DE ZIERIKZEESCHE COURANT Jordaanse troepen slaan Syrische tankeenheden over de grens Duizenden doden in door burgerkrijg verscheurd land Jordaanse troepen zoeken naar gijzelaars f 9 Anti-apartlieidsdemonstratie Middelburg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 24 september 1970 127ste jaargang No. 20176 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Poslbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer Nieuwe rapport Middenstandscentrale Lie strijd iu liet Midden-Oosten. AMMAN, 23-9. Volgens berichten uit dc Jordaanse hoofdstad hebben Jor daanse regeringstroepen, ondersteund door artillerie en vliegtuigen, de enige dagen geleden uit Syrië binnengerukte tankeenheden in een groot tcgen-of- fensief weer over dc Syrische grens teruggeslagen. Kadio-Amman meldde woensdagmiddag, dat dc eenheden uit Syrië met achterlating van veel materieel in volkomen wanorde over dc grens in noor delijke richting z(jn teruggetrokken. Volgens Jordaanse mening, zijn het ge regelde Syrische eenheden, terwyl Damascus het heeft over eenheden van het Palestijnse bevrijdingsleger. De Jordaanse opperbevelhebber, maarschalk Habis El-Madjali, had kort tevoren bekendgemaakt, dat zijn troepen na gevechten van een week tegen de troepen van de Sy- riërs en Palestijnen de kruisingen, de wegen van Ramtach, Irbid en Maf- rak bezet hadden en daarmee de aanvoer voor de Palestijnen vanuit Syrië afgesneden hadden. Jordaanse troepen beheersten, aldus El-Madjali ook weer Sarka en Amman, met uit zondering van enige verzetshaarden en guerrilla-steunpunten, in het bij zonder in vluchtelingenkampen. Gevaarlijke toestand Een bevestiging van deze medede lingen van de zijde der guerrilla-be weging is tot dusver nog niet gege ven. Wel heeft een woordvoerder van El Fatach toegegeven dat in Amman voor de guerillastrijders „een zeer gevaarlijke toestand" ont staan was. Het Jordaanse leger be schoot de Palestijnen van alle kan ten. Zelfs Arabische ambassadegebou wen werden beschoten. Waarnemers nemen daarom aan, dat dc guerril la's zich ook op het terrein van am bassades verschanst hebben. Een woordvoerder van El Fatach heeft woensdag op een persconferen tie het aantal doden in Amman al leen reeds op tienduizend gesteld en het aantal gewonden op twintigdui zend. Hij riep vrijwilligers uit alle Arabische landen op, de in Jordanië vechtende Palestijnse verzetslieden onmiddellijk te hulp te komen. Ook de guerillazender in Damascus richt te woensdag opnieuw een verzoek om hulp tot alle Arabieren. Geen wapenstilstand Woensdagochtend wezen de guerrila- stations de bemiddelingspogingen af van de delegatie, die door de in Cairo verzamelde Arabische staats hoofden naar Amman is gezonden. Er zou geen sprake kunnen zijn van een wapenstilstand, aldus de radio- De toestand in Jordanië CAIRO, 23-9. Volgens de jongste gegevens die dc Egyptische regering uit Jordanië ontvangen heeft, be draagt het aantal doden als gevolg van de burgeroorlog in Jordanië op het ogenblik rond 15.000. Gucrreillaleider Jasser Arafat, die dc Ararbische leiders verzocht di- rekt naar Amman te komen, sprak in zijn boodschap van een „zee van bloed en 20.000 doden en gewonden die een kloof scheppen tussen het leger en de guerrillastrijders". Amman, aldus Arafat, brandt voor de zesde dag. Duizenden mensen lig gen onder de puinhopen en duizen den huizen zijn verwoest. Honderd duizenden mensen zijn dakloos. Onze doden liggen verspreid in de straten Advertentie De tweede winnaar van 1000 gulden in het grote kolenspel is 0Marre,Vuchtstraat 75, Breda. Doet u dit najaar ook mee? AMMAN. - Troepenbewegingen van het Jordaanse leger door de straten van Amman, tijdens de hoogtepun ten van de strijd tegen de guerrilla's en van honger en dorst komen onze kinderen, vrouwen en bejaarden om. Naar later bekend is geworden maakt van de delegatie die van Cia- ro naar Amman is gegaan, ook deel uit de minister van defensie van Koeweit, sjeik Sabah Al Salam. Hulp gevraagd De Palestijnse Rode Halve Maan heeft dinsdagavond het Internatio nale Comité van het Rode Kruis en alle Nationale Rode Kruisvereni gingen dringend om hulp verzocht. Duizenden mensen, zo zegt de Pa lestijnse Rode Halve Maan, sterven omdat zij geen hulp krijgen. Radio-Amman die later weer ver staanbaar was, meldde dat Amman vast in handen van de Jordaanse troepen is. Enkele verzetshaarden moesten nog opgeruimd worden. Het radiostation liet voorts weten dat Irbid niet gevallen is. De Syrische eenheden waren nog steeds in de buitenwijken van de stad maar hun opmars was gestuit. Jordaanse troe pen waren erin geslaagd sterke Sy rische eenheden te verdrijven uit de stellingen die zij maandag hadden ingenomen. De strijd duurde voort De stad Zarka, aldus radio-Amman, wordt volledig gecontroleerd door het Jordaanse leger en in Salt ten westen van Amman ligt, was de rust teruggekeerd nadat de Jordaan se troepen de laatste verzetshaarden hadden opgeruimd. zenders der guerilla's. „Tussen ons en het militaii-e bewind van Jorda nië ligt een zee van bloed. Alle brug gen zijn afgebroken. Wij zetten de strijd voort". Geen „godsvrede" Koning Hoessein en vier guerrilla leiders, die door hem uit gevangen schap zijn vrijgelaten, hebben woensdag alle vijf zich uitgesproken voor het staken van de strijd in Jor danië en het verhinderen van de in filtratie over de grenzen van Jorda nië. Deze eenstemmigheid was hel werk van de speciale delegatie, die door de in Cairo bijeengekomen Ara bische staatshoofden dinsdag, ter be middeling tussen de partijen, naar Jordanië gezonden werd. Maar het centrale comité van dc Palestijnse bevrijdingsorganisatie heeft volgens Radio-Damascus deze „godsvrede" evenwel niet aanvaard. Vligtuig-gijzelaars krijgsgevangen BEIROET, 23-9. Het Volksfront voor de bevrijding van Palestina heeft bekend gemaakt, dat het de gegijzelde inzittenden van de ge kaapte westerse vliegtuigen thans beschouwt als krijgsgevangenen, om dat de Verenigde Staten, Engeland, West-Duitsland en Zwitserland in deze kwestie één lijn trekken met Israël. Het blad van het front, Hadaf. schreef dinsdag, dat aangezien Israël zich in staat van oorlog beschouwt met de Arabieren en de vier wester se landen zich in deze kwestie met Israël verbonden hebben, de onder danen van deze landen onder de gij zelaars net als die van Israël krijgs gevangenen zijn. „Inbreker in rolstoel" veroordeeld BIELEFELD. 23-9. De rechtbank in Bielefeld heeft dinsdag een 26- jarige werktuigmaker, die bekend staat als de „inbreker in de rol stoel" verooi'deeld tot 18 maanden gevangenisstraf wegens vijf inbra ken en twee pogingen tof inbraak. De werktuigmaker, die aan beide benen verlamd is, had in mei en juni naar hij zei „uit liefdesverdriet" in Minden de etalageruiten van radio- en televisiezaken met zijn kruk in geslagen. De verzamelde buit bracht hij in zijn rolstoel naar een heler. Hij werd betrapt toen hij na een in braak even terugreed om nog een televisietoestel mee te nemen. Petroleum in de Noordzee BRUSSEL, 23-9. Volgens een me dedeling van Petrofina N.V. in Brus sel heeft de groep Phillips, waarvan Petrofina voor dertig procent eige naar is, petroleum ontdekt in de Engelse zone van de Noordzee. De petroleum is aangeboord in de Jose phine 1-x put, ongeveer veertig ki lometer ten westen van de ekofisk- laag die onlangs in de Noorse wate ren werd ontdekt. Tijdens testen heeft de nieuwe put regelmatig 800 bis. petroleum per dag geleverd. Demonstratieve mars in Den Haag DEN HAAG. 23-9. De Zuid-Mu- lukkers hebben vergunning gekre gen om zaterdagochtend een demon stratieve mars te maken van het Malieveld in Den Haag naar het huis van bewaring aan de Van Alkema- delaan in Scheveningen. waar de 33 bezetters van de Indonesische resi dentie worden gevangen gehouden. De demonstranten zullen, naar ver wacht wordt rond 1500 man sterk, uit alle woonoorden en kampen in het land naar Den Haag komen. De betoging is voornamelijk een aange legenheid voor de jongeren. Zij zul len bij het huis van bewaring een kwartier liederen zingen. Een dele gatie zal een brief voor de 33 afge ven. Duitsland en Europa STRAATSBURG, 23-9. Het streven van dc YVestduitsc regering de West- europese samenwerking te verster ken is van niet minder groot belang dan haar oostpolitiek, aldus heeft de Westduitse staatssecretaris van bui tenlandse zaken Karl Moersch woensdag in de assemblee van de Raad van Europa verklaard. Westeuropese samenwerking is een conditio sine qua non voor het wel slagen van de. Duitse oostpolitiek, niet in de laatste plaats omdat wij bij onze besprekingen in Moskou hebben geconstateerd dat de Russen belangstelling hebben voor economi sche en technische samenwerking, niet uitsluitend of voornamelijk met de Bondsrepubliek maar met de ge- industrialiseerde staten van West- Europa in zijn geheel. Navo over de Russische dreiging DEN HAAG, 23-9. De Russische dreiging op de wereldzeeën maakt hét noodzakelijk dat het westen zijn ideeën op het gebied van de marine strijdkrachten gaat herzien. Op het ogenblik is het westen, dank zij hun superioriteit wat uitrustig betreft en een hoger peil van geoefendheid en ervaring, nog steeds in staat de vi tale gebieden ter zee te controleren. Onze voorsprong is niet groot en wanneer niet de noodzakelijke stap pen worden genomen om onze ma ritieme strijdkrachten te moderni seren en te verbeteren, zal deze voorsprong verdwijnen. Dit heeft de voorzitter van de mi litaire commissie van de NAVO .ad miraal sir Nigel Henderson, gezegd op de zestiende algemene vergade ring van de vereniging van het At lantisch Verdrag, die dezer dagen in dc Riddei-zaal in Den Haag wordt gehouden. Wintel-voordeel bij woningverbetering DEN HAAG. 23-9. Voor verbele- ringswerkzaamheden aan woningen, die in de wintermaanden worden uitgevoerd, kan extra subsidie wor den verleend. Deze extra subsidie kan uisluitend worden verkregen als de verbeteringen geheel tussen 1 no vember 1970 en 1 maart 1971 worden uitgevoerd. Het rijksaandeel in de totale subsidie wordt dan met 20 pet. verhoogd. Aan de gemeenten is over gelaten hun aandeel eveneens met 20 procent te verhogen, aldus het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, die nog zegt dat het om woningen van particu liere huiseigenaren gaat. Gevecbl met eieren te Bussuni NAARDEN, 23-9. In dc Bussumsc Kapelstraat, een van de winkelstra ten in het centrum van Bnssum heeft een compleet gevecht met ei eren gewoed. Aanleiding tot het geval was de dreigende uitzetting van een winke lier uit het door hem gehuurde pand. De man had een proces gevoerd, dit veiloren en dinsdagmiddag zou dc deurwaarder komen om hem met zijn hele winkelvoorraad (plastic artikelen) op straat te zetten. Als tegenmaatregel had dc man dinsdagmorgen ongeveer 6 a7 dui zend eieren aangevoerd en bekend- gemaak dal om twee uur, hel tijd stip waarop de deurnaarder werd verwacht gratis zou uitdelen. Er ontstond een stormloop op de win kel cn velen gingen met enige tien tallen eieren naar huis. Anderen ge bruikten dc eieren echter om de ge- del van het pand te bekogelen zodat deze welra van onder tot boven .on er de eierstuif zat. Ook bekogelde men op straat elkaar met eieren, waarbij vooral opgeschoten jongelui zich niet onbetuigd lieten. Hel ge heel werd een enorm vieze boel. die in het centrum van Bussum veel be langstelling trok. BEIROET, 23-9. Speciale troepen van koning Hoessein zijn op last van de Jordaanse vorst een spcuraktic begonnen naar de verblijfplaats van de 54 gegijzelde inzittenden van de gekaapte vliegtuigen die door de Pa lestijnen gevangen worden gehou den. Dit deelde een Britse journalist woensdag mee in Beiroet, waar hij kort tevoren was gearriveerd met een vliegtuig van het Rode Kruis dat een groep buitenlandse journa listen uit Amman had opgehaald. De journalisten vertelden in Am man, waar zijn in hotel Interconti nental waren gehuisvest, een veri- schrikkelijke periode te hebben doorgemaakt. Zij hadden, terwijl het hotel voortdurend werd beschoten, geleefd op rijst en water. Er was geen elektriciteit. Een cameraman van de Russische televisie, is bij de strijd om het leven gekomen. Jor daanse militairen hadden zich op enkele verdiepingen verschanst, waardoor voortdurend op het hotel werd geschoten. De vuurgevechten in Amman waren dinsdag nog hevig Het leek wat rustiger toen we van ochtend vertrokken, verklaarde een Britse verslaggever. Landbouwer gedood onder tractor MARKNESSE, 23-9. Bij Marknes- se in de Noordoostpolder is dinsdag de 48-jarige landbouwer P. Gootjes onder een tractor terecht gekomen en op slag gedood. De landbouwer was met een machine aan het aard- appelrooien. Zijn echtgenote reed met een tractor en transportwagen naast hem. Toen bij het draaien op het land de tractor van de echtge note niet goed functioneerde wilde de landbouwer haar te hulp komen. Vermoedelijk is hij daarbij gestrui keld en onder het achterwiel van de nog rijdende tractor terecht geko men. Gezochte meldde zich ARNHEM, 23-9. De 26-jarige Arn hemse loonslager Janie van der B.. om wie in de nacht van 11 op 12 september een rel ontstond, waarbij de 34-jarige koperslager G. Bosho ven door een pistoolschotwerd ge dood, heeft zich dinsdag vrijwillig bij het parket in het paleis van jus titie te Arnhem gemeld. Van der B., die reeds meermalen voor geweld misdrijven werd veroordeeld, werd al enige tijd door de politie gezocht. Hij mocht zich namelijk gedurende twee jaar niet in de rosse buurt van Arnhem het Spijkerkwartier, ophou den ingevolge een rechterlijk von nis. Toch vestigde hij zich er. Bo vendien moest hij nog verhoord worden in verband met twee open lijke geweldplegingen. Aanvaring op de Waal NIJMEGEN. 23-9. Woensdagmor gen vroeg is in de Waal bij Beunin- gen het motortankschip „Libia" uit Rotterdam in dichte mist in aanva ring gekomen met de kustvaarder ..André" uit Antwerpen, die in ver band met het slechte zicht vaart had geminderd. De kustvaarder zonk onmiddellijk, waarbij de zeven bemanningsleden in het water terecht kwamen. En kelen konden zich op het redings- vlot in veiligheid stellen, de anderen heilden zich vast aan het wrak, tot een boot van Rijkswaterstaat hen aan boord nam. De kustvaarder is praktisch geheel gezonken. Ma<biine Tiissaml in Amsterdam AMSTERDAM, 23-9. Als vrijdag- morgen 25 september a.s. het was senbeeldenmuseum van Madame Tussaud in de Kalverstraat in Am sterdam wordt geopend zullen vele prominente figuren uit de oude cn nieuwe geschiedenis „tot leven ko men". Ruim 54 beelden, van minister Luns tot Rembrandt, en een „tuin der lusten", waarin vele taferelen van Jeroen Bosch op bollen en halve ronden zijn afgebeeld, staan voor het publiek te kijk. Het gezelschap was dinsdagavond naar het vliegveld gebracht, van waar het woensdagochtend vertrok met een vliegtuig van hel Rode Kruis, dat voedsel en medicamenten naar Amman had gebracht. Dit nummer bestaat nit 10 pagina's Wie jaloers is geeft toe dat f hij is achtergebleven. f Verwachting tot vrijdagavond: Rustig weer Koude nacht met plaatselijk mist; overigens droog en vooral in de middag vrij zonnig weer; weinig wind en iets hogere middagtempe- raturen. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 4 tot 10. Min. temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max. temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 25 sept. Zon op 6.30. onder 18.33 Maan op 00.30, onder 17.02 Nieuwe maan: 30 september te 15.32 HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 25 sept. 11.31 v.m n.m. BROUWERSHAVEN 25 sept. 11.32 v.m. n.m. Springtij: vrijdag 2 oktober. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 24-9. Het K.N.M.I. deelt mede: De algehele luchtdrukverde ling verandert nog maar weinig. Wel verplaatste zich het centrum van een hogedrukgebied op de Nooi-dzee naar midden-Europa maar de invloed van dit gebied blijft zich uitstrekken lot boven onze omgeving. Door uitstra ling worden de nachttemperaturen geleidelijk lager. Op verschillende plaatsen in ons land heeft het aan de grond reeds enigszins gevroren, maar overdag komt dan de tempe ratuur weer op normale waarden. Een zwak oceaanfront zal komend etmaal over de Britse eilanden lang zaam oostwaarts opdringen. Daar het hogedrukgebeid boven het con tinent nog stand houdt wordt in het huidige weertype bij ons vooralsnog wenig verandering verwacht. Hoge buitenlandse schuld Israël TEL AVIV. 23-9. Dc buitenlandse schuld van Israël zal tegen het ein de van dit jaar ongeveer 10 miljard gulden bedragen. Dit betekent in 1970 een stijging van ruim 2 miljard. Israël is hiermee het land met de grootste schuld ter wereld. De Israëlische minister van finan ciën. Sapir, zei naar aanleiding van deze cijfers: De generaties na ons zullen met ons de lasten moeten dra gen van de verdediging van ons land". MIDDELBURG. 23-9. - Terwijl woensdagavond in de foyer van de schouwburg te Middelburg de am bassadeur van Zuid-Afrika in Ne derland, dc heer T. J. Endeman, han den schudde op een receptie die hel provinciaal bestuur van Zeeland hem aan het einde van zijn tien daags werkbezoek aanbood, deelden tegenstanders van de apartheidspoli tiek buiten pamfletten uit en lieten zij leuzen horen als „discriminaie, het is geen spelletje u moet niet la chen" en „dit is het begin, wc gaan door met de strijd', afgewisseld mei het zingen van „Sari Marijs". De de monstratie was georganiseerd door het Comité Zuid-Afrika. politieke jongerengroepen, leraren en leerlin gen van bijna alle scholen op Wal cheren cn losse groepen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1