PTT Voorschriften voor de aanleg enz. van Gemeenschappelij ke Antenne-inrichtingen en Centrale Antenne-inrichtingen* PTT AGENDA Realistische manouevres met landingsvaartuigen en heli's E.H.B.O.-keiinis voor rijbewijshouders Minister M. A. Klompé bij centrale presentatie te Zierikzee Publikatie van de PTT Publikatie van de PTT Aanmeldingsplicht voor bestaande of in aanleg zijnde Gemeenschappelijke Antenne-inrichtingen Aanmeldingsbon (met blokletlers invullen s.v.p.) TEMPO Oefening „Wille Kaal' vier' Vliegveld Haamstede kern van de operatie WESTHOEK. 24-9. „Witte raat vier" is de naam van de militaire oefening die deze week in de West hoek van Schouwen en op de kusten van Walcheren en Noord-Beveland wordt gehouden. Bg dit militair ge weld zijn ongeveer 1000 manschap pen betrokken die tesamen met hun officieren circa 5 dagen „oor'ogje spelen". Een zeer moderne oorlog echter, want alle militaire snufjes van de laatste tijd worden uitgepro beerd. De bevolking van Burgh en Haamstede heeft betrekkelijk weinig van de oefening gemerkt omdat de meeste operaties in de nacht ge schied en dan nog op het strand of in de omgeving van Burghsluis. Af en toe werden dan schoten gehoord of het geratel van machinegeweren. Maandagnacht werd het vliegveld Haamstede, waar genietroepen hun bivak hadden bezet door mariniers en door Belgische parachutisten die vanuit grote Belgische transporttoe stellen op het vliegveld neerdaalden. Zij achtervolgden de vliegveldbezet- tirg richting Burghsluis welke ha ven ook werd veroverd, doch de vluchtelingen waren met landings- botcn vertrokken naar de kusten van Walcheren en Noord-Beveland. Zy worden de „blauwen" ge noemd. De achtervolgers, de groenen trokken de vluchters achterna met landingsbotcn en helicopters doch werden in de nacht van woensdag op donderdag en van donderdag op vrijdag weer teruggéslagen naar Schouwen. De oefening staat onder leiding van de majoor der mariniers A. G. Laurens die een stukje neutraal vliegveld tot zijn beschikking heeft. De Blauwen hebben de majoor der marininers P. de Rochemont als hun commandant, terwijl een Belgisch parachutistenkapitein Verslraete de Groenen leid. „Witte Raaf vier" wordt uitge voerd door een Geniecompagnie uit Wezep, twee compagnieën Mariniers uit Doorn en twee compagnieën van het 3e bataljon Paracommando's uit België. Deze Belgen zijn bijna alle maal Frans sprekenden. Het heli- coptersquadron uit Valkenburg van de Marine Luchtvaartdienst met Si korsky's, Bell's en Alouettes verleent zijn medewerking evenals enkele Belgische helicopters. Verder lan dingseenheden uit Texel, kikvors- mannen uit Doorn en van HMS „Soerr.ba" en het patrouillevaartuig HMS „Balder" dat regelmatig voor de haven van Burghsluis ten anker ligt. Vgandelgkc nachtraids De vijandelijke nachtraids zijn zeer moeilijke opgaven en deze goed uit te voeren is dan ook de opzet van de gehe.le oefening. Zo was een stuk strand tegenover Toledo's Pad ge heel afgezet met prikkeldraad en daartussen lagen talrijke mijnen. Ook verder op naar de punt lag een mijnenveld. Natuurlijk zijn dit geen echte mijnen doch het klapt wel bij aanraking en de rest is vuur werk. Ook bij Burghsluis is de z.g. „ouwe kaai" geheel in de prikkel draad gezet en hierom heen staan stukken afweergeschut. De gehele dag rijden militaire au to's over de Westhoekse wegen ter wijl de helicopters nijdig door het luchtruim snorren, soms angstig laag de wegen volgend opzoek naar vriend of vijand. Of ze brengen manschappen over van Schouwen naar Noord-Beveland en Walcheren of omgekeerd. In Burghsluis wach ten de landingsvaartuigen op hun opdrachten. Dinsdag mochten de eerste groepen para's een oefenstuk je varen op de Gosterschelde waar bij ze op een zandbank landden. El ke soldaat was tot zijn middel door nat, doch de Belgen vatten hun taak ernstig op en 's middags hingen hun uniformen al te drogen. Gelukkig is het weer dusdanig dat geen onder deeltje uitgesteld moest worden. Het vliegveld staat bezaaid met tenten, grote en kleine en bij de doorlaat boom aan de ingang staat een M.P.; de toegang is verboden. Gp het vliegveld keurig in de rij de ver schillende helicopters waar de be manning startbereid rond zitten om elk ogenblik op te kunnen stijgen. Overal zendmasten en diverse voer tuigen; kortom een complete mili taire bezetting. Vandaag (vrydag) wordt de oefe ning beëindigd en zullen de militai- xen die oveidag een paar uurtjes slapen cm des nachts er weer op uit te trekken, naar huis gaan om uit te rusten van de grootste militaire cefening die de Westhoek ooit be leefde. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). DEN IIAAG, 24-9. De Koninklijke Nationale Bond voor reddingwezen en eerste hulp by ongelukken „Het Oranje Kruis" heelt zich beraden over de vraag op wo'kè wijze uit voering zou kunnen worden gegeven aan de wens van de regering - neer gelegd in een ncta van 13 augustus 1968 - cm toekomstige rijbewijshou ders te verplichten zich enkele vuistregels inzake de eerste hulp bij ongelukken eigen te maken. De bond heelt thans - na overleg met andere EHBO-verenigingen - een interim-rapport uitgebracht, waarin het ender meer adviseert om toekomstige rijbewijshouders twee uur praktisch onderwijs te geven. Als medische onderwex-pen voor de vuistregels wordt het noodzakelijk In le rkerkel ij k Del lafieruad ZIERIKZEE, 24-9. In het kader van de centrale presentatie van In terkerkelijk Deltaberaad, zal de mi nister van cultuur, recreatie en maatschappelyk werk, dr. M. A.M. Klompé, liet woord voeren op een maandag 5 oktober a.s. in Mondra- gon te houden bijeenkomst. Het Interkerkelijk Deltaberaad een interprovinciaal platform waarbij op dit moment de grotere kerkgenootschappen zijn betrokken - heeft zich afgevraagd op welke wij ze een bijdrage kan worden geleverd aan het opgang brengen van de dis- kussie over de dynamische proble matiek van het zuid-westelijk deel Ingevolge de Ministeriële Beschikking d.d. 27 juli 1970, Staatscourant nr. 144, zijn voor de aanleg, instandhouding en exploitatie van gemeenschappelijke en centrale antenne- inrichlingen die na de publikalicdalum van deze beschikking zijn of worden aangelegd, machtigingen vereist, tc verlenen door do Directeur-Generaal der PTT. CENTRALE DIRECTIE Deze machtigingen worden alleen verleend wanneer de inrichtingen voldoen aan bepaalde, hiervoor gestelde technische voorschriften. Nadere inlichtingen over de wijze van verkrijging van dergelijke machtigingen kunt \i schriftelijk aanvragen bij dc Centrale Directie der PTT, afdeling Draadomroep- systemen, Kortcnacrkadc 12tc VGravcnlnige. Gemeenschappelijke anlcnnc-inrichlingen zijn inrichtingen met (en hoogste 100 woningen, of meer dun 100 woningen wanneer na kruising van openbare wegen geen versterking wordt toegepast. Centrale antcnnc-inrichtingcn zijn inrichtingen van grotere omvang dan ecu gemeenschappelijke anlcniic'inrichting. geacht dat de cursist eerste hulp kan verlenen aan bewustelozen, mond-op mond beademing, het aanleggen van een snelverband bij ernstige bloe dingen en het wegslepen van een slachtoffer in noodgevallen. ARNHEM. De Arnhemse politie heeft vier Arnhemmers aangehou den, die het hadden gemunt op brandkasten en auto's, waarvan zij er in ongeveer tien dagen tien weg namen. Hoofddader is de 21-jarige chauffeur R. H., de drie anderen: verkoper T. G. de R. (20), W. A. J. V. (17), en J. H. S. (20), beiden zon der beroep. Ingevolge de Ministeriële Beschikking d.d. 27 juli 1970, Staatscourant nr. 144, moeten de bestaande dan wel de ten tijde van de publikatie van deze beschikking in aanleg zijnde gemeenschappelijke antenne-inrichtingen vóór 1 februari 1971 worden aangemeld. Dc aanmelding dient te geschieden door de eigenaar, of door degene die opdracht heeft gegeven tot de aanleg, dan wel door degene die belast is met het beheer; dit kan zowel een natuurlijke als een rechtspersoon zijn. De meldingsplicht betreft alle inrichtingen, dus ook dc inrichtingen waarvoor de PTT in liet verleden, ten behoeve van de aanleg, een verklaring van 'geen bezwaar' heeft afgegeven. Indien een inrichting vóór 1 februari 1971 niet is aangemeld, valt hij op grond van de Ministeriele Beschikking onder dc categorie van dc gemeenschappelijke antenne-inrichtingen waarvoor een individuele machtiging is vereist. Dat betekent dat de bestaande inrichting dan moet voldoen aan alle technische eisen die aan nieuwe inrichtingen gesteld worden. Ter voldoening aan de meldingsplicht kan men desgewenst de onderstaande bon invullen en in gesloten envelop ongefrankeerd opzenden aan de Centrale Directie der PTT, Antwoordnummer 37, Den Haag. Na ontvangst zullen de nodige bescheiden (waaronder de veiligheidseisen waaraan de inrichting conform de bovengenoemde Ministeriële Beschikking ten minste moet voldoen) worden toegezonden. i i Zend mij de nodige bescheiden voor de aanmelding van i (aantal) gemeenschappelijke antenne-inrichtingen. i i i i NAAM:1 i i J ADRES:J i i i i WOONPLAATS:.....TELi Vrijdag 25 september Middenschouwen Gemeentehuis Scharendijke, 7.30 uur vergadering gemeenteraad. llerv. Verenigingsgebouw, 8.15 uur, filmvoorstelling ZIEJOOK. Zaterdag 26 september Haamstede Herfstwandeling Vogelwaeht, start 14.30 uur, parkeerterrein Staatsbos beheer Biesterveldweg, (nabij nieuw bouw Grevelingenlaan). Zondag 27 september Haamstede Herfstwandeling Vogelwacht, start 14.30 uur van dezelfde plaats als za terdag. Maandag 28 september Zierikzee Mondragon, 8 uur, Philateliea. Dinsdag 29 september Zierikzee Havenplein, 11.00-19.00 uur, verlich tingsactie A.N.W.B. Lange Blokweg 16, 8 uur bestuurs vergadering K.V. „All-Ready". Woensdag 30 september Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag NCVB. Havenplein. 11-00-19.00 uur, verlich tingsactie A.N.W.B. Donderdag 1 oktober Zierikzee Havenplein, 11-00-19.00 uur, verlich tingsactie A.N.W.B. Vrijdag 2 oktober Zierikzee De Kluut» 8 uur, vergadering aid. Sch.-Duiveland P.J.Z. Havenplein, 11.00-19.00 uur, verlich tingsactie A.N.W.B. Zaterdag 3 oktober Zierikzee Havenplein, 9.00-16.00 uur verlich tingsactie A.N.W.B. Advertentie Vreeiml gelrl en Keischeques NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Een moderne Bondsspaarbank! van Nederland, op lokaal en regio naal niveau. Besloten werd, in samenwerking met de Nederlandse Filmakademie te Amsterdam een diskussiefilm te deen vervaardigen. De uitvoering van dit plan werd financieel moge lijk gemaakt door een subsidie van het Kcningin Juliana Fonds. De film zal zoveel mogelijk organisaties, verenigignen en groeperingen ter be schikking worden gesteld, om ver volgens een gesprek uit te lokken over het betreffende thema. Een dis- kussiemap werd samengesteld en de officiële eerste presentatie vindt - gelijk boven gemeld - plaats te Zie- x-ikzee op 5 oktober a.s. UTRECHT. De kweekschool voor het voox'bex-eidend onderwijs in Lei den is van plan een vervolgopleiding te cx-eëren voor kleuteideidstex-s die gaan. werken met lichamelijk en/of geestelijk gehandicapte kinderen. Het Nederlands comité voor kinder postzegels heeft hiervoor een bijdx'a- ge van f 41.500 beschikbaar gesteld. Tweede Kamer Fosfaathoudende wasmiddelen DEN HAAG, 23-9. De socialistische Tweede Kamex*-leden Dolman en mevrouw Brautigam hebben staats secretaris dr. Kruisinga (volksge zondheid) schriftelijk gewezen op de mededeling van een zeepfabriek in Heerde (N.V. De Klok), dat zij als eerste ter wereld erin is geslaagd een wasmiddel te vervaax-digen dat geen fosfaten bevat en daai-door niet leidt tot vervuiling van het opper- vlaktewatei\ Deze Kamerleden willen weten of alle wasmiddelen fosfaten bevatten en of dit onderwerp al eens aan de ox-de is geweest in het regelmatige ovexdeg tussen de bewindsman en de Nederlandse vex-eniging van zeepfa- bx-ikanten. Daax-naast verzoeken zij de staats- seci"etai"is een bepaling in het was- middelenbesluit tot stand te bren gen tot verbod van fosfaathoudende wasmiddelen. WEEKE1NDE- ARTSENDIENST Zaterdag 26 en zondag 27 september Dokter G. T. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor dokter Van Hoox'n en dokter Bontkes. Dokter H. J. Simons, Rencsse, tel. (01116) 280, neemt waar voor dokter Stenger en dokter Terp stra. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114)-1280, neemt waar voor dokter Van Leeuwen. Dokter L. J. v. d. Zandc, Nieuwer- kerk, tel. (01114)-1388, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Zuster mevr. Van den Berg-Oranje, Bruinisse, telef. (01113)-1418, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, tel. (01110)2180 heeft dienst. De weekeinddiensten vangen aan op zatex'dagmox-gen om half tien. DEN HAAG. Prins Claus is voor- nemens op vx-ijdag 9 oktober a.s. de twintigste jaarvergadering te ope nen van de ABTA (Association of Bi-itish Ti'avelagents) in de Doelen in Rottex'dam. Het is momenteel een drukte van belang met de aanvoer van de 2500 kg. tnegende betonblokken, die straks gebruikt gaan worden voor dc sluiting van bet Brouwcrshavense Cat. De blokken worden vanaf Schelphock vervoerd naar het kabelbaanplateau te Scharendijkein afwachting van dc storting met behulp van de kabelbaangondels in het sluitgat. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Hel hoofdkantoor van het A.N.P. aan de Parkstraat in Den Haag is uitgebreid en mooi gemaakt en men ziet en hoort daar van alles. De pers heeft er eens rond mogen neuzen en al spoedig wordt men bedolven on der de interessante, maar toch ook loodzware zekerheid dat alles wat technisch en redaktioneel met kran ten heeft te maken, snel - ontzet tend snel - aan het veranderen is. De techniek met name heeft in deze materie de bijtgrage tandjes gezet en de toekomst is voor een deel Teeds hedexx. Goocheltoeren worden ér uitgehaald om de trans missiesnelheden op te voeren. Men kan, populair gezegd, een telefoon lijn maar niet vol stoppen met over te seinen tekens en het is dus zaak zoveel mogelijk „bits" (technisch woordje) in een stukje telefoonka naal te proppen. Een telex brengt normaliter 400 a 800 tekens per mi- nuut, maar door middel van opge pepte apparatuur en veel kienig- heid" kan dat allemaal in de toe komst veel sneller en ten A.N.P.- kantore zagen wij reeds batterijen telexen, die stonden te stampen met snelheden 2 a 3 maal zo groot als gebruikelijk. Er komt steeds meer nieuws en driftiger spuwen de appa raten het uit. De verslaggever van straks krijgt het ook gemakkelijker. Hij heeft - als hij up to date is geivorden - een apparaatje met een toetsenbord. Mijlen ver weg tikt hij zijn verhaal en het tiksel verschijnt ten redak- tiekantore op een beeldscherm. Er kunnen nog wijzigingen in de tekst worden aangebracht in onderling overleg met de bureauman en door middel van een computer komt het tiksel op papier hanteerbaar uit een ander apparaat geschoven. In Amerika is men hier'en daar al zover. Alleen zitten de centra van de steden zo vol, dat de bezorging de grote verlrager wordt. Geen nood. In enkele minuten teorden naar de buitenwijken complete pagina's over geseind en snel tot nieuwe afgeleide oplagen getransformeerd en gemul tipliceerd. Redakteuren behoeven straks niet meer in dikke leggers te bladeren, maar een databankin de compu ter - een ingeblikt geheugen - staat ter beschikking. Druk op dc knop en men krijgt dc gezochte informatie. Ook op de zetterijen is dc revo lutie aan de gang. Nu al worden in Nederland kranten gezel, waaraan geen stukje lood te i>as is gekomen. Het gaat alles fotografisch. De foto beelden worden geëtst isi papier dunne zinken bladen (vormen), die via de offscl-pcrs voor hel cindpro- dukt zorgen. Het toetsenbord van een fotozetmachinc is zo simpel vis van een „portable". Vandaag is mor gen al begonnen en hoe het straks zal zijn? IJct ivordt allemaal anders, sneller, beter, maar om dal tempo tc kunnen bijhouden, moet men (ook financieel) wel even de mouwen op stropen en. meer dan dat! SCU1ERE1LANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2