DE ZIERIKZEESCHE COURANT HARTAANVAL VELDE EGYPTISCHE PRESIDENT NASSER wostcroe tapijten I DEURLOO - ZIERIKZEE I Glastuinders krijgen stookolie-steun Nixon over Nasser's dood Vijfjarig meisje vermoord De studentenonlusten aan de Amerikaanse universiteiten Nederlandse reactie op Nasser's dood Twee doden en zeven gewonden bij verkeersongeluk De toestand in Jordanië na liet (wankele) akkoord Anwar el Sadat voorlopig president ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 29 september 1970 127ste jaargang Nr. 20749 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. 8i| de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij' v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief '4 B.T.W. In dit nummer De Zeeuwse Nehallenia-altaren Schok ging door de wereld CAIRO, 28-9. De Egyptische president Gamal Ahdel Nasser is maandagmiddag aan een hartaanval over leden. Zowel in de Arabische wereld als ver daar buiten heeft zijn dood een emotionele schok teweeg gebracht. Nasser stierf in z(jn huis aan de rand van Cairo. Hy had de afgelopen twee jaar al verscheidene inzinkingen als gevolg van storingen in de bloedcircu latie doorgemaakt, doch na een tweede medische behandeling in de Sowjct- Unie scheen zyn toestand sterk verbeterd te zijn. In een maandagavond uitgegeven medisch bulletin wordt gezegd, dat Nasser onwel werd toen hij op het vliegveld afscheid nam van de sultan van Koeweit. Men bracht hem met spoed naar zijn woning in Manchiet el Bakr waar toegesnelde artsen een trombose in de hartkransslagader constateerden. Vertwijfelde pogingen de bloedcirculatie te herstellen hadden geen succes, aldus het communique. De ontsteltenis in de Egyptische hoofdstad was groot. Mensen stroomden de straat op en drongen samen rond voorbijgangers met draagbare radio's of voor televisie toestellen in café's. Een kruier, die zijn tranen de vrije loop liet, baande zich een weg door de menigte, uit roepend: „Laat me door, ik'ben een wees geworden". Een krantenverko per zei „ik had nog liever het over lijden van mijn drie kinderen ge hoord, maar niet van hem". Anderen riepen „het kan niet waar zijn, hij was onze vader en el rais" (de lei der). Na de bekendmaking van Nassers overlijden zetten de Egyptische sta tions het uitzenden van verzen uit de Koran, dat reeds tevoren was be gonnen voort. Achttien jaar De president, gedurende achttien jaar een topfiguur in de Arabische Advertentie jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijj Nieuwe collectie Telefoon (01110) 2825 TiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuTi DEN HAAG, 26-9. Na overleg en in overeensteming met het Land bouwschap zal de minister van Landbouw en Visserij, ir. P. J. Lar- dinois, bevorderen dat glastuinders voor de zware stookolie die zij voor eigen gebruik tusen 1 oktober 1970 en 15 mei 1971 zullen kopen, van hun bank een rentelocs voorschot zullen kunnen verkrijgen op he ann- kcopbedag der stookolie, voor zover dit bedrag de landelijke bruto aard- gasprjjs te boven gaat. Dit heeft het ministerie van Landbouw en Visserij meegedeeld. De huidige landelijke bruto aard- gasprijs is voor dit doel vastgesteld op f 85,85 per ton. De toekenning - al of niet - van het krediet zal op de gebruikelijke wijze door de banken worden bepaald. De minister zal de rente van het onderhavige bank krediet voor rekening van het rijk nemen. Daarnaast zal het borgstel- lingsfonds voor de landbouw zijn normale funktie bij de zekerheids stelling van de kredietaanvragen kunnen verrichten. De regeling treedt per 1 oktober 1970 in werking. Voor het geval aan het einde van het stookseizoen 1970-1971 zou blij ken, dat de gemidelde prijs van de hoofdprodukten van de glastuin bouw niet zcdanig is gestegen dat de kostenstijging van de stookolie wordt goedgemaakt, stelt de regering in het vooruitzicht, dat dit renteloze voor schot geheel of gedeeltelijk ten laste van het iijk zal komen voor die glastuinders, die zodra dit technisch mogelijk is hun bedrijven daadwer kelijk op het aardgasnet laten aan sluiten. LONDEN. Een groep vrijgelaten gijzelaars uit Jordanië arriveerde per vlieg tuig in Londen. Een van hen teas de gezagvoerder Cyril Goulborn van de Britse VC-W, die we hier zien met zijn vrouw Joan. wereld, stierf na de voltooiing van een belangrijk feit, de beëindiging van de bloedige strijd in Jordanië tussen Palestijnse guerrillastrijders en Jordaanse regeringstroepen. Het was voor een groot gedeelte aan zijn bemiddeling en krachtig aandringen te danken dat koning Hoessein en Jasser Arafat dezer da gen hun handtekening onder een ak koord zetten dat de burgeroorlog in Jordanië tot staan bracht. Hoewel vice-president Sadat de tweede man in de Egyptische staats- hierarchie is, volgt daaruit volgens waarnemers in Beiroet niet noodza kelijkerwijs voort dat hij Nasser op volgt na een interimperiode tijdens welke de vice-president de taken van het staatshoofd waarneemt. Men vestigt er in dit verband de aan dacht op dat Ali Sabry, lange tijd een trouwe vriend van Nasser, doch later in ongenade gevallen, de laat ste tijd weer sterk op de voorgrond is getreden. Men ziet in hem een sterke kandidaat voor het president schap. Arabische eenheid De Egyptische presidént Gamal Nasser, 52 jaar oud, was twee decen nia lang de belangrijkste politieke figuur in het door conflicten getrof fen Middenoosten en vocht voortdu rend voor de Arabische eenheid. Nassers concept van niet-gebonden- heid wekte vaak geïrriteerdheid op in westerse hoofdsteden die hem niettemin beschouwden als een staatsman met internationale allure. Hij bevond zich aan de top van het machtscentrum in Cairo sinds een staatsgreep in 1952 die koning Fa- roek van de troon deed vallen. Na eerst de posten van vicepremier en premier te hebben bezet werd hij in december 1954 zelf staatshoofd. De knappe, met omfloerste stem sprekende soldaat-politicus werd in 1956 president onder een nieuwe grondwet die hem uitgebreide be voegdheden gaf. Zijn recente instemming met een staakt-het-vuren in het Middenoos ten en daaraan vastgekoppeld zijn bereidheid tot onderhandelingen met Israël gaven hoop dat het Israëlisch- Arabisch conflict dat driemaal in de afgelopen 22 jaar tot werkelijke oor logshandelingen leidde vreedzaam zou kunnen worden beëindigd. NAPELS, 28-9. „Ik ben diep ge troffen bij het vernemen van de plot selinge dood van president Nasser", zo verklaarde pi-esident Nixon van de Verenigde Staten maandagavond op het vliegdekschip „Saratoga" van de zesde vloot. „De wereld heeft een opmerkelijk leider verloren, die de zaak van zijn landgenoten en die van de Arabische wereld onvermoeibaar en met toe wijding diende". GOUDA, 28-9. Maandagmorgen hebben werknemers van een bedrijf naby de Raam te Gouda het leven loze lichaam gevonden van de vijf jarige Annie Deijkers, die sinds za terdagmiddag vermist werd. Het li chaam was ontkleed. Sectie wees uit, dat het kind door verstikking om het leven kwam. Ook kwam vast te staan, dat er ontucht gepleegd was. De Goudse politie is na de ontdek king met een buurtonderzoek begon nen om nadere aanwijzingen te ver krijgen over de dader. Annie Deijkers, die aan De Raam woont, moet in de loop van zater dagmiddag verdwenen zijn. Om half 8 waarschuwde haar ouders de po litie, dat zij niet thuis was gekomen. Een onderzoek wees uit, dat buren haar omstreeks half. vier nog gezien hadden. Zij had ondermeer gespeeld in de Reguliershof, een zijstraat van de De Raam. De politie zette een speurhond in en deze liep naar de Turfsingel. Op grond van deze aanwijzing werd aangenomen, dot het meisje mogelij kerwijs in het water was terecht ge komen. Eerst werd gedregd en later doken kikvorsmanncn van de Goud se brandweer en het bedrijf van Uni- lever-Errery in de Singel. Het kind werd evenwel niet gevonden, totdat het maandagmorgen dood werd aan getroffen nabij rommel in een voor afbraak bestemde ruimte. De kleer tjes lagen in de nabijheid. Veelzeggend rapport WASHINGTON, 27-9. De geweld daden op de Amerikaanse universi teitsterreinen hebben een ongekende crisistoestand op de Amerikaanse universiteiten geschapen en het land diep verdeeld. Zo wordt gezegd in een rapport van een presidentiële commissie on der leiding van ex-gouverneur Wil liam Scranton van Pennsylvania die diè een onderzoek heeft ingesteld naar de oorzaken van de onrust aan de Amerikaanse universiteiten de commissie stelt in haar rapport ex tremisten van links zowel als rechts verantwoordelijk voor de verscher ping van de toestand, maar geeft toch duidelijk te kennen dat- presi dent Nixon niet snel genoeg heeft gereageerd op de slechter wordende omstandigheden aan de universitei ten. Het is noodzakelijk, aldus het DEN HAAG, 28-9. „De Nederland se regering betreurt in hoge mate het plotseling overlijden van presi dent Nasser, zowel voor zijn land als in verband met de huidige gespan nen politieke constellatie in het Mid den-Oosten", aldus verklaarde maandagavond een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken. rapport, dat de president ons weer verenigt voor er meer levens verlo ren gaan en meer eigendommen ver nield worden. Mocht het pnbegrip tussen de studenten met hun nieuwe cultuur, gekarakteriseerd door lang haar, hippiekleren en filosofie en een groot deel van het publiek blijven bestaan, dan wordt het voortbestaan van het. land zelf bedreigd. Een land dat ertoe gedreven wordt oorlogswa pens tegen zijn eigen jeugd te ge bruiken. SIMPELVELD, 29-9. Op de provin ciale weg Simpelveld-Nijswiller in Limburg is maandagavond even na acht uur een personenauto frontaal op een busje gebotst. De inzittenden van de auto, de 69-jarige bestuurder C. A. de Groot en de 77-jarige H. J. Peters, beiden woonachtig in het be jaardencentrum Hoogamstel te Kerkrade kwamen om het leven. In het busje zaten zeven zusters uit Huize „Loreta" te Simpelveld. Zij moesten met ernstige tot zeer ernstige verwondingen worden opge- Heerlen. AMMAN DAMASCUS BEI ROET, 28-9. De leider van de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie, Jas ser Arafat, is maandag in Damascus aangekomen om zijn volgelingen uit te leggen waarom hij in Cairo zijn handtekening heeft gezet onder de overeenkomst met koning Hoessein. Arafat zou voor dit doel ook naar het door de Palestijnen beheerste noorden van Jordanië gaan. Tot dusver heeft nog geen van de Palestijnse guerrillabewegingen offi cieel gereageerd op het akkoord, dat voorziet in de ontruiming van Am man en andere Jordaanse steden door de Palestijnse commando's. De Jordaanse regering heeft zich ver bonden haar troepen uit de steden terug te trekken en de duizenden guerrillastrijders vrij te laten die tijdens de gevechten gevangen zijn genomen. De derde winnaar van 1000 gulden in het grote kolenspel is WdeReus,1fechtlaan 13, Heemstede. Doet u dit najaar ook mee? Na Nasser's tlooil CAIRO. 28-9. Vice-president An war El Sadat zal voorlopig het pre sidentschap van de Verenigde Ara bische Republiek op zich nemen, zo meldt het persbureau voor het Mid den-Oosten. De benoeming van El Sadat tot waarnemend president is bekendge maakt door de voorzitter van het parlement, Labib Sjoekair. Na ge meenschappelijke beraadslagingen van de ministerraad en hel bestuur van de Arabische Socialistische Unie was, geheel in overeenstemming met de grondwet van 1964, tot de benoe ming van El Sadat besloten, aldus Sjoekair. Volgens de grondwet mag de vice- president maximaal 60 dagen de functie van president waarnemen. Voor deze periode verstreken is moet een nieuwe president zijn gekozen. CAIRO. Eén der laatste aktiviteiten, die hij met succes wist te bekronen van de overleden president Nasser, was diens verzoeningspoging tussen koning Hoessein van Jordanië en Yasser Arafat, de Palestijnse rebel lenleider. We zien de Egyptische staatsman hier tijdens de voorbe sprekingen verder in gezelschap van koning Feisal van Sapedie Arabië in het Hiltonhotel te Cairo. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's !Er is niets ter wereld dat zo veel stomme opmerkingen te horen krijgt dan een schilderij in een museum. Het in Beiroet verschijnende blad El Kifah, dat als een spreekbuis van het Haakse bewind wordt be schouwd, veroordeelde maandag het akkoord. Arabische bestandswaarnemers, rijdend in politieauto's met rode zwaailichten en groene vlaggen, zijn maandag in Amman hun delicate taak begonnen. (Advertentie) Verwachting tot woensdagavond: Minder warm Zonnige perioden maar later op de dag van het westen uit meer bewol king, met mogelijk enige regen; zwakke tot matige, in de middag tot vrij krachtig toenemende zuidweste lijke wind; lagere middagtemperatu- Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min.-temperaturen: 0 tot 4 graden boven normaal. Max.-.temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 30 sept. Zon op 6.38, onder 18.21. Maan op 6.30, onder 17.58. 1 okt. Zon op 6.40, onder 18.19. Maan op 7.42, onder 18.08. Nieuwe maan: 30 september te 15.32 HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 30 sept. 1 okt. 3.21 v.m. 15.24 n.m. 3.49 v.m. 15.55 n.m. BROUWERSHAVEN: 30 sept. 1 okt. 2.56 v.m. 3.24 v.m. 15.12 n.m. 15.40 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 29-9.Het K.N.M.I. deelt mede: Boven onze omgeving hand haafde zich een zuidoostelijke stro ming waarmee vrij warme lucht werd aangevoerd. In deze lucht kwam slechts weinig bewolking voor, zodat het weer een overwegend zon nig karakter had. Het hogedrukge- bied. waaraan we dit fraaie weer te danken hebben bevindt zich nu bo ven oost Europa en verwijdert zich langzaam in zuidoostelijke richting. Samenhangend hiermee kan een oud oceaanfront, dat in Schotland plaat selijk wat regen bracht, tot onze om geving dooi-dringen. Veel activiteit wordt er boven Nederland echter niet van verwacht. Na de frontpas sage stroomt iets koelere lucht naar ons land. Midden op de oceaan be vond zich dinsdagmorgen een nieuwe frontale storing. Deze trekt snel oostwaarts en zal morgen later op de dag het weer bij ons iets ongunstiger kunnen beïnvloeden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1