NAJAARSBEURS VAKBEURZEN VERLICHTING INTER DECOR TOELEVERING MEUBELINDUSTRIE AGENDA „Sterna meldt broed«esevens Schouwen-Duiveland over 1970 STREEKNIEUWS ARAM EN HET GEHEIM VAN DE GESLOTEN DEUR Phantoms voor Israël? LAATSTE NIEUWS Advertentie KON. NED. JAARBEURS UTRECHT JAU£i&*B OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN: werkdagen van 9-18 uur ?ondag 6 september van10-18uur -^■'?ilL^y -aJSa^f voorde^Win-teeganosbilietlenopcalTOstationsverkrijgbaar Inlagen Zierikzee De inlagen en karrevelden van Zierikzee hadden een goed aanbod van broedvogels. Het uiteindelijke resultaat was echter niet zo goed in de Zuidhoekinlagen, in de karrevel den van de Westhoekpolder en in de Cauwersinlaag. Kluten, kokmeeu wen en waterhoentjes werden het slachtoffer van eierenetende zilver meeuwen. Dit waren vooral jonge vogels die op de ten westen van de haven van Zierikzee gelegen vuilnis belt huisden. Bergeend 4; bontbekplevier 4; Kie vit 6; kluut 39; kokmeeuw 458; meerkoet 1; Noordse stern 2; Schol ekster 27; strandplevier 10; tureluur 12; visdicf 3; waterhoen 4; wilde Karrevelden Zierikzee Zie voor de opmerkingen onder „inlagen Zierikzee",. Behalve op de karrevelden werden op het bouw land nog 9 kluten broedend aange troffen. Bergeend 1; grutto 6; kievit 13; kluut 34; knobbelzwaan 1; kok meeuw 36; scholekster 18; strandple vier 12; tureluur 16; waterhoen 1. Inlagen Ouwerkerk (Opgaven de Bleijker-van Loo) De inlagen hadden het dit jaar wel te verduren. Ook de Ouwerkerkse inlagen hadden eierdieven. Hier geen zilvermeeuwen maar hermelijnen, die een wel gevulde dis vonden. Vis- dief en kokmeeuw hadden het zo moeilijk dat slechts enkele jongen het levenslicht aanschouwden. De visdieven die 62 nesten lieten tellen hadden slechts een aanbod van vier jongen toen de heer van Rhee kwam ringen. Van de kokmeeuw werden 31 en van de scholekster 4 vogels ge ringd. Bergeend 15; bontbekplevier 8; kievit 12; kluut 12; kokmeeuw 560; scholekster 5; strandplevier 1; vis- dief 62; waterhoen 8; wilde eend 18. De Geul - Oestcrland Bergeend 3; fuut 1; kievit 1; meer koet 3; wilde eend 1; wintertaling 1 (4 pulli.). Sasput - Zierikzee Kon men voorheen spreken van een broedplaats van meeuwen en sterns, nu is de Sasput een stille plas geworden, waar de blauwe reigers van Schuddebeurs in rust kunnen fourageren. Meerkoet 2; waterhoen 1; wilde eend 2. Weel - Noordgouwe (Opgave Bax) Bontbekplevier 2 ;kievit 1; kluut 1. Kakkersvveel - Kerkwerve (Opgave Bax) Op het bouwland, direkt grenzend aan het Kakkersweel broedden meer kluten dan vorig jaar. De eieren werden nu niet geraapt .zodat alles voorspoedig verliep.... tot de lang durige droogte het water in Kak kersweel geheel deed verdwijnen. Oude noch jonge kluten werden hierna waargenomen. Het vermoe den bestaat dat ze echter naar voch tiger gebieden (bijv. sloten) zijn uit geweken. ZIERIKZEE Moeilijkheden bij Z.O(rat).V. In de boezem van de Zierikzeese Oratorium Vereniging zijn enkele moeilijkheden gerezen, die geleid hebben tot ontslag van de huidige dirigent, de heer E. Nieland. Het koor, midden in de voorbereiding van het jubileumconcert, in ver band met het 25-jarig bestaan, on dervond veel strubelingen met het aantrekken van een amateur-orkest, dat voor de begeleiding zou zorgen Rond dit' punt en andere intex-ne verenigingszaken, ontstond een te genstelling tussen dirigent en be stuur, die niet overbx*ugbaar bleek, hetgeen het bestuur - na rijp be- i-aad - deed beslissen ontslag te ver- ien aan zijn diingent. Teneinde al thans 't koor door de ontstane im- pass heen te helpen en continuiteit van de repetities tc waarboi'gen heeft de oud-dirigent dhr. Jac. M. Luyke- naar, direct, van de muziekschool, zich bereid verklaai'd althans voor lopig, het dirigentschap op zich te nemen. Jubileum Woensdag 16 september a.s. hoopt onze vroegere stadsgenoot de heer J. Mast (thans te Assen) de dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij het Rijk. Fotocursus „Delta-Foto" Dezer dagen werd in „Mondragon" onder voorzitterschap van de heer J. D. C. Berrevoets de openingsavond gehouden voor het nieuwe seizoen van „Delta-Foto". De heer Siem Pa- ma hield een bijzonder interessante lezing over fenomen in de fotogra fie. Door de voorzitter werd meege deeld dat door „Delta-Foto" voor elke amateur-fotograaf een gratis cursus zal organiseren, te houden aan het begin van elke clubavond. Bij deze cursus gaat het om kennis van het gewone fototoestel tot het afwerken van doka ven foto's, ter wijl ook aan dia's ruim aandacht zal worden geschonken. Eerste les- avond: 11 september in „Mondra gon". Eke foto-amateur is welkom. Bestiating Hoge Molenstraat De Dienst Gemeentewerken heeft dezer dagen een aanvang gemaakt met de herbestrating van een deel van de Hoge Molenstraat. Het be treft het gedeelte tussen de Mossel straat en het Vrij poortje. Tot dus verre bestond het plaviesel hier nog uit zogenaamde kinderhoofdjes, die nu worden vervangen door straat- klinkers. HAAMSTEDE Reisje van de Nederlands Christen Vrouwenbond Door de afdeling Haamstede van de Nedei'landse Christen Vrouwen- bond werd op dinsdag 8 september een busreisje georganiseerd. Om ze ven uur werd er vertrokken en via de Oostei-scheldebi*ug en het veer Kruiningen-Perkpolder trok men België in. In Sint Niclaas werd der Heirmanklok bezichtigd die geplaatst is in het kasteel van Walburg. De klok werd in 1936 door de heer Heir- man gebouwd. In de tuin van het kasteel wax*en diverse moderne beeldhouwwei-ken opgesteld maar i.v.m. regen komen deze niet bezich tigen. In Gent bezocht men de Sint Baafkathedraal en tevens wei'd er in Gent koffie gedi'onken. Van Gent werd de tocht voortgezet naar Brug ge waar een rondvaart door de stad plaats vond. Ook was er daar gele genheid om een poosje te winkelen. Via Oostende ging men naar Knokke waar koffie gedronken werd en op de terugi'eis werd in Vlissingen ge stopt voor de warme maaltijd. Om half tien was men weer in Haam stede terug. Afd. N.C.V.B. Op 15 september a.s. vergadert de afdeling Haamstede van de N.C.V.B. Als spreker treedt op (in de Ger. Kerk), ds. P. op den Velde te Zie rikzee, met als onderwerp: „Leven vanuit de christelijke toekomstver wachting". BURGH Opening kleedlokaal DFS Op vrijdag 11 september 's avonds te 20 uur zal het geheel vernieuwde en vergrote kleedlokaal met kantine officieel geopend en in gebruik ge nomen worden. Het zal op die avond dan ook druk worden aan de Leliën- daleweg want velen richtten de laat ste weken hun schreden naar het sportpark „Van Zuijen". om er mee te helpen aan de verbouwing en ver nieuwing van dit fx-aaie complex Kievit 1; kluut 12; scholekster 1; slobeend 1; tureluur 1; waterhoen 1; wilde eend 2. Vrcongronden Schouwen/ Biesterveld (Opg. Janse - tellingen: M. Zorge) Bergeend 6; grutto 10; kievit 18; merel 3; scholekster 10; tureluur 3; veldleeuwerik 5; Vlaamse gaai 1; waterhoen 1; zanglijster 2. Ecerdcrü „Gadra" Boerenzwaluw 7; huiszwaluw 20; witte kwikstaart 2. Verklikkerduir.cn (Opgave Kouwen) Van het verklikkei'gebied ,dat toch zo rijk is aan broedvogels, ontbreken juiste tellingen en opgave van soor ten. De heer Kouwen kon toch een geringe vooi-uitgang van het aantal stormmeeuwen constateien. Stormmeeuw 17; zilvermeeuw 40. OUWERKERK Bouw woningwetwoningen De werkzaamheden voor de bouw der woningwetwoningen aan het „Waterstal" vorderen. Materiaal is aangevoerd en ligt gereed voor de volgende aktiviteiten. NIEUWERKERK Collecte kankerbestrijding Dezer dage n werd in de gemeente Duiveland gecollecteerd t.b.v. de kankerbestrijding. Het totaalbedi'ag was f 1241,20. Voxig jaar bedroeg de opbrengst f 1001,28. OOSTERLAND Nieuwe schutting op „De Saële" Door de dienst gemeentewerken van Duiveland is dezer dagen op het sportterrein „De Saële" een nieuwe schutting aangebracht bestaande uit betonpalen met hierdoor een stalen gasbuis. De hoogte is thans 90 cen timeter boven het maaiveld en de lengte van de schutting 85 meter. De afscheiding, die hier vooi'heen stond, was van hout enpaaltjes, ver bonden met een plank ,die echter te kenen van rotting ging vertonen. Met verloop van tijd zal er ook nog een nieuw houten toegangshek wor den aangebi'acht. Verder zou de sportvereniging nog gx*aag enige hou ten ï-ustbanken ziengeplaatst ach ter de schutting voor bejaarden sup porters. Gehoopt wordt dat dit in de toekomst nog eens zal worden gere aliseerd. Druk gebruik van turnzaal Dat de in de voorzomer van dit jaar geopende turnzaal aan de Van den Abeëfesti-aat alhier in een be hoeft voorziet bewijzen wel dè vele aktiviteiten die ongeveer elke avond van de week hier plaats vinden. ,s Maandagsavonds is er volley bal, waarvan de heer Den Hollander de stuwende kracht is, en waarbij nog enige dames zowel als hei-en zich als deelnemei-(stei') kunnen aan melden. Op dinsdag- en woensdag avond is er gymnastiek en donder dagsavonds wordt er door de ver schillende elftallen van de sportver eniging Duiveland geti'aind. Op vrij dagavond is er oefening met het badmintonspjel en op zaterdagen zijn er gymnastiekoefeningen voor de jeugd. Verder zijn er in het ge bouw nog door de week de lessen in lichamelijke oefeningen van de leer lingen der beide basisscholen. Al met al wordt het comfortabele gebouw veel gebruikt en beantwoordt uitste kend aan zijn doel. Gulle opbrengst KW.F.-collecte Onder auspiciën van de afdeling Duiveland van de Bond van Plattc- landsvxouwen is ook hier ter plaat se dit jaar weer de huis aan huis collecte gehouden ten bate van het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding. Onder leiding van de presidente ,mevr. J. Zeijlex*-de Vin. wei'd er gecollecteerd door de volgende dames: mevi\ A. Beije- Bax-el, mevr. S .Dalebout-van Dijke. mevr. E. van den Houten-van 't I-Ioff mevr. J. Ista-Boogei't, mevi\ M. Steenpoorte-van der Have, mevx\ A. Stouten-Bolijn en mevr. N. Tioost- Speelman. De opbrengst was niet minder dan f 531. Hiervoor is een dankwoord op z'n plaats aan de mil de gevers(sters) en aan de leiding en de collectanten ,die dit nuttige en nodige werk wilden verrichten. BRUINISSE Slip liep goed af Een slip loopt ook wel eens goed af. Dit gebeurde dinsdag ook met een zandauto van de firmt IJzelen- berg, die door losliggend nat zand in een slip ï'aakle, van de rechter kant van de weg naar de linkerkant schoot. De goed geoefende chauffeur zag kans zijn wagen, tussen de daar staande lanlaai'npaal en de her- „voi'mde kerk te manoeuvreren, om juist voor de hervoi-mde pastorie tot stilstand te komen. Kraan in sloot Een rijdende kraan, werkzaam bij het aanleggen van de weg langs Rijksweg 18 bij de z.g. Oude Dijk, wei'd bij zandtransport topzwaar én kwam op zijn kep in de langs de weg lopende sloot terecht. Gelukkig kon de man die de kraan bediende tijdig uit zijn cabine springen. Men heeft later de kraan weer recht ge kregen, met behulp van andere kra nen. Jachtje geborgen Zaterdagavond kwam de deze zo mer opgerichte reddingsbrigade voor het eerst in aktie voor het bergen van een jacht c.q. het in veiligheid brengen van de opvarenden. Het motorjacht Marotte van de heer C. A. van der Schans kreeg in het Dijkwater motorpech en door de harde wind werd het scheepje in de richting van de Hoek van St. Ja cob gedreven tegen de Grevelingen- dam. Daar di'eigde het kapot te slaan, de zoon van de heer Van der Schans kwam met een roeibootje naar de wal en waarschuwde nadat hij met een auto naar Bruinisse was gelift, de reddingsbrigade. De heer Van der Vlies, die met de Bru 7, juist binnen kwam in de werkhaven trok er samen met de heer Han Ste- ketee op uit nadat hij door middel van de walkie talkie met de positie en de precaire toestand van de Ma- rotte op de hoogte was gesteld. Het mocht het tweetal gelukken verbin ding met het jachtje te maken, het op sleeptouw te nemen en veilig bin nen te brengen. De Antwerpse brandweer heeft een grote uitslaande brand op de ka den 6 en 7 onder conti'ole gekregen en welen te bedwingen. MOSKOU. De correspondent in Meskou van verschillende Scandi navische persbureaus meldt dat de Russische auteur Jcri Daniël, die al vyf jaar in de Sowjct-Unie gevan gen zit, vermoedelijk zaterdag zal worden vrijgelaten. 17. Een ogenblik weifelde Aram. Kon zijn vriend, kon Tudor, zich aan zoiets afschu welijks schuldig maken? Doch waarom zou hem anders dit meisje om hulp smeken? Aram was geheel onder de indruk van haar schoonheid gekomen en het kwam geen ogenblik bij hem op dat zij misschien een talentvolle actrice kon zijn, die haar kans schoon zag om van zijn zwakheden gebruik te maken. i..i. t „riia#, In, h'i'ii' vfx'tfnn rhil vii nn dere stem hem in de rede viel: „Aha, mijn vriend, het is u toch gelukt!" Tudor stond achter hen cn ging op verwijtende toon verder: „Geloof haar toch niet! Zij heeft u zeker wijsgemaakt dat zij de oudste doch ter is en recht op de troon heeft! Leugens, niets dan leugens! Zij is onze jongste zus ter en heeft Tamahia cn mij verschillende malen naar hel leven gestaan, omdat zij slechts dan, wanneer wij er niet meer zou den y.iin. de troon zou kunnen bestijgen. haar omgeving is, heb ik haar hier opge sloten!" Weifelend keek Aram van de een naai de ander, maar toen hij zag hoe hel meisje achter Tudor zijn rug smekende de handen naar hem ophief en haar hoofd schudde als antwoord op de beschuldiging van haar broer, was zijn besluit genomen. „Ik geloof o niet", sprak hij, terwijl hij dreigend op Tudor loetrad. ..Ga uil dc weg en laat ons Prijsverhoging van zware stookoliën ROTTERDAM, 9-9. Gezien de ge wijzigde marktomstandigheden zul len met ingang van heden (donder- dag) de maximale verkoopprijzen van zware stookoliën worden ver hoogd met 2,50 gulden per duizend litei'-kilogram. Daarmee wordt bijv. de maximale verkoopprijs voor stookolie 3500 seconden 96 gulden per duizend kilogram voor aflevering in zone één franco per lichter groter dan 300 ton. Tevens ogen de tot dus ver gehandhaafde kortingen die ver band hielden met overheidsmaati-e- gelen v"an begin 1969 voor zware stookoliën woiden ingeti'okken. Bovenstaande wijzigingen passen in de door de minister van econo mische zaken vastgestelde prijsstruc tuur voor vloeibare bx-andstoffen. Kleiu-iuetaal wil eerder gesprek over f 400,— UTRECHT, 9-9. De metaalbonden hebben de federatie van wei'kgevers in de metaalnijverheid telegrafisch dringend verzocht, spoedig tot een gezamenlijk overleg over de extra uitkering van f 400 te komen. Bij een eerste gespx-ek op 4 septeber heb ben de werkgevers laten weten, dat de ondei'handelingen pas op 18 no vember kunnen worden voortgezet. De melaalbonden hebben nu ver klaard, dat ze acties, die door de werknemex's vanuit de ondernemin- gen worden ondernomen, zullen steunen als daarbij niet meer dan f 400 wordt geëist. De bonden heb ben ook de ox-ganisatie van de gax-a- gebcdrijven, de Bovag, om een ge spx-ek op korte termijn gevraagd. WASHINGTON, 9-9. Volgens Was hington Post zullen de V.S. voor het einde van dit jaar nog eens 16 of 18 supersone Phantom F-4-straaljagex-s aan Isx-aël leveren. De regerihg Jonhson had Isx-aël einde 1968 50 van deze toestellen vex-schafl. De ko mende maanden zouden vier of vijf Phantoms per maand naar Isx-aël gaan. Dit nieuws is in Washihgton niet officieel bevestigd. DEN HAAG. Nedex-land heeft langs de normale diplomatieke kanalen aan de Engelse regex-ing laten weten, dat er geen regel van geschx-even of ongeschreven volkenrecht is om de Palestijnse Leila Ali Chaled toegang tot ons land te vex-lenen. Aldus deel de desgevraagd een woordvoerder van het departement van justitie mee. Voor deze uit 1906 daterende jolo, schijnt een groot deel van de toen malige bevolking van Ouwerkerk te zijn uitgelopen. Men ziet hier een groot deel van de burgerij bijeen, met centraal een paard met rolkar en de voerman. Vrijdag 11 september Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 7.30 uur, classicale vergadering Hex-v. kerk. Maandag 14 september Brouwershaven Jeugdgebouw, 8 uur, Mode-show (afd. Brouwershaven Ned. Bond van Platlelandsvx-ouwen). Dinsdag 15 september Zierikzee Gemeentemuseum, 14.30 uur, excur sie Chr. Bond varr Plaltelandsvi'ou- wen. Haamstede Ger. Kex-k, 7.45 uux*, vex-gadex-ing N.C.V.B. HOGE RENTE op tex-mijnrekeningen NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Telefoon (01110) 2310 Strijd in Aiiiiiiun AMMAN. 10-9. - De Jordaanse hoofdstad Amman werd donderdag opnieuw gewekt met schoten uil ma chinegeweren en raketaanvallen. Ook de afgelopen nacht is regelma tig melding gemaakt van schietpar tijen. De winkels bleven dondex-dag gesloten en de commando's hebben in vrijwel alle delen van de stad barricaden opgeworpen. De 127 vrij gelaten passagiex-s van de gekaapte toestellen van Swissair en Trans World Airlines brachten de nacht door in de kelder van het Intercon tinental* Hotel, dat meermalen door granaten en kogels werd getx-offen. All-Ready I haalde liet eerste winstpunt binnen ZIERIKZEE, 9-9. In de lc klasse van dc Zeeuwse Korfbalcompetitic is het Zierikzeese All-Ready I er het afgelopen weekeinde in geslaagd om haar eerst winstpuntje binnen tc ha len. Dc rood-zwartcn hoekten in Kloctingc tegen Blauw-Wit I een verdienstelijk gelijkspel. (2-2). De kampioen van vorig seizoen, Zuidwestei's I had hel tegen het Goc- sc Togo aanvankelijk niet gemakke lijk, doch uiteindelijk wonnen dc Souburgers met ruim verschil van de rood-witlc Gocscnaren (7-4). Door deze overwinning staat Zuidwesters nu al weer fier aan de leiding en hl zal niet eenvoudig zijn om de kam pioenen naar omlaag te halen. Luc- lor I won in Tcrneuzen maar op 't nippertje van Swift III, hetgeen de tweede zege van dc oranje-zwarten betekende. Swift III wacht intussen nog op de eerste winst. Animo II be gon de competitie met een aai-digc 4-1 zege op Tjoba II. zodat dc stand er nu als volgt uit ziet: Zuidwesters I 2 2 0 0 4 18- 7 Luctor 1 2 2 0 0 4 8- 5 Blauw-Wit I 2 1 0 3 5- 5 Animo II 1 i 0 0 2 4- 0 Ondo I 1 i 0 0 2 5- 3 All-Ready 1 2 0 1 1 1 5- 7 Togo I 2 0 0 2 0 5-10 Swift III 2 0 0 2 0 7-16 Tjoba II 2 0 0 2 0 3- 8 In rle 3c klasse A begonnen de re- nederlaag want in Vlissingen waren de rood-zwarten niet opgewassen te gen Seollo II. (1-0). Ondo II moest met 4-0 haar meerdere erkennen in Olympia I, dat twee seizoenen achter elkaar gedegradeerd is en nu toch wel weer eens wal hoger op wil. De club uit Wilhelminadorp staat dan ook fier aan dc leiding. Stormvogels II scoorde een doelpunt meer dan Atlas II, zodat dc twaalf uit West kapel le met 6-5 aan dc winnende hand bleven. De stand is nu: Olympia I 2200412- 3 Ondo II 2 10 12 7-5 Stormvolgcls II 2 10 12 9-13 Scolto II 2 10 12 2-7 Atlas II 1 0 0 1 0 5-6 All-Ready II 1 0 0 1 0 0-1 Animo IV 0 0 0 0 0 0-0 In de derde klasse B heeft Noad I (Drcischor) de leiding nu in handen. Dc blauw-witten sleepten in 's-Heer Hcndrjkskindcren een 2-2 gelijkspel uit hot vuur tegen Tjoba III. Volhar ding I speelde te Zaamslag een do minerende rol cn evenals vorige weck in Drcischor, moesten de Zeeuws-Vlamingen nu opnieuw een 3-7 nederlaag incasseren. Zaamslag schijnt hier toch echt tot de zwakke re broeders te behoren. De stand is: NOAD I 2 1 1 0 3 9-4 Volharding I 1 1 0 0 2 7-3 Tjoba III 10 10 12-2 Zaamslag I 20020 5-14 Olvmnia II 0 0 0 0 0 0-0

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2