DE ZIERIKZEESCHE COURANT TUINMAN Jordaans akkoord niet erkend door Comité Palestijns Verzet Uitkering ineens aan overheidspersoneel 1 DEURLOO - ZIERIKZEE'! Tentoonstelling om behoud Borobudus De gasbel onder Emmen Peruaanse aardbevingsslachtoffertjes terug naar hun land Irbid's ziekenhuis smeekt om hulp A.N.W.B. protesteert Hulp gevraagd door Jordanië bij de ministerraad Vermindering troepensterkte V.S. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 25 september 1970 127ste jaargang Nr. 20747 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bi) de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (ma*. 4 regels) J 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 8.T.W. m üu nummer: Militaire oefeningen in Westhoek V erbouwingsnieuws van Tuinman Gedurende onze uitbreiding is onze winkel tijdelijk leegge haald. De verkoop gaat echter ACH TER de winkel gewoon door. Uw woninginrichting Mol 19, Zierikzee, tel. 2887 De strijd in het Midden-Oosten AMMAN, 24-9. In een boodschap aan de Arabische staatshoofden in Cairo heeft koning Hoessein de Syri sche radio er van beschuldigd, dat zy door middel van valse berichten de Palestünen aanzet tot voortzet ting van de stryd. De vorst verze kerde dat zyn troepen zich strikt hielden aan de bestandsovcreen- komst, welke hy de dag tevoren met enige Palestijnse leiders had geslo ten. Dit akkoord werd echter niet erkend door het centrale comité van het Palestynse verzet onder Arafat. Als argument voor do afwijzing werd aangevoerd, dat de betrokken vier Palestijnen niet gemachtigd wa ren tot het sluiten van een overeen komst. Twee van de Palestijnen be vinden zich in Damascus om de Jcwestie te bespreken met andere verzetsleiders. Zij zouden daarvoor ook naar Amman gaan. De Verenigde Staten beschouwen de situatie in Jordanië na de terug trekkingen van Syrische tankeenhe den in zoverre verbeterd, dat het Pentagon de alarmtoestand die voor enige luchtmachteenheden in Europa gold, heeft opgeheven. Volgens woordvoerder Friedheim betreft de maatregel een twintigtal transport vliegtuigen, waaronder zes toestellen DEN HAAG, 24-9. Staatssecretaris mr. C. van Veen (binnenlandse za ken) wil, hangende het overleg met de centrales van overheidspersoneel over oen bijzondere uitkering over 1970, de vraag van het Tweede Ka mer-lid W. van het Schip (CPN) of de regering bereid is om aan het overheidspersoneel terstond een uit kering-ineens van f 400 te verstrek ken, niet beantwoorden. Hij acht het niet juist nu mededelingen te doen, zo schrijft hij aan de Tweede Kamer. De ministerraad heeft vrijdag be sloten dat het overleg zal worden voortgezet zodra meer inzicht is ver kregen omtrent aard en omvang van de in het bedrijfsleven getroffen maatregelen. Advertentie 11111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111 IjJ Nieuwe collectie Telefoon (01110) 2825 ïmiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïi AMSTERDAM. 25-9. In het Tro penmuseum te Amsterdam heeft donderdag de Indonesische ambas sadeur in ons land, de heer Tashwin a .Natadiningrat, de expositie „be houd Borobudur" geopend. De expositie wordt tegelijkertijd in Den Haag, Rotterdam en Leiden ge houden, ter ondersteuning van de actie die de Stichting „Behoud Boro budur" het komende jaar zal voeren. De stichting beoogt met de actie gelden bijeen te brengen om deel te kunnen nemen in de restauratie werkzaamheden aan het Boedhisti- sche monument op Java, de Boro budur. De voorlopige ramingen voor de benodigde tijd, kosten- en personeel zijn: zes jaar, zeshonderd mensen en ruim 18 miljoen gulden. Indonesië zal in eerste instantie een miljoen gulden beschikbaar stellen voor de herstelwerkzaamheden. van het type C-130, die na de kaping van enige verkeersvliegtuigen naai de basis in Cirlik in Turkije waren overgebracht. Voorlopige alarmtoestaiul De alarmtoestand blijft voorlopig van kracht voor de eenheden para chutisten van de 82-ste luchtlan dingsdivisie in Fort Bragg (Noord- Carolina) en in West-Duitsland, ter wijl ook de versterking van de Ame rikaanse zesde vloot in de Middel landse Zee met het vliegdekschip „Kennedy" en het helikopterschip „Guam" doorgaat. Wocrdvoeider Friedheim ver klaarde dat de Russen in het zee gebied bij het Midden-Oosten 19 op pervlakteschepen en verscheidene verkennings- en onderzeeboten heb ben. De zesde vloot zou over iets metr schepen beschikken. Het hulpwerk van het Internatio nale Rode Kruis en andere organi saties is nog niet opgang gekomen als gevolg van de voortdurende strijd. De officieren van de twee partijen willen over het algemeen de hulpverlening aan de gewonden wel toestaan, maar hun onderge schikten nemen de ambulances her haaldelijk onder vuur. Bij de sporadische gevechten in Amman bestormden donderdag Jor daanse militairen een school, die de Palestijnen als basis gebruikten voor het beschieten van Jordaanse eenheden in de wijken Djebel Web- da en Djebel Amman. Eerst was het schoolgebouw met granaten bescho ten. Toen de eerste vliegtuigen met buitenlandse burgers Amman ver lieten, werd er nabU het vliegveld met mortieren geschoten. De lucht haven en de toestellen werden ech ter niet getroffen. Op verscheidene plaatsen in de stad zouden nog Palestijnen ver schanst zitten. Kwestie bestandslijn De Israëlische vice-premier Jigal Allon heeft donderdagavond koning Hoessein met harde vergeldings maatregelen gedreigd, als de Pales tijnse guerrillastrijders zich over eenkomstig een voorstel van de vorst weer aan de bestandslijn met Is raël zouden gaan legeren voor aan vallen op Israëlische nederzettingen. In dat geval moeten de Jordaanse autoriteiten de volle verantwoor ding dragen, aldus de vice-premier tegenover een aantal buitenlandse correspondenten. EMMEN, 24-9. Ongeveer 200 inwo ners van Emmen hebben donderdag avond gehoor gegeven aan een uit nodiging van de Nederlandse Aard- oliemaatschappy voor een uiteenzet ting over de aanboring en exploitatie van de gasbel onder hun woonplaats. Deze uiteenzetting werd gegeven door de heer J. M. P. Bongaerts, om dat er bij de bevolking een aantal vragen waren gerezen. Uit de uiteenzetting bleek dat nog geen besluit is genomen van welke plaats de boringen zullen plaats heb ben. Zeker werd gesteld dat van een lokatie uit verschillende boringen kunnen worden gedaan en wel lig gende in de Emmer Dennen waar voor men een oppervlakte van plus minus 2 hectare bos nodig heeft. De hoeveelheid gas werd geschat op 20 miljard kub.meter, die als vuil gas zal worden afgeleverd aan de in dustrie in West-Duitsland. AMMAN. Hel ranke profiel van een minaret tekent zich af tegen een ach tergrond van opstijgende rookwolken, die de hevigste gevechten tussen Jordaanse troepen en Palestijnse guerilla's begeleiden. SCHIPHOL, 24-9. Na een verblyf van byna drie maanden zyn, don derdagavond 7 slachtoffertjes van de aardbevingsramp in Peru, in leeftyd variërend van 1 tot 16 jaar, per Air France van Schiphol naar huis te ruggekeerd. Wel werden er enkele nog op een brancard en in een rolstoel vervoerd maar zij zijn inmiddels zover gene zen dat een verdere medische be handeling in Nederland niet meer noodzakelijk is. Wel staat in Peru een Nederlandse medische ploeg klaar, bestaande uit 2 artsen, 2 ver pleegsters, en 1 fysio-therapeut, die de nazorg op zich zal nemen. Zowel het verblijf in Nederland, als de nazorg was in handen van de or ganisatie Terre des Hommes, waar van het bestuurslid de heer J. Z. Brijl bij het vertrek aanwezig was. „Nog 14 kinderen verblijven op het ogenblik in Nederlandse zieken huizen en het is te verwachten dat er nog meer Pcruaantjcs naar ons land zuilen koyicn", zo verklaarde hy by het vertrek. „Dank zij de bemiddeling van de echtgenote van de president van Pe ru, zijn wij er in geslaagd de nood zakelijke faciliteiten te verkrijgen voor de repatriëring van deze kin deren, die over het algemeen hun familie hebben verloren". De terugtochf staat onder auspi ciën van dr. Griffoen, geneesheer di recteur van het Delftse ziekenhuis Bethel, die ook dc behandeling in Nederland heeft gecoördineerd. DAMASCUS. 24-9. Het ziekenhuis in de Noordjordaanse stad Irbid - waar nog steeds hevig zou worden gevochten - heeft donderdagochtend via radio-Damascus een beroep ge daan op „het geweten van de we reld". „Gewonden en zieken lijden hon ger en dorst en er zijn bijna geen voorraden meer. Wij krijgen een on afgebroken stroom gewonden, maar er is geen plaats meer. Artsen en verpleegsters doen hun werk onder onhoudbare omstandigheden. De operatiezaal is door granaten be schadigd en kan niet meer gebruikt worden", aldus de boodschap van de directeur van het Emira-Bafcsma- zickenhuis in Irbid. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 26 sept. 0.13 v.m, 12.46 n.m. 27 sept. 1.17 v.m. 13.39 n.m. 28 sept. 2.07 v.m. 14.20 n.m. BROUWERSHAVEN: 26 sept. 0.04 v.m. 12.45 n.m. 27 sept. 1.05 v.m. 13.35 n.m. 28 sept. 1.50 v.m. 14.13 n.m. Springtij: vrijdag 2 oktober. HAMBURG, 24-9. Bijna 40.000 Westduitse metaalarbeiders, onder wie 12.000 van Ford-Keulen, zijn donderdag in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun eisen door loonsverhoging. De afgelopen dagen hadden al ongeveer 10.000 werknemers in de metaal voor korte tijd het werk neergelegd terwijl de vakbonden met de werkgevers in onderhandeling waren. DEN HAAG, 24-9. „Wij menen niet alleen namens onze 1.350.000 le den, maar tevens namens geheel au torijdend Nederlnd met recht en re den tegen de voor 1971 aangekondig de maatregelen te moeten proteste ren. Daarom vragen wij u dringend uw standpunt nader te bezien en het daarheen te willen leiden, dat opge- Stachanow benoemd tot „held" MOSKOU, 25-9. Aleksej Stacha now, de mijnwerker, die voor de Tweede Wereldoorlog zyn naam gaf aan een aktie die tot doel had door rationalere werkmethoden tot een hogere produktie te komen is don derdag benoemd tot „held van de socialistische ai beid", een van de hoogste Russische onderscheidingen. De thans 65-jarige Stachanow heeft deze onderscheiding gekregen wegens zijn „grote verdiensten voor het tot leven brengen van de so cialistische wedijver van de massa", aldus het blad „Sosialistitsjekaja In- dustriya". De Stachanow-beweging begon 1935. Na de dood van Stalin werd er niet veel meer over vernomen. DEN HAAG, 24-9. Het Internatio nale Comité van het Rode Kruis te Genève, heeft donderdagavond on der meer op het Nederlandsche Rode Kruis een dringend beroep gedaan om hulp te bieden ten behoeve van de slachtoffers van de gebeurtenis- sen in Jordanië. Het Internationale Comité vraagt speciaal om bijdragen in geld: om nodeloze vrachtkosten te vermijden zullen bepaalde hulpgoe deren in landen nabij Jordanië wor den aangekocht. Het Nederlandse Rode Kruis brengt dit appèl met klem onder de aandacht van het publiek. Op giro nummer 777 van het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag, dat maan dag jongstleden voor hulp in Jorda nië werd opengesteld zyn donderdag de eerste giften binnengekomen. dane toezeggingen kan worden ge rekend." Met deze zinnen besluit de ANWB een brief, die deze toeristenorganisa tie heeft geschreven aan de minis terraad en waarin de bond zijn grote verwondering en teleurstelling uit spreekt over het feit, dat ook vol gend jaar weer de zeer noodzakelij ke vei-hoging> van de inkomsten van het Rijks wegenfonds eenzijdig wordt verhaald op de weggebruiker. De verhouding tussen de bijdrage uit de algemene middelen en de speciale bijdrage van de weggebruikers is hierdoor naar de mening van de bond nog verder scheefgetrokken. WASHINGTON, 25-9. De Ameri kaanse grondstrijdkrachten zullen voor medio volgend jaar met drie di visies - in totaal 45.000 man - wor den ingekrompen. Dit is donderdag door het ministerie van defensie in Washington bekendgemaakt. Eind volgend jaar zal het leger 1.200.000 man omvatten. Dat is 125.000 man minder dan in juni van dit jaar. De Amerikaanse strijdkrachten tellen thans 3 miljoen man. Dit is ongeveer een half miljoen minder dan twee jaar geleden. Advertentie NOORDZEE. Radio Nordsee Inter national heeft donderdagmorgen de uitzendingen vanaf het zendschip „Mebo 2" voor de kust van Sche- veningen gestaakt. Als reden werd opgegeven „de druk i>an het Neder landse parlement om radiozenders op de Noodzee weg te krijgen". Het schip deed niet meer de haven van Schevingen aan, zoals aanvankelijk werd verwacht. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's J Juist waar wij niet slagen 4 f leren wij het best hoe wij wel J moeten slagen Verwachting tot zaterdagavond: Vrij warm In de nacht en ochtend hier en daar mist; morgen overdag vrijwel overal droog en tamelijk zonnig weer; zwakke tot matige wind uit zuide lijke richtingen; vrij warm. Voor zondag: Aantal uren zon: 3-9. Min. temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max. temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 26 sept. Zon op 6.32. onder 18.30 Maan op 1.44, onder 17.17 27 sept. Zon op 6.33, onder 18.28 Maan op 2.57. onder 17.28 28 sept. Zon op 6.35, onder 18.26 Maan op 4.08, onder 17.39 Nieuwe maan: 30 september te 15.32

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1