Gratis reizen 2 septemberdagen voor 65+ers voordelig uit met NS Konyers Huisjes (1651) te Moord gouwe worden gerestaureerd TELEURGESTELD... RUIL ZE IN Staking op stukgoedoverslagbedrijven wordt nog voortgezet ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 10 september 1970 Nr. 20168 Brokje historie geconserveerd NOOR DOOL WK, 9-9. Duur bouw- bedrijf L. Tieleman te Haamstede werd recentelijk aangekocht de z.g.n. „Koeierij" te Noordgouwe, de z.g.n. Konyers-huisjes, gebouwd in 1651 deor de echtgenoot, van Maria de Pottere. Gelijk bekend Jiet Maria de Potte re een legaat na van f 13.000 tot on derhoud van officiersweduwen en beschikte testementair dat vijf huis jes moesten worden gebouwd. Een gedenksteen in de gevel van dit vrij unieke 17e eeuwse complex, herin nert daar nog aan. Onder toezicht van Monumenten zorg worden de huisjes thans weer in de oude staat teruggebracht. De houten vloeren worden uitgebroken en antieke plavuizen vloertjes ko men daarvoor in de plaats. Ook de bedsteden worden teruggebracht, evenais de dakkapellen. De ramen, deuren en goten zijn reeds goeddeels Om ccn zwemdiploma Schooljeugd deed examen in zwembad „De Val' ZIERIKZEE, 9-9. Onder toezicht van de examencommissie bestaande uit: mej. Koning en de heren Ensing, Roks en de badmeester de heer Goddjjn zijn de volgende leerlingen geslaagd. Het afzwemmen vond plaats in „De Val". Voor het A dip'oma C. N. SCHOOL: R. Wilbrink, R. v. d. Weele, P. Raven, R. Beije, R. O. Looze, T. Mukker, H. Bin, N. v. Vossem, R. Coppoolse, A. Saman, W. Nauta, A. Louws, T. Fluijt, H. Steutel, R. Schoonakker, C. Hop pers, C. Bijl, J. Huigen, T. Kriste- lijn. TH. T. SHOOL: J. Schot. R. Ku- zee, C. Felius, T. Dokter, H. d. Vrie- ze, L. d. Winkel. N. B. SCHOOL: F. Duffner, H. Boer, J. Geilvoet, K. Hagestijn, H. Struyk, J. Boer. R. K. SCHOOL: H. Verhoeven, H. Holty, J. Bommaert, N. v. Velthoven, A. Kouijzer. J. Alting, P. Vermue, R. Keikes. BEATRIX SCHOOL: M. Praat, L. Berrevoets, N. Snijders, K. Kriste- lijn, M. v. ci. Sanden, H. Stoutjes- dijk, H. Hillebrand. HUISHOUDSCHOOL. L. Vogelaar, C. Seybel, A. Bil, L. Dorst. E. Huige, J. d. Bil, P. Slager. E. Krijger, N. Goudzwaard, A. Kramer, J. v. d. Rassel. Voor het B. diploma C. N. SCHOOL: J. Visser. P. v. d. Waaiden, M. Bakker, J. Vink, L. Woestijne. A. v. Harten, A. Hoppers, A. Coppoolse, J. Goudzwaard, P. Ge- uk, J. v. d. Doc, A. v. Lieren, K. v. Vossem. TH. T. SCHOOL: S. Lelie, C. Zan- dijk, R. de Jonge, S. Huiser, E v. Oeveren. N. B. SCHOOL: J. Heringa, K. Deurloo, H. v. d. Post, R. Timmer man, J. w. Leeuwen. E. d. Oude. R. K. SCHOOL: M. Rijpstra, A. Clery, F. Blommaert, Ch. v. d. Snep pen, J. d. Winter, L. d. Winter. HUISHOUDSCHOOL: D. d. Vrie- ze. L. T. SCHOOL: K. Kooman. Voor het lc vaardigheidsdiploma TH. T. SCHOOL: J. v. d. Kreeke. R.S.G. PROF. ZEEMAN: C. L. v. Pee, A. C. Hoogstrate. Voor het 2c vaardigheidsdiploma R.S.G. PROF. ZEEMAN: M. v. d. Post, H. J. Rooseboom. L. C. B. d. Pee. Deze examens zijn gehouden on der slechte weersomstandigheden met een watertemperatuur van 17 graden en windkracht 7, wat voor de kinderen een extra compliment be tekent omdat de golven dan zeer veel hinder veroorzaken. Het duik(ers)-weekeinde te Ouwerkerk OUVVERKERK, 9-9. Ter aanvul'ing van het reeds geplaatste bericht omtrent de duiksport wordt nog ge meld, dat het te Ouwerkerk gehou den duikweekeinde was georgani seerd door de Ncd. Onderwatersport- bond in het kader van de instruc- teursopleiding. De opzet is. de cursisten beter kennis te laten maken met de pro blemen van het duiken in de Zeeuw se wateren, d.w.z. zcut. stromend water. Vele van de cursisten geven in de diverse bij de N.O.B. aange sloten duikclubs reeds training. Het doel van de i.nstructeursopeiding is. deze mensen uniform op te leiden tot Nederlands Onderwatersportin structeur. Het hieraan verbonden diploma, dat na een met goed ge volg afgelegd examen kan worden verkregen, is erkend door de minis ter van Cultuur. Recreatie en Maat schappelijk werk. Dit weekeinde werd georganiseerd in samenwerking met de Koninklij ke Marine en stond onder leiding van de luilenant-ter-zee der eerste klasse F. Th. de Bree, commandant Mijrendienst, de heer I. Fiuyt, oud- marineduiker en de commissie Op leiding-Instructeurs. In september kunt u met NS op uw 65 kaart twee dagen gratis en onbeperkt reizen. "VVelke (lagen? Kiest u er maar twee uit: elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in september is er goed voor. Hoe? Door simpelweg uw 65 - kaart aan het loket te laten afstempelen. Helit u nog geen 65+ kaart? Koop er dan een aan het loket. Verkrijgbaar voor iedere 65-plusser. Uw vrouw mag jonger zijn. Legitimatie en pasfoto meebrengen. De 65+reductiekaart geeft recht op reizen tegen de halve enkele- reisprijs. Een driemaandskaart kost f 20.-, voor echt paren f 30.-. -Jaarkaart f 50.-, voor echtparen f 75.-. Vraagt u gelijk een septemberkalendertje. vernieuwd of gerestaureerd en het geheel is inmiddels glasdicht ge maakt. De nieuwe eigenaar weet rog niet precies de bestemming voor de huisjes, maar er zijn toch wel plannen in een bepaalde richting. Het voornaamste is thans dat de huisjes in oude luister worden her steld en geruime tijd „mee kunnen". Zo is een brokje historie te Noord- gouwe weer geconserveerd. DJAKARTA. De bittere ervaring die wij hebben opgedaan maakt dat Indonesië geen Russische vliegtuigen meer zal kopen, aldus heeft de In donesische vice-maarschalk van Je uchtmacht Slamet, woensdag ver klaard. BURGERLIJKE STAND ZIERKZEE Geboren. 3 sept. Lena Pieternella, d. van Cornells Zorge en Jacoba Stoffelina Kristelijn (Westerschou- wen); 5 sept. Winanda Francisca, d. van Egbert Plette en Dirkje Verhage (Zierikzee); 4 sept. Jannetje Cornelia d. van Leendert van den Berg en Adriaantje van Wezel (Zierikzee); 4 sept. Maria Wilhelmina, d. van Ma- rinus Koopman en Magdalena Cor nelia Pieternella Schippers (Zierik zee); 7 sept. Anthonia Elizabeth Wil- lemina, d. van Cornells Jacobus Dooge en Willemint Cornelia Quist (Brouwershaven); 7 sept. Bob, z. van Johannes Jacobus Meijst en Johan na Jacomina Oele (Bruinisse); 8 sept. Helena Christina, d. van Gijsbert Antonie Moelker en Suzanna Jaco- mijntje Vermeulen (Middenschou- wen); 7 sept. Adriana Cornelia Mar tina. d. van Jacob Berrevoets en Pie ternella Wolferina Ringelberg (Mid- denschouwen). Gehuwd. 4 sept. Tinny Hanne Aarden. 24 jr. (Westerschouwen) en Johanna Hiilebrand, 22 jr. (Zierik zee); 8 sept. Adrianus Cornelus Kwaak, 70 jr. (Zierikzee) en Jean- nette Elizabeth Platteel, 61 jr. (Zie rikzee). Overleden. 5 sept. Adrianus den Boer. 77 jr., echtg. van Adriaantje Bal (Bruinisse); 5 sept. Isaac Quaak, 53 jr.. echtg. van Jannetje Adriana Blankert (Zierikzee); 4 sept. Izak van As. 83 jr., geh. gew. met Neeltje Ma ria Post en Maria van Steveninck (Zierikzee). KERKNIEUWS Oud Ger. Gemeente OOSTERLAND. Vrijdagavond 11 september, 7.30 uur: ds. M. A. Mieras te Krimpen aan den IJssel (Bed. H. Doop). Ds. W. C. P. den Boer naar IJsselstein/Benscliop ZIERIKZEE, 9-9. Ds. W. C. P. den Boer zal zondagmiddag 13 september 1970 afscheid nemen van de Gere formeerde Kerk van Ferwerd in de classis Hallum in de provincie Fries land. Veertien dagen later, n.l. zon dag 27 september 1970 zal hij, na vooraf in diezelfde dienst te zijn be vestigd door ds. M. N. de Wolf uit Gramsbergen intrede doen als predi kant van de Gereformeerde Kerk van IJsselstein en zal hij 's middags, na vooraf in diezelfde dienst weder om te zijn bevestigd door ds. M. N. de Wolf uit Hardenberg, ook nog in trede doen als predikant van de Ge reformeerde Kerk van Benschop in de classis Utrecht. De Gereformeer- de Kei'ken van IJsselstein en Ben schop, welke voor de dienst des Woords zijn gecombineerd, zijn va- kant geweest sinds 1 december van het vorig jaar (1969). Willem Cornells Pieter den Boer werd op 9 maart 1909 uit een land bouwersgezin te Zierikzee geboren. Hij bezocht eerst' de H.B.S. in zijn ge- boortestad, deed naderhand staats examen gymnasium A. en studeerde vervolgens aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij op 29 juni 1938 zijn kandidaatsexamen theolo gie aflegde. Nadat de heer Den Boer ruim drie maanden later in oktober 1938 na préparatoir examen door de calssis Zierikzee was beroepbaar ver klaard iii de Gereformeerde Kerken in Nederland en hij van 1 februari 1940 tot 1 november 1943 eerst nog drie en een half jaar te Bodegraven werkzaam was geweest als hulppre diker werd hij op 14 november 1943 door zijn oudere broer, ds. M. den Boer, toen nog predikant van de Ge reformeerde Kerk van Oudeschoot en thans emeritus predikant te Burgh. Na de oorlogsevakuatie vertrok ds. Den Boer opnieuw naar Bodegraven. In 1947 vertrok hij naar Vorden en vandaar in 1952 naar Uuithuizen. In 1962 werd hij bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van Fer werd (Fr.). Hulp voor belegerde Cambodjaanse stad PHNOM PENH, 10-9. Een vloot van Cabodjaanse scheepjes met troe pen en voorraden aan boord heeft woensdagavond de provinciale hoofd stad Kompong Thom bereikt, die al drie maanden door guerrillatroepen wordt -belegerd. Volgens een mili taire woordvoerder ontmoetten de scheepjes op de rivier Stoeng Sen vrijwel geen verzet. Ze waren drie dagen geleden vertrokken. Er is nog een hulpkonvooi onder weg over land. Het bevindt zich op 60 km. afstand van Kompong Thom en wordt opgehouden door vernielde bruggen met gevelde bomen. Boze Italiaanse boeren PACHINO, 9-9. In woede ontsto ken Italiaanse boeren hebben woens dag barricaden opgericht op de toe gangswegen naar en in het centrum van de stad Pachino, op Zuid-Sicilië. Ook de spoorweg Syracuse-Pachino is met boomstronken versperd. De boeren, hoofdzakelijk wijnbouwers, protesteren hiermee tegen de vol gens hen te lage wijnprijzen. De vakbonden hebben uit solidariteit met de wijnbouwers een algemene staking uitgeroepen. Dysenterie-epidemie in zuid-Polen WARSCHAU. 9-9. In Zuidoost-Po- len heerst sinds enkele dagen een dysenterie-epidemie. De kern er van is de plaats Krasnikfabryczny met 15.000 inwoners. Tot dusver is de ziekte bij 57 mensen geconstateerd, terwijl er 167 patiënten zijn die er van worden verdacht aan de ziekte te lijden. De autoriteiten hebben strikte voorzorgsmaatregelen getroffen om een verdere verspreiding van de kweal te voorkomen. Ook zijn talrij ke artsen en verpleegsters naar de plaats gestuurd. Vorig jaar had de getroffen streek te lijden van een tyfus-epidemie. Olievlek in Golf van St. Laurens SUMMERSIDE, 9-9. Een olievlek van 16 km. lengte en 8 km. breedte drijft in de Golf van St. Laurens, waar maandag een Canadese onbe mande schuit met circa 3.500 ton stookolie verging. Het schip werd van Halifax naar Buthurst gesleept, toen het lek sloeg. ^3 w: AMSTERDAM. Mode-ontwerper Edgar Vos heeft een tipje opgelicht van zijn nieuwe collectie voor de herfst-winter 1970-71. Op de Dam showde Tanya Kornblit-Trijbels een tweedelig ensemble van bedrukt Schultersvelt- tinneroy, waarvan het voorpand geplisseerd is (l). Joke toonde een auber gine-kleurige bedrukte tinneroy chemisier het stiksels. Amerikaanse helikopter KORTE BERICHTEN Gratis kippen en eieren BARNEVELD, 9-9. Dinsdag 29 september zullen op verschil lende plaatsen in Den Haag levende kippen en verse eie ren worden uitgedeeld. Dit is een onderdeel van de protest demonstratie, die op die dag in de residentie wordt gehouden door de Nederlandse Vereni ging van Legpluimveehouders fNLVDe vereniging wil door deze actie nogmaals de moei lijke situatie, waarin de Ne derlandse pluimveehouderij met name wat betreft de eier- prijzen verkeert, aan de kaak stellen. neergestort in Kenia NAIROBI, 9-9. Een Amerikaanse helikopter is woensdag neergestort in de buurt van de berg Kenia. De piloot kwam om het leven. De heli kopter had voedsel en medicamen ten bij zich voor de reddingsploeg die op weg was naar de Oostenrijk se arts Judmaijer, die met twee ge broken benen vlakbij de top van de berg Kenia (5.000 meter) ligt. Men verwacht dat dr. Judmaijer niet voor vrijdag vervoerd kan wor den. Verduistering van 20.000 gulden DEVENTER ,9-9. De 22-jarige uit Zwolle afkomstige bankbediende W. van de H. is dinsdagmorgen door de politie van Deventer gearresteerd. Hij wordt er van verdacht een De venter bankinstelling voor f 20.000 te hebben benadeeld. Hij zou dit ge daan hebben door het indienen van drie gefingeerde aanvragen voor persoonlijke leningen gedurende de laatste drie maanden. De onregelma tigheid kwam bij interne controle aan het licht. Van het geld kocht van de H. onder meer een sportwagen. Westhoek-huisvrouwen maakten Walcheren-excursie HAAMSTEDE, 9-9. Dinsdagmor gen vertrok een 54-tal dames per bus uit de Westhoek om een dag excursie te maken naar Walcheren. Het eerste bezoek gold het tuincen trum Dekker in Middelburg. In de supermark-hal vertelde een employé van dit bedrijf het een en ander over de opzet van deze zaak. De bezich tiging van de prachtige bloemen- en plantenkassen was iets aparts en van de gelegenheid om iets te kopen werd een grif gebruik gemaakt. Op de Markt in Middelburg werd koffie g edronken en ging de tocht verder naar het Zeeuws museum. De rondleider vertelde dat het pand. waarin ht museum gevestigd is, om streeks 1750 werd gebouwd voor de regentenfamilie van Citters. In 1889 werd het huis als museum ingericht. Een gedeelte uit de kollektie van wijlen de Middelburgse antiquair en suikerbakker W. H. Bal en zijn zus ter is daar tentoon gesteld. Veel Delfts aardewerk en Chinees porce- lein blauw, familie verte en Chine de commande, prachtig zilver, meu belen, schilderijen, Zeeuwse kleder drachten .penningen maken hiervan deel uit. Een bezoek aan dit mu seum is dan ook zeer aan te bevelen. „Wel van 't schaap" De lunch werd in Vrouwenpolder gebruikt waarna de dames op tijd in Veere aankwamen om in twee groepen het atelier „De Schapekop te bezoeken. Hier werd gezien hoe het zuivere-natuurprudukt „wol van 't schaap" verwerkt werd van draad tot lappen en waarvan weer man tels, korte jasjes en stola's gemaakt werden. Heel exclusief. Verder wa ren er sloffen, wanten, kussens en tafelkleden. Ook worden stukjes kiezelsteen uit Canada en Australië 6 weken lang in een trommel met schuurpoeder rondgedraaid (elek trisch, dag en nacht). Daaruit ko men de mooiste gekleurde steentjes en half edelsteentjes die men zich denken kon. Ze werden gebruikt voor hangers, ringen, broches, arm banden en kettingen. Al deze pro- dukten waren te koop. Om half vier werd koers gezet naar Colijnsplaat, waar gezellig kof fie gedronken werd en enkele dames nog even de vismijn bezochten. Ont half zes arriveerde het gezelschap weer thuis. De Rotterdamse havenstaking UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De Deense mijnen- legger HDMS „Sjaelland" zal van 13 tot 16 september een bezoek bren gen aan de haven van Amsterdam. Het schip zal worden gemeerd aan de Oostelijke Handelskade. BERGEN. Op de rijksweg Venlo- Nijmegen tussen Afferden en Heijen is de 84-jarige mevr. Kaps uit het Noord-Limburgse dorp Afferden op slag gedood. Haar 43-jarige zoon, J. Kaps die de auto bestuurde, werd le vens gevaarlijk gewond. UTRECHT. In de tot het Akzo- concern behorende bedrijven is gro te onrust ontstaan over de beslissing van de raad van bestuur om een gra tificatie aan de personeelsleden toe te kennen van f 200. Vergaderingen van personeelsleden en onderne mingsraden hebben zich duidelijk op het standpunt gesteld, dat het voor stel van de bonden een extra uitke ring van f 400 te geven met verwer king in de loonschalen wordt onder steund. ROOSENDAAL. De houtdrogerij van de schoolmeubelenfabriek De Bruynincx in Roosendaal is geheel uitgebrand. Ook het dak werd aan getast. De brandweer van Roosen daal kon met groot materieel verhin deren dat het vuur oversloeg naar de rest van het gebouwencomplex. DEN HAAG. Indien Israël de twee Algerijnen, die het uit een Engels verkeersvliegtuig heeft gehaald, zou vrijlating zou dit naar de opvatting van de Nederlandse regering, een ge baar zijn dat de internationale posi tie van Israël tot voordeel zou kun nen strekken. LOESAKA. 9-9. President Soehar- to van Indonesië heeft woensdag de tweede dag van de conferentie van niet-gebonden landen in Loesaka ge zegd dat zijn land zich niet zal aan sluiten bij een ideologisch of mili- tiar blok. Wel wil Indonesië interna tionale samenwerking. Advertentie OVER UW ZIG-ZAG NAAIMACHINE? voor de moderne PFAFF zig-zag lichtgewicht Wij ruilen alle merken In, ook vreemde I ROTTERDAM, 9-9. Dc staking op dc stukgoederenoverslag bedrijven in Rotterdam is ook woensdag voort gezet. Dc werkgevers meldden dat in de dagdienst circa 2000 van de totaal 14.000 havenarbeiders hebben gewerkt. Dc stakers echter stelden zender meer dat dc haven plat was. Zeker is dat de normale situatie in de Rotterdamse stukgoedhavens nog niet is teruggekeerd. Do strijd wordt gestreden in die bedrijven, waar op de conventionele wijze' stukgoederen worden overge slagen. Do containcroverslag aan dc Eemhaven heeft tot dusver weinig overlast. Ook de arbeiders in de graanoverslag, die onder de omstre ed AO vallen, zijn aan het werk. Verwarring Er eerst een zekere verwarring in de stakerswcreld. Sommigen hebben het gevoel dat „arbeidersmacht" niet op de juiste wijze ageert en geen ge sprekspartner kan zijn van dc werk gevers. De commissie uit de bedrijven met als woordvoerder Flip Schults treedt nog weinig naar buiten. Van oen samenwerking tussen „arbeiders macht" cn deze commissie is ook geen sprake, zo bleek op een sta kersvergadering in de Riviérahal in Rotterdam. De samenwerking was min of meer overeengekomen op een dinsdag gehouden vergadering in Odcon, waar de Groninger stakings leider Frc Meis een poging deed dc eenheid te herstellen. De stakingsvergadering woensdag middag in de Riviérahal, bezocht door circa 1000 havenarbeiders gaf althans naar buiten de indruk van onvrede en verwarring over dc een heid in het stakingsfront. NAAIMACHINEHUIS Kortemeestraat 17 BERGEN OP ZOOM BON: voor gratis folders zen den aan Pfaff ant- woordno. 102, Bergen op Zoom. Naam: Adres: Plaats:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3