waarom? Cïïleneer J-Lanóen, incognito X sta je daar zo van te kijken dat ik klant bij de nmb ben BLIK DOOR HET WERELD Het drama van Hoessein VENSTER femina 23 in de nieuwe grandioze Ahoy' hal AMMAN VERANDERD IN EEN RUÏNE Groepsgewijze samenwerking van artsen, wijkverpleegsters en maatschappelijk werksters ga met uw tijd mee ga naar de nmb! Wat biedt de BEELDBUIS? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 25 september 1970 Nr. 29477 Tot 1948 was het emiraat Trans- jordanië een armoedig staatje met wat nomaden - Bedouienenstammen - als bewoners en als voornaamste p rodukt een klein maar goedge- oefend leger. Emir Abdullah had tenslotte nog altijd ambities om heerser te worden van een groter rijk - het was zijn vader in 1917 ook door de Britten beloofd in ruil voor hulp om de Turken te verslaan. Dat leger kwam in 1948 goed van pas: de Ver. Naties besloten Palestina te verdelen. Israël kreeg zijn deel van het land, het voor de Palestijnen be doelde deel werd door Abdullah in gepikt, die zijn land voortaan het Hasjemietisch koninkrijk van de Jordaan noemde. De Palestijnen die zelfstandig had den willen worden, haatten hun ko ning - een van hen schoot Abdullah in 1951 dood tijdens het bidden in de Aqsa-moskee in Jeruzalem. Een verdwaalde kogel rukte toen een medaille van de uniform van de vijftienjarige Hoessein die zijn grootvader vergezelde. Zeker nog een keer of negen zijn er aanslagen op Hoessein gepleegd sinds hij bin nen een jaar zijn vader Tallal op volgde als koning, nu achttien jaar geleden. FeMe haat Niet alleen deze roof van land en bevolking wekte die haat bij de Pa lestijnen. Bovendien waren zij van een geheel ander slag: geen noma den maar bewoners van steden en dorpen met plantages, handelsonder nemingen, industrie - beter opge leid. moderner van opvattingen dan de nomaden uit het eigenlijke Jor danië. Ze voelden zich beter en het stak dat ze alleen maar onder de heerschappij van die achterlijke Be- douienen waren gekomen doordat Abdullah zijn absurde legertje klaar had staan. Deze haatsfeer hebben Abdullah en Hoessein zoveel mogelijk bestre den. Ze beoogden een „familie van Arabieren" te vormen. Dat zou mis schien ook wel enig succes hebben gehad als niet de oorlog van 19G7 was gekomen. Wraak De westelijke Jordaanoever ging verloren en daarmee ook het econo misch interessantste deel van het land: de plantages, de industrie en het to'erisme. Maar op het eigenlij ke Transjordaanse gebied wemelde het nu van de Palestijnse vluchte lingen, de meerderheid van Hoes seins onderdanen. En bij de haat te gen de koning die hun land had ge roofd, voegde zich een haat dat hij dit land daarop weer verspeeld had ook. Bovendien ontstond pas na deze juni-oorlog goed het militante Pa lestijnse nationalisme. Als Hoessein de nederlaag niet kan wreken - en dat hij dit niet kon was duidelijk - dan zouden de Palestijnen het zelf moeten doen. Het is tegen deze achtergrond dui delijk dat het eens tot een uitbar sting moes komen binnen een land met zoveel spanningen tussen de meerderheid der bevolking en de vorst en zijn aanhang. Het is zeker geen gebrek aan moed geweest dat Hoessein niet eerder krachtig is opgetreden tegen de Pa lestijnen, zelfs toen die een staat binnen de staat gingen vormen. Hij bleef pogen zijn „familie van Ara bieren" tot stand te brengen - een poging met weinig uitzicht op suc ces misschien, maar ivat kon hij an ders? Tenslotte waren ze er, die Pa lestijnen, binnen zijn koninkrijkje. En in veel te grote getale om ze met macht en geweld te bedwingen. Burgeroorlog Waarschijnlijk had Hoessein ook dit keer niet ingegrepen wanneer de brutaliteit van de vliegtuigkapers er niet was geweest. Dat die voor hun ook in de ogen van vele Jordaniërs onbehoorlijke praktijken rustig de den alsof Jordanië hun basis was, moet de druppel zijn geweest die de emmer deed overlopen. Als Hoes sein niets had gedaan zouden zijn generaals en een deel van zijn fa milie het zeker zelf wel gedaan heb ben. En zo kwam er de burgeroorlog. Waarvan het verder niet belangrijk meer is of Hoessein die nu wint of verliest. De duizenden doden die er in vallen wekken een nieuwe haat die door zal blijven smeulen onder de Palestijnen die toch het grootste deel zullen blijven xiitmaken van Hoesseins onderdanen, want waar moeten ze anders heen? Met hulp van een leger zal daarover nog een tijd geregeerd kunnen worden, maar niet altijd. Hoessein weet dat de laatste bestaansmogelijkheid voor zijn land eigenlijk al is vervallen. Advertentie U komt ogen èn tijd te kort op Femina 23, een feestelijk nieuwe Femina... in de nieuwe Ahoy'-hal Manifestaties: Evarama Mode-Pop-sjoo Wonen '71 Bloemenshow, Wolshow, feestelijke Oosterse mode, Drivo trainers Uw tweede huis Muziek hoort er bij Eet beter - leef gezond en in 207 inzendingen nog veel meer. Een gezellig uitje voor het hele gezin (eindpunt metro) Zuidplein t/m 30 september, dagelijks van 10-17 en van 19-22.30 uur. Zondags van 10-17 uur! ...U bent er zó met de metro vla de speciale 'metrobrug' tussen station Zuidplein en de nieuwe Ahoy'-hal. AMMAN, 24-9. Na zes dagen strijd is Amman veranderd in een ruïne. Lijken lagen overal op straat, Ara bieren droegen hoofddoeken voor hun gezicht tegen de stank.. In de stad werden soms nog scho ten gehoord. Dit heeft een Engelse correspondent bericht, die woens dagmorgen met de eerste groep journalisten uil de Jordaanse hoofd stad is vertokken. Volgens hem was het onmogelijk en exact dodencijfer te geven. Hij achtte het aantal do den op 15.000. In het centrum is vrijwel elk huis door beschieting beschadigd. Rond de stad lagen verwoeste en uitge brande legerauto's. De commando's leken nog fris en goed voorzien van munitie. Zij had den de taktiek gevolgd steeds dek king te zoeken achter gewone bur gers. Hun hinderlagen en posten wa ren vooral in ziekenhuizen op daken van bezette huizen en in voortuinen, plaatsen, vanwaar zij moeilijk ver dreven konden worden wilde men de bevolking niet ingevaar brengen. Het leger viel ze echter toch aan, waar bij duizenden guerrillstrijdersen burgers werden gedood, aldus de Britse verslaggever. inurilaan; 1G.0U Journaal: 16.02 Dug- je ouder: 17.00 Banana Splits; 18.45 Pipo18.55 Journaal. 19.04 Simon and Garfunkel; 20.00 Journaal; 20.20 Wereldkampioenschap goochelen; 21.10 Rawhide22.45 Achter het nieuws; 23.10 Journaal. N'ED. 11: 18.45 Pipo; 18.55 Journaal 19.04 Koeboe de koe; 19.32 Trans world top team; 20.00 Journaal; 20.20 Please Sir; 20.45 Attentie voor sport 21.30 De schoonmoeders; 21.55 Spec tacle Couperus; 22.40 Koorzang; 22.50 Journaal. ZONDAG 27 SEPTEMBER. NED. 1. Vanmorgen een echaris- tieviering uit de kapel van Huize Bos beek te Heemstede waar leerlin gen van de Havo en de pedagogische academie aanwezig zullen zijn. In het middagprogramma de geijkte ru brieken, zoals nieuws, weeknieuws, verkeersinformatie, de verrekijker en de voetbaluitslagen. Mensen van Afrika vormt de laatste uitzending van de serie over Untamed World. Er wordt niet alleen gesproken over het Afrika van vandaag de dag maar ook over het Afrika uan vroeger en van de toekomst. Bovendien een film over Californië die een Franse cineast maakte met een speciaal ont worpen minicamera, zodat hij onop gemerkt kon filmen. Het is een bij zonder interessante rolprent gewor den. Op het avondprogramma komt na Pipo Woord t>oor woord en daar na een dokumentatie-programma over Eriiily Werner, die vijf boeken van Mozes heeft vertaald. Na het journaal tien minuten Jan Brusse uit Parijs en dan een Duits televisie spel, getiteld Der Trinker van Oli vier Storz. Het is een boeiend ver haal over een dorpsapotheker. De goede man belandde in het dorpje 'omdat zijn jonge vrouw er vandaan kwam. Hij voelt zich er allerminst thuis. De kleinsinnipe sfeer van het provincie-dorp ergert hem mateloos en hij blijft een buitenstaander. De gemeenschap neemt wraak. Ze be trekt de man niet bij haar bezighe den en dit ergert de man zozeer dat hij aan de drank raakt, hetgeen het proces nog versnelt. De avond wordt besloten met hel programma Een oog in een hand. Een programma over mensen en kunst van Pierre Janssen en Leen Timp. NED. II. Na Pipo en het journaal een aflevering van Woobinda. Er is een vliegtuig met gevaarlijk serum neergestort en de kans is groot dat een aantal schapen in de buurt be smet zijn. Of Stevens dat maar even wil konlroleren en dat met een paar door FRANK VAN FALCKENOORT den in de nacht word ik soms wak ker van die krengen." ,,Dus, wat is hier in de buurt?" „O je bedoelt dat vliegveld? Als ik geweten had dat het zo dicht bij Dorringen lag, was ik hier nooit ge komen. Ik heb toch al zo'n hekel aan die lamme dingen!" „Dan snap je misschien ook wel, waarvoor heer Glasov zo'n grote be langstelling had, dat hij er zelfs zijn kijker bij haalde." Vlaming knikte. „Dat snap ik nu inderdaad. Maar verdraaid, je kunt zowat bij ieder vliegveld komen, mi litair of niet. Neem nou Soesterberg bijvoorbeeld." „Jazeker. Maar hier worden nieu we toestellen, die pas gekocht zijn, getest en ingevlogen. Er zijn een aantal dingen aan, die min of meer geheim zijn en daarvoor bestaat bij zekere mogendheden - we zullen maai' geen namen noemen - dusda nige belangstellng, dat men er wel wat voor over heeft, zie je? Zelfs heel wat." „Ja, ja, nou begint er nog een lampje bij me te branden. Het be gint hoe langer hoe meer griezeliger te worden. Man, het is maar goed, dat ik me dit alles nooit bewust was. want ik had het iedere dag min stens vfjf keer in m'n broek gedaan, of ik was 'm gesmeerd naar het an dere eind van de wereld „Kom, kom," suste HooKverf, ,bcn je zo bang?" „Nou bang. dat is niet bepaald het woord meneer Hoolwerf. maar ik kan verdraaid hard lopen. Mis schien ben ik voor held in de wieg gelegd, maar dan ben ik er toch verduveld gauw uitgevallen." (wordt vervolgd) leder mens heeft toch met geld te maken? Veel of weinig, dat doet aan het feit niks af. Neem nou maar als je je keukentje wilt vernieuwen. Dan schiet je spaargeld toch wel eens tekort? Geen ramp, je stapt gewoon bij de M bank binnen. Ga je een IA M/r dagje naar Brussel? Je haalt je francjes bij de bank. Heb je een paar tientjes over? Dan zorgt de bank er wel voor dat je er aan verdient ook! Een bank gaat toch ook met z'n tijd mee. Heus, met de NMB kan ik net zo goed overweg als met m'n huis houden. En dat zegt wel wat, al zeg ik het zelf nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! MIDDELBURG, 24-9. In oktober zullen huisartsen, wijkverpleegsters en maatschappelijk werkers en -werksters in Middelburg samen gaan werken in praktijkgroepen. Deze samenwerking in de Gezond heidszorg is uniek voor Nederland. De dertien huisartsen van Middel burg Sint Laurens en Nieuw- en Sint-Joostland worden in twee groe pen verdeeld. In deze groepen zitten respectievelijk zes en zeven huis artsen vier wijkverpleegsters en een maatschappelijk werker of - werk ster. De huisarts in de groep houdt zijn eigen patiënten maar de wijk- indeling voor de wijkzusters zal heel onafhankelijk zijn van het lidmaat schap van de leden. Van deze rege ling zal slechts op verzoek worden afgeweken en dan alleen in urgente gevallen. In de praktijk komt het er dus op neer, dat patiënten niet meer altijd door hun eigen geloofsgenote wijkzuster zullen worden geholpen. (Advertentie) De maatschappelijke werkers en -werksters zijn na nauw overleg met de zes instanties van maatschappe lijk werk in Middelburg aangewe zen. De groepen zullen onderling om de veertien dagen bijeenkomen. Tij dens deze bijeenkomst worden de problemen die ontstaan, verkend en doorgepraat, zodat men inzicht krijgt in de specifieke deskundigheden van de groepsleden, opdat men uiteinde lijk tot optimale samenwerking kan komen. sie. Waar ging het eigenlijk om?" Hoolwerf stond nog steeds naast de andere man bij het raam. „Je leest het vandaag of morgen toch wel in de krant. Het ging om mili taire geheimen." Vlaming klapte met zijn tong. „Toe maar.weet u het zeker?" Zonder op deze vraag antwoord te geven, vervolgde Hoolwerf: „Herin ner jij je nog, dat je die kijker kocht? Ik zag namelijk, dat je er de winkel mee uitkwam." „Dat kan niet. Ik had hem onder in mijn tas." „Ik zag, dat de winkelier hem aan je verkocht," verbeterde de politie man. „Ik heb dit doorgegeven naar Den Haag, met als gevolg, dat men jou ook ging observeren. Maar je keek allen maar naar je buurman en zijn huis. Opnieuw een reden om te geloven, dat je bij de contra-spio- nage behoorde." Vlaming schudde zijn hoofd. „Wat een onzin toch. Ik kocht dat ding, omdat het me begon te vervelen, dat die Glasov aldoor naar mij loerde. Ik dacht: dat kan ik ook." „Je vei'gist je, Vlaming, hij loerde niet naar jou. Goed, hij zal mis schien wel eens een keer zijn kijker op jou gericht hebben, maar hij keek voornamelijk naar heel iets anders." „Zeker naar Ankie Boshoven? Ga nou." „Vlaming, wat bevindt zich hier op ongeveer twee kilometer af stand?" „Weet ik veel. Een nudistenkamp soms?" Hoolwerf proestte het uit. „Jij bent me oen grapjas. Hoor je nooit vlieg tuiggeronk?" „Hou op, meer dan me lief is. Mid- ZATERDAG 26 SEPTEMBER. NED. I. Hei zaterdagmiddagpro gramma begint met een uitzending voor de al wat oudere mensen. Er wordt aandacht besteed aan Artis, aan de huldiging van Beppie Nooy en aan volkstuintjes en huidverzor ging voor oudere menseg. Natuur lijk is de gymnastiek ook aanwezig en tevens een paar recepten. Voor de jeugd Banana Splits. Na Pipo en het journaal tot het journaal van acht uur een Amerikaans programma dat een gooi deed naar de gouden roos van Montreux. Hierin treden o.a. Simon en Garfunkel op. Na het jour naal een programma over goochelen met de 24-jarige Richard Ross. In Rawhide bemoeien Gill Favor en zijn stoere makkers zich met een persoon die een spoorweg aan het aanleggen is en daarbij op veelmoei- lijkheden stuit. Hij probeert hen voor zijn karretje te spannen maar Gill en zijn kritische denkers vlie gen daar niet zomaar in. Tot slot van de avond Achter het nieuws en het laatste journaal. NED. 11. De zaterdagavond begint zoals gewoonlijk met-Pipo, het jour naal en Koeboe de Koe. Om half acht Transworld Top Team met van avond de ploegen van het Geert Grote College uit Deventer en het team van de Aberdeen Academy. Kick Stokhuizen is de presentator. Na het journaal de herhaling van de serie Please Sir. Hip gekleed is de titel van deze aflevering. Rumoer rond een feestavond waarvoor en kele leerlingen zich in een doorkijk- blouse willen hullen en Bernard een komplete hippie uitrusting aanschaft Bruin Noordam gaat voor de NCRV de voorlichting doen en daarom is het misschien aardig als een van zijn afleveringen nog eens wordt her haald. Jan van Beveren nam in deze dokumentaire een belangrijke plaats in. In de schoonmoeders zijn er van avond problemen rond een jeugd liefde. Daarna wegens een bijzonder groot succes een herhaling van de serie De kleine zielen van Louis Couperus, 'n Voordrachtskunstenaar stelt een programma samen om deze serie te introduceren. De muzikale dagsluiting komt uit Loenen aan de Vecht, waar de christelijke zangver eniging zingt. ZATERDAG 26 SEPTEMBER. onwillige boeren in de buurt. Tus sen de beide Studio's Sport de twee de aflevering van Romeo en Julia 1970, die we noripe week ook al heb ben kunnen bewonderen. Na Studio Sport de dertiende aflevering van Civilisatie met hel materialisme v>an deze tijd. Er is heel wat veranderd en de vraag komt op of we niet zijn vastgelopen in onze eigen kennis. Het is de laatste aflevering dus van dit programma. ZONDAG 27 SEPTEMBER. NED. I: 11.00 Eucharistieviering; 15.30 Journaal; 15.32 Weekjournaal; 15.52 Verkeersinformatie; 15.55 De verrekijker; 16.05 Mensen in Afrika; 16.30 Californië; 18.55 Pipo; 19.00 Woord voor woord; 19.05 Bijbelver taler aan het werk; 19.30 Jonge men sen op weg naar het concertpodium; 20.20 Journaal; 20.25 Jan Brusse Pa rijs; 20.35 Der Trinker; 22.15 Een oog in de hand; 22.40 Journaal. NED. II: 18.55 Pipo; 19.00 Journaal 19.05 Woobinda; 19.30 Studio Sport; 20,20 Romeo en Julia21.35 Studio Sport; 22.00 Civilisatie; 22.50 Jour naal. Zondag 27 sep tember, 20.25 uur, Ned. 1: Der Trin ker. Foto: een scè ne uit het spel. FEUILLETON „Onzin, Vlaming, je weet nu, dat we in de veronderstelling verkeer den dat je bij de contra-spionage behoorde. Doch je mag het nu wel weten - hij keek op zijn horloge - jouw aanwezigheid heeft de pro cedure een beetje versneld. De he ren begonnen in paniek te geraken, doordat de eeuwig onverstoorbare Vlaming pijpjes zat te roken voor het raam en om de drie weken naar Enschede reisde. Ze kregen het dus van je op hun zenuwen en gingen fouten maken. Gedurende de laatste dagen is het net snel dichter om de heren heen getrokken en als we nu het licht hier even uitdraaien, Vla ming, en we kijken om de hoek van het gordijn, dan zie je wat bij je buurman, dat misschien wel de moeite waard is." Vlaming keek naar de recher cheur, die opgestaan was en kwam zelf ook langzaam en pijnlijk over eind. „Gaat het?" „Jawel, maar kalmpjes aan." „Ga maar vast bij het raam staan, dan draai ik het licht uit. Klaar?" Hoolwerf draaide dc lamp uit en kwam bij de ander staan, waarna hij het overgordijn openschoof. Op hetzelfde ogenblik uitte dc man in de pyama een kreet en dat was niet te verwonderen. De grote villa van Glasov baadde in zee van ftcht. Niet alleen waren alle lampen in de wo ning aangestoken, maar een serie schijnwerpers rond het huis zette alles in floodlight en in dit licht zag hij een aantal mannen, dal als het ware een cordon om de villa had getrokken. In dc woning zelf was een en al bedrijvigheid. Mensen lie pen heen en weer. „Mensdat lijkt wel een inva NED. 1: 15.30 De barmhartige Sa- (Advertentie) KOUWENBERG voor uw gasverwarming Postsiraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7