rrico NS Minitrips in eigen land Organist Bas Wijnands: Volgend jaar weer orgelbespelingen STREEKNIEUWS Volledigverzorgde voordelig uit met NS opening kunstseizoen Kaas met een grote K Rijk blijft halve ton bijdragen aan partikuliere monumenten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijilas 25 september 1971) Nr. 20177 Na geslaagde eerste serie in Zierikzee ZIERIKZEE, 23-9. De zomer van 1970 werd voor Zierikzee niet alleen gekenmerkt door een grote toeris tische drukte - vooral op de V.V.V.- dinsdagen - maar ook door een reeks van muzikale avonden in de stilte en intimiteit van de Gasthuiskerk en in de grootheid van de Grote Kerk. In totaal zo'n achttal muziekavonden in de vorm van orgelbespelingen. Concertjes door een aantal organis ten „van elders", die bij het publick veel waardering hebben ondervon den. Organisten „van e'ders" dat is niet helemaal juist. Immers, de serie orgelbespelingen ging van start op 25 juni met een optreden door de organist Bas WUnands en de heer Wijnands is sedert 1 september 1969 de nieuwe en vaste organist van de Ned. Herv. Kerk te Zierikzee, al woont hü in Oude Tonge. Bovendien is de heer Wijnands de organisator van de afgelopen serie orgelbespelingen. Dankzij de mede werking van V.V.V. en de kerkvoog dij werd de concertreeks een succes, aldus de heer Wijnands, die „geluk kig" is met deze eerste serie en hoopt volgende zomer weer een aan tal organisten voor de Zierikzeese schat aan kerkorgelinstrumenten te inteieseren. De heer Wijnands, die zich in de eerste plaats kerkorganist voelt, heeft nog (vele) pijlen op z'n muzikale boog: hij geeft lezingen en cursussen over orgels en orgelbouw en hij doet dat in vele plaatsen in het land. Gok in Zierikzee hoopt hij volgend jaar weer een orgelcursus te kunnen geven. De organist Wij nands bespeelt ook regelmatig de toetsen van de schrijfmachine: hij schreef al vele artikelen over orgels en organisten en een fraai geïllus treerd boekje over de Ned. Herv. kerk te Oude Tonge. In voorberei ding heeft hij een serie boekjes - „Orgelreis", in verschillende deel tjes - waarvan er één zal gaan over de orgels van Schouwen-Duiveland. Wat de concertserie voor de zomer 1971 betreft nog dit: in het hoogsei zoen - eind juli en begin augustus - hoopt de heer Wjjn^nds oen viertal excursies voor be'angstellenden le organiseren. „De schat aan orgels in Zieiikzee en Schouwen-Duiveland is deze extra-aandacht - er zal wor den verteld over boeiende techni sche zaken en worden voorgespeeld - zeker waard. Dat praten over orgels is de heer Wijnands wel toevertrouwd. Al op zeer jeugdige leeftijd bezocht hij ve le orgelbouwers en bovendien bezit de thans 38-jarige organist een ui terst interessante orgel-„boeker ij" met o.a. een zeldzaam werk als Praetorius' Organografica en van Donbedos: ..De Kunst van het Or gelmaken". Bas Wijnands acht het van groot belang dat organisten be langstelling hebben voor de (tech nische) kant van het kerkorgel. Voor de rogistratiekunst is dat eigenlijk onmisbaar, maar nog te veel orga nisten missen naar zijn mening de meest elementaire kennis van het instrument. Op Schouwen-Duiveland is trou wens een groot gebrek aan geschool de kerkorganisten, vindt de heer Wijnands, die er op wijst dat een kerkelijke gemeente dikwijls moet wennen aan een nieuwe organist en - dat is de andere kant van de zaak - de nieuwe organist moet uiteraard acclimatiseren. „Aan de gemeentezang kan nog heel wat gebeuren. Er wordt over het algemeen nog te on-attent ge zongen. Wat betreft het orgelspel in de eredienst: dat moet „opvallend" zijn en dient een wezenlijk deel van de dienst uit te maken. Het orgel hoort er echt helemaal bij", aldus de heer Wijnands. Achter het fraaie orgel iv de Gasthuiskerk. (Foto:-Zierikzeesche Nieuwsbode). De Zeeuwse IJldienst N.V. overgedragen ZIERIKZEE, 24-9. De Zeeuwse IJldienst N.V. met onder meer ves tigingen in Goes en Zierikzee, welke destijds De Koophandel in Zierikeze heeft overgenomen heeft met ingang van 28 september a.s. haar lijndienst Zierikzee - Nieuwerkcrk - Ooster- land - Bruinisse - Dordrecht - Rot terdam V.V. overgedragen aan de Fa. Rademaker te Haamstede. Tevens zal het kantoor van de Zeeuwse IJldienst aan de Nieuwe Haven te Zierikzee per 28 september a.s. worden gesloten. De lijndienst P.v.d.A. over politieke samenwerking DEN HAAG, 24-9. „Zolang de KVP. ondanks een nieuw program ma en ondanks nieuwe leiders - en met haar blijkbaar de AR en de CHU - voorkeur toont voor samen werking met de WD, 2iet de raad niet hoe samenwerking met de KVP tot de mogelijkheden behoort", al dus het partijbestuur van de P.v.d.A. in een ontwerp-verklaring die de partijraad, die zaterdag in Utrecht bijeenkomt, is voorgelegd. Het partijbestuur vindt, dat pas als bij het KVP-bestuur en bij de nieu we politieke leiding van die partij ruimschoots voor de verkiezing voor keur zou blijken voor samenwerking met de P.v.d.A., respectievelijk met de in een progressief stembusak koord samenwerkende partijen, zou een nieuwe situatie ontstaan, waar over dan het congres zich zal moe ten uitspreken. Advertentie Meteen plaat vindt iedereen z'n draai Zierikzee-Goes V.V. wordt normaal door de Zeeuwse IJldienst onderhou den, echter met dien verstande, dat de goederen voortaan rechtstreeks vanuit Goes in Zierikzee worden be zorgd. Eventuele afhaalopdrachten kunnen alleen maar via het kantoor in Goes worden opgegeven. Hoogleraren en lectoren contra wet-Veringa GRONINGEN, 24-9. 75 hooglera- ren en lectoren van de Rijksuniver siteit te Groningen hebben de beide Kamers der Staten-Generaal schrif telijk laten weten, tegen de wet-Ve ringa te zijn. In de brief zeggen zij, hun instem ming te betuigen met.het adres, dat op 27 augustus jl. aan de Kamers is aangeboden door 122 leden van de Senaat van de Rijksuniversiteit te Leiden er verwerping van het ont werp van wet „Universitaire Be- stuurshervorming 1970". Het totale aantal hoogleraren aan de Groninger universiteit, bedraagt 175. Het aan tal lectoren 96. FINANCIEEL NIEUWS De toekomst van De Gruyter UTRECHT. 24-9. De drie in de Decom samenwerkende vakbonden van winkelpersoneel zien de toe komst van het bedrijf P. de Gruyter na overneming door de Steenkolen Handels Vereniging met vertrouwen tegemoet. In een commentaar op de aangekondigde fusie zei de heer P. J. M. Maltha van de Katholieke Bond van personeel in de handel namens de Decom, dat het duidelijk de be doeling is, van de Gruyter weer een bloeiend bedrijf te maken. Advertentie Eenplatenbon is altijd raak f 5,- 7,50 '10,-15,- 20,- 25,- Zwendel met postzegels AMSTERDAM, 23-9. Wegens vals heid in geschrifte en oplichting met postzegels is door de hoofdstedelij ke centrale recherche aangehouden de 28-jarige arbeider J. V. uit Am sterdam. Verdachte heeft bekend een vel van negentig 12-cents bevrij dingszegels als misdruk te hebben verkocht nadat hij op elke zegel de opdruk „12 c" met pen en inkt had gewijzigd in „120". Op de postzegel- markt aan de Nieuwezijds Voor burgwal vond hij een koper, die hem grif f 1.000 betaalde. Toen deze het vel bij eerj postzegelhandelaar aanbood kwam aan het licht dat met de zegels was geknoeid. Prins Claus stelt koppelnet in gebruik ARNHEM, 24-9, Op woensdag 7 oktober zal prins Claus tijdens een bijeenkomst in het landelijk centrum van de N.V. Samenwerkende Elec- triciteits-Produktiebedrijven (SEP) te Arnhem de eerste fase van een nieuw landelijk 380.000 volt-koppel- net officieel in bedrijf stellen. Dit zal gebeuren vanuit Arnhem in het 380.000 voltstation te Krimpen aan de IJssel de lijn naar het overeen komstige station te Diemen in te schakelen. NEW YORK. Veertien vliegtui gen en drie kotters van de Ameri kaanse kustwacht zoeken nog steeds naar de twee mannen en een vrouw, die maandagnacht met de luchtbal lon „Free Life" op 500 mijl ten zuid oosten van Newfoundland in de At- tlantische Oceaan terecht kwamen. Een platenbon is altijd raak iS.-7.50 lO,- 15.- SO.- 25.- ZIERIKZEE Filmkring „Ziejook" Heden (vrijdag)-avond brengt „Zie jook" als eerste film in het nieuwe seizoen: „Rosemary's baby", een film van de tragisch bekend geworden regisseur Roman Polanski. In een korte toelichting, voorko mend in de aan de leden toegezon den convokatie staat: „het gaat over een doorsnee jonge vrouw in New York. die na verhuisd te zijn naar een wat oudere flat, steeds vreem dere dingen gaat opmerken in haar onmiddellijke omgeving. Het gaat al lemaal heel geleidelijk in zijn werk, met als gevolg dat de mensen tegen wie zij praat over de verschijnselen die haar angst aanjagen, haar niet geloven. Voor de toeschouwer is het echter duidelijk dat niet alles nor maal is in deze film, en dank zij het aangrijp'ende spel van Mia Farrow als Rosemary blijft de spanning stij gen. Een film van Polanski. Er zijn ook enkele interessante voorfilms. Verbetering Caiandweg en Schuurbeque Boeijestiaat Op woensdag 14 oktober a.s. zal in het stadhuis te Zierikzee namens het gemeentebureau door het Architec ten- en Irs.-Bureau Wilteveen Bos uit Deventer worden aanbesteed het reconstrueren van ca. 6420 m-. weg- verharing met bijkomende, werken aan de Schuurbeque Boeijestraat en de Caiandweg te Zierikzee. Vergadering P.J.Z. Schouwen-Duiveland De afdeling Schouwen-Duiveland organiseert op 2 oktober a.s. een le denbijeenkomst in de land- en tuin bouwschool „De Kluut". Deze leden vergadering is in 't bijzonder ge richt op het voortbestaan van de af deling. De afdeling in de huidige vorm wordt namelijk niet erg bevre digend geacht. Medailles voor Rode Kruis-werksters Van de zijde van het hoofdbe stuur van het Ned. Rode Kruis werd een zestal dames begiftigd met de medaille voor 10 jaar trouwe dienst. Het betreft de Welf are-werksters: mevr. P. H. Stuik-in den Bosch, me vrouw E. E. Smit-van Leuven, mevr. J. de Haan-Deurloo, mevr. M. van Dienst-Muller; mej. J. J. Viergever en mej. J. F. J. de Pooter (leidster). Een zevende medaille - eveneens voor 10 jaar dienst - was bestemd voor de heer J. K. Joppe, leider van het Jeugd Rode Kruis. SCHUDDEBEURS Petroleumhuis Bij een familie te Schuddebeurs werd - tijdens afwezigheid van de bewoners - met het oog op het ko mend stookseizoen, de olietank ge vuld door de leverancier. De vullers echter waren niet op de hoogte, dat de eigenaar aan de kachel had ge sleuteld en tijdelijk het werk had onderbroken, zodat de totale hoe veelheid pei-troleum zich via de car burator in de woonkamer kon ver spreiden. Ongeveer 600 liter olie stroomde de kamer in, doordrenkte de vloerbedekking en vloeide onder de vloer. Behalve de schade resteert een penetrante stank in het huis. Plattelandsvrouwenbond en Nutsdepartement Op dinsdag 6 oktober a.s. wordt in het jeugdgebouw een gezamenlijke bijeenkomst gehouden van de afde ling van de Ned. Plattelandsvrou wenbond en het Nutsdepartement. Als spreekster treedt op de luite nant-kolonel Bosschardt van het Leger des Heils over liet werk van deze organisatie. HAAMSTEDE „Lachmiddag" Afd. Ned. Vei. van Huisvrouwen De afdeling Westersehouwen van de Ned. Ver. v. Huisvrouwen kwam een dezer dagen bijeen in hotel Vliegveld. Het accent van deze vergadering lag hoofdzakelijk op het onderwerp: Lachen en laten lachen. Hiertoe had het bestuur mevrouw Rademaker- Willink uitgenodigd die op vaak hu morvolle wijze de dames iets over het lachen bijbracht. Het was echter niet alleen een middag vol grapjes, want spreekster legde de nadruk op het gevoel voor humor. Humor die men zo nodig heeft in het leven. Niet altijd gespannen zijn. Lachen ont spant en denk maar eens aan een avondje uit vol humor. Men komt dan weer heerlijk ontspannen thuis en de zorgen zijn weer even opzij ge zet. In ieder bereikte mevr. Hamaker- Willink met haar toespraak dat ie der „zonder zorgen en heerlijk ont spannen weer thuis kwam". De pre sidente van de afdeling, mevr. Hack- Sloover sprak een inleidend woord en sloot de vergadering met een spe ciaal dankwoord tot de spreekster. Geslaagd Onze dorpsgenote mej. T. A. Sten- ger slaagde dezer dagen te Den Haag voor het examen diploma logopae- diste. BRUINISSE Auto's beschadigd In Bruinisse werden twee gepar keerde auto's door aanrijdingen be schadigd. Het eerste geval gebeurde in de Jhr. mr. A. F. C. de Casem- broolslraat, waar de heer H. M. van der Z. uit Wanrooy tegen de auto van de heer C. H. aanreed. De auto van bakker J. M. de Waal uit de smalle Lange Ring werd aangereden door een autobus van de firma De Jonge uit Rijsoord, bestuurd door chauffeur B. R. uit Melissant. In beide gevallen ontstond slechts blik schade. Eerste bieten aangevoerd De eerste bieten werden donder dagmorgen, via weegbrug en haven te Bruinisse, aangevoerd door de landbouwer P. M. Vis uit Noord- gouwe. De vracht werd nog door vele andere gevolgd, zodat in de na middag het eerste schip, de ruim 500 ton grote Adja van schipper Theu- nisse uit Et. Annaland naar Dintel- oord kon vertrekken. Enkele records Bruinisse zoekt het in records. De heer J. Kik ving een paling van acht ons en de heer Joh. Schults raapte van één bos aardappelen ongeveer zeven kilo. Het betrof hier een bos van een overjarige aardappel, die in de grond was blijven zitten. Vrucht bare grond daar blijkbaar op „Java" de oude benaming van de Boomdijk. Cholera in Jeruzalem JERUZALEM, 25-9. Donderdag zijn in Jeruzalem vijf nieuwe geval len van cholera geconstateerd. Het aantal patiënten dat aan deze ziekte lijdt, is hiermee gestegen tot 218. Van hen verblijven nog 23 in het ziekenhuis. Vijf mensen zijn sinds het uitbreken van de epidemie aan cholera overleden. CAIRO. Radio-Cairo meldt dat de vier Palestijnse guerillaleiders die op op bevel van koning Hoessein van Jordanië in vrijheid zijn gesteld, in Cairo zijn aangekomen. Advertentie Advertentie Een platenbon is altijd raak f 5,- 7,50 70,-15,- 20,- 25,- Van 1 oktober af 2 dagen Amsterdam f 37.- 3 dagen Zuid-Limburg f 45.- 3 dagen Twente f 49.- 3 dagen Bergen N.H. f 49.- 3 dagen Montferland f 60.- 3 dagen Friesland f 62.- 3 dagen Brabant f 64.- 5 dagen Terschelling f75.- Prijzen van elk station in Nederland. Vertrek dagelijks. Inlichtingen in de NS-reiskrant op de stations. Vermiste Jordaanse premier terecht CAIRO, 25-9. De Egyptische vei ligheidsdienst is er vrijdagmorgen vroeg in geslaagd de donderdag avond afgetreden Jordaanse premier generaal Da'Ged op te sporen. Dit is meegedeeld door het gezaghebbende Egyptische blad „El Achram". De generaal heeft de Egyptische autoriteiten verzocht „eerbied te hebben voor zijn afzondering op hel moment dat hij zowel als mens als Arabier zulk een belangrijke beslis sing heeft genomen". Volgens het Libanese ochtendblad „Al Hay at" zou generaal Da'Oed po litiek asiel in Libië hebben ge vraagd. Triest advies: drink eigen urine BEIROET, 24-9.' De Palestijnse Rode Halve Maan heeft donderdag avond via alle Arabische radiosta tions meegedeeld, dat mensen veilig hun eigen urine kunnen drinken. Sedert acht dagen is er geen drink watervoorziening meer in sommige delen van Jordanië. „Uw kinderen sterven van de dorst", aldus de bekendmaking. „De Rode Halve Maan kan u niet helpen. Zij kan u slecht saanraden, uw eigen urine te drinken om uw leven te redden". Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE, 24-9. Op woensdag 30 september a.s. te houden vergade ring van de gemeenteraad, komt Tijdens de hevige storm van 30 september op 1 oktober 1911 moesten een aantal zware bomen aan het Havenplein te Zierikzee hel afleggen. Op het huis van dokter Regensburg viel ook zo'n zware boom. aanvullend een voorstel aan de orde tot onbewoonbaarverklaring van het pand Lange St. Janstraat 19. In een uitgebracht advies worden acht hoofdgebreken van het pand opge somd. Benoeming is nodig van de leden van de welstandscommissie. Tot le den werden destijds benoemd de he ren M. J. J. van Beveren, architekt B.N.A. te Midelburg, ir. V.R.A. van Hezik, stedebouwkundige te Rotter dam en J. Louwerse, directeur Ge meentewerken Zierikzee. Deze com missieleden hebben zich bereid ver klaard een eventuele herbenoeming te zullen aannemen. Voor een periode van vier jaar is tot commissaris van de N.V. Wa terleiding Mij. Zeeland benoemd burgemeester D. W. Kastelein. Een eerdere benoeming tot vertegen woordiger der gemeente van be trokkene, moet ongedaan worden ge maakt, omdat beide funkties uiter aard onverenigbaar zijn. Voorgesteld wordt thans als vertegenwoordiger aan te wijzen de heer W. F. Spren- gelmeijcr en als plaatsvervanger de heer M. de Moor. Van G. S. is een ontwerp ontvangen van een gemeen schappelijke regeling tot stichting en exploitatie van een regionaal woon wagencentrum, vaststelling waarvan door het college aan de raad wordt gevraagd. Restauratie partikuliere monumenten Met ingang van 1970 is de garan tie-uitkering van het Rijk voor res tauratie partikuliere monumenten vervallen en het Rijk gaat haar aan deel in het subsidie terugbrengen van 50 naar 30%>. De gemeente zal dan niet 10 maar ook 30 °/o geven. Door het Rijk werd tot nu toe jaar lijks f 50.000 uitgetrokken, maar on danks het feit dat het Rijk een klei ner subsidiepercentage voor haar rekening neemt, wil de minister van C.R.M. het bedrag van f 50.000 per jaar toch handhaven. Dat betekent dat sneller dan voorheen zal kunnen worden gesubsidieerd. Het betekent ook dat de gemeente jaarlijks f 50.000 moet kunnen bijdragen. De raad wordt verzocht hiertoe te be sluiten. Van het. bestuur van de Stichting Dagverblijven Schouwen- Duiveland is een verzoek ontvangen tot het garanderen door de gemeen te van de betaling van rente en af lossing op een door haar aan te gane geldlening ad f 30.000 bij de Nul spaarbank. Bij de Stichting Dagver blijven kunnen worden geplaatst ge handicapte personen, die minder dan 1/3 van de prestatie van niet-gehan- dicapte personen kunnen verrichten en niet op sociale werkplaatsen kun nen worden geplaatsl. De hondcbelastinK Tenslotte wordt vaststelling ge vraagd van de verordening op de heffing en invordering van hondebe lasting. Een „luxe" hond gaat f 35 kosten. Een waak- en bedrijfshond f 10 per jaar. De meeropbrengst voor de gemeente wordt plm. f 2400,— waardoor in totaal plm. f 7400 we gens hondebelasting zal worden ont vangen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3