Rijkspostspaarbank rentetot 7% 3 dagen rust met NS Minitrips i.f 45.- 97? eneer cllanóen, incognito Bezwaren Landbouwschap herziening streekplan Sch-Duiveland v.a voordelig uit met NS BLIK DOOR HET WERELD Machteloosheid van een grote macht sgt Jordanië heeft nieuwe regering ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 29 september 1970 Nr. 20749 Gewestelijke Raad voor Zeeland schrijft Ged. Staten (Slot) ZIERIKZKE, 27-9. Zoals reeds gemeld heeft de Gew. Raad voor Zeeland van het Landbouwschap aan het college van Ged. Staten een aan tal bezwaren voorgelegd met betrek king tot het voorontwerp tweede herziening van het streekplan Schouwen-Duiveland. Advertentie Van 1 oktober af 3 dagen weg van werk en rumoer. Op adem komen in een ontspannen atmosfeer. Volledig verzorgd. van elk station. Meer informatie in de NS reiskrant. Wat betreft de recreatie in de Westhoek herinnert de raad aan het feit dat reeds enige malen werd ge pleit voor het opnemen van de boomgaarden gelegen tussen de Ho ge- en Lage Zoom en ten zuidwesten van de Kloosterweg in het recreatie gebied van de gemeente Wester- schouwen. In de thans aan de orde zijnde ontwerp-herziening van het streekplan is aan deze wens gedeel telijk tegemoet gekomen, voor wat betreft het gebied tussen Hoge- en Lage Zoom. De raad is hiervoor er kentelijk, maar meent toch opnieuw te moeten aandringen op verder gaande maatregelen voor de betref fende gebieden, aangezien de thans gegeven bestemmingen, te weten: landhuizen, parkgebied en land schappelijk waardevol agrarisch ge bied enerzijds in de praktijk niet te verwezenlijken zijn en anderzijds geen enkel soulaas bieden voor de problemen waarmee de fruitteelt te kampen heett. Daar juist deze gebieden zich bu uitstek lenen voor het treffen van voorzieningen op het terrein van de recreatie, wordt nogmaals verzocht een dienovereenkomst bestemming op de betrokken percelen te leggen, evenals reeds voor het gebied ten noordwesten van dc Hoge Zoom is gevraagd. De raad wijst nogmaals met na druk op de te vex-wachten verarming van het landschap, indien verder wordt gegaan met het rooien van boomgaarden en windsingels. Nu dit, Boven al het spektakel in het na bije oosten uit wordt hier een ver beten strijd geleverd tussen de Ver enigde Staten en de Sow jet-Unie wie van de twee hier de meeste invloed heeft en krijgt. Voorheen ivas dat zeer duidelijk: toen in 1958 de Ver. Staten zich geroepen voelden in Li banon in te grijpen deden ze dat en de Amerikaanse ambassadeur stond met z\jn poedel op het strand klaar om de mariniers te verwelkomen die even orde op zaken kwamen stellen. Dit keer hebben president Nixon en zijn adviseurs ontelbare keren vergaderd zonder dat ze tot een ta melijk eensluidende conclusie kon den komen water te doen zou zijn als de Jordaanse koning Hoessein al te zeer in het nauw werd gebracht. Er is een beetje met de sabel geram meld. maar al te veel indruk heeft het niet gemaakt. In de eerste plaats was bekend dat geen der landen in de buurt - Italië Griekenland, Engeland met zijn ba ses op Cyprus en Malta, Spanje, Tur kije - wenste mee te werken door als springplank te dienen. Daarenbo ven zou het in de V.S. niet goed val len als Nixon troepen naar Jordanië had gestuurd - men heeft zo zijn er varingen met Vietnam en sna/ct niet naar een herhaling. Dit laatste is niet zomaar gepraat van anonieme „welingelichte bron nen" maar het lid van het huis van afgevaardigden Abbott tekende dit op uit de mond van Nixon zelf, die desnoods liever de verkiezingen van november om senaatszetels ingaat met de smaad niets gedaan te heb ben dan met die van voor een nieuw Vietnamavontuur gezorgd te hebben. Oude vetes De voornaamste invloed die de V. S. nog kunnen uitoefenen is de Rus sen te dreigen dat het tot een con flict V.S.-U.S.S.R. kan komen en of Moskou maar pressie wil uitoefenen op bijvoorbeeld de Syriërs om zich terug te trekken. Die Syriërs hebben zich terugge trokken - werd midden in de Jor daanse strijd bericht. Maar niemand weet of ze dat onder Russische druk hebben gedaan of omdat byt>. Irak - waarvan de troepen in Jordanië ijse- lijk neutraal bleven - en Saoedi- Arabië in stilte Damascus met re presailles hebben bedreigd. Immers: als Hoessein iets veroor zaakt heeft ivat nog lang zal door werken dan is het opnieuw hopeloos verdelen van de Arabische wereld: zelfs een Arabische top kon niet eens meer bij elkaar komen. Oude vergeten lijkende vetes zijn opnieuw boven gekomen. En dat is dan de volgende reden waarom Was hington er zoveel moeite mee had tot een besluit te komen van al dan niet ingrijpen. Zelfs al was maar een beperkte actie ondernomen bijvoor beeld om de Amerikaanse staatsbur gers te repatriëren, dan zou dit in de Arabische landen zo slechts zijn ge vallen als bij een grote actie. Ogen blikkelijk zou de anti-Amerikaanse stemming hoger opgelaaid zijn uit het permanente smeulstadium en de toch al geringe kansen voor vredes- gesprekken zouden helemaal zijn verdwenen. Het nog steeds slecht lopende wa penstilstands- en onderhandelings- huize. De slotsom is dat om een reeks initiatief is toch van Amerikaanse redenen de V.S., hoe een grote macht ze militair ook zijn, in deze crisis na genoeg machteloos waren. ROTTERDAM. Een tot nu toe on bekend gebleven man is zondag avond laat aan hem achtervolgende politiemannen ontsnapt door via een aan de Parkkade in Rotterdam ge meerde coaster in het water van de Maas te springen. De man is nog niet gevonden en men 'vermoedt dat hij is verdronken. aldus de raad, in het kader van de recreatie in de gemeente Wester- schouwen voor een groot deel kan licht tevens aan vele fruittelers een den voorkomen en daarmee wei- nieuw bestaan kan worden geboden, is er alle aanleiding aan deze gebie den bijzondere aandacht te besteden. Landhuizen bij Schuddebeurs Bij Schuddebeurs is aan gebied voor landhuizen aangegeven, waar op per 2 ha maximaal 4 landhuizen mogen worden gebouwd. In het thans geldende streekplan is deze bestemming eveneens van kracht, zij het voor een beperkter gebied. De praktijk heeft inmiddels geleerd dat er voor dit gebied veel belangstelling bestaat, maar dat realisering niet mogelijk is vanwege de hoge kosten. Voorgesteld wordt het aantal land huizen op maximaal vier per ha te stellen, daar bouwpercelen van 2500 m~ wellicht mogelijkheden bieden. Kampioene tikken AMSTERDAM, 26-9. Het kampi oenschap typen, dat zaterdagmiddag in de RAI in Amsterdam werd ge houden, is gewonnen door mevr. H. J. Bekker uit Voorschoten, die een snelheid behaalde van 420 aanslagen per minuut. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Het Centraal Or- gaan voor de economische betrek kingen met het buitenland meent, dat er geen reden aanwezig is om over de naaste toekomt van de Ne derlandse export een optimistisch geluid te laten horen. GRONINGEN. Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven heb ben een krans gelegd bij het tijde lijk monument voor de gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog op de Grote Markt te Groningen. DEN HAAG. Van de 10.000 vrachtauto's, die het vorige jaar voor een technisch onderzoek dooi de Rijkspolitie zijn aangehouden, bleken er 7.000 een of ander manke ment te hebben. Driehonderd vrachtauto's werden meteen uit het verkeer gehaald en 100 daarvan zijn ten slotte bij de sloper terecht ge komen. EINHOVEN. In Amsterdam is aangehouden de 22-jarige Chinees R. S. Hij wordt ervan verdacht be trokken te zijn geweest bij de roof overval op het Chinese restaurant Tong-Ah in Eindhoven. DEN HAAG. Ir. J. Manusuma, die zich pres. van de rep. der Zuid-Mo- lukken noemt, heeft via de t.v. een oproep tot Zuid-Molukkers in ons land gericht wapens, die in strijd met de Nederlandse wet in hun be zit mochten zijn in te leveren. SCHIPHOL. Met een delegatie van 10 man is de minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening ir. W. F. Schut, zaterdagmiddag per Sas-lijntoestel van Schiphol naar Stockholm vertrokken om in Zweden en Finland gedurende een weèk de nieuwste ontwikkelingen van de wo ningbouw en de woningmaterialen in ogenschouw te nemen. HAARLEM. Op 65-jarige leeftijd is in San Remo (It.) overleden de heer J. A. Bach, oud-bedrijfsdirek- teur vluchtproduktie van de KLM, en generaal-majoor vlieger B. D. De heer Bach, heeft zich een grote staat van dienst irt de luchtvaart vervvor- SPAARBANK seme- in volg 999-123; Of staat'.wrAwff 4t ttil Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voorde postagentschappen geiden aparte openingstijden. Luchtkusseiitrein naar Schiphol SCHIPHOL, 24-9. Wanneer de regering en de Staten-Gene- raal ooit het besluit nemen de Schiphol-spoorl\jn aan te leg gen, don is de mogelijkheid groot dat de keuze zal vallen op een Franse of Britse lucht- kussentrein, die zonder uit laatgassen te produceren, aan gedreven door een magneti sche lineaire electromotor, met een snelheid van 200 km. of meer per uur volkomen ge ruisloos langs een brede be tonnen spijl zal glijden. BEIROET. 26-9. Radio Amman heeft meegedeeld dat koning Hoes sein een nieuwe regering onder lei ding van een burger, Ahmad Toekan, heeft gevormd. Het nieuwe kabinet komt in de plaats van het militaire bewind dat op 16 september werd gevormd en waarvan de premier, brigadegene raal Maohammed Da'Oed, donderdag ontslag nam. Uiiieeolieete in oktober UTRECHT, 26-9. De unie „School en Evangelie" houdt in de week van 12 tot en met 18 oktober haar jaar lijkse uniecollecte. Van de opbrengst (vorig jaar ruim f 600.000) is de helft bestemd voor het christelijk onder wijs in ontwikkelingslanden. Met het geld van de Uniecollecte word ook steun verleend aan hel christelijk onderwijs in landen met belangrijke Nederlandse emigran tenkolonies. Veel van de emigran ten willen hun kinderen graag chris telijk onderwijs laten geven, maar aangezien dat van staatswege niet wordt gesubsidieerd moeten zij zelf de kosten dragen. Een derde bestem ming van de Unieeollecle is steun aan projecten van het christelijk on derwijs in landen waar de protes tanten een zeer kleine minderheid vormen (Italië, Spanje, Portugal, België). Orkaan „Celia" kost verzekeraars veel geld DEN HAAG, 27-9. Volgens de laat ste schattingen zullen verzekeraars een bedrag van meer dan 300 mil joen dollar schadevergoeding moe ten betalen aan de gedupeerden van de orkaan „Celia", die op 3 augustus schade aan 68.000 woningen, alsme de schade als gevolg van werkon derbreking, zal ruim 180 miljoen dollar moeten worden uitbetaald. Hierbij komen nog 6800 schaden aan vliegtuigen, machines en fabrieken, met daarnaast bedrijfsschade door produktie-stilstand, in totaal onge veer 118 miljoen dollar. De ver woesting van 500 privé-jachten, 40 duizend auto's en 3500 woonwagens vergt verder nog een bedrag van 29 miljoen dollar. Knaapje verdronken bij het vissen STAVEREN, 27-9. Zondagmorgen is de negenjarige R. van de P. bij het vissen in het water vlak voor de ou derlijke woning in Staveren verdron ken. RICHMOND. Zanger Frank Sinatra heeft in hel Amerikaanse Richmond een benefietvoorstelling gegeven om geld bijeen te krijgen voor de opvoeding van de negen kinderen van Dan Mitirione, die in Montevideo werd ver moord. Op de foto Sinatra in gesprek met mevr. Mitirione en haar zoontje John. Gewonde Jordauiëis op weg naar Israël TEL AVIV, 28-9. De eerste groep gewonde Jordaanse vrouwen en kin deren is maandagmorgen naai Israël vertrokken. De regering in Jerusa lem had eerder het aanbod gedaan om gewonde vrouwen en kinderen uit Jordanië op te nemen in Israëli sche ziekenhuizen. In Cisjordanië staan voor de ge wonden 200 bedden gereed. Vanuit Cisjordanië zullen zij worden over gebracht naar ziekenhuizen in heel Israël. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM. 28-9. Klei-aardap- pelen voor het binnenland: bintje 35 mm opwaarts in twee maten f 11,00- 12,00; bintje 35/55 mm f 11,00-12,00; bintje 50 mm opwaarts f 11,00-11,75; bintje 55 mm opwaarts f 11,00-11.75; eigenheimers 35 mm opwaarts f 21,00 -23,00; eigenheimers 40 mm op waarts f 22,00-23,00. Zand-aardappelen voor het bin nenland: bintje 35 mm opwaarts f 9,50. Klei-aardappelen voor de export: bintje 35/50 mm f 11,00-12,00; bint je 50 mm opwaarts f 11,00-11,75; bintje 55 mm opwaarts f 11,00-11,75. Zand-aardappelen voor de export: bintje 35 mm opwaarts f 9,50. Voer-aardappelen f 4,50-5,00. Stemming: binnenland en export kalm. Prijzen (excl. omzetbelasting) vastgesteld per 100 kg af. bedrijf op auto volgens kwaliteitseisen binnen land c.q. export. Eigenaar kou niet tegen niarihnana-luclit MAASTRICHT, 27-9. De schrijvers van het boek „Paris Saloon", Paul de Lussanet, Willem van Malsen, Mark Brüsse en Bernhard Holtrop zijn in het Maastrichtse hotel „Du Casque" door de eigenaar als logeer gasten geweigerd. Reden hiervan is volgens de uitgeverij Bruna in Utrecht, die dit meedeelde, dat de eigenaar van het hotel, de heer Van Wijk, niet tegen marihuanalucht kan. Tegen de personen op zich had de eigenaar niets. Volgens de geweiger- bij zich. Bij het gezelschap bevonden de personen had niemand marihuana zich ook Jan Cremer en Bob Groen, Parijse correspondent van de Volks krant. J Chinees eten BANGKOK, 26-9. Liefhebbers van de Chinese keuken kun nen nu voor een speciaal me nu naar Bangkok. Wong Chue Mo serveert in zijn Sakol- hotel op bestelling het menu van de keizer van China, dat uit 108 schotels bestaat. Om dat enkele gerechten, zoals berepoot, minder gangbaar zijn, vraagt Wong dat men hem vier maanden de tijd geeft om het menu klaar te maken. De benodigde ingredi ënten, zoals de berepoot (on geveer zestig gulden per kilo) moet hij uit Hong Kong halen. Het complete menu, voor tien personen ,komt op 30.000 baht (ongeveer 5200 gulden bedie ning inbegrepen). FEUILLETON „Foei. meneer Vlaming...." „Want dan kon ik misschien nog eens twee weken profiteren van uw goede zorgen". „Als u mijn hulp nodig hebt - ze wees naar haar woning - wel, u weet, waar ik ben. U roept me maai en als ik u kan helpen, zal ik het graag doen". Hij schudde zijn hoofd. „U hebt me in deze dagen op alle mogelijke manieren geholpen en verwend. Ik sta voor een kapitaal bij u in de schuld, maar u wilt er niets voor hebben. Dat zit me een beetje dwars, ziet u?" Ze keek hem verontwaardigd aan. „Ik kon u toen niet aan uw lot over laten, toen u uit hel ziekenhuis kwam? Stel je voor. dat zou wel fraai geweest zijn. U bent een keu rige huurder, waar we nooit last van gehad hebben. Weet u, wat Cillie een poosje geleden over u zei? Ze zei: We hadden hel nooit beter kun nen treffen als met meneer Hansen. Ja, en Cillie is niet iemand, die dat gauw zegt, neemt u dat maar van mij aan". Vlaming dacht bij zichzelf: Mens. je moest eens weten, wie ik in wer kelijkheid ben. Maar hij antwoord de: „Enfin, juffrouw Ankie. als ik u eens op de een of andere manier van dienst kan zijn, zegt u het dan maar. Ik sta altijd ter beschikking van u en uw zuster". „We zullen het onhouden, meneer Vlaming", antwoordde ze. Doch met een ging ze rechtop zitten en keek de man even aan. „Daar zegt u wat, meneer Vlaming. Ik herinner me zo iets als.zei u laatst niet, dat u boekhouder van uw vak bent?" Hij knikte. „Zo ongeveer. Niet ge diplomeerd natuurlijk, maar...." „Dan.... dan kunt u ons mis schien helpen. De kwestie is.... er zijn wat moeilijkheden met de be lasting. Niet dat ik er verstand van heb, want dat doet Cillie allemaal. Ze had het er gisteren nog over, dat ze er niet wijs uit kon worden. Ik zal Cillie eens vertellen, dat u ver stand van boekhouden hebt". „Als het in mijn vermogen ligt, wil ik mijn kennis graag beschik baar stellen". Nog diezelfde avond zat Jan Vla ming met Cillie Boshoven over de boekhouding van het Vakantiever blijf C. en A. Boshoven gebogen. Ze wees reeksen cijfers aan, legde een aantal belastingbiljetten voor hem neer en zei tenslotte: „Ik ben er vast van overtuigd, dat wij veel te veel belasting betalen. Maar ja. ik ben geen expert. Tot nu toe heb ik de boekhouding altijd zelf bijgehouden, maar het begint zo ingewikkeld te worden. Kunt u er wijs uit worden?" Vlaming bekeek alles nog eens op zijn gemak, vroeg enkele inlichtin gen en antwoordde: „Ik zal het pro beren, juffrouw Cillie. Vindt u het goed. dal ik alles nog eens precies naga?" „Natuurlijk, en wat graag". Die avond zat Vlaming tot half elf te cijferen en te rekenen, maar zon der de nieuwste belastingtabellen kon hij niet veel doen. Dat zei hij dan ook en Cillie beloofde, dat ze meteen het zou bestellen in dc boek handel. De volgende dag wandelde hij na hel ontbijt naar de woning der bei de dames, toen hij de deur van een der huisjes open zag staan. Nieuws gierig keek hij naar binnen en zag Ankie aan het werk. Hij liep naar haar too, groette de vrouw en keek naar de wand, waar voor ze met moeite een kast wegge sleept had. Enkele planken waren enigszins vermolmd; door de kieren door FRANK VAN FALCKENOORT kon je het daglicht zien. Ankie keek zuchtend naar dc wand. „Er gaat geen jaar voorbij, of we hebben onkosten bij de timmer man", verklaarde ze. „Neem dat nou. En dat is verleden jaar nog hele maal opgeschilderd". Hij constateerde, dat enkele plan ken vernieuwd moesten worden. Dat was net een kolje naar zijn hand. Huiskarweitjes hadden altijd zijn voorliefde gehad. „Hebt u wat gereedschap, juffrouw Ankie? Ik bedoel een hamer, zaag en zo?" De vrouw knkite. „O, ja. In het schuurtje achter hel huis is een werkbank en daar hangt heel wat gereedschap. Vader knutselde vroe ger altijd, maar dat is al heel wat jaren geleden." Hij keek nog eens om zich heen. „Dan zal ik dal eens netjes voor u in orde maken. Is er in het dorp een timmerman, waar ik hout kan ko pen?" „Ja. wel twee." „Mooi. laat u dal dan maar eens aan mij over juffrouw Ankie. Mag ik eens in dat schuurtje kijken?" Ze liepen er samen heen. Vlaming constateerde, dat er zo ongeveer van alles was. Hij nam een duimstok mee en een stuk timmermanspot lood. waarna hij terugliep naar het zomerhuisje, de maat nam van de planken die vernieuwd moesten wor den. en die maten opschreef. Hij kreeg het adres van de timmerman en wandelde rustig naar hem toe om een half uurtje later met een aantal planken terug te keren. Gedurende de rest van dc morgen was hij in het huisje aan het werk en ioen Ankie om half één kwam vragen, of hij met haar en haar zuster wilde meeëten, sloeg hij net dc laatste spijker door hol hout. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3