DE ZIERIKZEESCHE COURANT V.S. BEREID MIDDELLANDSE-ZEEVLOOT TE VERSTERKEN Jarring schort bemiddelingspogingen op De land- en tuinbouw en de 400 gulden Officieren grepen naar de macht in Bolivia Westduits-Pools verdrag verwacht De „wiebeltax" Golda Meir voor V.N.-vergadering Nixon in Spanje Militairen worden luchtgendarmes De Amerikaanse troepen in Europa Elf doden door bosbranden aan Rivèra Voorstel om impasse Parijse vredesbesprekingen te doorbreken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 5 oktober 1970 127ste jaargang Nr. 20752 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken tl, Zierikzee, Postbus 1, tel. (OHIO) 22SS, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,—; per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. m dit nummer: De storm op Schouiven-Duiveland Nixon in Ierland LIMERICK, 4-10. President Nixon die een bezoek brengt aan de Ierse republiek, heeft zondagavond in Li merick verklaard dat hü bereid is de Amerikaanse Zesde vloot in de Middellandse zee te versterken, in- dien haar positie van gewicht in het gebied door andere mogendheden zou worden aangetast. De president zei dat zgn huidige bezoek aan West-Europa hem ervan heeft overtuigd dat het van essen tieel belang is dat de Verenigde Sta ten bltfven voldoen aan hun ver plichtingen in het Middellandse zee gebied. „In het geval dat andere mogend heden of marinestrijdkrachten de positie van de Zesde vloot bedreigen, moet de V.S. bereid zijn maatregelen te hemen ter versterking van de vloot", aldus Nixon. De president zei tegen verslaggevers dat zijn reis naar West-Europa hem ervan overtuigd heeft dat de Zesde vloQt onmisbaar is voor de Amerikaanse verantwoor delijkheid in de Middellandse zee. Om de vrede Hij zei zijn reis ondernomen te hebben om de vrede te versterken, in het bijzonder in het gebied van de Middellandse zee in het licht van de stabiliteit in het Midden-Oosten. De bedreiging van de vrede in het Het Midden-Oosten NEW YORK-TEL AVIV. 2-10. V.N. bemiddelaar dr. Gunnar Jarring zal zijn pogingen om vrede in het mid den-oosten te bewerkstelligen op nieuw formeel opschorten, zo is in diplomatieke kringen bij de Verenig- Advertentie fWHTYPm Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage 1ST A Oosterland Telefoon (01114)495 de Naties gezegd. Jarring keert te rug naar Moskou waar hij ambassa deur van Zweden is. De besprekingen begonnen op 25 op basis van het plan van de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken Rogers maar raakten vrijwel meteen in het slop na Israëls be schuldigingen over de verplaatsing door Egypte van luchtdoelraketten dichter naar het Suezkanaal. Israël weigert verdere besprekingen zolang, de wapens niet worden teruggehaald maar Egypte ontkent bestandsschen dingen te hebben gepleegd en be schuldigt op zijn beurt Israël. Naar verluidt heeft de dood van president Nasser de kwestie dusda nig verder gecompliceerd dat men een voortzetting op het ogenblik van de pogingen om tot overeenstemming te komen kansloos acht. DEN HAAG, 3-10. Tussen vier van de zes in de hoofdafdeling sociale za ken van het Landbouwschap samen werkende organisaties is overeen stemming bereikt over een advies aan partijen bij de regionale CAO's voor de akker- en weidebouw en de veehouderij over een uitkering van 400 gulden. Geadviseerd wordt aan vaste ar beiders van 23 jaar en ouder op 16 oktober en 1 december een uitkering te verstrekken van telkens 200 gul den, aan losse arbeiders een gedeel te van dit bedrag naar rato van de duur van hun dienstverband in 1970 met de werkgevers bij wie zij op de genoemde data werkzaam zijn. Aan de CAO-partijen wordt geadviseerd - de uitkering in aanvullende CAO's vast te leggen. Twee van de zes organisaties, de -Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond (KNBTB) en het Ko ninklijk Nederlands Landbouw-Co- mité (KNLC) verzetten zich tegen dit vastleggen in de CAO's en kon den het niet over het advies eens zijn. Midden-Oosten is volgens hem geen conventionele, zoals een bepaald land zou doen in een openlijke actie tegen een ander land. De Amerikaanse president zei dat, zoals de zaken nu staan, er geen sprake van is dat de V.S. hun aan deel in het Atlantisch bondgenoot schap zullen beperken. Een derge lijke beperking kan slechts geschie den op basis van een multilaterale beperking zei hij. Het afvalwater in het Eenis-Dollartgebied GRONINGEN, 3-10. Nog voor het begin van het nieuwe jaar zal een gezamenlijk Duits-Nederlandse standpuntbepaling worden uitge bracht m.b.t. de maximale opname capaciteit van industriëel afvalwater in het Eems-Dollartgebied. Tevens zal dan bekend worden gemaakt hoe dit gebied voor lozing van afvalwa ter tussen de landen wordt verdeeld. Daarna zal elke regering zelf kun nen uitmaken hoe dat gebied zal worden gebruikt. Het Midden-Oosten Warm onthaal voor COLIJNSPLAAT. Dit is één van de honderd uit de Oosterschelde opgehaalde altaren, afkomstig uit 'een uit de tweede eeuw daterende Romeinse tempel, gew\)d aan de vruchtaarheidsgodin Nehalennia. Bij toeval werden - gelijk gemeld - enige tijd geleden, delen van de tempel door een visser geborgen. Men is de zaak toen grondig aan gaan pakken, met het gevolg, dat men nu kan spreken van „de archeologische vondst van de eeuw". Tijdens zijn reis naar Europa is hij tot de conclusie gekomen dat alle leiders die hij heeft gesproken - ook maarschalk Tito - het Amerikaanse vredesinitiatief in het Midden-Oos ten van harte steunen. Verlenging van het bestand aan het Suezkanaal goed mogelijk; de vooruitzichten van na 6 november is volgens hem heel de onderhandelingen zijn momenteel echter niet zo goed. Het plan voor een reis naar Euro pa, het Midden-Oosten en het Mid- deilandse-zeegebied ontstond nadat er irrationele elementen waren op getreden, die tot een conflict tussen de grote mogendheden hadden kun nen leiden. Dit gevaar zal de ko mende maanden nog blijven bestaan, aldus Nixon. Over Spanje zei de Amerikaanse gebied bezig is zich onder de eerste president dat dit land op economisch rijen in Europa te scharen. Het uur is nabij waarop het economische en politieke isolement van dit land zal worden beëindigd. BONN, 5-10. In Bonn begint van daag (maandag) de op een na laatste ronde van het Westduis-Poolse over leg over een normalisering van de onderlinge verhoudingen. Volgens de Westduitse onderhan delaars onder de voormalige staats secretaris Duckwitz hoopt men een basis te vinden voor de reis van mi nister van buitenlandse zaken Scheel naar Warschau op twee november. Het is de bedoeling dat de minister uit Bonn en zijn Poolse ambtgenoot Jedrychowski dan een verdrag para feren. Van Poolse zijde verklaarde delegatieleider Winiewicz zondag bij zijn vertrek uit Warschau te ver wachten dat men het deze week in Bonn eens zal worden over de defi nitieve verdragstekst. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 3-10. Bij de Tweede Kamer is het reeds in de miljoenen nota 1971 aangekondigde wetsont werp inzake de „wiebeltax" inge diend. Deze wet moet de mogelijk heid openen om op grond van con juncturele overwegingen, de loon- en inkomstenbelasting, de vennoot schapsbelasting, de omzetbelasting en de bijzondere verbruiksbelasting op auto's en de benzineaccijns teza men tijdelijk te verhogen of te ver lagen met een gelijk percentage van maximaal vijf. Gemeente-ambtenaren en de 400 gulden TILBURG, 3-10. De stafmedewer kers en directie van het provinciaal opbouworgaan Noord-Brabant heb ben besloten om indien ook rijks ambtenaren en gelijkgestelden een uitkering /.uilen ontvangen die ver gelijkbaar is met de eenmalige uit kering van 400 gulden, in navolging van het initiatief van hoogleraren en wetenschappelijke medewerkers van de T.H. in Eindhoven, de uitkering niet zelf te accepteren, maar te be stemmen voor een investeringspro ject in het kader van de ontwikke lingssamenwerking. Zij vinden het belang hiervan in geen enkele ver houding staan tot verdere opvoering van hogere inkomens in Nederland. JERUZALEM, 4-10. De Israëlische premier, mevrouw Golda Meir, zal deelnemen aan de plechtigheden ter gelegenheid van het 25-jarige be staan van de Verenigde Naties en een rede uitspreken voor de alge mene vergadering, zo is zondagavond in Jeruzalem officieel bekend ge maakt. De reis van mevrouw Meir zal ongeveer tien dagen duren. Het Israëlische kabinet heeft daar zon dag zijn goedkeuring aan gehecht. MADRID, 3-10. Aan het begin van een 21 uur durend bezoek aan Spanje is president Nixon door een grote menigte een enthousiast welkom be reid. Meer dan een miljoen Span jaarden wuifden hem en generaal Franco hartelijk toe toen zij in een open wagen door de straten van Ma drid reden. Nixon was duidelijk on der de indruk en alsof het een Ame rikaanse verkiezingscampagne be trof beantwoordde hij met beide ar men geheven de toejuichingen. Latei- vertelde Nixon ook tegenover ver slaggevers dat „het erg opwindend" was" en dat hij „nog nooit zo'n grote menigte had gezien". DE KINDERBIJSLAG DEN HAAG, 3-10. Dit jaar voor het eerst komt op de aanvraagfor mulieren voor kinderbijslag een vraag voor omtrent de dienstbetrek king van de echtgenote. Deze vraag is opgenomen met het oogmerk „slui merende" rechten op die bijslag tot gelding te doen brengen. Gedacht is o.m. aan zelfstandigen, wier echtge note in dienstbetrekking werkzaam is of aan werknemers, die niet over alle dagen van kwartaal aanspraak op kinderbijslag kunnen maken. Al dus heeft minister ir. P. J. Lardinois als minister van sociale zaken ad interim geantwoord op schriftelijke vragen van de Kamerleden Maenen en mejuffrouw Kok (beiden KVP). „Artis moet blijven" AMSTERDAM, 3-10. Wellicht heeft de actie „Artis moet blijven" er me de toe bijgedragen, dat het aantal bezoekers aan de dierentuin in de maand september tot een record hoogte is gestegen. Er zijn 50.000 mensen meer aan de poort geweest voor een toegangskaartje dan in de zelfde maand van vorig jaar. In to taal werden 142.000 bezoekers ge teld. LA PAZ, 4-10. Ongeveer honderd officieren van het garnizoen in La Paz, het grootste van Bolivia, heb ben zondag in een radio-uitzending gezegd dat zg president Alfredo Ovanda Candia zullen afzetten, zij zeiden de steun te hebben van leger eenheden elders in het land. Minister van defensie generaal Lafuente verklaarde enige minuten later over een ander radiostation dat de strijdkrachten trouw blijven aan de president en dat de opstand zal worden neergeslagen. Ook de 600 man sterke presidentiële wacht ver klaarde Gvando trouw te zullen blij ven. Minister Lafuente verzocht het Boliviaanse volk „de straat op te gaan om de revolutie onder generaal Ovando Candia te verdedigen" en drong er bij de „voornaamste orga nisaties" op aan de opstand te be strijden. De 54-jarige president Ovando Candia kwam een jaar geleden na een staatsgreep van het leger aan de macht. De afgelopen maanden heb ben zowel linkse leiders als rechtse WASHINGTON, 3-10. Het Ameri kaanse ministerie van defensie zal op grond van het nieuwe anti-ka pingsplan van de regering 800 mili tairen recruteren die dienst gaan doen als luchtgendarme. Dit is in Washington bekend gemaakt. De mannen zullen rechtstreeks gaan ressorteren onder het ministerie van vervoer. WASHINGTON. 2-10. Amerikaan se senatoren hebben vrijdag een be ginselovereenkomst van de Navo- landen om bij te dragen in de kosten van de Amerikaanse troepen in Eu ropa tot, volgens hen, een bedrag van 300 miljoen dollar als veel te weinig van de hand gewezen. De republikeinse senator Charles Percy zei dat de Europese landen meer moeten bijdragen of dat anders het congres volgend jaar stappen zal nemen om het aantal van 300.000 Amerikanen in Europa drastisch te verminderen. De democratische senator Mike Mansfield zei: „300 miljoen dollar is een peuleschil vergeleken bij de 14 miljard dollar elk jaar", die de troe pen de Amerikaanse schatkist kos ten. TOURS, 3-10. De internationale commissie voor de bescherming van het Rijnwater is in Tours voor de 27ste keer bijeengekomen. De com missie besteedde vooral aandacht aan de veiwuiling van de Rijn door ohloorhoudende stoffen uit de kali- ummijnen in de Elzas. Men over woog de mogelijkheid het afval van de mijnen gedeeltelijk op te slaan of per boot naar de Noordzee te trans porteren. DRAGUIGNAN, 5-10. De bosbran den die sinds drie dagen de Franse Rivièra teisterden, zijn op één na bedwongen, zo heeft de brandweer van het departement Var maandag ochtend bekend gemaakt. Het vuur heeft aan elf mensen het leven gekost, terwijl 2 ernstig ge wonden zijn. Naar schatting 10.000 ha bos, struikgewas en wijnstok ver officieren bittere kritiek op hem ge had. Sinds mei heeft zijn regering enige kabinetscrises gekend. Vorige maand kwam het in de voornaamste Boliviaanse steden tot studentenon lusten waarbij zes doden vielen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De moeilijkheid met punc tualiteit is dat de mensen den ken dat je niets anders te doen hebt. Vervuiling van Rijnwater Slecht weer boven Napels NAPELS, 2-10. Boven Napels en omgeving hebben donderdag zwafe stormen gewoed, die gevolgd wer den door hevige regenval. Auto's werden door rukwinden opgenomen en in zee gesmeten. Hierbij verdronk een man van zesentwintig jaar. Win kels in de lager gelegen delen van de stad zijn ondergelopen. Grote stukken land in de omgeving van Napels staan blank. Zeventig gezin nen moesten worden geëvacueerd. loren gegaan. Volgens het hoofd van het departementale bestuur zal het 25 jaar kosten om de landbouw te herstellen. Twee van de doden vielen als ge volg een brand die werd veroorzaakt doordat twee jongelui een gestolen auto in brand staken. Zij zijn in hechtenis genomen. De overgebleven vuurhaard be vindt zich nabij het dorp Tanneron. Verwachting tot dinsdagavond: Najaarsweer Veel bewolking met nu en dan buien; weinig verandering in temperatuur; matige tot krachtige, $an de kust af en toe harde zuidwestelijke wind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een drge periode van min stens 12 uur: 40 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 6 okt. Zon op 6.48, onder 18.07. Maan op 13.59, onder 20.27. Eerste kwartier: 8 okt. (5.43). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 6 okt. 6.11 v.m. 18.32 n.m. BROUWERSHAVEN 6 okt. 6.04 v.m. 18.21 n.m. Doodtij: 10 ókt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Met de regelmaat van de klok trekken op het ogenblik frontale storingen over het land, waarmee duidelijk blijk gegeven wordt van het ingetreden najaarsseizoen. Een depressie die voor de eerstkomende etmalen van grote betekenis is voor het weer in Nederland lag maandag morgen ten zuiden van IJsland en trekt langzaam oostwaarts. In de westelijke luchtstroming tussen deze depressie en een gebied van hoge luchtdruk nabij de Azoren wordteen frontale storing meegevoerd, die naar het zich laat aanzien maandag in de avond hier zal passeren. Ook aan de achterzijde van het front zal het dinsdag buiig en onbestendig weer blijven. Politieke zelfmoord LYON, 2-10. Bij het verkoolde li chaam van een jonge Tsjechoslo- waak op een kade in de Franse stad Lyon is een bord aangetroffen met de tekst „Ik kan niet langer meer ver van mijn land leven. Alvorens te sterven denk ik aan mijn landge noten die in gevangenissen zitten. Leve het vrije Tsjechoslowakije". LIMERICK, 5-10. President Nixon zal binnenkort - mogclgk aan het einde van deze week - een nieuw voorstel bekend maken, dat bedoeld is om de impasse bg het Vietnamese vredesoverleg in Pargs te doorbre ken. Dit heeft de New Yorksc za kenman John Mulcahy verklaard, in wiens woning In de Iierse plaats Limerick het Amerkaansc staats hoofd zondag besprekingen heeft ge voerd met de leider van de Ameri kaanse delegatie in Pargs, David Bruce. Hoewel de woordvoerder van het Witte Huis, Zicgler, verklaarde dat het niet de taak van Mulcahy was om verslag uit te brengen over Hot besprokene, sprak hij diens uitla tingen niet tegen. Voor de juistheid hiervan zou ook kunnen pleiten dat Nixon komende week een ontmoeting zal hebben met de leiders van de twee grote partijen in het Congres. Ook zou het staats hoofd van plan zijn, een verdere te rugtrekking van Amerikaanse troe pen uit Vietnam aan te kondigen. In dit verband wijzen waarnemers er op, dat er op drie november in Ame rika verkiezingen worden gehouden. Bezoek aan kerkhof Op zijn laatste dag van zijn bezoek van acht dagen aan Europa gaat Nixon naar ccn klein verwaarloosd kerkhof van de Quakers in Timahoe, 30 km ten noordwesten van Dublin, waar een verre Ierse voorvader van hem begraven moet liggen. Deze voorouder was Thomas Milhous, een arme boer, de enige naam die van de Ierse tak van de familie van de president te vinden is. Zijn vrouw, wier meisjesnaam Pat Ryan is, heeft, daarentegen zondag in Ballinrobe, in het Ierse graafschap Mayo, wel 500 Ryans ontmoet die zeggen nog familie van haar te zijn. Na besprekingen met president De Valera en premier Lynch reist Nixon terug naar Washington, waar hij om ongeveer één uur maandagnacht (Ned. tijd) moet aankomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1