Is het waar dat 'kaas uit het vuistje' de tanden van kinderen steviger maakt? CTijeneer ^tanóen, incognito Uitbundige groei van de bestedingen moet worden afgeremd (lc liwhtvaartnrij. BOAC Tito naar Benelux Cholera-epidenüe een misdaad? ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 17 september 1970 Nr. 20479 DE MILJOENENNOTA Vergoeding voor T nWnlTM 1K_Q TAo Ftritco l.iphl- l'ukket maatregelen DEN HAAG. 16-9. Het kabinet is tot de conclusie gekomen dat in de situatie die zich nu ontwikkelt de kritieke inflatiedreiging van twee kanten moet worden bestreden: van die van de bestedingen en die van de kosten. Het zal nodig zijn de te uitbundige groei van de bestedingen krachtig af te remmen. Ook is thans een beheersing van de loonontwik keling onmisbaar. Minister dr. H. J. Witteveen van financiën kondigt in de dinsdag aan het parlement aangeboden miljoe nennota dan ook een, wat hij noemt, goed afgewogen pakket van maatre gelen aan dat de bestedingen op een breed front moet afremmen, terwijl tvens door toepassing van artikel 10 van de wet op de loonvorming - welk artikel een invoering van een loonpauze mogelijk maakt - wordt gewaarborgd dat de loonontwikke ling in 1971 binnen verantwoorde grenzen blijft. Pakket maatregelen Het voorgestelde pakket maatre gelen ziet er als volgt uit: 1. Inflatoire financiering moet wor den vermeden. Naar het oordeel van de regering dient in de eerste plaats krachtig de hand worden gehouden aan de richtlijnen van het structure le begrotingsbeleid. 2. Een aantal posten, in hoofdzaak betrekking hebbende op investe ringsuitgaven en investerinsgbijdra- gen, zal worden getemporiseerd. Het ligt in de bedoeling een beperking van f140 miln. ten opzichte van een onverkorte uitvloeiing van de ont werpbegroting 1971 tot stand te brengen. 3. Ter ondersteuning van deze maatregel zal het noodzakelijk zijn f J j Schoutven-Duivelandse Sportspiegel Zicrikzec A 1 herstelde zich en won van Goes Al* D.F.S. A I bleef aan de leiding in groep A VI Brusc Boys A I rekende resoluut af met Z.S.C. AI* Weinig krachtsverschil tussen MEVO A I en Zicrikzec A II. In de 2e klas A na drie competitie dagen reeds grote zorgen voor ben jamin ZSC. De club uit Scharendijke die nu weer met 4-U van WIK ver loor, schijnt wel bijzonder onpro ductief te zijn. De doelcijfers 0 voor en 10 tegen spreekt in dit opzicht boekdelen. Te Oosterland leverde Duiveland keurig werk door Colijns- plaatse Boys met een 2-0 nederlaag naar huis te sturen. Na een romme lige wedstrijd verloor Bruse Boys aan een der medegegadigden voor de titelKruiningen, één puntje (1-1). Brouwershaven verloor bij Rillandia na met 2-0 te hebben voor gestaan, met 4-2, terwijl SKNWK de puntjes bij Borssele moest achter laten (3-1). Wemeldinge II haalde in de thuis wedstrijd tegen Yerseke II zijn eerste winstpuntje (1-1) binnen. JUNIOREN. In groep A I vielen er deze maal enige rake klappen. Na een le helft waarin het spel van Zierikzee A I beslist niet mee viel wisten de rood-zwarten zich in de 2e helft keurig te herstellen waar van Goes A I uiteindelijk met 9-3 de dupe werd. Middelburg A I hand haafde zich aan de leiding door met 6-1 in de Zeeuwse hoofdstad te win nen. HVV '24 A I rekende op nog al duidelijke wijze met Oostburg A I af, terwijl Terneuzense Boys A I het bezoekende Steen A 1 met 6-1 de thuisreis liet aanvaarden. Vlissingen A I kxoam tegen plaatsgenoot Zee land Sport A I tot zijn eerste winst (4-0). Vogelwaarde A I en Ax-el A I sloten het treffen tegen elkaar af met een 2-2 gelijkspel. Kruiningen Bruse Boys Rillandia II Borssele WIK Colpl. Boys Yerseke II Br.haven Duiveland SKNWK Wemeldinge II Z SC 3 2 10 3 2 10 3 2 10 3 2 10 3 2 0 1 3 2 0 1 3 0 2 1 3 10 2 3 10 2 3 0 12 3 0 12 3 0 0 3 8-2 5 10- 5 5 10- 6 5 7-5 5 8-4 4 2-2 4 6-7 2 7-9 2 4- 7 1 3- 7 1 0-10 0 In de 3e klas A bleef WIK II met- 3-1 de baas over SSV II. De reserves van Bruse Boys leverden verdien stelijk werk bij Wissenkerke II (2-4), terwijl DFS III één puntje wegkaap te bij Wolfaartsdyk II. 's Heer Arendskerke II verloor in eigenhuis met 2-1 van Kloetinge III. Middelburg A 1 Zierikzee A I Tern. Boys A I Ternèuzen A I HVV '24 A 1 Axel A I Arnemuiden A I Zcel. Sport A I Wissenkerke A I Vogelwaarde A I Oostburg A I Vlissingen A I Goes A I Steen A I 4 3 10 4 3 10 4 2 11 4 2 11 4 2 0 2 4 12 1 4 12 1 4 2 0 2 4 2 0 2 4 112 4 112 4 10 3 4 10 3 4 10 3 13- 5 7 17- 7 7 10- 5 5 5-5 4 7-9 4 8-11 4 6-6 3 3-12 3 10-11 2 10-16 2 5-14 2 Schore Kloetingc III DFS III Bruse Boys II 's H. Arendsk. II WIK II Wolfaartsdijk II Wissenkerke II SSV II 2 2 0 0 5-14 2 2 0 0 6-24 2 110 5-33 2 10 15-52 2 10 13-22 2 10 14-52 2 0 113-41 2 0 0 2 2-60 2 0 0 2 1-60 In de 4e klas bleef Mevo II op het pad der overwinningen voortgaan. Nu zagen de Mevo reserves op het sportpark Bannink kans om met niet minder dan 9-1 van Bevelanders II te winnen. Brouwershaven II en Duiveland II kwamen tot een 2-2 gelijkspel. DFS IV zag kans Brou wershaven III nipt te kloppen (3-4), terwijl SKNWK II één puntje weg pikte bij Serooskerke II (1-1). WIK III kreeg by Colijnsplaatse Boys II een zware 11-4 nederlaag te slikken. DFS A I Bruse Boys A I ZSC A I Duiveland A I SKNWK A I WIK A I Mevo A I llenesse A I Zierikzee A II Mevo II Serooskerke II SKNWK II Duiveland II Colpl. Boys II Br.haven UI DFS IV Br.haven II WIK III Bevelanders II 3 3 0 0 16 2 110 2 110 3 111 2 10 1 2 10 1 2 10 1 2 0 11 2 0 0 2 2 0 0 2 1 6 7- 1 3 4-2 3 6-6 3 12- 7 2 8-6 2 4-9 2 2- 6 1 6-19 0 2-13 0 al in de laatste maanden van dit jaar over te gaan tot een beperking bij het aangaan van nieuwe verplich tingen. Zo kan reeds vrij snel een matigende werking worden bereikt. 4. Verhoging van inkomsten- en loonbe'asting, vennootschapsbelas ting, de bijzondere verbruiksbelas ting van personenauto's en de ben zineaccijns met 3 procent per 1 jan. 1971. Op korte termijn zal hiertoe een wetsontwerp worden ingediend. 5. Gedeeltelijke herinvoering van het vergunningenbeleid voor de bouw van bedrijfsgebouwen in de sectoren nijverheid, handel en ver keer met name in die gebieden, waai de spanning het grootst is en waar het gevaar voor toeneming van grenspendel van bouwvakarbeiders niet of in mindere mate aanwezig is. 6. Beperking van het consumptieve krediet en temporisering van nog toe te zeggen overheidsgaranties voor leningen buiten de woningbouwsec tor. BELGRADO, 16-9. President Tito van Zuid-Slavië zal in aansluiting op zijn driedaagse staatsbezoek aan België een bezoek aan Luxemburg brengen, en wel van 9 tot 11 oktober Dit is dinsdag in Belgrado officieel bekendgemaakt. Zoals enkele maanden geleden ge meld, zal president Tito in de twee de helft van oktober een staatsbe zoek aan Nederland brengen. De da ta staan evenwel nog niet vast. Het bezoek zal echter niet aansluiten op de reis van de Zuidslavische presi dent naar Luxemburg. Roeien naar Afrika FREMANTLE, 16-9. Een Nieuwzeelander van Zweedse afkomst, de 43-jarige Anders Svedlund, is in een roeiboot van 7 meter lang uit Fre- mantle vertrokken voor een roeitocht naar Afrika. Hij hoopt de reis in „ongeveer een jaar" te voltooien. Vorig jaar probeerde Sved lund, die van beroep huisschil der is, tevergeefs van Nieuw- Zeeland naar Australië - een afstand van 2.400 km - te roeien. Naar zijn zeggen heeft hij sindsdien al oefenend 1600 km afgelegd in zijn speciaal gebouwde roeiboot. In groep A VI bleef DFS A l, dank zy een kleine maar kostbare 2-1 overwinning op SKNWK A I, aan .de leiding. Bruse Boys A I, dat een iets minder gunstig doelgemiddelde heeft dan DFS, rekende op resolute wijze 'af met ZSC A I (8-0). Bijzonder wei nig krachtsverschil viel er te be speuren tussen de teams van Mevo A I en Zierikzee A II. De oranje- hemden wisten uiteindelijk met 1-0 te zegevieren. Duiveland A 1, dat het uitstekend doet, keerde met een 6-2 overwinning van het bezoek aan Re- nesse A I naar huis. 3 3 0 0 7- 1 6 3 3 0 0 15- 7 6 4 2 11 11-13 5 3 2 0 1 21- 5 4 4 2 0 2 12- 9 4 3 12 0 4-3 4 4 10 3 3-8 2 4 0 13 4-12 1 4 0 0 4 3-26 0 In groep B X kwam SKNWK B I te Nieuwerkerk tegen Brouwersha ven B I maar net met de hakken over de sloot (4-3). Zierikzee B I zag zich op verrassende wijze op het sportpark Bannink met 3-2 door Dreischor B 1 geklopt WIK B 1 be haalde een duidelijke 5-2 zege op Mevo B I, terwijl Rcnesse B I te Oosterland met 3-1 de baas bleef over Duiveland B I. In groep B XI bleef DFS B II baas in eigen huis te gen Zierikzee B II (2-0), terwijl Bru se Boys B II bij Zierikzee B III met dezelfde cijfers wist te winnen. TEL AVIV, 16-9. De Israëlische minister van gezondheid, Victor Chemtov, heeft maandagavond ver klaard, dat de oholera-epidemie in Jeruzalem het gevolg zou kunnen zijn van een misdaad. „Het is niet zomaar een gissing", voegde hij er aan toe, „maar gebaseerd op het feit dat alle onderzoekingen naar de oor zaak van de epidemie op niets zijn uitgelopen. Onbekenden zouden het virus in de stad verspreid kunnen hebben". Deze verklaring van de minister werd maandag gepubliceerd door de Israëlische avondbladen „Yedioth Aharonoth" en „Maariv". Medewerker Leila dialed was Amerikaan LONDEI, 16-9. De man die op 6 september samen met Leila Chaled een mislukte poging deed tussen Ne derland en Engeland een El Al- vliegtuig te kapen en daarbij werd doodgeschoten, is geïdentificeei-d, als Patrick Joseph Anguello, een Ame rikaans staatsburger die woonde in Nicaragua. Dit is door Scotland Yard meegedeeld. De identificatie ge schiedde door de Amerikaanse FBI aan de hand van de vingerafdruk ken van de kaper. LONDEN. 16-9. De Britse lucht vaartmaatschappij Boac krijgt 3.5 miljoen pond sterling (ongeveer 30 miljoen gulden) uitgekeerd als ver goeding van de gekaapte VC-10 die door Palestijnse guerrilla's is opge blazen. Zo heeft de verzekerings maatschappij Lloyds meegedeeld. Boac had een speciale verzekering tegen kapen gesloten. Omdat iedere polis in andere be woordingen is gesteld, is de zaak van de andere gekaapte toestellen nog niet duidelijk, aldus de bekendma king van Lloyds. Agent vond vinger BRUSSEL, 16-9. Een politieagent in Brugge heeft dinsdag een merk waardige vondst gedaan: een vinger met een trouwring eraan. De eige naar van het lichaamsdeel en van de ring kon vrij snel gevonden worden aan de hand van de gegevens die in de ring gegraveerd waren. Vinger en ring bleken van een man te zijn die 's nachts met zijn bromfiets een valpartij had gemaakt. De man had in een ziekenhuis zijn gewonde hand laten verzorgen. Auto contra vliegtuig STOCKHOLM, 16-9. In Midden- Zweden is een 23-jarige automobilist om het leven gekomen toen zijn auto in botsing kwam met een vliegtuig. Het vliegtuig met drie personen aan boord wilde landen op het vlieg veld van Bollins. Plotseling verloor het hoogte en raakte met zijn lan dingsgestel de auto. Het vliegtuig werd ernstig bescha digd. De drie inzittenden bleven on gedeerd. Belgische boeren willen hogere prijzen BRUSSEL. 16-9. De Belgische boe renbond heeft een verklaring uitge geven waarin gezegd wordt dat het globale land- en tuinbouwinkomen in België dit jaar aanzienlijk lager zal liggen dan vorig jaar en waarin ze een forse stijging van de Euro- piarktprijzen eist voor de nieuwe campagne. De Boerenbond kondigt aan haar acties de komende maan den te zullen toespitsen op het aan passen van de prijzen, vooral van de melkprijs. Vlieger omgekomen bij filmopnamen LONDEN, 16-9. Bij opnamen voor een film over de bekende Duitse pi loot uit de eerste wereldoorlog, ba ron Von Richtshofen, is een Engelse vlieger om het leven gekomen. De 37-jarige Charles Boddington, die zélf een Vliegtuig gebouwd had, als getrouwe nabootsing van het toestel waarmee Von Richtshofen bei-oemd werd, raakte boven het vliegveld van de Ierse stad Weston in een vi-ille en stoi-tte neer. KEULEN. Bij de restauratie van de Keulse kerk St. Gereon zijn fresco's uit de elfde eeuw ontdekt die, vol gens deskundigen, in kwaliteit alle soortgelijke vondsten overtreffen. ATHENE. Miss Spanje, Melle Noe- lia Afonso, is woensdag twee uur na middernacht, in een openluchtthea ter bij Athene tot Miss Europa geko zen. (Advertentie) Nou en of. Tanden en kiezen bestaan voor een groot deel uit kalkverbindingen. Om ze te 'bouwen en te onderhouden' moet er genoeg kalk komen. Waarvandaan? Uit zuivel- produkten zoals kaas: daar zit meer in en makkelijker opneem baar dan waar ook. Dus: als u uw kinderen een lekkere plak 'kaas uit het vuistje' meegeeft bij de schoolboterhammen, dan snoepen ze niet alleen veilig- ze voorkomen nog tandbederf ook. Belangrijk. ZIERIKZEE, 1G-9. Zoals reeds dinsdag gemeld leerden dezer dagen exa mens afgenomen op het gebied van het redden van drenkelingen, waaraan door alle leden van de Zierikzeese Reddingsbrigade met succes werd deelgenomen. De foto's geven een beeld van het gehouden examen. Hel groepje op „hei droge" vertoont een aantal z.g. ..bevrijdingsgrepen". een belangrijk onderdeel bij het redden. Verder zien we. op de andere foto, hel op het droge brengen van een drenkeling. Dat gebeurt ruggelings, omdat anders het gevaar bestaat dat de redder zelf in het water getrokken wordt. De proeven werden afgelegd in liet (verwarmde) zwembad van Kruiningen. FEUILLETON Altijd, zegt meneer Vlaming. Wel. houdt u die buurman van u een beetje in het oog, he? Kijkt u alleen maar, wat-iezo overdag uitvoert. En misschien ook 's avonds. Eens in de drie weken komt u naar Enschede, naar restaurant X zullen we maar zeggen. Daar bestelt u een portie erwtensoep en dan ziet u mij wel verschijnen. U geeft me uw rapport, dat u netjes op uw schrijfmachine uitgetikt hebt en u krijgt van mij daarvoor in ruil voldoende geld om het weer drie weken te kunnen uit zingen. Gaat u dan vooral niet da delijk naar huis terug, maar neem eerst een bioscoopje, he? Loopt het minder in de gaten. Wat denkt u er van? O, uitstekend, zei meneer Vla ming. Wat geeft het? Er wordt een bedrag genoemd en meneer Vlaming is er best over tevi-eden. Hij bespio neert buurman Glasov, maakt eens in de drie weken een rapport op en reist naar Enschede, waar hij in res taurant X een portie ei~wtensoep eet, het rapport overhandigt en in ruil daarvoor zijn geld krijgt. Pikt na af loop een bioscoopje en reist dan in de avond terug naar Dorringen. En nu moet. meneer Vlaming me maar eens ver tellen, wat er niet klopt in dit verhaaltje." 16 - De man in de pyama had met stij gende verwondering en verbazing naar het relaas van de rechercheur geluisterd en toen deze uitgesproken was, antwoordde hij: „Het moet me van het hart, dat u verduveld goed bent ingelicht, meneer Hoolwerf. Ontzettend goed. Nooit geweten, dat ik tijdens mijn uitstapjes naar En schede zoveel belangstellng genoot van de zijde der politic. Maar ja ik zal maar denken: wie eens uit het schafte eet. he? Wee de wolf. die in een kwaad gerucht staat. Houd die Vlaming maar in de link, jon gens, hij heeft al enkele jaren op geknapt voor vervalsingen. Hij zal nu ook wel wat aan het handje heb ben, is het niet? Was zo ongeveer niet jullie gedachtengang?" Hoolwerf bleef onverstoord in de kamer staan. „Geef me eerst maar eens een rechtstreeks antwoord op deze vraag, Vlaming. Is het juist of niet?" De man schudde langzaam zijn hoofd. „Veel is er natuurlijk van waar. Die uitstapjes van mij naar Enschede, dat klopt als een bus. Dat snert eten - kan ik liet helpen, dat ik er zo gek op ben? - en dat bios coopje. klopt allemaal." „Nou dan?" „Maar u hebt één vergissing ge maakt, meneer Hoolwerf." ging Vla ming kalm verder „Ik heb nooit rapportjes overhandigd en nooit ccn cent ontvangen in Enschede. Niet in het restaurant en ook niet ergens anders. Hoe jullie aan zulke onzin komen, is mij compleet een raad sel." „Men heeft ge/,icn. dat je aan ie mand iéts overhandigd hebt in dat restaurant." Vlaming sperde zijn ogen wijd open van verbazing. „Ik? Ga nou! Ja. de spijskaart misschien. Aan ie mand. die toevallig bij me aan de tafel zat. Man. man. wat kunnen zc bij dc politie toch zeldzaam fanta seren. En waaruit zouden die rap portjes wel hebben bestaan? Zo on geveer in deze geest? Meneer Glasov is vanmorgen vroeg naar buiten ge gaan om de heg. die door dc storm hier en daar wal scheef gewaaid was, weer recht te zetten. Ik ben meneer Glasov tegengekomen in het dorp, toen we beiden boodschappen door FRANK VAN FALCKENOORT deden. Ik zag. dat meneer Glasov uit het dakvenster naar buiten keek. Zoiets zeker? En welke idioot zal daar geld voor geven? Kom nu. me neer Hoolwerf. ik wou u toch wer kelijk wijzer hebben." „Oké. meneer Vlaming, vertel me dan maar eens. waar u al die maan den dal u nu in ..De Rietvink" zit, van geleefd hebt." „Ik snap niet. wat dat er nu mee te maken heeft." „Ach, meneer Vlaming, alsjeblieft, waarom wilt u me aldoor voor dc gek houden? We zijn toch geen klei ne kinderen meer. Laten we aanne men, dat u met de huur, uw eten en drinken en al uw verdere uitgaven, zes of zeven tientjes in de week no dig hebt. U zit hier nu vanaf half september, dat is ruim vier en een halve maand. Zowat twintig weken. Dat is zo twaalf a dertienhonderd gulden. Uw uitgaanskas uit de ge vangenis bedroog ongeveer honderd gulden. De ezeltje-slrekje-tijd is al lang voorbij. Je kunt tegenwoordig op twee manieren aan geld komen: door te werken, of door het op on regelmatige wijze te verkrijgen: diefstal, oplichting, noem maar op. Ik heb een afschrift gehad van uw dossier, meneer Vlaming. Veel pro- duktief werk hebt u in uw leven niet uitgevoerd. In hel rcklassc- ringsrapport staat ronduit, dat u een hekel aan werken hebt. U geeft er hier zelf het bewijs van. want het staat wel \ast. dat u al die weken, dat u nu hier in „Dc Rietvink" zit. vcor nog geen kwartje arbeid hebt verricht. En meneer Vlaming maar denken, dal die dorpsveldwachters van Dorringen een beetje achterlijk zijn-" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7