DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nog veertig gijzelaars in handen van Palestijnse kapers Stedelijk museum in Amsterdam 75 jaar De situatie bij de klein-metaal Rampauto vliegt als projektiel uit bocht - Drie slachtoffers m GROTE ZORG BIJ DE REGERING mr PE &ILT Algemeen verbod voor de koppelbazen Stakingsschade: Zes miljoen per dag De cholera in de Sowjet-Unie Weer gevechten in Jordanië Ontvoerde passagiers terug in Londen De heer G.B.Uoermond Laan van St.Hilaire 7 ZIERIKZEE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 14- september 1970 127ste jaargang Nr. 20470 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. in .ut nummer: Drie doden bij verkeersongeluk Tegenzet van Israël 450 Arabieren gevangen gezet DEN HAAG, 13-4. Zondagavond hadden de Palestijnse vliegtuigkapers nog steeds veertig gijzelaars in handen. Alle anderen, passagiers en bemannings leden, die zaterdag vlak voordat de Palcstijnen de drie gekaapte vliegtuigen vernietigden naar Amman waren gebracht, hebben zondag de terugtocht naar hun respectieve landen aanvaard. Radio-Amman maakte benkend, dat alle vrijgelatenen, 252 personen, zondagochtend uit Amman naar Cyprus waren vertrokken, vanwaar zij verder zouden reizen. Onder de veertig gijzelaars, die op een geheime plaats gevangen worden gehouden, bevinden zich zes West duitsers, zes Zwitsers en vijf Britten. De overigen zijn Israëliërs of mensen met een Israëlisch-Amerikaans pas poort. Vijf van hen zijn vrouwen. De Palestijnen eisen de vrijlating van drie in Zwitserland gevangen zit tende Arabieren, van Engeland de vrijlating van Leila Khalet en de ge- ilode Arabier die betrokken waren bij de mislukte kaping van het El Al- vliegtuig, van West-Duitsland de vrijlating van drie Arabische terro risten en van Israël de vrijlating van een niet nader genoemd aantal Pa lestijnse guerillastrijders. Berichten uit Amman, dat de Westduitse regering in de eis van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina zou hebben toegestemd, konden in Bonn niet worden beves tigd. Bonn zou niet bereid zijn het in Bern gevoerde overleg tussen de vijl' landen die bij de kapingen zijn be trokken te doorkruisen door zelfstan dig op de Palestijnse eisen in te gaan. Advertentie 9 fWUTYRKT Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Het front reageerde later met de mededeling dat het voorlopig van vrijlating van de Duitsers afzag. Het Britse kabinet kwam zondag middag in speciale zitting bijeen om over de jongste ontwikkelingen te overleggen. Israël deed een tegenzet door in het weekeinde 450 Arabieren, onder wie tachtig vrouwen, in het bezette gebied op te pakken. Hoewel een woordvoerder van het leger verklaarde, dat de gearresteer den ervan worden verdacht tot de Palestijnse verzetsbeweging te beho ren, wordt algemeen aangenomen, dat de razzia ten doel heeft de hand te leggen op een aantal Arabieren, die als „tegen-gijzelaars" moeten fungeren voor de in Jordanië gegij zelde Israëliërs. Onder de gearres teerde Arabieren bevinden zich en kele verwanten van George Habbash, de leider van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, dat voor de vliegtuigkaping verantwoordelijk is. In goedingelichte kringen in Tel Aviv is vernomen, dat een delegatie van vooraanstaande Arabieren onder wied e voormalige burgemeester van Gaza, MBunir El Rais, door Israël naar Amman is gezonden om de Pa lestijnse leiders te waarschuwen voor de ernstige gevolgen als niet alle in zittenden van de gekaapte vliegtui gen worden vrijgelaten. De meeste arrestaties zijn verricht op de wes telijke oever van de Jordaan en in de strook van Gaza. Intussen heeft de harde houding van het volksfront voor de bevrijding AMSTERDAM, 13-9. Het stedelijk museum in Amsterdam, dat op 14 september 1895 werd geopend, viert volgende week zijn 75-jarig bestaan. In 1890 liet vrouwe A. de Bruyn, douairière van jonkheer A. P. Lopez Susasso haar kunstverzameling na lan Amsterdam, met een verplichting een openbaar museum op te richten, waartoe een jaar later werd besloten. In 1874 was in de hoofdstad al opge richt „de vereeniging tot het vormen eener openbare verzameling van he dendaagse kunst te Amsterdam". Tijdens de jubileumweek is het museum op de werkdagavonden ge opend, is er elke avond een speciaal binnen- en buitengebeuren en verder een wisselend programma van films - verzorgd door het filmmuseum - en moderne muziek dat bezoekers gratis kunnen bijwonen. Maandagavond is er een promenadeconcert door een fanfareorkest voor het gebouw, musi ceert een mandolineorkest in de Ap pelzaal, geeft een andere groep musi ci uitvoeringen op verschillende plaatsen in het gebouw en speelt in de tuin een steel band. van Palestina, geleid door George Habbasj, een diepe scheur veroor zaakt in de Palestijnse eenheid. Het centrale comité van de organisatie voor de bevrijding van Palestina, voorzitter Jasser Arafat, veroordeel de zaterdagavond het opblazen van de drie gekaapte vliegtuigen en het schortte de betrekkingen met het volksfront op. In een communique sprak het centrale comité ook zyn afkeuring uit over het vasthouden van passagiers uit Israël en enige westerse landen. Het centrale comité, waarin alle elt Palestijnse verzetsorganiaties zijn vertegenwoordigd, vormt het politie ke opperbevel van het Palestijnse verzet. De grootste organisatie is El Fatach, terwijl het militante volks front een van de kleinere, zeer extre mistische, groeperingen is. Jeugd bepaald inkoopbeleid van middenstanders UTRECHT, 12-9. De jeugd heeft op het ogenblik een overwegende in vloed op de voorraadvorming van de middenstanders, zo is tijdens de vrij dag beëindigde Najaarsbeurs over duidelijk gebleken. Zowel op de Na jaarsbeurs als tijdens de gelijktijdig gehouden vakbeurzen behaalden de exposanten met de mode- en andere op de jeugd gerichte artikelen de beste verkoopcijfers. „Ongeveer 50 tot 70 procent van de opdrachten is beïnvloed door de behoeften van de jeugd", zo werd vrijdagavond verklaard tijdens een persconferentie naar aanleiding van de in Utrecht gehouden Najaars beurs en enkele vakbeurzen. DEN HAAG, 12-9. De Federatie van Werkgevers in de Metaalnijver heid heeft de werknemersorganisa ties in die bedrijfstak laten weten dat ze vasthoudt aan de datum van 18 september voor voortzetting van het op 4 september j.l. begonnen ge sprek over een inkomensverbetering tot maximaal f 400,bruto in 1970. Zoals op 4 september j.l. na afloop van het eerste gesprek is bericht, hadden de werkgevers toen ver klaard „geen standpunt" te hebben. Eerst moest er met de ledenvergade ringen worden overlegd. Werknemers woord voerder G. G. Maters, secretaris van de metaal- bedrijfsbond N.V.V. verklaarde toen dat de werknemersorganisaties zich niet afzijdig zouden houden van ac ties die beoogden een inkomensver betering van maximaal f 400,bru to te bereiken. Zeer ernstig verkeersongeval te Schinklebeurs ZIERIKZEE, 14-9. Gisteren (zon dagsmiddag, kort na het middaguur, heeft zich te Schuddebeurs in de ge meente Brouwershaven een zeer ernstig verkeersongeval voorgedaan. Drie personen kwamen om het leven toen hun auto, een Chrevolet Sport, vermoedelijk door te hoge snelheid uit een bocht van de Kloosterweg vloog. Een vierde inzittende, de be stuurder van de auto, werd vrij ern stig gewond, maar verkeert niet in levensgevaar. De slachtoffers die bij het onge val uit de wagen werden geslingerd en later tot op een afstand van vele meters van het overgebleven auto wrak werden aangetroffen, werden allen overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee. De omgekomenen zijn de 38-jarige A. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's DEN HAAG, 12-9. Over drie we ken wordt een algemeen verbod van koppelbazen van kracht. Aldus blijkt uit een Koninklijk Besluit, dat in het Staatsblad is verschenen. Het ligt in het voornemen van mi nister Roolvink van sociale zaken en volksgezondheid om na de inwer- paar dodenherdenking De restanten van de wagen in het weiland (Foto: Zierikzecsche Nieuwsbode) Vlasblom uit Rotterdam, (IJssel- monde), de 41-jarige L. G. Bijl, eveneens uit Rotterdam en de 34-ja- rige Delftenaar H. J. Sehreuder. De bestuurder van de uit de bocht ge vlogen wagen is E. W. M. uit Roer mond. Hij werd eveneens overge bracht naar het Rode Kruis zieken huis. t De kracht waarmee de rampauto uit de bocht moet zijn gevlogen doet denken aan een projektiel: de af stand waarop de wagen tenslotte als ten wrak in de bodem sloeg kan ge schat worden op zeker honderdvyf- fig meter. De inzittenden werden door de linnen kap naar buiten geslingerd. De auto raakte in een - overigens matig flauwe bocht - van de Kloos terweg af. schoot door de berm over een perceel suikerbieten, belandde tientallen meters verder in het veld, veerde weer op en schoot vervolgens neg vei der door: over een sloot en dwars over de oprit van de Boom- pjesdijk - de weg naar Dreischor - om eindelijk weer via de berm en sloot, tot stilstand te komen in een weiland aan de andere kant van de weg. Dokter G. J. v. d. Waarden uit Noordgouwe verleende eerste hulp aan de gewonde bestuurder M. De politie en de burgemeester, mr. J. P. Boersma waren spoedig op de plaats van het ongeluk aanwezig. Er werdt een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de juiste toedracht van het gebeurde. De wagen was eerder zondagmorgen, met zeer hoge snel heid rijdend, gesignaleerd in de om geving van Kerkwerve. De vier mannen verbleven het weekeinde te Noordgouwe in verband mot een fa miliebijeenkomst. Koninklijk in „Oranjehotel" DEN HAAG. 12-9. Koningin Ju liana en prins Bernhard hebben za terdagmorgen op het terrein van de cellenbarakken aan de Van Alke- madclaan in Scheveningen de 25ste dodenherdenking bijgewoond van de stichting „Oranjehotel". Aan het hoofd van een stoet van honderden oud-gevangenen en nabe staanden van gevangenen van het „Oranjehotel" nam het koninklijk paar na de herdenking deel aan de stille gang naar dodencel 601, één van de vier cellen waar in de jaren 1941-1945 honderden Nederlanders hun laatste uren doorbrachten alvo rens ze op de Waalsdorpervlakte ge fusilleerd werden. Voor de deur van de cel, waarin de dodenboeken lagen opengeslagen, legden velen bloemen neer. Ook bij het monument aan de buitenmuur van het Scheveningse gevangenis complex werden bloemen gelegd. DEN HAAG, 12-9. „De huidige eco nomische situatie vervult de regering met grote zorg. Met name heeft de sinds enkele maanden optredende verslechtering van de betalingsba lans en de recente arbeidsonrust,, die geleid heeft tot een versnelling in de loonbeweging. deze zorg doen toe nemen. De regering denkt hierbij in het bijzonder aan de consequenties in 1971 en volgende jaren voor de pryzen en de werkgelegenheid, als mede voor de lopende rekening van de betalingsbalans". Aldus zegt minister B. Roolvink van sociale zaken in een vrijdag aan de Tweede Kamer gezonden brief, waarin het standpunt van de rege ring is vermeld inzake de huidige so ciale onrust. De regering is van mening, aldus minister Roolvink in zijn brief, dat hel niet gewenst is zo kort voor het uitspreken van de Troonrede en voor do aanbieding van de Miljoenennota 1971 - aanstaande dinsdag, Prinsjes dag - nadere mededelingen ter zake te doen. Vergeet het goede dat ge deed en doe iets beters! WAT Deze druk bezige heer heeft twee interessante beroepen. Overdag werkt hij als kok en banketbakker in het Hamburgse Academische ziekenhuis, maar in zijn vrije tijd vervaardigt hij technische wonderwerken en speciale televisie-requisieten. Het is de knutselaar Helmut Wendorf, die goed was voor een rubberhart, ongevaarlijke messen, elektronische apparaten, maan- kraters, holle globes en complete planetensystemen. Het is de aarts-knutse laar Helmut Wendorf, die ook goed bleek voor een nagebootste A-explosie en een maan- en zonsverduistering. kingtreding van het verbod, wanneer dit om organisatorische of admini stratieve redenen wenselijk zou zijn, tijdelijke vergunningen voor de duur van een maand te verstrekken voor het ter beschikking stellen van ar beidskrachten aan die koppelbazen die daarom verzoeken. In een toelichting bij het Konink lijk Besluit zegt minister Roolvink, dat hij, zowel in verband met de ont wikkeling van het stelsel van de zgn. koppelbazen in de laatste jaren, als met het oog op de in de laatste we ken tot uiting gekomen onrust in het bedrijfsleven en de spanningen op het terrein van de arbeidsverhoudin gen als gevolg van de werkzaamheid van de koppelbazen, het geboden achtte een maatregel op dit terrein te nemen. DEN HAAG, 12-9. Een becijfering van de financiële schade die de ha venstaking in Rotterdam veroor zaakt, is zeer moeilijk. Het ministe rie van economische zaken kan deze schade slechts zeer globaal schatten en komt op een raming, die in de buurt van de zes miljoen gulden per dag ligt. MOSKOU, 12-9. De cholera in de havenstad Odessa aan de Zwarte zee is nagenoeg bedwongen. Dit is zater dag meegedeeld door radio-Moskou. Volgens een functionaris van het mi nisterie van volksgezondheid is men de ziekte de baas geworden door een zeer stringente inentingsactie en voorzorgsmaatregelen. De cholera in de Sowjet-Unie werd begin augustus bekendgemaakt. De meeste gevallen zouden zich hebben voorgedaan in Astrakan. De ziekte zou een aantal mensen het leven hebben gekost. Verwachting tot dinsdagavond: Tijdelijk regen Veel bewolking met tijdelijk regen; matige tot vrij krachtige zuidweste lijke wind; weinig verandering in temperatuur. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperaturen: 0 tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. TIJDEN OPKOMST ZON EN MAAN 15 sept. Zon op 6.14, onder 1856. Maan op 18.45, onder 6.03. Volle maan: 15 sept. (12.10). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 15 sept. 2.56 v.m. 15,10 n.m. BROUWERSHAVEN: 15 sept. 2.31 v.m. 14.58 n.m. Doodtij: 11 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een omvangrijk gebied van lage druk strekt zich van Zuid- Noorwegen over Schotland naar het westen uit. In dit systeem dat ook in de hogere luchtlagen stevig ver ankerd ligt, komen verscheidene kernen voor die daarin, als in een draaimolen rondtollen. Eén van deze kernen was maandag nabij Dene marken gelegen, terwijl bijbehoren de frontale storingen voor royaal gevulde regenmeters zorgden. Ach ter deze storing treedt een verbete ring op, maar vermoedeijk niet van lange duur. Deze draaimoen pleegt namelijk niet van tijd tot tijd te stoppen, aangezien toch alle ritten gratis zijn. Zodoende mogen we op korte termijn de passage verwachten van een storing die thans ten wes ten van Ierland ligt, zodat het weer voorlopig zijn wisselvallige karakter behoudt. AMMAN, 13-9. In het noorden van Jordanië zijn zondagmiddag gevech ten uitgebroken tussen Jordaanse troepen en leden van het Palestijnse Bevrijdingsleger. Radio-Amman meldde, dat aan beide zijden doden zijn gevallen. „Het betreurenswaardige incident", aldus de radio, vond plaats in het gebied van Irbid. Er is een commissie van het leger en de Palestijnse be vrijdingsbeweging gevormd om het incident te onderzoeken. In kringen van het centrale comité van de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie is vernomen dat bij de ge vechten twaalf Palestijnse comman do's en twee Jordaanse militairen om het leven zijn gekomen. LONDEN/ZÜRICH, 14-9. Eenenzes tig passagiers en leden van dc be manning van dc gekaapte Britse Vis- count-10 zijn zondagavond in Londen aangekomen. Onder hen bevonden zich ongeveer twintig kinderen, die de vakantie bij hun in het Midden-Oosten werken de ouders hadden dooi'gebracht. De BOAC heeft deze ouders een gratis retourvlucht naar Engeland aangebo den. Het gezelschap werd op het vliegveld begroet door staatssecreta ris Joseph Dober, die in een verkla ring verzekerde dat de regering alles doet om de vrijlating van de nog door de Palestijnen gevangen gehou den gijzelaars'te bewerkstelligen. Dc 24-jarige Arabische vliegtuigkaapster Leilakhaled zou niet eerder worden vrijgelaten dan nadat de Britse rege ring garanties zou hebben gekregen voor de vrijlating van de andere gij zelaars zei hij.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1