Veel moois bij herfstwandelingcn van I Uitbreiding bosbranden in Californië V.N.-Vogel wacht Schrijven van b. en w. inzake reorganisatie Reinigingsdienst Hevige branden in gebied bij Los Angeles Geen wijziging P.v.d.A.-koers tegen K.V.P. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 2S stptrmber 1970 Nr. 20748 Minder plantengroei door droogte HAAMSTEDE, 25-9. Ideale weers omstandigheden hebben er mede toe geleid dat -zaterdag- en zondagmid dag in totaal bijna 175 natuurlief hebbers hebben deelgenomen aan de door het I.V.N. uitgeschreven en door de Vogelwacht Sehouwen-Duiveiand verder georganiseerde wandelingen, ditmaal gehouden in het fraaie na tuurgebied van Staatsbosbeheer aan de Vroonweg te Haamstede en in het prachtig bezit van de familie Knight, beter bekend als de villa „Gadra". De zon bescheen zondagmiddag bijna 100, in overhemden en andere zomerkleding getooide deelnemers die welkom werden geheten door de voorzitter van de Vogelwacht, de heer J. P. C. Boot.. Het wandelpad werd al spoedig verlaten en het ruiterpad gevolgd. De eerste bezienswaardigheid, waar voor een ieder zich diep bukte, was een „kever" (commentaar uit de greep: „Er lopen er hier zoveel"), doch het bleek een krekel te zijn. De excursiegangers moesten later nog eens diep door de knieën om het ,Munt"-plantje te bekijken en te rui ken want het heeft een sterk men- thol-aroma. De droogte is wel oor zaak geweest van minder planten groei. Schitterend mooi was de vo gelkers met zijn voile dracht van nog rode bessen. Hierin zagen enkele deelnemers een karmsvogel, ten te ken dat we toch nis de herfst nade ren. In de tuin van villa „Gadra" veel planten en bomen die we slechts sporadisch tegen komen. Dank zij de medewerking van de beheerder, de heer Veringrr.eijer konden de dames en heren hier hun licht opsteken. Sequoia gigantea Het „wonder" uit de tuin was de Sequoia gigantea (reuzen mammoet boom) die uit Amerika komt en daar enkel groeit in de Sierra Nevada en een enorme hoogte kan bereiken. Zo was er een van 140 meter hoog en dit exemplaar met een omtrek van 35 meter kreeg de naam. Vader van het bos. Andere namen waren Oude Hercules. Abraham Lincoln en Rijschoo. Bij het rooien van somige bomen werden soms 4000 jaarringen geteld. „Mark Twain" werd in 1904 gerooid en op de rest kon een dans vloer geplaatst worden voor 16 paren en de band. Later zette een drukkerij haar gebouw er op neer en de krant kreeg de naam The big tree bulletin. Het hout is zeer duurzaam en wordt later rood. Het exemplaar in de tuin LOS ANGELES, 28-9. Dc bosbran den die sinds vrijdag in de omgeving van Los Angeles woeden, hebben zich zondag uitgebreid in de richting van San Diego, ten zuiden van Los Angeles, en in de richting van de Mexicaanse grens. Ongeveer 50.000 mensen hebben hun woningen moeten verlaten om zich in veiligheid te stellen tegen het vuur, dat oprukt over een front van 50 kilometer, dat reeds 15 kilometer is gevorderd. Voor zover bekend zijn drie men sen omgekomen. Het vuur heeft op zijn weg honderden telefoonpalen „verslonden" zodat vooral geïsoleerd wonenden niet in staat zijn geweest telefonisch melding te maken van hun noodsituatie. De in het zuiden van Californië gelegen militaire bases hebben op dracht, de door de branden getroffen mensen onderdak te verschaffen. Tot nu toe zijn tweehonderd villa's in vlammen opgegaan. Steeds meer slokdarmverbrandigen door wasmiddelen AMSTERDAM, 26-9. Er komen steeds meer slokdarmverbrandingen bij kinderen voor veroorzaakt door het inslikken van moderne middelen voor vaatwas- en wasmachine. Gevaarlijk zijn ook de moderne geconcentreerde chloormiddelen, gootsteenontstoppers met als hoofd bestanddeel natriumbisulfaat, schoonmaakmiddelen met ammonia en zinkchloride bevattende soldeer- waters. Dit zijn de ervaringen van dr. A. N. P. van Heijst en S. A. Pi- kaar, verbonden aan het Nationaal Vergiftigingeninformatie Centrum van het Rijskinstituut voor de Volksgezondheid in Utrecht. Hun in drukken over de jaren 1968 en 1969 publiceren zij in het jongste num mer van het Nederlands tijdschrift voor geneeskunde. De inlichtingen die zij binnenkre gen betroffen voor het merendeel kinderen, namelijk 2463 tegen 1310 volwassenen. De beide schrijvers van het artikel zijn langzamerhand zeer bevreesd geworden voor vergif tigingen met geneesmiddelen die amitriptyline en imipramine bevat ten. Twee kinderen overleden na het snoepen van mipramine tabletten. Zijn deze stoffen eenmaal uit het darmkanaal in de bloedbaan opge nomen dan ontstaan weldra hartrit mestoornissen. Eliminatie uit de bloedbaan is niet mogelijk. Er kwamen 203 meldingen van vergiftiging bij kinderen binnen door petroleumprodukten, waarvan meu belolie op basis van terpentine het meest voorkwam. Het afbreken van koortsthermo meters bleek bij kinderen vaker voor te komen dan vermoed werd. van „Gadra" heeft een hoogte van ca. 15 meter doch groeit gestadig. Een misverstand werd de middag ook opgelost want wat wij Acacia noemen is de Robina, ook uit Ame rika afkomstig. De bast is vergiftigd voor paaiden: het bevat het vergif Toxalbumine. Mogelijk staat er in deze tuin ook nog een exemplaar van Robina hispida ook wel rose re gen genoemd. En dan tussen de bosbegroeiïng de rode paddestoel, vliegenzwam ge naamd. Aantrekkelijk van uiterlijk doch zeer giftig. Verder groepjes pa- rasolzwammen en plotseling een vreemde bloem uit Brazilië, erythri- na crista-galli genaamd met fraaie rode, vogelbekachtige kelken. Geen vogels deze middag behalve een ta- puit en een kramsvogel. De route was uitgezet door de he ren W. J. Janse en M. Zorge, beiden van Staatsbosbeheer. Acht doden bij vliegtuig ongeluk op de Faröer KOPENHAGEN. 27-9. Een lijn- vliegtuig van de maatschappij „Ice- landair" is zaterdag op het eiland Myggenaes - een van de Far-Oër - verongelukt. Van de 34 inzittenden kwamen er acht om het leven, ter wijl vier ernstig werden gewond. Zoeken naar vermiste ballonvaarders gestaakt NEW YORK, 26-9. De Amerikaan se kustwacht, marine en luchtmacht en de Canadese luchtmacht hebben zaterdagavond na zes dagen speuren het zoeken naar de drie vermiste ballonvaarders gestaakt. De ballonvaarders, die op weg wa ren van New York naar Parijs had den maandagavond laten weten dat hun ballon daalde in een storm voor de kust van Newfoundland. Expeditie naar indianen in Suriname PARAMARIBO, 26-9. Een expedi tie die contact zocht met de Akoe- rio-Poshuwaru-Indianen, heeft in de omgeving van het brongebied van de Witwaterkreek een ontmoeting gehad met de groep, die uit vijftien leden bleek te bestaan. Trio-India nen van de expeditie, die verder bestond uit een best uursopzichter en zendelingen van de „Surinam Int- rior Fellowship", zorgden voor de toenadering met de Akoerio's, van wie een 30-jarige Indiaan, Poshu- waru geheten, de leider is. Per vlieg tuig is voedsel neergelaten. Ook zijn boten op weg naar het gebied waai de expeditie zich bevindt. Vechtpartijen bij Ford-Keulen KEULEN, 26-9. In de Fordfabriek in Keulen hebben zich vechtpartijen voorgedaan tussen stakers - in meerderheid Turken - en werkwil ligen. Tien arbeiders werden ge wond, van wie twee ernstig. Bij Ford-Keulen is een wilde sta king uitgebroken. De stakers eisen 15 procent loonsverhoging; de direc tie heeft 7 procent voorgesteld. Twee kinderen vermoord nabij Kleef KLEEF (Duitsland), 26-9. In de bossen van Bedburg-Hau, nabij de Duitse grensstad Kleef, zijn vorige week twee jongetjes van vijf en zes jaar vermoord. De dader is een 17-jarige jongen, die als patiënt verbleef in de psy chiatrische inrichting van Bedburg- Hau. De jongen, die zijn vrije wandel middag had, trof de kinderen spe lend aan in een bos. Op een gege ven moment vergreep hij zich aan de kinderen, en doodde hen met trappen. Een der kinderen hing hij ook nog aan een boom op. Na zijn daad meldde de dader zich bij de politie. Muzikale dank aan burgerij Voorstel aan gemeenteraad omtrent het gebruik van plastic-zakken ZIERIKZEE, 27-9. Het college van b. en w. van Zierikzee heeft een uit voerig schrijven gericht aan de leden van de gemeenteraad over de reor ganisatie van de reinigingsdienst. Het college deelt de raad in dit schrijven mee na een uitgebreide studie thans in staat te zijn concrete voorstellen te doen omtrent het ge bruik van plastic zakken. Uitgangs punt is hierbij dat op de een of an dere wijze met deze zakken word gewerkt omdat bij de aanschaf van een nieuwe reinigingsauto daarvan reeds werd uitgegaan. Deze nieuwe methode maakt het mogelijk het huisvuil in kortere tijd op te halen dan nu mogelijk is. Als voordelen voor de bevolking noemt het college een vijftal punten: in tegenstelling tot de huidige me thode kan men in onbeperkte mate huisvuil meegeven; de plastic zak ken zijn door hun lichter gewicht gemakkelijker te hanteren dan de van zichzelf reeds vrij zware em mers; het risico van schade aan het interieur bij het vervoer van em mers binnenshuis wordt kleiner; men behoeft geen lege emmers meer van de straat terug te halen en deze blijven dus ook niet meer nodeloos lang op straat staan; wanneer de plastic zak in de emmer vol is kan daarin een nieuwe zak worden ge plaatst, zodat men geen last heeft van het feit dat de emmer vol is. Voordelen Voordelen voor de reinigingsdienst worden geacht: in plaats van twee maal per week het huisvuil op te halen, kan in de toekomst worden volstaan met één maal per week; bij gebruik van plastic zakken zal geen overwerk behoeven te worden ver richt; door het eenmaal per week ophalen van huisvuil wordt de nodi ge ruimte in werktijd verkregen om de uitbreiding van de gemeente op te vangen; de beladers hoeven geen emmers meer terug te plaatsen en dat betekent een beperking van de loopafstand en een snellere afwer king van de route; de beladers be hoeven geen emmers meer te tillen, hetgeen per man ongeveer 2500 kilo minder gcwichtsverzet per route op levert; het straatbeeld zal niet langer worden ontsierd door vuilnisemmers die na het ledigen te lang op straat blijven staan; er kan zo goed als stofvrij gewerkt worden. De financiële kant Uiteraard heeft het college ook de financiële aspecten van de zaak be keken. Het college staat op het standpunt dat het publiek minstens dezelfde rechten zal betalen dan nu het geval is, omdat de gemeente op de huisvuilophaaldienst nog steeds een aanzienlijk bedrag tekort komt. De raad wordt voorgesteld akkoord te gaan met de volgende opzet: de plasticzakken te verkopen voor 15 cent per zak en een reinigingsrecht in rekening te brengen van f 28,25. Een ander facet van de nieuwe ophaalmethode is nog dat er een re geling moet worden getroffen voor het ophalen van het zogenaamd grof vuil. Dit wordt momenteel door de dienst meegenomen in de vorm van niet te grote pakjes of samengebon den tuinafval. Bü het gebruik van plastic zakken kan dit niet langer in die zakken worden meegenomen. Het college meent dat het grof vuil twee keer per maand bij de burgerij dient te worden opgehaald en dan uitslui tend op aanvraag bij de dienst ge meentewerken. Het ophalen van dit vuil brengt voor de bevolking geen afzonderlijke kosten met zich mee. Dc kosten zijn in het reinigingsrecht begrepen. Beste ploeger 4 Marinierskapel concerteerde in „De Ark" te Renesse van de ivereld HORSENS, 27-9. De Noor Lei/ Huser heeft zaterdag in het Deense Horsens het wereld kampioenschap ploegen ge wonnen. De lier James Mur phy was tweede en de Neder lander Ad Havermans uit Ze- venbergsche hoek derde. Aan de wedstrijd namens vertegen woordigers van achttien lan den deel. Er waren rond vijf tienduizend bezoekers, waar van tweeduizend uit het bui tenland. DODELIJKE ONGELUKKEN DEN HAAG. Uit het water van de Ketelstraat in Den Haag is het stof felijk overschot opgehaald van de bijna vier jaar oude Peter Panne man. Het jongetje dat in de Ketel straat woonde, was vermist sinds hij op straat ging spelen. APELDOORN. Op de Arnhemse- weg, ter hoogte van de Krimweg in Apeldoorn, is de ongehuwde 67-ja- rige G. Bomhof bij het oversteken aangereden door een personenauto, bestuurd door de 24-jarige K. T. uit Arnhem. De automobilist probeerde nog door krachtig remmen een aan rijding te voorkomen, maar hij slaagde daarin niet. De heer Bom hof was op slag dood. BARSINGERHORN. Het 16-jarige meisje K. Verhulp uit de Limmer- schouw (gemeente Winkel), dat ge wond werd bij een botsing met een autobus is in het centraal ziekenhuis te Alkmaar overleden. Het meisje bereed een bromfiets en keek bij het nemen van de bocht achterom, zodat zij de naderende bus te laat op merkte. BLOKKER. De 21-jarige J. H. Smit uit Hoorn is in Blokker door onbekende oorzaak met zijn motor rijwiel uit de bocht gereden en te water geraakt. Zondagmiddag is hij in het St. Jans Gasthuis in Hoorn aan de gevolgen overleden. WEERSELO. De eenjarige Roland Alferink uit Oldenzaal is in het zie kenhuis ,;Ziekenzorg" in Enschedé overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval dat eerder op de dag was gebeurd. De aüto waarin het jongetje zat werd op de rijksweg in Weei'selo tijdens een inhaalma noeuvre aangereden door een tegen ligger. TERNEUZEN. In het St. Elisabeth ziekenhuis in Sluiskil is de 36-jarige H. Wiemes uit Axel overleden aan de gevolgen van de verwondingen, die hij in zijn woonplaats bij een auto-ongeluk had opgelopen. ROOSENDAAL. De 15-jarige Eli sabeth Simons uit Steenbergen is in het ziekenhuis Lievensberg in Ber gen op Zoom overleden aan de ver wondingen van een ongeval dat in haar woonplaats gebeurde. De brom fiets waar zij achterop zat, werd op een polderweg door een automobilist aangereden. Haar vriend, de 19-ja- rige M. Akkermans uit Steenbergen, die de bromfiets bestuurde, werd daarbij op slag gedood. ZUIDWOLDE. De 18-jarige H. Kip uit Zuidwolde is in zijn woonplaats op het Alteveer verongelukt. Hij reed met zijn motor links op het Al teveer en kwam in botsing met een bromfiets. De bromfietser liep een beenbreuk op. NUMANSDORP. De 22-jarige on gehuwde P. de Ronde uit Rotterdam is bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Nabij het kruispunt Middelsluis in de gemeente Numans- dorp vloog de jongeman uit de bocht tegen een hek. De jongeman die op slag dood was bleek niet in het bezit van een rijbewijs. DEN HAAG. In het Bethesda-zie- kenhuis in Tiel is overleden de 26- jarige J. J. V. uit Leusden die ernstig werd gewond op de afrit van rijks weg 15 bij Echteld. V. sloeg toen bij het afremmen met de door hem be stuurde motor over de kop. Zijn duo- passagiere liep verwondingen op. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam 28-9. Aangevoerd 1118 runderen en ROTTERDAM, 1394 dieren, t.w. 276 varkens. Prijzen per kilogram: slachtrunde- ren extra f 4,95-5,35, le f 4,25-4,65, 2e f 3,75-4,05, 3e f 3,65-3,75; stieren f 4,55-5,30; worstkoeien f 3,50-3,60; slachtvarkens le f 2,38-2,43, 2e f 2,35- 2,38, 3e f 2,33-2,35; slachtzeugen f 1,75-1,90; zware varkens f 2,10-2,20. Runderen: aanvoer iets ruimer, handel kalm; prijzen ongewijzigd. Varkens: aanvoer kleiner; handel lui; prijzen fijne varkens onveranderd; slachtzeugen hoger; enkele prima's boven notering. SAIGON. Van een Amerikaanse patrouille in Zuid-Vietnam zijn vier leden om het leven gekomen en vijf gewond, doordat een splintermijn die zij bij zich hadden ontplofte. RENESSE, 24-9. Vorige week con certeerde de bekende Marinierskapel in „De Ark" te Renesse. Het bete kende een buitenkansje voor de be volking die dit dan ook gretig accep teerde, gezien de volle zaal waarvoor het korps optrad. Het gemeentebe stuur van Westerschouwen gaf aete de precense, terwijl ook verschillen de raadsleden aanwezig waren. Het korps, onder leiding van dirigent majoor J. P. Laroo, oogstte veel ap plaus voor de uitstekende vertolking van de verschillende nummers. Het eerste gedeelte bestond uit verschillende semi-klassieke num mers. Ingezet werd met de Einzugs- marsch uit de operette „Der Zigeu nerbaron" van Johan Strauss, waar na de Ouverture „La Belle Helène" van Offenbach ten gehore weid ge bracht. Vooral in dit laatste nummer viel de zuiverheid van toon van het korps op, waarbij in het bijzonder de klarinetten de boventoon voerden. Een nummer, dat vooral de al wat oudere muzikanten onder het pu bliek wel heel bekend voorkwam daar dit vroeger bij veel muziekge zelschappen op het programma stond, was de wals „La Housarde" van L. Ganne. De Rhapsodie over zeemansliedjes, die hierna volgde is een creatie van de voorganger van de heer Laroo, de heer Van Lijn schoten. Na dit gedeelte bracht men een aantal nummers waarbij veel solis tisch werk te beluisteren viel. In „Trumpet Voluntary" voerden 4 trompetten de boventoon. Spaans Latijns dansritme beluisterde men daarna in „Beguine' van Morrisson". Na „Joker" een nummer voor 4 trombones, soleerden alle klarinet ten in het speciaal voor dit instru ment geschrven „Clarinet Candy" van Andersen. Twee xylofoons so leerden tenslotte in het nummer „Two Whips". Toen het korps 25 jaar geleden werd opgericht was dit in de tijd van de „Glen Miller sound". Reden voor het korps een selectie van Glen Miller successen te brengen, waarna met de mars „Ab- schied der Gladiatoren" werd beslo ten. Op verzoek van het enthousiaste publiek zorgde het korps tenslotte nog voor een toegift in de vorm van het nummer „Hornpipe". Dit .num- dens „The Last night of the Proms" mer, dat jaarlijks in Engeland tij- wordt gespeeld, wordt in Engeland door het publiek met handgeklap be geleid. Reden voor enkelen om dit ook te doen, overigens tot verwon dering van diegenen, die met deze gewoonte niet op de hoogte waren en prompt door een langerekt, „ssst" om stilte verzochten. Dirigent Laroo gaf toen echter zelf het voorbeeld, waar na de gehele zaal het nummer en thousiast klappend begeleidde. Burgemeester H. P. Everwijn van Westerschouwen dankte uiteindelijk het korps voor het optreden en bood het na afloop een ontvangst door het gemeentebestuur aan. LOS ANGELES, 26-9. De gouver neur van de Amerikaanse staat Ca lifornia, Ronald Reagan, heeft vrij dagavond voor het gebied van Los Angeles de noodtoestand afgekon digd in verband met de hevige bran den in deze streek. Door de grote droogte van de laatste maanden zijn het gras en het kreupelhout kurk droog geworden. Al meer dan honderd huizen zijn door het vuur verwoest. Aangewak kerd door een wind die met een snelheid van meer dan 100 kilometer per uur uit het woestijngebied bij Los Angeles komt woeden hier drie grote branden. De woningen en boer derijen van verscheidene filmsterren - onder meer van Bob Hope, Dale Robertson en de televisiester Chad BERN. Zwitserse militairen zullen vanaf 5 oktober de politie bijstaan bij het beveiligen en bewaken van de vliegvelden van Zürich en Genè- ve, zo heeft het kabinet in Bern be kendgemaakt. LOS ANGELES. Zondag, de vier de dag van de hevige bosbranden in het zuiden van Californië, hebben ongeveer drieduizend mensen hun huizen in de steek moet enlaten om zich voor het snel voortplantende vuur in veiligheid te stellen. Bejaarde na inbraak overleden 's HEERENBERG, 26-9. Een 69- jarige inwoner van 's Heerenberg de heer Te Braak, is in de nacht van vrijdag op zaterdag overleden door een hartverlamming nadat hij zeer geëmotioneerd was geraakt door een inbraak die twee plaatsgenoten bij hem hadden gepleegd. KERKNIEUWS Protesthouding van Huub Oosterhuis AMSTERDAM, 27-9, Huub Ooster- huis, een van de studentenpastores in Amsterdam die onlangs in het hu welijk is getreden, is zondagmorgen tijdens een kerkdienst voorgegaan in de viering van de eucharistie. Dit betekent een confrontatie met de uitspraak van de bisschoppen, dat een gemeente die een gehuwde pries ter laat voorgaan in de dienst zich zelf buiten de officiële Rooms-ka- tholieke kerk plaatst. Tijdens de dienst in de kleine kerk van de studentenparochie heeft zijn collega Lambert Quant een verkla ring voorgelezen, waarin de priesters van deze parochie zeggen dat zij alle consequenties van hun beslissing, voortaan ook gehuwde priesters te laten voorgaan, zullen aanvaarden. SPORT SKNWK-speler brak been Met nog acht minuten te spelen had de SKNWK-speler Kees Lode- wijk in de zaterdagmiddag gespeelde wedstrijd MEVO II-SKNWK II op het sportpark Bannink te Zierikzee het ongeluk zijn rechter scheenbeen te breken. Voor nadere behandeling werd de ongelukkige speler per am bulance naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis overgebracht. Daar MEVO op dat moment reeds een 4-0 voorsprong had werden de nog res terende 8 min. niet meer uitgespeeld. UTRECHT, 26-9. Zolang de K.V.P. ondanks een nieuw program en on danks nieuwe leiders voorkeur toont voor samenwerking met dc V.V.D., ziet de partijraad van de P.v.d.A. niet hoe samenwerking met de Ka tholieke Volksparty tot de mogelijk heden behoort. In een zaterdagmiddag tijdens de in Utrecht gehouden'partijraadsver gadering aangenomen verklaring, stelt de partijraad verder. „Pas als de K.V.P. ruimschoots voor de ver kiezingen (dat wil zeggen in elk ge val voor de definitieve vaststelling van de kandidatenlijsten) zou kiezen voor een regeringssamenwerking met de P.v.d.A., respectievelijk met de in een progressief stembusak koord samenwerkende partijen zou een nieuwe situatie ontstaan, waar over het februaricongres, of een eventueel bijeen te roepen buitenge woon congres, zich zal moeten uit spreken". Everett - dreigen een prooi der vlammen te worden. Twee scholen en meer dan zestig huizen moesten worden ontruimd. Acht helicopters en twee vliegtuigen bestrijden het vuur met water en chemicaliën. Door de noodtoestand af te kondigen kan de gouverneur de Nationale Garde inschakelen bij de strijd tegen het vuur. Pak slaag voor elf cent LEERDAM, 27-9. Vijf jongens heb ben zondag een pompbediende van een benzinestation in Leerdam geza menlijk en in vereniging een pak slaag verkocht, omdat deze nog om de hem toekomende elf cent had ge vraagd van het bedrag van f 10,11 dat ze hem schuldig waren voor zo juist geleverde benzine. Een der jon gens gaf de pompbediende een tien tje. Nadat ze de pompbediende had den afgetuigd, kozen de jongens met de auto het hazepad. Gift van koningin voor slachtoffers Jordanië DEN HAAG, 26-9. H.M. de konin- gin heeft persoonlijk een bedrag ter beschikking gesteld van het Rode Kruis voor de hulpverlening aan de slachtoffers in Jordanië. Kijkdichtheid „Peyton- Place" toegenomen LEEUWARDEN, 26-9. Sinds „Pey- ton Place" in dubbele afleveringen op de Nederlandse beeldbuis wordt gebracht is de kijkdichtheid van dit televisiefeuilleton met tien procent gestegen tot 53 procent. Dit betekent in de praktijk gemiddeld 4.770.000 mensen naar „Peyton Place" kijken. Avro-voorzitler mr. L. H. Slotema- ker maakte dit zaterdagmiddag tij dens de algemene vergadering van deze omroep in Leeuwarden bekend. Oorzaak van migraine zou gevonden zijn BRUSSEL, 24-9. De Mechelse fysioloog, reumatoloog en or thopedist, dr. Maex, is er na een studie van twaalf jaar van overtuigd dat hij de oorzaak van migraine gevonden heeft en dat hij deze ziekte kan ge nezen. Deze arts meent dat migraine ofwel „schele hoofd pijn", waaraan over de gehele wereld talloze mensen lijden (alleen in België al 700.000 mensen of 7 procent van de bevolking) veroorzaakt wordt door „scoliose" een zijdelingse verkromming van de wervel kolom die heel gemakkelijk kan ontstaan bij kleine kin deren met een licht en teer beendergestel. - De Mechelse medicus heeft een theorie ont wikkeld die er op neerkomt dat lijders aan migraine vrij wel altijd een „migraine-con- stitutiea" vertonen, dat wil zeggen dat ze een a-symetri sche lichaamsbouw hebben die voortkomt uit een verstoorde positie van de onderste wer vels en het bekken bij de mens. Door deze verstoorde constructie rust de wervelko lom niet meer op de juiste wijze op het heiligbeen en veelal is het ene been iets korter dan het andere. Dit be zorgt mensen evenwichtsstoor nissen,die zich uiten in borst en rugklachten, wagen-, zee- en luchtziekte, maar ook mi graine. - De geneeswijze die dr. Maex toejxist bestaat hier in dat hij het verstoorde even wicht herstelt. Meestal kan' dit herstel op bijzonder eenvoudi ge wijze bereikt worden door slechts het kortere been van de patiënt te verlengen door het aanbrengen vaneen een voudig „hieltje".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3