FRUIT AGENDA Uitreiking van E.H.B.O.-diploma's Rode Kruis te Bruinisse Verbond van Ondernemers verontrust over de loongolf Strijd tegen milieu- Ketjen-personeel verslechtering dreigt met staking Circus Boltini naar Sehouwen-Duiveland LAATSTE NIEUWS Gouden ring van Calvijn gestolen Staken om f 400,- BRUINISSE. 10-9. Aan de Rede Kruis kolonne te Hruinisse kon weer een aantal E.H.B.O.'ers worden toe gevoegd. dank zij de in het afgelo pen jaar georganiseerde cursus. De voorzitter van de afd. Bruinis se van het Rode Kruis de heer P. L. Krepel, was verheugd, dat weer een aantal diploma's konden worden uit gereikt. Hij wekte de aanwezigen op aktie te blijven want het Ned. Roode Kruis is een instelling, die aandacht verdient en die bijzonder goed werk doet op een veel breder terrein dan de meeste mensen vermoeden, ook de E.H.B.O.-at'delingen kunnen niet worden gemist, zij hebben een veel omvattende taak, vooral ook in vre- destijds, al is het te hopen, dat zij zo Scholieren verzamelden aangespoeld vuil PIETERBUREN. 10-9. Donderdag- morgen zijn 60 leerlingen van het Nassaucollege uit Heerenveen onder begeleiding van gidsen van het Wadloopcentrum Pieterburen naar Rottumeroog gelopen om daar het strand schoon te maken van aange spoeld plastic en huisvuil. De aangespoelde goederen zullen in zakken worden verzameld en per schip naar Noordpolderzijl worden gebractht. De leerlingen zullen in de aula van de school een tentoonstel ling gaan inrichten van al het ver zamelde vuil. min mogelijk werkelijk in aktie moeten komen, zij zijn onmisbaar als de nood aan de man komt. Inmiddels was ook het sluisperso- neel gearriveerd, (de avond werd ge houden in het kamp Stoofpolder). Bij de Grevelingensluis word! na melijk ten behoeve van eventuele slachtoffers te land of te water een zuurstofkamer gedeponeerd. Dokter Van Leeuwen zette uitvoerig uiteen hoe met deze zuurstof koffer moet worden gewerkt en deze werd ver- vogens aan de sluisbemanning over gedragen. De geslaagden Het E..H.B.O.-diploma werd ver volgens uitgereikt aan de dames: T. Banninga, M. Beije-deKorte, W. A. van dei Have-van Beveren. A. J. Kostense-Dorst, M. Deurloo-IJzelen- berg, M. L. Hanse-van Gammersen, M. Maaskant-van der Weele, B. Steketee-Houkamp, M. L. Steketee- de Later. J. Verspoor-van den Berge, C. H. van de Velde-de Ronde en M. A. do Vlieger-de Ronde en aan de enige heer in dit gezelschap: C. Hoogerwerf. Mevrouw M. L. Hanse-van Gam mersen dankte daarna namens alle leerlingen, dokter K. van Leeuwen en de heer B. van der Kloot uit Zie rikzee, voor de prettige en onder houdende manier waarop de lessen waren gegeveh en die de gang naai de cursus, tot een genoeglijke maak te. Aan de dokter Van Leeuwen werd een hoofdsteun voor de auto aangeboden, aan de heer B. van dei- Kloot het boek „Zierikzee, zoals het was." Voor de echtgenoten van de docenten, die hun mannen tijdens de lesuren hadden moeten missen, wer den bloemen mee gegeven. Medegedeeld werd, dat het in de bedoeling lag, om half oktober weer met een nieuwe cursus te starten. Men kan zich daarvoor nu al bij een der bestuursleden (of tij de heer W. van den Ouden), opgeven. De heer A. Lok deed enige sugges ties aan de hand om de aktie die begin oktober zal worden gehouden om een nieuw hospitaalschip te krij gen ook te Bruinisse tot een succes te maken. Op Sehouwen-Duiveland, in Zeeland en waar niet, ontdekken de fruitkwekers, via liun veiling- brieven. dat het weer eens hele maal mis zit met tie prijzen. Grote winsten zullen ze wel niet ver wacht, noch zelfs begeerd hebben, maai- de prijzen ver beneden kost prijs, tonen aan dat een van ouds her gezonde sector van het econo mische leven, totaal ontredderd is en dat er voor een gaaf gezond en goed produkt, in West-Europa geen afzetgebied is en men er thans geen droge boterham mee kan verdienen. We willen ons niet aan demagogie bezondigen, maar wat ons betreft had het nieuwe E.E.G.-gebouw te Brussel best f 100 miljoen mogen kosten (nóg wel een interessant bedrag), dan was er 176 miljoen uitgespaard om fruittelers in nood en boeren aan de financiële zelfkant een helpen de hand te bieden. De nood is een struktureel pro bleem, zoals dat tegenwoordig heet, maar het is niet van vandaag of. gisteren en - twijfelend aan veel, zo niet alles op dit gebied - na dit nieuwe echec, vraagt men zich af de van overheidswege go- lanceerde rooipremies, wel het hét enige middel zijn. Het moet hel pen, want het is een oude econo mische wet, dat de prijzen stijgen als het aanbod vermindert, maar hoe dan met deze uiterst treurige prijzentoestand van thans. De oor zaak zit in wezen dieper. Het hele samenspel tussen de in de E.E.G. samengekomen naties is niet sub tiel genoeg cn men stuit op pro- tektionistische, nationaal getinte, eigenzinnigheid, die een goed ge middelde voor iedereen in de weg staan. Is er - om een andere kant te be lichten - in de Westhoek b.v. door caravaning een duidelijke compen- satiemogelijkheid voor de gedu peerde kwekers? Men denkt hier ?n daar van wel, maar niet opti maal en niet voldoende compense rend, omdat men hier te doen heeft met totaal verschillende werel den", temeer ook daar rooien en overschakeling op recreatie eikaars antipoden zijn. Er is recentelijk een rapport verschenen over de eigen karakteristiek van de verschillende vormen van „buiten leven". Te recht o.i. werd hierin opgemerkt dat juist caravaning" een gulle en de eenheden aan liet oog onttrek kende begroeiing vergt. Bovendien zit een gemeente als Westerschou- wen, zuinig als liet wil zijn. niet alleen met de typische natuurge bieden maar ook op het landschap pelijk totaalaspect, met de bestem mingsplannen, waar men dc hand wel aan moet houden, wil het niet alles uit de hand lopen. Het houdt per definitie in. dat niet elke thans oneconomische boomgaard ge schikt is voor toeristische doelein den of daar planmatig voor be stemd. Een wirwar van problemen dus, (Kik al door de weinig vooruitzien de blik van cle verantwoordelijken, die tijdig hadden moeten inzien, dat het (lit jaar (zelfs bij verkoop op het hout) met de Westhoekse fruitteelt niet veel zou worden. We beleven een tragedie, nog versterkt (contradicionelcr kan het niet) door de mildheid van de natuur, die prachtig fruit liet groeien in overvloedige mate. Men onderkent een economisch ziektesymptoon, waarvan een hardwerkende bevol kingsgroep dupe wordt. Soms trek ken ze uit protest naar de residen tie, maar of het wel helpt? DEN HAAG. 10-9. Naar het hoofd bestuur van tut Kcninklijk Verbond van Ondernemers mededeelt, is het in overleg getreden met de aange- s'cten organisaties in een zestigtal bedrijfstakken. Het geeft in gemeenschappelijk overleg met deze organisaties uiting aan zijn verontwaardiging over dc wijze, waarop de koppelbazenkwes- lie tot een aanleiding wordt gemaakt voor een algemene toonbeweging. Het spreekt zijn verontrusting uit over de gevolgen van deze loongolf vcor het land eri in het bijzonder vooi het middelgrote en kleinbedrijf. Het adviseert dringend aan alle ondernemers aan de ongerechtvaar digde looneisen met kracht weer stand te bieden, aangezien de gevol gen voor de nationale economie bij zonder ernstig zullen zijn. Bouwvakkers organiseren demonstratie AMSTERDAM. 11-9. Circa 500 ver tegenwoordigers van de ongeveer 8.0000 Amsterdamse bouwvakkers hebben donderdagavond in het Am sterdamse Forestershuis de situatie in verband met de loononrust bespro ken. Na afloop van de vergadering werd meegedeeld dat dinsdag 15 sep tember een demonstratieve optocht door Amsterdam wordt georganiseerd om de eisen voor de f 400,bruto kracht bij te zetten. Het hoofdbestuur en de aangeslo ten organisaties hebben besloten in voortdurend contact met elkaar te blijven om op deze wijze alle on dernemers te versterken bij het af wenden van deze dreiging voor het middelgrote cn kleine hedrijf, aldus het verbond. Posten ,voor noppes APELDOORN, 10-9. - Een aantal Apeldoornsc politiemannen is don derdag door het gemeentebestuur van Apeldoorn wat men noemt „in hun hemd gezet". De politie stond in opdracht van het gemeentebestuur met enkele overvalwagens in de Van Galen straat, om daar op te treden tegen enkele tientallen jeugdige krakers, die vorige week een bedrijfspand be zet hadden. Dat pand staat leeg, want het zal worden afgebroken. Toen de politie daar enige tijd had staan posten, kwamen plotseling en kele tientallen jeugdige krakers joe lend en juichend de Van Galenstraat in rennen en deelde de politie mee dat zij van het gemeentebestuur toe stemming hadden gekregen om het pand te blijven bewonen. Er bleef de politie niet veel anders over dan onverrichterzake te ver trekken. Uiteraard viel deze beslis sing van b. en w. bij het politiekorps niet in erg goede aarde. AMSTERDAM. 10-9. De ongeveer 800 personeelsleden van Ketjen in Amsterdam, een dochteronderne ming van Akzo, hebben in telegram men aan de Akzo-directie en de vak bonden gedreigd voor 24 uur in sta king te zullen gaan als geen bevre digend antwoord is ontvangen over de kwestie van de extra-uitkering van f 400. Het personeel geeft te kennen deze staking wekelijks eenmaal geduren de 24 uur te zullen herhalen, tot de eis is ingewilligd. De Akzo-woord- voerder verklaarde op de hoogte te zijn van de eisen, maar het telegram was nog niet ontvangen. Barbare Farber, een Amerikaanse in Amsterdam wonende moeder en ont werpster van kinderkleding heeft voor het Nederlandse meisje een se rie gebreide kleding bedacht: jurkjes, broekpakken en ensembles in ribbels en reliefs, allemaal in de vier mode kleuren: aubergine, petrol, roest bruin en goud, hier en daar geaccen tueerd met gebroken wit. KERKNIEUWS Gereformeerde Kerk ZIERIKZEE. - Zondag 13 september: 10 en 5 uur dr. L. Batelaan, Rotter- dam-Overschie. (Nagekomen opgave) (Advertentie) ARNHEM, 11-9. Het hoofd van de afdeling onderzoek van de Koninklij ke Nederlandse Heidemaatschappij, dr. ir. L. Wartena, heeft tijdens een inleiding op de algemene vergade ring van zijn organisatie vrijdagmid dag in Arnhem gepleit voor een ge bundelde aanpak in de strijd tegen de milieuverslechtering. Het laat zich aanzien, dat het elfde uur reeds dui delijk is ingegaan. Bundeling van ernstig denkeh en handelen is zowel nationaal als supranationaal een ab solute noodzaak om te voorkomen, dat zich werkelijk ernstige dingen en niet meer onder controle te brengen calamiteiten gaan voordoen. Grote inspanning zal daarvoor nodig zijn en grote offers moeten daarvoor worden gebracht, zo sprak hij. KOUWENBERG asverwarming s Poststraat 48 h nover het postkantoor 5 Zierikzee Woensdag 16 september: ZIERIKZEE. 10-9. Hel nog altijd bestaande Circus Boltini blijkt tegen de verdrukking in te groeien en komt met een geheel nieuw programma op woensdag 16 september a.s. naar Zierikzee. Een middag- en avond voorstelling worden gegeven in dc grote viermastlcnt, die wordt opge richt op hot Noodsportveld aan dc Zuidhoek. Hel circus heeft allerlei vernieu wingen ondergaan on uitbreidingen die de indruk van „een geheel nieuw circus" versterken. Het programma is van wereldklas se cn vermeldt o.m. hel optreden van dc beroemde Mexicaan Reynoso Car- dona aan een slingerend touw, de 5 Arcturus (vliegende trapeze) en het trio Cardonn mot luchtaccrobaliek. Dc exotiek wordt vertegenwoor digd door twee zeeboos, een watussi en een guanaco. Bij fakkellicht dan sen donkere danserossen inheemse limbo-dansen. Bij de paardonnummers ziet men o.m. twaalf fraaie Lippizahners in vrijheidsdressuur. Verder nog: Spaansee clowns, acht springers van de Marokkaanse ITassani-lroupe en een optreden van de Chipporficlds leeuwengroep. De gijzelaars gaan naar Amman AMMAN, 11-9. Alle gijzelaars, in handen van de Palestijnse comman do's, zullen naar Amman worden overgebracht. Zij zullen onder toe- zich en bescherming staan van het centraal comité. Volgens waarne mers zijn de commandogroeperingen die achter vliegtuigkapingen staan, in dit comité in de minderheid. Volgens de verklaring van het cen traal comité is het besluit om alle passagiers over te brengen naar Am man, genomen uit humanitaire over wegingen. Later zullen nog andere maatregelen bekend worden ge maakt. De overbrenging naar Amman zal de gemoedsrust van de passagiers, die bang waren voor ontploffingsge vaar. ongetwijfeld ten gcede komen. Onder de vliegtuigen waren spring stofladingen aangebracht, zodat de gijzelaars letterlijk op een kruitvat zaten. De passagiers van Swissair en van T.W.A. hebben nu al vijf gloeiend- hete dagen en vijf bitter koude nach ten in de Jordaanse woestijn doorge bracht. Een Westduitse regeringswoord voerder heeft vrijdag bevestigd dat de Palestijnse guerilla's nu alleen bereid zijn de gegijzelde vrouwen, kinderen, zieken en bejaarden vrij te laten in ïuil voor de zeven Pales- tijnen in Europese gevangenissen. De gezonde mannelijke passagiers zul len als gijzelaars worden vastgehou den totdat Israël Palestijnse gevan genen in vrijheid stelt. Havenstaking Rotterdam duurt voort ROTTERDAM, 11-9. De situatie in de Rotterdamse haven (stukgoed- overslagj was vrijdagmorgen weer onoverzichtelijk. Stakers trekken de bedrijven langs om werkwilligen van de haventerreinen te halen. De in druk is dat er - ook als het perso neel op de kaden is - meer wordt gediscussieerd dan gewerkt. Omstreeks twaali uur is een over zicht van dé situatie te verwachten van de zijde van de „Scheepvaart Vereeniging Zuid" (werkgevers). De stakers komen, voor zover nu bekend, op deze vijftiende dag van arbeidsonrust niet in vergadering bijeen. Maandagmorgen om tien uur belegt de „bedrijvencommissie" een bijeenkomst in zaal „Odeon" in Rot terdam. BEGIN Vrijdag 11 september Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 7.30 uur, classicale vergadering Herv. kerk. Maandag 14 september Brouwershaven Ger. Kerk, 7.45 uur, vergadering N.C.V.B. Dinsdag 15 september Zierikzee Gemeentemuseum, 14.30 uur, excur sie Chr. Bond van Plattelandsvrou wen. Jeugdgebouw, 8 uur, Mode-show (afd. Brouwershaven Ned. Bond van Plattelandsvrouwen). Woensdag 16 september Dreischor Wijkgebouw,J9.30 uui\ start kleuter cursus. Zaterdag 19 september Eexcursies JeugdvogeBvacht Zierikzee, 2 uur, bij Zeelandbrug, (Zuidhoekinlagen) Plompetoren, 10 uur, (Koudekerkse inlagen) Zierikzee Herv. verenigingsgebouw, 2 uur, ;ontactdag N.V.V.-Bestuurdersbon- den. Advertentie SPAARBUSJES de degelijke manier van thuissparen. Busjes gratis in bruikleen NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Het behoeft geen sentimentaliteit te zijn, maar „zo'n dagdenk je toch wel eens terug. En daar was dan dat Zierikzee van 1945, met een voor zichtige beginner, arm en net weer wat redelijk boven de 100 pond, „die zo nodig moest". Een akelige toestand, maar men kon niet meer worden opgepakt en dat xvas al een hekl ding. We had den de bom- en glascherven uit het ouderlijk hiiis gepeuterd en de on welriekende herinneringen aan de bezetters, opgeruimd eh in de Lange Nobelstraatbegon het in een oud (romantisch) pand, maar geen Hil- ton-hotel en in dat pand een kamer tje, een soort doorgesneden sigaren kist, zonder een duidelijke venlila- tiemogeUjkheid. Het had al enkele jafèn ieeggestaan en stof was neer- gedwarreld hier en daar. Er stond een tafeltje met een kale stoel en er rukte een self-made - weet ik nog - paarsachtige bloknote aan en een kroontjespen en of we maar aan de journalistiek wilden beginnen, Bui ten de werkuren was er een kost huis, met een schat van een kost- juffrouw, die ontzettend haar best deed met bonnetjes zus en zo, maar toevallig niet had kunnen beletten dat de geallieerden zo schichtig op Zierikzee hadden gevuurd vanaf Noord-Beveland. Haar dakje was een ziftje en onder dat dakje had ik mijn met veel moeite geredde boekskes neergelegd, die bij de eerste hevige septemberbui waren doordrenkt. Soms had men het gevoel beter boer-te kunnen worden voor de pro- duktie of bouwvakker, want er moest zoveel hersteld en vernieuwd, maar in die ontreddering was daar alleen de (gekleurde) bloknote en de pen, later vervangen door een oude schrijfmachine, die één der onzen geraffineerd uit de „inboedel" van de Deutsche Kriegsmarine in het Zierïkzeese verenigingsgebouw wist te versleren. Er was nooit een „erwtje van een plankje", want altijd moest er ge ïmproviseerd, maar men had het verrukkelijke gevoel, dat de buur man en de overbuurman en iedereen aan hetzelfde bezig was, om het al lemaal weer een beetje normaal te krijgen. Sappelen en sjouwen en toch al voorzichtig plannetjès maken, want het zou steeds beter worden. Maar er waren (voorzover niet over gehouden uit oorlogstijd) geen neu- rosen en er was zelfs nog een res tant uil de 5-jarige periode van saamhorigheid en iedereen was zelfs een beetje blij en stilaan dankbaar voor hetgeen hij of zij nog had of waarschijnlijk krijgen zou. En wat was die overheid gul: soms kwam er zomaar ineens 25 gram meer vlees per weck of busjes soep, die naar soep smaakten, want de be zet tertjes om het op te eten waren nu weg. Een gekke tijd, maar zon der veel kivaleti van 1970, nl schrijn de toegebracht leed bij velen. Het begon allemaal weer een. beetje; men moest er over schrijven met een pen of een oude aftandse machine, maar - alweer gek - de mensen wa ren wat blijer en soms was men in eens gelukkig. Zomaar zonder was automaten, t.v.-toestellen en een karretje voor de deur. 't Is raar, maar waar! SCHIERE1LANDMAN. WEEKEINDE- ARTSENDIEN ST Zaterdag 12 en zondag 13 september Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor dokter Van Hoorn en dokter Bontkes. Dokter W. J. Terpstra, Brouwersha ven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Simons en dokter Stenger. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114)-1280, neemt waar voor dokter Van Leeuwen. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwer- kerk, tel. (01114)-1383. neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Zuster Kurtz, Renessc, telef. (01116)- 303 neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, tel. (01110) 2180. De weekeinddiensten vangen aan op zaterdagmorgen om half tien. Boni ontploft op spoorlijn Brennerpas ROME, 10-9. In de nacht is een bom ontploft op de spoorlijn naar de Brennerpas, tussen Trient en Matterello, waardoor het treinver keer enige uren vertraagd werd. Bij de verbogen rails werd een tweede, niet ontplofte bom gevonden. Een uit de Brennerpas komende goederen trein kon nog juist op tijd worden stilgezet. De D-trein Rome-Mün- chen moest in Matterello enige uren wachten voordat de schade was her steld. TURIJN, 10-9. Uil het protestantse Waldenzer-museum in Torre Pellice bij Turijn is in de nacht van woens dag op donderdag de gouden ring van Calvijn gestolen. De dieven heb ben zich door een raam toegang ver schaft en konden ongestoord hun gang gaan omdat het museum niet wordt bewaakt. Zij hebben boven dien een zilveren kelk van de En gelse generaal John Charles Beck- with. pistolen en geweren uit de 17e en 18e eeuw en een Napoleontische bajonet gestolen. Generaal Beckwith voegde zich bij de Waïdenzers nadat hij bij Waterloo een been had ver loren. Hij stierf in 1882 in Torre Peel ice. ZWOLLE, 10-9. De ongeveer hon- deid arbeiders, die werken aan de bouw van het nieuwe provinciehuis in Zwolle, hebben donderdagmiddag omstreeks één uur het werk neerge legd. Zij hadden woensdag een hoofd- uitvcerder van de N.V. Van Egteren te Enschede een ultimatum over- hanigd, waarin zij een uitkering van 400 gulden eislen. Voorls verklaar den zij dat de toezegging tot uitbe taling van de 400 gulden donderdag middag vóór twaalf uur moest wor den gedaan. Toen zij geen antwoord op hun ultimatum kregen besloten zij het werk neer te leggen. Tevoren hadden zij contact opgenomen met de vakbondon.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2