DE ZIERIKZEESCHE COURANT HOESSEIN EN ARAEAT TEKENDEN AKKOORD IN CAIRO T- Gewonden bij demonstratie Z.-Molukkers MORBIS Nasa verbaasd over Russische prestatie Triest dilemma voor Tsjechische jeugd RAMP IN KOPERMIJN IN ZAMBIA Aanwijzingen voor vestiging van een permanente Russische duikbootbasis Cuba President Nixon start negendaags bezoek aan Europa in Rome ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Muaiulug 28 september 11)70 127ste jaargang Nr. 20748 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. 8.) de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar j 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) I 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Herfstwandelingen in duingebied Alle gijzelaars thans vrijgelaten DEN HAAG, 28-9. Koning Hoes sein van Jordanië en de Palestijnse leider Jasser Arafat hebben zondag avond in Cairo hun handtekeningen gezet onder een door president Nas ser en zeven andere Arabische staatshoofden en regeringsleiders samengesteld document, dat eens en voor al een einde moet maken aan de moeilijkheden tussen de in Jordanië wenende Palestijnen en de regering van dat tand, moeilijkheden die de afgelopen weken op een regelrechte burgeroorlog uitliepen. Hoessein reisde zondag naar dc Egyptische hoofdstad na een langdu rig telefoongesprek te hebben ge voerd met president Nasser. Arafat was al eerder in Cairo gearriveerd. Dat de verhouding tussen Jorda nië en de Palestijnse commando's door het in Cairo ondertekende do cument nu een Pan-Arabische zaak is geworden, ziet men in Arabische kringen als het belangrijkste aspect van het akkoord. Daarin is namelijk niet alleen be sloten een einde te maken aan de bloedige gevechten, maar tevens de door Hoessein voordurend geëiste te rugtrekking geregeld van de Pales tijnse comandostrijders uit de Jor daanse steden, waar zij de laatste tjjd steeds meer de scepter gingen zwaaien. Zij zullen worden gecon centreerd in hun toegewezen gebie den. De Jordaanse regering nam de verplichting op zich haar troepen uit de steden weg te halen en. deze weer te legeren op de bases waar zij zich voor het uitbreken van de gevechten bevonden. Het Pan-Arabische aspect van de zaak is, dat een uit drie leden bestaande eomissie is aangewezen die erop moet toezien dat de bepa lingen van het akkoord worden uit gevoerd en dat deze eomissie onder Icidig komt te staan van de premier van Tunesië, Bahi Largham. De an dere twee leden zijn een vertegen woordiger van koning Hoessein en een van Arafat. De beslissingen van de commissie zijn voor beide pai'tijen bindend. Zij zal periodiek rapport uitbrengen aan de Arabische leiders. Bevrijding gijzelaars Onmiddellijk nadat de Jordaanse koning en de Palestijnse leider in een hotel in Cairo hun handtekenin gen hadden gezet ging onder de aan wezige Arabische eiders een zucht DEN HAAG, 26-9. Twintig van de negentig van politie die zaterdagoch tend beschikbaar waren voor de de monstratie van de Zuid-Molukse jongeren naar het huis van bewaring in Scheveningen, zjjn gewond ge raakt. De meesten van hen raakten ge wond toen aan het einde van de de monstratie een achtergebleven groep regen van stenen en stukgeslagen betogers niet wilde doorlopen en een Q8A1JTY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duivefand: Oarage ISTA OosterJand Telefoon (01114)495 trottoirtegels liet neerdalen op en kele politieruiters en een peloton van de mobiele eenheid. De politie trok zich toen, gebruik makend van de lange wapenstok, terug om het her stel van de orde zoveel mogelijk aan de zeventig man sterke ordedienst van de Zuidmolukkers over te laten, zoals gedurende de hele demonstra tie de opzet was geweest. Dit heeft commissaris D. Hans van de Haagse gemeentepolitie zaterdagmiddag op een persconferentie naar aanleiding van de demonstratie van de Zuid- Molukkers gezegd. Door de lankmoe dige houding van de politie is vol gens de commissaris weliswaar een ongekend groot aantal politemannen gewond, maar waren de ongeregeld heden snel geëindigd. Voorzover de politie zaterdagmid dag bekend was, zijn er vier Zuid- Molukkers gewond. Eén van hen werd dusdanig door een steen aan het hoofd getroffen, dat hij naar de Ursulakliniek in Wassenaar moest worden vervoerd. De Loena KAPE KENNEDY, 26-9. Bij de Nasa, het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart, is de spectaculaire vlucht van de Russische Loena met grote belangstelling gevolgd. Twee dingen trekken vooral de aandacht: de Loena heeft bewezen dat ruimteonderzoek kan worden verricht zonder mensenlevens in ge vaar te brengen, en de Russische werkwijze is aanmerkelijk goedko per. Ook voor die laatste overweging is de Nasa. die met toenemende bud- getaire moeilijkheden kampt, niet ongevoelig. Het succes van de Loena toont een opmerkelijke vooruitgang in de Russische ruimtevaarttechnologie, die lange tijd leek te stagneren. Te vens blijkt dat het lanceren van be mande satellieten niet het enige doel van het Russische ruimtevaartpro gramma is. De Amerikanen mogen dan de primeur van de eerste maan landing hebben, maar de eerste mon sters van Mars en Venus zouden'wel eens door de Russen naar de aarde gebracht kunnen worden. Dat is al thans de mening van wetenschap pelijke kringen in Washington, die daarbij wijzen op de aanzienlijke besnoeiingen in het Amerikaanse programma. De nieuwe directeur van de Nasa, George Low, sinds 16 september in functie, sprak maandag al over een „grootse technische en wetenschap pelijke onderneming", van de Rus van verlichting op. Er werd druk omarmd en ontspannen gelachen. Hoessein en Arafat, die elkaar in de afgelopen periode in toespraken en op persconferenties uiterst vijandig bejegenden, vielen elkaar nu breed lachend in de armen. Beide mannen waren in militair uniform, pistolen op de heup. Enkele uren tevoren hadden zij elkaar nauwelijks met een blik verwaardigd, doch naar het gelang de bijeenkomst vorderde werd het klimaat vriendelijker en begonnen Hoessein en Arafat elkan der zelfs met broeder aan te spreken. Het geheel kreeg tenslotte een plechtig karakter doordat op aan dringen van koning Feisal van Saoe- di-Arabië alle ondertekenaars van het akkoord enkele regels uit de Koran citeerden, als een heilige ge lofte dat zij zich aan de overeen komst zullen houden. Intussen had het drama met de gegijzelde inzittenden van de door Palestijnen gekaapte vliegtuigen een gelukkig slot. Radio-Amman zond zaterdag het bericht de lucht in, dat 32 van de 38 gijzelaars, die zich toen nog in handen van de Palestijnen be vonden, door het Jordaanse leger waren bevrijd. Zestien andere gijzelaars, die vrij dag hun vrijheid herkregen, waren toen al in Londen aangekomen, waar ze door wenende familieleden en een juichende menigte werden begroet. Radio-Cairo meldde zondag, dat de laatste zes gijzelaars inmiddels wa ren vrijgelaten. Zij zouden aan de Amerikaanse ambassade in Amman zijn overgedragen. Het Internationa le Comité van het Rode Kruis in Ge- nève had daarvan zondagavond nog geen bevestiging gekregen. Men wist wel dat zij in goede gezondheid ver keerden. De Egyptische ambassade in Am man deelde zondag mee, dat de laat ste gijzelaars niet meer in gevan genschap verkeren en dat zij alleen nog wachten op vervoer naar'Am man. De andere 32 waren inmiddels al naar Cyprus vertrokken, om van daar naar hun respectieve haardste den terug te keren. Over de bevrijding of vrijlating van de gijzelaars legden Jordaniërs en Palestijnen tegenstrijdige verkla ringen af. Volgens de Jordaniërs zijn de gijzelaars door hun troepen be vrijd. De Palestijnen zeggen echter dat ze hen hebben vrijgelaten omdat het voedsel en water dat de gijze laars gebruikten nodig was voor de Palestijnse kinderen. Minimum-broodprijs DEN HAAG, 26-9. Het besluit mi- nimum-broodprijs augustus 1970, dat geldt voor 152 gemeenten en dat per 1 oktober a.s. zou aflopen, is ver lengd tot 1 februari volgend jaar. De voorzitter van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruch ten heeft hiertoe besloten. PRIJZEN AARDOLIEPRODUKTEN ROTTERDAM, 26-9. In het kader van de voor aardolieprodukten gel dende prijsmaatregelen heeft het ministerie van economiche zaken toegestaan dat, voorzover ten aan zien van de zogenaamde middeldes- illaten, te weten gasolie, huisbrand olie en dunne stookolie extra kor tingen op 14 maart 1969 boven de toen algemeen toegepaste kortingen bestonden, deze worden ingetrok ken. Door deze maatregelen blijven de thans genoteerde nettoprijzen over het algemeen nog belangrijk beneden het maximumniveau van de door het ministerie van economische zaken vastgestelde prijsstructuur voor vloeibare brandstoffen, zo de len de gezamenlijke oliemaatschap pijen mede. „de kinderen op school de principes van het proletarische internationa lisme worden bijgebracht (volgens welke de invasie van 1968 be schouwd moet worden als broeder lijke hulp aan mede-arbeiders), maar dat zij thuis horen praten over de „bezetting van 21 augustus". De auteur beschrijft nog een fun damenteel verschil in opvatting tus sen school en thuis: „op school krij gen de kinderen een materialistische atheïstische wereldbeschouwing, maar het gezin gelooft nog in God en naar de kerk gaan". PRAAG, 26-9. Tsjechoslowaakse schoolkinderen die het communisme op scholen horen loven en thuis ho ren laken, worden angstig passief en teruggetrokken, zo schrijft het par tijdagblad Rude Pravo. Deze tegenstelling brengt volgens het blad de opvoeding van de kin deren tot toekomstige bui'gers van een socialistische staat in gevaar, schept pedagogisceh en emotionele problemen en heeft geleid tot een stijging van de misdadigheid onder de jeugd. Waarnemers in Praag beschouwen het artikel in Rude Pravo als een uitzonderlijk openhartige beschou wing over de vervreemding tussen het volk en de staat in Tsjechoslo- wakije. Als typerend vcorbeeld van deze kloof noemt Rude Pravo dat WASHINGTON, 26-9. Het Ameri kaanse Ministerie van Defensie heeft verklaard, dat enkele nieuwe marine faciliteiten in het gebied van Cien- fuegos erop duiden, dat daar een basis voor Russische duikboten wordt gebouwd. Op het ogenblik zijn er vier Rus sische schepen in de haven, waaron der een duikbootgeleideschip en drie aken, die blijkbaar een deel van de faciliteiten van de basis moeten vor men. Voorts worden er volgens Friedheim zowel aan de wal als in de haven een soort bouwwerkzaam- Geen redding meer voor 89 mijnwerkers NDOLA, 28-9. De pogingen om de 89 mannen te redden, die vrijdag by een aardverschuiving in de koper mijn „Mufulia", ten noordwesten van de Zambiaanse hoofdstad Ndola werden bedolven zjjn zondag opge geven. Minister van binnenlandse zaken Lewis Changoefoe maakte zondag avond bekend, dat het niet langer verantwoord was, gezien het gevaar van nieuwe instortingen, de red dingsploegen hun pogingen te laten voortzetten. Naast het leed om de nu als opge geven beschouwde vermisten heert Met het weekeinde organiseerde de I.V.N. in samenwerking met de Vogel wacht Schouwen-Duivelend weer de jaarlijkse herfstwandeltochten door het Westhoekse duingebied. De belangstelling was groot en het weer fraai. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ROME, 27-9. president Nixon is zondagavond om 20.38 uur Ned. tijd op het militaire vliegveld van Cam- pino nabij Rome aangekomen. Op het vliegveld werden Nixon en zjjn gezelschap begroet door dc chef van het protocol van de Italiaanse presi dent en door de commandant van de tweede luchtmachtdivisie. Met een helicopter vloog men daarna naar het Quirinaal-palcis, waar het ge zelschap om 21.00 Ned. tijd arriveer de. Gp het Quirinaal werd Nixon ont vangen door de Italiaanse president Quiseppe Saragat, die zijn Ameri kaanse gast verwelkomde als „een staatsman die een missie voor ge rechtigheid en vrede onderneemt". In zijn antwoord waarschuwde Nixon eventuele agressoren dat de Ver. Staten in het gebied van de Middellandse Zee zullen, blijven om de vrede te handhaven. Hij wees op het doel van zijn bezoek aan Europa door er aan te herinneren dat hij dinsdag een bezoek aan de Ameri kaanse zesde vloot zal brengen en besprekingen zal voeren met de ma rinecommandanten in het Middel- landsezeegebied. Nixon wordt ondermeer vergezeld door zijn echtgenote de minister van buitenlandse zaken, William Rogers en de minister van defensie Meivin Laird. Nixon zal achtereenvolgens Italië, Zuid-Slavië. Spanje, Groot- Brittannië en Ierland bezoeken. Op 5 oktober keert hij naar Washing ton terug. De president zal tijdens zijn Euro pese reis die voornamelijk is bedoeld als een demonstratie voor de Ame rikaanse belangstelling voor het Mid dellandse-Zeegebied, besprekingen voeren met de Italiaanse president Sarakt, paus Paulus, de Zuidslavi- sche president Tito, maarschalk Franco koningin Elzabeth, de Britse AMSTERDAM. Drie saluutschoten uit een 344 jaar oud kanon, in 1961 uit de haven van Stockholm gebor gen ,als onderdeel van een herden- kingsreis van nazaten van de „Pil- grimfathers" langs Europese steden. Het is 350 jaar geleden dat hun voorvaderen een nederzetting sticht ten in Plymouth, Massachusetts (V.S.) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's J In deze eeuw van weten- i i schap zijn de enige dingen die onmogelijk zijn: de mensen. f BONN. Twee Duitse journalisten worden sinds de gevechten in Am man vermist. heden verricht, die verband houden met duikbootoperaties. Deze werk zaamheden waren „de afgelopen maanden verricht. Functionarissen van het Witte Huis hebben naderhand verklaard, dat president Nixon van de V.S. de situatie zeer scherp volgt, teneinde er achter te komen, wat voor soort wapens in Cuba ingevoerd worden. De V.S. zouden het bijzonder ern stig vinden, als "de Sowjet-Unie een basis voor strategische wapens in het Caribisch gebied zouden vesti gen. in Zambia grote bezorgdheid over de gevolgen van de ramp voor de natio nale economie. De mijn is een van de grootste ondergrondse kopermij nen ter wereld en zorgde voor meer dan een kwart van de Zambiaanse koperproduktie. De inkomsten van Zambia komen voor ruim negentig procent uit de opbrengst van koper. President Kenneth Kaoenda hield zondag een radiotoespraak, waarin hjj zei dat er geen hoop meer was op redding van de op 487 meter diepte onder tonnen modder, zand en wa ter bedolven mannen. Hij kondigde een week nationale rouw af. premier Heath en de Ierse president Valera. Als hoogtepunt van zijn reis wordt een bezoek aan de Ameri kaanse vloot in de Middellandse Zee beschouwd. Enige uren voor de aankomst van president Nixon is het in Rome tot hevige gevechten gekomen tussen naar schatting 1.000 linkse jongeren en de politic. Een kleine groep slaagde erin door het politickordon heen te breken en dc Amerikaanse ambassade te be reiken. Later wist dc politic zc toch uiteen te drijven. B\j liet kantoor van de „American Express Compa ny" werden dc ruiten ingegooid. In de Vla Borgogna, dc straat van dc modezaken, werden auto's omver ge gooid. De politic, die versterkt is tot 15.000 man, werd met stenen beko geld. Verwachting tot dinsdagavond: Vrij warm In de nacht en ochtend op enkele plaatsen mist, overigens droog, zon nig en vrij warm weer; overwegend matige wind tussen zuidoost en zuid. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min.-temperaturen: 2 tot 7 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 1 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 29 sept. Zon op 6.37, onder 18.23. Maan op 5.19, onder 17.48. Nieuwe maan: 30 september te 15.32 HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 29 sept. 2.49 v.m. 14.54 n.m. BROUWERSHAVEN: 29 sept. 2.28 v.m. 14.44 n.m. Springtij: vrijdag 2 oktober. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 28-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen weekeind hield in een groot deel van Europa het fraaie nazomerweer aan. Dit danken we aan een hogedrukgebied, waar van enkele kernen over Scandinavië en de Oostzee naar het zuiden trok ken. Tussen dit hogedruksysteem en een depressie boven de oceaan in de omgeving van IJsland stond boven onze omgeving een zuidoostelijke stroming, waarmee vrij warme lucht werd aangevoerd. De middagtempe- raturen in ons land liepen zondag dan ook op tot 20 a 24 graden. Het komende etmaal komt in de algemene luchtdrukverdeling niet veel verandering. Wel dringt een front behorend bij de depressie bij IJsland verder oostwaarts op. Waar door de wind in ons land iets in kracht zal toenemen. Overigens houdt het mooie weer aan. BONN. De schrijver Erich-Maria Remarque, schrijver van onder meer „lm westen nichts neues" een boek dat handell over de Eerste Wereld oorlog, is vrijdag op 72-jarige leef tijd in Locarno overleden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1