TUINMAN I iDootcrse tapijten DEURLOO - ZIERIKZEE I DE ZIERIKZEESCHE COURANT DIT VINDT U NERGENS! „Berber" tapijt VERGROTING WESTEUROPESE DEFENSIE-INSPANNING Jeugdige inbrekersbende werd opgerold De Sow jet-Unie en liet Midden-Oosten Nixon en Tito zijn het eens „Tijgerkooien" in Griekenland? Miljoenen rouwende Egyptenaren bij begrafenis Abdel Nasser ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 2 oktober 1970 127ste jaargang Nr. 20751 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v/h Lakenman 6, Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: De kabelbaan voor sluitgat Brouwersdam BRUSSEL, 1-10. De ministers van defensie van de tien Europese Navo- landen z(jn donderdag in Brussel tot de conclusie gekomen dat de Euro pese landen een groter deel van de verdediging van West-Europa op zich moeten nemen. In december zullen zij de Verenig de Staten een voorstel doen dat be oogt te voorkomen dat Amerika zijn aandel in de Westeuropese defensie vermindert. Dit heeft de Nederland se minister van defensie, W. den Toom, donderdag na afloop van de ministers vergadering meegedeeld. Alle ministers hebben erkend dat de Verenigde Staten een te zwaar deel van de gemeenschappelijke de- fensielast dragen, en hebben er mee ingestemd dat de Europese landen hun inspanning dienen te vergroten. De komende maanden zal worden overlegd in welke vorm, en in welke mate, de Europese Navo-landen hun defensie-inspaning zullen vergroten. Kosten Men zou de Verenigde Staten, die jaarlijks in totaal 14 miljard dollar (Advertentie) Prachtig zuiver wol (kamerbreed) voor de zeer voordelige prijs van 159,— per ineter en GRATIS gelegd! Komt en overtuigt U van de kwaliteit! Uw adres voor alle soorten kamerbreed tapijt: Mol 19 - Zierikzee - Telef. 2887 Tijdens de verbouwing verkoop achter de winkel CAIRO. Egyptische regeringsleiders brengen een laatste groet aan hun overleden president door met gehe ven vingers verzen uit de Koran op te zeggen.V.l.n.r. vice-president An war Sadatpartij-leider Hoessein el Shafie, partij-leider Aly Sabry, mi nister Hassan Touhamt. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De moderne echtgenoot vindt dat de plaats van de vrouw in haar huis is en hij verlangt dan ook van haar dat ze er onmiddelijk na haar werk heengaat. Besluit defensieministers tien Europese NAVO-landen: betalen voor de legering van ca. 310.000 man troepen in West-Europa (afgezien van het gemeenschappelij ke infrastructuurprogramma) een bepaald bedrag kunnen betalen, al leek dit minister Den Toom politiek minder juist omdat Europa dan de indruk kan wekken Amerikaanse huurlingen in dienst te hebben. De Westeuropese landen zouden ook een tegemoetkoming kunnen verlenen in de zgn. local costs (huis vesting etc.), of hun bijdragen aan het gemeenschapplijk infrastruc tuurprogramma kunnen verhogen. De Verenigde Staten betalen thans 29,6 procent van de kosten van dit programma, Nederland neemt 4,87 procent voor zijn rekening, hetgeen, aldus minister Den Toom, nog niet één procent van de defensiebegroting is, of minder dan 40 miljoen gulden. De percentages van de overige landen zijn België (5,3), Canada (6,3), Denemarken (3,5), West-Duitsland (25,0), Griekenland (0,75), Italië (7,5), Luxemburg (0,2), Noorwegen (2,98), Portugal 0,36), Turkije (1,27) en En geland (12,0). i Advertentie miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiim Nieuwe collectie E Telefoon (01110) 2825 iTiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiifT ZURICH. Sedert enige dagen worden de luchthavens Kloten (Zurich) en Cointrin (Genève) extra bewaakt door Zwitserse militairen, die zich zelfs hebben ingegraven langs de betonbanen om eventuele acties van Palestijnse commando's te kunnen voorkomen. Veel bewolking met buien; vrij koud; matige tot krachtige, aan de kust harde of stormachtige noordweste lijke wind. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturenvan 1 tot 5 gra- den onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 3 okt. Zon op 6.43, onder 18.14. Maan op 10.14, onder 18.38. 4 okt. Zon op 6.45, onder 18.12. Maan op 11.33, onder 19.02. 5 okt. Zon op 6.47, onder 18.09. Maan op 12.50, onder 19.37. Eerste kwartier: 8 okt. (5.43). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 3 okt. 4.46 4 okt. 5.13 5 okt. 5.37 v.m. 16.55 n.m. v.m. 17.23 n.m. v.m. 17.54 n.m. BROUWERSHAVEN: 3 okt. 4.24 4 okt. 4.55 5 okt. 5.26 v.m. 16.40 n.m. v.m. 17.08 n.m. v.m. 17.42 n.m. Springtij: vrijdag 2 oktober. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Een storing, die zich donder dag boven de oceaan ontwikkelde tot een actieve stormdepressie trok daarbij snel oostwaarts, zodat ten gevolge van de sterk toegenomen wind het bijbehorende koufront reeds in de nacht ons land passeerde. Dit ging gepaard met regen en buien, maar na de passage van het front traden in de ochtend enige flinke opklaringen op. De noordwestelijke wind zal naar het zich laat aanzien nog wel enige tijd stand houden. Drukstijgingen die van IJsland naar hel oosten doorzetten maken het waarschijnlijk, dat in de nabije toe komst de wind verder zal ruimen. De buienactiviteit kan tijdelijk weer toenemen, zodat de vooruitzichten een perspectief van vrij wisselvallig weer bieden. Jongetje overreden WAPSE, 1-10. Het zesjarig zoontje van de familie Oosterkamp in Wapse nabij Steenwijk, is donderdagmiddag van achter een vrachtauto de weg opgelopen en door een personenauto aangereden. Hij is donderdagavond in het ziekenhuis in Meppel aan zijn verwondingen overleden. Het ongeval gebeurde doordat de 21-jarge motorrijder G. F. M. Tulp uit Grootenbroek achter op een voor gesorteerde personenauto reed. Zo wel de bestuurder als de 20-jarige duopassager W. Bakker uit Hoorn werden over de auto heen geslingerd en door een tegemoetkomende per sonenauto verreden. Beiden waren op slag dood. Verwachting tot zaterdagavond: TILBURG. 1-10. Voor meer dan honderdduizend gulden aan goede ren van uiteenlopende aard en enige duizenden guldens aan geld, blijken vijftien jongelieden in de maanden december van het vorig jaar tot en met augustus van dit jaar bij elkaar te hebben gestolen. Bovendien werd voor vele tiendui zenden guldens schade veroorzaakt door het vernielen van etalageruiten het kraken van panden en het be schadigen van gestolen auto's. In groepjes gingen de vijftien op pad de jongste was zestien jaar, het me rendeel rond de twintig en de oudste 36 jaar. Deze, L. S., een leraar, moet hebben gefungeerd als de grote in spirator. De buit bestond voorname lijk uit juwelen, technische en elek trische apparaten, antiek, levens middelen, etc. De inbraken werden gepleegd in Tilburg, Hilvarenbeek, Uden, Breda, Gilze en Rijen, Oir- schot, Zandvoort, Oosterhout en Middelburg. Door het vervalsen van betaalche- ues en het verzilvei-en daarvan kon den zij aan contanten komen. Van de vijftien aangehoudenen zijn er in- CAIRO, 1-10. Temidden van mil joenen rouwende Egyptenaren is donderdag in Cairo het stoffelijk overschot van president Gamal Ab- del Nasser ten grave gedragen. De plechtigheden begonnen om acht uur, toen de kist met een hef- schroefvliegtuig, begeleid door drie andere helicopters, van het paleis van de republiek naar het eiland Ge- zirah in de Nijl werd gebracht. Daar had de toenmalige overste Nasser ten tijde van de staatsgreep van 1952 zijn hoofdkwartier. In dit ge bouw werd toen de actie tegen ko- ing Faroek voorbereid, die later Nas ser aan de macht zou brengen. Vervolgens werd het stoffelijk overschot, wederom met een heli kopter, vervoerd naar het gebouw van de raad van de revolutie. Voor het met bloemen overdekte gebouw plaatsten enige officieren de kist, overdekt met de Egyptische vlag, op de affuit van een kanon, getrokken door zes Arabische paarden. Om 9.20 uur zette de stoet zich in beweging. Onder de tonen van de treurmars van Chopin, gespeeld door een mili taire kapel, trok de stoet langzaam naar de Gamal Abdel Nassermoskee middels dertien, elf uit Tilburg en de beide anderen uit Lichtenvoorde en Grave, aan de officier van justi tie voorgeleid. BELGRADO, 1-10. De presidenten Nixon en Tito zijn het er over eens dat vreedzame en gerechtvaardigde oplossingen van internationale pro blemen beter kunnen worden bereikt door onderhandelingen dan door confrontatie. Dit blijkt uit een com muniqué dat ze hebben uitgegeven na afloop van besprekingen in Bel grado over de belangrijkste interna tionale kwesties zoals het midden oosten, zuidoost-Azië, de betrekkin gen tussen oost en west en de Euro pese veiligheid. Ook werd gesproken over de betrekkingen tussen de Ver enigde Staten en Zuid-Slavië en de problemen van de ontwikkelingslan den. waarin het stoffelijk overschot werd bijgezet. Voortdurend herhaalde de Egypti sche radio een oproep tot de rou wenden om zich te beheersen tenein de de begrafenis een zo waardig mo gelijk verloop te laten. Langs de route hoorde men de li tanie „Er is geen andere god dan Al lah" en de naam van de overledene. In de stoet, voorafgegaan door 5.000 kadetten van de militaire school, liepen o.a. groepen officieren van de legers van Soedan en Libië. De af fuit 'werd begeleid door veertig ge neraals van het Egyptische leger. Verder zag men generaal Mohamed Nguib, de officiële leider van de staatsgreep tegen Faroek, die later plaats moest maken voor Nasser. Ook andere leden van de groep offi cieren van de coup van 1952 liepen mee. Bij het hoofdkwartier van de „Arabische Socialistische Unie" - de enige partij die in Egypte mag wer ken - eindigde het officiële gedeelte van de plechtigheid. Tegen die tijd was de stoet, die al enige malen door het opdringende publiek tot staan was gebracht, geheel vastgeraakt. Talrijke toeschouwers probeerden de kist aan te raken, waardoor het CAIRO, 1-10. Radio-Cairo heeft donderdagavond een boodschap van prem. Kosyging van de Sowjet-Unie voor het Egyptische volk omgeroe pen waarin de Russische leider zegt door regering en partij gemachtigd te zijn Egypte te verzekeren van de voortduring van de Russische poli tiek met betrekking tot Egypte. De Russische politiek is er voorts opgericht „de belangen van de Ara bische volkeren te beschermen in hun gerechtvaardige strijd tegen het imperialisme, voor de versterking van hun onafhankelijkheid en ter verhoging van hun defensief poten- tiëel te versterken". De Sowjet-Unie is voorts voor de vestiging voor vrede in het Midden- Oosten. „Wij zijn er zeker van dat het ver lies van president Nasser hoe groot hij ook was, uw gelederen niet zal tot een handgemeen kwam met de politie. De koetsier van de affuit sloeg met een lange zweep op de menigte in om de weg vrij te maken. Ook. werden de pantserwagens ge bruikt om ruimte voor de stoet te krijgen. Om kwart over twaalf bereikte de stoet tenslotte na veel oponthoud de moskee, waar sjeik Mohammed el Faham, de hoofd-imam van de AI Azhar-universiteit, de rouwdienst leidde. Egyptische generaals droegen de kist de moskee binnen. Daar wa ren inmiddels de familie en de offi ciële gasten gearriveerd. Voor de op dringende menigte werden de deuren gesloten. Bij de tocht door de stad zouden verscheidene mensen in het gewoel zgn vertrapt. Terwijl buiten de mos kee politiemannen en militairen alles in het werk stelden om de reusach tige menigte in bedwang te houden, werd het stoffelijk overschot van Nasser in de moskee bijgezet. Over eenkomstig het Islamitisch gebruik werd het lijk uit de kist genomen en zo in het graf gelegd. Met een hoorn signaal werd daarop aangegeven dat de plechtigheid was afgelopen. verzwakken en geen leegte zal scheppen waarop uw vijanden al hun hoop hebben gevestigd". „Op het moment dat wij de laatste eer aan president Nasser bewijzen, verklaren wij dat wij met u zijn. Dat is de wil van onze partij en van ons volk", aldus Kosygin. WASHINGTON, 2-10. Twee Ame rikaanse senatoren hebben onthuld, dat zij bericht hadden ontvangen van een Griekse gevangene, een zeke re Alexandros Panagoulis, dat in Griekenland „tijgerkooien,, zouden bestaan zoals die enige tijd geleden in de Zuidvietnamese gevangenis van Con Son zijn aangetroffen. Zij hebben de Amerikaanse rege ring verzocht een onderzoek in te stellen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington heeft meegedeeld, dat het ministerie over geen middel be schikt om na te gaan of deze gevan gene inderdaad mishandeld is en of zijn gezondheidstoestand slecht zou zijn. Rouwbeklag aan V.A.R. van Tweede Kamer DEN HAAG. 1-10. De voorzitter van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, mr. J. J. F. M. van Thiel heeft donderdag aan de ambassadeur van de Verenigde Arabische Repu bliek in Brussel een brief gezonden waarin hij uit naam van de Tweede Kamer uiting geeft aan diepe gevoe lens van sympathie in deze dagen van rouw voor het volk van de Ver enigde Arabische Republiek. Twee doden bij verkeersongeval MONNIKENDAM, 1-10. Donder- dagmorgen omstreeks half acht zijn bij een verkeersongeluk op de Rijks weg Amsterdam-Hoorn ter hoogte van Monnikendam twee personen om het leven gekomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1