ENKELE CREPF.N UT DE MILJOENENNOTA VOOR 1971 Pessimisme over machtsevenwicht in Europa President Nixon naar Europa Samenvattend begrotingsbeeld Miljoenennota Huldiging zilveren timmerman M. J. Haze Waardevolle aanwinsten voor Gemeentemuseum te Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 17 september 1970 Nr. 20472 DEN HAAG. 15-9. De Miljoe nenota 1971 meldt bet volgende: „De geregistreerde arbeidsreserve zal over 1970 gemiddeld ongeveer 52.000 personen omvatten, of 1,3 procent van de afhankelijke beroepsbevol king, dit is iets meer dan in con junctureel vergelijkbare situatie in bet verleden. „Tengevolge van de intensiever wordende internationale betrekkin gen dient de bezetting van de Ne derlandse diplomatieke posten »n het buitenland in 1971 met circa 100 man te worden uitgebreid, de totale be zetting van die posten over de ge hele wereld bedraagt dan rond 2250 man. „Het ligt in het voornemen in de loop van 1971 de mogelijkheid te openen cm by in verzekeringstelling van verdachten een raadsman toe te voegen. „Voor civiele verdediging is in 1971 - als 'aafste fase van het vierjaren plan - een berdrag van ruim f 103 miljoen geiaamd. 71 procent van dit bedrag is bestemd voor jaarlijks te rugkerende posten en bjjna 29 pro cent voor investeringen. „Binnenkort wordt een wetsont werp ingediend inzake de wijziging van de status van de PTT, in ver band hiermee is op de rijksbegroting een bedrag van f 65 miljoen als sal do van de verlaging van uitgaven en middelen in mindering gebracht. „Het komt de regering aanvaard baar voor ever te gaan tot schorsing van de werking van de investerings premieregeling van de provincie Zeeland met ingang van 1 januari 1971, in deze provincie lijkt de drem pel tot een autonome inustriële ex pansie duidelijk te zijn overschre den. Industrialisatiebeleid „Ten behoeve van het regionale industrialisatiebeleid wordt voorge steld in 1971 f 100 miljoen ter be schikking te stellen, waarvan circa f 95 miljoen pas in latere jaren tot uitbetaling zal komen. „De uitgaven ten behoeve van de bosbouw stijgen in 1971 met f 9 milj. tot f 53 milj„ deze toeneming is een gevolg van uitbreiding van grond aankoopdoor Staatsbosbeheer, van uitbreiding van recreatieve voorzie ningen en van verbetering van land schapsstructuur. „In 1971 wordt voor het eerst ge subsidieerd in de kosten van techni sch leiding gevend kader in de sec tor lichamelijke vorming en sport. Regeling mindervaliden „Op de rijksbegroting is voor wat betreft de tijdelijke rijksgroepsrege ling mindervaliden rekening gehou den met het wegnemen van een on gelijkheid in uitkeringsniveu voor wat betreft de periodieke uitkerin gen aan thuis inwonende meerder jarige mindervaliden (kosten voor 1971: f 2 miljoen). „Per 1 januari 1971 wordt van kracht een rijksgroepsregeling voor thuislozen in inrichtingen, gemeen ten krijgen een volledige vergoeding van de kosten van bijstand aan woonwagenbewoners. „De regering wil bevorderen dat met ingang van 1971 aan de gemeen ten, ten laste van de begroting van CRM, de helft van de kosten van bijstand aan thuiswonenden wordt vergoed. „Op de rijksbegroting is rekening gehouden met een forse uitbreiding van de maatschappelijke bemoeiin gen met het groeiende aantal in ons land verblijvende buitenlandse gast arbeiders, Antillianen en Surina- mers, de uitgaven stijgen van bijna 5 miljoen in 1970 tot ruim f 7 mil joen in 1971. „Het ligt in het voornemen om in het k°der van het bejaardenbeleid ziekenverzorgsters in te schakelen, hierdoor zal het subsidie ten behoo- v.' van verenigingen voor gezond heidszorg stijgen met ruim f 3 mil- jcen. Bijzondere ziektekosten „Het ligt in de bedoeling de wer king de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten AWBZ verder uit te breiden door haar ter afronding van toepassing te verklaren op enkele rieuwe categoi iën van inrichten, bo vendien wordt een begin gemaakt met de toegezegde toepassing van deze wet op extra-murale voorzie ningen. „Op de rijksbegroting 1971 wordt het aantal rijksambtenaren geraamd op 155.528 (raming 1970: 151.657). Op praktisch alle departementen is er een toeneming van personeel, maar defensie zal het aantal verminderen met 652. „Er wordt van uitgegaan ,dat ui terlijk 1 februari 1971 de bepalingen inzake gemeentelijke en provinciale belastingen in werking treden, met ingang van het belastingjaar 1971.' 1972 vervallen dan de gemeentelijke en provinciale verordeningen tol heffing van opcenten op de persone le bölasting. t Een gebedsverhoring 4 B r 4 BRISBANE, 1G-9. De leider 4 van de Methodistenkerk in 4 4 Queensland, Australië, ds. Al- 4 4 corn, heeft het mogen beleven i 4 dat zijn gebed op krachtige i 4 wijze verhoord is. Zondag ging 4 4 hij voor in een gebedsdienst- 4 4 om-regen omdat SO °/o van f Queensland ernstig leed onder 4 4 de droogte. Maandag zat hij 4 4 met zijn auto in de modder: 4 4 tijdens zijn reis door het ge- 4 troffen gebied viel er ruim 6 4 4 cm regen. BÜSSELDORF, lfi-9. De opper bevelhebber van de Navostrijd- krachtcn in Europa, de Amerikaan se genei al Goedpaster, heeft in Düs- seidcif gezegd, dat de nucleaire macht van de Sowjet-Unie binnen vier of vijf jaar die van de Navo zal overtreffen, als de huidige ontwik keling zich voortzet. „De groei ven de Russische raket macht en de toenemende dreiging van, de kant van de strijdrachten van de kant van de strijdkrachten schau vormen .een steeds groter vei ligheidsprobleem voor het Westen zo voegde hij er aan toe. Vclgens de generaal staat er te genover deze gi'oeiende macht van de landen van het Pact van War schau een verzwakking van de Na vo. „Voor onze eigen ogen verandert het evenwicht". WASHINGTON. 16-9. Het Witte Huis heeft bevestigd dat president Nixon van 27 september tot 5 okto ber een reis naar Europa zal maken. Als eerste zal de Amerikaanse pre sident Rome bezoeken. Ook zal hij naar Madrid en Londen reizen en mogelijk nog een of twee andere hoofdsteden bezoeken. De miljoenennota heeft het volgende, samenvattende, begrotingsbeeld te zien: Omschrijving Vermoedelijke uitkomsten 1970 Gewone dienst Uitgaven Ontvangsten Saldo Buitengewone dienst Uitgaven Ontvangsten Saldo Gehele dienst Uitgaven Ontvangsten Saldo 24345 25609 29524 26668 Ontwerp begroting 1971 27764 29543 5110 1164 32874 30707 Ontwerp begroting 1971 (incl. aanvullende posten) 27680 29499 32725 30663 (Alles in miljoenen guldens) „F/ifsen" uit het buitenland BRUSSEL. De Antwerpse politie heeft een man gearresteerd die er van verdacht wordt de grote bran den die vorige week binnen enkele dagen in de Antwerpse haven woedden te hebben aangestoken. De verdachte heeft niet bekend. MOSKOU. Mede doordat zich in Russische Centraal-Azië cholera-ge vallen hebben voorgedaan, is het tweede filmfestival voor Aziatische en Afrikaanse landen, dat dinsdag 15 september in Tasjkent zou beginnen, afgelast. Dit is uil welingelichte bron in Moskou vernomen. ROME. In de Romeinse basiliek St. Paulus-buiten-de-muren is het tot een vechtpartij gekomen tussen jonge katholieke „modernisten" en „traditionalisten", waarin zich ook buschauffeurs mengden. DAMASCUS. Reizigers uit Am man hebben bij aankomst in Syrië melding gemaakt van concentraties van Israëlische gemotoriseerde troe pen langs de bestandslijn tussen Is raël en Jordanië. LONDEN. Op de Noordzee is de Nova-oefening „Northern Wedding" begonnen, di(? twee weken zal du ren. Meer dan 180 schepen en 150 vliegtuigen doen aan deze oefening mee. MANILLA. De wervelstorm die vorige week het gebied ten noord oosten van Manilla heeft getroffen, heeft aan zeker 59 mensen het leven gekost. Er worden nog 50 mensen vermist. De schade is nog niet te schatten. BREMEN. Drie driehonderd jaar oude zilveren bekers die hij vorige week vrijdag had gestolen uit de vi trine in de raadszaal van het ge meentehuis van Bolsward zijn de 20-jarige H. R. M. uit Oldenburg in Duitsland noodlottig geworden. M. werd in Bremen gegrepen toen hij de bekers bij, een.antiquair voor 1800 mark te koop aan bood. GENEVE. De algemene overeen komst in zake handel en tarieven (Gatt) verwacht dat de wereldtarwe oogst in 1969/1970 zal uitkomen op 318 miljoen ton vergeleken met een record van 333 miljoen ton in 1968/ 1969. DETROIT. Duizenden werkne mers bij General Motoz-s in de V.S. en Canada zijn voortijdig in staking gegaan. Uren voordat de staking of ficieel begon legden arbeiders in New Yoz-k, Massachusetts. Wisconsin en in Detroit het werk neer. LONDEN. De balans van de zicht bare handel van Groot-Brittannië in augustus sluit met een tekort van 231 miljoen pond sterling vergeleken met een overschot van 134 miljoen pond sterling over juli, zo heeft de Board of Trade - het Britse minis terie van economische zaken - be kendgemaakt. PARIJS. Oud—premier Couve de MurviUe van Frankrijk zal in ok tober een "partikulier bezoek van drie weken aan China brengen, zo is in ingelichte kringen gezegd. Hij zou op hoog niveau worden ontvangen hoewel hij geen officiële functie meer bekleed. LONDEN. Agatha Christie, de be kende Britse schrijfster van speur dersromans, vierde dinsdag 15 sep tember haar tachtigste verjaardag met de publikatie van haar tachtig ste detective verhaal. NAARDEN. Ten gevolge van blik seminslag is de bovenverdieping van een woning aan de dr. F. van Eden- weg in Bussum uitgebrand. De blik sem sloeg omstreeks acht uur op een televisie antenne en veroorzaakte di rect een hevige vuui'zee. Wat biedt de BEELDBUIS? DONDERDAG 17 SEPTEMBER NED. 1: In de vroege vooravond krijgen we nog wat beelden voorge schoteld van de voetbalwedstrijd van Feijenoord gisteren. Na Pipo en lxet journaal een filmbeeld van de groep Ekseption in een Hilversumse studio tijdens opnamen van de nieu we Ekseption LP en in Palermo waar de groep meedeed aan een in ternationaal pop festival. Vanavond gaat de eerste aflevering in de lucht van de nieuwe serie Brady Bunch. We kunnen kennis maken met een nogal uitgebreide familie. De titel van vanavond is „De bruiloft", een titel die als vlag de lading volkomen bedekt want er gaat getrouwd wor den. Een weduwe met drie dochters huwt een weduwnaar met drie zoons Het paar gaat op huwelijksreis. Zij niet alleen, de kat en de hond gaan ook mee 'en het is al snel ruzie ge blazen. Na het journaal de Dief van Washington. Alexander en zijn chef zitten achter een gestolen schilderij aan. Dit brengt hun naar een non nenklooster waar ze een tijd verblij ven verkleed als geestelijken om niet op te vallen. Het is niet zozeer om het doek te doen maar om de achter kant waar de namen van belangrijke Nazi misdadigers staan. Als alle moeilijkheden zijn opgelost Fred van der Vlucht met Wereld op Wielen. Om kwart voor tien kunnen we meedoen aan een barbecue pgrty in de bossen van het rekreatie-oord De Beekse bergen. Na hel laatste jour naal een samenvatting van het The ologische Congres te Brussel. NED. II: Na Pipo en het journaal, Den Haag vandaag. Tips van het Nationaal Buro voor Toerisme en Van gewest tol geivest. Na het jour naal de Spaans Italiaanse film Het moment van de Waarheid. De rol prent handelt over een jongeman die na veel mislukkingen in diverse banen besluit om stierenvechter te Worden. Hij gaat naar de torero- school en maakt zich na heel veel moeilijkheden een gevierd man. Vrouwen liggen aan zijn voeten en geld stroomt binnen. Maar plotseling stort zijn mooie wereld in elkaar. De dood kun je niet ontlopen en die ligt in de arena op je te wachten. Na deze film Berichten uit de zomer. En dat was het dan voor de donder dagavond. DONDERDAG 17 SEPTEMBER NED. I: IS.15 Voetbal 18.45 Pi po; 18.55 Journaal19.04 Ekseption; 19.30 Wat een familie20.00 Journaal; 20.20 De dief van Washington; 21.10 Wereld op tv iel en; 21.45 Barbecue Party; 22.30 Journaal; 22.35 Toe komst van de kerk. NED. II: 1S.45 Pipo; 1S.55 Journaal 19.04 Den Haag vandaag; 19.09 Van gewest tot gewest; 19.49 Tips voor toerisme; 20.00 Journaal;; 20.20 Be- UTRECHT. In een ziekenhuis in IJsselstein is de 65-jarige J. G. Koot uit IJsselstein overleden. Hij werd op 3 september zwaar gewond toen hij met zijn fiets de provihciale weg in zijn woonplaats overstak en door een personenauto werd geschept. richten uit de zomer; 20.40 Het mo ment van de waarheid; 22.20 Jour naal. VRIJDAG 18 SEPTEMBER NED. 1: Na Pipo en het journaal de Evangelische Omroep. Eerst een kwis. Het onderwerp is Israël en de bijbel. Daarna een optreden van een groep van Amerikanen die tal van religieuze liederen op hun repertoir hebben. Na het journaal en weers- overzicht, Mannix. Detektive Man- nix krijgt een heel vreemd zaakje te behandelen .Cliff Ross, zoon van een luchtvaartmagnaat heeft zijn hulp ingeroepen omdat er wat din gen zijn die hij niet begrijpt. Bij het wakker worden ontdekt hij'dat zijn hand bebloed is en dat zijn vriendin verdwenen is. Hoe hij ook denkt zijn geheugen laat hemin de steek. In eerste instantie begrijpt Mannix er ook niets van en de oplossing laten we nog onbekend dat is om de spanning erin te houden. Koning Klant komt voor de prijsbewusten onder ons en wordt gevolgd door een optreden in de Rotterdamse Doelen van Jenny Areans en Frans Halsema. Na de aktualileitenrubriek achter het nieuwshel laatste jour naal. NED. II: Na Pipo en het journaal, parlementair weekoverzicht en bij de Schoonmoeders loopt weer alles in duigen. Na het journaal een mon ster uitzending van Spel zonder grenzen. Het werd in Verona een ge weldig spektakel. Wie de gouden troffee won ziet u tegen half tien. En na dit spel Daniël Barenboim over Beethoven. Het vierde concert wordt geheel doorgenomen en uitge voerd. Om tien uur Hier en Nu en een muzikale dagsluiting door het Nederlands hervormd kerkkoor. VRIJDAG 18 SEPTEMBER NED. I: 18.45 Pipo18.55 Journaal; 19.04 Daad bij het woord; 19.25 Con tinental Singers; 19.45 Nader beke ken; 20.00 Journaal; 20.20 Mannix; 21.00 Koning Klant; 21.35 Holland Festival Music Hall; 22.15 Achter het nieuws; 22.55 Journaal. NED. II: IS.45 Pipo; 1S.55 Journaal 19.04 Ter Visie; 19.30 Schoonmoe ders; 20.00 Journaal; 20.20 Finale spel zonder grenzen: 21.35 Baren boim over Beethoven; 22.00 Hier en nu: 22.45 Koorzang; 32.55 Journaal PECOS. Een rechter in de Ameri kaanse staat Texas heeft dc 29-ja- rige Joseph Crawford veroordeeld tot 50 jaar gevangenisstraf omdat hij vorig jaar juli een Amerikaans ver keersvliegtuig dwong naar Cuba te vliegen. WASHINGTON. Het Amerikaans© ministerie van defensie heeft beslo ten, strenge maatregelen te nemen legen desereurs wier aantal in de laatste vier jaar moer dan verdub beld is. Poortenschilclerij in bruikleen ZIERIKZEE, 16-9. Dezer dagen is het gemeentemuseum tc Zierikzee, dat zich in de afgelopen maanden wederom in de belangstelling van duizenden toeristen mocht koesteren, verrykt met enkele waardevolle aanwinsten. Van mej. B. M. van den Ende te 's-Gravenhage ontving de conserva tor uit het legaat van haar zuster, wijlen mevr. Stark-van den Ende (geb. Zierikzee 24 dec. 1890) te Leersum enkele kleine meubelen en diverse andere voorwerpen. Tot de collectie behoren twee kastjes en een tafeltje, daterende uit resp. 18e en 19e eeuw, twee koperen vijzels en een dito doofpot (19e eeuw), antieke Chinese borden en potten, een gebor duurde merklap (1799), kerkboek met gouden slot en gouden horloge (19e eeuw) en een waterverftekening, voorstellende de St. Lievens Mon- sertoren, gesigneerd A. Tuyn fee. 1915. Bijzonder waardevol zijn ook een vijftal tot deze collectie beho rende zilveren theelepels alle ge merkt MGDK AG 9/26/1871 en oorspronkelijk afkomstig uit bezit van de familie Groencveld-de Kater. Merkwaardig schilderij Reeds eerder is het gemeentemu seum verrijkt met een interessant bruikleen, afkomstig uit het museum voor Noord- en Zuid-Beveland te Goes. Door bemiddeling van de ar chivaris-conservator aldaar kon nl. een vroeg 19e eeuws schilderijtje werden verkregen, dat de Haven poorten te Zierikzee voorstelt. Het opmerkelijke van genoemd stuk, dat in 1829 door De Jong werd ver vaardigd, is, dat het nogal wat ou der aandoet. Dit wordt in sterke ma te bevorderd, doordat de afgebeelde hulzen en brug eerder omstreeks 1700 kunnen worden gedateerd, dan uit het begin van de vorige eeuw. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat door latere overschilde ring het oorspronkelijke schilderij een enigszins ander karakter heeft gekregen. K. Jiiliilt'iiiu hij P.W. Zierikzee Havenpoorten complex te Zierikzee, geschilderd door De Jong (1829?). ZIERIKZEE, 16-9. Woensdag was het een bijzondere dag voor onze stadgenoot de heer M. J. Iiase, daar hij op die datum 25 jaar in dienst was als timmerman by de gemeente. Zierikzee. Het feit ging aan de zil veren jubilaris niet onopgemerkt voorbij. Tijdens een bijeenkomst in het Huis van Nassau, werd hij, sa men met z\jn echtgenote, hartelijk gehuldigd. Als eerste spreker wenste burge meester D. W. Kastelein de jubilaris geluk met dze dag en sprak de hoop uit dat de heer Hase zijn werk nog vele jaren met dezelfde opgewekt heid als in de afgelopen 25 jaar mag blijven uitoefenen. Namens de ge meente Zierikzee overhandigde de burgemeester een enveloppe met in houd. „Timmerman is al een heel oud beroep", zo begon de directeur van gemeentewerken, de heer J. Lou- werse, zijn toespraak en dit vak ver eist een goede scholing en vakkennis. De scholing ontving de heer Hase aan de ambachtschool en reeds op 16 jarige leeftijd begon hij in de prak tijk. Zijn toenmalige werkgever, de heer P. B. van Velthoven werkte geregeld voor de gemeente zodat de jubilaris al spoedig in aanraking kwam met do dienst gemeentewer ken. In vaste dienst Op 14 september 1945, dus kort na de bevrijding, kwam de heer Hase in vaste dienst bij de gemeente en heelt daarna meegewerkt aan talrijke ver bouwingen en onderhoudswerk zaamheden. Enkele daarvan zijn het prenten kabinet. de tegelkamer van het ge meentemuseum en niet te vergeten de inrichting van de nieuwe werk plaats in de Nobelstraat. Namens de dienst gemeentewer ken dankte de heer Louwerse de ju bilaris voor alles wat hij in die 25 jaar heeft gedaan en bood als ge schenk een stadsgezicht van Zierik zee aan, voorstellende het vroegere Havenpark met de haven. Tenslotte sprak nog de heer Van der Bijl namens de afdeling Zierik zee van de ABVA. Hij deed zijn ge lukwensen vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud. Al deze blijken van waardering, de geschenken en het gezellig sa menzijn maakten deze dug voor de heer Hase inderdaad tot een heel bij zondere. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3