DE ZIERIKZEESCHE COURANT Syrië werpt olie op het vuur van de Jordaanse burgeroorlog MORRIS Jordaanse generaal in arrest Botsing in dichte mist: Zes doden De V.N. in een revolutionaire wereld Israël wil nu nog geen vredesgesprek ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 21 september 1970 127ste jaargang Nr. 20474 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus I, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6t Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 1,75. Vraagt onze contractprijzeni De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 °/o B.T.W. In dit nummer: Bietencampagne gaat weer van start Washington „Situatie is zeer ernstig" AMMAN/BEIItOET/CAIItO, 20-6. Het Syrische Baath-regiem heeft het af gelopen weekeinde olie geworpen op het vuur van de Jordaanse burgeroor log door enkele zwaar bewapende brigades van het leger de grens met Jordanië over te sturen ter ondersteuning van de Palestijnse verzetsstrijders. De eerste eenheden kwamen zondagmorgen vroeg in Noord-Jordanlë aan en tegen de avond drong een tweede contingent Jordaans grondgebied binnen. Het is niet bekend om hoeveel manschappen en/of materieel het hierbij Saa* maar er werd gesproken over twee brigades. Hoewel Damascus een felle klacht van koning Hoessein hierover van de hand wees leidde de interventie niet alleen tot een verheviging van de strijd in het noorden van Jordanië maar ook en vooral tot een politieke woordenstrijd waarbij Washington en Cairo de boventoon voerden. Nadat Amerikaanse autoriteiten de interventie van Syrië hadden be vestigd kwam minister van buiten landse zaken William Roger met een scherpe verklaring waarin hij het beleid van Damascus veroordeelde en alle betrokken landen, waaronder ook de Sowjet-Unie, opriep er bij Sirië op aan te dringen zijn troepen onmiddellijk terug te trekken. Rogers waarschuwde Syrië ook rechtstreeks voor het „onverant woordelijk en onvoorzichtig" hande len en wees daarbij met nadruk op het gevaar van een „dreigende ver breiding van het conflict". Hoewel de woordvoerder van het State Depart ment Robert McCloskey dit ten stel ligste ontkende gaf de waarschuwing van Rogers opnieuw voeding aan de geruchten over een Amerikaans in grijpen in Jordanië. Men wees er daarbij op dat Ame- Buitenlands bezoek aan ziekenhuizen DEN HAAG. 19-9. De Internatio- nale Ziekenhuisfederatie heeft een twaalf-daags werkbezoek afgesloten aan veertig Nederlandse ziekenhu izen, verpleeginrichtingen, psychia trische inrichtingen en tehuizen voor zwakzinningenzorg. Aan deze studie reis die georganiseerd was door de Nationale Ziekenhuis Raad, hebben 160 vertegenwoordigers deelgenomen van binnen- en buitenlandse ge zondheidscentra uit 21 landen. De deskundigen .hebben de gelegenheid gekregen zich te oriënteren op het gebied van het ziekenhuiswezen in Nederland. Ambtenaren ontvangen uitkering DEN HAAG, 19-9. Het kabinet is met de vijf centrales van overheids personeel van mening dat de ambte naren volgens het zgn. trendbeleid in aanmerking komen voor een uit kering in 1970. De staatssecretaris van binnen landse zaken, mr. C. van Veen, zal het beraad in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in amb tenaren zaken voortzetten, zodra meer inzicht is verkregen over aard en omvang van de maatregelen die op dit gebied in het bedrijfsleven zijn getroffen. De vijf centrales van overheids personeel hadden het kabinet een principe-uitspraak over een uitke ring in 1970 gevraagd. 4 9BAUTY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 rika in feite al met een interventie heeft gedreigd als een inschakelen van Syrische of Iraakse troepen de balans ten nadele van het leger van Hoessein zou doen overslaan. Oproep van Nasser Vanuit Cairo kwam eerder op de dag een dringende oproep van pre sident Nasser aan koning Hoessein te zorgen dat zijn leger zich strikt zou houden aan het zaterdag afge kondigde bestand met de Palestijnen. „Ik geloof dat het mijn plicht is uw aandacht te vestigen op de gevolgen van een niet naleven van het be stand", schreef de Egyptische presi dent en hij wees daarbij op berich ten dat het centrale comité van het Palestijnse verzet met een bestand akkoord zou zijn gegaan. Hoessein antwoorde dat hij het door de op perbevelhebber van het Jordaanse leger afgekondigde bestand (op aan drang van de speciale vertegenwoor diger van Nasser die en Hoessein en Arafat had bezocht) serieus had ge nomen docht dat in tegenstelling tot de informatie die Nasser had ont vangen „de andere zijde de oren voor de oproep van Nasser had ge sloten" en gewoon was blijven door vechten. Hoessein liet Nasser echter ook weten dat er „desondanks teke nen zijn voor een samenkomst onder broeders om een snelle oplossing van de gebeurtenis in Jordanië te berei ken". De moord op bejaarde Amsterdamse AMSTERDAM, 18-9. De 28-jarige zeeman W. G. H. M. heeft bekend, dat hij woensdagmiddag de 76-jarige mevrouw W. Rottschafer-van Kloos ter in haar woning in de Govert Flinckstraat in Amsterdam heeft ge wurgd. Bij zijn eerste verhoor verklaarde verdachte in een „sexuele opwelling" te hebben gehandeld. Hij zou de vrouw hebben verkracht na haar eerst de keel te hebben dichtgekne pen om naar verzet te breken. Of M. van plan is geweest zijn slachtoffer te beroven is er bij zijn verhoor niet uitgekomen. Volgens de politie had hij tegen zijn vrouw gezegd, dat hij op geld uit was. Verdachte, die eer der wegens geweldsdelicten met de politie in aanraking is geweest, wordt maandag aan de officier van justitie voorgeleid. BEIROET, 19-9. De Jordaanse bri gadegeneraal Bach jat Al-Moheisen, de militaire gouverneur van het noordelijk district is niet door Pa lestijnse commandostrijders gevan gen genomen maar door zijn eigen superieuren in arrest gesteld, omdat hij had geweigerd tanks en artillerie opdracht te geven tot een aanval op de noordelijke steden Irbid en Ja- rasj, Palestijnse bolwerken. Dit meldde vrijdagavond „De stem van Palestina", het radiostation van het centrale comité van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie. De Palestijnen hadden eerder ge meld dat zij zelf de generaal gevan gen hadden genomen, en dat deze ter dood was veroordeeld. Rampzalige inhaalmanoeuvre onder Wernhout VVERNHOUT, 20-9. Tüdens dichte mist is op de weg Breda-Antwerpen, onder Wernhout een ernstig ver keersongeval gebeurd dat aan zes personen het leven heeft gekost. Dc nrmen van de slachtoffers van het verkeersongeluk bij Wernhout zijn: de 18-jarige J. van Aalst uit Baarle-Nassau, de 20-jarige H. M. Mans uit Breda, de 23-jarige A. J. Eijmans uit Nijmegen, de 20-jarige mej. A. H. Lusse uit Rotterdam, de 20-jarige mej. A. M. Artz uit Den Bosch en de 25-jarige P. Nooren uit Utrecht. De 20-jarige J. Theuwissen uit Breda werd zwaar gewond op genomen in het Sint Ignatiuszieken- huis te Breda. Het ongeluk gebeurde in dichte mist. Een personenauto wilde een andere auto inhalen, maar botste daarbij frontaal op een toegemoet- komende personenauto. In de eerste auto zaten drie personen, de heren Jan Aalst, Man en Theuwissen. Ir. de andere auto zaten v!er stu denten, die op weg waren naar Pa rijs. Drie van hen kwamen in de vlammen om. De rijkspolitie is ruim twaalf uur bezig geweest met de identificatie van de slachtoffers. De beide auto's, waarbij ook nog een derde wagen was betrokken, wer den totaal vernield. WASHINGTON, 21-9. „De situa tie is zeer ernstig, maar zy is nog niet alarmerend", zo is gezegd in kringen van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken, nadat de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Rogers „de onver antwoordelijke en onvoorzichtige in vasie" van Jordanië door Syrische tanks had gelaakt. De Amerikaanse leiders schijnen voor het ogenblik de troepen van koning Hoessein van Jordanië in staat te achten, zowel het hoofd te bieden aan twee Syrische pantser brigades, die reeds Jordanië zijn binnengedrongen als de Palestijnse verzetslieden te bestrijden. In offici ële kringen in Washington wordt op gemerkt, dat koning Hoessein nog niet tenvolle zijn luchtmacht heeft ingezet. Verder is het van betekenis, dat de V.S. zich tot de Sowjet-Unie ge wend en deze verzocht hebben, haar invloed aan te wenden bij de Syri sche regering. De Amerikaanse on derminister van buitenlandse zaken, Sisco, heeft een nota in deze zin overhandigd aan de Russische zaak gelastigde in de V.S. Beroep van de paus VATICCAANSTAD, 20-9. Paus Paulus heeft een beroep gedaan op alle bij de strijd in Jordanië betrok ken partijen aan de huidige „smar telijke en gevaarlijke stand van za ken" een eind te maken. De Paus deed deze mededeling in zijn traditionele zegening van op het Sint-Pieterplein verzamelde pel grims. Pechiney verleent schadevergoeding VLISSINGEN, 19-9. Pechiney Ne derland - het aluminiumbedrijf dat in het havengebied Vlissingen-Oost (Sloegebied) in opbouw is - heeft in overleg met de provinciale autori teiten in Zeeland, de Zeeuwse land- landbouw en de gezamenlijke indu strieën langs het Sloe, een schade regeling uitgewerkt. De2e regeling maakt het mogelijk om alle schade waarvan bewezen is dat zij is ont staan als gevolg van de uitstoot van afval gassen van de fabrieken, te vergoeden. Aldus deelde vrijdag, tijdens een bezoek aan de leden van provinciale staten van Zeeland, de heer J. Poincare, algemeen directeur van Pechiney Nederland mee. De opbouw van Pechiney is thans zover gevorderd, dat gerekend wordt met het ingebruik nemen van dé eerste aluminiumsmeltoven omstreeks 1 april 1971. Waarschuwing aan AKZO UTRECHT, 19-9. „Het overleg met de vakbonden over de extra uitke ring van f 400 moet zo snel mogelijk resultaat opleveren, anders kunnen de ondernemingsraden niet langer instaan voor de rust in de bedrijven" zo luidt een „advies" dat zeventig ondernemingsraadsleden uit een aantal ondernemingen van het AK- Zo-concern vrijdag op een vergade ring in Arnhem hebben opgesteld. Twee verkeersdoden te Sluiskil SLUISKIL, 19-9. Op een kruispunt nabij Sluiskil is de 40-jarige L. C. de Block uit Zuiddorpe en de 25-ja- rige J. A. Sudeijn uit Birvliet ver ongelukt, toen zij bij het oversteken van de weg met hun auto geen voor rang verleenden aan de 26-jarige J. P. Bracke uit Sas van Gent. Deze moest met vrij ernstige verwondin gen in het St. Elisabethziekenhuis te Sluiskil worden opgenomen. De bei de auto's werden totaal vernield. Canadees bezoek aan oorlogsgraven NIJMEGEN, 19-7. Op 22 septem- ber arriveert met een chartervlieg tuig op Schiphol een gezelschap van 136 nabestaanden van de in de jaren 1940-1945 gesneuvelde en in ons land begraven Canadese soldaten. Zij zijn in Nederland op uitnodiging van het Nederlands Oorlogsgraven Comité - het zogenaamde „Klaprooscmoité", dat dergelijke bezoeken bekostigt uit de opbrengst van de jaarlijkse „klaprooscollecte". De Canadese oorlogsnabestaanden logeren bij gastvrije Nederlandse gezinnen in Nijmegen, Groesbeek en Holten. NIJMEGEN. 19-9. De Wereldfede- ralistenbeweging Nederland hield zaterdag in samenwerking met het „Studiecentrum voor vredesvraag stukken van de katholieke universi teit" te Nijmegen een studieconfe rentie. De bijeenkomst die te Nijme gen gehouden werd, ha.d tot onder werp „De V.N. in een revolutionaire wereld". De Nederlandse Nobelprijswinnaar prof. dr. J. Tinbergen, hoogleraar in de economie van centraal geleide stelsels en ontwikkelingsprogram mering aan de Economische Hoge school te Rotterdam, sprak in de morgenvergadering over „de nood zakelijke ontwikkeling van de V.N.". Uitkering ineens voor bouwvakkers DEN HAAG, 19-9. Werkgevers en werknemers in de bouwnijverheid zijn.het eens geworden over een uit- ring ineens. Bouwvakarbeiders van 21 jaar en ouder krijgen f 400. Dege nen, die 15, 16 en 17 jaar oud zijn krijgen f 200, 18-, 19- en 20-jarigen f 300 ineens. Het bedrag zal in twee keer wor den uitbetaald. De eerste betaling geschiedt in de week van 5 tot 9 ok tober, de tweede in de week van 30 november tot 5 december. Geen spoor van bankovervallers HEINO, 19-9. Ondanks alle na- speüringen van rijks- en gemeente politie was vrijdagavond nog geen spoor ontdekt van de grijze Citroën ID, waarmee vrijdagochtend drie mannen in Heino een goed heenko men zochten, nadat ze daar de plaatselijke Boerenleenbank hadden overvallen en circa f 7.000,hadden buitgemaakt. Wel is nu komen vast te staan, dat de grijze Citroën in de nacht Van dondex-ag op vrijdag in de Apel- dooi*nse 'binnenstad is ontvreemd. Eén en ander kwam aan het licht, nadat vrijdagmorgen een Frans echt- paar, dat in een hotel in Apeldoorn logeex-de, bij de plaatselijke politie aangifte deed van vermissing van hun auto, met het kenteken 731-UT- 51 en landenplaat „FR". Alle grensplaatsen zijn inmiddels gewaarschuwd om naar de bewuste auto uit te kijken. Ook de wagens van de Rijkspolitie zijn op de hoog te gebracht. De bijeenkomst was geopend door prof. dr. A. Hoogerwerf, hoogleraar politiciologie en voorzitter van het studiecentrum. Prof. Tinbergen stelde, dat hij met de noodzakelijke ontwikkeling van de V.N. bedoelt de ontwikkeling die nodig is om voor de wereldbevolking een maximum welzijn te bereiken. De opvattingen over welzijn lopen op een aantal punten echter uiteen. Er zijn in de „noodzakelijke ontwik keling" dus enkele onopgeloste as pecten. Zijn stellingen baseerde1 hij derhalve op een aantal uitgangspun ten waarover in hoge mate overeen stemming bestaat. Bomalarm op school SOESTERBERG, 19-9. De leerlin gen van de Rooms-katholieke Titus Brandsma school te Soesterberg hebben vrijdag onverwachts een middag vrijaf gekregen als gevolg van een bomalarm. Rond half drie kreeg de echtgeno te van het schoolhoofd thuis een anoniem telefoontje. Een man ver- telde in gebroken Nederlands, dat zich in de school een bom bevond, die tussen drie en vier uur tot ont ploffing zou komen. De man zei, in opdracht van een ander tebellen. Onmiddellijk werd het hoofd van de school, de heer A. J. van Balkom en de politie gewaarschuwd. De leerlingen, bijna tweehonderd, wer den naar huis gestuurd, terwijl de politie een ondex-zoek instelde. Men vond evenwel niets. Om vier uur werd de school nogmaals geïnspec teerd maar wederom met negatief resultaat. Paniek in Baarn BAARN, 19-9. Een groot deel van de Baax-nse bevolking is vrijdag avond opgeschrikt en uit de slaap gehouden door een oorvex-dovend geraas, veroorzaakt door het afbla zen van een hogedrukleiding van de Gasunie. Tientallen mensen hebben in paniek de politie en het Gasbe- di*ijf in Baarn gebeld, maar beide in stanties wisten van niets. De Neder landse Gasunie bleek bezig met het afblazen van een hogedx-ukleiding. waarop 30 atmosfeer staat, voor het tussenlassen van een T-stuk. Men bleek echter geen enkele instantie ter plaatse hiex-van op de hoogte ge- bi*acht te hebben. Het afblazen, dat tot ver in de om trek was te horen, geschiedde tussen half elf en half twaalf vrijdagavond. Golda Meir in Amerika WASHINGTON. 19-9. Israel wei- gert categorisch aan dc vredesonder handelingen onder leiding van Gun nar Jarring deel te nemen zolang de bestandsschendingen aan Egyptische zjjdc niet ongedaan zjjn gemaakt. Dit zei de Isx-aëlische premier me vrouw Golda Meir tijdens een pers conferentie in Washington na afloop van besprekingen met px-esident Ni xon en zijn minister van buitenland se zaken William Rogers. Het stand punt van Israël zou volgens haar ook niet worden gewijzigd als de Vere nigde Staten zouden besluiten haar land zoveel modei*n militair materi eel te leveren dat daarmee de drei ging van de aan de Egyptische zijde van het Suezkanaal geinstalleerde Russische SA-2 en SA-3 x-aketten als het wax-e zou worden gecompenseex-d Desgevraagd gaf mevrouw Meir toe dat ze naar Amerika was geko men om nog meer wapenleveranties los te peutex-en. Ze ontkende echter dat Nixon had gepoogd haar ertoe over te halen aan de onderhande lingstafel te gaan zitten. Overigens toonde mevrouw Meir zich tijdens de pex-sconferentie ui terst tevreden over het verloop van de besprekingen met. Nixon en Ro gers. Beiden hadden zij volgens haar begrip getoond voor de px-oblemcn en de behoeften van Israël. ARNHEM. Prins Claus heeft de bos- bouwpraktijkschool te Arnhem offi cieel geopend. Op de foto links voelt de prins voorzichtig hoe scherp de bijl is waarmee hij de openingshan deling gaat verrichten. Rechts hakt hij een boom door, waardoor de ope ning van de school een feit was. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De moeders geven onze geest warmte, de vaders licht. Verwachting tot dinsdagavond: Noordoostelijke wind Droog en vrij zonnig weer met een zwakke tot matige noordoostelijke wind, vooral in het binnenland la- gere temperaturen dan vandaag. Voor woensdag: Aantal ui-en zon: 3 tot 9 Min. tempex-atui*enomstreeks nor maal •Max. temperatui*en: van ongeveer normaal tot 4 gx-aden boven normaal Kans op een dx-oge periode van min stens 12 uur: 95 px-ocent Kans op een geheel dx-oog etmaal: 90 procent ZON- EN MAANSTANDEN .22 sept. Zon op 6.25, onder 18.40 Maan op 22.09, onder 15.34 Laatste kwartier: 22 sept. (10.42). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 22 sept. 7.39 v.m. 20.01 n.m. BROUWERSHAVEN: 22 sept. 7.33 v.m. 19.56 n.m. Doodtij: 23 sept. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 21-9. Het K.N.M.I. meldt: Het mooie nazomerweer van het af gelopen weekend werd veroox-zaakt door een gx-oot hogedrukgebied met verschillende kernen boven West- en Midden-Europa. In ons land was er weinig wind. waarbij de tempex-a- tuur 's middags bijna ovei-al tot 20 a 23 graden kon oplopen. Zaterdag werd in het zuiden van het land op vex-schillende plaatsen zelfs 25 gra den. Tussen IJsland en Schotland is een nieuw hogedx-ukgebied aangeko men. Het trekt in betekenis toene mend naar de Noordzee en zal dins dag het weer in ons land beheersen en voor droog en vrij zonnig weer zorgen. Rond. dit hoge dx-ukgebied stroomt iets minder warme lucht naar ons land, zodat de temperatuur dinsdag wat lager zal zijn dan in het weekend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1