EERSTE BEWONERS IN BOUWPLAN-WEST GESLEUTELD" Kanaaltunnel kan in 1978 klaar zijn Veel kritiek op boete-verhogende bepaling van de ZEGAM Trekkingsbijeenkomst grote loterij Stichting Sportcentrum ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Mndat 1 oktober 197» Nr. 2975» Zierikzee groeit ZIERIKZEE, 29-9. Het is nog even niet de ogen knip peren, maar de Zijpestraal ligt in het nieuwe bouw plan-West, de eerste vier huizen waarvan dinsdag, in het kader van een nogal uitgebreid ceremonieel, wer den „hesleuteld". Het betekende dat burgemeester D. IV. Kastelein ter plaatse de sleutels overhandigde aan de bewoners van de vier eerste huizen. Eerste gelukkige - zij kreeg de meeste belangstelling - was de uit Delft afkomstige mevrouw K. J. Boodt-Gordijn, die bezig is haar gloednieuwe plan-West-huis in te richten. Links kijkt zij door de brede ramen, naar de verre zeedijk en over de Miereweg heen naar de St. Lievensmonstertoren, die zoveel spits op zijn gerestaureerd torenlijf zet. Bij elkaar geen onaardige plaats om te Zierikzee van woonstart te gaan. temeer daar de huizen een goede afwerking, een riante indeling en c.v. hebben, tegenwoordig het non plus ultra van modern wonen. Mevr. Boodt-Gordijn neemt de sleutel in ontvangst. Ook de drie andere families - Bruijnes, Weverwij k en Sebel - kre gen op deze gedenkwaaridge „sleu teldag", hun metalen symbool van het eigen huis, alles onder goedkeu rend toezicht van de velen, die di rect indirect bij de bouw zijn be trokken, voorop uiteraard voorzitter en bestuur van „Beter Wonen", de utiliteitsveeniging waaraan Zierik zee langzamerhand zo het een en an der te danken heeft. De „reis" naar de nieuwbouw in plan-West werd gemaakt per bus, een gestolen idee van de spoorwe gen. die met hun mini-trips ook zo veel succes hebben. Gestart van Mondragon af, keerde men daar ook weer terug en werd het goede vocht van een aperitiefje gemengd met veel spraakwater, want dat wil te Zierikzee - soms wel wat al te za kelijk bij iets feestelijks - nogal eens gestadig uit de officiële hemel val len. Dc bouw in West „Momenteel is in plan-West door „Beter Wonen" de bouw van 70 wo ningen definitief gegund en 70 hui zen zijn in een verre staat van voor bereiding. Dit gevoegd bij één be jaardentehuis met plm.110 bewoners (inclusief personeel) en 68 woningen, kan binnen een jaar op ongeveer 845 bewoners in plan-West worden ge rekend", aldus de voorzitter van de woningbouwvereniging, de heer C. Coumou, die - na een dankwoord aan burgemeester Kastelein - een kort demografisch overzicht gaf van de Zierikzeese bevolking in de loop der tijden, er aan herinnerend dat 40 a 50 jaar geleden in talrijke zeer De deur gaat van het slot. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). kleine woningen 10-14 bewoners huisden. Na de plannen Buyse en Maltha is thans het plan-West aan de orde, gestadige uitbreiding waar van wordt gehoopt. Zo zullen 70 wo ningen in de volgende fase het aan tal bewoners ver boven de 1000 doen uitrijzen. Dankwoorden Uiteraard dankwoorden op deze dag aan de architect en de aannemer (N.V. Den Hartog) de stedebouwkun- dige, de Dienst Gemeentewerken en de talrijke instanties en personen, die bemoeienis hadden en hebben met de bouw. De eerste steen voor dè huizén werd gelegd op 18 december 1969 én op 29 september 1970 wordt de eèr- ste woning bewoond. Pér dag komt IV2 woning gereed. Drie bankovervallen in Berlijn BERLIJN, 30-9. Binnen een zeer kort tijdsbestek zijn dinsdagmorgen in Berlijn drie bankovervallen ge pleegd. Tegen drie uur drongen drie mannen en een vrouw gewapend met pistolen en een geweer een spaar bank in Wilmersdorf binnen. Zij na men ongeveer 55.000 gld. mee. Kort daarop overvielen vermoedelijk de zelfde daders een spaarbank in-Tier- garten. Hier was de buit ongeveer 20.000 gld. Tegelijkertijd overvielen vijf per sonen een bankfiliaal in Friendcnau. Volgens de politie werd er ongeveer 70.000 gld. buitgemaakt. De daders hadden pistolen en een machinege weer bij zich. TERNEUZEN. De uit Sas van Gent afkomstige 33-jarige beruchte smok kelaar R. R. M. H. is uit het politie bureau in Terneuzen ontsnapt. De man werd door de Nedei'landse poli tie gezocht verdacht van een aantal diefstallen met braak. BURGERLIJKE STAND ZIERIKZEE Geboren. 23 sept. Pieternella, d. van Johnny Adriaan Marinus Kik en Pieternella van Splunter (Midden- schouwen); 23 sept. Martijn, z. van Egbert van Toledo en Maria Frank huizen (Westcrschouwen); 25 sept. Michael Johannes Leendert, z. van Lcendcrt Adrianus Barrevoets en Li vér a Lioba Caesarina Natte (Wes tcrsehouwen); 27 sept. Jacobus Jan Marinus. z. van Bartholomeus Jozef Vcrkaart en Janna Wilhelmina Be- zuijen (Zierikzee); 28 sept. Agafia Seline Viviane Beatrijs, d. van Jo hannes van Stcijn en Cornelia Trij- selaar (Zierikzee). Gehuwd. 25 sept. Andreas Fredc- rik van den Berge, 23 jr. (Wester- schouwcn) en Pieternella Maria Ver- kaart. 23 jr. (Zierikzee); 25 sept. Paul Abraham Constandse, 33 jr. (Zierikzee) en Ineke Jeanne Moer land. 24 jr. (Zierikzee); 29 sejit. Adri anus Boshoven, 25 jr. (Amersfoort) en Jacomijntje, Renshot, 23 jr. (Zie rikzee). Overleden. 23 sept. Adriaap Ver buig. 88 jr., geh. gew. met Sujtanna Verlinde (Kortgene); 27 sept. Wilhel mina Stouten, 66 jr., echtg. van Christiaan Schot (Zierikzee); 28 sept. Elisabeth Aleida Bouwmeester, 85 jr. geh. gew. met Pieter Albert Gerrit van Dijk (Zierikzee). Een speciaal dankwoord kreeg het gemeentebestuur De voorzitter hoop te dat de provinciale overheid Zie rikzee de nodige armslag zal geven om nieuwe plannen te realiseren. Een gelukwens tenslotte voor de nieuwe bewoners met hun onderdak. De burgemeester ontving een oude ets van de omgeving der eerste be woning - Balie en St. Lievensmon stertoren - en de kersverse plan- West(ters) een pakket met een „geestrijk drankje", allemaal feeste lijke accentjed op het gebeuren van de dag. Te klein volume Burgemeester Kastelein bereed zijn stokpaardje met de opmerking, dat Zierikzee met het woningtekort in Zeeland boven aan staat. In vier jaar konden slechts 112 woningen worden gebouwd. Honderd wonin gen per jaar zijn nodig, vooral om dat de stadssanering schreeuwt om een oplossing. „Zierikzee heeft te weinig gekregen en de hoop is nu op een volumetoewijzing, die staat in verhouding tot de grote behoefte. Meer dan 80 °'o der inwoners heeft een inkomen beneden f 15.000, waar uit volgt dat zij voor behuizing zijn aangewezen op de woningbouwver eniging. In West V zijn straks 266 woningen nodig. Een dankwoord past aan het adres van hen, die grond afstonden, een zaak waarvoor vooral wethuder C. Bij de Vaate zich heeft ingespannen. Gehoopt mag worden dat straks gelukkige gezin nen in West wonen en met de reali sering van huizen zij dc vereniging en in haar de voorzitter succes toe gewenst. De heer Coumou deelde aanvullend nog mede dat de N.V. Den Hartog binnenkort zijn 1000ste woning te Zierkzee zal bouwen. ..Flitsrn'' uit het buitenland SAIGON. Binnen enkele dagen zullen meer dan 2000 Amerikaanse mariniers worden teruggetrokken uit Zuid-Vietnam. Dil heeft het Ameri kaanse opperbevel in Saigon bekend gemaakt. HAMBURG. In de Westduitse deel staat Rijnland-Palts zijn werkgevers in de metaalindustrie en vakbonden woensdag een loonsverhoging van 10 procent overeengekomen. Eerder de ze week was dit reeds gebeurd in Hessen en Neder-Saksert. MOSKOU. De Russische partijlei der Breznjev is woensdag in Bakoe aangekomen. Volgens het Russische persbureau Tass neemt hij daar deel aan de feestelijkheden in verband met hét vijftigjarig bestaan van de Sow jet-republiek Azerbeidsjan. VOENGTAOE (Zuid-Vietnam); Ge neraal Creighton Abrams, bevelheb ber van de Amerikaanse strijdkrach ten, in Vietham, is woensdag onwel geworden tijdens eén plechtigheid ter ere vah de Australische troépen in Vietnam. NEW YORK, Negenentwintig van de eenendertig vrijgelaten Ameri kaanse vliegtuiggijzelaars hebben premier Golda Meir van Israël dins dagavond telegrafisch verzocht een aantal Palestijhen vrij te laten „als tegendaad én als blijk van goede wil met het oog op vruchtbare vrëdës- ondertiandelingen". SAIGON. Meer dart 800 Saigonese „hippies" zijn onvrijwillig van hun weelderige haardos ontdaan in het kadervan een politie-actie tegen „ongewenste elementenwaarbij 4.150 personen in de afgelopen twee weken zijn gearresteerd. MONTEVIDEO. Bij twee aansla gen van Tupamaros—stadsguerilleros in de Uruguayaanse hoofdstad Mon tevideo zijn twee mensen gedood en drie gewond. Volgens de politie zijn de twee doden guerrilleros. WASHINGTON. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft met 341 tegen 11 stemmen de wet op de militaire uitgaven voor het lopende fiscale jaar tot een, bedrag van 20 miljard dollar goedgekeurd. Bij de begroting zal het raketbestrijdings- st&lsel voorlopig tot twee plaatsen beperkt blijven. - BUENOS AIRES. Het Argentijnse vakverbond heeft opgeroepen tot een serie stakingen als protest tegen de sociale èn economische politiek van de regering, nadat de eis- van het verbond voor rechtstreekse bespre kingen met president Roberto Le- vingston niet was ingewilligd. KONSTANZ. Het 21ste internatio nale astronautencongres dat van 4 tot 10 oktober in Konstanz wordt gehouden, zal bijgewoond worden door bijna duizend deelnemers uit dertig landen. NEW YORK. Arabieren die in Is raël of dc door Israël bezette gebie den wonen zullen, als zij dit wensen, naar Cairo mogen gaan om daar de begrafenis van president Nasser bij te wonen. MANILLA. Dertien gevangenen zijn bij een opstand in de Filippijnse gevangenis Muntinglupa doodgesla gen. Een veertiende verkeert in le vensgevaar. Dit is door dc gevange nis-autoriteiten meegedeeld. WASHINGTON. De Griek Alexon- dros Panagoulis, die in 1969 ter dood werd veroordeeld wegen een moord aanslag op premier Papadopoulos. heeft uit zijn gevangenis een brief gesmokkeld waarin hij Amerikaan se Congresleden uitnodigt zijn le vensomstandigheden in de gevange nis te komen bekijken. AMMAN. In het vluchtelingen kamp Wahdat bij Amman is cholera uitgebroken. Rode Kruis functiona rissen hebben bevestigd dat ver scheidene cholera-gevallen zijn ge constateerd. Verwachte P.T.T.-wiiist iu 1971: f 24 miljoeu DEN HAAG, JO-9. PTT verwacht in 1971 een voordelig bedrijfsresul taat te bereiken van ruim f 274 mil joen. Uit de dinsdag gepubliceerde PTT-begroting 1971 blijkt, dat zowel de postdienst als de draadomroep nadelig exploitatiesaldi hebben van resp. ruim f 53,7 miljoen en bijna f 6 miljoen. Voordelige exploitatie saldi zijn geraamd bij telegrafie: bij na f 12 miljoen, bij de telefonie: ruim f 202 miljoen en bij de giro dienst: f 55,5 miljoen. Doordat tus sen doorberekende en betaalde rente een voordelig verschil kan ontstaan van f 64 miljoen ruim, loopt het to tale bedrijfsresultaat op tot ruim t 274 miljoen. Van dit resultaat wordt 15 miljoen aan het rijk uit gekeerd, en de rest wordt toege voegd aan fondsen en reserves, die bij het rijk zijn belegd. Onder de ingekomen stukken be vond zich een schrijven van b. en w. over de Deltastraat, een straat die door herstructuering overlast bezorgt aan derden; een zaak waarover in een vorige vergadering werd gespro ken. De heer Den Boer had uit het antwoord van b. en w. geconclu deerd dat de aannemer niet over tijd is met het werk en derhalve niet in gebreke kan worden gesteld. Er is inderdaad wel wat ongerief ontstaan voor de bedrijven, maar spreker til de daar kennelijk niet zwaar aan. De heer Linders meende te kunnen spreken van een kleine fout in het bestek, maar wethouder Bij de Vaa te repliceerde dat de zaken zo cor rect mogelijk zijn gedaan. Later komt over de weg nog een slijtlaag, evenals hier, zal straks bij het op knappen van de Calandweg ongemak ointstaan. Mejuffrouw Beije kreeg ten antwoord op een vraag, dat het éerste stukje naar het sportpark ook van een slijtlaag zal worden voor zien. Dè heer Sprengelmeijer atten deerde op het dubbel parkeren bij het ziekenhuis, waardoor de toe gangswegen worden versperd. De heer Den Boer viel hem bij; door files aan weerszijden is de passage te nauw. Uiibréiding ziekenhuis De heer Sprengelmeijer vroeg ver der naar de be-oogde uitbreiding van het ziekenhuis. De voorzitter merkte op dat hieraan alle aandacht wordt besteed. Er is contact met het ministerie. Auto op lot nr. 61078 ZIEfclKZEB, 30-9. Wie voldoen wil aan. de exacte bepalingen van de lo- téiywct, komt opdraven met een no taris, draaitrommels met cijfer pa piertjes, getuigen en meisjes die aan de trommels draaien. Dat gebeurde allemaal in de vroege avond van woensdag in dc Mondragon-foycr, waar ten overstaan van notaris D. Harsten de trekking plaats vond van de grote „Onderdak"-loterij, waarvoor 50.000 loten werden uitge geven, waarvan er heel veel - zjj het niet alle - werden verkocht. Ge tuige van het merkwaardig tafereel waren het college van b. en w., de leden van het comité en een aantal belangstellenden, die echter de win nende loten niet op zak bleken tc hebben. De trekkingsbijeenkomst stond on der leiding van de voorzitter de heer F. K. Vos, die een welkomstwoord sprak, en namens de Stichting Sportcentrum dank bracht aan dege nen, die zich met de succesvolle ver loting hebben bezig gehouden en aan het gemeentebestuur van Zierikzee voor de verleende medewerking. Ve le groepen hebben zich met de loterij ingelaten, als leerkrachten, school jeugd, U.V.V., Vrouwenbond enz. De PARIJS. 30-9. Verwacht wordt dat het werk aan dc tunnel die Frank rijk en Engeland onder het Kanaal willen aanleggen over twee jaar kan beginnen en dat de tunnel tegen 1978 kan worden opengesteld. Dit heeft Roger Mace, die optreedt 'als verbindingsman tussen de Franse ministeries die bij het plan betrok- DEN HAAG. In een ziekenhuis in Den Haag is woensdagochtend de 72- jarige mevrouw J. van Doorn-Benfer uit die stad overleden aan de gevol gen van een val die zij dinsdagavond als duopassagiere van een bromfiets maakte. IJMUIDEN. Woensdagmorgen is uit het water van de kolenhaven van Hoogovens een lijk opgehaald. Het bleek bij nader onderzoek het stoffe lijk overschot te zijn van de 53-jari- ge J. Janssen uit Arnhem. Temeer daar er over 1969 geen te korten zijn voor het ziekenhuis, zal binnenkort kunnen worden gepraat met „de top" van het ministerie. De voorzitter meende dat de par kering dan opnieuw kan bezien. De voorzitter deelde mede dat de aanbesteding van de Calandweg bin nenkort zal plaats vinden. Zegam-boctbespreking Van de zijde van b. en w. is een brief uitgegaan aan de Zegam, ter zake van een wijziging van de boete bepaling bij betaling na vervaldatum van de kwitantie. Deze boete is ver hoogd van f 3,tot f 15,In de b. en w.-brief wordt opgemerkt dat de motivering voor een dergelijke drastische verhoging ontbreekt en wordt ge-informeerd naar de rechts grond voor deze verhoging, die voor al voor minder draagkrachtigen hard aan komt. De verhoging wordt dan ook niet door het college ge-accep- teerd. Dè raad was mooi boos over deze nieuwe stunt van de Zegam. De heer Doeleman was blij met de brief en wees er op dat de betalingen feitelijk voorschotten zijn. Het leek hem on mogelijk op te betalen voorschotten boetes te leggen en dan zeker niet hoger dan b.v. bij 's Rijksbelastingen. Het kan (omdat het voorschotten zijn) in de praktijk wel voorkomen, dat men minder verbruikt dan is aan gegeven en dan krijgt men boete over iets wat niet is geleverd. Hij ried het college contact op te nemen met het ministerie en er op te wijzen bijeenkomst van thans zal wel de voorlaatste openbare zijn van de stichting, maar in de nieuwe kantine van de Kon. Zeelandia N.V. op het industrieterrein, komt eind oktober een slotmanifestatie, waarop ieder wordt uitgenodigd die aan de aktie op welke wijze dan ook heeft mee gedaan. „Er ontbreekt aan het streefbedrag nog f 35.000 en we moeten dus nog één keer diep ademhalen", aldus de voorzitter, die een beroep deed op de bevolking van Schouwen-Duiveland „het nu te doen". Burgemeester Kastelein hanteerde het woord „uniek" - zelfs in Neder land, om de actie te kwalificeren, die - tot nu toe - tot een zo groot re- sulaat heeft geleid en was het stich tingsbestuur dankbaar voor de aan pak, het enthousiasme en de vele vrije tijd, die in het projekt is gesto ken. „Deze mensen verdienen het dat de Vz miljoen bij elkaar komt, want uw aktie-is de koevoet om de subsidies voor de combinatie binnen te krijgen". De heer Kastelein on derstreepte nog eens de noodzaak de aktie vooral te zien als een regionaal gebeuren. „We zijn allen zeer trots aldus de burgemeester, en ons hart is vervuld van vreugde", ken zijn, woensdagavond verklaard. Hij zei dat de linancieringsvoorstel- len van de groep particuliere maat schappijen die de bouw voor hun re kening willen nemen rond zijn en op het ogenblik door de regeringen van Frankrijk en Engeland worden be studeerd. Volgens Mace mag worden verwacht dat de regeringen volgende maand een beslissing zullen nemen. Het vervoer van auto's door de tunnel zal met speciale treinen ge beuren. De kosten van het project worden op vier miljard frank ge raamd. Het kapitaal zal worden ver schaft door een groep Engelse en Franse ondernemingen die om fis cale redenen zal worden gesplitst in een Britse en een Franse afdeling. Een Frans-Britse particuliere maat schappij zal met de bouw worden be last. De tunnel zal te zijner tijd wor den geëexploiteerd door een open baar lichaam dat Frankrijk en En geland hiertoe zullen oprichten, al dus Roger Mace. dat een 500 procentige verhoging door een overheidsinstantie alle per ken van fatsoen te buiten gaal. Dhr. De Moor zag in het „ellendige kaar tje" van de Zegam feitelijk al een dwangbevel. In feite gaat het echter niet om een boete, maar om „admini stratiekosten" en kan men die zo maar zo verhogen? De heer Den Boer sprak van een psychologische blunder van de eerste orde. De heer Sprengelmeijer zag vooral bezwaren voor mensen die op reis zijn en be jaarden. De heer Den Boer: „de com puter spuwt de kaarten uit en de mens er achter is verloren geraakt". De voorzitter dankte voor de steun aan het college. Het verbaasde hem altijd dat er op Zegam-vergaderin- gen zo weinig bijval komt op geuite kritiek. Wethouder mr. Keuning bracht dit in verband met de goede service, die vroeger het eigen gas bedrijf gaf. Kernfaciliteiten De voorzitter maakte gewag van de landelijke door de rijksoverheid getroffen maatregel, waarbij de z.g.n. kernfaciliteiten voor verschillende gemeenten per 1 januari 1971 komen te vervallen. Onder deze gemeenten behoort ook Zierikzee en de voorzit ter vond dit een zeer kwalijke zaak. Juist nu er weer een belangrijke in dustriële aanzet is en er belangstel ling is voor de vestiging van bedrij ven en diensten te Zierikzee, komt deze intrekking van faciliteiten. Bij de be-oordeling is men uitgegaan van de foute preamisse, dat het met de industrialisatie in Zeeland wel goed zit. Dit moge gelden voor overig Zeeland, maar zeker niet voor Schouwen-Duiveland en Zierikzee. De voorzitter stelde voor een brief aan de minister en de Tweede Ka mer te doen uitgaan, maar de heer Doeleman stelde prijs op een audiën tie. Beide pogingen zullen straks worden aangewend, om de komende maatregel ongedaan te maken. De prezen Notaris Karsten begon hierna aan het „mysterieus" ceremonieel. Hij las de akte voor, waarna de heer C. Coumou de trommels ontzegelde en de draaimeisjes W. de Waal en J. v. d. Schelde kwamen opdraven, om de cijferkartons te „centrifugeren". En kele cijfers uit de ene trommel, ge voegd bij enkele uit de andere trom mel vormden samen het nummer van een winnend lot. De prijs werd daarna alweer uit een trommel ge trokken door Miss Onderdak, mej. G. van Leeuwen. Toen het allemaal gebeurd was (dc no 1 kwam bijna aan het slot), zag de prijslijst er als volgt uit: le prijs: 61.078; 2e prijs: 37.310; 3e prijs 63.257; 4e prijs: 56.099; 5e prijs: 28.352; 6e prijs: 74.824 en 7e prijs: 62.273. Naar de prijzen kan worden ge- informeerd bij de secretaris de heer A. P. den Reijer, De Cranestraat 52, Zierikzee. Tot slot sprak de voorzit-, ter een dankwoord en riep de aan wezigen een weerziens toe, eind ok tober. Miss „Onderdak"mej. G. van Leeuwen, hanteert de prijzentrotnmel. Tweede van rechts notaris D. Karsten. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE, 30-9. Voor de afwerking van de agenda heeft dc gemeente raad op de woensdagavond gehouden vergadering, de overleden erc-burger van de stad, dr. J. J. Wcstendorp-Bocrma staande met enkele ogenblikken stilte herdacht. De herdenking werd ingeleid door burgemeester D. W. Kas telein, die de grote betekenis van dr. Westendorp Bocg-ma voor dc stad schetste en diens grote kennis van deze gemeente memoreerde. De raad ging hierna over tot afwerking van dc agenda, die een twintigtal punten telde, sommige waarvan nogal wat diskussies uitlokten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3