DE ZIERIKZEESCHE COURANT Voorspelling van hoge diplomaat: Gijzelaars vóór maandag vrij Toenemende onrust in bouwnijverheid TUINMAN Na veertien dagen: Staking in haven van Rotterdam duurt onverminderd voort Weer overval van de Tupamaros K.L.M. vliegt weer op Midden-Oosten Vakcentrales noemen kort geding Ultimatum aan Pele tegen de bouwbonden „heel onverstandig" Felle brand woedde op bouwterrein irmtersr tapijten DEURLOO - ZIERIKZEE Exploitatie van gasveld onder Emmen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 11 september 1970 127ste jaargang Nr. 20469 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken It, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 22SS, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand t 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer' De historische steen in Slot Haamstede NEW YOKK, 10-9. Een hoge diplo maat die eontaetcn onderhoudt met de Palestijnse guerrillabeweging, heeft donderdagavond in New York vertrouwelijk te kennen gegeven dat de passagiers van de drie in Jordanië vastgehouden vliegtuigen, voor maandag zullen worden vrijgelaten. De diplomaat, wiens naam niet onthuld is, geloofde dat Israël de twee Algerijnen, die door de Israëli sche autoriteiten zijn gearresteerd, en een aantal Arabische gevangenen in vrijheid zal stellen en dat Engeland, Zwitserland en West-Duitsland de eisen van de guerrillastrijders zullen inwilligen. LONDEN, 10-9. Het Britse ministe rie van buitenlandse zaken heeft van de Britse ambassade in Aamman vernomen dat het ultimatum van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina voor de vrijlating van de zeven Arabische commandostrüdcrs uit gevangenissen in Europa inder daad met 72 uur is verlengd. Het zou oorspronkelijk woensdag 9 septem ber om 23.30 uur Ned. tyd aflopen. UTRECHT. 10-9. De kwestie van de extra uitkering van f 400 heeft woensdag in de bouw opnieuw tot acties geleid. De toestand is nog vrij onoverzichtelijk, maar de bouwbon den concluderen uit de berichten die bij hen zijn binnengekomen, dat de onrust in de bouwnijverheid toe neemt en zich ook meer over het hele land verspreidt. Man verdronken in haven van Middelburg MIDDELBURG. 10-9. In de bin- nenhaven aan de Kousteensedijk te Middelbiwg is donderdagmorgen het stoffelijk overschot aangetroffen van de 40-jarige ongehuwde J. M. uit Arnemuiden. De man werd sinds zondag vermist. (Advertentie) Uw woninginrichting is in goede handen bü Mol 19 - Zierikzee - Tel. 2887 Bekijkt onze zaak en vraagt vrijblijvend prijsopgaaf KOPENHAGEN. De toegang tot de quarantaine afdeling van het Bleg- dan ziekenhuis werd met desinfek- terende middelen behandeld, daar in het ziekenhuis een Noorse pok- kenpati'ènt levensgevaarlijk ziek lag. Inmiddels heeft de gezagvoerder van de VC-10 van de Britse lucht vaartmaatschappij BOAC, die woensdag gekaapt werd en nu op een landingsstrook in de woestijn op zeventig kilometer van het vliegveld van Amman staat, verklaard dat het voedsel aan boord schaars wordt. „Het eten gaat een probleem wor den", zo zei hij. Niet ver van de VC- 10 staan de DC-8 van „Swissair" en de Boeing-707 van Trans-Worjd Air lines" die zondag gekaapt zijn. De VC-10 was op weg van Bahrain naar Beiroet met 103 passagiers en 10 bemanningsleden aan boord toen Palestijnse guerrillastrijders het toe stel overnamen. ROTTERDAM, 10-9. De internatio nale scheepvaartwcrcld moet nu constateren, dat de stukgoedovcrslag in 's werelds grootste haven veertien dagen lang niet of zeer beperkt heeft gefunctioneerd. De staking in deze sector duurt onverminderd voort. Donderdag gaf de haven hetzelfde beeld te zien als de afgelopen dagen. Soms komen de arbeiders in de loop van de ochtend in vrij grote getale naar het werk. maar na activiteiten van stakers buiten de hekken komen ze van de schepen, kranen en kaden en ligt het werk weer geheel stil. De Scheepvaartvereniging Zuid (werkgevers) verklaarden omstreeks het middaguur, dat er toen zo'n dui zend havenwerkers actief waren op Weer brand te Antwerpen BRUSSEL, 10-9. Donderdag is er voor de derde maal in drie dagen brand uitgebroken in een opslag plaats in de Antwerpse haven. Dins dag en woensdag werden al grote parthijen jute door het vuur ver nield, maar donderdag woedde de brand in een grote partij katoen, op geslagen in een loods die op het eind van de middag al over een lengte van 120 meter volledig verwoest was. MONTEVIDEO, 11-9. Negen leden van de Uruguyaanse verzetsbeweging van de Tupamaros hebben donder dag een Amerikaanse fabriek in Montevideo bezet en zich van 5.000 dollar (ongeveer 18.00 gulden) aan contanten en cheques meester ge maakt. Zij verdwenen in gestolen auto's. De overval werd uitgevoerd op een onderneming van de Stan dard Oil Company van Uruguay. SCHIPHOL, 10-9. Na woensdag een vlucht op Beiroet-Dahran te hebben afgelast heeft de K.L.M. donderdag besloten alle vluchten naar het midden-oosten uit te voe ren. Op de vlucht naar Sydney zal dus een tussenlanding worden gemaakt op het vliegveld van Beiroet. Ook een lijnvlucht naar Cairo gaat door. want nadat de Egyptische vliegvelden woensdag gesloten zijn gehouden, zijn ze donderdag weer open gesteld. Alleen op Amman in Jordanië wordt om veiligheidsredenen nog niet gevlogen. 10 van de 23 overslagbedrijven. En kele uren later was er echter weinig bedrijvigheid meer te ontdekken. De stakers lachen overigens over de cij fers van de Scheepvaartvereniging en zeggen steeds, dat alles plat is, ook al is hier en daar .nog een kraan aan het lossen. Doorgestoken kaart, zeggen zij dan. Er zit zo maar iemand in de kraan om de indruk te wekken dat er gewerkt wordt. CARACAS. 10-9. Het Venezolaan se „Nationale Bevrijdingsleger" heeft woensdagavond aan de beroemde Braziliaanse voetballer „Pele" een ultimatum gestuurd en hem gewaar schuwd geen bezoek af te leggen bij president dr. Rafael Caldera van Venezuela. Doet hij dat toch, dan zullen tegen hem „passende maatre gelen" worden genomen. De verzets groep zegt dat duizenden Venezola- nen werden „vermoord of wreed mishandeld voor hun onafhanke lijkheidsstrijd" op het moment da-' de Braziliaanse voetbalploeg de we reldbeker veroverde. Voor deze moorden en mishandelingen stellen de verzetsstrijders Caldera verant woordelijk. „Pele" bevindt zich sinds dinsdag avond in Venezuela, waar hij woens dagavond heeft gevoetbald. Nog rumoer in Reggio di Calabria REGGIO Dl CALABRIA, 10-9. De inwoners van Reggio di Calabria hebben zich nog steeds niet neerge legd bij de keuze van Catanzaro tot hoofdstad van de provincie Calabria. Woensdagavond richtten zij opnieuw barricades op en kwam het tot ge vechten met de politie waarbij en kele personen werden gewond. Na de aanwijzing van Catanzaro tot hoofdstad wei-den op 15 juli hef tige betogingen gehouden in Reggio di Calabria, waarbij een dode viel en 90 mensen werden gewond. Reggio di Calabria heeft meer dan 150.000 inwoners en is de voor naam- ste haven voor de veerboten tussen het vasteland van Italië en Sicilië. Catanzaro ligt 150 km. noordelijker en heeft slechts 80.000 inwoners. Vrachtauto iloor trein aangereden DEN BOSCH, 10-9. Donderdag- middag is op een onbeveiligde over weg in Den Bosch een zandwagen door een goederentrein aangereden. De 21-jarige chauffeur L. van den Kevie uit Genderen was op slag dood. Het ongeluk gebeurde op de alleen voor goederenvervoer ge bruikte lijn Den Bosch-Waalwijk. UTRECHT, 10-9. Het N.V.V., het N.K.V. en het C.N.V. zyn unaniem in hun commentaar op de aankondiging van het door de werkgeversorganisa ties in de bouwnijverheid aangekon digde kort geding tegen de drie werk nemersorganisaties in de bouwnij verheid. Heel onverstandig, noemen zij deze juridische actie van de zes werkge versorganisaties. „Dat kort geding veroorzaakt eerder een volmaakte onrust, dan dat de bouwvakarbei dersbonden binnen het kader van het Stichtingsakkoord beoogden", aldus de heer P. J. J. Mertens, voorzitter van het Nederlands Katholiek Vak verbond. De heer A. de Boon, vice-voorzit- ter van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, vreest dat de ar beidsonrust door een rechterlijke uit spraak zal oplaaien. „Met een kort geding los je geen problemen op", zo luidde het com mentaar van de loonpolitieke secre taris van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer C. A. Bakker. Bouwvakerbeider omgekomen AMSTERDAM. 10-9. De 52-jarige bouwvakarbeider A. Merlaar uit Winkel is donderdagochtend in de in aanbouw zijde politieschool aan de Sloterweg in Amsterdam-West om het leven gekomen toen een reeds op zijn plaats gebrachte betonnen trap naar de eerste etage" los schoot en op hem viel. Het ongeluk gebeurde tijdens het bijstellen van de trap. die volgens de politie enkele duizenden kilo's woog. Rijswijk bleef gespaard voor rampzalige gevolgen RIJSWIJK, 10-9. Een felle brand, vermoedelijk in een onderaardse gasleiding, is donderdag in Rijswijk ontstaan tijdens heiwerkzaamheden voor een woningbouwproject aan de Alctta Jacobsstraat. De brand, met een vlammenzee, die vijf meter hoog reikt, woedde naast een locatie van de N.A.M. (Ne derlandse Aardolie Maatschappij). In de omgeving van deze oliewinput liggen diverse leidingen. De brand bleek te zijn -ontstaan door het vernielen van een lagedruk gasleiding van de N.A.M. Nadat men op de lokatie van de N.A.M. de kra nen had dichtgedraaid doofden de vlammen. Het blijkt dat dë lokatie een transportstation voor olie is op Nieuwe collectie EMMEN. 11-9, De Nederlandse Aarolicmaatschappij (N.A.M.) heeft het voornemen binnenkort een gas veld onder de gemeente Emmen in exploitatie te nemen. Het in het afgelopen half jaar ge pleegde overleg heeft er toe geleid, dal do N.A.M. heeft afgezien van hel instaleren van acht hoorplaatsen rond de bebouwde kom van Emmen. Er wordt nu gedacht aan een cen trale hoorplaats, van waaruil onder schuine hoeken naar alle zijden ge boord kon worden. De meest gun- SANTIAGO. De Marxistische presi dentskandidaat van Chili, dr. Salva- dore Allende (met bril) gaat hier, omstuwd door supporters, naar het stembureau om zijn stem uit te brengen. Dr. Allende won met de hakken over de sloot deze verkie zingen, maar het is niet zeker of hij werkelijk president zal worden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WAT ÏEQT Pi &IL T de plaats waar voorheen een olie winput was. De brand heeft ruim vijf kwar tier gewoed. De brandweer van Rijs wijk vraagt zich af hoe het mogelijk is dat bij de aannemers niet bekend was dat in het aangrenzend terrein van de lokatie van de N.A.M. lei dingen liggen, terwijl op het terrein flatwoningen zullen worden ge bouwd. Op 80 meter afstand van het gaslek, dat door het heien van een paal werd veroorzaakt, bevindt zich een hogedruk olieleiding. Deskundigen hebben de politie van Rijswijk verzekerd, dat er van ge luk mag worden gesproken. Was de hogedruk olieleiding ook vernield, dan zou dit rampzalige gevolgen ge had hebben. Advertentie llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllll E Telefoon (01110) 2825 E Ti 111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111 IÏÏ slige plaats hiervoor is een boscom- plex met de naam Emmer dennen. Burgemeester drs. H. A. Beuse- kamp deelde een en ander mee in de donderdagavond gehouden vergade ring van de gemeenteraad van Em men. Vanuit de raad kwamen be zwaren tegen het plan. Er werd dan ook geen beslissing genomen. De raad die het er over eens was dat mede werking zal moeten verleend worden om de gasbel in exploitatie te nemen wil nader geïnformeerd worden over do vraag of geen andere plek te vin den is voor de centrale hoorplaats. Verwachting tot zaterdagavond: Zonnige perioden Zonnige perioden en hier en daar een bui; overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest; dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. TIJDEN OPKOMST ZON EN MAAN 12 sept. Zon op 6.09, onder 19.03. Maan op 17.59, onder 1.20. 13 sept. Zon op 6.10. onder 19.01. Maan op 18.17. onder 2.55. 14 sept. Zon op 6.12. onder 18.58. Maan op 18.32, onder 4.30. Volle maan: 15 sept. (12.10). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 12 sept. 12.22 n.m. n.m. 13 sept. 1.03 v.m. 13.28 n.m. 14 sept. 2.02 v.m. 14.22 n.m. E BROUWERSHAVEN: E 12 sept. 12.18 n.m. n.m. E 13 sept. 0.46 v.m. 13.21 n.m. E 14 sept. 1.41 v.m. 14.12 n.m. E Volle maan: 15 sept. (12.10). I1ET WEEKOVERZICHT DE BILT. 11-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Om een depressie, die ten E noorden ven Schotland is aangeko- men, is tamelijk koele oceaanlucht dieper het Europese vasteland bin nengestroomd. Dc voorste begren zing liep vanmorgen van de Bot- nische Golf naar Polen en vandaar naar het Alpe'ngebied, waar hel bin nendringen van de koelere lucht vergezeld gaal van enkele onweers buien. Een regengebied. dat boven Frankrijk is ontstaan trekt groten deels ten oosten van ons land over Duitsland naar het noordoosten weg. Intussen is een depressie van Zuid- Groenland naar het zeegebied ten westen van Ierland getrokken en koerst nu in zuidoostelijke richting verder naar Bretagne. In onze om geving blijft dc wind hei komende etmaal zuidwestelijk en neemt iets verder af. In de lucht, die hiermee wordt aangevoerd worden morgen meer opklaringen verwacht en mo gelijk ook hier en daar een bui. In hel temperatuur verloop komt niet veel verandering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1