Troonrede zoekt naar oplossing verhitte economie en dreigende inflatie (Dooteroc tapijten I DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 DEURLOO - ZIERIKZEE j Volksfront sluit deur voor onderhandelingen Papoea in Loesaka Palestijnse Volksfront houdt nog vijftig gijzelaars gevangen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diusdag 15 september 1970 127ste jaargang Nr. 20471 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6« Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje'' (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Geslaagde Dordtse mosseltochV Loonpauze aangekondigd DEN HAAG, 14-9. „Ingrijpende maatregelen" heeft koningin Juliana aangekondigd in de dinsdagmiddag door haar uitgesproken troonrede, welke maatregelen noodzakelijk zijn ter verzekering van de toekomstige werkgelegenheid, van de welvaart en het welzijn in ons land. De (letterlijke) tekst van de troon rede volgt hieronder. „Leden van de Staten-Generaal, In onze zich vernieuwende maat schappij verschuiven normen snel. Daarbij treden spanningen op tussen behoud en vernieuwing, die echter nimmer zullen mogen leiden tot het prijsgeven van fundamentele waar den. In die situatie is verdraagzaam heid jegens elkaar van groot belang. Het verlangen om mee te werken aan de ontwikkeling van de maatschap pij vereist bereidheid tot samenwer ken en tot respecteren van de opvat tingen van anderen. De regering draagt hierbij een ei gen verantwoordelijkheid. Zij zal dan ook voortgaan met de moeilijke op gave om de wetgeving aan te passen aan de zich wijzigende levensopvat tingen, zoals het verlangen naar meei vrijheid en meer democratische be ïnvloeding. Zij zal echter tevens krachtig op treden tegen groepen die de geboden vrijheid misbruiken om op onver draagzame wijze anderen hun op vattingen en gedragspatroon op te dringen of ernstig overlast aan te doen. De regering wil de communicatie tussen bestuur en bevolking verbe teren en de inspraak bij de beleids voorbereiding vergi'oten. Zij denkt hierbij in het bijzonder aan het rap port openbaarheid-openheid, het me morandum omtrent het maatschap pelijk en cultureel welzijn en het rapport van de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening. De regering zal de uitkomst van het beraad hier over in wetsvoorstellen omzetten. Problemen door welvaar! De toeneming van de welvaart die ons volk zich in de afgelopen jaren heeft verworven, geeft reden tot vol doening. Zij roept ook nieuwe pro blemen op. De schadelijke nevenef fecten voor ons leefmilieu worden zorgwekkend. De groei van de wel vaart zal in toenemende mate moe ten worden gericht op verbetering van de omgeving waarin wij leven. Velen zijn zich in dit Europese na- tuurbeschermingsjaar meer bewust geworden van het belang van de be scherming en het behoud van na tuurterreinen en van de noodzaak Advertentie iiiiiiiiiimi ii mmi minui ui i milium i minimum ii minimi ii ui hi mi in minimi urn Nieuwe collectie Telefoon (01110) 2825 nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuumïi SCHEVENINGEN. - Koningin Juliana en prins Bernhard hebben op het terrein van de cellenbarakken aan de Van Alkemadelaan in Scheveningen, de 25ste dodenherdenking bijgewoond van de „Slichting Oranjehotcl". Ko ningin Juliana kijkt hier nog even in dodencel 601. nadat hel koninklijk paar een krans voor de ingang had gelegd. verontreiniging van lucht, water en bodem tegen te gaan. De wetten in zake de luchtverontreiniging en de verontreiniging van oppervlaktewa teren zijn hiervoor noodzakelijke in strumenten. Het verheugt de regering dat bij de bestrijding van de veront reiniging van lucht en water ook de internationale samenwerking meer gestalte krijgt. Voor een op de toekomst gericht onderwijsbestel acht de regering een ingrijpende herziening van het kleu ter- en lager onderwijs nodig. Ook zullen maatregelen worden getroffen ter verdere verlaging van de leerlin- genschaal bij dit onderwijs. Uit de u heden aangeboden nota blijkt dat de regering zoveel mogelijk wil bevorderen dat de positie van de vverkende jongeren gelijkwaardig wordt aan die van leeftijdgenoten die nog voortgezet onderwijs ontvangen. De regering streeft ernaar spoedig de noodzakelijke herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs te verwezenlijken. Zij zal bijzondere aandacht schen ken aan de verdere vormgeving van het wetenschapsbeleid. Het woningbouw- programma Het woningbouwprogramma zal voor 1971 met 2000 woningen worden verhoogd. In het belang van de wo ningbouw .wordt de afgifte van rijks goedkeuring voor die delen van het land waar de spanning op de ar beidsmarkt in de bouw het grootst is, getemporiseerd voor bouwwerken in de sectoren nijverheid, handel en verkeer. Deze tijdelijke maatregel wil de regering laten volgen door een in vesteringsheffing van beperkte duur, waartoe een ontwerp van wet aan u zal worden voorgelegd. Voortgaande liberalisatie en invoering van huur-. harmonisatie zullen het bouwen van voldoende goede nieuwe woningen stimuleren. Voor de vei-betering van de bestaande woningvoorraad is de begroting aanzienlijk opgevoerd. De rijkssteun voor de woningbouw zal door een nieuwe wijze van verdeling meer worden toegespitst op die ge bieden en die categorieën van wo- ningbehoevenden die daaraan het meest behoefte hebben. Mede door het ingevoerde systeem van aanvul lende individuele huursubsidie wordt meer rekening gehouden met de la gere inkomensgroepen. De sterke expansie van onze eco nomie manifesteert zich ook dit jaar in een belangrijke toeneming van produktie, in- en uitvoer en werkge legenheid. De verbetering van het reëel vrij besteedbaar loon is aan zienlijk. Het uitkeringsniveau van de A.O.W. en A.W.W. is extra verhoogd. De laatste maanden voltrekt zich echter de groei van de totale natio nale bestedingen in een te snel tem po, met name als gevolg van de ont wikkeling van de investeringen in be drijven en van de particuliere con sumptie. Hierdoor loopt de spanning op de arbeidsmarkt en de kapitaal markt verder op en tekent zich sedert kort een gevoelige verslechtering van de handelsbalans af. Toch spanningen De spanningen ontladen zich nu bovendien in onverwachte, aanzien lijke extra loonuitkeringen. De ver snelling in de loon- en prijsstijgingen die reeds werd gevreesd, krijgt daar mee een zeer gevaarlijke impuls. De betalingsbalans zal nog veel ongun stiger worden. Delen van het be drijfsleven zullen in ernstige moei lijkheden kunnen geraken, hetgeen zijn effect op de werkgelegenheid niet zal missen. Programma van maatregelen De regering is vast besloten aan deze ongunstige ontwikkeling het hoofd te bieden. Zij kondigt daartoe het volgende programma van maat regelen aan: Op de Rijksbegroting 1971 zal. een bedrag van 140 miljoen gulden wor den geblokkeerd. Op korte termijn bereikt u een ontwerp van wet dat een voorstel bevat tot het conjunctureel hanteren van de tarieven van enige belastin gen. Op basis van die wettelijke be voegdheid wil de regering per 1 ja nuari 1971 voor de duur van twaalf maanden de tarieven van de loon- en inkomstenbelasting, de vennoot schapsbelasting, de benzine-accijns en de bijzondere verbruiksbelasting op personenauto's verhogen met drie procent van de op dat tijdstip van kracht zijnde tarieven. Mede ter versterking van het res trictieve monetaire beleid zal worden overgegaan tot een beperking van het consumptief krediet en van het door de overheid garanderen van le ningen buiten de woningbouwsector. De regering is van mening dat in artikel 10 van de wet op de loon vorming vermelde voorwaarden zijn vervuld. Zij heeft dan ook het voor nemen aan dit artikel toepassing te geven. Daartoe richt zij heden een adviesaanvrage aan de Sociaal Eco nomische Raad. De beoogde matiging van de loon ontwikkeling zal door voortzetting van een krachtig prijsbeleid worden ondersteund. De regering acht deze ingrijpende maatregelen noodzakelijk ter verze kering van de toekomstige werkge legenheid, van de welvaart en het welzijn in ons land. Fiscale maatregelen Het welslagen van dit programma hangt mede af van het te voeren be grotingsbeleid. Meer dan ooit is thans een begroting vereist die. een even wichtig en gezond beeld vertoont. Een verdere verlaging van invoer rechten en een verlenging van de tij delijke verlaging van de suikerac cijns, en vooral de stijgende gemeen telijke uitgaven voor de sociale zorg, ver eisen enkele fiscale maatregelen. Daartoe wordt voorgesteld op 1 ja nuari 1971 het normale tarief van de omzetbelasting te brengen op 14 pro cent en het verlaagde tarief op 4 procent te handhaven. Een aantal artikelen gaat van het normale naar het verlaagde tarief over ten einde de invloed op de kosten van levens onderhoud beperkt te houden. De inkomstenbelasting op het pri- vé-gebruik van auto's dat door on derneming wordt bekostigd, zal wor den verzwaard door een meer op de werkelijkheid afgestemde waarde ring. Renteverrekening zal worden inge voerd bij bepaalde te innen en terug te betalen belastingen. Bij de gekozen opzet van de rijks begroting kan in 1971 worden vol staan met een aanzienlijk geringer beroep op de open kapitaalsmarkt dan dit jaar, hetgeen de financiering van gemeentelijke investeringen ten goede kan komen. Ofschooq landelijk gezien de inko mensontwikkeling ook in de land bouw en visserij niet onbevredigend is, zijn er bepaalde sectoren, groepen en gebieden, zoals het noorden, die bijzondere zorg vereisen. In de be grotingsvoorstellen die u heden wor den aangeboden, vindt u de beleids voornemens van de regering inzake deze en andere belangrijke onder werpen van staatszorg. Dit jaar wordt de oprichting her dacht van de Verenigde Naties. In de 25 jaar van haar bestaan is de vol kerenorganisatie een onmisbare func tie gaan vervullen bij de handhaving van de wereldvrede, vooral door het bevorderen van de internationale samenwerking op economisch en cul tureel gebied. Ontwikkelingshulp Het in deze kabinetsperiode gestel de doel om de Nederlandse ontwik kelingshulp in 1971 1 procent van het nationaal inkomen te doen be dragen, wordt bereikt in de begro ting die u heden wordt aangeboden. De taken en verplichtingen die in de ontwikkelingsstrategie voor de ja ren zeventig worden neergelegd, die nen nieuwe richting te geven aan de inspanning van alle betrokken lan- Vervolg pagina 2 DAWSON VLIEGVELD. JORDANIË. - De troosteloze aanblik van de resten van de drie gekaapte vliegtuigen nadat deze door het Volksfront voor de bevrijding van Palestina waren opgeblazen. AMMAN, 14-9. Het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina heeft maandagavond meegedeeld, dat het de deur voor elke verdere bemidde ling inzake de vrijlating-der overge bleven gijzelaars heeft gesloten. Het standpunt van het front moest allen betrokkenen heel duidelijk zijn. Het behelst de vrijlating van de in het buitenland gevangen zittende commandostrijders in ruil voor de gijzelaars uit de gekaapte vliegtui gen, zo verklaarde een woordvoerder van het front in Amman. „Onze eisen zijn duidelijk en behoeven geen her haling. Daarom hebben wij besloten de deur voor alle bemiddelingspogin gen en contacten te sluiten". DJAKARTA, 14-9. Tijdens de voor bereidingen van de topconferentie van de niet-gebonden landen die de vorige week in Loesaka is gehouden, arriveerde in de hoofdstad van Zam bia een papoea. Hij was in het bezit van een Nederlands paspoort en zei Awon te heten. Bij de vertegenwoor digers van de Afrikaanse landen probeerde hij steun te krijgen voor de onafhankelijkheid van West- Irian. Advertentie Dit nummer bestaat uit 8 pagina's i Wie geen vrede wil i f zal oorlog krijgen. f WAT UQT Dl &IL T 7" 0 Ai. De eerste winnaar van 1000 gulden in het grote kolenspel is EU Buitmk, Smutslaan 2, Baarn. Doet u dit najaar ook mee? Verwachting tot woensdagavond: Koeler Naar west ruimende wind; lagere temperaturen en toenemende de pressie- aktiviteit Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. TIJDEN OPKOMST ZON EN MAAN 16 sept. Zon op 6.15, onder 18.54. Maan op 18.58, onder 7.34. 17 sept. Zon op 6.17, onder 18.51. Maan op 19.13, onder 9.05. Volle maan: 15 sept. (12.10). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 16 sept. 3.42 v.m. 17 sept. 4.24 v.m. BROUWERSHAVEN: 16 sept. 17 sept. 3.15 v.m. 3.57 v.m. 15.53 n.m. 16.37 n.m. 15.40 n.m. 16.23 n.m. Springtij: 17 sept. Israël heefl geen tegengijzelaars BERN/AMMAN, 14-9. Het Volks- front voor de bevrijding van Pales tina houdt op een onbekende plaats in Jordanië nog altjjd circa vjjftig gijzelaars vast en niets duidt erop dat ze spoedig zullen worden vrijge laten. Het Internationale Rode Kruis beraadstlaagt als bemiddelingsin stantie over de verdere te nemen stappen, terwjjl zijn nog in Amman aanwezige vertegenwoordigers pro beren na te gaan waar de overge bleven gijzelaars worden vastgehou den, wie zij zijn en welke Palestij nse organisatie nu de gcschikstc on derhandelingspartner is. Israël heeft intussen bij monde van minister van buitenlandse za ken Abba Eban laten weten, dat het al voldoende aan de inspanningen voor de gijzelaars bijdraagt door zich niet te verzetten tegen de door het Volksfronl geëiste vrijlating van ze ven Palestijnse commandostrijders die in West-Europa gevangen zitten. Deze zeven zouden zeker opnieuw proberen Israëliërs te doden en hun vrijlating hield dan ook „voor nog onbekende Israëli's een doodvonnis of verminking in", aldus Eban. De vrijlating van Arabische gevangenen door Israël sloot hij echter niet na drukkelijk uit. De minister ontkende dat de 450 Arabieren, die het afgelopen week einde in de bezette gebieden waren aangehouden, als tegengijzelaars zouden worden gebruikt. De arrestaties vormden naar zijn zeggen een onderdeel van een on derzoek naar de aktiviteit van het Palestijnse Volksfront in Israël. In tussen zijn 75 van de 450 arrestanten na verhoor vrijgelaten. Een aantal zou in hongerstaking zijn gegaan. „Aan de gemoedstoestand van dr. Iiabasj heb ik geen boodschap" ant woordde Eban, toen hem gevraagd werd of de arrestaties niet de woede van het Volksfronl zouden wekken. Eban vond dat het front zich in Westeuropa te gemakkelijk in cel len had kunnen organiseren en ver weet de betrokken landen „laks heid". Waarschuwing De Israëlische regering heeft vol gens persberichten het Volksfront rechtstreeks gewaarschuwd, dat in geval de gegijzelde vliegtuigpassa giers iets overkomt, voor het eerst doodvonnissen ten uitvoer zullen worden gebracht, tegen veroordeelde leden van het Front in Israël. Ook zouden er dan strenge maatregelen genomen worden tegen familieleden van veroordeelde commandostrij ders, waarbij o.a. hun huizen zou den word opgeblazen en geleden ge confisqueerd. Israël zond naar ver luidt dc Arabische arts dr. Kamha- wi uit Nabloes als afgezant naar Jordanië om deze waarschuwingen over te brengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1