^inoccfno 4$ VAN HET VADERLANDSE ERF Welvaart in de E.E.G. landbouw Wat biedt de BEELDBUIS STREEKNIEUWS Organist J. v. d. Berge te Bruinisse vierde zijn zilveren jubileum „Sterna" meldt broedgegevens Sehouwen-Duiveland over 1970 Kom, zwartkijker ga naar het postkantoor en geef uwTVaan ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 8 september 1370 Nr. 20467 gezonde,zorgenvrije JEUGOSCHOE N EN voor het hééééle jaar VERTON'S Schoenen Havenplein 13 - Zierikzee Telefoon 2488 samen f 278,20 opgebracht, d.i. 2-5 voor de diaconie f 11,28 en 3 5 voor de kerkvoogdij f 166,92. In de busjes bevond zich f 53,75. Totaal derhalve f 331,95. DU1VELAND Het wemelt overal van de misverstanden Geslaagd (boot)ieisje WOENSDAG 0 SEPTEMBER. NED. I. In het middagprogramma Tip de avonturen van een viltstift. Verder in de serie de wonderen van de natuur'een hert dat hapt naar een zwerm muggen en de konfron- tatie van een stel eenden met een namaakexemplaar. Pipo is ook aan wezig net als het parlementaire nieuws uit Den Haag. Vrijuit is een- programma dat gaat over sport en rekreatie. Kenmerk is ook present. Na het journaal een filmpje over de Stichting Socutera en dan is het zo ver: Feijenoord-Estudiantes. We zul len duimen voor de Nederlandse ploeg. In de pauze de Boerenpartij met haar mening over allerlei poli tieke situaties. Na het voetballen een reportage over de Europese zwem- kampioenschappen in Barcelona. NED. II. Na het journaal en Pipo een programma over Schiphol en de jumbo's. Het gaat over de uitbrei dingen op Schiphol en de problemen die daarmee gepaard gaan. Vaders tegen wil en dank voor de laatste keer. Oom Bill gaat naar Italië en ontmoet daar een beeldschone juffer waarvoor hij zijn thuisreis uitstelt. De kinderen zijn daar erg verdrietig om maar de serie besluit toch met een happy end. Na het journaal Info en vervolgens een aflevering van The Saint. Simon snelt een beeld schone juffrouw te hulp die last krijgt van een opdringerige minnaar. Maar deze bende waar de minnaar lid van is kan zelfs de Saint niet de baas. Hij lost alles netjes op zoals we het van hem gewoon waren. Tot slot van de avond Affiche. Jan Brus- se met enkele gasten, o.a. de ons reeds jarenlang bekende Gilbert Be- caud. DONDERDAG 10 SEPTEMBER. NED. I. Pipo en daarna Picknick. Het wordt onderbroken door het journaal en beelden uit Barcelona van de zwemwedstrijden. In picknick de overjarige sex-bom Betty Boop, de overjarige held Tim Mctoy en de vaste beatmuziek. Als laatste openluchtuitzending iets extra's: Canned Heat, met Bob Hite en Al Wilson, Dady Long Legs, en Sly and the family Stone. NED. II. Pipo, het journaal, Tips van het nationaal bureau voor toe risme, Den Haag vandaag en nog maals het journaal. Hierna De klok des doods in de aflevering van Voy age to the Bottom of the sea. Crane doet een heldendaad en krijgt daar bij een dodelijke dosis radioactivi teit te verwerken; als hij bijkomt blijkt hij bijzonder agressief en moordzuchtig te zijn. Dat ziet er niet best uit voor zijn vrienden maar in deze serie is niets te dol. In de serie over bekende akkordeonisten John ny Meier, de akkordeonïst bij uitstek in vroegere jaren. Hij is in het ver geetboekje geraakt en na een paar scherpe artikelen in verschillende kranten is hij weer populair. Het NED. I. - Donderdag 10 september, 19.04: Picknick. Deze laatste Pick nick belooft uitstekend te worden, vooral wat het optreden van de Amerikaanse popgroep Sly and The Family Stone aangaat. TROS-programma wordt besloten met een aflevering van Vissers in Europa. WOENSDAG 9 SEPTEMBER. NED. I: 17.00 Tip; 17.05 Het won der van de natuur; 18.45 Pipo18.55 Journaal; 19.04 Den Haag vandaag; 19.09 Vrijuit; 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.20 Socutera; 20.25 Voet bal; 21.15 Boerenpartij; 22.15 Studio Sport; 23.00 Journaal. NED. II: 18.45 Pipo; 18.55 Journaal 19.04 Als mammoets vleugels krijgen 19.30 Vaders tegen wil en dank; 20.00 Journaal; 20.20 Info; 20.45 The Saint; 21.35 Affiche 111; 22.05 Jour- naal. DONDERDAG 10 SEPTEMBER. NED. I: 18.45 Pipo;-18.55 Journaal 19.04 Picknick; 20.0 Journaal; 20.20 Picknick; 22.30 Journaal; 22.35 Zwemmen. NED. II: 18.45 Pipo; 18.55 Journaal 19.04 Den Haag vandaag; 19.09 Van gewest tot gewest; 19.45 Tips voor toerisme20.00 Journaal; 20.20 Voy age to the Bottom of the sea; 21.10 Abe van de accordeon; 21.30 Vissers van Europa; 22.15 Journaal. pluimveeprodukten stijgt, terwijl de producenten van de appel en het ei te gronde gaan. En dut is aan de or de van de dag. Ook binnen de E.E.G. moet er ont zaglijk veel geharmoniseerd worden: alle steunmaatregelen (in welke vorm ook), de belastingen, de fyto sanitaire en diergeneeskundige voor schriften bijvoorbeeld. Het is goed om op binnenlands front voor een rechtvaardig prijspeil te strijden, want de sanering mag niet via het uitknijpen van de citroen plaats heb ben. Men moet echter tegelijk vech ten voor gelijke produtieomstandig- heden in de E.E.G. Het derde front ligt buiten de E.E.G. en dat is hier maar even aangeroerd. Een strijd op drie fronten is moei lijk en zwaar. Vandaag de dag zien wij echter het misverstand ontstaan, dat het ene frontje (binnenlands prijspeil) het belangrijkste is. Dat is het bepaald niet. W. Geldof. ZIERIKZEE Mr. F. Th. Dijckmeester voor „Stad en Lande" Het bestuur van de Vereniging Stad en Lande van Sehouwen-Dui veland is zo gelukkig geweest de heer mr. F. Th. Dyckmecstcr te Hoofddorp, oud-burgemeester van Zierikzee, bereid te vinden voor haar leden een lezing te houden op 30 oktober a.s. in de foyer van Mon- dragon te Zierikzee. Deze door dia's opgeluisterde le zing heeft als titel: „Welhaast zeven eeuwen Slot Haamstede en wat daaraan voorafging". Aan deze le zing zal een ledenvergadering voor afgaan, welker aanvangsuur is vast gesteld op half acht. De leden ont vangen ongeveer 10 oktober een af zonderlijke oproep voor een en an der. De secretais hoopt bij die op roep in te kunnen sluiten een nieuw nummer (no. 11) van het Medede lingenblad der vereniging, waarin o.a. zal worden opgenomen het tweede gedeelte van een beschrij ving ven Sehouwen-Duiveland om- treeks 1910, die in 1911 is versche nen in het vierde, tevens laatste deel van de jubileumuitgave 1883-1908 van de A.N.W.B. „Ons Eigen Land". Het eerste gedeelte, voorzover no dig gecommentarieerd, verbeterd en- aangevuld, van deze beschrijving/ van de hand van de predikant lite rator ds. G. F. Haspels, is opgeno men in het vorige nummer van het Mededelingenblad, verschenen in mei jl. Voor het Staatsexamen ter ver krijging van de. akte Ni, slaagde de heer J. v. d. Kooi te Zierikzee. Hi.j was leerling van de Avondschool van het Genootschap tot opleiding van leerkrachten voor Nijverheids onderwijs te Oss. Classicale vergadering Ned. Herv. Kerk De Classis Zierikzee van dc Her vormde Kerk houdt op vrijdag 11 september in het Hervormd Vereni gingsgebouw te Zierikzee een clasisi- cale vergadering. ZONNEMAIRE Collecten Gedurende de maand augustus werd in de Nederlandse Hervormde Kerk van Zonnnemaire als volgt ge collecteerd voor de kerkvoogdij f 177,24; de diaconie f 47,en voor het fonds derde collekte f 109,76. OUWERKERK Collecten De collecten der Ned. Herv. Kerk hebben voor diakonie en kerkvoogdij Plattelandsvrouwen De afdeling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen heeft dezer dagen een geslaagd reisje ge maakt in de vorm van een boottocht. Vertrokken werd van het Luitje te Zierikzee. Het ging de Oosterschelde on. onder de Zeelandbrug door en via de schutsluis naar het Veerse Meer. Omstreeks 2 uur arriveerde het gezelschap in Veere, waar een bezoek werd gebracht aan het ate lier „De Schapekop" waar fraaie kleden en weefwerk te zien waren. Verder houtsnijwerk uit Polen en sieraden gemaakt uit natuursteen. Vervolgens werd een bezoek ge bracht aan de Schotse Huizen. De reis werd voortgezet met de lijnbus naar Middelburg, waar gelegenheid was om te winkelen en genoten werd van een voortreffelijk diner. Daarna werd het klank- en lichtspel bij de Abdij-gebouwen bijgewoond. In Hit spel wordt de historie van de Abdij verklankt met muziek, stem men en lichteffecten. Om half tien stond er een bus van de fa. Van Oeveren klaar om de dames weer te rug te brengen naar Zierikzee waar men omstreeks tien uur weer arri veerde. OOSTERLAND Vrouwenvereniging „Martha" De Christelijke vrouwenvereniging: „Martha", presidente mevr. Omme- rirg-Korpelgaat op donderdaga vond 10 september a.s. weer met haar veertiendaagse vergaderingen beginnen in het Ned. Herv. vereni gingsgebouw aan de Sint Joostdijk. Degenen, die plan hebben om als lid van deze bijna 25 jaar bestaande verenging toe te treden, van welke kerkelijke gezindte ook, kunnen op deze eerste vergadering na een lang zomerreces, kennis komen nemen van doel en streven dezer vereni ging. De avond te voren, woensdag avond 9 september, begint ook de meisjesclub weer in het Herv. ver enigingsgebouw, waarop meisjes vanaf 9 jaar en ouder welkom zijn. Respektievelijke 7.30 en 7 uur. RENESSE De jubileumviering van de heer W. de Jonge In het verslag van de huldiging van de heer J. W. de Jonge als ju bilerend gemeentesecretaris van de gemeente Westerschouwen is helaas een onjuistheid geslopen. De heer de Jonge is nl. enige tijd werkzaam ge weest als ambtenaar ter secretariet van EUemeet-Elkerzee, en niet als' ambtenaar-secretaris aldaar. Secre- trris wps teen de heer L. F. van Wijck, thans gemeentesecretaris van de gemeente Middenschouwen. NOORDGOÜWE Bejaardengymnastiek Donderdag 24 september a.s. wordt weer gestart met de bejaardengym nastiek. Gehoopt wordt dat de be jaarden hieraan zullen medewerken, zodat er voldoende deelname is. De lessen worden gegeven in het ge bouw van de openbare basisschool. Dit bericht werd reeds eerder gepu bliceerd, maar stond toen abusieve lijk onder Bruinisse. Het geldt even wel voor Noordgouwe. Gedood door vallende muur HEERLEN, 8-9. De 74-jarige D. v. Kissel uit Hoensbroek, die maandag middag uit eigen beweging een handje hielp bij het slopen van een pand aan de Meezenbroekerweg te Heerlen, is maandagmiddag door een vallende muur getroffen en op slag gedood. Het pand werd gesloopt door de firma B. uit Hoensbroek. De ar beidsinspectie zal een onderzoek naar het gebeulde instellen. (Slot) Goedkope produkten Dank zij de E.E.G. is een redelijke mate van welvaart ontstaan en dat de grondgedachte van de gemeen schap juist is blijkt wel o.m. hieruit dat tientallen landen staan te trap pelen aan de poort om binnen te mo gen komen. Dat kan via een volledig lidmaatschap, via een associatie en via een beperkt handelsverdrag. Dat handel en industrie reikhalzend uit zien naar nieuwe klanten spreekt vanzelf. Maar even vanzelfsprekend is het dat land- en tuinbouw er op letten dat hun belangen niet in de knel komen. Er zijn nl. landen by waar geen spoor van onze sociale wetten te vinden is en men belieft te werken voor een fractie van onze lonen. Veelal is dan ook de belas tingheffing miniem. Het is aanlok kelijk de goedkope produkten van zulke landen (vetten, oliën, suiker, rijst en andere granen, fruis, vlees enz.) binnen te laten stromen. Im mers als z\j zo goedkoop produceren kunnen waarom zouden wij het dan nog proberen'.' Het is deze gedachtengang die land- en tuinbouw bedreigt. Die ge dachte is onjuist, want zij veroor deelt de betrokken landen tot een blijvend laag levenspeil. Ze maakt de E.E.G. afhankelijk van reeksen produktiefaktoren die wij niet be ïnvloeden kunnen en geeft boer en tuinder hier aan verpaupering prijs. Uiteindelijk zou een al te vrije in voer nog niet eens voordelen bren gen, want het is bekend dat wanneer een land een bepaalde produktie af breekt, een ander die opbouwt en vervolgens daarvoor de rekening aanbiedt. Die rekening zou bijv. bij de suiker wel eens erg hoog kunnen worden. Harmonisatie Behalve dit gevaar van builen af is er ook nog dat van binnen uit. Zo als gezegd dienen de landbouworga nisaties te bedenken, dat het gaat om de welvaart van de hele E.E.G.- landbouw en veel minder om de na tionale belangen. Wat dit betreft zijn onze produkt- en bedrijfsschappen klagelijke voorbeelden, want met trots publiceren zjj regelmatig hun gegevens waaruit de groei van onze uitvoer blykt. Overzichten van het toegenomen arbeidsinkomen in de landbouw zijn beter. Het doet er nl. niets toe of Nederland bij een be paald produkt een grote exporteur is in de E.E.G. Wat er toe doet is de vraag of de producenten van dat be paalde voortbrengsel een goed be staan hebben, onverschillig of zij aan deze of gene zijde van de grens wonen. Speelt de nationale economie dan helemaal geen rol meer? Natuurlijk wel, ook al gaan wij naar een moe- taire unie toe. Maar 's lands econo mie is er helemaal niet mee gediend dat onze uitvoer van bijv. fruit en vangen attenties, zei wel eens ge ïrriteerd te zijn over het spreken in de kerk voor de dienst als men blijk baar het laatste nieuws utwisselt. Hij was overtuigd van de dienende taak van de organist, ook in hel ge heel van de kerkdienst en gaf daar van een voorbeeld, dat hem had aangesproken. Met een rekensommetje over het aantal begeleide liederen en de cou pletten van psalmen en gezangen eindigde de heer Van den Berge zijn dankwoord. De heer Van Tuvl nam de gele genheid te baat te wijzen op de zeer omvangrijke reparatie, die het orgel zal moeten ondergaan, nu het 17 jaar heeft dienst gedaan, maar ook 17 jaar de gevolgen var. de watersnood ramp, maar vooral van de centrale verwarming heeft moeten ondervin den. De invloeden daarvan zijn niet zonder gevolg gebleven. Een repara tie die meer dan f 40.000,gaat kos ten dl daarvan het gevolg zijn. Spreker deed een beroep op alle aanwezigen, om straks de schouders te zetten onder bepaalde akties. Het speet spreker, dat er geen op namen bewaard waren van dc be speling van dit orgel door Lambert Erné. Niet alleen bij de inwijding van het orgel had deze organist het Van Vulpen orgel met sleepladcn bespeeld, maar het bijzonder instru ment is ook enkele keren in een ra dio-uitzending van de N.C.R.V. te horen geweest. Een grammofoon plaat, zoals men indertijd In Ko- clc ingen had gemaakt, zou voor Bruinisse financiële balen kunnen opleveren. Vreemde start broed jaar WESTERSCHOUWEN, 8-9. Aan het broedseizoen 1970 kan met ge mengde gevoelens teruggedacht wor den. Toen eind maart de weersom standigheden wat meer aan de lente deden denken, keerden diverse van onze brcedvogels terug uit hun win terkwartieren. Helaas duurde deze wat warmere periode slechts kort, met het gevolg dat op 2 april, ty- dens hevige sneeuwbuien, al vogels broedend konden worden aangetrof fen; zo werden in de Zoute Hacrt reeds vijf kieviten aangetroffen en in Noeidgouwe trotseerde een broe dende houtduif de hernieuwde win ter. Aldus wordt opgemerkt in het jongste nummer van „Sterna" het orgaan van de vogelwacht. Na deze laatste winterse stuip trekkingen brak een voor de vogels vrij gunstige warme en droge lijd aan, die de gehele maand mei en juni omvatte. Al onze zomervogels keerden nu vrij snel achter elkaar terug en een ieder koos zijn territo rium. Van kievit, wilde eend, merel, zang- en grote lijster waren al zeer vroeg de jongen te bewonderen. Een heel vlugge vogel was een koolmees waarvan de heer Jonker te Haam stede op 19 maart in een nestkastje reeds een volledig legsel kon be wonderen. Het droge seizoen was voor pa trijzen en fazanten uitstekend ter wijl diverse steltlopers met de wa tervoorziening wat moeilijkheden hadden. Vogels die we ook dit jaar weer moesten missen waren: de grote stern: Na nieuwe hoop in de vorm van een broedgeval vorig jaar in de Wevei'sinlaag, konden dit jaar geen legsels worden waargenomen zoals ook het geval was in 1968, '67 en '66. in 1965 kon nog gesproken worden van de vestiging van een kleine ko lonie in de Weversinlaag. Dc kiekendieven: 1965 was het lual- ste kiekendieven jaar. waarin de bruine en grauwe kiekendief broe dend in onze duinen kon worden aangetroffen. In 1966 was de bruine verdwenen en werd van de grauwe alleen hel mannetje lovend aange troffen. Sindsdien mochten wc dc kiekendieven niet meer tot onze broedvogels rekenen. De dwergstern: 1967 was het jaar waarin nog in zeer gering aantal in dc Ouwerkerkse inlaag" broedend voorkwam. 1968 en '69 waren jaren zonder dwergstern en ook dit jaar men. Over Ouwerkerk waren echter regelmatig met voer in de bek vlie gende dwergsterns waar te nemen. Zij gingen in de richting Oosterland, zodat de mogelijkheid aanwezig is dat ze daar gebroed hebben. Op 9 augustus werden in Dijkwater vier oude dwergsterns en vier vliegvlug- ge juveniele sterns gezien. De jongen werden gevoerd met in het Dijkwa ter gevangen vis. De zomertaling: die vorig jaar broedde aan de noordzijde van Sehouwen-Duiveland was er dit jaar niet. Verheugende broedgevallen werden echter vermeld van fuut, dodaars, rouwkwikstaart, barmsijs en boom kruiper. In het volgende overzicht zullen enkele gebieden en soorten kwantitatief behandeld worden. Dakwater - Sirjansland In vergelijking mei 1969 gaf dit gebied een verheugende vooruitgang te zien van o.a. kluut (40%) schol ekster (20%) en kievit (10%) .Win tertalingen ontbraken, terwijl van de slobeend slechts 1 broedgeval werd vastgesteld. Het aantal kok meeuwen bleef nagenoeg constant maar de broedpopulatie verlegde zich van het vogeleiland naar een kunstmatig eiland in het overige ge bied en wel zodanig dat beide popu laties ongeveer gelijk waren, Bontbekplvier: 4, grutto: 1, kievit: 31, kleine plevier 1, kluut: 33. kok meeuw: 430, meerkoet: 24, scholek ster: 18, slobeend 1, strandplevler: 1, tureluur: 7, waterhoen: 11. wilde eend: 34. Zoute Hacrt - Rcncsse Kievit: 7, slobeend: 1, waterhoen: 1. Koudckcrksc inlaag Zoals rees vele jaren dc kluten- broedplaats van Sehouwen-Duive land. Op 10 juli werden hier jonge kluten die juist uitgekomen waren en nog in het nest lagen, gezien. Vermoedelijk wel de laatst uitgeko- mene. Grutto: 2. kievit: 30, kluut: 133, scholekster: 12. tureluur: zeer veel, wilde eend: zeer veel. Flaauwcrs- en Wcvcrsinlaag Van de Weversinlaag werden veel kokmeeuwen gemeld, op het eiland cn slechts enkele paartjes visdicf. De grote stern ontbrak. In dc Wevers inlaag werd een paartje kuif eend met 5 pulli gezien en in de Flaau- we.vs voerende gele kwikstaarten. (Advertentie) Door leden van de B.J.N. werden in de Flaauwers twee kuifeenden, elk met pulli, gezien. Mogelijk dat één koppel dubbel geteld werd. Analfabeten in de wereld TEHERAN, 8-9. Het aantal men sen in de wereld dat kan lezen noch schrijven is in de laatste tien jaar met 48 miljoen gestegen tot 7S3 mil joen. De bevolkingsexplosie in aan merking genom betekent dit pro centueel een daling. Dit blijkt uit cijfers, die de op voedkundige, wetenschappelijke en culturele organisatie van de V.N.. de Unesco, maandag heeft bekend ge maakt. BOEKEL. De zesjarige Anja van der Aa uit Boekei is in het zieken huis te Veghel overleden aan de ge volgen van een verkeersongeval. Advertentie (dan kijkt u véél prettiger) Orgel aan restauratie toe BRUINISSE, 6-9. Het feit dat de heer J. van den Berge te Buinissc 25 jaar lang organist was van de hervormde kerk, was voor de kerk voogdij aanleiding daaraan bijzon dere aandacht te besteden, niet al leen omdat de heer Van den Berge een bijzonder goed organist is, maar cok cmdat deze kerkelijke funktic beslist niet tot dc meeste lucratieve wat de honorering betreft behoor. Zo waren dan ook behalve de familie Van den Berge in he her vormd verengingsgebouw aanwezig, maar ook de complete kerkeraad cn de notabelen met hun echtgenoten. Nadat de president kerkvoogd de heer D. van Tuijl de bijeenkomst had geopend, las ds. P. Post een schriftgedeelte en hield een inleiding over de muziek in de bijbel. Picsident-Kerkvoogd D. van Tuyl was in het archief gedoken voor het vinden van nadere gegevens betref fende de benoeming cn de voorge schiedenis daarvan. Tol kort voor de corlog werd het orgel bespeeld door mej. C. L. van Vessem. Zij werd op- gevolgd door de heer W. Óttc. daarna i kwam de evacuatie en de heer Oltc keerde na de oorlog niet terug. Voor I de heer Jo van den Berge was dit aar leiding zo spoedig mogelijk (juli 1945) achter het orgel te gaan zitten. Dat was dan in dc Gereformeerde kerk. In de Hervormde kerk. groten deels verwoest, ging men praten herbouw van het oude gebouw of stichting van een kerk. Tot dit laat ste werd besloten, maar het zou 1952 zijn eer een nieuwe kerk in gebruik kon worden genomen en nog vele maanden later een nieuw orgel. Be gin oktcber volgde voor dc heer Van den Berge officiële benoeming met een jaar op proef. Aan de heer Van den Berge werd claarna een schemerlamp cn aan mevrouw Van den Berge bloemen aangeboden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3