Twijfel aan bestaansmogelijkheden voor kleinere buurtwinkelcentra Minder aanvoer van mosselen te Yerseke De bestemming van de Hoeksche Waard Het Kremlin en het Midden-Oosten „Onderdak" is bijna onderdak! Nieuwe motor voor luidinstallatie in toren van Kerkwerve ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 29 september 1970 Nr. 20749 Een bekend modehuis te Zeist vierde het 25-jarig jubileum mei een gala show in het fraai gerestaureerde Slot van Zeist, waarvan de opbrengst, evenals de opbrengst van zeven ochtendshows, afgedragen werd aan de Nederlandse Hartstichting. Internationale top-mannequin van Russisch-Engelse afkomst Tania Mallet, bekend zowel van de Engelse als de Amerikaanse Vogue en Harpers Bazaar, vloog naar Nederland om een aantal modellen te tonen. Hier een avondjapon in handbeschilderde mousseline de soie. Hel bovenpand werd rondom met de hand geborduurd. Model Fontana Boutique, Rome. DEN HAAG, 28-9. Aan te nemen valt dat de in 1969 verminderde be langstelling voor kredieten ten be hoeve van vestigingen op nieuwe vestigingspunten althans ten dele kan worden verklaard uit de alge mene situatie die is ontstaan uit de invoering van de B.T.YV. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1969 van liet Gesprek over sex- boutiques in Maastricht MAASTRICHT, 25-9. Op uitnodi- ging van het Maastrichtse gemeente raadslid de heer J. Hoen. tevens lid van provinciale staten van Limburg, zal binnenkort in Maastricht een be spreking plaats vinden tussen de houders van sex-boutique's en een groothandelaar in sex-literatuur uit Zwjjndrecht, die een twintigtal sex- boutique's exploiteert. Het gesprek wordt gehouden naar aanleiding van de grote verontrus ting die onder een deel van de Maas- strichtse bevolking is ontstaan over de sex-boutique's en de wijze van etaleren van sex-artikelen in Maas tricht. Het Katholiek Vrouwengilde in Maastricht heeft nog onlangs bij ge meentelijke en landelijke autoritei ten aangedrongen op een meer be dekte vorm van etaleren „in het be lang van de opgroeiende jeugd". Advertentie Voor enkele centen médr per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac. DE KUYPER VIEUX met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. ZIERIKZEE, 24-9. Op de jongste vergadering van de gemeenteraad van Middenschouwen, onder voorzit terschap van burgemeester S. Franc- ke, zijn nog verschillende belangrij ke zaken aan de orde gekomen. Voor het aanschaffen van een ge luidsinstallatie werd door de raad een krediet beschikbaar gesteld van f 1978,-. Eerder was door de raad reeds een bedrag gevoteerd voor een nieuwe luidmotor t.b.v. de luidin stallatie in de toren te Kerkwerve. Bij het doen van opmetingen door Eijsbouts N.V. is gebleken, dat ver vanging van de rechte luidas door een zg. krukas wenselijk is, terwijl eveneens een nieuwe klepel in de klok dient te worden aangebracht. Hiervoor is een aanvullend krediet nodig van f 1.713,-. De heer Wessels vond het jammer, dat de luidinstal latie zo vaak buiten bedrijf is. De voorzitter repliceerde, dat b. en w. daarom met het onderhavige voor stel tot verbetering van de installa tie zijn gekomen. De raad kon zich met het voorstel van b. en w. vereni gen. Volledige automatisering van de luidinstallatie zou een meerder be drag van plus minus f 4.396,- vergen. De raad vond het niet wenselijk hiertoe over te gaan. Bovendien zou dan aan de huidige klokluider wachtgeld moeten worden toege kend. Speeltuin Burgemeester en wethouders had den een voorstel aan de raad inge diend tot aanleg en inrichting van een speeltuin op een terrein ten oos ten van de Platteweg te Scharen- dijke, gelegen nabij dc brandweer- garage. De kosten worden geraamd op f 3.932,-. Mevr. Kloet vroeg of er ook toezicht aanwezig zal zijn bij het gebruik van de speeltuin. De voorzitter antwoordde, dat hieraan drie jaar werkzame Centrale Insti tuut Midden- en Kleinbedrijf. Het daardoor in het bedrijfsleven over de gehele linie ontstane gevoel van onbehagen en onzekerheid heeft waarschijnlijk ook op de interesse voor het entameren van nieuwe ves tigingen een remmende invloed ge had. Daarnaast zijn er ook veranderingen op het terrein van de planning en het realiseren van nieuwe winkel concentraties. De kleinere buurtcen tra komen, naar het C.I.M.K. meent niet ten onrechte, steeds minder in de belangselling van de planologen, van de realisators en van de onder nemers die de winkelcentra moeten gaan bezetten. De ontwikkeling van de laatste ja ren heeft in brede kring twijfel ge wekt aan de ontplooiingskansen en daarmee aan de bestaansmogelijk heden voor kleinere buurtwinkelcen tra. Voor de grotere gesitueerde win kelconcentraties bestaat in he alge meen wel een goede belangselling, maar die is voor een groot deel af komstig van ondernemingen in het Midden- en Kleinbediijf die reeds enkele vestigingen hebben. DEN HAAG. De vaste kamercom missie voor financiën heeft maandag minister dr. H. J. Witteveen van fi nanciën 84 schriftelijke vragen voor gelegd over de miljoenennota 1971 en de Macro-economische vefkenningen OOSTERLAND, 28-9. Na een uit stapje naar Walcheren in augustus hield de afdeling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen de eerste by eenkomst in het nieuwe seizoen in „De Blauwe Keet" te Oos- terland. Na een welkomstwoord door de presidente werd het Bondslied gezongen en las mevrouw v. d. Werf- v. d. Maas een keurig verslag van het bezoek aan Walcheren. Gewezen werd op de cursussen die deze winter worden gehouden en op de studiedag te Goes op 5 november. Op die dag zal behandeld worden het onderwerp „Milieu-behoud, zelf behoud". Na de pauze sprak de heer W. B. van Leeuwen uit Zierikzee over het onderwerp „Kinderen die anders zijn". De heèr Van Leeuwen begon te zeggen dat „anders zijn" betrek kelijk is. In deze tijd neemt het aan tal „andere" kinderen sterk toe en dat is mede een gevolg van de snel le veranderingen in de samenleving. De oorsprong van het kind is het ge zin en dat heeft een enorme invloed op de ontwikkeling, vooral de moe der: de eerste mens met wie het kind kontakt heeft. Mocht door om- BRUINISSE, 28-9. De Chr. School voor Basisonderwijs te Bruinisse gaat het feit herdenken, dat het 100 jaar geleden is, dat de Vereniging tot Bevordering van Geref. School on derwijs werd opgericht. Deze herdenking zal twee dagen in beslag nemen en wel 15 en 16 okto ber, waarbij niet alleen aan de te genwoordige leerlingen, maar ook nog niet gedacht is. Misschien kun nen de ouders dit toezicht regelen. Mevr. Kloet vroeg in verband hier mee of er een speeltuinvereniging kan worden opgericht, zoals ook wel elders is geschied. De voorzitter is van mening dat partikulier initiatief hiertoe op zijn plaats is. Begeleiding in een of andere vorm van de zijde van de ouders zal welkom zijn. En kele raasleden bepleitten het plaat sen van een glijbaan in de speeltuin, daar deze een kindersvermaak bij uitstek vormt. De voorzitter zegde toe, dat plaatsing hiervan zal wor den bezien. Het nodige krediet werd door de raad beschikbaar gesteld. Woningbouw De raad besloot aan de woning bouwvereniging „Beter Wonen" te Zierikzee de nodige medewerking te verlenen voor het bouwen van 20 woningwetwoningen ten oosten van de Platteweg te Scharendijke. De huur van deze woningen, welke van c.v. zullen worden voorzien, is be cijferd op f 172,40 per maand, wat volgens de voorzitter aan de forse kant is. De heer Wessels vroeg of de woningen alle nodig zijn te Scha rendijke of dat dit aantal verdeeld kan worden over Kerkwerve en El- lemeet. De voorzitter antwoordde dat volgens zijn verwachting de wo ningen alle nodig zijn te Scharen dijke. Bovendien vormen 20 wonin gen het minimumaantal, dat ge bouwd kan worden tegenwoordig. Aan de orde kwam de benoeming van een hoofdleidster aan de open bare kleuterschool te Kerkwerve wegens vertrek van mej. L. L. E. Berrevoets. Burgemeester en wet houders hebben de volgende voor dracht voor benoeming ingediend: 1. mevr. A. Kristalijn-Hagestijn te Kerwerve; 2. mej. P. M. van de j Weer 'ii grote pieper I DREISCHOR, 28-'J. Al worden f ?r dan elders op Schouwen- J Duiveland nog grotere aardap- f pels gerooid dan in Dreischor, f toch werd ook hier een flinke f aardappel uit de grond ge- J haald. Landbouwer A. P. de f Vrieze aan de Welleweg rooide ?r dezer dagen een van ruim f IVs ons. Van dit soort gaan er f maar weinig in de pan en zon- f 3er een dergelijke kanjer een f keer of zes in stukken te snij- f ien, moet het zelfs heel tnoei- f 'ijk zijn om hem aan de kook f te krijgen. Amerikaanse auto's verbrand in Italië ROME, 28-9. Auto's van vier Ame rikaanse Navo-officieren zijn zon dagnacht in Italië in brand gestoken. Dit gebeurde te Bagnoli, in de buurt van Napels, en in Verona. In de nacht van 24 op 25 septem ber zijn in Rome 13 auto's van Ame rikanen in vlammen opgegaan. Schoten in Libanon TEL AVIV, 28-9. De militaire cor respondent van het Israëlische blad „Meariv" in het Isrëlisch-Libanese grensgebied meldt, dat in de nacht van zondag op maandag in Libanon schietpartijen zich hebben voorge daan. Volgens de Israëlische correspon dent wijzen deze op nieuwe botsin gen tussen het Libanese geregelde leger en Palestijnse guerrillastrijders standigheden dit kontakt ontbreken dan kan dit later grote gevolgen hebben, ook het „anders" worden van het kind. Na het tweede jaar gaat het kind de buitenwereld ontdekken en ver kennen, waardoor het onzeker en angstig worden kan. Er kunnen later leermoeilijkheden ontstaan wanneer de moeder in deze periode die gevoe lens niet kan opvangen. Door de televisie is in veel gezin nen te weinig tijd voor de kleuters. Waar immers worden nog verhaal tjes verteld en waar wordt nog ge luisterd naar de verhalen van de kinderen zelf? Gevolg hiervan: grote taalarmoe bij de jeugd op de lagere scholen, waardoor leermoeilijkheden in verschillende vakken kunnen op treden. Spel is het voornaamste mid del om het leven te leren leven en kind moet hier thuis mee verder kunnen gaan. Veel schoolprestaties worden nadelig beïnvloed doordat kinderen tot 6 jaar te weinig aan dacht hebben gehad. Nadat hij nog enkele vragen had beantwoord werd de heer Van Leeu wen dank gebracht voor zijn boeiend betoog, waarna de president deze vergadering sloot. aan de oud-leerlingen is gedacht, een reünie van oud-leerlingen te De bedoeling is namelijk onder meer 'n reünie van oud-leerlingen te houden. Vooral voor hen die het el ders hebben gezocht en gevonden staan dan schalen met dampende mosselen klaar, om nog eens te proe ven van de delicatesse uit het zilte nat, waarvan ze elders wonend maar sporadisch kunnen genieten. Velde te Dreischor; 3. mej. P, J. Schrier te Goes. De heer Wessels pleitte voor be noeming van een leidster, die ook godsdienst onderwijs aan de kleu ters zal geven. De voorzitter ant woordde, dat dit niet voorkomt op het schema van werkzaamheden. Door een of meer plaatselijke kerke lijke gemeenten kan volgens de kleuteronderwijswet een verzoek gedaan voor het geven van gods dienstonderwijs aan de openbare kleuterschool. Het verzoek van de heer Wessels was daarom niet ter zake, daar de wettelijke procedure hiervoor moet worden gevolgd. Uit gebracht werden op mevr. Krista lijn-Hagestijn 6 stemmen en mej. Van de Velde 1 stem verkrijgt. De benoeming van mevr. Kristalijn- Hagesteijn zal ingaan op het tijdstip, dat zij in dienst kan treden. Op voorstel van het Centraal Or gaan worden wijzigingen aange bracht in de rechtspositieregelingen voor het personeel in dienst van de gemeente. De bezoldigingsverorde ningen voor het personeel worden aangepast aan de leeftijd van 23 jaar welke vanaf l juli jl. geld voor het minimumloon. Dc rondvraag In de rondvraag verzoekt de heer Wessels eerdere toezending van de raadsstukken. De voorzitter ant woordde, dat dit niet altijd moge lijk is, doch er zal worden gestreefd met het verzoek van de heer Wes sels rekening te houden. De heer Wessels verzocht verder het plaatsen van borden bij de scholen te Kerk werve voor het matigen van de snel heid door het verkeer. De voorzit ter deelde mede, hiervan geen voor stander te zijn.'Te veel borden wer ken z.i. verwarrend voor het ver koor. Soldaat in hongerstaking NIEUWERSLUIS, 28-9. De soldaat H. G. D. uit Den Haag, die woens dag jl. door de kon. marechaussee werd aangehouden omdat hij reeds een maand onwettig afwezig was, is in het depot voor discipline te Nieu- wersluis met een hongerstaking be gonnen. Sinds enkele dagen gebruikt hij alleen maar koffie en thee, aldus een woordvoerder van de legervoor- lichtingsdienst. De soldaat die op 20 mei jl. voor zijn eerste oefening opkwam, was in gedeeld bij 17 pantser infanterie bri gade, gelegerd te Oirschot. Na zijn aanhouding door de mare chaussee weid de soldaat voorlopig arrest aangezegd, die hij, in afwach ting van zijn berechting, moet onder gaan in het depot te Nieuwersluis. NUMANSDORP, 28-9. De Hoek sche Waard moet in hoofdzaak wor den bestemd tot woongebied met een landelyk karakter. Industrieagglo- meiaties van formaat zijn hier on gewenst. Dit is de mening van een commis sie van gemeentebestuurders en niet- bestuurlijke deskundigen uit de Hoeksche Waard, het ten zuiden van Rotterdam gelegen plattelandsge bied dat in de laatste jaren herhaal delijk onderwerp was van industrie planning. De commissie is vorig jaar inge steld door gedeputeerde staten van Zuid-Holland, in verband met de voorbereiding van een streekplan voor Zuidholland-zuid, waaronder vallen Goeree-Overflakkee, de Hoek sche Waard en het eiland van Dor drecht. Thans is een vooropig rap port van de commissie verschenen, dat is gebaseerd op de antwoorden van circa 500 belanghebbende parti culieren en organisaties uit de Hoek sche Waard op vragen over de toe komstige bestemming van deze streek. Nederland wil oefen terreinen in Frankrijk DEN HAAG, 28-9. De Nederlandse regering heeft, op grond van een in november 1969 begonnen overleg, bij de Franse regering een aanvraag in gediend inzake het gebruik in 1971 van Franse oefenterreinen door de koninklijke landmacht. Dit heeft mi nister W. den Toom (defensie) maan dag meegedeeld in antwoord op vra gen van de Tweede Kamer-leden J. H. Jansen (KVP) en G. Koudijs (VVD) MOSKOU, 29-9. Het Kremlin heeft dinsdag beloofd te blijven ijveren voor een politieke oplossing in het Midden-Oosten. Het riep de Arabie ren op tot een krachtige eenheid als „het best mogelijke eerbetoon" aan de overleden president Nasser. Partijleider Brezjnew, premier Ko- sygin en president Podgorny hebben een rouwtelegram gestuurd naar de weduwe van president Nasser. Zij beschrijven, daarin Nasser als „een grote vriend van de Sowjet-Unie en onze persoonlijke vriend". Radio-Moskou heeft de dood van president Nasser in de middaguit zending van de nieuwsdienst be kendgemaakt. DEN HAAG. Placid International Oil Ltd., heeft bij haar proefboring L/10-4 op de Noordzee, op ongeveer vijftig kilometer ten noordwesten van Den Helder, gasindicaties aan getroffen. Deze boring wordt met het booreiland Penrod-58 uitgevoerd. DODELIJKE ONGELUKKEN HENNAARDERADEEL. Maandag- ochtend vond in de Friese gemeente Hennaarderadeel nabij het dorpje Kubaard een dodelijk ongeval plaats dat het leven kostte aan de 19-jarige in Wommels woonachtige timmer mansknecht Geert van der Velde. WEESP. Tussen de brug óver het Amsterdam-Rijnkanaal in de Pro vinciale weg Amsterdam-Het Gooi via Weesp en het kruispunt met de weg naar Weesp is bij een verkeers ongeval de 38-jarige scooterberijder J. Dreijer uit Weesp om het leven gekomen. ZEIST. De 76-jarige J. H. J. F. uit Zeist, is overleden aan de gevolgen van een ongeval dat hem in Zeist overkwam. DEN HAM. De 12-jarige Johan Brunsman uit Den Ham is tijdens het spelen door een vallende balk getroffen. Hij bleek bij aankomst in het ziekenhuis in Enschedé aan zijn verwondingen te zijn overleden. NEUW BEJJERLAND. Maandag morgen is in Nieuw Beijerland een auto door onbekende ooi-zaak in de berm geraakt, waardoor het 19-ja- rige meisje A. van Straaten uit Goudswaard uit de wagen werd ge slingerd. Zij overleed in het zieken huis Dijkzigt in Rotterdam. OIRSCHOT. In de nacht van zon dag op maandag is de 55-jarige landbouwer K. Linmans uit Oirschot die per fiets op weg was naar huis, van achteren aangereden door een bromfietser. Beiden kwamen te val len. De landbouwer liep inwendige kneuzingen op en de bromfietser werd licht gewond. De landbouwer is in de loop van de nacht in het Binnengasthuis te Eindhoven aan zijn verwondingen bezweken. YERSEKE, 25-9. De aanvoer van mosselen te Yerseke was vorige week beduidend minder dan de vo rige weken, maar de markt vertoont voorlopig geen neiging meer om te stijgen; het tegenovergestelde schijnt meer het geval. Er worden de laatste weken in Pa rijs, mosselen aangevoerd recht streeks uit Denemarken. De verwa tering te Yerseke zoals die voorheen plaats vond is een schakel die daar bij thans wordt overgeslagen. Dit werkt er toe mee om de prijzen sta biel te houden. Uitschieters zullen waarschijnlijk niet meer voorkomen, tenzij natuurlijk een mosselkwaliteit zou worden aangevoer, die boven de thans geldende kwaliteit zou gaan. Vooral in het Volkerak werd de afgelopen week vrij veel mosselzaad gevangen. Naar nieuwe zaadbanken wordt nog gezocht. ZIERIKZEE, 28-9. Het grote karwei van de Stichting „Sport centrum .Schouwen-Duiveland" is bijna geklaard. De bevolking van Schouwen-Duiveland heeft duidelijk gesproken en de wil getoond: „Het in bezit krijgen van een zwembad/sporthalcombinatie!" Het bestuur van de Stichting is bijzonder dankbaar voor het tot heden behaalde resultaat. Temeer ook daar de behoefte aan de sportakkomodatie nog eens extra duidelijk is onderstreept. Wat is er namelijk gebeurd? Geheel onverplicht is thans reeds f 132.250, gestort op de Burgerzinlening Een formidabel resultaat Er is over deze aktie wel eens geschreven: „uniek in Zeeland", zonder schroom durft het bestuur van de Stichting nu te beweren: uniek in Nederland. Blijkt uit het resultaat van de aktie dat er eer* groot vertrouwen is in de Stichting „Sportcentrum Schouwen-Duiveland", belangrijker dan dat is nog dat duidelijk de behoefte blijkt die er bestaat aan de gewenste sportakkomodatie „Den Haag" en „Middelburg" kunnen nu waarnemen, wat de be volking van onze regio er voor over heeft om in het bezit te komen van een passende sportvoorziening. Het bestuur van de Stichting vertrouwt er dan ook zeker op, dat de Rijks- en Provinciale overheid op de kortst mogelijke termijn passende maatregelen nemen ter honorering van dit grootse parti- kuliere initiatief. Wij vragen hen daarbij dezelfde voorvarenheid te betrachten als de burgerij van Schouwen-Duiveland. Het moet „Den Haag" en „Middelburg" nu toch wel overduidelijk zijn: Wij willen in de loop van 1971 „onderdak" zijn met onze sporten! Met zo'n resultaat in het vaandel durft de Stichting te verwachten dat op zo kort mogelijke termijn maximale subsidies worden ver leend ter realisering van de door de bevolking gewenste sportgele- genbeid. f 465.874,48 van de gevraagde vijf ton is reeds bijeengebracht! Samen maken we toch even dit karwei geheel af, zodat we het En wat de aktie betreft: Burgers van Schouwen-Duiveland geheel „bouwrijp" kunnen opleveren. Staat uw inschrijving, door welke omstandigheid dan ook, nog op de kast? Kom zend dan die inschrijving NU nog even in aan de penningmeester van de stichting: De Wittestraat 17 te Zierikzee. De huidige stand: Vorige stand Bijgekomen Totaal j 18.950,— 1.050 20.000,— 1.400,— 100,— 1.500,— 23.600,— 23.600.— Middenschouwen 8.350,— 900,— 9.250.— Westerschouwen 20.800,— J 500,— 21.300,— Zierikzee 332.000,— 1.200,— 333.200,— Overige inschrijvingen 22.050, 22.050,— Totaal 427.150, f 3.750.— 430.900,— Binnengekomen giften etc. 19.399,48 Toegezegde 1.275,— Opbrengst loterij (netto) 14.300.— Totaalstand van de aktie 465.874,48 Streefbedrag 500.000,— 34.125,52 Gemeenteraad Middenschouwen „Kinderen die anders zijn" Lezing voor Plattelandsvrouwen afdeling Duiveland Honderd jaar Vereniging Ger. School Bruinisse

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7