gEEHg DE VREDE IS DE GIJZELAAR Flitsen uit het buitenland TELEURGESTELD... RUIL ZE IN BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Appelmoes op straat Begrotingswijzigingen Prov. wegendienst voor wegenaanleg Schouwen-Duiveland Zierikzeese modehuizen verzorgden show te Brouwershaven Vereniging beëindigt werkzaamheden van proeftuin Haamstede ARAM EN HET GEHEIM VAN DE GESLOTEN DEUR NEW DELHI. In de Indiase deel staten West-Bengalen en Gujarat zijn tot dusverre zeker 500 mensen bij overstromingen om het leven ge komen. Alleen al in Gujarat kwa men 350 mensen om, toen twee dorp jes letterlijk werden weggespoeld. BELGRADO. Een Chinese han delsdelegatie heeft in Belgrado be sprekingen gevoerd over uitbreiding van de economische betrekkingen tussen China en Joegoslavië, zo heb ben kringen in Belgrado meegedeeld. MADRID. In de Spaanse hoofd stad zijn 3.000 bouwvakkers ontsla gen omdat zij deel hadden genomen aan een' staking, die uitgeroepen was door de „Arbeiderscomité's", een verboden vakbeweging. AMMAN. Kolonel Mohamed Daoed is benoemd tot premier en minister van buitenlandse zaken, in een nieu we Jordaanse legering, 7.0 bericht Radio-Amman. Generaal Habes Ma- jali is volgens de Jordaanse radio Benoemd tot opperbevelhebber van het leger, als opvolger van generaal Machmoer Hadissa. TEL AVIV. De Israëlische premier Golda Meir vertrekt naar de Ver enigde Staten waar zij vrijdag een ontmoeting zal hebben met presi dent Nixon. Dit is in Tel Aviv be kendgemaakt. ALEXANDROUPOLIS, (Grieken land). De 34-jarige Nederlander Hans M. woonachtig in Frankfurt, is veroordeeld tot zes jaar gevangenis straf wegens het illegaal in het be zit hebben van hasjiesj. NEW ORLEANS. Bij een twaalf uur durende schietpartij tussen Zwarte Panters en politie in New Orleans hebben zeventien leden van de negerorganisatie verwondingen opgelopen. Veertien Zwarte Panters zijn gearresteerd op beschuldiging van poging tot moprd. Enkele poli tiemannen liepen lichte verwondin gen op. WENEN. Het Duitstalige Roe meense dagblad ,,Neuer Weg" heeft meegedeeld dat 23 functionarissen van de volksgemeenteraad in Goe- rahcnt tot hoge gevangenisstraffen zijn veroordeeld wegens vervalsing, diefstal en andere oplichterijen. De veroordeelden zouden meer dan 250.000 gulden verduisterd hebben. MOSKOU. In Moskou is een over eenkomst tussen de Sowjet-Unie en Noord-Korea inzake de bouw en de ontwikkeling van industriële onder nemingen in Noord-Korea onderte kend. Dit is meegedeeld door het Russische persbureau Tass. MOSKOU. In Leningrad is een pre ces begonnen tegen vijf Russen die ervan worden beschuldigd tij dens de Tweede Wereldoorlog 4000 van hun landgenoten te hebben ge dood. MONTEVIDEO. De politie in Mon tevideo heeft een grootscheepse speurtocht ingezet naar vier man nen en een vrouw die brand hebben gesticht in een textielfabriek van een Amerikaanse eigenaar waardoor het gebouw tot de grond toe af brandde. ALMERIA. In Almeria Spanje zijn zeker vier bouwvakarbeiders gedood en zeven ernstig gewond toen een in aanbouw zijnd flatgebouw instortte. Menvreest dat er nog dertig mensen onder het puin liggen. WASHINGTON. Een federale rechter in Washington heeft een staking bij drie spoorwegmaatschap pijen opgeschort waardoor een drei gende stilstand van het treinverkeer in praktisch geheel de Vèrenigde Staten voorlopig is voorkomen. ZURICH. Swissair heeft besloten de vluchten naar Beiroet te hervat ten. De verbinding was sinds vorige week donderdag om veiligheidsre denen afgebroken. WASHINGTON. President Nixon heeft het congres gevraagd om 28 miljoen dollar om het lopende finan ciële jaar de gewapende bewakers te betalen die sedert de jongste ka pingen meevliegen met burgervlieg tuigen. FREETOWN. Premier Siaka Ste vens van Siërra Leone heeft voor het gehele land de noodtoestand af gekondigd ..teneinde de levens en eigendommen van alle burgers en alle in het land wonenden doelmatig te beschermen." Advertentie OVER UW ZIG-ZAG NAAIMACHINE? voor de moderne PFAFF zlg-zag lichtgewicht Wij rullen alle merken in, ook vreemde NAAIMACHINEHUIS Kortemeestraat 17 BERGEN OP ZOOM BON: voor gratis folders zen- I den aan Pfaff ant- woordno. 102, Bergen op Zoom. Naam: Adres: Plaats: HAAMSTEDE. 16-9. De leden van de Vereniging tot Bevordering van Tuinbouwonderwys op Schouwen- Duiveland hebben dinsdagavond hun goedkeuring gehecht aan een be stuursvoorstel om de Proeftuinwerk zaamheden te beëindigen gezien de abnormaal slechte resultaten in de fruitteelt. Tevens hadden de leden in buiten gewone vergadering aanwezig in ho tel Bom, geen bezwaar tegen de ver koop van het woonhuis, de fruit- schuur, met erf en tuin, totale grote ca. 5300 m- aan de huidige chef van de tuin, de heer J. Jonker voor f 50.000,k.k. en tot het verstrekken van een geldlening aan de heer Jon ker, zulks onder eerste hypothecaire verband van het aan hem verkochte. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer Jac. Steur een kort in memoriam uit in verband met het deze zomer overleden ere lid, de heer H. van Toledo, mede initiatiefnemer en oprichter dei- Proeftuin. Hij was geruime tijd se- cretaris-peningmeester def vereni ging en een man die respect af dwong. Spreker richtte zich met een spe ciaal welkomstwoord tot de Rijks Tuinbouwconsulent in Zeeland, Ir. H. Systra, de hoofd-assistent J. A. v. d. Weel, en het cre-lid de heer K. J. Dambruin. De stichting van de Proeftuin De heer Steur was van mening dat het, 42 jaar geleden, een juiste be slissing was om 'tobii een Proeftuin'te stichten evenals het besluit om na de ramp opnieuw een tuin op te bou wen. De Tuinbouwschool sloot nu al 10 jaar geleden. De Tuinbouwschool Niet alleen in het westen heerst verontwaardiging over de gijzeling van onschuldige luchtreizigers door het Volksfront voor de bevrijding van Palestina. De overkoepelende organisatie van de Palestijnen heeft het Volksfront al uitgestoten en be rispt. De woorden kwamen van alle regeringen, inclusief de Iraakse, die toch doorgaans de guerrilla's door dik en dun steunt. Zowel de regeringen als de Pales tijnen beseffen dat de afkeer van het misdadige chanteren met mensenle vens zich niet alleen richt tegen de daders zelf, maar in het algemeen tegen de Arabische wereld en niet geheel ten onrechte. Tenslotte zijn het de Arabische regeringen die het Volksfront de kans gaven zo te wer ken, waarbij het n.b. in Jordanië zijn gang kon gaan alsof het daar al zijn gezag uitoefende. En waar komt het geld vandaan waarmee de kapers opereren? Toch ook uit de Arabische landen; in sommige geballen zelfs uit de staatskas van regeringen. De Arabische wereld mag gerust als geheel verantwoordelijk gesteld worden voor de excessen van de guerrilla's. .Onderhandelingen De Palestijnse zaak is met deze piratenacties niet erg gediend - die vraagt in de eerste plaats dat er vre de komt te heersen in die gebieden. Pas onder die omstandigheden is een zinvol gesprek mogelijk over de in derdaad gerechtvaardigde grieven die de Palestijnen mochten voelen, zowel over hun behandeling door Is raël als door de Arabische landen. En die vrede is door toedoen van het Volksfront verder weg dan ooit. Wie kan het onder de huidige om standigheden Israël kwalijk nemen dat het niet veel geeft voor het woord van de Arabische landen? Tenslotte staan die toe dat bewegin gen als het Volksfront tegen alle recht en moraal in kunnen gaan, na genoeg ongehinderd. Wie garandeert dan dat het hiermede afgelopen is, zodra inderdaad een akkoord met Israël tot stand komt? De voornaamste gijzelaar van het Volksfront is de kans op vrede zelf. Deze was al niet te sterk en de vraag is of zij al niet is bezweken. MARSEILLE, 17-9. Woeden de fruittelers hebben woens dag in de straten van de Fran se stad Caraillo» (in de Pro- eeuce) tweehonderd (011 appe len uitgestort. Door er met hun vrachtauto's overheen te rijden maakten ze er vervol gens appelmoes van. De fruit telers. die protesteerden tegen het feit dat ze geen schade loosstelling hebben ontvangen voor de door hagel aangerichte vernielingen aan hun oogst zetten de straten af om te ver hinderen dat de bevolking zich van de appelen meester zou maken. Verkeer was in de binnen stad van Cavaillon urenlang onmogelijk. De burgemeester heeft laten weten dat een spe ciale belasting zal tvorden ge heven om het reinigen der straten te bekostigen. TRIPOLI. De Libische revolutio naire raad heeft woensdag een ka- binetsreorganisalie uitgevoerd. Vier buxgerministers werden heengezon den en drie militairen deden hun in trede in het kabinet van kolonel Kadhafi. de voorzitter van de revo lutionaire raad, die tevens de porte feuille van defensie beheert. BANGKOK. Premier Abdoel Rachman van Maleisië heeft op een pexsconferentie, na een officieel be zoek aan Thailand, veiklaard, dat de strijdkrachten van Thailand en Ma leisië gezamenlijk langs de gemeen schappelijke grens opereren tegen communistische guen-illasti-ijders. Grote l>elangslellin<( voor hedendaagse mode verzorging der raambiljetten en de heer A. P Drijgers voor het verzor gen der geluidsinstallatie. De man nequins kregen voor hun medewex*- king een presentje aangeboden. BERGH. In de gemeente Bexgh is de 34-jarige F. L. G. Geelen bij een verkeei-songeval om het leven geko men. Opstelling (14 dagen) van Zeeuwse stromen voor de mosselzaadvisserij ZIERIKZEE/BRU1N1SSE. 16-0. Dc Zeeuwse Stromen zullen voor de vis serij op mosselzaad worden openge steld gedurende veertien dagen na melijk van 21 september tot en met 2 oktober. Vorig jaar kwam er op dc z.g.n. vrije banken nogal wat mossel zaad voor. Of dit nu weer het geval is, is nog niet bekend. In het verleden werden de banken en slikken voor mosselzaadvisserij opengesteld van half september tot half maart. Nu men met mechanische kracht vist, heeft dit geen zin meer, al heeft men nog lang de traditie als zodanig gehandhaafd. Z1ERIKZEE, 15-9. In een toelich ting op een 6e wijziging van dc be groting provinciale wegendienst wordt de aanleg van de recreatieweg Haamstede-Westerschou wen nader geraamd op f 2.000.000,Van het ministerie van C.R.M. is een subsidie van 25 procent in deze werken toe gezegd. De weg - met de uitvoering is een begin gemaakt - is voor 45 pro cent te beschouwen als tertiaire weg en voor 55 procent als secundaire weg. De gemeente Westerschoxnvcn is aansprakelijk voor het tertiaire ge deelte. De provincie voert hel wex'k uit en verrekent aan het eind met de ge meente Westerschousven de door die gemeente te betalen kosten. Uit de toelichting op de 7e wijzi ging begxoting van de px-ov. wegen dienst 1970 blijkt dat bij de 2e wij ziging begroting 1969 een ki-edict werd verleend van f 623.900,ten behoeve van de weg Noordgouwe- Zonnemaii-e. De grondaankopen hier voor hebben in 1969 plaats gevonden. De uitgaven over 1969 hebben rond f 40.000.bedragen, minder dan aanvankelijk dus werd verwacht. Met de werkzaamheden zelf is in 1970 een begin gemaakt. De aanne mingssom is f 415.000,exclusief 12 procent B.T.W. Rekening houdend met de kosten van toezicht en uit- voei-ing e.d. wordt een bedrag ge raamd van f 525.000,Hiexwan komt 46 procent of 241.500,ten laste van het secudaii-e gedeelte en 54 pi'ocent of 283.500,ten laste van het tei'tiaire gedeelte van deze weg. Secundaire weg no. I Uit de toelichting bij de 17e wijzi ging begroting prov. wegendienst 1970 blijkt vei-der dat van het bij de 20ste wijziging begroting 1969 ter beschikking gestelde bedrag van f 500.000,voor de aanleg van de secudaire weg no. 1 (Scharendijke- Renesse) op de Dammenweg op Schouwen-Duiveland, welke werk zaamheden de rijkswaterstaat in de loop van 1970 zou doen uitvoei'en, in 1969 nog niets is verbruikt. Een nadei-e x-aming heeft intussen uitgewezen dat de i-aming met f 80.000,moet worden verhoogd. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bruinisse In de maand augustus werd in de Ned. Herv. Kerk te Bruinisse ge- kollekteerd voor de Kerkvoogdij f 1460,70, voor de diakonie f 463, AMSTERDAM. De caféhouder J. Tapperwijn uit Amsterdam is ernstig gewond in het Wilhelmina Gasthuis opgenomen nadat hij in zijn zaak op de Haai4emmerweg bij een i%uzie door eerv bezoeker in de buik was ge stoken. EINDHOVEN. De Eindhovense po litie heeft de 49-jarige Eindhovenaar C. H. aangehouden. Hij wordt ervan verdacht, ten nadele van zijn werk- gevei\ een Eindhovens schilderbe- drijf, een bedrag te hebben verdui- stei-d van ongeveer 10.000 gulden. kleding voor kleuters BROUWERSHAVEN. 16-9. De modeshow, welke verzorgd werd door Modehuis Holty, modehuis/ Drcshen-Poell en schoenhandcl Ver ton uit Zierikzee, georganiseerd door de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen afdeling Brouwershaven in het Jeugdgebouw mocht zich in een zeer goede belangstelling verheugen. De stampvolle zaal werd verwel komd door de presidente mevr. v. Putte, die de hoop uitsprak, dat de aanwezigen een prettige avond zou den hebben waarbij men kennis kon nemen var. de nieuwste mode. De heer Holty, die als „speaker" óp- trad gaf op een vlotte en kundige wijze de nodige explicaties bij het getoonde door een vijftal volwasser mannequins en 3 jeugdige manne quins. In een vlot tempo showden de da mes mevr. Drijgers, mevr. d. d. Wee- Ie, mevr. v. d. Bijl, mevi*. Schouls en mej. v. Schelven de vele nieuwe mo dellen welke deze winter gedragen zullen worden. Voor' het jonge meis je kon men de maxi en voor de ou- deie dames de midilengte bewonde ren. De kindei-kleding werd geshowd dcor Anke Boersma, Carola van Ast en Anita van Beveren. Cok deze winter zal imitalitbonl weer in velex-lei kleding verwerkt worden. Bontklcding Door modehuis Dreshen-I oell werden vei-volgens enige nerts bont mantels getoond, de „di'oom" van ieder vrouw. Bij de maximodcllen worden meestal laax-zen gedragen, welkt op deze avond getoond wer den door de fa. Verton. In de pauze werd koffie met cake geserveerd. Bovenden werd een ver loting gehouden waarvoor 22 waar debonnen beschikbaar werden ge steld door de deelnemende zaken. Aan het slot van deze zeer geslaag de avond sprak mevi\ v. Putte een riankwcoi'd tot de medewerkenden, in het bijzonder tot de dames mevr. P. de Moor-Provoost voor de fraaie mannequins in actie (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode), 21. Tijdens een korte rustpauze wendde het meisje zich lot hem. „Er staat ons slechts cén ding te doen", fluisterde zij. „Wij moeten zien een opstand tegen Tudor te ontketenen, zodat hij van de troon zal worden gestoten. Zolang hij regeert, zal hij u en mij onmcedogonloos blijven achter volgen en hi.i zal niet rusten voor hij ons in zijn macht heeft-' Ja, een opstand is hel enige middel en daarbij moet gij mij hel pen!" Aram schudde het hoofd. „Dat zou ik nooit kunnen cloen", antwoordde hij. „Ver geet niet. dat Tudor en ik vrienden zijn en dal ik nooit een vei'radersrol tegenover hem zou wlillen vervullen. Ik wil u gaarne helpen, maar niet op die manier. Luister, ik zal u tot buiten de grenzen van Tudor's rijk brengen Dan zijt gc veilig voor hem en hebt ge niets meer te vrezen". Rein wendde zich mokkend af. Haar ge laal betrok en haar donkere ogen .schitter den dreigend, cloch zij begreep dat zij er voor het ogenblik vei-standigcr aan deed te zwijgen. Zij deed dus alsof zij met Aram's plannen instemde cn even later waren zij weer op weg naar dc grens, steeds dieper het gebergte in. Zij hadden echter nog niet zo n grote af- standafgelegd of vóór hen in het. kreupel hout klonk een schelle stem: „Hall! Geen stap verder zeg ik u of bij alle moed van mijn voorvaderen zal het u berouwen!" Gevolg van abnormaal slechte omstandigheden in de fruittteelt in Ziei'ikzee heeft nu drie nieuwe leei'lingen De genomen px-oeven op de tuin speelden zelfs in het lande lijk werk mee. De chef, de heer J. Jonker, heeft er uitgehaald wat er in zat. Er is nog geen geldgebx-ek en het bestuur zou nog even door kun nen gaan, doch dat zou fout zijn, ge zien ook de leeftijd van de heer Jon ker en de toestand in de fruitteelt die vei-schrikkelijk is. „Het doek over onze branche valt dit jaar, doch ik hoop dat het niet waar is", zeidde de voorzitter. Hij bracht hulde aan alle collega's die nog met neven-in komsten ti-achtten zich staande te houden. Uit de vergadei'ing was men het met de beslissing van het bestuur eens. De heren L. Leeuwe, J. Priemis en A. D. Dalebout spraken pex-soon- lijk hun goedkeuring uit. De voorzitter dankte de vei'gade- ring en feliciteerde hen met het ge nomen besluit. Wat er met de rest van de grond gebeurt, is nog niet bekend. Volgens de voorzitter is het een mooi perceel voor san'ex-ing. Mocht er echter geen koper komen dan gaat de bulldozer er in om de bomen te rooien. De secx-etaris, de heer P. Adam las de notulen over de genomen be slissing van deze avond. De voorzitter van de afd. Schou wen-Duiveland, de heer J. v. d. Ber ge dankte het bestuur voor alle ge noten medewerking. „Het is een wijs besluit geweest. Jammer dat wij misschien moeten volgen'. Ook de voorzitter van Pomona, de heer J. C. de Feiter sprak dank woorden en hij betreurde de hgidige gang van zaken die tot dit besluit moesten leiden. Dc toestand in Frankrijk Ir. Sytsti*a dankte de samenwer king met Goes en complimenteex-de de vei'eniging met dit trieste besluit. Spi'eker had enkele gegevens over de fruitteelttoestand in Frankx-ijk. De Fransen ï'ooien niet. Ze hebben meer weeistand door risicospi'eiding en hij ziet de rooipremie als een hulpmid del bij vervanging. Bovendien liggen de lonen duidelijk lager dan bij ons. Men streeft naar een tweemans-be drijf met 25 hectai-e. De consulent concludeerde dan ook, dat, indien de subsidies -in Frankrijk wegvallen, we er nog niet tegen op kunnen. „Ik hoop dat er fruit in de zuidwesthoek van Nedei-land zal blijven groeien, doch het wordt en is al een uiter mate trieste zaak". De heer J. A. v. d. Weel dook in de historie van de tuin en noemde daar in de eerste chef, de heer A. Bout kan. Na de ramp was een ieder blij met de nieuwe tuin, geplant op ber- veikavelingsgrond met vooriang. Hij dankte de heren Bout kam en Jonker voor hun jax-enlange toewijding. Namens het Corso-comité Wester- schouwen dankte de voörzitter, de heer C. J. Boot voor de geschonken financiële medewerking. Als mede-oprichter sprak het ere lid, dc heer K. J. Dambruin een kort woord. Hij noemde deze fruitramp véél ei'ger dan de ramp in 1953 en hoopte dat de rest van de grond een goed doel als beslemming zal krijgen opdat we kunnen zeggen: „Dat deed onze vei'eniging". De chef, de heer J. Jonker dankte het bestuur hartelijk voor de ge vonden oplossing wat hem betreft. Ook dankte hij de sprekers die hem lof toe zwaaiden. Als sluitstuk noem de hij nog enige middelprijzcn, lol nu toe gemaakt: Yellow Transp. 33 cent, Prccose 21 cent, Triomphc dc Vienne 34 cent. James Grieve 16vfe cent cn Hardy 28 cent. Prijzen die het duidelijk maken dat het bestuur cn de vergadering op deze avond een wijs besluit namen om er moe op te houden gezien de kostprijs die lussen dc 3f> on it) cent ligt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4