AGENDA NOG STEEDS „Zilveren" jubilaris A. Sies bij Koninklijke Zeelandia, Zierikzee PRIJSSTIJGINGEN sPort*ieden xeIonëellllvt Begroting provincie Zeeland voor 1971 „met vrij veel moeite" sluitend gemaakt De hulp aan Jordanië Eerste herfststorm bracht hoge vloeden in de Westhoek Thailand wil geen huurlingenleger Afscheid hoofdleidster openbare kleuterschool te Kerkwerve Veel "oede woorden en jieschenkeii Amerikaans vliegtuig: met eti i rfD r>i iinnf in 1A ZIERIKZEE, 3-10. Directie en per soneel van Koninklijke Zeelandia N.V. kwamen zaterdagmiddag voor een jubileumviering in de „Mondra- gonfoyer" bijeen. De centrale figuur was de heer A. Sies, die 25 jaar in dienst was van dit Zierikzeese be drijf. Als eerste spreker voerde Zeelun- dia-directeur M. Doelemun HJzn. het woord. Hij gaf een kluchtig over zicht van de loopbaan van de jubi laris in het bedrijf. „IJ hebt al op verschillende posten gestaan en daarmee een groot aanpassingsver mogen getoond", aldus de heer Doe- leman. Vervolgens speldde hij de ju bilaris het gouden Zeelandia-insigne op de borst en bood hem met zijn ge lukwensen een geschenk onder ecru- vert aan. „Geen sleur" Namens het personeel sprak de heer J. Willemse. Spreker merkte op dat er de laatste tijd in het bedrijf diverse jubilea zijn. „Toch worden deze huldigingen geen sleur, omdat het telkens weer om een ander mens een andere collega gaat. Het is heel persoonlijk", aldus de heer Willemse die de jubilaris vervolgens namens het gezamenlijke personeel een ge schenk aanbood. Goede woorden en een geschenk kwamen ook van de heer K. Ras mussen, die sprak namens Emulsion Holland N.V., bij welk Zierikzees be drijf - nauw met Zeelandia verbon den - jubilaris Sies ook enige tijd werkzaam was. De directeur spelt de jubilaris het goud op. (Foto: Co Berrevoets). Aan het eind van deze gezellige bijeenkomst dankte de heer Sies op humoristische wijze, - mede namens zijn aanwezige echtgenote en fami lie - de sprekers en aanwezigen voor hun vriendelijke woorden en ge schenken. DEN HAAG, 3-10. De meldingen van het bedrijfsleven inzake voor genomen prijsverhogingen blijven bij het ministerie van economische za ken binnen komen. Waren er in de eerste veertien dagen na het van kracht worden van het nieuwe prij- zenregiem op 1 augustus jl. 75 prijs verhogingen gemeld, begin septem ber waren het er ongeveer 200 en op 23 september was het aantal geste gen tot 394. Hiervan hielden er 167 verband met stijging van externe kosten, terwijl 227 met rentabilitcits- redenen werden gemotiveerd. Eén (van twee) Portugese echtparen uitgewezen SCHIPHOL, 2-10. Blijkens mede- deling van het PSP-Kamerlid H. Wiebenga, die de kwestie van de twee Portugese echtparen nauwlet tend heeft gevolgd, heeft de advies commissie vreemdelingenzaken aan de minister van justitie de raad ge geven een van de twee echtparen, nl. Machado Wazoa de Almeida en zijn vrouw, het land uil te zetten en het andere echtpaar, Fernando George Vidal Ferreira, een voorlopige ver blijfsvergunning te verstrekken. De beide mannen waren vorige week naar ons land gekomen, waar zij zich bij de vreemdelingendienst meldden en enkele dagen later arri veerden op Schiphol hun beide vrou wen. alle twee in verwachting. Dit tweetal is een week lang vast ge houden. ZIERIKZEE, 3-10. Ondanks een stjjging van de uitkering uit het pro vinciefonds met ruim 12 is het „slechts met vrjj veel moeite gelukt" de begroting van inkomsten en uit gaven voor 1971 sluitend te maken, met een vrjj krappe raming van de post voor onvoorziene uitgaven. Dit in tegenstelling met 1970 teen de be groting een vry gunstig beeld ver toonde. Aldus constateren Ged. Staten van Zeeland in hun toelichting op de be groting voor 1971. Het college merkt op dat in tegenstelling tot de ge meenten de provincies geen com pensatie ontvangen uit het provin ciefonds voor de salarisverhogingen. De provincies moeten deze stijgende lasten zien op te vangen uit het nor male accres van inkomsten en tot dusver is dit mogelijk geweest, door dat de uitkeringen uit het provin ciefonds, als gevolg van hogere be lastingopbrengsten, nogal eens mee vielen. Het college merkt verder op dat door enerzijds stijging van lonen en prijzen en anderzijds een in omvang toenemen van de bemoeienissen van het provinciaal apparaat - industri alisatie, milieubeheersing, cultuur, recreatie en dergelijke - de uitgaven van de provincie steeds toenemen, zonder dat door een evenredige stij ging van de rijk^uitkering tegenover staat. Een steeds groter percentage van de uitkering uit het provincie fonds is nodig om de salariskosten te dekken. Dit probleem doet zich ook bij andere provincies voor. Er worden voorbereidingen getroffen om deze aangelegenheid in interpro vinciaal verband te bespreken. Een ander onderdeel van het be leid dat G.S. met zorg vervult, zijn de wegen. In het bijzonder de onder houdskosten stijgen onrustbarend, terwijl de onderh'uodsbijdragen, die uit de opbrengst, ingevolge de wet ^uitkeringen wegen worden ontvan gen, hiermee geen gelijke tred hou den. De meerdere kosten voor de tertiaire wegen en de overige (waar onder quartiaire) wegen, voor zover in onderhoud bij de provincie, ko men geheel ten laste van de pro vinciale begroting. Het tekort van de wegendienst moet voor 1971 weer ruim f 500.000 of 20 pet. hoger wor den geraamd dan vorig jaar. De (ontwerp)-begroting 1971 sluit met een post onvoorziene uitgaven van f 907.299,00. De raming van de uitkering uit het provinciefonds is hierbij gesteld op f 16.416.896,00 (12 pet. meer dan de raming voor 1970). Politie moest hard optreden in Sitlard SITTARD. 4-10. In het Sittardse uitgaanscentrum is het zaterdag avond tot ongeregeldheden gekomen. In het café „Don Quichotte" kwam het tot een hoogtepunt, toen de po- liie omstreeks tien uur slaags raakte me 20 jongelui. De gemoederen raak ten zo verhit, dat er acht arrestaties moesten worden verricht. De politie stelt een nader onderzoek in naar de juiste toedracht. BEN HAAG, 2-10. Het Nederland se Rode Kruis begint deze week met de verscheping van grote voorraden hulpgoederen, die door de Neder landse regering ter beschikking zijn gesteld vcor de hulpverlening aan de slachtoffers van de gebeurtenis sen in Jordanië. Op giro 777 van het Nederlandse Rede Kruis is thans 150.000 gulden voor hulp in Jordanië gestort. Zoals bekend heeft het Nederlandse Rode Kruis al grote voorraden bloedplas- ma naar Jordanië gezonden en be kostigt het de uitzending van drs. S. Bakker, die in Beiroet en Amman als medisch coördinator van het in ternationale comité van het Rode Kruis zal optreden. Ankerdratlen van zandzuiger knapten WEST EN SCHOUWEN, 3-10. De herfst, nog maar enkele weken oud, bracht ons de eerste storm. Geluk kig geen al te zware storm, want het was vrijdag juist springtij en onwil lekeurig denken we dan terug aan de rampzalige 1 februari-nacht van 1953, toen bijna de zelfde weersom standigheden zich voordeden. Het heeft vrydag en zaterdag wel flink gespookt met in de nacht de hoogst gemeten waterstand, n.l. 2.74 N.A.P. Het gevolg was dat het water op de havcnplateau's kwam te staan. Veel eigenaars van visboten haalden hun scheepjes hoger op of draaiden ze de haven uit om ze naar de win terstalling te vervoeren. De andere schepen kregen een extra lijntje ter voorkoming van het op drift gera ken. Het hoge water trok veel be langstelling. Zaterdagmiddag knapten een paar ankerdraden van een der zuigers die werkzaam zijn bij de aanleg van het tweede eiland in de mond van de Oosterschelde. Een sleepboot ver trok uit Burghsluis en kon de be manning van boord halen en de boot weer verankeren. Het tweede eiland nog voornamelijk bestaande uit op geperst zand heeft heel wat te ver duren gehad en is een stuk kleiner geworden. De Noordwester blies pre cies op de flanken van het eiland en hapte flinke stukken weg. De duinen kregen ook hun eerste ne derlaag te incasseren en tegen het geweld van de hoge vloed moesten ze het afleggen. De vloeiende verbin ding met het strand is bijna overal verbroken en de vertikale, afgeknotte lijn toont duidelijk dat de eerste storm flink heeft huisgehouden. Zo hier en daar zal wel een appel tje of peertje afgewaaid zijn doch de kweker zal er niet zo rouwig om zijn dan in vroegere jaren, gezien de prij zen. Of de hagelbui die zich zater dagmorgen omstreeks half acht bo- vn Burgh ontlastte nog schade heeft gedaan is niet bekend. Ton gedoofd Vermoedelijk is ten gevolgde van de storm de grote Verkenningston Brouwershavensche Gat, sinds zater dag gedoofd. Ook de golfrfteetpaal Ooster, eveneens in het Brouwersha vensche Gat opgesteld, is door de ge volgen van de storm buiten werking gesteld. Deze paal doet dienst als golf meetapparaat en beschikt over een t.v.-zender waarvan de signalen op de vuurtoren worden opgevan gen en in een kaartsysteem omgezet. Deze gegevens worden verder ver werkt ten behoeve van de Dienst Deltawerken. Gebleken is dat de duinafslag het ergste is tussen Middenpad en Ver klikker!' en te Westenschouwen, hoe wel niet in de mate van voorgaande jaren. Bij de vuurtoren is praktisch niets weggeslagen want hier staan de- palenrijen als een zeker schild te gen de' hoge vloeden. Hoog water te Burghsluis. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Toeneming werkloosheid in de Verenigde Staten WASHINGTON, 3-10. De werk loosheid in de Verenigde Staten heeft in september de grootste omvang sinds meer dan zes jaar bereikt en volgens de Amerikaanse regering zal er voor het einde van het jaar geen verbetering in de toestand komen. Het werkloosheidspercentage is vol gens berekeningen van het Ameri kaanse ministerie van arbeid geste gen van 5,1 in augustus tot 5,5 in september: De vorige keer dat het zo hoog stond was in januari 1964. Het, aantal werklozen bedroeg toen 5,6 procent van de werkende bevolking. In september waren 4,3 miljoen Ame rikanen werkloos tegen in augustus 4,2 miljoen. BANGKOK, 2-10. De voormalige Britse kolonel Michael Hoare, die bekend is onder de bijnaam „Gekke Mike", heeft de x-egering van Thai land een huuxTingenleger van 5000 man aangeboden om te helpen bij de strijd tegen de communistische guer- i-illasti-ijdex's. Dit is vrijdag door het Thaise ministerie van defensie be kend gemaakt. De regering van Thai land heeft dit aanbod echter van de hand gewezen. Kolonel Hoare, die in Dublin is ge- boi-en en officier in het Britse leger is geweest, heeft in het begin van de jaren zestig een huurlingenleger in Kongo geleid. Het dodental bij Nasser's begrafenis CAIRO, 4-10. Tijdens de demon straties bij de begrafenis van presi dent Nassex-, vorige week donderdag, zijn in Cairo en in andere Egyptische steden in totaal 48 mensen overleden, veelal doordat zij in de massa stik ten of onder de voet werden gelopen. Honderden werden gewond, van wie er ongeveer 80 nog in ziekenhuizen behandeld worden, aldus de Egypti sche minister van sociale zaken, mi nister Hafez Badawi. De Egyptische regering heeft be sloten de nabestaande familieleden dezelfde financiële hulp te verlenen als aan militairen die sneuvelden in de strijd tegen Israël. SILVER PLUME, 2-10. In de Ame rikaanse staat Coloxado is een vlieg tuig met een „football"-ploeg van de universiteit van Wichita aan boord tegen een berg gevlogen. Het ongeluk heeft aan 29 mensen het leven gekost. Er waren elf over levenden. Onder de slachtoffers zijn 22 leden van het rugby-team van de universiteit van Wichita in Kansah en twee spox-tofficials met hun vrou- wen. Van de vier leden tellende be manning, onder wie twee stewaxdes- sen, overleefde alleen de tweede pi loot het ongeluk. Orkaan op Barbados BRIDGETOWN. 3-10. Een tropi sche orkaan heeft in het eiland Bai-- bados aan twee mensen het leven ge kost. Meer dan 8000 mensen zijn dak loos gewoi'den. De aanhoudende storm en zware regenval hebben aardverschuivingen en ovei'stxomin- gen veroorzaakt in de hoofdstad Brid getown en op andere delen van het het eiland. Op sommige plaatsen staat meer dan twee meier water. Om verlichting taak van schoolhoofd 'UTRECHT, 3-10. „Elke poging tot onderwijsvernieuwing is van tevoren tot mislukken gedoexnd als er geen leiding aan gegeven kan woiden door het schoolhoofd. Zolang het schoolhoofd tevens klasse-onderwij zer is, kan van een effectieve werk wijze geen sprake zijn. Het kind is de dupe". Dit zei de heer A. A. van djer Leei\ voox-zitter van de functiegroep hoof den van scholen van de Protestant- Chi-istelijke Bond van Ondexwijzend Personeel op de jaarvergadex-ing van de werkgroep in Utrecht. Maandag 5 oktober Zierikzee Mondiagon, 2 uur, filmmiddag Inter kerkelijk Delluberaad. Huis van Nassau, 8 uur, open wed strijden om het snelschaakkam pioenschap van Ziei'ikzee. Dinsdag 6 oktober Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur Ver. van Oudleerlingen Tuinbouwwintercur- sus. Haamstede Recreatiezaal Ger. Kerk, 2.30 uur, afdeling Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Woensdag 7 oktober Zierikzee Mondiagon, 2.15 uur. afd. Schouwen, Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Jannewekken 23, 8 uux*, bestuurs- verga'dering korfbalvereniging „AU Ready". Gei-. Verenigingsgebouw, 8 uur, Gei\ Vrouwen ver. Dagelijks op de hoogte van het saldo van uw rekening via REKENINGEN met dagafschrift Formulieren en overboekingen geheel kosteloos NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Echtpaai' Viedenbiegt-v. d. Berge te Haamstede vierde vijftigjarige echtvereniging HAAMSTEDE, 5-10. Onder grote belangstelling vierde vrijdag het echtpaar Vredenbregt-v. d. Berge in restaurant „De Zeemeermin" haar 50-jarige echtvereniging. Ulrich Vre- denbregt en Hubrina v. d. Berge, wonend aan de Zandweg, vormden 50 jaar geleden een echtpaar dat ge heel op een agrarisch fundament werd geschoeid. De heer Vredenbregt was afkomstig uit Schiedam waar zijn moeder werkzaam was bij de waterstokerij van Lou Verton wiens zoon Johannis later op de Hogezoom een bloemis terij begon. Mevrouw Vredenbregt werd in Noordwelle geboren en de familie kwam later naar Haamstede. Zij betrokken na hun huwelijk een woning in de z.g. „Brakke", tegen over de smitse van de heer Kloet. Beiden hebben hun gehele leven hai-d gewerkt: hij in de landbouw o.a. bij de familie Kloet-Overbeke op de boerderij „De Driehok", later bij Tonis Flohil op Biesterveld en van daar in de tuinderij van de familie Kloet-Overbeke en ten slotte in de bloemisterij van de familie Jonker aan de Hogezoom. Mevi-ouw Vx-eden- bregt werkte overal waar haar hulp gevi-aagd werd: bloembollenpellen, aai'dappelen rapen, fruit plukken, wai*en bijkomstige werkzaamheden, want ze had diverse werkhuizen en zo werkte ze 25 jaar lang als werk ster bij de familie Boot aan de Meel dijk. Altijd was ze bereid om te hel pen en menigeen in Haamstede en Bui'gh is haar daar nog dankbaar voor. Samen hebben zij hun huwelijk tot iets gi-oots gemaakt wat resul- teei-de in de bouw van een eigen wo ning aan de Zandweg. Een voor beeld van wat in de oude tijd moge lijk was en waar menigeen uit deze tijd een vooi-beeld aan kan nemen. In de „ZeemeeiTnin" kwamen velen waaronder-familie,- kennissen en bu- ren, hun gelukwensen aanbieden. Het echtpaar Vredenbregt-v. d. Bex- ge was dan ook diep ontróerd door deze gi-ote belangstelling. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Plechtigheid in verenigingsgebouw KERKWERVE. 3-10. Zaterdag avond hadden zich in het vereni gingsgebouw te Kerkwerve de kleu ters van de openbare kleuterschool en een groot aantal ouders en andere belangstellenden, waaronder de heer S. Franckc, burgemeester van Mid- denschouwcn en de heer M. L. Hoo- genboom, wethouder van de gemeen te Middcnschouwcn, verzameld om afscheid te nemen van mejuffrouw L. L. E. Berrevoets, hoofdlcidstcr van de openbare kleuterschool, in ver band met haar benoeming tot lerares Engels bh Het nijverheidsonderwijs. Nadat de pi*esidcntc van de ouder- commissic, mevrouw E. A. J. van Langeraad-Wijsman allen hartelijk welkom had geheten werd het woord gevoel d door burgemeester Fi'ancke. Deze bi'acht eerst een woord van dank aan de oudercommissie voor hel initiatief en de oi'ganisatie van dit afscheid, waarvoor de tijd van vooi bci'eiding bijzonder kort was ge weest. De burgemeester meende te mogen vaststellen, dat in Kerkwerve wel niemand blij om dit afscheid zou zijn, wat niet wegneemt dat men wel verheugfd zal zijn over de promo tie die mejuffrouw Berrevoets heeft gemaakt. Zij felicitcei'de haar daar dan ook van harte. Namens de ge meente Middcnschouwcn sprak de bui'gemcester zijn giote erkentelijk heid uit voor de wijze waai'op me juffrouw Berrvoels gedux-endc vier jaar de leiding van de opcnbaic kleuterschool heeft gevoerd. Hij overhandigde haar namens de ge meente een stoffelijke blijk van waardering. Goede samenwerking Hierna sprak de heer II. A. Schip per en woord van dank voor de pret tige wijze van samenwerking. Vier leei-lingcn van de openbare lagere school „Piinses Irene", te weten: Al fred Mccr'dink. Rien v. d. Ouden, Tonny Hendriksc en Marleen Cas- hoek droegen hierna een gedicht voor met bcti'ckking tot dit afscheid. Deze kinderen vertegenwoordigden elke jaargang die bij xncjuffx'ouw Berrevoets op school wören geweest en thans op de lagere school gaan. Mevrouw Bil-v. d. Wekken spi'ak hierna een woord van dank lot me juffrouw Berrevoets namens de ou- dei'commissie en overhandigde haar en tinnen bord. Mevrouw van Langeraad voei'de hierna het woord namens alle oudex-s en kleuters en bracht mejuffrouw Beriovoets dank voor het vele en vaak tijdrovende werk aan dc kleu- tcischool. Zij wenste de scheidende jufiouw het aller! 1 te in haar nieu we beti'ekking en overhandigde haar een plakboek met alle mogelijke werkstukjes van de kleuters, met fo to's van dc school en met de hand tekeningen van allen die deze avond aanwezig waren. Tot slot sprak mejuffrouw Berre voets een woord van dank aan allen die deze avond hadden georganiserd en haar hadden toegesproken en voor de ontvangen attenties. Tevens bracht zij dank aan allen, die op welke maneer ook hadden medege werkt haar werkperiode in Kerk werve tot een prettige tijd te maken. Door het overhandigen van dc sleutel van de school droeg mejuf- fx'ouw Berrevoets symbolisch de lei ding over aan haar opvolgster me vrouw Kristclijn-Hagcsteijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2