AGEKDA WEG Te weinig aandacht werd besteed aan de sportvisserij L De drinkwater- fluoridering Staking in Spanje LAATSTE NIEUWS RUNDLEDEREN BANKSTELLEN «-,1™, EN CLUBFAUTEUILS vana(/ DEIJRLOO „de meubelshowroom van Zierikzee" ARAM EN HET GEHEIM VAN DE GESLOTEN DEUR RECHTSORDE V.V.V.-rapport Streekplan r (Slot) MIDDELBURG, 6-9. In de speciale nota, die de Provinciale V.V.V. wijd de aan het voorontwerp Streekplan Schouwen-Duiveland, wordt aanvul lend opgemerkt, dat in het plan te weinig rekening is gehouden met de sportvisserij. Weliswaar zyn voor het Grcvelingenbekken vele voorzie ningen gedacht t.b.v. de watersport, maar deze /.yn hoofdzakelijk be stemd voor jachten. Aan de sportvis serij wordt in het rapport maar zeer summier aandacht geschonken. Bedacht dient te worden - aldus de nota - dat ruim een miljoen Neder landers de sportvisserij op enigerlei wijze beoefent, een aantal dat nog jaarlijks stijgt. Ook buitenlandse sportvissers, vooral Belgen, hebben voor de Zeeuwse wateren grote be langstelling. Geadviseerd wordt derhalve een voorlichtingsrapport aan de directie Visserijen, afdeling Sportvisserij van het ministerie van landbouw en vis serij te vragen, waarin om een spe ciale akkomodatie voor de sportvis serij dient te worden gevraagd. Zulks bestemd voor de gebieden in G re velingen en Zeeuwse Meer, waai de sportvisserij zonder risico kan worden uitgeoefend. Een zonering voor de verschillende watersportbe oefenaars zal wellicht noodzakelijk zijn. Parkgebicden Gevreesd wordt verder, dat het re aliseren in „het oude land" van de parkgebicden bij onveranderde vast stelling van de denkbeelden over de ze parkgebieden zeer moeizaam zal zijn door financiële oorzaken, terwijl het toch voor de aankleding van het landschap van Schouwen-Duiveland zo uitermate belangrijk wordt geacht dat er méér „openbaar groen" en op gaand hout zal komen. Vooral in de onmiddellijke omge ving van de recreatiegebieden is zulks zeer gewenst, temeer waar thans fruitboomgaarden worden ge rooid. Een aanduiding op de kaart van de gebieden welke voor bebossing en dergelijke in aanmerking komen is moeilijk te geven; het gevaar kan dan ontstaan dat realisering juist op die terreinen financieel niet haalbaar KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND LEEUWARDEN. Prinses Margriet heeft een uitgebreid bezoek aan Friesland gebracht, 's Middags heeft de prinses het vakantieverblijf „Maeijkehiem" in Sint-Nicolaasga geopend. Om vijf uur ging zij naar Warga om de beeldengroep „Afke's Tiental" te onthullen. UTRECPIT. In Jaarsveld bij Via- nen zijn ongeveer 80 jongelui met de rijkspolitie slaags geraakt. De jon geren zouden volgens de eerste be richten herrie hebben geschopt in een café aan de Lekdijk in het dorp je, waar veel mensen op de been wa ren in verband met festiviteiten. HAARLEMMERMEER. Het uit acht personen bestaande gezin Dek ker - man, vrouw en zes kinderen - uit de Torkruisstraat in Lisserbroek (gem. Haarlemmermeer) is door brand dakloos geworden. HOOGEVEEN. De 56-jarige mevr. A. de Groot-Bijlinga te Hollandsche- veld (gemeente Hoogeveen) is om het leven gekomen, toen zij met haai man op de fiets op weg was naar de kerk en werd gegrepen door een auto. Zij werd van achteren aange reden en was op slag dood. AMSTERDAM. De papyrusboot „Ra 2" waarmee de Noorse ontdek kingsreiziger Thor Heyerdahl in mei en juni van dit jaar de succesvolle tocht van 57 dagen over de Atlanti sche oceaan heeft gemaakt, is met het m.s. Achilles van de K.N.S.M. uit Barbados in de Amsterdamse haven aangekomen. DEN HAAG. Het in de afgelopen week in het Haagse Congresgebouw gehouden internationale ornitholo gische (vogel) congres heeft onder meer argumenten aangedragen voor de bijeenkomst van de Internationa le Raad voor de Vogelbescherming, die maandag op Texel begon. ROTTERDAM. Bij een steekpartij op de Schiedamseweg in Rotterdam is de 39-jarige schoonmaker W. J. B. door messtekken in de rug ernstig gewond geraakt en in een ziekenhuis opgenomen. zal blijken. Daarom wordt gepleit voor realisatie van openbare recrea tieterreinen (bebossing met wandel-, fiets- en ruiterpaden) op plaatsen waar verwacht mag worden dat zulks te verwezenlijken is. De daartoe uiteindelijk te bestem men terreinen kunnen uitsluitend in nauw overleg tussen Provincie en gemeenten worden gekozen en naai de mening van de V.V.V. niet tevo ren in een streekplan worden vast gelegd. De Provinciale V.V.V. is overigens van oordeel, dat in het voorontwerp streekplan een goede basis is'gelegd om de zo noodzakelijke recreatieve ontwikkeling ook in dit deel van Zeeland tot de volle ohtplooiïng te laten komen. I Fransman verschanste zich in zijn huis LYON, 7-9. Raymond Deporter, die zich zondagavond met zijn tien kinderen in zyn woning by Lyon verschanste cn schoot op ieder die zijn huis naderde, heeft zich maan dagechtend aan de politie overgege ven. Zes politiemannen en een journa list waren inmiddels gewond door schoten van hem en zijn 15-jarige zoon. Deporter was in woede ontstoken over de inhouding van sociale las ten op zijn toch al kleine salaris van 710 francs per maand. Tevoren had hij zijn vrouw en enige gasten het huis uitgejaagd. Een zoontje van elf, dat helemaal meedeed, was maan dagochtend met een speelgoedpi stooltje cp het dak geklommen, wat aan de moeder buiten de kreet oat- lokte: „pas op dat je niet valt". DEN HAAG, 7-9. De staatssecre taris van sociale zaken en volksge zondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, heeft zich in een circulaire gewend tot dc waterleidingbedrijven die ge fluorideerd drinkwater leveren. Hij verzoekt daarin de bedrijven om aan diegenen in het distributiegebied, die te kennen hebben gegeven bezwaar te hebben tegen het gebruik van ge fluorideerd drinkwater, ongefluori- deerd drinkwater ter beschikking te stellen. Dit verzoek van de staatssecreta ris berust op de overtuiging, dat thans de drinkwaterfluoridering in ons land zozeer is verbreid - circa 20 pet. van de Nederlandse bevolking ontvangt thans gefluorideerd drink water - dat de belangen van dege nen die bezwaren tegen gefluori deerd drinkwater hebben, in toene mende mate de aandacht vragen. Archeologische vondst ROSMALEN, 7-9. Bij werkzaam heden aan de rijksweg onder Ros malen heeft een zandzuiger tussen Empel en Rosmalen fossiele beende ren opgegraven van een mammoet en een neushoorn. Ook werden de len van een reuzehert naar boven gebracht. De vondsten die dateren uit het laatste ijstijdperk, d.i. 80.000 tot 100.000 jaren geleden, zijn afge staan aan het Noord Brabants mu seum in Den Bosch. MADRID, 8-9. Ongeveer 15.000 bouwvakarbeiders hebben maandag in Madrid het werk neergelegd op verzoek van de ondergrondse „Ar- beiderscomité's". Zij eisen loonsver hoging, verkorting van de werktijd en een maand vakantie per jaar. De meeste bouwterreinen in Madrid stonden maandag onder politiebewa king. Dat was ook het geval met de gebouwen van de officiële vakbon den. Verscheidene arbeider-s werden gearresteerd toen ze betogingen op touw probeerden te zetten. In Aslurië zijn tweeduizend mijn werkers in staking gegaan. Daar zijn al vierduizend van hun collega's als strafmaatregel tijdelijk op non-ac tief gesteld. Prijs van 25.000,— uit de rijksideeënhus RHENEN, 8-9. Staatssecretaris A. E. M. Duynstee van de koninklijke luchtmacht zal heden (dinsdag) 8 september om vier uur op het depot Elektronisch luchtmachtmaterieel te Rhenen een bedrag van f 25.000 uit reiken, de hoogste prijs welke tot nu toe uit de rijks-ideeënbus is toege kend. Het bedrag is bestemd voor sergeant-majoor Bonnet en sergeant eerste klasse Lablans. Zij zonden een idee in voor een vereenvoudiging van het straalzendernet van de lucht macht. Vaasje gestolen uit Rijksmuseum AMSTERDAM, 7-9. Uit het rijks- museum in Amsterdam is vrijdag middag of zaterdagochtend een uit 1750 daterend Chinees porceleinen vaasje gestolen. De waarde wordt geschat op twintigduizend gulden. Het 28 cm. hoge vaasje, dat gevat is in een verguld bronzen montuur, stond in een zaal van de kunstnij- verheidsafdeling op een Franse com mode. Het ijzerdraadje waarmee het was vastgezet, bleek te zijn doorge knipt. Het vaasje was een van een stel. Het tweede werd ongemoeid ge laten. Passagiers Jumbo Jet Kapers terug in New York NEW YORK, 8-9. Vermoeid cn voor het merendeels barrevoets zijn maandagavond laai 137 passagiers van de gekaapte en in Cairo opge blazen Jumbo Jet in New York ge arriveerd, waar een emotioneel weer zien met familieleden volgde. Bij de landing van het gekaapte toestel in Cairo hebben de passa giers volgens de voor noodomstan- digheden geldende voorschriften hun schoenen uil moeten trekken en de aanvoer van ander schoeisel had nogal wat moeilijkheden opgeleverd. De maatschappij Panam voorzag de passagiers, die al hun bagage en persoonlijke bezittingen zijn kwijt geraakt, van geld voor het kopen van onmiddellijk noodzakelijke artikelen. Jongen overreden SPIERDIJK, 7-9. Maandagavond is de 9-jarige zoon van de expedileur J. de Vries in Spierdijk door een vrachtwagen van zijn vader overre den. De jongen, die aan de vrachtwa gen hing toen deze achteruit een erf op reed, viel er af en werd overreden Inbraak bij juwelier LUNTEREN, 7-9. Drie, waarschijn lijk gewapende mannen, hebben in de nacht van zondag op maandag een roofoverval gepleegd op een juwe lierszaak in het dorp Lunteren. De mannen gooiden een ruit van de voordeur in en verdwenen met gou den sieraden, ter waarde van 30.000 gulden. Een voorbijganger zag dat de mannen grote bivakmutsen droe gen. Ze maakten zich uit de voeten met een gestolen auto, die later in Barneveld werd teruggevonden. UTRECHT. Op 14 oktober viert de Ned. Plattelandsvrouwenbond in het Congrescentrum te Utrecht, het veer tig jarig bestaan. Rotterdamse haven staking duurt voort ROTTERDAM, 8-9. Dc staking bij de Rotterdamse stukgoedoverslag duurt vcort: om kwart over negen dinsdagmorgen draaiden slechts en kele van de ve'e honderden kranen. In de Maas- cn Rynhaven was geen aktiviteit te bespeuren, in Waalha ven cn Eemliaven waren op een be perkt aantal bedrijven enkele ploe gen aan het werk. De havenarbeiders bespreken bui len de poort de situatie. Bij de RSM aan de Maashaven probeerden di- rektïeleden de mensen naar binnen te praten. De pogingen werden met gelach beantwoord. Volgens de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel hebben later op de morgen veel havenarbeiders het werk hervat. Zo wordt er volgens de woordvoerder van deze bond vrijwel volledig gewerkt bij Thom- sen aan de Maashaven, bij „Muller Progress" aan de Beatrixhaven en bij „Pakhoed" aan de Waalhaven. Gok bij het havenbedrijf „Citex" is men aan het werk gegaan. Bij „Quick Dispatch" aan de Schieha- veh en bij „Maas-Rijn" werkt vol gens de bond het grootste deel van de arbeiders. Bij Burger werkt de helft en bij „Müller Progress" aan de Waalhaven draaien enkele kra nen. Volgens de N.B.V. is ook het merendeel van de pendelaars weer aan het werk gegaan. Als de infor maties van de N.B.V. juist zijn, dan betekent dit, dat er om tien uur dinsdagmorgen veel meer dan de helft van de veertienduizend haven arbeiders aan het werk zijn gegaan. Advertentie. kwaliteitsmeubelen met 5 jaar garantie bij: 16. Direct had Aram gezien dal haar mooie donkere ogen geheel bij haar verdere we zen pasten. Hij maakte een buiging en zei; „Vrees niet. ik ben een vriend". Het meisje nam hem enkele ogenblikken onderzoekend op en blijkbaar viel dat on derzoek in Aram's voordeel uit, want na een korte aarzeling maakte zij zich bekend als Rela, dc oudste zuster van Tudor. „Maar waarom heb ik dan niet het ge il eerder te ontmoeten, ter wijl ik hier toch reeds geruime tijd vertoef als vriend cn gast van uw broer?" vroeg Aram verbaasd. Het meisje sloeg haar ogen neer en maakte een geluid dat op een onderdrukte snik leek. „Mijn broeder houdt mij hier in afzondering gevangen. Ik mag het paleis nimmer betreden", zuchtte zij. Aram, diep onder dc indruk van de schoonheid, voelde toorn in zich opkomen. „Maar wal is daarvan de reden?" riep hij uit. „Hoe kan mijn vriend Tudor een zo lieflijke bloemen als gij zijl, hier opgeslo ten houden?" Met fonkelende ogen keek het meisje naar hem op. „Omdat hij mij het wettig recht op de troon wil ontnemen!" riep zij uit. „Omdat hij zelf wil regeren!" en, ter wijl zij zich op één knie liet vallen, smeekte ze snikkend: „Help mij! Red mij uit zijn handen! Neem mij mee, ver weg van hier!" waren gefouilleerd NEW YORK, 8-9. John Friddy, ge zagvoerder van dc Boeing-747 ...Jum bo Jet" die in Cairo is opgeblazen, heeft maandagavond bij zijn aan komst in New Yoark verklaard dat de twee kapers die op Schiphol aan boord waren gekomen op zijn ver zoek waren gefouilleerd en dat hun bagage was doorzocht voor hel ver trek. Hij was wantrouwig geworden omdat de Israëlische maatschappij „El Al" hen had geweigerd. Er was echter niets gevonden. MARKTBERICHTEN Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 7-9. Klei-aardap- pelcn voor het binnenland: Bintje 35 mm opwaarts in twee maten f 12,00-13,50; Bintje 35-55 mm f 11,50 -13.00; Bintje 50 mm opwaarts f 13,50 -14,50; Bintje 55 mm opwaarts f 13,50 -14,50; Eigenheimers 35 mm opw. f 22,00-26,00. Klei-aardappelen voor de export: Bintje 35-50 mm f 12,00-13,00; Bin tje 35-55 mm f 12,00-13,00; Bintje 50 mm opwaarts f 13,50-14,50; Bintje 55 mm opwaarts f 13,50-14,50. Klei-aardappelen voor overzeese export: Bintje 35-55 mm f 14,00- 15,00; Bintje 40-60 mm f 15,50-16,50. Voer-aardappelen f 4,50-5,00. Stemming: binnenland en export kalm. Prijzen (excl. omzetbelasting) vast gesteld per 100 kg af bedrijf op auto volgens kwaliteitseisen binnenland c.q. export. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 7-9. Gp de paarden markt in Utrecht werden gisteren 364 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paarden 1400-1905, werkpaarden 1350-1850, oude paar den 925-1675, 3-jarige paarden 950- 1220, 2-jarige paarden 700-925, veu lens 350-650, hitten 750-975. Slacht- paarden per kg geslacht gewicht f 2,90-f 3,80, jonge slachtpaarden per kg geslacht gewicht f 3.80-f 4,30 de handel was vlug. De basisregelingen van „De rechts orde in het koninkrijk der Neder landenis een pittig boek, maar geen rooie oortjeslektuur, zij het dat er toch ook hupse dingen in staan. Zo behandelt het derde hoofdstuk en meldt artikel 88: De Stalen-Generaal vertegenwoordigen het gehele Ne derlandse volk. Punt uit. Wil het Ne derlandse volk aan het woord ko men, dan spreke en handele de Sta- ten-Generaal. Hebben toch wel eens de indruk in dit niet altijd meer goede land: ieder spreke voor zich en'de Staten voor ons allen. Van daar het ook alweer lang niet altijd te onderdrukken krakeel in dit col lege. Kan iemand zo maar de Twee de Kamer induiken? Beslist niet. Ar tikel 94 vermeldt daarover in pikant Nederlands, dat men Nederlander moet zijn en dan „de ouderdom van dertig jaar vervuld heb be". En zijn Eerste en Tweede Kamer per definitie Pik en Puk?" Geen sprake van. Artikel 11S zegt daar over iets bijzonder opbeurends: „bij een verenigde vergadering worden de beide kamers als slechts één be schouwd en nemen haar leden. naar willekeur, door elkander plaat". Dus niet Pietje naast Jantje, zoals naar willekeur, door elkander plaats". Andere dingetjes om te weten: op geen misdrijf mag als straf gesteld worden, de algemene verbeurdver klaring der goederen, de schuldige toebehorende". Men houdt dus - hoe erg ook - altijd nog wat over. Over het geld: „het toezicht en de zorg over de zaken van de munt en de beslissing der geschillen over hei allooi, essaai en wat dies meer zij (loost u vandaag alle kranten, maar allooi en essaai komt u niet tegen), word an door de wol geregeld. In het Reglement voor de gouver neur van Suriname, artikel 10, lid 8: „van het in de Staten verhandelde wordt een nauwkeurig proces-ver baal in dubbel opgemaakt. „Eén der dubbelen" wordt onverwijld naar dc koning gezonden". En dan nog dit: vreemde adeldom kan door geen Nederlander ioorden aangenomen cn artikel 25, tweede hoofdstuk: dc koning richt zijn Huis naar eigen goedvinden in. Geen mi nister is er rins, die kan zeggen Ma jesteit, zou die notenhouten tafel niet een meiert je verder naar hei raam kunnen geschoven? Artikel 185 (van de godsdienst): de traktementen, pensioenen cn an dere inkomsten, van welke aard ook, thans door de onderscheidene, gods dienstige gezindten of derzei ver leraars genoten wordende, blijven aan dezelve gezindheden verzekerd. Aan het Plein 1 in Den llaag weet men van laalwantcn'. SCHIER El LAN DM AN. Een foto uit 1908 van de Meelstraal, met het toenmalige postkantoor op deze plaats. Het kantoor werd na de oorlog afgebroken en een nieuw ge bouw werd opgericht, waarin de technische dienst van de P.T.T. was gehuisvest. Tijdens de oorlog deed het oude gebouw dienst als distribu tiekantoor. Vrijdag 11 september Hervormd Verenigingsgebouw, 7.30 uur, classicale vergadering lierv. kerk. Maandag 14 september Brouwershaven Jeugdgebouw, 8 uur, Mode-show (arfd. Brouwershaven Ned. Bond van Plattelandsvrouwen). Advertentie IN EEN KLUISLOKET zijn uw waarden veilig geborgen Huur zo'n loket NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Dagelijks geopend DJAKARTA. In Indonesië zijn dit jaar tot 2.9 augustus 71 mensen aan cholera gestorven. Volgens het mi nisterie van gezondheid kregen in die periode totaal 3357 mensen de ziekte. De meeste gevallen deden zich op West-Java voor. Wil men bij de toekomstige uit voering van liet Streekplan Schou wen-Duiveland blijven in de tiend van het streek-denken en -willen, dan zal de noordelijk gedachte ont- sluitingsweg er niet mogen komen. De overwegingen zijn duidelijk: het kost een heleboel grond en geld en voorshands is er geen behoefte aan. Bovendien schept een toeris- tisehe weg o\ er dc noordelijke dijk na de afsluiting een veel aantrek kelijker en betere situatie. Deze gedachten kwamen reeds naar voren bij de forumbehande ling van het vóórontwerp, destijds te Zierikzee; ze werden gepreci seerd op de jongste vergadering van-het waterschap Schouwen-Dui veland en kregen recentelijk bijval in de verschenen nota van de Pro vinciale V.V.V. Wc hopen dus dat in een herzien en definitief ontwerp deze weg zal worden geschrapt, want bij dc openlegging van deze streek kan men ook van het goede teveel krij gen en voldoen aan veronderstelde wensen cn vermeende noodzake lijkheden. Dat heeft geen zin. We hopen ook dat dit afstem men van het ontwerp op het be geren van de streek en het wel overwogen oordeel van cle ver schillende disciplines, niet tot moeilijkheden aanleiding zal ge ven, zoals Schouwen-Duiveland die destijds heelt meegemaakt met de delingsdijk door Schouwen. Die di jk moest er komen, maai er waren vele slemnuin tegen en uiteindelijk is er toen een (duur) compromis gekomen in de vorm van een dijk, die niet op Delta hoogte is gemaakt, maar nu veel eer ervaren wordt als een lastig én gevaarlijk .verkeersobstakel, dan als- een schutse in ernstige situaties. Zo mag het met de uitvoering van het Streekplan niet gaan. Een goed wegennet is voor land bouw en toerisme onontbeerlijk, maar een teveel kan landschappe lijk zeer schadelijk werken. J-Jel- breekt de ruimte in stukken en laat intieme details niet onberoerd, waardoor verlies aan karakteristiek en schoonheid optreedt-.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2