hamburger biefstuk DE ZIERIKZEESCHE COURANT Palestijnse commando's kapen vliegtuig van Engelse BOAC lekker eten tips Een goed stuk vlees hoort erbij Wat soepeler sfeer rond West-Berlijn? Het Midden-Oosten FEIJENOORD WON DE WERELDBEKER Rode Kruis helpt Indonesië „Mao-communisten stakingsleiders" Praag en Bonn ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 10 gepteinber 1970 127ste jaargang Nr. 20168 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J' 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer' Weer fruit prijzend ram a in Westhoek Kapers verlengde» ultimatum voor onbepaalde tijd Uitstel ultimatum LONDEN, 10-9. Een viermotorige VC-10 van de BOAC werd woensdag ge kaapt door leden van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina, kort nadat in Bahrein aan de Perzische Golf een tussenlanding was gemaakt. Het toestel was op weg van Bombay naar Londen. Nadat de bemanning was over meester werd het toestel gedwongen naar Beiroet te vliegen. Hier werd olie getankt. De Libanese autoriteiten van het vliegveld van Beiroet stonden te genover de commando's machteloos. Na een verblijf van 55 minuten op de grond vertrok de VC-10 om 13.35 uur onze tijd met een hoeveelheid brandstof in de tanks, genoeg voor drie uur vliegen. Gedurende enige tijd was men elk spoor van het ge kaapte toestel bijster- Door de ge vechten in Amman waren alle ver bindingen met Jordanië verbroken. De verkeerstoren van Beiroet kon geen contact met de VC-10 krijgen. Het vliegveld van Damascus meldde dat het BOAC-toestel tussen 14.30 en 15.00 uur boven de Syrische hoofd stad had gevlogen en daarna koers naar het zuiden had gezet. Kort daar na werd bekend dat het passagiers vliegtuig op het' woestijnvliegveld van Zarka was geland. De beman ning en de passagiers zouden zich in goed gezondheid bevinden. De Amerikaanse regering heeft woensdagmiddag bekendgemaakt dat in Turkije zes transportvliegtuigen van het type C-130 met medisch per soneel in gereedheid worden gehou den om de gevangen gehouden pas sagiers eventueel uit Jordanië te eva- cuëren. NEW YORK. 10-9. De Veiligheids raad, op verzoek van Amerika en Engeland in spoedzitting bijeengeko men, heeft woensdagavond unaniem opgeroepen tot onmiddellijke vrijla ting van de meer dan 300 gijzelaars op een Jordaans woestijnvliegveld in drie gekaapte vliegtuigen door Pa lestijnse commandostrijders worden vastgehouden. In de bewuste resolutie wordt ook de vrijlating verlangd van personen die vastzitten als gevolg van „ander ingrijpen in het internationaal ver keer". een verwijzing naar de twee Algerijnen die door Israël worden vastgehouden. Een debat werd niet gehouden, en over de resolutie werd ook niet ge stemd. De leden van de raad hadden tevoren al na intensief beraad achter de schermen onderling overeenstem ming bereikt. Voor het geval de re solutie wordt genegeerd, worden vol gens diplomatieke kringen talrijke andere maatregelen ovei-wogen, waaronder een internationale lucht vaartboycot van landen die kapers herbergen. Weer een variatie. Serveren op de biefstuk. Bij de gemalen biefstuk wat Bij de gekookte aardappelen of fijn gehakte gekookte ham en friten. ui voegen, die eerst in de Lekker bij alle groenten, biefstukjus zijn gefruit. Liefst sla. Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven NEW YORK, 9-9. Volgens de New York Times heeft de Oostduitse re gering besloten .verlichting te bren gen in de isolatie van West-Berlijn. Een correspondent van het blad zegt uit gezaghebbende communisti sche kringen vernomen te hebben. DAWSON'S FIELD, ten noorden van Amman. Gijzelaars van de twee ge kaapte vliegtuigen (TWA en Swiss air) zitten in het woestijnzand tij dens een persconferentie, die door de Palestijnse guerrillastrijders ge organiseerd werd. De gijzelaars mochten via een megafoon (rechts) de vragen van journalisten beant- woorden, die op een afstand werden gehouden. dat het Oostduitse besluit genomen is op aandrang van Oost-Duitslands voornaamste bondgenoten, met aan het hoofd de Sowjet-Unie. Het Oostduitse besluit zou geno men zijn op 20 augustus op een bij eenkomst van partij- en regerings leiders van de landen van het Pact van Warschau. Op deze bijeenkomst werd eenparig uitgesproken, dat West-Berlijn niet langer een plaats van spanning zou moeten zijn, maar een plaats van ontspanning zou moeten worden. De zeven leden van het Pact van Warschau zouden het er over eens zijn geworden ,dat de banden tussen West-Berlijn en Oost-Europa verbe terd dienen te worden, door middel van „concrete maatregelen". Het Internationale Comité van het Rode Kruis in Genève heeft bekend gemaakt dat het Volksfront voor de bevrijding van Palestina - dat ver antwoordelijk is voor de vliegtuigka pingen - het ultimatum aan Engeland Zwitserland en West-Duitsland inza- nke de vrijlating van daar gevangen zittende guerrillastrijders voor onbe paalde tijd heeft verlengd. Het ulti matum liep oorspronkelijk donder dagochtend af. De Rode Kruis-verte- genwoordiger Andre Rochat verkreeg het uitstel omdat hij woensdag door de gevechten in Jordanië geen ont moeting had kunnen hebben met de Palestijnse leiders. In Amman had een woordvoerder van het Volksfront eerder meegedeeld dat de Palestijnse leiders donderdag bijeen zouden ko men om een verlenging van het ulti matum te bespreken. De woordvoer der bevestigde dat de in Londen ge arresteerde guerrillastrijdster Leila Chaled, die zondag betrokken was bij een mislukte poging tot kaping van een El Al-vliegtuig, als „losprijs" dient voor de passagiers en beman ningsleden van het woensdag ge kaapte Britse vliegtuig. (In officiële Britse kringen is vernomen, dat de Britse regering het resultaat van Ro- chats besprekingen van donderdag in Amman zal afwachten alvorens Leila Chaled in vrijheid te stellen). Afrikaanse meisjes tot huwelijk gedwongen DAR ES SALAAM, 9-9. Vier meis jes, onder wie twee 14-jarigen be-- vinden zich in een gevangenis in Zanzibar. Volgens het Tanzaniaanse rege ringsblad is de reden, dat zij, nadat zij tegen hun wil 'gedwongen wer den met bestuursambtenaren te hu wen, weigeren met deze ambtenaren de huwelijksdaad te verrichten. Volgens het blad zijn de meisjes van Perzische afkomst. Zij werden zondagavond uit hun woningen ge haald en moesten onder dwang met regeringsambtenaren in het huwelijk treden. De moeders van deze meisjes werd maandag verzocht, hun dochters er toe te bewegen, geslachtelijk ver keer te hebben met de ambtenaren met wie zij gedwongen werden te huwen. Behalve de vier meisjes zouden nog drie vaders in de gevangenis zitten en een aantal andere mannen van Perzische afkomst. Amerika hoopt op hervatting vredesgesprek WASHINGTON, 9-9. De perschef van de Amerikaanse president, Ro nald Ziegler, heeft meegedeeld, dat de V.S. hopen, dat de. vredesbespre kingen over het midden-oosten de ze maand hervat kunnen worden. Ziegler zei geen melding te kunnen maken van nieuwe ontwikkelingen na het besluit van Israël zich van het vredesoverleg terug te trekken totdat Egypte haar raketbases in de Suez-zone heeft ontruimd. Volgens Israël zijn deze bases ingericht na het ingaan van het bestand van 90 dagen. De V.S. hebben Rusland van deze schendingen op de hoogte gebracht. Tot nu toe hebben zij van Russische zijde geen antwoord gekregen. ROTTERDAM, 10-9. „Feüenoord heeft de World Cup", schalde het bij herhaling door „De Kuip", zelfs al voor de wedstrijd ten einde was, ter- wijl juist in die laatste minuten de Rotterdammers de meest benauwde situaties hadden op te lossen. Maar eindelijk was het grote moment daar- In het beslissende duel met de Zuidamerikaanse kampioen Estudi- antes de la Plata toonde Feijenoox-d, na het „onbeslist" van Buenos Aii'es, TWEEDE KAMER Uitstel militaire dienst leerkrachten onderwijs DEN HAAG, 9-9. De kamerleden dr. H. A. Schuring (CHU) en dr. A. Veerman (ARP) hebben woensdag de minister W. den Toom van de fensie en dr. G. H. Veringa van on derwas schriftelijk gevraagd of zij bereid zijn te bevorderen, dat in het waterweggebied aan die leerkrach ten vrijstelling van eerste opkomst in militaire dienst wordt verleend, die ill een van de gemeenten in dat gebied een functie bjj het onderwijs wil'erx aanvaarden. In een toelichting bij hun vraag wijzen de kamerleden er op, dat, al hoewel in verschillende delen van ons land problemen bestaan met be trekking tot de personeelsvoorzie ning bij het onderwijs, de problemen in het waterweggebied van dien aard zijn dat vervulling van de va- katures niet is te realisei-en zonder uitstel van militaire dienst. Het gaat hier, aldus de kamerleden, niet uit sluitend om aanvaarding van een functie bij het lager onderwijs, maar ook bij het voortgezet ondei*wijs. Italiaanse boer gedood door wespen CHIETI, 9-9. Een 55-jarige boer in de Italiaanse Abx-uzzen is woensdag door een wespenzxverm dodelijk ge stoken. Hij ovei-leed op weg naar het ziekenhuis. De boer, die op zijn akker aan het werk was, probeei'de de aanval af te wei-en en riep om hulp naar zijn buren, maar die dach ten dat hij een grapje maakte. DEN IIAAG, 9-9. Het Nederland- schc Roode Kruis concretiseert thans de plannen voor hulp aan het Indonesische Rode Kruis bjj de op en uitbouw van de bloedtransfusie dienst in Indonesië. Nadat onlangs al een ruime hoe veelheid testsera en vcna-punctie- raalden ter beschikking van het In donesische Rode Kruis werd gesteld, zullen donderdag 10 september mei het m.s. Astyanax uit Amsterdam enkele grote stuks technische onder- zoekappai'atuur naar Djakarta wor den vci'scheept deze zending heeft een waarde van f 20.000. Voorts zijn deze wêek twee Indo nesische artsen bij het centraal la boratorium van de bloedtransfusie dienst van het Ncderlandsche Roode Kruis te Amsterdam oen stage in de bloedtransfusielecr begonnen. Ook in 1908 hebben twee Indonesische artsen een dergelijke stage van zes maanden gelopen. zich de sterkste. In de 21e minuut van de tweede helft, nadat te voren .de Zuidamerikanen hadden gespeeld op het handhaven van de 0-0 scoi'e, voltrok de blonde Van Daele, een kwartier na rust ingezet voor Mou- lijn, het vonnis over Estudiantes. De nu op links opererende Henk Wery plaatste de bal voor de x-echtervoet van Van Daele, die met een hard schot in de rechterhoek doel ti-of. Het stadion barstte haast uit zijn voegen. Het doelpunt waar iedereen al zo lang op had zitten wachten, maar waaraan de Rotterdammers, mede door de tactiek van de Ai-gen- tijnen, die met veel succes de buiten- spelval opzetten, tot dat moment zelfs niet had mogen ruiken bx*ak de spanning. Het bleef bij die ene be slissende goal. ROTTERDAM, 9-9. Burgemeester W.. Thomassen te Rotterdam heeft in een _t.v.-interview van KRO's Brand punt gezegd'; dat de léiders van de stakende Rotterdamse havenax-bei- ders, van de „Arbeidei'smacht", Mao- communisten zijn. „Via Albanië en Parijs kwamen zij naar Nederland Hun opleiding ki-egen zij in Pai-ijs, waar zij een hax-dè traning ki'egén. Zij oefenden zich in volksbedrog". De heer Thomassen noemde hun optreden uit een oogpunt van demo- ci-atie „levensgevaai-lijk". „Zij voe- ren een theater op van de afschu welijkste sooi't. Nedexiand moet daarop heel scherp zijn. Als de sta- kei*s wisten, wat voor soort macht achter hen staat, waarvan zij. het slachtoffer zijn, dan zouden zij zich wel tweemaal bedenken", aldus de heer Thomassen. Terugtrekking deel Amerikaanse troepen uit Thailand BANGKOK, 9-9. De Thailandse minister van buitenlandse zaken, Thanta Khoman, en de Amerikaanse ambassadeur in Thailand, Lèonard Ungex-, zijn ovei"eengekomen dat on geveer 7900 Amerikaanse militairen omsti-eeks juni 1971 uit Thailand zullen vertrekken. Als deze tweede fase van de Amex-ikaanse terugti-ek- king is voltooid, zullen er nog 34000 Amex-ikaanse militairen, hoofdzake lijk van de luchtmacht, in Thailand gestationeerd zijn, aldus welinge lichte kringen in Bangkok. In juli hebben de Vei*enigde Staten 6000 man uit Thailand teruggetrokken. PRAAG, 9-9. De Tsjechoslowaak- se premier Strougal heeft onthuld dat zijn land stappen heeft genomen naar opening van een politieke dia loog met West-Duitsland. Spi'ekend tot mijnwerkers verklaarde hij dins dag in Px-aag: „Wij van onze kant hebben er vei'scheidene malen de nadruk op gelegd dat wijbelang stellen in normalisering van de be trekkingen tot goed nabuui'schap met. de Duitse Bondsi-epubliek en re geling door middel van onderhande lingen van alle controversiële kwes ties. Wij nemen te dien einde langs regoringskannlen de passonde stap pen." AMSTERDAM. De twee leegstaande panden in de Hartenstraat, die door een groep kabouters zijn gekraakt. De panden, waarin vroeger magazij nen van Van Veen waren gevestigd, Van politiezijde wordt vernomen dat de krakers wegéns lokaalvredebreuk zijn aangehouden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Men moet liefde geven, wil men liefde ontvangen. Verwachting tot vrijdagavond: Enkele buien Opklai'ingen, maar ook enkele buien; matige, aan de kust tijdelijk krach tige zuidwestelijke wind; weinig ver andering in temperatuur. Voor zaterdag: Aantal ui-en zon: 2 tot 7. Min.-tempei-aturen: omsti-eeks nor- maal. Max.-tempex-atux-en: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. TIJDEN OPKOMST ZON EN MAAN 11 sept. Zon op 6.07, onder 19.05. Maan op 17.34, onder Volle maan: 15 sept. (12.10). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 11 sept. 10,42 v.m. 23.35 n.m. BROUWERSHAVEN: 11 sept. 10.42 v.m. 23.25 n.m. Doodtij: 11 sepl. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 10-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een tamelijk diepe depressie is van de oceaan naar Noord-Schot land getrokken. Het koufx-ont ervan bereikte gisteren omsti-eeks het mid daguur onze westkust en vex-plaat- ste zich daarna met regen in ooste lijke richting over ons land. Ten oos ten van dit front, dat nu van Zuid- Frankrijk over Duitsland naar Zwe den loopt, handhaaft zich warme lucht. Boven het westen van het continent is evenwel koelere lucht dooi-gedrongen, waarin voox-al boven de Britse eilanden, talrijke buien voorkomen. Doordat de depressie bij Schotland zich langzaam naar het noorden beweegt, zal de wind iets in betekenis afnemen. Overigens blijft het wisselvallig met opklarin gen cn enkele buien. Dc temperatu ren zullen ongeveer dezelfde zijn als vnndnag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1