Is de midi-mode al doorgedrongen tot kaas uit't vuistje? eneer ^ianoen, incognito Freriks N.V. Oosterland ontving installatie-opdracht van Genie Speciale droger op bedrijf te Renesse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 1 oktober 1970 Nr. 20750 OOSTERLAND, 29-9. De N.V. H. G. Freriks te Oosterland ontving de zer dagen een belangrijke installa tie-opdracht van de Genie van het Nederlandse leger, dat wil zeggen van de Centrale 2\dministratie .af gekort C.V.A. Deze C.V.A. heeft een omzet van ca. 000 miljoen gulden per jaar. Voor de omvangrijke admini stratie wordt een geheel nieuwe mo derne computerruimte gebouwd in Alphen a. tl. Rü«- H. G. Freriks N.V. te Oosterland heeft van het Ministe rie van Defensie de opdracht ont vangen alle installaties te leveren en te monteren die er voor moeten zorgen dat de computer kan worden ontvangen. Voor de nodige energie die de in stallaties zullen gebruiken zal een elektrische installatie worden aange bracht met een totaal schakelvermo gen van 200 K. Volt Amp. met een spanning van 220/380 Volt. De warmte die de computers ontwikke len, moet worden afgevoerd even als de warmte van de verlichting. Dit vereist een airconditioning in stallatie die ook weer gesplitst is in twee aparte secties. Voor elk sys teem één. Ingewikkelde elektrische en lucht druk regel in gen zoggen ervoor dat bij storing van één van deze secties automatisch de andeie sectie het werk overneemt. Hierdoor is het mo gelijk in de computerruimte een konstante temperatuur van 21° C met een kleine tolerantie te handha ven. Deze temperatuur is noodzake lijk om een goede werking van de computer te garanderen. Het totale koelvermogen hiervoor benodigd is 80.000 kcal/h per uur, bij een lucht verplaatsing van 28.000 m:i per uur. De luchtbehandelingsinstallaties zor gen er tevens voor dat de luchtvoch tigheid steeds een goede waarde heeft, terwijl de lucht ook van stof wordt gereinigd. Om vergissingen te voorkomen, is de computer zo danig beveiligd dat deze niet kan worden ingeschakeld vóórdat de air conditioning installaties werken. Van het 600 m- grote gebouw is de eigenlijke computerruimte 200 m- groot. In het overige deel worden ondergebracht de opslagplaatsen voor de magneetbanden en het pa pier, ruimte voor de operators, Voor 35 jaar ruimte voor het administratieve per soneel, machinekamer voor een luchtbehandelingsinstallatie. Boven dien wordt er nog een speciale te lexkamer ingericht, waarmee de ca. 25 grote en kleine magazijnen ver spreid over het gehele land recht streeks verbonden zijn met de cen trale administratie. Systeem-vloer In de computerruimte wordt door N.V. Freriks een Comel"systeem- vloer binnen een tolerantie van 2 mm nauwkeurig horizontaal aange bracht. Dit is nodig voor een juiste opstelling van de computer. Onder deze systeemvloer zal koellucht voor de computers worden gevoerd. Een metalen plafond, voorzien van meer dan 17.000 gaatjes per m- zal ervoor moeten zorgen dat een gedeelte van de 28.000 m;t lucht tochtvrij over de ruimte wordt verdeeld. In de admi nistratieve ruimten wordt een cen trale verwarmingsinstallatie aange bracht. Door Freriks N.V. zal tevens een ultra modern brand beveiligings systeem worden geïnstalleerd, die onmiddellijk alarm slaat zodra de temperatuur in het gebouw te hoog wordt of zodra er enige rookontwik keling optreedt. Deze apparatuur is zo gevoelig dat het roken van een sigaret al binnen zeer korte tijd een alarm geeft. Het werk dient in fe bruari 1971 gereed te zijn en dan zal de C.A.V. beschikken over een zeer modern computercentrum. De voor hot voeren van de gigan tische administratie benodigde com puters worden geleverd door UNIVAC, afd. van Sperry Rand Holland N.V. te Amserdam. De twee identieke installaties, type UNIVAC 9300, vertegenwoordigen het aller modernste op de computermarkt te koop is. Zij hebben b.v. magneet- draadgeheugens, waarin tiendui zenden cijfers en letters tijdelijk voor verwerking opgeslagen kunnen worden. De cyclustijd bedraagt slechts 600 nano seconden, hetgeen wil zeggen dat de computer een cij fer of letter in minder dan 1 mil jardste seconde uit het geheugen kan opdiepen of daarin kan opber gen. Het rekenen gaat navenant snel, elektronisch snel namelijk. Voor de in- en uitvoer van gegevens worden snelle magneetbandeenhe den gebruikt. Er kunnen per seconde niet minder dan 34.000 letters of 68.000 cijfers van of op de magneet band gelezen of geschreven worden. De totale bewaarcapaciteit per band bedraagt enkele miljoenen cijfers en of letters. C.V.A. zal op den duur enkele tientallen magneetbanden als achtergrondgeheugens in gebruik hebben. Uiteraard moeten er ook veel gegevens op papier vastgelegd worden. Beide computers hebben hiervoor een zeer snelle regeldruk ker. In totaal kunnen er ongeveer 150.000 cijfers en letters per minuut afgedrukt worden. Intussen bewijst deze belangrijke opdracht voor de N.V. H. G. Fre riks wel dat de industrie op Schou- wen-Duiveland meer en meer van de grond komt en dat ook het klei ne Oosterland hierin een flink deel bijdraagt. Immers, de N.V. Freriks, meer dan 8 jaren gespecialiseerd in deze modeine technieken, draagt er tee bij dat vanuit Oosterland in Ne derland belangrijke installaties tot stand komen. DEN HAAG. Het doel van de nieu we spelling is de eenheid te bevorde ren in doelmatige schrijfwijze. Het schijnt velen nog niet duidelijk te zijn hoe het met de vereenvoudigde schrijfwijze zal gaan. Als de wet aan de minister van onderwijs de be voegdheid zou geven om de nieuwe schrijfwijze voor te schrijven, zou den er direkt al heel wat problemen :ijn opgelost. Maar zolang dit nog niet het geval is, blijven er moeilijk heden bestaan. ZIERIKZEE. In een pand aan de Oude Haven alhier heeft de heer F. M. een nieuwe dameskapsalon ge opend. In de salon staan de aller nieuwste elektrische apparaten voor permanent wave etc. De dames kun nen hun coiffure aan een expert toe vertrouwen. ZIERIKZEE. Advertentie. Goedge keurde witte Eigenheimers, Z. Blauw en Z. Zwart. Advertentie. Dokter adviseert Fif ty Fifty sigaretten. Indien u bemerkt dat andere sigaretten uw keel prik kelen en dat u een rokershoest be gint te krijgen, ga dan over op Fifty Fifty sigaretten. ZIERIKZEE. De vergadering van de gemeenteraad te Zierikzee nam dezer dagen afscheid van burgemees ter J. C. A. Bannink, die Zierikzee 5 jaar gediend heeft. Hij zal worden opgevolgd door jhr. mr. J. Schuur- beque Boeye. ZIERIKZEE. Zaterdag zal de „Blauwe" auto op het Havenplein een openlucht voorstelling geven terwijl er tevens een tent is met vol doende propaganda-materiaal in ver band met alcohol tijdens het auto rijden. Er wordt ook een film ge toond over alcohol in het verkeer. Deze film zal door muziek worden vooraf gegaan. ELLEMEET. Zaterdagavond hagel de het hier evenals in verschillende andere gemeenten. De hagestenen hadden een doorsnee van 4 cm. Het elektrisch uittesten van een air-conditioning regelingsinstallatie. Meer mais op Schouwen-Duiveland RENESSE, 29-9. Deze week heeft Krijger's Graan en Meelhandel N.V. te Renesse een belangrijke uitbrei ding ondergaan in de vorm van een maisdreger, waarmee een deel van de komende maisoogst op Schou- wen-Duiveland kan worden opge vangen. Reeds vorig jaar bleek er behoefte te bestaan aan een maisdroger, daar toen op Schouwen-Duiveland 35 bunder mais werd verbouwd. Mede door de goede opbrengst en prijsre- sultaten is de met mais beplante op pervlakte op Schouwen-Duiveland in vergelijking met 1969 met liefst 300 °/o gestegen, waardoor de behoef te aan verwerkingsmogelijkheden plotseling enorm zijn toegenomen. Genoemd bedrijf, dat 45 jaar geleden uit een failliete zaak werd opge bouwd past zich nu dus met aan bij de eisen van de tijd. Het werd in de loop van de tijd al meerdere malen uitgebreid en beschikt momenteel over 2500 m- overbouw, waardoor men in staat is zo'n 3000 ton op te slaan. Er wordt wekelijks 160 ton vermalen, waarvan nu 38 soorten veevoeder en 5 soorten bloem wor den geproduceerd, die hun weg naar veehouderij en bakkerij vinden. Wat betreft het produkt mais ver werkte het bedrijf reeds 1000 ton per jaar. He betrof hier echter Ameri kaanse mais, die nu dus voor een ge deelte zal worden vervangen door de „eilandelijke". De nieuwe maisdro ger, waarin het vochtgehalte van de mais van 35 a 40 °/o tot 16 17 °/o zal moeten worden teruggebracht, kan 40 ton bevatten. Men hoopt, dat deze nieuwe verwerkingsmogelijk heid een stimulans voor de maisteelt op Schouwen-Duiveland zal beteke nen. Stijgende vraag naar telefoonaansluitingen DEN HAAG, 30-9. De nettovraag naar telefoonaansluitingen zal, naar wordt verwacht, in de periode 1970 tot en met 1975 1.000.000 zijn. Dit aantal ligt tien procent hoger dan op grond van prognoses van midden vo rig jaar werd voorzien. Aldus zegt minister drs. J. A. Bakker van ver keer en waterstaat in zijn beschou wingen over het beleid van P.T.T. op middellange termijn in de dinsdag gepubliceerde P.T.T.-begroting 1971. Eind 1969 was het aantal telefoon aansluitingen in ons land 2.001.000. Eind 1970 zal dit aantal zijn toege nomen tot 2.176.000 en eind 1971 tot 2.371.000. (Advertentie) Onze moderedactrice deelt mee: 'Wij kennen geen mode dictatuur. De lengte van kaas- uit-het-vuistje wordt over gelaten aan de persoonlijke keuze. Wij vinden zowel het korte mini-brokje als de langere midi- en maxi-plakken erg geschikt voor iedere leeftijd. Wat de kleur betreft: het goud geel van onze elegante kazen sluit wonderwel aan bij de donkerbruinen en aubergines van dit najaar.' Dus u hoort 't. Kaas uit 't vuistje staat u als altijd perfèct, Overval «p bejaarde vrouw NUMANSDORP, 30-9. De politie van Numansdorp heeft dinsdag de 21-jarige P. B. uit deze plaats gear resteerd, die in de nacht van maan dag op dinsdag heeft ingebroken in een woning in de Kerkstraat in Nu mansdorp. Het huis wordt bewoond door een 76-jarige ongehuwde vrouw en haar 81-jarige broer. De vrouw, die wakker werd en alarm wilde slaan, werd door de inbreker in het gezicht geslagen en de keel dichtge knepen, waardoor zij het bewustzijn verloor. Haar broer, die doof is, merkte niets van de overval. De in breker ging er met 100 gulden van door, maar kon al na negen uur ge grepen worden. Wat biedt de BEELDBUIS? DONDERDAG 1 OKTOBER. NED. Vanavond begint dan echt het winterseizoen. Eerst een fabel- krantachtige serie met verschillende dieren. Na het journaal de een paar weken geleden begonnen nieuwe se rie Wat een familie. Het huwelijk tussen de weduwe en de weduwnaar is voltrokken. Het was een fijne trouwpartij maar nu komen de zor gen van het dagelijkse leven. Carol merkt dat haar dochter erg niest en ze vraagt zich af of het dochtertje mischien alergisch is voor de nieuwe situatie. De serie met de camera op jacht is een natuurfilm die vanavond het dierenleven in het moeras be handelt. Na het journaal een al wat oudere serie, ill. De dief van Was hington. Een romantisch opdrachtje voor Alexander. De memoires van een maitresse van vele voorname personen moeten gekopieerd worden en of Alexander ze even in handen krijgen wil. De juffer zelf voelt er niet zo bijster veel voor. Het pro gramma Kla-vier laat niet alleen hel klaxher zien maar ook de bespelers ervan. Dick Schallies, Frans Eisen, Ruud Bos en Polo Haas. In de Jerry Lewis show ontvangt de Amerikaan se grappenmaker enkele gasten, zo als de beeldschone aktrice Janet Leigh en een van de Osmond bro thers die we al zo goed kennen van de Andy Williamsshow. Vervolgens het zigeunerorkest van Egon Males- cu dat de kijkers bezig houdt met muziek die prettig in het gehoor ligt. Als soliste treedt op het Zuid- Afrikaanse meisje met de Hongaarse naam, nl. Ilonka Biluska. Tot slot van de avond een programma van Sal Tas „Waar gaat het om" met zijn visie op het dagelijks leven. Na het laatste journaal van Teleac de twee de les Engels voor gevorderden. H_ED. II. De Woefs en de Lamaars als het nieuwe kinderprogramma, het journaal, Den Haag vandaag, Van gewest tot gewest, Tips van het na tionaal buro voor toerisme en nog eens het journaal. Frits van der Poel gaat èèn heleboel meningen geven over van alles in de tien minuten die hij hiervoor kreeg en dan voor de liefhebbers van the gold old Stan Laurel en Olivier Hardy, een film met lach-, gier-, gooi- en smijtwerk, getiteld Men-o-War. Vandaag is het dertig jaar geleden dat in Peking de Chinese communistische volksrepu bliek werd uitgeroepen. In die tijd zal er wel erg veel in het Chinese rijk zijn veranderd maar we weten er erg weinig vanaf omdat de volks- repbliek China haar grenzen herme tisch gesloten houdt. Deze film. kwam er wel doorheen. Een eresa luut aan de bouwers van de brug over de Wangtsekiang met Mao aan het hoofd. Van China naar de kunst. Het is een filmportret van Jacque- Vrijdag 2 oktoberr Ned. I, 20.45 uur: Con Amore met medewerking van Marco Bakker. line de Jong. Jacqueline is nog een jonge vrouw die in Parijs woont en werkt. Ze schildert niet alleen maar is nog revolutionaire ook en de ka bouters hebben veel van haar ge leerd. Henk Biersteker in Dubio, achter welke titel zich een reeks stu- diogesprekken verschuilt tussen men sen die over bepaalde standpunten levensgrote meningsverschillen heb ben. Na het laatste nieuws een afle vering van Teleac nl. het eerste deel van de kursus Biovisie. DONDERDAG 1 OKTOBER. NED. I: 18.45 De Woefs en de La maars: 18.55 Journaal; 19.04 Den Haag vandaag; 19.09 Van gewest tot gewest; 19.49 Tips van het nationaal buro voor toerisme; 20.00 Journaal; 20.20 Er was nog wat; 20.30 Men O' war; 20.50 21 jaar Rood China; 21.40 Jacqueline; 22.20 Dubio; 22.50 Jour naal. NED. II: 18.45 De Woefs en de La maars; 18.55 Journaal; 19.04 Wat een familie; 19.28 Met de kamera op jacht; 20.00 Journaal; 20.20 De dief van Washington; 21.10 Kla-vier 21.25 Jerry Lewissho'w; 22.05 Egon Malescu speelt; 22.27 Waar gaat het om; 22.42 Journaal. VRIJDAG 2 OKTOBER. NED. 1. Na de Woefs en de La maars en het journaal de Evangeli sche Omroep met een nieuwe quiz. Voorts een film van de Moody Insti tute of Science en wel het geheim van de drie klokken. Dat zijn dan de menselijke hersens die in feite een volmaakt alarmsysteem vormen, de boomkrekel die nauwkeurig de lijd kan bepalen. Na het tweede journaal Hier en Nu. Con Amore is een pro gramma dat het pas getrouwde echt paar Marco Bakker en Patricia Mad den in elkaar zetten en vertolkten rond het thema „De liefde". Nieuw is het programma „Trend", een pro gramma voor mensen tussen de acht tien en dertig jaar. Een heleboel mu ziek en eigentijdse problemen en ook Artis, modehuizen e.d. worden be handeld. Farce Majeure begint van avond in het nieuwe seizoen met zijn bekende medewerkers. Tot slot van de avond Psalter, een programma rond psalm 85. NED. II. Na de Woefs en de La maars en het journaal in het kort, Ter Visie en daarna het intieme le ven van de albatros. Het is een heel merkwaardig dier dal zeer groot is en een erg hoge leeftijd bereiken kan. De albatros zwerft eigenlijk over de hele aardbol. Na het journaal span ning en intellect met Ironside. In „Lift voor een dubieus blondje" ont popt een lief meisje zich als een ge nadeloze feeks en probeert een on schuldige voor het zaakje te laten opdraaien. Dat is niet fair en Iron side probeert er dan ook wat aan te doen. „Kort en klein", ideeënpro- gramma in een nieuw gewaad.je. Nico Knappert heeft zijn ploeg je' bij el kaar weten te houden. Daarna van Koos Postuma een klein uurtje voor u. Het zal wel een soort Willem Duys worden maar dan met wat po litiek erin en zo. VRIJDAG 2 OKTOBER. NED. I; 18.45 De Woefs en de La maars; 18.55 Journaal; 19.04 De daad bij het woord; 19.28 Het geheim van de drie klokken; 20.00 Journaal; 20.20 Hier en nu; 20.45 Con Amore; 21.30 Trend: 22.15 Farce Majeure; 22.40 Psalter; 22.45 Journaal. NED. II: 18.45 De Woefs en de La maars; 18.55 Journaal; 19.04 Ter visie 19.30 Het intieme leven van een al batros; 20.00 Journaal; 20.20 Ironside 21.10 Ombudsman; 21.35 Kort en klein; 22.15 Een klein uur voor U 22.25 Journaal. FEUILLETON Hij legde de hamer neer en wiste zich het zweet van het gezicht. „Nou?" Wat denkt u ervan?" De vrouw sloeg vol bewondering de handen in elkaar. „Nee maar. dat is prachtig, meneer Vlaming. Een timmerman had het niet beter kunnen doen. Dat ziet er weer ste vig uit, he?" Hij knikte, tevreden over haar lof. „Ja, zulke karweitjes vind ik leuk. Als u nog meer op te knappen hebt, zegt u het maar". Ze knkite nogmaals en toen kwam er een ondeugende flikkering in haar ogen. „Zo te zien kunt u beter met een hamer omgaan als met de schrijfmachine, meneer Hansen," stelde ze op zachte toon vast. Vlaming schoot in een lach. „En of. O, ik kan wel typen, hoor. Maar ik denk dat ik eerder een stuk of wat zomerhuisjes neerzet, dat één boek schrijf." „Onder bepaalde omstandigheden kunnen zomerhuisjes nuttiger zijn dan boeken," filosofeerde de vrouw. „Maar, ehhet eten staat op ta fel. Gaat u mee?" Hij keek haar verbaasd aan. „Be doelt u, dat Ze knikte zeer beslist. „Natuur lijk. U hebt de hele morgen hier ge werkt. Het minste, wat wij daar te genover kunnen stellen is, dat u bij ons komt eten. Of ehhet kan natuurlijk zijn, dat zulks niet in overeenstemming is met de standing van meneer Hansen. „U bent. een grappenmaakster, juffrouw Ankie. Hindert niet, ik heb geen lange tenen. En u hebt groot gelijk, hoor. Had ik u en uw zuster maar niet voor dc gek moeten hou den." „Geeft niets. Gaat u mee?" 's Middags liep Jan Vlaming in gezelschap van de twee zusters langs de andere huisjes, bekeek ze van binnen en af en toe maakte hij een korte aantekening. Overal moest wat opgelapt of vernieuwd worden en hij stelde zich meteen bereid om dit alles voor de dames in orde te maken. Na het broodeten, waarvoor hij ook zeer uitdrukkelijk was uitgeno digd, hadden de twee vrouwen in de keuken een onderonsje, waarna er afgewassen werd. De man was in tussen weer met de boekhouding verder gegaan en cijferde. Na een uurtje had hij enkele fouten ont dekt, die hij verbeterde en was tot de slotsom gekomen, dat er in ieder geval één jaar te veel belasting was betaald. Hij wees Cillie Boshoven op hetgeen hij ontdekt had. De vrouw knikte begrijpend. „Dus dit zou be tekenen, dat we zo'n kleine twee honderd gulden teveel betaald heb ben?" „Ja juffrouw Cillie. Zodra ik dc nieuwste tabellen heb kan ik het precies, op de cent naükeurig, uit rekenen. Dan zal ik wel een brief schrijven nar dc inspecteur. Ik wil wedden, dat u binnen een paar maanden dit geld terug krijgt". Ankie kwam met de koffie binnen, waarna ze f.clf ook ging zitten. Dc zusters keken elkaar met een blik van verstandhouding aan. Toen vroeg Ankie opeens aan Vlaming, die bezig was een pijp te stoppen: „Meneer Vlaming, m'n zuster weet nu ook, dat dit uw werkelijke naam is, dus wordt het voortaan meneer Vlaming. U weet natuurlijk dat op 1 mei aanstaande dc huur van „De Rietvink" voor u eindigt. Op 6 mei door FRANK VAN FALCKENOORT krijgen we de eerste gasten. Als ik niet onbescheiden ben, mag ik dan vragen, wat uw toekomstplannen zijn?" Hij keek naar Ankie en vandaar naar Cillie, die verstrooid in haar koffie roerde. Schouderophalend antwoordde hij naar waarheid: „Daar heb ik eigenlijk nog niet bij stil ge staan, juffrouw Ankie." Ze keek enige tijd naar de man, die nu een lucifer aanstreek en vuur in zijn tabak zoog. „Hoe vond u het deze maanden in Dorringen?" „Ik heb, behalve het pak slaag dan alleen prettige herinneringen. Vooral de laatste weken." „De kwestie is, meneer Vlaming," vervolgde Ankie ndenkend. „dat u natuurlijk niet in „De Rietvink" kunt blijven wonen. Maar wc gaan u - aangenomen, dat u wilt blijven - ook niet op straat zetten. Ons huis hier is groot genoeg en we hebben een mooie slaapkamer beschikbaar. Vandaag hebben we gezien, dat u handig bent. Wij, Cillie en ik, heb ben dit met elkaar besproken, niet Cil? U mag na 1 mei hier blijven. Dan kunt u die slaapkamer krijgen en.... ch.... u kunt hier dan te vens in de kost komen. Als u dan de boekhouding wilt bijhouden en u be reid bent om dc nodige karweitjes hier te verrichten, zoals u vanmor gen gedaan hebt, willen we u er ook graag voor betalen. We hadden ver leden jaar al iemand in dienst wil len nemen, ziet u? Maar je kunt. te genwoordig zo moeilijk iemand krij gen. Wat denkt, u ervan, meneer Vlaming? Ik hoop, dat ik u niet be ledigd heb. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7