9n incognito eneer anóen, Oefening met persluehtmaskers Bruinisse Palestijnen partij in kwestie Wat biedt de BEELDBUIS? Midden-Oosten Rijke opbrengsten in de Westhoek, maar prijzen beneden peil V ergadering bevelvoerders brandweerkorpsen KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft een wijziging van de Algemene Bijstandswet goedgekeurd, waarbij o.m. is vastgelegd dat het minimum loon minus vijf pet. verwervingskos ten zal worden gehanteerd als uit gangspunt voor het verlenen van bijstand. DEN HAAG. Het korps rijkspolitie bestaat op 11 november a.s. 25 jaar. De Rijkspoliiiekapel heeft in ver band hiermede een drukke Neder- land-toernee voor de boeg, dat wordt een muzikale ontmoeting met en een handdruk aan de burgerij. DEN HAAG. Het Kamerlid P. Dankert (P.v.d.A.) heeft minister mr. J. M .A. H, Luns van buitenlandse zaken vragen gesteld over de Neder lander J. G. Th. van Lottum, die in de gevangenis te Santona (Spanje) verblijft omdat hij op 19 augustus 1967 tot zes jaar en een dag gevan genisstra r werd veroordeeld wegens een delict tegen de volskgezondheid. RHENEN. Staatssecretaris A. E. M. Duynstee van de koninklijke luchtmacht heeft op het depot Elek tronisch Luchtmachtmaterieel te Rhenen aan twee onderofficieren specialisten het hoogste bedrag over handigd ,dat ooit door de rijksidee ënbus-organisatie is toegekend. Het was een bedrag van f 25.000. AMSTERDAM. Wegens poging tot doodslag op een 31-jarige prostituee heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank tegen de 27-jarige stucadoor Hans O. H. uit de hoofdstad een jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest en terbeschikkingstelling der rege- gering geëist. FRANEKER. Bij een felle brand in Kingmatille bij Franeker zijn 200 varkens en biggen omgekomen. De brand ontstond in de nok van de varkensfokkerij van de heer W. Drenten. HILVERSUM. De minister van cultuur .recreatie en maatschappe lijk werk ,dr. Marga Klompé is geen voorstander van een aparte bewinds man voor sportzaken. HAMBURG. Dit is Hamburg's laatste vlotter, de man die een beroep uit oefent, dat zelfs zelfs in de bosrijke gebieden van de Bondsrepubliek Duits land langzamerhand uitsterft en van wiens bestaan in de haven van Ham burg slechts weinige burgers van de miljoenenstad iets weten. Daarbij is het werk van Ferdinand Rademacher voor de huidige uitbouw van de groot ste Duitse haven van buitengewoon belang. Hij sorteert en vervlot tot 27 meer lange, recht gegroeide stammen, die voor nieuwe ducdalven en palen zowel in de rivier als in het havenbekken gebruikt worden. Rademachers werk eist veel handigheid. In jonge jaren, aldus verraadt hij, verloor hij zo af en toe het evenwicht. Dat gebeurt hem nu nog maar zelden. Vroeger vond hij een onvrijwillig bad ook niet zo erg als nu op 63-jarige leeftijd. Een opvolger heeft Rademacher niet. Het sorteren van de stammen zal eens door machines worden overgenomen. BLIK DOOR HET WERELD BRUINISSE, 8-9. Onder leiding van de heer J. Quant uit Zierikzee werd te Bruinisse een vergadering geh ouden van bevelvoerders van brandweerkorpsen op Schouwen- Duive'.and. Ter gelegenheid van de vergade ring van deze vereniging werd door het brandweerkorps een demonstra tie gegeven met de persluchtappe- ratuur. Door middel van enkele rookbommetjes, was in het ruim van de kustvaarder Cascade, het sport visserschip van de heer P. van dei- Vlies en door deze daartoe welwil lend ter beschikking gesteld, een flinke rookontwikkeling gemaakt. In dit ruim moest een slachtoffer (pop) naar boven worden gehaald, wat alleen mogelijk was met de persluehtmaskers voor. De oefening werd uitstekend gespeeld en was als zodanig wel een succes. In hotel Storm werd daarna onder leiding van de heer Pieterse, uit Breda, in- spekteur van het Brandweerwezen de gehele oefening nog eens kritisch bekeken en in de finesses nagegaan, of de redding volkomen juist was verlopen. Ieder mocht hierover zijn zegje doen. Het was de bedoeling, dat door de E.H.B.O. Rode Kruis-afdeling een demonstratie kunstmatige ademha ling c.q. mond-op-mond beademing Dodelijke v e rkeersonge lukken HAULERWIJK. 9-9. Bij een ver- keersongeluk in Haulerwijk (Fr.) zijn twee inwoners van Heerenveen om gekomen. Het zijn de 64-jarige R. de Boer en zijn 63-jarige echtgenote K. de Boer-Koopmans. Het echtpaar kwam met de auto frontaal in bot sing met een tegenligger, die ver moedelijk teveel aan de linkerkant van de weg reed. Het echtpaar De Boer is ter plaatse overleden. De be stuurder van de tegemoet komende auto is in zorgwekkende toestand in het academisch ziekenhuis in Gro ningen opgenomen. BERGEN, 9-9. De bestelauto van de 40-jarige M. E. Thomas uit Ver- voers (België) is door onbekende oorzaak in Bergen (Limburg) naai de linkerkant van de weg gekanteld en door een tegemoetkomende perso nenauto aangereden. De 72-jarige in zittende van de personenauto, mevr. C. Kams-Deckers uit Afferden, was op slag dood. De bestuurder van de bestelauto is later op de dag aan zijn verwondingen in een ziekenhuis overleden. WESTER SCHOUWEN, 9-9. Dc boomgaarden in de Westhoek krij gen weer een geheel ander aanzien. Overal liggen kisten en slingert oud verpakkingsmateriaal, ten teken dat er weer hard aan de oogst gewerkt wordt. Dagelijks rijden traktoren met aanhangwagens die vol geladen zijn met kisten fruit naar het verza melgebouw der veiling „De Zuid- Hollandse Eilanden" aan de Hoge- zcom te Haamstede. Elders, waar geen aanvoercentrum meer is, wach ten de kisten in lange rijen langs de weg cf bij de bedrijfsgebouwen op de komst van de grote vrachtauto's de voor verder vervoer naar Rot terdam zorgen. In de boomgaarden tussen de lange rijen plukrijp fruit weer het bekende beeld van kisten, laddertjes en pakken panden en bodems. Daar tussen plukt de fruitteler, geholpen door personeel zijn gaaf product waarvoor hij zich 9 maanden uit sloofde. Eerst de snoei, vaak in bar re koude gedaan, dan het hout op zou worden gegeven, maar door be paalde omtandigheid kwam dit on derdeel niet tot zijn recht. Dank gemeentebestuur Loco-burgemeester W. van Gilst vertegenwoordigde het gemeentebe stuur. Hij bracht dank aan het brandweerkorps voor zijn optreden en verzekerde de aanwezige functio narissen. dat de brandweer bij het gemeentebestuur hoog staat aange schreven, ook al spelen financiële overwegingen mee, waardoor niet elk verzoek a la minute kan worden ingewilligd. Dat de brandweer op vrijwillige basis werkt telde hij op hoge prijs en in zijn dankwoord be trok hij ook de Rode Kruis leden, die tegenwoordig zo nauw met de brandweer samenwerken. Desamen- komt culmineerde in een voortref felijke en gezellige mosselmaaltijd. VRIJDAG 11 SEPTEMBER. NED. I. Als Pipo en het journaal geweest zijn een reportage van een jeugduitwisseling. In samenwerking met de BBC ging een knaap uit Horn naar Schotland voor 14 dagen en een jongen uit Schotland kivam vor 14 dagen naar Nederland. We volgen ze daar in het dagelijkse le ven. Tot acht uur een opname van cle formidabele experimentele group Chicago Transit Authority uit het Amsterdams Concertgebouw. Na het journaal Avro's sportjournaal. Het prof .vollybal kunnen we vanavond bewonderen. En tot slot van de avond Nana. De titel is de val van een keizerin en dat zegt genoeg. Da- guenet trouwt met de dochter van graaf Muffat dank zij Nana's be moeienis maar hij laat zich verleiden de huwelijksnacht niet bij zijn vrouw maar bij Nana door te brengen. Zo- iels gaat te ver. Aangezien ook in Zola's realisme het kwaad zichzelf straft valt de eens zo mooie Nana ten prooi aan de diepste ellende. Ze wordt getroffen door de pokken en sterft een ellendige dood. Willem Duys zal de ontroerde lieden trach ten wat op te vrolijken met zijn Voor de vuist weg. Daarna het laatste journaal en beelden van de zwem- kampioenschappen uit Barcelona. NED. II. Pipo, het nieuws en Ter Visie, het nieuwe parlementaire pro gramma met politieke hoogtepunten, Tot het journaal van acht uur de Debby Reynoldsshow. De echtgeno ten van Debby en haar vriendin ma- ruimen, bemesten en dan de ziekte bestrijding met daarnaast nog het dunnen. 's Avonds heeft hij dan de tijd het op die dag geplukte produkt te sor teren, hetzij met de hand. hetzij met de sorteermachine. Een welbestede dag ligt achter de rug; zoveel kisten staan gereed om de volgende dag naar de veiling gebracht te worden. Enkele dagen later heeft hij de vei- lingbrief in de bus. Tot hier een afspiegeling van het werk van de fruitteler wiens geld buidel het gehele ,jaar buiten staat en geheel afhankelijk is van moe der Natuur en in de laatste 10 jaren van de grilligheid van de handels politiek in West-Europa. Met moe der Natuur valt nog wel wat te doen, want tegen hagel kan men verzekeren, dóch tegen de handel is niemand opgewassen. Zelfs de grote mannen in de fruitteelt weten geen raad en zelfs protestmarsen kon hen niet tot grote daden brengen. Alleen rooien was hun advies. Al ettelijke duizenden hectares zijn in ons land ken plannen om naar een playboy club te gaan en de twee vrouwen gaan als poezen verkleed, zoals de serveerster dat daar doen naar de club om een oogje in het zeil te hou den. De mannen leveren echter een tegenprestatie. Na het journaal 50 minuten met de al lang bekende zanger Trini Lopez. Voor de tweede maal vervolgens de jaren 1945-1950. Ditmaal komt het kabinet Schermer- horn en van Drees ter sprake. Bo nanza loopt op zijn allerlaatste be nen. De Cartwrights zitten verschrik kelijk in de moeilijkheden want ze zijn omsingeld door een bandieten bende. Het lijkt erop dat zelfs het leger geen uitkomst bieden kan. Een trieste zaak. De KRO uitzending wordt beëindigd met een aflevering van de rubriek Riskante kerk en daarmee is de week weer vol. VRIJDAG 11 SEPTEMBER. NED. I: 18.45 Pipo; 18.55 Journaal; 19.04 If I were you; 19.35 Chicago Transit Authority; 20.00 Journaal; 20.20 Avro's Sportpanorama; 20.55 Nana (slot); 21.40 Voor de vuist weg; 22.50 Journaal; 22,55 Zwemmen. NED. II: 18.45 Pipo; 18.55 Journaal 19.04 Ter visie; 19.30 Debby Reynolds show; 20.00 Journaal; 20.20 Trini Lo pez; 21.10 De jaren 1945-1950; 21.50 Bonanza; 22.40 Riskante kerk; 23.05 Journaal. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Stolwijk (2e pred. pl.) J. den Hoed te Meerkerk. Aangenomen naar Goudriaan dr. A. van den End te Maarssen; naar Putten (5e pred. pl.) (met bepaalde opdracht) C. J. P. Lam te Putten; naar Geldrop-Tivoli D. Bouwman te Garijp. Bedankt voor Scherpensse A. Wis- gerhof te Veenendaal. Gereformeerde Kerken Beroepen te Pernis Th. ten Napel te Naaldwijk. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Hoogkerk S. Cnossen te Vollenhoven-Cadoelen. Bedankt voor Mussel R. T. Urban te Ferwerd en Hallum. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt (buiten verband) Aangenomen naar Sliedrecht A. H. Algra te Wormer. Chr. Gereformeerde Kerken Beroepen te Schiedam C. Verhage te 's-Gravenhage-Centrum. Gereformeerde Gem. in Nederland Bedankt voor Barneveld F. Mallan te Gouda. gerooid, waarmede dan de collega's- optimisten gered moesten worden. Ingestortte prijzen Wat zien we nu? Ongekende fruit- aanvoeren van vrij goed fruit over voeren dagelijks de markt en deden de prijzen volledig in elkaar storten. Maandag werden alleen van Schou- wen-Duiveland niet minder dan 5500 kisten naar Rotterdam ver voerd tegen een noimaal kwantum in voorgaande jaren van 3500 kisten. Dag en nacht wordt er gereden om de appels, waarvan de James Grieve de hoofdmoot vormt, op tijd aan de veiling te krijgen. Prijzen van 18 cent en minder per kg zijn de re sultaten van al deze inspanningen verricht door de fruittelers zelf en de chauffeurs van het transportbe drijf Rademaker die het veiwoer verzorgt. De misère in de fruitteelt deed ook de kopers „op het hout" wegblijven omdat deze mensen voor een krats op de veiling in hun be hoefte kunnen voorzien. Een enke ling in de Westhoek was nog zo ge lukkig om zijn fruit op die manier te kunnen verkopen, ofschoon ook vcor weggeefprijzen. Overvloedige oogst Een overvloedige oogst dus. Aan de aanvoerloods worden dagelijks de duizenden kisten verwerkt en het is daar vooral de heer C. Remmers die al deze kisten een paar maal door zijn handen laat gaan: lossen van de aanvoerwagen en laden op de vrachtauto's. Gelukkig liggen de peren in prijs iets hoger ofschoon ook hiervoor de kostprijs lang niet gehaald wordt. In Haamstede ver schenen reeds vorige week de eer ste cox's orange-appeien en de hoop op een betere prijs van dit smake lijkste ras dat Nederland kent, werd eveneens de bodem ingeslagen, want de kostprijs kon eveneens niet ge haald worden. Het schijnt dat er wat vraag komt naar „good old" goudreinette. Won derlijk toch dat deze appel, na eerst in de hek te zijn gedrukt door de Golden Delicious en Winston en nog een paar nieuwe bewaarappelen, de strijd glansrijk heeft gewonnen en weer zeer gewaardeerd wordt. Niet alleen in eigen land doch ook over de grenzen. De appel heeft grote voordelen want naast een heel goe de handappel moet er nog een an der ras geboren worden dat hem in Se moesproduktie op smaak over treft. Veertien dagen vroeger dan in 1969 is dan nu de oogst van het herfst en winterfruit in volle gang. Financieel wordt het opnieuw een strop voor de fruitmensen en wan neer we de gedachtengang van ve len onder hen peilen, dan zullen de ze winter weer diverse bedrijven gaan verdwijnen. Mogelijk dat met een caravan-compensatie de balans net in evenwicht kan houden, doch hel blijft een lapmiddel. Want ge zond is de fruitteelt niet meer, hoe mooi het werk dat er voor gedaan moet worden ook mag zijn. BELLINGWOLDE. Twee inwoners van Bellingwolde zijn in Haren (D.) met hun auto bij een botsing betrok ken geraakt. De 34-jarige H. Kos ters werd op slag gedood. AMSTERDAM. In de lokaliteiten van de Stichting Zomeraccomodatie Jeugdtoerisme in Amsterdam heb ben in de maanden mei tot en met augustus in totaal 55.571 jonge toe risten overnacht. AMSTERDAM. Van 12 tot en met 26 september a.s. zal in de Engelse stad Cambridge een conferentie wor den gehouden over de werkgelegen- heidsproblematiek in de ontwikke lingslanden in de jaren zeventig. DRACHTEN. In Drachten is de 88-jarige heer J. Bos bij een ver keersongeval om het leven gekomen. De heer Bos botste met zijn brom fiets frontaal tegen een tegemoetko mende autobus, toen hij voor een vuilniswagen naar links uitweek. ZUNDERT. Bij een frontale bot sing" op dè rijksweg Breda-Wernhout is de 45-jarige A, A. M. Puyenbroek uit Boxtel om het leven gekomen. Zijn wagen kwam in aanrijding met een slippende personenwagen, die vermoedelijk op de linker weghelft was terechtgekomen. DEN HAAG. De drieendertig Zuid Molukkers die op 31 augustus in Wassenaar werden gearresteerd, blij ven in voorarrest, dit heeft de Haag se rechtbank dinsdag beslist over eventuele gevangenhouding van de verdachten. Vier vliegtuigkapingen in één week einde - duidelijker kunnen de Pa lestijnen het niet maken dat zij wel degelijk partij zijn in de kwesties van het nabije oosten. Hoewel de Palestijnen in dit geval iets te veel gezegd is: het als Plop bekend staan de bevrijdingsfront voor Palestina is maar een van hun organisaties en bepaald niet de grootste. Stérk onder invloed van de Chine zen die wapens en Mao's rode boekje leveren, ijvert het niet alleen voor eeh revolutie die tot een Palestijnse staat' voert, maar eveneens voor een omwenteling in de Arabische lan den. Nasser is niet hun idool, maar integendeel en regeerder die net als Jordanië's Hoessein terzijde gesteld moet worden. Luchtpiraterij is in alle opzichten verwerpelijk. Levens van onschuldi ge luchtreizigers worden in gevaar gebracht en in dit geval wordt bo vendien' nog chantage gepleegd waar aan de Zwitserse regering evenals de Griekse, enige tijd geleden zich moei lijk kan perimiteren niet toe te ge- VENSTER ven. Het zijn ronduit gangstermetho den maar naar de opvattingen van Habasj en zijn terroristen is alles ge oorloofd voor het grote doel. Toch zou juist deze terreur be- trekkkelijk eenvoudig uit te bannen zijn: als de landen waarheen de toe stellen gedwongen worden te vlie gen, vliegtuigen en passagiers een voudig terugstuurden. Cuba, een ander doel van kapers, voelt er niet voor: de Arabische lan den voelen er misschien wel voor, maar zij durven het niet: voor de simpele massa's zijn de mannen van Habasj helden die niet gedwars boomd maar toegejuicht moeten worden. Israël weigert voorlopig te praten over een of andere vredes- aktie met Egypte - de bestands schendingen wekken twijfel of de andere partijen zich aan een over eenkomst zullen houden. Dit weekeinde wekt bovendien twijfel of ze er zich wel aan zouden kunnen houden als zij wilden. 41 door FRANK VAN FALCKENOORT heeft en nu zit te rentenieren en te lueren. Dat zal wel een hevige te- leurtelling voor u en uw zusier zijn. Enfin, zodra ik weer een beetje in orde l/:n, smeer ik 'm wel .Dan zult u geen last meer van me hebben." Ze ging met haar armen op de ta fel leunen en keek hem nog steeds onderzoekend aan. „Waaom doet u ineens zo? Ik heb toch niet gezegd, dat u moet vertrekken?" „Ik heb u en uw zuster toch voor de gek gehouden? Eigenlijk is het bedrog." Ze haalde haar schouders op en keek even naar buiten. „U hebt ons altijd op tijd betaald en we hebben niet de minste last van u gehad. Wat u niet cf wel bent, is tenslotte onze zaak niet. U zult er wel een bedoe ling mee gehad hebben om u als schrijver voor te doen. Waarom deed u dal eigenlijk?" „O, ik weet eigenlijk zelf niet. Misschien omdat ik altijd veel be wondering had voor boekenschrij- vers. Ik dacht verleden jaar: Laat ik me nu ook maar eens een schrij versnaam aanmeten. Wat. had u ge daan, als ik gezegd had: Ik heet Jan Vlaming, ben gewoon kantoorbe diende en ik wil hier een paar maan den logeren, wonen, een beetje uit rusten, anders niet. Had u me dan eveneens geaccepteerd?" Ze dacht enkele ogenblikken na. „Ik denk van wel, waarom niet? U betaalde meteen drie maanden voor uit en we kregen een gunstige in druk van u. Ik ge loof niet, dat dit enig verschil maakt. Misschien wilde u ons imponerend" „Best mogelijk. Het was zomaar een idee van me." (wordt vervolgd) Fraai fruit, maar een slechte prijs. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) FEUILLETON Hij knikte. „Ja, dat is zo maar. „Waarom moet er nu nog een „maar" aan te pas komen? Als u aanmerkingen op het eten hebt, zegt u het gerust." „Aanmerkingen? M'n beste juf frouw Ankie, ik kan me niet her inneren ooit 2o heerlijk te hebben gegeten als deze middag" „Nu moet u niet overdrijven." „Ik meen het, juffrouw Ankie. Dit was een godenmaaltijd." Ze haalde haar schouders op. „U zult wel eens uitgebreider diners ge had hebben als schrijver. Met boe kenbal en zo." Hij schudde langzaam zijn hoofd. En in een opwelling antwoordde hij: „Ik zal u een bekentenis doen, juf frouw Ankie, omdat ik u niet langer voor de gek mag houden. Ik ben he lemaal geen schrijver en ik heet geen Hansen. Ik ben niets. Een gewoon mens. Mijn naam is Jan Vlaming." 15 Ze nam de sigaret uit haar mond en drukte hem automatisch uit in de asbak, terwijl haar mond langzaam open ging. De vrouw staarde enige tijd naar de man in pyama, maar hij weerstond haar blik en knikte een paar maal, alsof hij daarmede zijn woorden onderstrepen. „U bent helemaal geen schrijver?" herhaalde ze. Vlaming schudde zijn hoofd. „Ik heb nog nooit een boek geschreven." Ze wees naar de schrijfmachine. „En dat dan?" Hij haalde zijn schouders op. „La ten we vaststellen, dat ik enkele se rieuze pogingen gedaan heb om iets te schrijven. Maar ik bezit niet de nodige capaciteiten. Het draaide al lemaal op niets uit. Hebt u het niet gelezen?" Ze begon te kleuren. „Ik.ik heb één vel gelezen, dat, was naast de machine lag, toen ik hier schoon maakte. Misschien had ik het niet megen doen, maar jaik was zo nieuwsgierig naar wat u schreef." „En? Hoe vond u het?" „Ik heb er weinig versland van, meneer Hansen.eh. Vlaming. Ik dacht: misschien zijn het voorlo pige aantekeningen. Hoe weet ik, welke methodes een schrijver ge bruikt? Ik dacht: het zal wel een be doeling hebben." „Natuurlijk heb ik het geprobeerd, maarHij spreidde zijn handen uit eh zuchtte. „Maar.... wat doet u dan wel? Waarom bent u dan hier, al die we ken?" „Och ,dat is zo moeilijk uit te leg gen. Laten we zeggen, dat ik tabak van alles had, dat ik de stilte zocht, dat ik een poosje wilde luieren. Ik had rust nodig en die vond ik hier." „Wat bent u dan van beroep?" „O, niets bijzonders, kantoorbe diende, boekhouder. En nog niet eens zo'n hele beste." „Waar woont u dan eigenlijk?" „Het laatst in Den Haag," erkende hij naar waarheid. „Oorspronkelijk koni ik uit Rotterdam." Ze keek hem geruime tijd onder zoekend aan, tot hij begon te lachen. „NU bon ik in uw ogen zeker van mijn voetstuk afgevallen, niet? In- plaats van dc zogenaamde beroemde schrijver N.N., die hier incognito vertoeft onder de naam Hansen ,zit hier de doodgewone Jan Vlaming in „Do Rietvink", een huis-en-tuin- pennelikkcr, die een paar centen Weer .stroppen in de fruitteelt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4