J. M. Koopman tot directeur van de cul tuurtechnische dienst te Utrecht. De heer Koopman, thans werkzaam bij de centrale directie van de cultuur technische dienst, zal ir. S. Herweijer opvolgen, die met ingang van 1 ja nuari a.s. is benoemd tot directeur- generaal bij het ministerie van land bouw en visserij. Tevens is de benoeming te ver wachten van ir. J. Post tot adjunct directeur van de cultuurtechnische dienst. De heer Post wordt de opvol ger van de onlangs overleden ad junct-directeur ir. A. Rienks. UTRECHT, 3-19. Het ziet er naar uit dat iedereen die een uitkering op grend van de Algemene Ouderdoms wet cf de Algemene Weduwen en Wezenwet geniet, nog deze maand de met terugwerkende kracht per 1 augustus verhoogde bedragen zal ontvangen, zo heeft de stichting Voorlichtingscentrum Sociale Verze kering medegedeeld. In een klein aantal gevallen zal de verhoging niet of slechts gedeeltelijk in oktober kunnen worden betaald. Bijbetaling zal zo spoedig mogelijk volgen. De A.G.W.-uitkering aan alleen staande bejaarden zal in oktober f 367,50 bedragen. Hierin is de ver hoging met terugwerkende kracht begrepen. In november is het uitkeringsbe drag f 349,50. Voor gehuwd bejaar den zijn deze bedragen respectieve lijk f 534,- en f 496,- voor weduwen (weduwenpensoen of tijdelijke we- duwenuitkering) gelden dezelfde be dragen. De hoogste zijn voor wedu wen met kinderen onder de acht tien jaar, de laagste voor weduwen die geen kinderen hebben. Volle wezen ontvangen in oktober f 120,50, f 178,50 of f 232,50 (afhankelijk van onder meer hun leeftijd) en in no vember f 111,50 f 165,50 of f 215,50. Als gevolg van de verhoging der uitkeringsbedragen zal in de daar voor in aanmerking komende geval len meer ziekenfondspremie en/of AWBZ-bydragc moeten worden in gehouden. Ook is het mogelyk dat in bepaalde gevallen (meer) loonbe lasting en/of A.O.W./A.W.W.-premie moet worden ingehouden. ROTTERDAM. De Rotterdamse manifestatie C. '70 (Herdenking 25 jaar bevrijding) wordt in de Maas stad als een groot succes beschouwd. Wethouder Van der Ploeg verklaar de vrijdagmorgen dat de belangstel ling van Rotterdammers en niet- Rot(erdammers voor C '70 onver wacht groot is geweest. DORDRECHT. De Dordtse recht bank heeft de 46-jarige hoofdopzich ter A. K. uit Papendrecht en diens 60-jarige vriend en ondergeschikte M. V. uit Dordrecht, die tesamen de echtgenote van K. om het leven heb ben gebracht, veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek. De officier van justitie had zes jaar met aftrek geëist. ROTTERDAM. Naast een Rink bedrag belastinginkomsten blijft Rotterdam het een en ander over houden aan de manifestatie C '70 (Herdenking 25 jaar bevrijding). Het gemeentebestuur heeft besloten de eigenaren van C '70-paviljoens en -café's in het stadscentrum toestem ming te geven hun zaken daar te blijven exploiteren. „Kom nou „Ja, echt. Dat zal u dikwijls lelijke parten gespeeld hebben. U hebt nooit veel over uw leven verteld en ik ben niet nieuwsgierig. Maar ik ken u nu ongeveer acht maanden. Waarschijn lijk hebt u meermalen tot uzelf ge zegd: ik ben een mislukkeling ik deug nergens voor. U hebt gepro beerd te schrijven, maar ook dat luk te u niet, maar u zult al heel wat moeilijkheden te verwerken gehad hebben. Door dat minderwaardig heidscomplex. Doch laat ik u dan eens geruststellen. Voor een hele boel dingen deugt u inderdaad niet. Ik evenmin. En iedereen, man om vroüw. Daar staat weer tegenover, dat we enkele dingen allemaal goed doen. Soms heel goed. Bij ons bent u precies op de plaats, waar u hoort. Een beetje boekhouden, wat huis-, tuin- en keukenkarweitjes .vooi'- uit, laten we het kind maar bij de naam noemen: een manusje-van-al- FEUILLETON 30. Rock had Aram inmiddels naar een rotsspleet geleid, waarin zij rustig konden overleggen, wat hen verder te doen stond. „Moet broer vinden!" gromde de reus, na dat hij zich op een rotsblok had laten val len. En toen Aram hem vragend aankeek legde hij uit: „Rafael, broer, niet goed". Bij die laatste woorden maakte hij het be kende gebaar van de wijsvinger naar het voorhoofd en ging verder: „Broeder Rock Rnfael dood. Rock oppassen broer." maal met de bijna manshoge knots, een gebaar, dat niet veel goeds voorspelde voor degene, die het in zijn hoofd halen, Ra fael kwaad te doen. De reus was blijkbaar iemand van weinig woorden. En toen Aram hem uitlegde, dat Rafael natuurlijk tesamen met Rela gevlucht was cn dat zij he beste deden, hen achterna te gaan, knikte hij instemmend en gromde: „Wacht! Rock paard halen. Twee!" En met een voor zijn reuzengestalte verbazingwekkende le- Een ogenblik twijfelde Aram, of de reus er niet alleen vandoor zou gaan en hem hier aan zijn lot overlaten. Voorzichtig verliet hij de rotsspleet om de omgeving te voikennncn doch nauwelijks had hij enige schreden gedaan, of hij kon zich nog juist op tijd achter een boom verschuilen om niet gezien te worden door een voorbij- stormende ruiter. Het was Tudor, die het spoor van de vluchtelingen bijster was ge worden en nu voortjoeg in de richting. Schipper verdronken IJMUIDEN, 3-10. De 40-jarige Ur- ker visser J. Nentjes is in de IJmui- der vissershaven gevallen en ver dronken. De schipper werd bij de haven afgezet door een automobilist. Toen hij via de remmingbalken van de haven zijn schip - de UK 147 - probeerde te bereiken, verloor hij zijn evenwicht en viel in het donkere water van de haven. Een reddingspoging van twee voor bijgangers. die de schipper zagen vallen, mislukte. Vereniging tot behoud van natuurmonumenten thans 100.000 leden AMSTERDAM, 2-10. De Vereni- ging tot behoud van Natuurmonu menten in Nederland, die haar kan toor heeft In Amsterdam, heeft een dezer dagen haar 100.000ste lid inge schreven. In de afgelopen paar jaar vertoonde het ledental een sterke groei. In 1965 bedroeg dit nog onge veer 50.000.v De vereniging is opgericht in 1906 met het doel het behoud van na tuurgebieden, bossen, landgoederen e.d. Tot nu toe werd met steun van vele Nederlanders en ook de over heid ongeveer 25.000 hectare ver worven. Een van de aankopen, die enkele jaren geleden veel aandacht trok, was die van het Deelerwoud. In totaal bezit de vereniging nu 110 verschillende natuurmonumen ten. WEST-BERLIJN. In de nacht heb ben onbekenden twee benzinebom men gegooid in een kantoor van de metaalarbeidersbond in West-Ber- lijn. Een ontstane brand kon door de brandweer worden geblust. De aan gerichte schade bedraagt ongeveer 10.000 gulden. GEMEENTE BROUWERSHAVEN Geboren: 5. Jan Cornelis Marcus, z. v. C. Kramp en G. A. Bom (Duive- lan); 7. Anthonia Elizabeth Willemina (te Z.zee), d. van C. J. Dooge en W. C. Quist; 9. Patrick, z. van H. J. Vis ser en J. C. Anderson; 13. Marina, d. van M. C. van Oeveren en G. van Beek; 15. Jacomina Cornelia, d. van J. Smits en J. C. Janse; 28. Elizabeth Cornelia, d. van P. M. Berrevoets en E. M. Duinhouwer; 30. Johnny, z. van L. C. Botbijl en M. van den Berg. Overleden: 7. Cornelis Zwiep, 66 jr., echtg. van C. van Kleef; 10. Ja- coba Johanna van Kaam, 52 jr.; 12. Johanna Pieternella Hendrikse (te Zierikzee), 60 jr., wed. van B. Bol kenbaas; 13. Aart Vlasblom, 38 jr., echtg. van J. Moerman (Rotterdam); 13. Hendrikus Jacobus Schreuder, 34 jr., echtg. van A. Moerman (Delft); 13. Leendert Gerrit Bijl, 41 jr., echt. van W. K. Moerman (Rotterdam); 20. Paulina van de Velde (te Zierikzee), 69 jr., echtg. van J. H. Leendertse. Gehuwd: 4. Bertus van Popering, 26 jr. (Duiveland) en Willemina Lena Jonker, 22 jr. (Brouwershaven).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4