DE ZIERIKZEESCHE COURANT Overleg tussen kabinet en ondernemers, maar geen beslissing Verenigde Staten trekken 3.000 man terug uit Zuid-Vietnam Ongeluk op spooroverweg Palestijnen stellen eisen voor vrijlating van alle inzittenden Rijk neemt deel van kosten voor sociale zorg van gemeenten over Stakingen in de Rotterdamse havens beginnen te verlopen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 8 september 1970 127ste jaargang Nr. 20467 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochiman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. In dit nummer' Voorontwerp Streekplan en sportvisserij DEN HAAG, 7-9. Tegen kwart voor tien maandagavond, nadat de minister van landbouw en visserij ir. P. J. Lardinois in het gebouw van het ministerie van economische zaken in Den Haag als laatste der ministers was gearri veerd, is een gesprek tussen een deelegatie uit het kabinet en de werkgevers van industrie, middenstand en landbouw begonnen. Behalve de ministers Nelissen, Witteveen, Koolvink en Lardinois, nam ook de staatssecretaris van eco nomische zaken belast met onder meer middenstandsaangelegenheden drs. L. J. M. van Son, aan het ge sprek deel. Van werkgeverskant waren onder meer aanwezig de heer drs. S. C. Bakkenist, mr. P. M. H. van Boven, H. H. Wemmers, drs. R. Zijlstra (na mens de landbouworganisaties), P. G. van der Weele en H. de Mooij (namens de ondernemers in midden- en kleinbedrijf). Kort na het begin van de bespre kingen lieten de bewindslieden we ten dat na afloop van hun kant geen mededelingen over het besprokene tegemoet kunnen worden gezien. Tegen kwart over elf was het ge sprek beëindigd. De heer Bakkenist en Van Boven deelden o.a. mee dat de bewindslieden geïnformeerd wensten te zijn over hetgeen er in het bedrijfsleven gaande is. Er zijn geen suggesties gedaan. Een conclu sie is uit het gesprek niet naar voren gekomen. Zet er maar boven: „Waardeloos De cholera in Israël JERUZALEM, 7-9. Het Israëlische ministerie van volksgezondheid heeft maandag meegedeeld, dat opnieuw in Jeruzalem drie gevallen van cho lera z(jn geconstateerd. In totaal hebben zich nu in Israël en in de be zette gebieden 62 choleragevallen voorgedaan. Egyptische kritiek op vliegtuigkapingen CAIRO, 8-9. Het semi-officiële Egyptische blad Al Achram heeft kritiek geleverd op de Palestijnse vliegtuigkapingen van afgelopen zondag, en speciaal het opblazen van de Amerikaanse Jumbfi Jet op de luchthaven van Cairo. Het blad, waarvan de minister van voorlich ting Heykal hoofdredakteur is, vindt dit veen juiste handelwijze voor vrij heidsstrijders. Nieuwe EEG-gebouw kostte f 276 miljoen BRUSSEL, 7-9. Het nieuwe ge bouwencomplex „Berlaymont" waarin sinds een aantal maanden de diensten van de EEG-commissie in Brussel gehuisvest zijn en dat on langs officieel werd geopend, heeft 275.926.000 gulden gekost, zo heeft de Belgische minister van openbare werken, Des Saeger, megedeeld in antwoord op Kamervragen. In dit bedrag zitten ook de kosten van onteigening sloopwerken, aan sluitingen, architektenhonoraria en een verbindingstunnel van de par keer garage onder het gebouw met de openbare weg. Achttien doden bij busongeluk in India TRIVANDRUM, 7-9. - Achttien mensen kwamen maandag om het leven toen de bus waarin zij zaten bij Triuruvalla in de staat Kerala in een rivier reed. CAIRO. Deze foto toont de wrak stukken van de Jumbo Jet van de Pan-American, nadat het gekaapte toestel door Palestijnse commando's was opgeblazen. gesprek." zo zei ons de heer Van der Weele die, in gesprek met staatsse cretaris Van Son, de conferentiezaal en meteen het gebouw verliet, de he ren Bakkenist en Van Boven om stuwd door journalisten rechts pas serend. Van de kant van de bewindslieden liet men na afloop o.m. weten dat het gesprek van deze maandagavond een voorzetting was van de bespre king van 13 juli j.l. toen het op ver zoek van de centrale werkgeversor ganisaties werd begonen. Na afloop van die bijeenkomst was al afgespro ken de gedachtewisseling voort te zetten en de datum van dit voortzet- tingsgesprek was al enkele weken geleden vastgesteld. De vertegenwoordigers van de werkgeversorganisaties hebben tij dens het gesprek van maandagavond opnieuw doen blijken, zo werd ver der meegedeeld, van hun inzichten in de sociaal-economische ontwikke ling. De ministers van hun kant hebben uiting gegeven aan hun toegenomen zorg over deze ontwikkeling. SAIGON, 7-9. De Amerikaanse 'cgei leiding in Sc.igon heeft maan dag bekendgemaakt, dat de Ver- Staten een eenheid mariniers uit Zuid-Vietnam zal terugtrekken. Tevens werd bevestigd dat de luchtmachtbasis van Tuy Hoa, op 390 km. ten noord-oosten van Sai gon binnenkort zal worden overge dragen aan de Amerikaanse land macht. Dit betekent dat er in totaal 3.000 man Amerikaanse troepen uit Viet nam worden teruggerokken. De Amerikaanse strijdkrachten worden hiermee teruggebracht tot 399.500 man. Het is voor het eerst sinds 14 januari 1967, dat de Amerikanen vierde fase van de terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Vietnam. Sinds het begin van dit jaar hebben SOEST, 7-9. Voor de derde maal binnen twee maanden is maandag middag omstreeks half drie op een spoorwegovergang in Soest een ver keersongeluk gebeurd. Ook ditmaal deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Het on geluk gebeurde op de knipperlich ten beveiligde overweg in de Molen-r straat, waar de afgelopen jaar al verschillende ongelukken met dode lijke afloop zijn gebeurd. De 38-jarige J. H. de Groot uit Groenekan, die met vakantie in Soest verblijft, wilde vóór de over weg stoppen, maar trapte door zijn rem. „Eerst wilde ik »og het trottoir oprijden, maar toen ik zag dat daar een vrouw met een kinderwagen liep, ben ik maar uit de wagen ge sprongen", aldus de heer De Groot, die enkele seconden later zag hoe zijn bestelwagen werd meegesleurd door de stoptrein Baarn-Utrecht. Tweehonderd meter verder bleef de wagen in twee stukken liggen. De trein kreeg twintig minuten vei'tra ging. Modern ziekenhuis in de Deense hoofdstad KOPENHAGEN, 7-9. De Deense koning Frederik IX heeft maandag het nieuwe staatsziekenhuis in Ko penhagen officieel geopend. Het ge bouw is het grootste en duurste van het land.. Als over acht jaar alle bij gebouwen gereed zullen zijn, zal het gehele complex ongeveer 500 miljoen gulden hebben gekost. Alleen het hoofdgebouw telt al zeventien verdiepingen en 3500 ka mers. Met inbegrip van de inrichting heeft men voor dit gebouw bijna 200 miljoen gulden uitgegeven. de Verenigde Staten in totaal 75.000 man teruggetrokken, minder dan 400.000 man in Zuid- Vietnam gelegerd hebben. De terug keer geschiedt in het kader van de Ultimatum van vliegtnigkapers tot donderdag a.s. DEN HAAG, 7-9. De Palestynsé verzetsorganisatie die verantwoorde lijk is voor de vliegtuigkapingen in het afgelopen weekeinde, heeft maandagavond negentig inzittenden van een Zwitsers en een Amerikaans lijntoestel vrijgelaten, die sinds zon dag in Jordanië worden vastgehou den. Het waren hoofdzakelijk vrouwen, kinderen en bejaarden die met auto's van het Jordaanse leger naar het ho tel Intercontinental in Amman wer den overgebracht. Een woordvoerder van het „Volksfront voor de bevrij ding van Palestina" zei, dat de be trokkenen waren vrijgelaten, omdat men hen niet nog een nacht op de „Luchthaven van de Palestijnse re volutie" in de woestijn wilde laten doorbrengen waar de gekaapte DC-8 van Swissair en de Boeing-707 van Trans World Airlnies staan. Intussen hebben de Palestijnen la ten weten, op welke voorwaarden zij de overige van de in totaal 305 in zittenden en de twee vliegtuigen zul len vrijlaten. Het Internationale co mité van het Rode Kruis heeft maandagavond in Genève besloten, dat het in deze zaak zal bemiddelen. Daartoe zou onverwijld een spe ciale missie naar Amman gaan om de daar al aanwezige delegatie van het Internationale Comité te ver sterken. In Rome arriveerde maandag avond de 16 inzittenden van de Jum bo van de Pan American, die zondag kort na het vertrek van Schiphol ge dwongen werd naar het Midden- Oosten te vliegen en daar op de luchthaven van Cairo werd opgebla zen, nadat de inzittenden de reus achtige machine hadden verlaten. BERN, 8-9. Zwitserland acht dc toestand betreffende de „ruil" met het Palestijnse Volksfront gewijzigd doordat het front zyn eisen heeft op gevoerd. De Zwitserse minister van buitenlandse zaken, Graber, ver klaarde maandagavond voor dc te levisie dat de Palestyncn nu voor waarden stellen die niet alleen dc Zwitserse regering raken, maar ook die van Engeland. West-Duitsland en de Verenigde Staten. Eerder op de dag had de regering in Bern besloten le zwichten voor het ultimatum der Palestijnen, de drie in Zwitserland wegens een aan slag op een Israëlisch lijnvliegtuig gevangen zittende commandostrij ders vrij te laten in ruil voor het ge kaapte Swissairtoestel met zijn pas sagiers en bemanning. Het Britse kabinet zal mogelijk heden (dinsdag) beslissen over het al dan niet inwilligen van de eis tot vrijlating van de 24-jarige Leila Chaled, die zondag na een mislukte DEN HAAG, 7-9. De ministers van sociale zaken en volksgezondheid en van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk hebben de gemeentebe sturen onlangs medegedeeld, dat een belangrijk aandeel van de kosten van een aantal voorzieningen op het gebied van de sociale zorg, de volks gezondheid en het maatschappelijk werk ingaande 1971 voortaan ten laste van de rijksbegroting zal wor den genomen. De gemeentelijke uit gaven op dit terrein zullen daardoor verminderen. Inmiddels heeft het kabinet beslist dat een verdere verschuiving van gemeente- naar rijksbegroting tot stand zal worden gebracht. Een nieuwe subsidieregeling zal de helft Mijnramp in Pakistan QUETTA, 7-9. Bij een gasontplof fing in een mp te Sorrange op 27 km van Quetta in West-Pakistan zijn maandag 24 mijnwerkers om het le ven gekomen. De ontploffing werd gevolgd door een instorting waardoor de ingang van de mijn werd afgesloten. Tien mensen zijn nog in de mijn. Men heeft hen nog niet gevonden. De kans dat zij nog in leven zijn, is ui terst klein. SCHIPHOL. In verband met de re cente vliegtuigkapingen worden op Schiphol alle passagiers, met een be stemming buiten Europa, gecontro leerd op het bezit van wapens. Ook alle handbagage wordt onderzocht. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's poging tot kaping van een Israëlisch lijnvliegtuig - waarbij een manne lijke medekaper werd doodgescho ten - werd gearresteerd. De Pales tijnen geven Engeland tot donder dagochtend de tijd, zoals zy ook ten aanzien van Zwitserland hebben ge steld.' van de kosten van bijstand aan thuiswonenden m.i.v. 1971 ten laste van de begroting van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk brengen. Al deze maatregelen zullen de ge meentelijke financiën in zodanige mate ontlasten, dat de uitkeringen uit het gemeentefonds over 1971 kunnen worden verlaagd. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied, dat ook maandag zijn gunstige invloed op het weer in ons land had, is naar het oosten weggetrokken. Hierdoor kon den frontale storingen die bij een de pressie behoren, waarvan het cen trum ten westen van Schotland ligt, tot onze omgeving doordringen. Tij dens het voorbijtrekken van een front in de nacht van maandag op dinsdeg werd echter vrijwel nergens regen van betekenis gemeld. Op de oceaan bevindt zich een aktieve de pressie die zijn invloed snel naar het oosten uitbreidt. Fronten van deze depressie kunnen het weer in ons land reeds beheersen. De wind neemt op de nadering hiervan toe. waarbij de regenkansen groter wor den. De temperaturen zullen hierbij laag blijven. Verwachting tot woensdagavond: Iets lagere temperaturen Half tot zwaar bewolkt en morgen overdag tijdelijk regen; matige tot krachtige, aan de kust mogelijk harde wind uit zuid tot zuidwest; iets la gere temperaturen. Voor donderdag: Aantgl uren zon: 1 tot 7. Min.-temperaturen; van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. TIJDEN OPKOMST ZON EN MAAN 9 sept. Zon op 6.02, onder 19.10. Maan op 16.08, onder 22.35. 10 sept. Zon op 6.05, onder 19.08. Maan op 16.59, onder 23.51. Eerste kwartier: 8 sept. (20.38). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 9 sept. 10 sept. 7.59 v.m. 9.06 v.m. BROUWERSHAVEN 9 sept. 10 sept. 7.56 v.m. 9.06 v.m. 20.28 n.m. 21.54 n.m. 20.23 n.m. 21.49 n.m. Doodtij: 11 sept. ,Ar}>ei(lersinaclit" verliest greep op de havenwerkers ROTTERDAM, 7-9. De staking, die nu tien dagen de stukgoedoverslag in de Rotterdamse haven heeft stilge legd, begint volgens werkgevers en erkende vakbonden te verlopen. Dc scheepvaart vereniging Zuid (de werkgevers) becijferden dat in dc loop van maandag dc helft van dc mensen in dagdienst (5.000 a 6.000 havenwerkers) op de emplacementen is verschenen. De stakingsleiding van „Arbeiders macht". die deze cijfers misleidend vindt, heeft toch, voorzover maan dagavond te overzien was een groot deel van dc greep op de havenwer kers verloren. De avondploegen (2.000 a 3.000 man) zijn voor een deel aan het werk. Hoeveel valt niet te zeggen: exacte gegevens zijn in deze Rotterdamse stakingsperiode bijzon der moeilijk te vergaren. De activiteiten op de stukgoedba- sis was overigens nog bijzonder gp- ring. Dit bleek aanvankelijk uit de in de linie opgestelde onbeweeglijke kranen. Maandagmorgen draaiden er maar enkelen, volgens stakers door ondeskundigen in beweging gebradht om de arbeiders te intimideren. Pas tegen het einde van de middag ver braken meer stukgoedkranen het stille gelid, toen werden er duidelijk weer schepen gelost en geladen. Urenlang hebben de havenmensen maandagmorgen bij de poorten ge praat en geaarzeld. Sommigen fel, anderen lakoniek: „Ik heb m'n vrouw beloofd, niet als een de eer ste naar binnen te gaan". In de zeer modern toegeruste Eemshaven leek het erop dat allen met deze belofte naar dc poort wa ren gegaan. De Scheepvaartvcreniging Zuid Icon loch al vroeg in de morgen ver klaren: „We geloven dat de staking aan het verlopen is". Er werkte toen ai ren reeks bedrijven met oen be hoorlijke bezetting. Havenarbeiders rond het comité „Arbeidersmacht" waren echter volop overtuigd dat dc haven „plat" was. Zy wezen veelbe tekenend naar de stille stukgoedkra nen. „Afbcidersmacht", gegroepeerd rond een kern van marxistische Le ninisten (een dissidente communisti sche beweging) kreeg nog een 1000 arbeiders bijeen op een meeting in het stadscentrum. Zij trokken naar het kantoor van de scheepvaartvere niging dat inmiddels, „om moeilijk heden te voorkomen", was ontruimd. Op de stoep lag een stapel commu niqués mei als voornaamste inhoud: „Wij zullen voor geen enkele verdere eis wijken". Niemand durft het in Rotterdam met zekerheid te zeggen, maar het ziet er naar uit dat dc strijd aan dc poorten door „Arbcidersmacht" ver geefs gestreden is. Een duidclykcr beeld is echter pas dinsdag te ver wachten als dc opkomstcyfcrs op de diverse bedreven hekend zjjn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1