AGENDA Zeeuwse Nehalennia-altaren blijken vondst van deze eeuw STREEKNIEUWS Eban over het Midden-Oosten Jongeman bekent moord Minister Roolvink over stakingen Russisch-Duitse overeenkomst Jongeman vermoord 15-jarige jongen Reacties op Nasser's dood ZANDBANK Reeds ruim honderd altaren en beelden boven water DEN' UAAG, 28-9. De toevals- vondst van schipper K. Bout uit Tholen, die op 14 april j.L in de Oosterschelde bij Colijnsplaat frag menten van twee Romeinse altaren opviste, blgkt achteraf de archeolo gische vonds van deze eeuw te zijn. Na twee maanden systematisch zoe ken zijn tot nu toe ruim 1U0 altaren en beelden gewijd aan de vrucht baarheidsgodin Nehalennia die in de 2e en 3e eeuw na Chr. werd vereerd boven water gehaald. Het juiste aan tal is neg niet vast te stellen omdat veel brokstukken nog schoonge maakt en geïdentificeerd moeten worden. Het aantal nagenoeg com plete exemplaren bedraagt bijna veertig. Woensdag begint de tweede fase van het onderzoek als duikers van de genie, vermoedelijke fragmenten van het heiligdom die niet met het visnet kunnen worden opgehaald, aan de oppervlakte zuilen trachten te bren gen. Dr. P. Stuart en drs. L. P. Lou- we Kooymans, verbonden aan het Rijksmuseum van oudheden te Lei den, waar de altaren thans voor on derzoek zijn opgeslagen, hopen dat er bouwfragmenten van de tempel zoals metselwerk zullen worden ge- Verhoogde paraatheid langs het Suezkanaal O CAIRO, 29-9. Dc Egyptische troe pen langs het Sucz-kanaal zijn on middellijk na het bericht van Nas sers overlijden in staat van verhoog de paraatheid gebracht. Volgens hetgezaghebbende dag blad „Al Achram" is dit een van de eerste voorzorgsmaatregelen om aan onvoorziene gebeurtenissen het hoofd te kunnen bieden. Het blad onthult ook dat Nasser in september vorig jaar al door een hartaanval was getroffen. Om aller lei redenen, aldus Al Achram, was toen voorgewend dat hij griep had. Het doktersadvies om het daarna kalm aan te doen had hij in de wind geslagen. VERENIGDE NATIES. 29-9. De Is raëlische minister van buitenlandse zaken Abba Eban heelt in de alge mene vergadering van de Ver. Naties de Arabische delegatieleiders voor gesteld tijdens hun verblijf in New York een gesprek met hem te heb ben. De besprekingen zouden tot doel hebben „het scheppen van een gun stige atmosfeer en goede voorwaar den voor vruchtbare onderhandelin gen". Herstel van de oorspronkelijke situatie langs het Suez-kanaal zou de weg voor onderhandelingen vrij maken. „Er is geen redelijk motief om van een dergelijke gelegenheid geen gebruik te maken" zo meende de Israëlische minister. ARNHEM, 28-9. De 20-jarige Johnny S. uit Arnhem heeft maan dag na een langdurig verhoor tegen over de politic bekend vrijdagavond met een pistoolschot de 23-jarige En- no van der Sijde in Arnhem om het leven heeft gebracht. Het schot dat van anderhalve me ter afstand werd gelost, trof Van der Sijde in het hart, terwijl hij bij de deur van zijn broodjeswinkel stond. Tevoren was in dancing „Maff" door een vriend van Johnny S. reeds met het pistool gedemonstreerd, dat in de broekzak van de vriend zat. De portier van het etablissement pakte het af, maar gaf het vuurwapen la ter aan S. terug. Kort daarop viel het dodelijke schot, toen S. met en kele van zijn metgezellen een jon geman achterna zat met wie een van hen in de dancing ruzie had gekre gen. Een duidelijk motief voor zijn daad heeft Johnny S. niet gegeven. Alleen zegt hij er spijt van te hebben. Hij is al eerder met de politie en justitie in aanraking geweest en werd hem terbeschikkingstelling van de rege ring opgelegd. Nederlander ontdekt planeet PERTH, 28-9 Dc 21-jarige uil Nederland afkomstige obser vatorium - assistent Michiel Drenth van het West-Austra lische Bickley observatorium beeft een kleine planeet ont dekt, iets dat nog niet eerder in de geschiedenis van dit ob- iervatroium is voorgekomen. Michiel, die pas 14 dagen In dienst van de sterrewacht was, maakte een foto van de kleine planeet Zeissie. Bij het onder zoeken van de foto ontdekte Michiel een tol nu toe nog niet waargenomen kleine plaheet die „11)70 pa" is genoemd. Er zijn reeds 1750 soortgelijke kleine planeten ontdekt in de cirkelgangen om de zon tussen Jupiter en Mars. De door Mi chiel ontdekte planeet heeft een middellijn van 8 kilometer en draait op 240 miljoen km. van de aarde om de zon. Deze cirkelgang duurt 4 jaar. Mi chiel Drenth arriveerde in \95C> met zijn ouders in Aus tralia. vonden die aanwijzingen geven om trent de constructie ervan. De on derzoekers zijn overtuigd dat op de bodem van de Oosterschelde op een diepte van ca. 20 meter nog waarde volle restanten van het Nehalennia- heillgdom liggen. De komende drie a vier maanden zullen de gevonden altaren In een grote bak met leidingwater worden gelegd om het zout eruit te rekken. De zeepokken op de alaren zullen voorts met een zwak zoutzuur wor den behandeld. Voorlopig zal de ge hele verzameling, aldus dr. Stuart, bij elkaar worden gehouden in Lei den. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 29-9. Hoewel omtrent de oorzaken van de recente stakin gen in sectoren, waar het koppelba- zenvraagstuk geen betekenende rol speelt, moeilijk een volledige analyse te maken, staat het voor minister B. Roolvink van sociale zaken vast, dat er groepen aan het werk zijn ge weest die de gelegenheid hebben aangegrepen om arbeidsonrust te veroorzaken en op die wijze te trachten het normale georganiseerde overleg tussen de werkgevers- en de werknemersorganisaties te onder mijnen. Aldus blijkt uit het ant woord, dat minister Roolvink heeft gegeven op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid mevrouw Van Veenendaal-van Meggelen (groep Goedhart). De regering, aldus de minister, is in beginsel bereid tol overleg met organisaties van werkgevers en werknemers. Indien de minister zou zijn gebleken, dat bij met bedrijfsle ven de wens tot overleg over de sta- Nederlander slachtoffer van zakkenroller BRUSSEL, 28-9. Een Nederlander uit Eindhoven, de heer M. Ploeg makers, is zondag tijdens een uit stapje in de Antwerpse dierentuin beroofd van 2000 gulden. Een onbe kende man liep op een gegeven mo ment tegen hem aan, verontschul digde zich en liep weer door. Even later moest de Nederlander consta teren dat deze ontmoeting hem zijn portefeuille gekost had waarin zich de 2000 gulden bevonden. Vliegtuigpassagiers hadden wapens bij zich NEW YORK, 28-9. Een man en een vrouw, gewapend met pistolen en een handgranaat, zijn zondagavond op»een New Yorks vliegveld gearres teerd toen zij op het punt stonden aan boord te gaan van een passa giersvliegtuig van de Britse maat schappij Boac. De gearresteerden zijn Amerika nen. Zij hadden reeds kaartjes ge kocht voor een vlucht naar Londen en verder naar Tel Aviv. Na een on derzoek vanwege de Boac werden de wapens aangetroffen. Daarna zijn ook al de bagage en de mannelijke passagier van het onderhavige Boac- toestel onderzocht, voordat het toe stel naar Londen kon vertrekken. MOSKOU, 28-9. In Moskou is maandag een Russisch-Westduitse overeenkomst over wetenschppelij- ke uitwisselingen getekend. De overeenkomst tussen de Russi sche academie van wetenschappen en de Westduitse vei-eniging voor wetenschappelijk onderzoek voorziet in de uitwisseling van geleerden en directe contacten tussen instellingen en laboratoria. De overeenkomst is gesleten in het kader van het ver drag op het afzien van geweld zoals dat tussen bondskanselier Willy Brandt en premier Alexei Gosygin in augustus werd gesloten. Bankoverval te Cardiff CARDIFF, 28-9. Bij een overval op een bankfiliaal in de Engelse stad Cardiff zijn maandag 180.000 gulden gestolen. De gemaskerde overvallers openden het vuur op de klanten, die in het gebouw aanwezig waren. Een vrouw werd daarbij in het been ge schoten. Een man, die de overval lers wilde tegenhouden, werd neer geslagen. De politie heeft direct na de over val controleposten uitgezet bij de uitgaanswegen van de stad. Hulp aan Jordanië •JERICHO (Cis-Jortfanië), 28-9. - Maandagochtend is uit Jericho, in door Israël bezet Jordanië, een kon vooi vertrokken naar Jordanië, dat 15.000 maaltijden, water en andere leeftocht meevoert. Het konvooi is georganiseerd dooi de UNRWA, een V.N.-organisatie voor hulp aan vluchtelingen, dc maaltijden zijn bereid door Arabi sche vrijwilligsters. Zondag zijn 5.000 maaltijden dooi de UNRWA naar Jordanië gebracht. kingen in Rotterdam in ruime kring zou hebben geleefd, zou hij daar dan ook zeker in positieve zin op zijn in gegaan. Jongen verdronken STAVEREN, 28-9. De 9-jarige Ro nald van der Pol uit Staveren is za terdagmorgen bjj zjjn ouderlijke wo ning in het kanaal gevallen en ver dronken. De jongen, die op de oever zat te vissen, raakte plotseling te water. Een invalide Duitse dame, die het ongeluk zag gebeuren kon echter niet te hulp schieten. Onmiddellijk sloeg zij alarm, maar hulp kwam te l^at. Een half uur later vonden om wonenden het knaapje. Dreigende slaking in stationsrestauraties UTRECHT. 28-9. Een actiecomité van de stationsrestauratie in Utrecht heeft het personeel van alle Neder landse stationsrestauraties opgeroe pen tot een staking van één dag, op dinsdag 6 oktober, als voor de da tum door de werkgevers geen toe zeggingen zijn gedaan met betrek king tot de extra uitkering van f 400. De werknemers stellen, dat ze qua beloning en sociale voorzieningen al jaren achterlopen bij andere be drijfstakken en dat ze er niet in kun nen berusten dat ook de extra uit kering, die aan verreweg het grootste deel van de werknemers in Neder land wordt betaald, hun neus voor bijgaat. De stationsrestauraties worden niet geëxploiteerd door de Nederlandse spoorwegen. Vrije-,Jjtecreatieboer" zet floor MEERKERK, 28-9. Meer dan zestig boeren en fruittelers in ons land zijn bereid het komende zomerseizoen Nederlanders gratis of tegen een kleine vergoeding op hun landerijen te laten kamperen. Vrije-recreatie- boer W. van den Berg (29) uit Meer kerk (Z.H.) deelde dit maandag mee, blij dat zijn Stichting Vrije Recreatie nu officieel in het Nederlandse stich- tingsregister is ingeschreven. Het is nu acht weken geleden dat de bur gemeester van deze gemeente, tus sen Gorkum en Vianen gelegen, met acht rijkspolitiemannen voor dag en dauw zijn vrije maar illegale recre atie-terrein heeft bezocht. Er is tot dusver echter, voor zover de heer van den Berg bekend, geen proces verbaal tegen hem opgemaakt. Minister Den Toom luistert Landje af DEN HAAG, 28-9. Minister W. den Toom van defensie heeft maandag de geluidsband afgeluisterd, waarop was opgenomen een deel van het VPRO-radioprogramma van vrijdag jl. Uitgezonden werd nl. een repor tage van een niet met name genoem de reporter, die met een gids rond de legerplaats Oirschot reed. Tijdens de reportage werd gewezen op ver schillende mogelijkheden voor iemand die sabotage zou willen plegen. Staalbedrijf door uitworp onaanvaardbaar ROTTERDAM, 28-9. De vereni ging tegen luchtverontreiniging in en cm het Nieuwe-Watcrwcggebicd Heeft maandag meegedeeld de ves tiging van een groot hoogoven- en staalbedrijf, op welke plaats in Ne derland ook, volstrekt ontoelaat baar te achten. Men is tot deze conclusie gekomen na inzage te hebben gehad in een vertiouwelijk rapport van de Ko ninklijke Hoogovens en Staalfabrie ken N.V., waarin dc le verwachten uitworp aan luchtverontreinigende stoffen van een staalbedrijf met een produktic van tien miljoen ton per jaar op de Maasvlakte bij Rotter dam is aangegeven. Volgens de ver eniging is op basis van de in het rapport gegeven ramingen over de uitworp van luchtverontreinigende stoffen uitsluitend en alleen- op milieuhygiënische gronden de vesti ging van een groot staalbedrijf op de Maasvlakte onaanvaardbaar. ZIERIKZEE Geval van joyriding In de nacht van zaterdag op zon dag omstreeks twaalf uur werd een auto die geparkeerd stond in het Ja- newekken door twee Belgische ma trozen, die met hun schip in de ha ven van Zierikzee lagen, meegeno men. Op de kruising van de Juliana- straat en de provineialé weg vloog de wagen uit de bocht en werd hier bij beschadigd. Nadat de auto onbe heerd op de Engelse Kaai was achter gelaten kon de politie de daders die zich aan boord van hun schip bevon den opsporen en meenemen. De ma trozen verkeerden onder invloed van drank. Nog een waarschuwing voor een ieder die zijn auto of bromfiets ergens parkeert: zet het voertuig op slot dan kunnen zulke voor de be zitter onaangename gebeurtenissen worden voorkomen. Modernisering Concertzaal gegund Namens het gemeentebcsuur van Zierikzee heeft het Architectenbu reau Schuch Kraamer te Rotter- dam-Breda het verbouwen en mo- nerniseren van de Concertzaal aan de Paardenstraat (Cultureel Cen trum) gegund aan de laagste in schrijver t.w. het Bouwbedrijf L. W. Boogert te Oosterland voor f 258.200. Aid. Schouwen Plattelandsvrouwenbond Op woensdag 7 oktober wordt in restaurant Mondragon de najaars vergadering gehouden van de afde ling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Na afhandeling van de huishoudelijke zaken, zal mej. A. van der Leeden, secretaresse van het provinciaal bestuur, een cau serie houden over de werkzaamhe den van de bond. KERKWERVE Causerie over Indonesië voor N.C.V.B.-afdeling De N.C.V.B. afdeling Kerkwerve vergaderde vorige week in het ver enigingsgebouw. De presidente, me vrouw Viergever, opende de avond met het laten zingen van Ps. 73 1, 13 en met gebed. Ze las hierna Han delingen 7 en een gedeelte uit hoofd stuk 8 en hield n.a.v. het gelezene een meditatie. In aansluiting hierop werd Gez. 130 2, 1 gezongen. De presidente heette alle aanwezige da mes hartelijk welkom. Na de pauze kreeg de spreekster, mevr. Van Noordennen, het woord. Zij vertelde over het leven van de vrouw in In donesië. De problemen waarmee de zending geconfronteerd wordt, wer den aan de hand van voorbeelden uit de praktijk belicht. Een van de grootste problemen is het kennen van de taal en daarnaast de gewoon ten van de Indonesiërs. Spreekster- vertelde over de tijd dat ze samen met haar man in Indonesië geweest was; hoe ze als domineesvrouw ge- trcht had contact te krijgen met de Indonesische vrouwen, hun iets bij te brengen over hygiëne, voedselbe- reiden e.d. Spreekster vertelde over het verschil in ontwikkeling tussen Borneo waar zij geweest waren en Java. Op deze manier werd een dui delijk beeld gegeven van de leefwij ze van de Indonesische vrouw. Na het afhandelen van enkele huishoudelijke zaken en het bedan ken van de spreekster voor het ge- bodene eindigde de vice-presidente, mevr. Wessels, met dankgebed. NIEUWERKERK Algemene Leesbibliotheek Nu de winter weer voor de deur staat, breekt ook het leesseizoen weer aan. In Nieuwerkerk zal de al gemene leesbibliotheek a.s. vrijdag 2 oktober weer opengesteld worden. De uitlening is van 6.30 tot 7.30 uur in het hervormd vergaderlokaal Re- hoboth aan de Ooststraat. Aan de uitgebreide bibliotheek is ook dit jaar weer een groot aantal - enkele honderden - nieuwe exemplaren toe gevoegd, zodat er nu keus is uit meer dan vierduizend boeken voor oud en jong. Het is altijd het proberen waard! VALKENSWAARD, 28-9. Dc vijf tienjarige Johannncs van den Boom uit Valkenswaard is zondagavond omstreeks elf uur door de negentien jarige H. B. eveneens uit Valkens waard met een stuk hout om het le ven gebracht. Nadat hij lot omstreeks drie mil 's nachts had rondgezworven, heeft de dader zich gemeld bij de gemeen tepolitie in Veldhoven. Hij is overge bracht naar hel politiebureau in Valkenswaard. Het terrein rond dc algemene be graafplaats, waar het drama zich heeft afgespeeld werd door de poli tic afgezocht en spoedig werd het slachtoffer in hel heuvelachtige ter rein gevonden. Omtrent het motief voor deze daad is nog niets bekend. OOSTERLAND Eindles cursus bloemschikken Aan de cursus bloemschikken wel ke hier in het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw werd gehouden onder auspiciën van de Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande, door mej. G. Bij de Vaate te Goes, nam een veertiental dames deel. De eind les van deze leergang, die uit een zestal lessen bestond, elke donder dagmiddag één, had vorige week donderdag plaats. Dat de dames met genoegen deze cursus hebben ge volgd, bleek wel uit het dankwoord, dat één der deelneemsters, mevr. Ommering-Korpel, tot de docente richtte. Zij sprak dankwoorden na mens alle deelneemsters voor de prettige wijze waarop zij deze cursus heeft geleid, die hoogst leerzaam was. en bood namens allen een boe- kenbon aan, een geste, die door de docente op hoge prijs werd gesteld, getuige haar dankwoord. Ook zij had met groot genoegen de cursus mogen leiden in Oosterland. Dat er goed geleerd is blijkt, wel uit dc prachtige bloemslukjcs die de cursisten wisten te vervaardigen na het volgen van de cursus. De (voorlopige) bejaardensoos Ofschoon de bejaardenbijeenkom sten tijdens het zomerseizoen hier ter plaatse niet worden gehouden, zijn er toch een aantal mannelijke soosbezoekers, die zo verknocht zijn aan dc gezellige middagen dat zij op eigen houtje, uiteraard met goed vinden van het bejaardencomité, ook tijdens de zomermaanden hun schre den op dc donderdagen naar hel Ned. Herv. Verenigingsgebouw blijven richten om daar dan gezamenlijk de middag door to brengen mol hol doen van spelletjes enz. Een zestal weken echter was de zaal op donderdag middag bezet, in verband met de bloemensehikcursus, waardoor de be jaarde heren op woensdagmiddag moesten samenkomen. Nu echter de' cursus weer tot het verleden behoort en de officiële bejaardensoos pas op 15 oktober a.s. aanvangt, kan men nog een tweetal weken op donder dagmiddag bijeen komen in het Her vormd Verenigingsgebouw. De macht van het kleine Nu de bekende collectebusjes, die wekelijks of maandelijks verschenen aan de deuren ten bate van de Macht van het Kleine, voor lijders aan val lende ziekte (epileptie), die verpleegd worden in de inrichtingen te Haar lem en Heemstede, hier ter plaatse niet meer voldoende opbrachten be sloot de stichting om in de week van 28 september tot 3 oktober a.s. een „folder" te doen verspreiden onder de bevolking van het dorp. waarmee men zich kan opgeven als lid van de stichting legen een minimum jaar lijkse bijdrage van f 2 of hoger. De daarop volgende week zullen enige dames de bescheiden ophalen met het antwoord, dat hopelijk bij allen positief zal zijn. Mede omdat dit werk aan de epileptie onze hulp zo hoog nodig heeft. Gestaagd Onze vroegere dorpsgenoot de heer P. A. Capelle, commies ter gemeen te-secretarie van Soest, slaagde dezer dagen te 's Gravenhage voor hel di ploma Gemeente-administratie, deel 2 (G.A. II). De heer Capelle was voordien werkzaam als adjunct-com mies ter secretarie van Brouwersha ven. Vredesballonrten de lucht in Zaterdagmiddag jl. werd door een twintigtal meisjes en enige jongens op het Hofplein een twintigtal bal lonnen opgelaten, in het kader van de vredesweek, georganiseerd door de meisjesclub „De Zonnestraaltjes" en de Zeeuwse C.J.V. Op elk der bal- donnen was geschreven „Verenig de Naties". Het doel van deze actie is om te komen tot een betere verde ling van de welvaart in de wereld tussen rijke en arme landen. (Vluch telingen- en voedselproblemen etc.). Te voren liepen de meisjes onder lei ding van de leidsters van de meis- -jesclub, mevr. Ommering-Korpel, en mevr. Beije-Boogert, in optocht door het dorp met de ballonnen. Voordat de laatsten werden losgelaten sprak men driemaal achtereen de leuze: „Verenig de Naties". Geslaagd Onze dorpsgenote: mejuffrouw El- ly Stoutjesdijk Jd. slaagde dezer da gen aan de Chr. Opleidingsschool voor Kleuterleidsters: „De Voor post" te Rotterdam voor de hoofd akte B. (hoofdkleuterleidster). BRUINISSE Directrice bejaardenverzorgingstehuis Mejuffrouw J. P. de Gier uit Da lem is benoemd tot directrice van het bejaarden verzorgingstehuis in Brui- nisse. Zij is thans adjunct-directrice van het Bejaardenverzorgingstehuis in Sliedrecht. Afschied aan openbare basisschool Vrijdagmiddag jl. namen het per soneel, de leerlingen en de ouder commissie van de openbare basis school te Bruinisse, tijdens een fees telijke bijeenkomst in de school, af scheid van mevrouw Y. den Herder- Eggink, die als onderwijzeres ruim vier jaar aan de school verbonden is geweest. Woorden van dank werden door het aanbieden van enkle af scheidscadeaus onderstreept. Van de heer en mevrouw den Herder ont ving de school een prijzenkast. WASHINGTON, 28-9. Het nieuws van de dood van president Nasser heeft maandag in Washington een schokeffect tot gevolg gehad. Hoewel het ministerie van buitenlandse za ken niet onmiddellijk commentaar had, zeiden diplomatieke vertegen woordigers dat de dood van dc Egyptische leider dc kansen op vre de in het Middenoosten ongetwijfeld verder zouden compliceren. Rondom het Koebbeh paleis in Cairo riepen vele duizenden mannen en vrouwen „Nasser is nog niet dood. Zijn geest blijft met ons tot de overwinning". Vrouwen en kin deren vielen flauw in het gedrang en moesten naar ambulances worden gebracht. Met president Nasser is de hoop op een spoedige hervatting van de vredesbesprekingen over het Mid denoosten gestorven, zo zei een V.N - diplomaat, die betrokken is bij het overleg van de Grote Vier. In Israël, waar Nasser uiteraard weinig populariteit genoot, waren dc reacties verdeeld. In politieke krin gen was men het er echter wel over eens dat het verdwijnen van de sta biliserende factor, die de Egyptische president was. aanleiding kan geven tot voor Israël ongewenste „avontu ren". Ook uit dc Arabische hoofdsteden komen uiteraard de eondoleanee- boodschappen. „Woorden zijn niet toereikend om het grote verdriet uit te drukken dat mijn hart bevangt bij het vernemen van het verlies van mijn broeder, kameraad en vriend Gamal Nasser", zo zegt de Jordaanse koning Hoessein in een rouwbetui ging aan vice-president Anwar El Sadat. Dinsdag 29 september Zierikzee Havenplein, 11.00-19.00 uur, verlich tingsactie A.N.W.B. Lange Blokwég 16, 8 uur bestuurs vergadering K.V. „All-Ready". Woensdag 30 september Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag NCVB. Havenplein, 11-00-19.00 uur, verlich tingsactie A.N.W.B. Stadhuis, 8 uur, vergadering ge meenteraad. Donderdag 1 oktober Zierikzee Havenplein, 11-00-19.00 uur, verlich tingsactie A.N.W.B. Vrijdag 2 oktober Zierikzee De Kluut, 8 uur, vergadering afd. gch.-Duiveland P.J.Z. Havenplcin, 11.00-19.00 uur, vcrlich- tingsaclie A.N.W.B. Mondragon, clubavond „Delta-Foto" Zaterdag 3 oktober Zierikzee Havenplein. 9.00-16.00 uur verlich tingsactie A.N.W.B. Maandag 5 oktober Zierikzee Mondragon, 2 uur, filmmiddag Inter kerkelijk Deltaberaad. Woensdag 7 oktober Zierikzee Mondragon, 2.15 uur, afd. Schouwen, Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. OP REIS BEVEILIGD door een reis-, en bagage- verzekering NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Overval op Boerenleenbank ROTTERDAM, 29-9. Enkele onbe- kenden hebben dinsdagmorgen even voor half elf een overval gepleegd op de Boerenleenbank aan de Ma- thenesserweg in Rotterdam. De over vallers zijn er vermoedelijk met een bedrag aan geld vandoor gegaan. De Boerenleenbank was pas dinsdag ge opend. Desnoods mag men ondergeteken de er van beschuldigen de wereld te willen ontvluchtenmaar het is wel zo dat hij recentelijk - op een ver rukkelijk warme dag - vele uren heeft doorgebracht op een zandbank in de Oosterschelde Eigenlijk was het een bank in het Mastgat, maar dat doet verder niet ter zake. Men moet er een bootje voor heb ben, want zwemmen is te ver. Het bootje komt aangevaren, zeiltje in top en even wat afremmen, dan schuift zacht de bodem van hel scheepje op het zand. Zand is altijd in beiveging en straks - wat uurtjes later - ziet men dat het roer al hele maal „in de grond" vastzit en het bootje ligt bijna droog. Veilig gevoel, want als de vloed komt, moet men natuurlijk wel weg wezen en het schip mag niet alleen aan de 'haal. Regelmatig zandbankbezoek schijnt voorrecht te zijn van de zeilers en zeileressen en het zou een vergefe lijke menselijke zwakheid zijn, hen daarom wat te benijden. De zandbank dan. Een oppervlakte van vele vierkante kilometers is voor jou en we gaan snel wat Robinson Crusoeën op zo'n maagdelijk eiland, waar het spritst en ritselt van water, en kokkels en zagers onder het zand en in de overgebleven kreekjes kri oelt het van leven. Garnaaltjes schie ten weg en krabben maken zich schuinsweg uit de voeten. Dc sensatie echter zijn de schollctjes en botjes, die - juist onder het zand gelegen - opeens beginnen te leven. Ai, men kan wel snoeksprongen maken, maar de platvisjcs z\jn te snel en men pakt ze niet. Rondom ligt een kring van zacht en toch doordringend molorgestamp. Ilct zijn de boten, de „slepen", die - zeilend naar het grijze eiland der dromen - wel vermeden moeten wor den. Voor alle mensen die het op een gegeven momènt allemaal niet meer zo zien. deze raad: ga zes uren naar ren zandbank. Proef het zilt op de lijmen en loop glimlachend met blote voeten door dc modder cn de plassen, kijk uit naar de bekende punten, die men nu van een andere hoek uit ziet. Ga tot slot als Adam of Eva een duik nemen in het heldere water, zoek een handvol schelpen aan de andere kant van de bank cn tcees gelukkig. Denk er aan terug in lange donkere wintermaanden cn droom er van voor het slapen gaan. Een bank is een bank is een zand bank. Ze liggen cr te wachten op mensen, die zelden komen. Eens zal het niet meer mogelijk zijn, althans niet zo puur, zo vers aan het water ontstegen, zo onbegrijpelijk exclu sief. zo vrij, onbelemmerd en onver getelijk voor de schaarse mens, die cr komt! SCI 11 EliEl LA NOMA N,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2