AGENDA Twee Nederlandse gijzelaars vrijgelaten Toeristen boeken voor voor S' ehep en Ook Kabouters in België Middelburg heeft een overdekt zwembad Kerkinterieur Roemeens vliegtuig gekaapt STREEKNÏEUWS Vervolg van pagina 1 den. De regering zal hieraan haar volle medewerking geven, evenals aan het tot stand komen van een al gemeen stelsel van handelspreferen- tics voor de ontwikelingslanden. Van essentieel belang voor het be reiken van een meer stabiele inter nationale veiligheid zijn de bespre kingen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten over beperking van de strategische nucleaire bewapening en het ontwapeningsoverleg te Ge- nève. Voorzover het binnen haar ver mogen ligt, draagt de regering het hare hiertoe bij, evenals tot het her stel van de vrede in de gebieden die thans door oorlogsgeweld worden ge teisterd. De regeiing ziet het daarnaast als een belangrijke taak, zowel binnen de Noordatlantische Verdragsorgani satie als daarbuiten, mede te werken aan het streven naar vermindering van de spanningen en vergroting van de veiligheid in Europa. In dit ver band wordt in het bijzonder gedacht aan een evenwichtige beperking van de militaire middelen. Atlantische strijdmacht De grondslag voor de veiligheid van het koninkrijk blijft intussen handhaving van de Nederlandse deelneming aan een Atlantische strijdmacht, modern uitgerust en van voldoende omvang om een mogelijke tegenstander, vooral ook met con ventionele middelen, te kunnen weer staan en hem te kunnen weerhouden van het uitoefenen van politieke druk. Nederland dient zich in ver band hiermede een passende defen sie-inspanning te blijven getroosten. De ontwikkelingen in de Europese Gemeenschappen sedert de Haagse conferentie van staats- en regerings hoofden stemmen hoopvol voor de toekomst van de Europese integratie. Van wezenlijke betekenis hiervoor acht de regering het slagen van-de onderhandelingen over de uitbreiding van de gemeenschappen. Zij steunt de verdere integratie op economisch, sociaal en monetair gebied. De een wording van West-Europa blijft zij zién als einddoel. De verschijnselen van groeiend protectionisme baren dc regering zorg. Mede in liet kader van de Eu ropese Gemeenschap blijft Ijveren voor een vry internationaal handels verkeer op de grondslag van eerlijke concurrentie. Dc regeringen van Suriname, de Nederlandse Antillen en Nederland zijn overeengekomen het overleg over de toekomstige verhoudingen tussen de landen van het koninkrijk in het komende parlementaire jaar te intensiveren. Nederland zal de economische en sociale ontwikkeling van deze landen in toenemende mate steunen. Omvangrijk programma Er is in de komende maanden nog een omvangrijk programma van wet geving af te werken. Hieronder valt de eerste lezing van de wetten tot grondwetsherziening. Van de reeds ingediende voorstellen acht de rege ring vooral van belang de behande ling van de wet houdende wijziging van de bepalingen inzake gemeente lijke en provinciale belastingen, de de wet ter invoering van een jaar lijkse bijstelling van de tarieven van de loon- en inkomstenbelasting, voorstellen over de bescherming van de persoonlijke levenssfeer. De regering stelt zich voor onder meer nog te komen met voorstellen betreffende hel instellen van regio nale bestuurseenheden, een vernieu wing van de wet toezicht kredietwe zen. een wet tot wijziging van de rechtspositie van de P.T.T., een wij ziging van de huurwet en de woning wet, een wijziging van de Algemene Bijstandswet en van dè wet op de bejaardenoorden. Ik wens u toe leden van de Staten- Generaal, dat vruchtdragende dis cussies u voldoening schenken in het verantwoordelijke werk dat u wacht. Moge Gods zegen op u en uw werk rusten. Hiermede verklaar ik deze zitting van de Staten-Generaal ge opend". SCHIPHOL. 14-9. De 32-jarige ir. G. H. W. de Koning uit Bennekom, werkzaam voor een Nederlandse handelsonderneming in het sheikdom Oman, heeft volgens zyn eigen ver klaring zijn invrijheidstelling te dan ken aan de positieve indruk, die het officiële bezoek van minister Luns aan Jordanië in de afgelopen lente op dit land heeft gemaakt. De Nederlandse ambassadeur in Beiroet, mr. A. C. Vroon, heeft zich terstond na de kaping van de VC 10- machine voor de BOAC naar Amman begeven en heeft daar zaterdag j.L de vrijlating van ir. De Koning weten te bewerkstelligen. AMMAN. 14-9. Het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina heeft maandagavond de Nederlandse gijze laar Rudolf Swinkels vrijgelaten, die Steward aan boord van de Boeing van Trans World Airlines was, zo heeft het front bekendgemaakt. Na zijn in vrijheidstelling werd Swinkels ontvangen door de Neder landse ambassadeur in Amman mr. A. C. Vroon. Deze zei tot een ver slaggever van het Franse persbureau Bang voor kapingen PAltIJS, 14-9. De vrees voor vlieg tuigkapingen heeft veel Amerikaan se toeristen er toe gebracht per boot naar hun land terug te keren. De Franse „Compagnie Generale Transatlantique" heeft maandag meegedeeld, dat het aantal reserve ringen voor de passagiersschepen „Franse en „Queen Elizabeth II", die gezamenlijk worden geëxploiteerd, sinds de laatste daden van luchtpira- terij door het volksfront voor de be vrijding van Palestina aanzienlijk is gestegen. Dc „Queen Elizabeth" is vrijdag uit Southampton en Le Havre ver trokken met aan boord veel passa giers die op het laatste moment in Parijs hadden geboekt. (Advertentie) Ditis het recept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas. Caquelon Inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn la de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. igen. Binden me AFP: „Ik heb de invrijheidstelling van de heer Swinkels verkregen dankzij de bemiddeling van een Ara bische vriend". ifi i BRUSSEL. 14-9. Aan de Belgische gemeenteraadsverkiezingen, die op zendag 11 oktober worden gehouden, zullen in Antwerpen kabouters mee doen. Zondagavond, toen de termijn sloot voor het indienen van de kan didatenlijsten (de termijn sluit defi nitief op donderdagavond) lag er in Antwerpen een „alternatieve lijst" die de naam draagt van „kabouters en curieuze mosterdpotten". Lijsttrekker is de 26-jarige Sieg van de Cruys een jongeman die al eens eerder een kans in de politiek heeft gewaagd met een „partij voor partijloze jongeren". Van de Cruys heeft op zijn lijst ook plaatsen inge ruimd voor kandidaten van de ak- tieg'roep „Dolle Mina's", Outslag voor chauffeurs op staande voet BREDA, 14-9. Een loonconflict tussen de chauffeurs van meubelfa briek Meurop in Breda en de centra le directie van dit bedrijf in het Bel gische Mechelen heeft maandagmid dag geleid tot ontslag op staande voet van alle zeventien chauffeurs. De chauffeurs eisten een uitkering ineens van vierhonderd gulden bru to en een loonsverhoging van f 37,50 per week. Omdat de Bredase direc teur op vakantie is, vaardigde de hoofddirectie twee onderdirecteuren af naar Breda. Deze gingen niet ver der dan een aanbod van tweehon derd gulden bruto ineens. De chauf feurs besloten daarmee niet akkoord te gaan. Dat had direct ontslag tot gevolg. Rover aangehouden AMSTERDAM, 14-9. De 20-jarige wasser M. W. uit Amsterdam wordt ervan verdacht één van de drie da ders te zftn van de gewapende roof overval, die in de vroege ochtend van vorige week dinsdag op de 53-jarige kamerverhuurster aan de Ruysdael- kade in Amsterdam werd gepleegd. Wje maakt „Onderedak"-half miljoen vol? ZIERIKZEE, 14-9. Naarmate het bedrag dat nog nodig is daalt, dringt de vraag zich meer en meer op wie straks het half miljoen vol zal maken. Op zichzelf is het natuurlijk niet zo belangrijk wie dit doet, want uiteraard is iedere voorgaande vijftig gulden-in schrijving even belangrijk. Immers, alleen het totaal van de in schrijvingen is belangrijk. We willen eigenlijk alleen maar suggereren om niet te gaan zitten wachten met inschrijven om c.q. degene te zijn die het „half mil joen" wil volmaken, want dan komen we er natuurlijk niet. Het is misschien praktisch onuitvoerbaar, maar het liefst zou het Stich tingsbestuur bij het volmaken van het half miljoen alle inschrijvers op de lening en gevers op één groepsfoto willen zien. Mocht u een dezer dagen eens in de Sint Domusstraat komen, ver geet dan niet in de etalage te kijken van het Speelgoedhuis van Verhage. Rinie van Sluys heeft nl. van het raamaffiche van de aktie „Onderdak" een getrouwe kopie gemaakt, geheel in mini- steek. Dit mooie werkstuk is daar te bewonderen. Vorige stand Bijgekomen Totaal Brouwershaven 17.600,1.250,18.850, Bruinisse 1.400,1.400,— Duiveland 23.250,— 100,— 23.350,— Middenschouwen 8.350,8.350, Westerschouwen 20.550,f 250,20.800, Zierikzee 302.100,— 1.800,— 303.900.— Overige inschrijvingen 21.950,100,22.050, Totaal 395.200,— 3.500,— 398.700,— De totaalstand van de binnengekomen giften bedraagt 18.250,03, terwijl er aan giften is toegezegd een bedrag van 1.275, De totaalstand van dc aktie is daarmede gekomen op 418.225,03. De verdachte werd zondagmiddag op straat aangehouden. Volgens de politie heeft hij bekend. De andere verdachten zijn nog op vrije voeten. Op de bewuste ochtend liet het slachtoffer om ongeveer vier uur haar laatste kamerhuurster uit, toen kort daarop door drie mannen werd aangebeld. Onder bedreiging met een pistool roofde het met nylonkousen gemaskerde drietal uit de linnenkast VCTWOCSt van de vrouw een bedrag van 17.000 guldën. MIDDELBURG, 14-9. Middelburg heeft als eerste gemeente in Zee land een overdekt gemeente zwem bad gekregen. De burgerij bracht uit eigen mid delen f 175.000,van de totale bouwkosten, die 2 V-z miljoen gulden bedroegen, bijeen. In het nieuwe bad, dat een groot basin van 25 bij 12% meter en een gescheiden in- structiebad van 15 m lang en 9 m breed heeft, zijn speciale voorzie ningen voor gehandicapten getrof fen, zoals aparte kleedgelegenheden met ingebouwd alarmsysteem. Per lift kunnen de gehandicapten de zwemzalen bereiken, terwijl drem pels werden weggelaten. Een ander nieuwtje is het elektronisch oog, dat De stakingen bij Philips Eindhoven, 14-9. In de loop van maandagmiddag is het aantal sta kers bij Philips van 7700 teruggelo pen tot 7150. In Eindhoven staakten 200 man bij één der drie machine fabrieken. In de rést van het land staakten: in Stadskanaal 2300 man, in Zwolle 900, Dordrecht 600, Gorin- chem 110, Tilburg (Volt) 1200 man, in Drachten 215 man, Leeuwarden 400 man, Winterswijk 100, Roosen daal 164, PIT Hoorn 150 man, PIT Almelo 160 man, Hoogeveen 200 man, Middelburg 500. Landing in Münclien MÜNCHEN, 14-9. Een groep Oost europeanen, vermoedelijk Hongaren, heeft maandag een vliegtuig van de Roemeense luchtvaartmaatschappij „Tarom" dat op weg was van Boeka rest naar Praag gedwongen van koers te veranderen en op het vlieg veld München-Riem te landen. De groep bestond uit drie jonge mannen, een vrouw en twee kinde ren. De drie mannen hielden de be manning van het „BACl-ll"-vlieg- tuig met handvuurwapens in be dwang. Zij zeiden ook een bom op het toilet te hebben geplaatst. Na de landing in West-Duitsland werden de ongeveer 60 passagiers on middellijk in veiligheid gebracht, waarna de politie naar de bom ging zoeken. Er bleek echter geen helse machine te zijn geplaatst. De kapers, die om politiek asiel hebebn gevraagd, zijn in arrest. het voor de zwemmers onmogelijk moet maken ongedoucht in het wa ter te gaan. Bloedig spoor" door filatelie Vele malen reeds sierde een foto van de Plompe- toren deze kolommen. Hierechter van hetzelfde object met omgeving een zeer idyllisch plaatje, duidelijk van vóór 1.914. BRUSSEL, 14-9. Kerkgangers die zondagochtend in de St. Lamberts- kerk in het Belgische plaatsje Hout halen de eerste mis wilden bijwo nen, vónden daar een complete cha in de voorafgaande nacht bleek iemand (de politie denkt met een geestelijk gestoorde van doen. te hebben) binnengedrongen te zijn die systematisch al het meubilair in de kerk vernield had. Het altaar was omvergetrokken, door de gehele kerk lag rondge- strooide en vertrapte hosties, kelken en kandelaars waren stukgegooid en heiligenbeelden waren vernield. Uit het vrij kostbare orgel bleken pijpen verdwenen te zijn en gordijnen van de biechtstoel en kerkboeken waren met grote kracht verscheurd. De Rijkswacht in Houthalen en leden van de Belgische opsporings brigade stellen een onderzoek in. Havenstaking verlopen ROTTERDAM, 1*5—9. De havenar beiders in Rotterdam hebben dins dagmorgen in zeer grote getale het werk hervat. Alleen op de rechter Maasoever is de discussie bij de poorten nog niet geheel geëindigd. De bedrijvencommissie verspreidde vanmorgen vroeg pamfletten onder de arbeiders, waarin zij zich achter de visie van de erkende vakbonden stellen. Dit houdt in dat een concreet eisenpakket voor 1 november moet zijn gerealiseerd. Als dit niet het ge val is, dan zullen de bonden „voor opgaan en niet achteraan lopen". Algemeen wordt dit in de haven zo uitgelegd dat dit een stakingsdrei ging is. Mysterieuze moord in Rome ROME, 14-9. Dc Romeiuse politic speurt sinds zondag naar dc moor denaar van de 49-jarige vrouw Car- mcla Bellic, wier lijk door voorbij gangers werd ontdekt in een bos bjj Rome. Het half ontklede lijk lag op de achterbank van de auto van het slachtoffer. De hals van mevrouw Belli vertoonde duidelijk sporen van wurging. Het interieur van do auto droeg ook vele sporen van een wor steling. Mevrouw Belli, dochter van een gravin uit Toscane, leefde geschei den van haar echtgenoot, officier Williamson van de Britse lucht macht, met wie zij in Egypte in het huwelijk trad. Mevrouw Belli werkte sinds enige tijd bij een antiquair. Zij verliet een week geleden haar woning. Familie leden, die zich ongerust maakten over haar verdwijning, waarschuw den de politic. DORDRECHT, 12-9. De Dordtsc postzegclveiiinghouder P. C. P. heetf in de jaren 1968 en 1969, zoals een van zijn crediteuren opmerkte, een „bloedig spoor getrokken" door de Nederlandse filatelie. Hij veilde tal van kavels, maar droeg aan zeer veel opdrachtgevers de opbrengsten niet af. Heel veel kleine crediteuren verwierf hij zich op deze manier, maar ook forse van 9, 14 en 2 mille. En niet alleen in Nederland, ook in het buitenland. P. was in een financieel deblacle geraakt en trachtte het ene gat met het andere te stoppen. Op eigen ver zoek werd hij tenslotte failliet ver klaard. Enkele crediteuren lieten het daar niet bij zitten. Zii klaagden hem aan wegens verduistering. SCHARENDIJKE Sleepboot gekapseisd In de nacht van maandag op dins dag is bij de Deltawerken bij het Brouwershavense Gat ter hoogte van Scharendijke de sleepboot Hen drik gekapseisd en gezonken. Eén opvarende wordt vermist. Sleepbo ten en reddingsboten uit Oudorp hebben de hele nacht de omgeving afgezocht, zonder resultaat. OOSTERLAND De heer Ant. Kloote overleden In zijn woning aan de Nieuwstraat alhier overleed op 86-jarige leeftijd de heer Anthonie Kloote. De over ledene heeft in het kerkelijk leven van de Herv. gemeente een voor aanstaande plaats ingenomen. Vele jaren bekleeddde hij kerkelijke funkties. Zo was de heer Kloote ja ren lang lid van het kiescollege en later nog geruime tijd ouderling. BRUINISSE Vergadering N.C.V.B.-afdeling De afdeling Bruinisse van de N.C.V.B. vergadert op donderdag 17 september in het verenigingsgebouw. De heer J. van Gilst vertoont dia's van zijn Amerika-reis. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 14-9. Klei-aardap- pelen voor het binnenland: bintje 35 mm opwaarts in twee maten f 12,00- 13,00; bintje 35/55 mm f 11,50-12,50; bintje 50 mm opwaart f 12,50-13,50; bintje 55 mm opwaarts f 12,50-13,50; eigenheimers 35 mm opwaarts f 22,00 -25,00. Klei-aardappelen voor de export: bintje 35/50 mm f 11,50-12,00; bintje 50 mm opwaarts f 12,50-13,50; bintje 55 mm opwaarts f 12,50-13,50. Klei-aardappelen voor overzeese export: geen notering. Voer-aardappelen f 4,50-5,00. Steming: binnenland en export: kalm. Prijzen (excl. omzetbelasting) vast gesteld per 100 kg af bedrijf op auto volgens kwaliteitseisen binnenland cq export. KERKNIEUWS Ger. Gemeente Oosterland Donderdag 17 september: ds. M. G*. Mouw le Oude Mirdum om 7.30 uur. Ger. Kerk Nieuwerkerk In dc vakatures van ouderling, aftredend, F. v. d. Made en diaken G. W. dc Reus, werden dezer dagen gekozen dc heren L. M. v. Bloois als ouderling en J. de Bil Janzoon als diaken. Beide heren hebben hun be noeming aangenomen en zullen in dë avond-dienst van zondag 21 sept. worden bevestigd. Gercf, Gemeenten ZIERIKZEE. Woensdag 16 septem ber, 7.30 uur ds. De Groot te Rijssen. Dinsdag 15 september Zierikzee Gemeentemuseum, 14.30 uur, excur sie Chr. Bond van Plattelandsvrou wen. Haamstede Ger. Kerk, 7.45 uur, vergadering N.C.V.B. Woensdag 16 september Ned. Herv. Verenigingsgebouw, 8 uur ds. Van der Schee. Drcischor Wijkgebouw, 19.30 uur, start kleuter cursus. Vrijdag 18 september Burgh Kantine sportpark, 7.30 uur, leden vergadering D.F.S. Zaterdag 19 september Eexcursies Jeugd vogel wacht Zierikzee, 2 uur, bij Zeelandbrug, (Zuidhoekinlagen) Plompetoren, 10 uur, (Koudekerkse inlagen) Zierikzee Herv. verenigingsgebouw, 2 uur, ;ontactdag N.V.V.-Bestuurdersbon den. Dinsdag 22 september Oosterland „Blauwe Keet", 19.30 uur. Lezing voor de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen van Ouwerkerk dooi de heer W. B. van Leeuwen over kinderen die anders zijn. Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur. Bijeen komst van het vrouwenkontakt van de P.v.d.A. Huis van Nassau, 8.15 uur, vergade ring Sportraad. Woensdag 23 september Kerkwerve Verenigingsgebouw, 19.45 uur. Ver gadering N.C.V.B. Mevrouw van Noordennen spreekt over vrouwen in het oosten. (Ditmaal dus de vierde woensdag in de maand i.p.v. de der de woensdag). Eerste hypothecaire geldleningen op courante woon- en winkelhuizen, alsmede landerijen NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE SPORT VOETBAL Ajax-elftal vertrok naar Albanië SCHIPHOL, 14-9. Maandagmiddag is het elftal van Ajax, vergezeld van ongeveer dertig journalisten en sup porters. van Schiphol naar Tirana vertrokken. Ajax zal daar woensdag in het veld treden tegen de Albanese kampioen Nendori Tirana, voor de eerste ronde van de Europa Cup I. Op Johan Cruyff na, die als toe schouwer de reis meemaakt, ver keerde de gehele ploeg bij het ver trek in goede conditie. ATLETIEK Mooie derde plaats van Delta-Sport C-ineisjes Zaterdag j.l. vond op de sintelbaan van de akademie voor lichamelijke opvoeding in Den Haag de laatste competitie-atletiekwedstrijden plaats voor C-meisjes, (13-14 jaar). De deelnemende ploegen kwamen uit de provincie Z.-Holland en Zeeland, met uitzondering van de grote ste den. De meisjes kwamen uit de ste den als Dordrecht, Delft. Gouda en Alfen aan de Rijn. Er waren twaalf ploegen. De ploeg C-meisjes van Delta-Sport veroverde hierbij de derde plaats en dat leverde een bronzen medaille op. De D.S.-ploeg bestond uit Thea Kaaijstekcr, Isalien Hage. Joke Geluk, Angelien Koe- voets, Henny van Hekke. Een goed numer was vooral de estafette 4 maal 60 meter, in 34 sec., door Thea Isalien. Joke en Angelien. Aan het mooie resultaat van de Delta-Sport-plocg werd ook bijge dragen door Isalien bij het kogelsto ten met een stoot van ongeveer 11 meter en sprongen van over de vier meter ver van Thea en Angelien. DUIVENSPORT P.V. „Dc Reisduif" - St. Philipsland Uitslag van de laatste vlucht in dit seizoen van de P.V. „Dc Reis duif" te St. Philipsland vanaf t^uien- vrain. Ze werden met een zuidwes tenwind gelost om 7.40 uur. De snel- heil van dc eerste duif was 1673.74 m m. Aankomst 9.2.45. Dc snelheid van dc laatste duif was 921.9.3 m m. Aankomst 10.9.27. L. Vermeij en Zn. 1. ;3. IJ 12. 16 en 18; A. Fanssc 2. 4, 14, 15. 19 en 2C; gebr. Fontcijnc 5 en 6. J. Verwijs cn Zn. 7. 9, iö en 17; J. v Oeveren 13. DEN HAAG. Dc chef marinestaf van dc Duitse Bundcsmnrine. vlce- admiraal G. Jeschonnek. brengt maandag en dinsdag een oriëntatie- bezoek aan onze Koninklijke Marine waarbij hij de gast zal zijn van de bevelhebber der zeestrijdkrachten, tevens chef van de Nederlandse Ma rine staf, vicejadmiraal J. B. M. J. Maas.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2