morgen pittige slavinken DE ZIERIKZEESCHE COURANT Koning Hoessein gelast zijn troepen vuren in Amman te staken Staatsbezoek president Tito I DEURLOO - ZIERIKZEE Politieke partij D'66 zoekt contact met c P.v.d.A. en K.V.P. Rode Kruis-liulp voor Jordanië Vulkaanuitbarsting op Noors eilandje ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 september 197U 127ste jaargang Nr. 20175 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekken 11, Zierikzee, Poslbus I, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: iel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruilbelaling 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; Succesje(max. 4 regels) J 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Beschermd stadsgezicht Brouwershaven V.S. houden troepen gereed voor mogelijke evacuëringsactie AMMAN/WASHINTON, 21-9. Koning Hoessein van Jordanië heeft maan dagmiddag direct na ontvangst van een boodschap van de Egyptische presi dent Nasser zjjn troepen gelast het vuren in Amman te staken. Bij de gevechten in de Jordaanse hoofdstad zijn tot dusver naar verluid vijf- tot tienduizend doden en gewonden gevallen. Deze cijfers werden in Beiroet genoemd door een functionaris van het Internationale Rode Kruis, Marcel Boisard, die juist uit Amman was aangekomen. Hij had ze vernomen „van mensen in de stad", maar stond niet in voor de juistheid ervan. De Verenigde Staten hebben maandag infanterie- en parachutis teneenheden in binnen- en buiten land in staat van paraatheid ge bracht voor een mogelijke evacuë- ringactie in Jordanië. In Amerika gebeurde dat met de 82ste luchtlan dingsdivisie in Fort Bragg, terwijl in West-Duitsland eenheden van de achtste infanteriedivisie en nog een infanteriebrigade paraat werden ge maakt. Er zijn alvast transportvlieg tuigen naar de Bondsrepubliek ge zonden. Voorts heeft het Pentagon meer schepen (mot 1.500 mariniers aan boord) en vliegtuigen naar de Middellandse Zee gedirigeerd. Zij zijn onttrokken aan de Atlantische vloot. Er behoort o.a. een vliegdek- schip toe. Dc bcstandsordcr van Hoessein staat duidelijk in verband met dc Arabische topconferentie die dinsdag in Cairo wordt gehouden, cn waarop getracht zal worden een verzoening tussen Hoesscins bewind en de Pa- lcstgnsc verzetsbeweging tot stand te brengen. De kansen op succes lijken zeer ge ring. President Atassi van Syrië is al in Cairo aangekomen, volgens zijn minister van voorlichting echter niet om de topconferentie bij te wonen maar om overleg te plegen met de presidenten van Egypte, Libië en Soedan, welke drie landen een be middelingscommissie voor Jordanië vormen. Jordanië heeft Syrië van agressie beschuldigd. Twee tot drie Syrische pantserbrigades zijn naar verluidt de Palestijnse guerrilla's in Noord-Jor- danië te hulp gekomen. De Israëli sche radio sprak van zeker 200 tanks In Amman is uit zeer goede bron vernomen dat koning Hoessein en zijn officieren zeer bezorgd zijn over de situatie in het noorden van het land. De Syrische troepen zouden stellingen hebben betrokken langs een lijn van meer dan twintig kilo meter, dwars door Noord-Jordanië. Syrië ontkent alle berichten over een inval, maar in Washington her haalde Nixons perschef Ziegler maandag dat er naar het oordcel van dc Amerikaanse regering duideljjk sprake is van Syrische interventie. Na afloop van spoedberaad tussen Nixon en diens naaste medewerkers deelde Ziegler mee, dat Amerika de toestand in Jordanië.als zeer ernstig en gecompliceerd beschouwt. „Er blijft een grote mate van onzeker heid bestaan. Wij volgen de ontwik keling zeer aandachtig, en blijven diep bezorgd voor de Amerikaanse gijzelaars en onze andere onderda nen daar", zo voegde hij eraan toe. Van de Amerikaanse ambassadeur in Amman was echter nog geen aanbe veling voor de evacuatie van Ameri kaanse burgers binnnengekomen. Rechtstreeks contact met de Russi sche leiders had Nixon niet over de crisis gehad, en de situatie had nog geen aanleiding gegeven tot een wij ziging van zijn plannen voor een Eu ropese reis, die zondag a.s. moet be ginnen. Burgemeester Geertsema kiest voor de politiek WASSENAAR, 21-8. - Mr. W. J. Geertsema heeft dezer dagen per 17 januari 1971 ontslag gevraagd als burgemeester van Wassenaar. Hij heeft het burgemeesterschap van de ze gemeente sinds 1 april 1961 ver vuld. Het was al enige tijd bekend, dat de heer Geertsema, als hij zou worden aangewezen als lijstaanvoer der van de VVD voor de komende Tweede Kamer-verkiezingen, een keuze zou maken tussen het burge meesterschap en zijn politieke func tie. DEN HAAG, 21-9. Z. E. de pre sident van de socialistische federa - tieve republiek Zuid-Slavië en me vrouw Jovanka Broz zullen van 20 tot 23 oktober a.s. op uitnodiging van H.M. de Koningin en Z.K.H. de prins der Nederlanden een staatsbezoek aan Nederland brengen. Nobelprijswinnaars roepen op tot vrede NEW YORK, 22-9. De zes nog le vende winnaars van de Nobelprijs voor de vrede hebben in een verkla ring ter gelegenheid van het 25-ja- rig bestaan van de Verenigde Naties opgeroepen tot beëindiging van de bewapeningswedloop. Met name doen zij op Amerika en Rusland een beroep om onverwijld de ontwikke ling en de aanleg van stelsels voor strategische kernwapens op te schor ten. Loena 16 van de maan MOSKOU, 21-9. Het Russische maanvoertuig „Loena 16" is opge stegen van het maanoppervlak waar het zondag was geland en ligt „op uitstekende koers" naar de aarde. Dit is maandag gezegd in weten schappelijke kringen in Moskou. Fidél Castro naar New York NEW YORK, 21-9. De Cubaanse premier, Fidel Castro, zal volgende maand twee dagen in New York doorbrengen. Castro zal de viering van het 25- jarig bestaan van de Verenigde Na ties bijwonen, aldus is uit welinge licht bron vernomen. Advertentie J_l 111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111IJJ E Nieuwe collectie E Telefoon (01110) 2825 MllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllTl DEN HAAG. '21-9. Het hoofdbe stuur van D'66 heeft aan dc afdc- lings- en regiobesturen van D'66 een dringend verzoek gedaan om, waar mogelijk, in de komende weken con tact op te nemen met plaatselijke en regionale besturen van P.v.d.A. cn K.V.P., teneinde tot een gedachten- wisseling te komen tussen leden van deze partijen cn belangstellenden over de partijpolitiek impasse, wel ke zich steeds duidelijker gaat afte kenen. In deze gcdachtenwisseling aan de basis wil D'66 de volgende twee vra gen centraal stellen: 1. In hoeverre is het met betrek king tot de directe politieke toe komst van ons land ongewcnsl dat de huidige barière tussen K.V.P. en P.v.d.A., die net zo zeer wordt be paald door de politieke houding van de K.V.P. als door de anti-K.V.P.- motie van de P.v.d.A., blijft bestaan voor de volgende kabinetsperiode en op welke wijze zou, indien gewenst, deze barrière kunnen worden weg genomen. 2. In welke mate is het gewenst dat naast de zich aftekenende perspec tieven (een soort C.D.U., progressie ve concentratie of onafhankelijke posities) bij de definitieve congressen van de verschillende partijen ook de mogelijkheid wordt opengelaten voor een poging om nog voor de verkie zingen op basis van overeenstem ming in programma en mentaliteit, een samenwerkingsvorm tot stand te brengen tussen K.V.P.. P.v.d.A. cn D'66, zo mogelijk met andere partij en, zo nodig alleen. Vastgeroeste opstelling In een toelichting stelt het hoofd bestuur het volgende: Indien alle partijen rotsvast op de lijn blijven zitten waar zij thans op zitten - en daar gaat het naar uit zien - dan ontstaat voor de volgende verkiezingen de meest uitzichtloze en vastgeroeste opstelling die maar denkbaar is. Het perspectief dat zich nu aandient, is dan: 1. Een opstelling van de christelijke partijen zonder uitspraak met wie geregeerd gaat worden; 2. Een verkiezing waarbij opnieuw de kiezers niet zullen kunnen stem men over wie of welke combinatie hen gaat regeren; 3. Een terugkeer van de huidige coalitie, niet als gevolg van een keu ze. maar als gevolg van het ontbre ken daarvan. D'66 is meer dan ooit van mening, dat deze impasse het gevolg is van ons partijpolitiek en staatsrechtelijk bestel. In een eerste reactie op liet com munique van liet hoofdbestuur van D'G6 heeft drs. J. M. den Uyl gezegd: „Het is verheugend dat D'66 nu blijkbaar bereid is gesprekken aan de basis te voeren over verbreding van een progressieve samenwerking. Het lijkt mij dal dc P.v.d.A. geen en kel bezwaar heeft tegen dergelijke gesprekken, mits dc uitgangspunten duidelijk zijn cn ook andere progres sieve groeperingen daarbij worden betrokken, de P.P.R. voorop. DEN HAAG, 21-9. Bij liet Ncd. Rode Kruis in Den Haag is maan dagavond hard doorgewerkt om dc negenhonderd sets bioedplasma, die ter beschikking wprden gesteld voor dc hulpverlening in Jordanië voor verzending gereed tc maken. Het plasma en de toedieningsappa- ratuur, met een totaalgewicht van 1.620 kilogram, werden dinsdagmor gen vroeg reeds van Schiphol naar Genève gevlogen, waar de zending om half negen zou aankomen. Het internationale comité van het Rode Kruis streeft ernaar deze hulp. die een waarde van f 54.000,ver tegenwoordigt met het eerstvolgende vliegtuig naar Amman te transpor teren. Simon Vestdijk Ier observatie in ziekenhuis DOORN. 21-9. De 71-jai'igc schrij ver Simon Vestdijk ligt sedert de vo rige week in het Sint Antonius zie kenhuis in Utrecht. Hij is daar ter observatie opgenomen voor een in terne controle.. Volgens zijn vrouw kan zijn toestand niet ernstig wor den genoemd. Apeldoornse politie arresteert 13 ambonezen APELDOORN. 21-9. In verband met moeilijkheden die uit Vaassen en Teuge afkomstige Ambonezen in het centrum van Apeldoorn zondag avond hebben veroorzaakt, heeft de Apeldoornse politie in nauwe sa menwerking met de rijkspolitie der tien Ambonezen aangehouden en in het Apeldoornse politiebureau inge sloten. Koeweit schort hulp aan Jordanië op CAIRO, 21-9. Koeweit heeft beslo ten zijn financiële hulp aan Jordanië op te schorten, zo meldt het persbu reau voor het midden-oosten. De Koeweitse hulp bedraagt jaarlijks 20 miljoen pond sterling. Advertentie Een goed stuk vlees hoort erbij tuinboontjes uit blik, fles of diepvries met s vergeet 't bonekruid niet! V Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven IRBID (Jordanië). Foto boven: lraakse legervoertuigen op weg naar de Iraakse grens(de autoriteiten in Bagdad ontkennen, dat er sprake is van terugtrekken). - Foto onder; een eenheid van het Jordaanse leger wacht op nadere instructies nabij de stad Irbid. OSLO, 21-9. De 39 bewoners van het Noorse eiland Jan Mayen, in de Noordelijke IJszee tussen Noorwe gen en Groenland, zijn zondag na een vulkaanuitbarsting geëvacueerd. De bewoners, die een meteorolo gisch station en een radiostation op Jan Mayen bemannen, zijn per vlieg tuig naar het Noorse vasteland over gebracht. Via de radio moesten zij het nieuws van de uitbarsting verne men, want zelf hadden ze alleen lichte aardschokken en een dichter wordende mist waargenomen. Als de Wind van richting was veranderd, zouden de bewoners in een gevaar lijke situatie hebben verkeerd, want dan zou de hete as op hun nederzet ting terecht zijn gekomen. Voor de evacuatie overwogen sommige man nen nog een zv/empartijtje in de Noordelijke IJszee, waar het water plotselng de aangename tempera tuur van 19 graden had gekregen. LOFDEN. Eert groep van ?n leden ra de i-e var Arabische studenten heeft maandag een ..sit-in" gehouden in het gebouw can de Jordaanse am bassade in Londen. Zij wilden hiermee protesteren tegen het ..criminele fas cistische bewind in Jordanië". Foto: één van de bezetters springt uit een raam, toen de politic aanrukte om hen uit het geitouw te verwijderen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's j Jaloezie is het citroenzuur j j van de liefde. f BEIROET. De Arabische topcon ferentie die vanmorgen om 9 uur Ned. tijd in Cairo had moeten begin nen is om onbekende redenen uitge steld tot vanmiddag 17.00 uur. Dit is door radio Cairo bekendgemaakt. Verwachting tot woensdagavond: Koude nacht Droog weer met zonnige perioden; zwakke tot matige wind uit oost tot zuidoost; koude nacht met in het binnenland kans op nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 9. Min. temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max. temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON - EN MAANSTANDEN 23 sept. Zon op 6.27, onder 18.37 Maan op 23.17, onder 16.14 24 sept. Zon op 6.28, onder 18.35 Maan op onder 16.42 Nieuwe maan: 30 september te 15.32 HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 23 sept. 8.35 v.m. 21.13 n.m. 24 sept. 9.55 v.m. 22.44 n.m. BROUWERSHAVEN: 23 sept. 8.32 v.m. 21.08 n.m. 24 sept. 9.55 v.m. 22.39 n.m.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1