AGENDA Belangrijk aanpassingswerk haven Klooster nol Scharendijke Nederlandse regering: hulp aan Jordanië STREEKNIEUWS Bouwer failliet: Honderd mail op straat Met da. A. A. van Leeuwen kreeg gemeente nieuwe predikante i Gemeenteraad Middeiiüeliouweii SCHARENDIJKE, 24-9. De raad van Scharemlyke kwam vrijdag avond j.l. in openbare vergadering bjjeen onder voorzitterschap van burgemeester S. Franeke. Besloten werd het krediet ln reke ning-courant bij de Bank voor Ned. Gemeenten voor 1971 vast te stellen op I 250.000,—. De raad besloot de volgende ver tegenwoordigers aan te wijzen naar de vergaderingen van organen krachtens gemeenschappelijke rege lingen, stichtingen en andere licha men: Centrale Dienst „Noord-Zeeland": burgemeester S. Franeke, plv. wet houder M. L. Hoogenboom; N.V. Wa termaatschappij „Zeeland": burge meester S. Franeke, plv. weth. J. Boot; Stichting Rusthuizen Weste- lekijk Schouwen; burgemeester S. Franeke en weth. M. L. Hoogen boom; Raad van Bestuur Rode Kruis Ziekenhuis te Zicrikzee: burgemees ter S. Franeke; Werkvoorzienings schap Schouwen-Duiveland: burg. S. Franeke en weth. M. L. Hoogen boom, Bcatrixschool te Zierikzee: burg. S. Franeke en weth. M. L. Hoo genboom; Stichting Zeeuwse Mu ziekschool: secretaris L. F. van Wijck plv. burg. S. Franeke; N.V. Brug ver binding „Haringvliet": weth. J. Boot, plv. weth; M. L. Hoogenboom; Be- stuursschool Zeeland: secretaris L. F. van Wijck, plv. burg. S. Franeke; N. V. Prov. Zeeuwse Energie Maat schappij: burg. S. Franeke, plv. weth. M. L. Hoogenboom; Districtsschool- artsendienst: burg. S. Franeke, plv. weth. M. L. Hoogenboom; Stichting Streek VVV Schouwen-Duiveland: burg. S. Franeke; plv. M. L. Hoogen boom; Borgstellingsfonds Midden- en Noord-Zeeland: burg. S. Franeke. Voor dc Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland waren in dc vorige verga dering reeds aangewezen: burg. S. Franeke en weth. J. Boot. Haven Kloosternol Door dc Rijkswaterstaat is goed gekeurd een plan voor aanpassing van de haven Kloosternol tc Scha rendijke aan de gevolgen van de uit voering van de Deltawerken. Voor de aanpassing is een plan opgemaakt door het Techn. Adviesburau van de Ned. Gemeenten te Amersfoort- De aanpassing bestaat in hoofdzaak in: het baggeren tot 3,25 m, het maken van een betonnen loswal aan de zuidzijde en het verbreden van de havenmond. De aanbesteding zal plaatsvinden op woensdag 30 sep tember a.s. De kosten van de aan- passingswerken zullen voor 100 u door het Rijk worden vergoed, zij het dat de gemeente met eigen krediet een bepaalde periode zal moeten overbruggen. De raad kon zich met de uitvoe ring van de werkzaamheden vereni gen. Gemeentewerkplaats Burgemeester en wethouders stel den de raad voor akkoord te gaan met het doen maken van een plan voor een gemeentewerkplaats op het door de gemeente gekochte perceel grond aan de Dijkstraat te Scharen dijke, gelegen naast de Ger. Kerk. De heer I. C. Padmos vroeg of er al iets bekend is over afmetingen en bedrag van de nieuwe werkplaats. De voorzitter deelde mede, dat het meoilijk is in dit stadium hierover iets te zeggen. Spreker is wel een bedrag bekend voor het bouwen van een gemeentewerkplaats in een an dere gemeente binnen het rayon van de Centr. Dienst „Noord-Zeeland". De raad machtigde b. en w. een plan tc laten maken door de Centr. Dienst „Noord-Zeeland". De raad besloot een krediet be schikbaar te stellen voor verbetering van dc centrale verwarming in het gemeentehuis (raming ongeveer f 1.400,-). In dc gemeentesecretarie za^ de verwarming onder de ramen worden doorgetrokken; in de burge meesterskamer en de commissieka mer zullen grotere radiotoren wor den aangebracht. De heer I. W. Pad mos betwijfelde of de tocht van de ramen in de gemeentesecretarie zal zijn verholpen door het plaatsen van grotere radiatoren onder de ramen. DEN HAAG, 26-9. Het kabinet heeft besloten tot het verstrekken van hulp aan de bevolking van Jor danië. Minister-president P. J. S. de Jong heeft dit meegedeeld, na afloop van dc vergadering van de minister raad. De omvang van de Nederlandse hulp bedraagt f 700.000,De verde ling van dit bedrag is als volgt: f 100.000,voor medicamenten en f 300.000,voor biskwies en voedsel en nog eens f 300.000,voor boter- olie en melkpoedertabletten. Voorts zal van Nederlandse zijde er bij de E.E.G. op worden aangedrongen, dat de gemeenschap 100.000 ton graan ter beschikking zal stellen van de Verdoofd meisje zwom in gracht AMSTERDAM. 26-9. In het water van de Oudezijds Voorburgwal in Amsterdam is een zwemmend meis je aangetroffen, dat volgens de po litie zwaar onder invloed van ver dovende middelen was. Nadat het meisje op de kant was geholpen wil de zij weer in het water springen, maar dat werd haar belet. Omdat zij „buiten haar zinnen" zou zijn ge weest werd zij het nabijgelegen stadhuis binnengebracht en later - vastgebonden op een brancard - door de geneeskundige dienst naar het "Wilhelmina Gasthuis vervoerd. Mail en paard verongelukt WARNSVELD, 26-9. In een flauwe bocht van de Lochemsweg (Zutphen- Hengelo) te Warnsveld is zaterdag ochtend vroeg een personenauto op een loslopend paard gebotst. De twee inzittenden van de auto werden uit hun voertuig geslingerd. De 40-ja- rige J. C. Traanman uit Markelo overleed ter plaatse aan een schedel- basisfractuur, zijn 19-jarige zoon werd met een schedelbasisfractuur in een ziekenhuis opgenomen. Het paard, dat bij de botsing over het dak van de auto heen op het weg dek terechtkwam werd even later door een vrachtauto voor de twee de keer overreden. Drama in Brussel BRUSSEL, 26-9. In Brussel is een 23-jarige vrouw met haar anderhalf jaar oude dochtertje in de armen van het balkon van de vierde ver dieping van een flatgebouw aan dc Brusselse Tcntoonstellingslaan naar beneden gesprongen. Het kind is vrijwel onmiddellijk aan dcf opgelo pen verwondingen bezweken. De moeder werd zwaar gewond naar een ziekenhuis overgebracht. ROOSENDAAL. 26-9. Honderd Westbrabantse bouwvakarbeiders ztfn vrijdagmiddag op staande voet ontslagen vanwege de faillietverkla ring van de N.V. Bouw- en Handels maatschappij Bakker, te Roosendaal. Zij hebben tot en met vrijdag hel loon uitbetaald gekregen. Noch het Gewestelijk Arbeidsbureau in Roo sendaal, noch de vakbonden zijn op de hoogte gesteld van deze maatre gel. Daartoe was volgens directeur P. Bakker geen reden, „omdat de ar beiders toch gemakkelijk elders Z.i. vormen dubbele ramen de oplos sing tegen tocht. De voorzitter was het met de heer Padmos eens, dat het aanbrengen van dubbele ramen een betere oplos sing zou zijn; de kosten hiervan zul len echter een veelvoud bedragen van die van verbetering van de c.v. Het is daarom beter om eerst aan te zien cf de verbetering van de c.v. eèn oplossing zal bieden. De heer Wessels informeerde of de ketel van de c.v. voldoende capaci teit heeft. De voorzitter antwoordde, dat de top is bereikt; hij hoopte, dat de ke tel van de c.v., welke bovendien in minder goede staat verkeert, in ge bruik kan 'blijven tot de komst van het aardgas op Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE Aanvragen voor huursubsidie Van de zyde van het gemeentebe stuur en de woningbouwvereniging „Beter Wonen" wordt er aan herin nerd dat voor dc huurders van wo ningwet- en premiewoningen, die na 31 maart 1960 zijn gebouwd, de mogelijkheid bestaat dat zij in aan merking kunnen komen voor een huursubsidie over 1970. Aanvragen daartoe dienen uiterlijk 1 OKTOBER 1970 bij de gemeente te worden in gediend op formulieren, die op dc gemeentesecretarie verkrijgbaar zijn. Bij een huurprijs beneden f 1025,- per jaar wordt geen bijdrage ver strekt. Uitgangspunt voor het ver strekken van een bijdrage is, dat bij een inkomen tot f 10.000.- meer dan één zevende deel van het inkomen aan huur wordt besteed; bü een in komen van f 10.000,- tot f 15.000,- per jaar meer dan één zesde deel. Bij een inkomen hoger dan f 15.000,- per jaar wordt geen bijdrage ver strekt. weer aan het werk kunnen". Dc Bouw- en Handelsmaatschappij Bakker heeft een totale schuld van 800.000 bij 250 over het hele land verspreide leveranciers en onder aannemers. Als oorzaak van de fail lietverklaring noemt dc heer Bak ker enerzijds de verliezen die het bedrijf in de afgelopen jaren heeft geleden door grondspeculatics en an derzijds de steeds stijgende matcri- aalprijzen en loonkosten. Daarbij komt dc kredielbcperking door de overheid. jeugdkorpsene, zangverenigingen, jeugd-vormingswerk, amateurtoneel en bibliotheken. nieuwerkerk Superaardappel Dezer dagen vond de elfjarige Jan van Driel Mz. te Nieuwerkerk, tij dens het aardappelrooien op het land van. zijn opa, de heer D. van Driel. een super-aardappel met een ge wicht van ruim 1 kilo. Collekte hervormde kerk De onlangs gehouden collekte in de Nederlandse Hervormde Kerk te Nieuwerkerk, ten bate van de Medi sche Zending, bracht op een bedrag van f 176,79. ouwerkerk Gemeente-avond Hervormde Kerk Op dinsdagavond 6 oktober a.s. belegt de Herv. gemeente een ge meente-avond. Aan de orde komt o.m.: bespreking winterprogramma, de vacature in de kerkeraad en het gehouden financieel beleid. Ncd. Herv. Kerk OUWERKERK. De collecte voor de Medische Zending heeft f 70 opge bracht. Het verjaringsfonds heeft over de maand augustus f 55,25 opgebracht. bruinisse Functies wethoudeis In de vergadering van burgemees ter en wethouders van Bruinisse zijn de portefeuilles als volgt verdeeld: Burgemeester G. Hokken: econo mische zaken, sport en recreatie, al gemene zaken, onderwijs. Wethouder van Golst: loco-burge meester, publieke werken, brand weer en sociale zaken. Wethouder S. A. Jumelet: woning bouw en huisvestingszaken. Woensdagmiddag 30 september om half drie komt de bejaardensociëteit „Ons Genoegen" weer bijeen in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Avondcursussen bevolking van Jordanië, De Neder landse regering heeft zich bereid verklaard, in dit kader, 5.000 ton voor haar rekening te nemen. Jordanië onderschatte kracht Palestijnen PARIJS, 28-9. De Jordaanse strijd krachten hebben de sterkte van de guerillabeweging zeer onderschat, zo heeft koning Hoessein in een vraag gesprek met de Franse „Le Figaro" verklaard. „Wij hebben ondergrondse steden ontdekt, vol met wapens en met tal van deskundigen - Syriërs, Irakezen, Algerijnen, Chinezen, Zuidslaviërs, enige anti-Zionistische Joden en Druzen of Arabieren uit Israël", al dus de Jordaanse vorst. Hij zei wel te hebben moeten handelen, „gezien het komplot dat tegen ons was ge smeed". Sprekend over de toekomst van zijn land zei hij. dat „alle diensten meedogenloos moeten worden gezui verd onr het land te herbouwen op een gezonde basis". „Dat is een langdurig werk". Fraude aan Belgisch- Duitse grens BRUSSEL, 26-9. Sinds enkele da gen oefenen controleurs van het Belgische ministerie van financiën, die daarvoor speciaal uit Luik en Brussel naar de grens zijn gestuurd, een scherpe controle uit op de goe- derenuitvoer aan die grens. Dat ge beurt speciaal bij de douaneposten Lichtenbusch en Hauet, maar ook bij andere legerposten. De verscherpte controle houdt verband met een uit gebreide fraude die aan het licht zou zijn gekomen en die er op neer komt dat exporteurs zich onrecht matig belastinggelden zouden heb ben laten teruggeven voor bepaalde produkten die op een zogeheten 66-T formulier worden uitgevoerd. Volksverzekering arbeidsongeschiktheid. DEN HAAG, 26-9. De regering heeft besloten de totstandkoming van een volksverzekering inzake ar beidsongeschiktheid te bevorderen. Minister-president De Jong heeft dit vrijdagavond, na afloop van het (we kelijks) kabinetsberaad bekend ge maakt. De ministerraad heeft zich positief uitgesproken over de grote lijnen van een dergelijke volksver zekering. Terzake zal de Sociaal Economische Raad (S.E.R.) advies worden gevraagd. Zweeds echtpaar ontvangt vredesprijs FRANKFURT, 27-9. Het Zweedse echtpaar Gunnar en Alva Myrdal heeft zondag in de Pauluskerk in Frankfurt de Vredesprijs 1970 van de Duitse boekhandel ontvangen. Zij kregen dc prijs voor hun verdiensten cp het gebied van het vredesonder zoek. De 71-jarige Gunnar Myrdal leidt een instituut voor vredesonderzoek in Stockholm, zijn echtgenote is mi nister voor onlwapeningsvraagstuk- ken. Personeelsreisje De personeelsvereniging van Schil dersbedrijf Schults maakte zaterdag jl. per toeringcar een reisje. Vertrok ken werd te Oude Tonge, waar de reis begon via Rotterdam (Brienen- oordbrug) naar Schoonhoven, waar een kop koffie werd gebruikt in res taurant „Lekzicht". Vandaar leidde de trip naar Volendam, waar wat werd rondgekeken en souvenirs ge kocht werden. Vervolgens stond Am sterdam op het programma, waar een boottocht door de grachten werd ge maakt en werd gewinkeld. Uiteraard werd ook de Dam bezocht. De terug reis leidde via Uithoorn. Het diner werd gebruikt in „Het wapen van Harmeien". Laat in de avond waren de personeelsleden weer terug, dank baar voor de mooie reis, die door dito weer werd begunstigd. Bezoek Rotaryclub Dendermonde De Rotary-club Zierikzee kreeg zaterdag de contactclub Dendermon de op bezoek, als „antwoord" op een vorig jaar gebracht bezoek aan deze Vlaamse stad. De Rotarians, in gezelschap van hun dames, arriveerden rond twaalf uur 's morgens en werden ontvangen in de Mondragon-foyer, waar geza menlijk de lunch werd gebruikt. Het clublid de heer C. M. van Hoorn ver telde een en ander over de historie van Zierikzee, als inleiding op een uitgebreide stadstrip, die in de mid daguren wandelend werd gemaakt. Bezoeken werden gebracht aan het gemeentemuseum en het Weeshuis, in de tuin waarvan nog vele beelden staan opgesteld, die deel uitmaakten van de zomertentoonsfelling. Vooral door het fraaie herfstweer, was het verblijf in de tuin een geslaagd num mer apart. In de avonduren werd een maal tijd gebruikt in het gebouw van de kegelbaan aan de. Zuidhoek. De voorzitter van de Zierikzeese club mr. J. Liglhart sprak een welkomst woord, dat be-antwoord werd dooi de voorzitter van de club Dender monde, die - namens de leden - zijn medeleven betuigde met het ver scheiden van drie Zierikzeese club leden in betrekkelijk korte tijd. Tussen de gangen werd de kegel bal gehanteerd. De „hoogste" Vla mingen, een dame en een heer wer den bedacht met een smakelijk prijsje. Na een hartelijk afscheid en een belofte voor een retoertje naar Dendermonde, namen dc Vlaamse Rotarians afscheid. WESTERSCHOUWEN Losse flodders Van officiële zijde maakt men er ons op attent, dat na de jongste mi litaire oefening, er in het landschap ncgal wat losse flodders zyn achter gebleven. Flcdders zyn dan wel los, maar ze kunnen toch nog gevaarlijk zijn by ondeskundig gebruik of mis bruik. Daarom is het dringend nood zakelijk dat de flodders - zoal ge vonden - by dc politie worden inge leverd. Vooral jeugdigen geldt dc vermaning tot voorzichtigheid BROUWERSHAVEN De Zeeuwse collecte Door de Nederlandse Federatie voor Vrouwelijke vrijwillige Hulp verlening in Zeeland wordt in de week van 28 sept. tot 4 oktober weel de Zeeuwse collecte gehouden. Ten einde deze collecte nog eens bij dc bevolking van harte aan te bevelen zij hierbij meegedeeld, dal van de opbrengst 18 pet. per gemeente voor maat schappelijke doeleinden wordt gebruikt. Tevens worden er vakan tieweken voor bejaarden en gehan dicapten georganiseerd, peuterspeel- plaatscn ingericht en een gedeelte gaat naar het Anjerfonds aangevuld door do landelijke actie van het Prins Brnhardfonds. Er worden bijdragen verleend aan harmonie-, fanfare- en Chr. Nijverheidsschool Aan de Chr. Nijverheidsschool voor voor Meisjes te Bruinisse wordt niet alleen overdag les gegeven aan onder de leerplicht vallende meisjes, maar er worden ook avondcursussen voor ouderen geox'ganiseerd. Zo start maandg 28 september een avond naaicursus onder leiding van mej. J. Quant. Voor een tweede cursus in hetzelfde vak waren er net even te weinig gegadigden, zodat nu met één groep wordt begonnen. In november begint weer de tra ditionele kookcursus voor mannen. Wegens het duurder worden van de lessen, heeft men besloten het aantal lessen in deze cursus te verminderen. Senrenade „Nu met Hope" Het feit dat het echtpaar J. van der Have-de Later haar zilveren bruiloft vierde was voor de muziek vereniging „Nu met Hope" aanlei ding een serenade te brengen. De heer J. van der Have is namelijk al vele jaren voorzitter van de „mu ziek". Plannen voor loswal De plannen voor het verlengen van de loswal aan de gemeentehaven te Bruinisse beginnen nu vaste vorm te krijgen. Dat is wel hoor nodig, want het gehele jaar door heeft de haven dienst gedaan als aanvoerhaven van zand, bitumen, grint en ander we genmateriaal, voor wegen op Schou wen-Duiveland en Goeree-Óverflak- kee. De uitbaggering van beide havens, de vissershaven en de reparatieha ven zal waarschijnlijk ijs en weder dienende beginnen na afloop van de bietencampagne. Rode Kruis naar krijgsgevangenen GENÈVE, 26-9. Het Internationale Comité van het Rode Kruis heeft toestemming gekregen om „ongeveer 10.000 krijgsgevangenen in Jordanië le bezoeken", zo meldt het hoofd kwartier in Genève. Het comité meldt voorts dat de bevrijde krijgsgevangenen „zeer spoedig zouden worden geëvacu eerd". KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND EINDHOVEN. De Belgische rijks- wacht heeft in overleg met de Eind- hovense politie en met het bestolen echtpaar uit het Eindhovense Chi nese restaurant Tongah op het Brus selse vliegveld de 21-jarige Chinees S. Ch. gearresteerd als een der ver moedelijke daders van de overval die dinsdagavond werd gepleegd. BAARLE NASSAU. De 39-jarige W. C. Beernaert uit het Belgische Turnhout is om het leven gekomen Nassau. De heer Beernaert besturde bij een verkeersongeval te Baarle- een personenauto. Hij reed op de Turnhoutseweg achterop een onver lichte traktor. DEN HAAG. De Nederlandse in-» dustrie heeft in augustus zowel uit het eigen land als uit het buitenland minder orders ontvangen. Voorts* trad een stijging op van de voorradep gereed produkl. Dit blijkt uit de con junctuurtest van het C.B.S. over augustus. DEN HAAG. Minister-president P. J. S. de Jong zal dinsdag a.s. de nieuwe brug Katerveer, over de IJs- sel bij Zwolle, openen. Omstreeks twaalf uur zal de openingsplechtig heid midden op de nieuwe brug ge houden worden. NIJMEGEN. In Nijmegen is op feestelijke wijze de 150.000ste burger ingehaald. Burgemeester Th. de Graaf fungeei-de zelf als ambtenaar van de burgerlijke stand, toen de heer W. Peters (25), van beroep chauffeur, bij het stadhuis kwam om de geboorte van zijn zes pond we gende zoon Wilhelmus Petrus in de ambtelijke registers te laten in schrijven. UTRECHT. In Utrecht is de op brengst van de kinderpostzegelaktie 1969, f 5.050.000, verdeeld. Naast de plaatselijke eomité's en loketambte naren van de P.T.T., zijn het vooral de ongeveer 5.000.000 scholieren die aan deze actie meewerkten geweest, die voor dit rekord resultaat hebben gezorgd. AMSTERDAM. De 24-jarige Am- sterdame ex-provo Peter B. is dooi de rechtbank in Amsterdam veroor deeld tot een gevangenisstraf van tien weken wegens het in bezit heb ben van 1,1 kilo hasjiesj. De straf was gelijk aan het reeds ondergane voorarrest. SCHIPHOL. Met zijn 26-jarige blonde verloofde, Karin Vaessen uit Roermond, is de Spaanse flamenco gitarist Paco Pena (28), die dit jaar in Londen en op de wereldtentoon stelling in Osaka furore heeft ge maakt, op Schiphol aangekomen. r DEN HAAG. De zeventien samen werkende gemeenten in oost-Gro- ningen hebben zich met een adres tot de Eerste en Tweede Kamer ge richt. waarin ze uiting geven aan hun teleurstelling over de twee maanden geleden bekend gemaakte regeringsmaatregelen voor hun ge bied. DEN HAAG. Koningin Juliana, prinses Beatrix en prins Claus heb ben de stichting Joods Nationaal Fonds voor Nederland een bedrag geschonken voor bomen in het Ko ningin Wilhelmina-woud, dat in Is- raël, bij Nazareth in Galilea. zal worden geplant. DEN HAAG. In Den Haag is het weekeinde bij twee inbraken voor f 50.000 aan bijouterieën en antiek weggenomen. NIJMEGEN. Een vijf weken oude baby, die als vondeling werd aan getroffen op de stoep van een wo ning in de Duitse grensplaats Uer- dem blijft afkomstig te zijn uit 'Nij megen. Maandag 28 september Zierikzee Mondragon, 8 uur, Philatelica. Dinsdag 29 september Zierikzee Havenplein, 11.00-19.00 uur, verlich tingsactie A.N.W.B. Lange Blok weg 16, 8 uur bestuurs vergadering K.Y. „All-Ready". Woensdag 30 september Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag NCVB. Havenplein, 11-00-19.00 uur, verlich tingsactie A.N.W.B. Stadhuis, 8 uur, vergadering ge meenteraad. Donderdag 1 oktober Zierikzee Havenplein, 11-00-19.00 uur, verlich tingsactie A.N.W.B. Vrijdag 2 oktober Zierikzee De Kluut, 8 uur, vergadering afd. Sch.-Duiveland P.J.Z. Havenplein, 11.00-19.00 uur, verlich tingsactie A.N.W.B. Zaterdag 3 oktober Zierikzee Havenplein, 9.00-16.00 uur veylich- tingsactie A.N.W.B. Advertentie Contante betalingen elders? DE CHEQUE biedt uitkomst! NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Verdronken tijdens schoolzwemmen NIJMEGEN, 26-9. In het „Griffelt Bad" in Nijmegen is tijdens het schoolzwemmen een leerling van de Middelbare Tuinbouwschool uit Nij megen verdronken. Terwijl de sportleraar drie jon gens les gaf in het diepe bad, ploe terde de zeventienjarige Jan Degen met achttien medeleerlingen in het kinderbad. Plotseling bemerkte men, dat hij in het diepe water terecht was gekomen en daar op de bodem lag. Pogingen om hem door kunst matige ademhaling weer bij kennis te brengen hadden geen resultaat. Moderne schatzoeker BRUSSEL, 26-9. Wandelaars op de zeedijk en het strand van de Belgische plaats Oost ende loorden daar dezer dagen geconfronteerd met een wat merkwaardig verschijnsel. Ze zien er een man rondlopen die zijn blik strak op de grond ge richt houdt en die ijverig in de weer is met een mijnde- tector. Al snel gingen er in de Beligisclte badplaats geruch ten dat er zich explosieven op het strand zouden bevinden en dat een man van de Belgische mijn opruimingsdienst (in bur ger) daarnaar op zoek was. De zaak ligt echter anders. De ijverige, het strand afzoekende man is een Amerikaan die een mijndetector heeft gehuurd en lie in het mulle zand op zoek is naar geldstukken die daar door de stroom van vakantie gangers in het afgelopen sei zoen ongetwijfeld verloren moet zijn. Af en toe heeft de maii „beet". Dan bukt hij zich, woelt even het zand om -en graaft iets op. Meestal, aldus scherpe waarnemers, blijkt het wat metaleii afval te zijn, maar een enkele keer gaat het wel degelijk om frankskes. Hervormde Gemeente Burgh Na in dc morgenuren bevestigd tc zyn door haar vader ds. W. S. van Leeuwen, emeritus predikant te Rot terdam, met de tekstwoorden Marcus 16 15 en Matthcus 28 20, verbond dc nieuwe predikante van dc her vormde gemeente Burgh da. A. A. van Leeuwen zicli aan haar gemeen te met het Schriftgedeelte 1 Petrus 1 3-9. De nieuwe predikante had als mo tief voor haar predikatie: „de naam van de Here Jezus Christus moet als het ware de herkenningsmelodie in het leven van de Christen zijn". Maar de predikante vroeg zich af: kan men ons nog wel herkennen, als met Christus samen te zijn geweest en willen wij nog wel als zodanig herkend worden. „Het kan immers zijn dat men ons niet wil herkennen omdat er in de Naam van Jezus zo veel brokken gemaakt zijn in het verleden. Wie zijn hoop en verwach ting stelt op de Heer, moet ook be reid zijn die hoop uit te stralen in zijn of haar omgeving. We moeten herkenbaar zijn door opstandig le zijn tegen al wal de levende hnop in do weg stapt". Da. Van Leeuwen sprak de hoop uit dat ze samen met de gehele ge meente mocht getuigen van hel nieuwe Leven wat ons wacht. Burgemeester H. P. Everwijn be groette na de dienst da. Van Leeu wen namens burgerlijke gemeente. „U bent in een gunstige tijd geko men om eerst eens in le werken in een gemeente op eigen ware grootte. Als volgende zomer het seizoen be gint zal er heel wat van uw talent gevraagd worden". De burgemeester hoopte op een goede samenwerking cn twijfelde er niet aan of da. Van Leeuwen zou ook mee werken in het Strandpastoraat dat zeer veel goed werk verzet in Wcsterschouwcn. Ds. J. v. d. Berg uit Scharendijke sprekend namens diverse groepen, sprak er zijn vreugde over uil dal de gemeente Burgh weer een eigen pre dikant heeft. Hij hoopte op goede collegiale contacten. /.elfde boodschap De predikant uit Gorssol, waar da. Van Leeuwen geruime tijd vikaris was, ds. E. Gramsbergen, prees haar als een deudzamc cn goede vrouw. Wat Salomo niet had kunnen vinden is de gemeente Burgh dus gelukt. Hij waarschuwde echter de gemeente niet te vergoten dat haar predikant een vrouw is. „Zij is veel meer ge- voelmens dan een man. Help haar waar je maar kunt", was zijn raad. Verder vroeg hij van de gemeente nog drie weken verlof zodat da. Van Leeuwen van de haar aangeboden reis naar Israël zal kunnen genieten. Tot slot sprak ouderling B. Bos- sers namens dc gemeente Burgh. „Als vikaris, komend uit een grote plaats, wordt u nu predikante van een kleine gemeente. Hij sprak de hoop uil dat het de predikante ge geven zal zijn, haar grote kennis en gaven in dc gemeente lol gelding te brengen. Van dc gemeenteleden vroeg hij begrip voor het nieuwe nu er een vrouw gekozen is als verkon digster van Gods Woord. Maar spi'c- kcr wees er op dal het uiteindelijk gaat om de zelfde Boodschap. In zijn dankwoord betrok hij ook allen die tijdens de vakature dc gemeente hadden geholpen, in het bijzonder ds. Huizing uit Haamstede. Nadat da. Van Leeuwen alle spre kers had beantwoord, werd haar staande toegezongen „U zij de glo rie". In de Koe-bel kwamen velen na de dienst onder het genot van een kop koffie kennis maken met do nieuwe predikante.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2