voortreffelijke hachee DE ZIERIKZEESCHE COURANT AMERIKAANS BEROEP OP ISRAËL, JORDANIË EN EGYPTE Nederlandse arts naar Jordanië voor coördinatie van de hulpverlening Amerikaanse wapenleveranties aan Israël lekker eten tips Een goed stuk vlees hoort erbij Nederland en de ontwikkelingshulp Ramp in China? Wereldvoedselproduktie nam niet toe Israël wil het bestand voortzetten Belgische vrouw doodt haar kind Het Viermogendhedenoverleg over Berlijn Rede van Castro ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 1 oktober 1970 127ste jaargang Nr. 20750 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (OltfO) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bi| de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Vier huizen in plan-West hesleuteld Het plau-Rogers DEN HAAG, 30-9. Dc Friese arts dr. S. Bakker uit Kollum vertrok dinsdag in opdracht van het Ncdcr- landsche Roode Kruis van Schiphol per vliegtuig naar Beiroet. Vandaar zal de Nederlandse arts doorreizen naar Amman, waar hij de komende weken zal optreden als medisch coördinator bij de hulpver lening aan de slachtoffers in Jor danië onder protectie van het Inter nationale Rode Kioiis. Dr. Bakker heeft op "t gebied van de hulpver lening reeds veel ervaring opgedaan. Ook tijdens de oorlog in Biafra was hij aldaar met de hulp aan slacht offers belast. In de periode mei t/m augustus van dit jaar vertoefde dr. Bakker in Brazilië, waar hij in op dracht van het Internationale Rode Krus een onderzoek instelde naar de gezondheidstoestand van de India nen in het gebied. De resultaten van dit onderzoek zullen waarschijnlijk in de maand oktober bekend worden gemaakt. MOSKOU. Uit welingelichte Oost- curcpcse bron is vernomen, dat een samenkomst van president Nixon van de V.S. en premier Kosygin van dc Sowjet-Unie en premier Kosygin van dc Sowjet-Unie aanvankelijk voor vrijdag in Wenen „technisch" was voorbereid. Maar uiteindelijk zal deze bijeenkomst niet doorgaan, zo werd verklaard. LONDONDERRY. In dc Noordicr- se stad Londonderry is de afgelo pen nacht een bom gegooid in dc richting van een gemotoriseerde po litiepatrouille die langs de katholie ke wijk „Bogsidc" kwam. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. NEW YORK. 30-9. Dc Amerikaan se permanente vertegenwoordiger bü de Verenigde Naties, Charles Yost, heeft woensdag in dc Algemene Ver gadering een beroep op Israël, Jor danië en Egypte gedaan de vredes besprekingen op basis van het plan- Rogers voort te zetten „ondanks de tragische dood van president Nas ser". Yost legde voorts de nadruk op de noodzaak van „versterking van het vertrouwen in de integriteit van het staakt-het-vuren en „bevriezing van de militaire situatie" aan het Suez- kanaal. „De internationale gemeenschap weet dat de Verenigde Staten zich de afgelopen tijd grote diplomatieke inspanningen hebben getroost om bij te dragen aan het vestigen van een rechtvaardige en duurzame vrede in het Midden-Oosten. Hoewel recente gebeurtenissen in dat gebied - de dood van president Nasser inbegre pen - hun schaduw hebben gewor pen op de hoop". Yost zei dat V.N.-bemiddelaar Yar- ring bereid is zijn missie voort te zetten. Hij sprak dc hoop uit dat alle betrokken partijen bereid zijn „op de in juni afgelegde fundamenten voort te bouwen". De zeven Palestijnen ZURICH, 1-10. De zeven Paiestij- ncn, onder wie Leila Chaled, wier WASHINGTON, 30-9. President Nixon heeft van het Amerikaanse congres een blanko-volmacht gekre gen alle benodigde wapens aan Is raël tc leveren om het militaire evenwicht in het Midden-Oosten in stand te houden. De Amerikaanse parlementariërs gaven ook toestemming voor derge lijke leveraties uitgebreide kredieten te geven, hoewel Israël het tot nu toe gekregen materiaal altijd prompt heeft betaald. Het begrip wapenle veranties blijft bovendien niet al leen beperkt tot vliegtuigen maar ook raketten, tanks en kanonnen mogen na de nieuwe volmacht gele verd worden. De reden voor het be sluit werd later omschreven als „het congres is ernstig bezorgd over de steeds grotere verwikkeling van de Sowjet-Unie in het Midden-Oosten" Neem gesneden doorregen toevoegen, laurierblad en 2 runderpoelet. kruidnagels. Roer een dessert- Wat zout en peper. lepel bloem door het vlees, Langzaam bakken in 1/3 rund- voeg water en azijn toe. vet en 2/3 boter. Halverwege 2,5 uur sudderen. 2 a 3 gesnipperde uien Dien het eens op met rijst. Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven mmmSr Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De zucht van een mooie vrouw is op grotere afstand hoorbaar dan het gebrul van een leeuw. vrijlating door het Volksfront voor dc bevrüding van Palestina was ge- eist in ruil voor de vliegtuiggyze- laars, zjjn op weg naar Cairo. De „Cornet" van de Britse lucht macht, die in Londen eerst Leila Chaled had opgenomen en later in Mtinchen de in West-Duitsland vrij gelaten drie Palestijnen, is van het vliegveld van Zürich opgestegen, na daar de laatse drie Arabische com mando's te hebben opgepikt. Daarbij zijn wat Europa betreft de eisen van de Palestijnen ingewilligd. Na de sensationele vliegtuigkapingen van het Volksfront en de successieve vrijlating van de gijzelaars, blijft nu enkel nog de vraag over wat Israël gaat doen. Zoals bekend had het Volksfront naast de zeven Palestij nen in Europa ook de vrijlating ge- eist door Israël van een onbekend aantal daar gevangen zittende Ara bische commando's en twee Alge rijnen. Israël is echter nooit op de eisen ingegaan. HONGKONG 30-9. Twee rechtse bladen in Hongkong maken woens dag melding van een grote ramp in Communistisch China waar een dambreuk de dood of verwonding van tienduizenden tot gevolg zou hebben gehad. Volgens de Nationalistisch China gezinde Sing Tao Yat Pao is onlangs de Yoeng Kang-Dam in het noord oosten van de provincie Kwantoeng bezweken waardoor het gehele ge bied aan de oevers van de Yoeng Kiang zou zijn overstroomd. Er zou den honderdduizend daklozen zijn. Het blad Koeng Sjoeng -Yat Pao meldt dat de ramp twee weken ge leden heeft plaatsgehad en dat de autoriteiten het gebied hebben afge grendeld. Generaal Dajan in december naar V.S. JERUZALEM, 30-9. De Israëlische minister van defensie, generaal Da- jan gaat begin december naar de Ver. Staten om deel te nemen aan de campagne om geld in te zame len voor het Joods nationale fonds. In politieke kringen in Jeruzalem neemt men aan, dat de minister van de gelegenhed gebruik zal maken om van gedachten te .wisselen met lei ders van het ministerie van defen sie in Washington. Premier Golda Meir gaat in de tweede helft van ok tober naar Amerka voor de herden king van het 25-jarig bestaan van de V.N. Ongetwijfeld zal zij dan de Amerikaanse leiders ontmoeten om te spreken over de situatie in het Midden-Oosten na de dood van pre sident Nasser. ROME, 1-10. Voor het eerst sinds twaalf jaar is de gecombineerde landbouw-, vissery- en bosbouwpro- duktie van de wereld in 1969 niet toegenomen. Goeddeels is dit het ge volg der verminderde produktie in de ontwikkelde landen, waar over schotten eerder een probleem vor men dan tekorten. Dc totale land- beuw-, visserjj- en bosbouwproduk- tic in de ontwikkelingsgebieden is •wederom toegenomen alhoewel de toeneming van twee procent iets kleiner was dan in voorgaande jaren. De voedsel- en landbouworganisa tie van de Verenigde Naties (F.A.O.) NEW YORK. 30-9. Israël zal een ongelimiteerd bestand in acht nemen d.w.z. ook na 5 november wanneer de in het plan Rogers genoemde ter mijn van drie maanden afloopt. Voor waarde daarvoor is wel dat de Is raëlische troepen niet worden aan gevallen. Dit heeft minister van bui tenlandse zaken Abba Eban tijdens een perslunch in New York bekend gemaakt. Eban zei ook dat Israël, na de dood van president Nasser, alle pogingen zal doen om tot vreedzame betrek kingen en zelfs samenwerking te ko men met Egypte en de andere Ara bische landen. schrijft dit in de voorlopige versie van haar jaarverslag. Tegenover deze stagnatie van de wereldproduktie in 1969 staat een toeneming van 4 procent in 1968 en een gemiddelde toeneming van bijna di'ie procent in de tien-jarenperiode tot 1968. Het jaarverslag (The state of food and ogriculture 1970) heeft betrekking op de gehele wereld, met uitzondering van de Chinese Volks republiek en andere communistische landen in Azië. BRUSSEL, 30-9. Een 28-jarige Belgische vrouw uit het plaatsje Mortscl in de provincie Antwerpen heeft in, naar wordt aangenomen, e cnplotselinge vlaag van verstands verbijstering, haar tweejarige doch tertje zo mishandeld dat het is over leden. Een lijkschouwing heeft uitgewe zen dat het kind de dood vond na toegebrachte hevige slagen. Twee jaar geleden heeft dezelfde vrouw eveneens een tweejarig kind zo mishandeld dat het overleed. Ze was toen in verwachting. De vrouw is na het eerste geval, na ontoe- rekenbaak verklaard te zijn, opge nomen geweest in een inrichting. Ze bracht daar een kind ter wereld en werd na enige tijd genezen ver klaard daarna ze terugkeerde naar haar gezin. WASHINGTON, 1-10. Bjj het Vicr- mogendhcdcn-overleg over Berlijn, dat in tegenstelling tot de oorspron kelijke plannen al op 9 oktober zal worden hervat, zullen naast Rusland ook dc drie westelijke mogendheden een basis-document ter tafel bren gen. Dit is woensdagavond in diploma tieke kringen in Washington bekend gemaakt. Wat de inhoud van het do cument is blijft vooralsnog geheim. Ook over de inhoud van het Russi sche document is officieel nog niets bekend. Zoals bekend had de Rus sische ambassadeur Abrossimow woensdagmiddag tijdens een diner in Berlijn zijn collega's van Frank rijk, Engeland en Amerika zeer ver rassend het document overhandigd, waarin voor de eerste keer het Rus sische standpunt op schrift was ge steld. De eerste reactie van Ameri kaanse i-egeringskringen hierop was dat de inhoud tamelijk duister is, doch dal het overleggen alleen al een zakelijke stap is in de onderhande lingen over Berlijn. Overigens wordt, naar verluidt, van Duitse zijde het Russische document beschouwd als een reële onderhandelingsbasis, al zijn er enige punten die Bonn niet schijnt te kunnen accepteren. HAVANNA. 30-9. Premier Fidel Casiro van Cuba heeft maandag avond in een van de kortste rede voeringen die hij ooit heeft gehou den, de- luiheid, het absenteïsme en het parasitisme gehekeld Hij kondigde aan. dat „de massa veel directer betrokken zal worden bij beslissingen van het oplossen van problemen". Over de democratise ring, waarover waarnemers uitvoe riger mededelingen hadden verwacht liet de Cubaanse leider zich verder niet uit. Ook sprak hij niet over de Amerikaanse mededeling, dat er in de Cubaanse havenplaats Cienfuegos een Russische onderzeebootbasis wordt aangelegd. Castro sprak tot ongeveer één mil joen mensen op het Plein van de Revolutie in Havanna, ter gelegen heid van het feit, dat tien jaar gele den de „comité's ter verdediging van de revolutie" werden opgericht. Verwachting tot vrijdagavond: Veel wind Veel bewolking met af en toe buien en gematigde temperaturen; matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde westelijke wind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-tempei-aturen: 1 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 40 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 2 okt. Zon op 6.42, onder 18.16. Maan op 8.56, onder 18.21. Eerste kwartier: 8 okt. (5.43). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 2 okt. 4.17 v.m. 16.26 n.m. BROUWERSHAVEN 2 okt. 3.53 v.m. 16.10 n.m. Springtij: vrijdag 2 oktober. Gezien dc zich steeds verder uit splitsende politieke groepsvormig in Nederland twijfelt de bewindsman eraan of het mogelijk zal zijn tot een werkelijk nationale bestedings beperking te komen, die nodig is om de ontwikkelingshulp werkelijk mo gelijk te maken. „Het is een inner lijke tegenstrijdigheid te roepen om veel en steeds meer ontwikkelings hulp en niet tegelijkertijd voorstan der te zijn van matiging in onze be stedingen", aldus zei de minister donderdagmorgen tijdens de alge mene ledenvergadering van de raad van beheer van hel Koninklijk Insti tuut voor de tropen in Amsterdam. Deze matiging moet volgens de minister tot uiting komen in een op zelfbeheersing gerichte politiek van prijzen, lonen, investeringen en be grotingsuitgaven. CAIRO. Een bedroefde Russische premier Kosygin (midden) en de Egyptische minister van üéfensie generaal Fawzi (links) gaan hand in hand, na aankomst van de Sowjet- staatsman op de luchthaven. Rechts Saad Eldin Meiwalli, de adjudant van wijlen president Nasser. AMSTERDAM, 1-10. Dc minister voor ontwikkelingssamenwerking, drs. B. J. Udink, is er nog niet zo ze ker van dat het Nederlandse volk bereid is al datgene te doen en te la ten, wat door de ontwikkelingsstra tegie, die over enkele weken dcor de Verenigde Naties plechtig zal worden afgekondigd, van Nederland zal wor den gevraagd. AMMAN. Bewoners van de Jordaan se hoofdstad stellen zich op met allerlei soorten bussen en blikken om zo wat drinkwater te bemachti gen, dat door het leger wordt gedis tribueerd. De watervoorziening van Amman is door de oorlogshandelin gen geheel verstoord. Velen hebben dagen lang zonder drinkwater moe ten doen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1